Otvaranja obrta uz stalni posao

poruka: 20
|
čitano: 58.022
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Zanimaju me iskustva otvaranja obrta uz stalni posao. Tj. nisam siguran dali se to stručno zove baš obrt ili ima neki drugi naziv, ali znam da ima mogućnost da ako imam posao, tamo imam plaćene sve doprinose pa me onda taj obrt praktički ništa ne košta. 

 

Bavim se front-endom, radio sam već dosta toga onako amaterski, bez da sam išta naplaćivao, zatim Wordpress i u zadnje vrijeme ulazim u područje back-enda i trenutno radim za nekoliko stranica u Laravelu. Onako, radim to i sad bih to htio nekako konkretizirati i pomalo početi s time dok imam posao.

 

Zanima me kakve korake treba poduzeti pri otvaranju takvog obrta... Koliko takvo što košta, kakva je procedura općenito...

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao

-nema obrta.. tj ima, obrt je za obrtnike, obrtnička zanimanja, konobar-frizer.. i plaćaš paušale neovisno zaradiš li kunu, odnosno, ako imaš firmu, knjigovodstvo, tad plaćaš koliko se već u nekoj djelatnosti plaća.

razlika je samo, broj zaposlenih, kao minimum.. 1, 2-više. Firma mora imati direktora, svaki radnik mora imati plaću-poreze.

-možeš otvoriti i biti vlasnik sto firmi.. možeš se i zaposliti, porezi se plaćaju, osim dio koji se ne plaća višestruko, npr mirovisnko-zdravstveno, sve ostalo plaćaš koliko prihoda imaš, neovisno jel s jednog ili više poslova.. osim što ako imaš više od jednog izvora, do ove godine si to morao prijaviti poreznoj.. više ne, jer je sve centralizirano (ali provjeri..).

-vjerojatno tražiš nešto kao jdoo .. jednostavno, sam naziv govori, ali nešto poreza plaćaš, neovisno jel nešto zaradiš. (opet izuzetak može biti startup-prva godina..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Ma znam, i napisao sam gore da nisam siguran jel to obrt ili nešto drugo. Moguće je da je jdoo...

 

Čuo sam negdje da postoji ta mogućnost da se otvori "nešto" i da ne moraš plaćati doprinose ako imaš posao. I sad me zanima procedura oko toga, bio to obrt, jdoo ili se zvalo nekim trećim imenom. 

 

Kažem, čuo sam samo za tu mogućnost, ne baš previše i za detalje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
Grisha kaže...

Ma znam, i napisao sam gore da nisam siguran jel to obrt ili nešto drugo. Moguće je da je jdoo...

 

Čuo sam negdje da postoji ta mogućnost da se otvori "nešto" i da ne moraš plaćati doprinose ako imaš posao. I sad me zanima procedura oko toga, bio to obrt, jdoo ili se zvalo nekim trećim imenom. 

 

Kažem, čuo sam samo za tu mogućnost, ne baš previše i za detalje.

www.hitro.hr

Tu ces dobiti sve informacije. Samo se dobro raspitaj o svemu prije avanture. Posebno o koracima nakon otvaranja firme te ukoliko ju odlucis zatvoriti.

 

11 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao

paušalni obrt je ono što ti treba. Godišnje plačaš poreze cca 6000kn ako si negdje zaposlen

Vozdra!
15 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
kompajler kaže...

paušalni obrt je ono što ti treba. Godišnje plačaš poreze cca 6000kn ako si negdje zaposlen

 da-ne-ovisi.. (o količini novca-prometu) .. i samoj djelatnosti.  (kompjuteri, usluge..) nije za slobodne djelatnosti. :)

+ obrtnica, majstorski ispiti itd. nije isto biti konobar-ugostitelj, taxist (obrtnička zanimanja).

+ ako su povremeni prihodi manji od 70.000/godina, tad mu paušal od 6.000kn nije isplativ (nema povrata i sl.) npr ako je zarada recimo 10-20.000 .. sam paušal je tako izračunat, odnosno, ovisi o drugom poslu (pa nema povrata preplaćenog), mirovina itd. itd..

 

bolje je tad plaćati stvarni promet/porez po računu + ako pređe granice, opet mora. Tako da ovisi, nije jednostavan odgovor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao

Baš nedavno sam nešto gledao na tu temu i jako mi je falila živa osoba s kojom bi mogao porazgovarati, pa ti možda mogu pomoći (ja sam odustao iz desetih razloga)...

 

Prvo, nemam pojma možeš li otvoriti obrt (obzirom na zanimanje i stručnu spremu), ali j.d.o.o. i obrt nisu ni blizu - j.d.o.o. ti je fakat mala firma i kako stječeš kapital moraš određeni dio izdvajati u temeljni kapital dok ne dosegneš 20.000 kn i onda prelaziš u d.o.o.

Što se obrta tiče, možeš birati želiš li biti u sustavu PDV-a ili ne, ali ako pređeš granicu od 230.000 kn (u 2017.) odn. 300.000 kn (u 2018.) prihoda, svakako ulaziš u sustav PDV-a. Ako misliš da ćeš imati manji prihod od gore navedene granice jednostavno nisi u sustavu PDV-a i to je OK...

 

E sad, paušalni obrt kao takav ne postoji, već nakon osnivanja obrta moraš (mislim u roku tjedan dana) u poreznoj upravi zatražiti paušalno oporezivanje. Pritom sam određuješ granicu prihoda koju planiraš ostvariti i onda plaćaš paušal u toj kategoriji. Naravno, ako pređeš tu granicu, morati ćeš krajem godine doplatiti razliku za viši razred ali sumnjam da bi ti to bio neki poseban problem ako već zarađuješ više od planiranog. Problem s paušalnim obrtom je što uvijek plaćaš neki iznos, neovisno o tome jesi li imao prihoda ili ne, dok je prednost što je postotak koji na taj način daš državi manji od iznosa PDV-a.

 

Iako si zaposlen, imati ćeš davanja za mirovinski fond i (mislim) HZZO, ali to će ti biti već spomenutih cca. 6.000 kn godišnje.

Ako planiraš izdavati račune u gotovini morati ćeš imati i fiskalnu blagajnu, a to ti znači neki servis koji koliko sam skužio košta oko 100-tinjak kn/mj.

Ukupno ne možeš proći bez tog minimuma, tako da nije baš da "ništa ne košta".

 

Evo ti i jedan link :) koji mi se učinio dosta konkretan na temu paušalnog obrta, a i dosta drugih sitnica objašnjava, navodi iznose i ima dodatnih linkova, pa pogledaj isplati li ti se zezat s tim.

Drugi link :) je općenito vezano na obrt, a tu je ako ti se ne sviđa onaj light stil prvog...

Gledam te!
Poruka je uređivana zadnji put čet 30.11.2017 17:37 (Veliki Brat).
10 godina
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Možeš i kod d.o.o. i j.d.o.o. ne biti u PDvu do 300k kn prometa.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
Evo ja recimo imam informatički obrt od 2005. i stalno sam zaposlen u jednoj tvrtci. Obrt je u sustavu PDV-a, ali u početku nije bio. Kod otvaranja su mi priznali elektrotehničku školu i to je prošlo kao vezani obrt vrlo jednostavno i sa troškovima ispod 1000 kn.
Znači troškovi su: računovođa, vođenje računa u banci, obrtnička komora i razrez poreza ovisno o prihodu.
Zatvaranje ili mirovanje isto vrlo jednostavno, za razliku od d.o.o -a.
Jedini keč je što ti sve ide preko osobnog OIB-a, pa u slučaju duga ti sjeda ovrha direktno na tebe.
Sve ostalo cool.
Dižeš cash sa bankomata bez problema.
 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Malo je vremenski odmaklo od otvaranja teme, a vidim da su odgovori svakakvi pa ću probati pomoći iz prve ruke. :)

 

Od 1.7.2017. sam vlasnik paušalnog obrta koji mi je sekundarno zanimanje, s obzirom da sam zaposlen u privatnoj firmi. Ovisno o količini posla koju misliš obavljati, i visini prihoda u obrtu, najbolja opcija za ulazak u cijeli obrtnički posao je paušalni obrt. Davanja su prema razredu koji ovisi o primanjima. Do 85000 kn si u prvom razredu (koji je ujedno i najpovoljniji u smislu davanja), a dalje mislim da idu 150000, pa nakon toga 300000. Ovi razredi nek budu sa dozom opreza napisani jer sam lijen provjeravati dal je to 100% tako.

 

U prvom razredu (kojeg nisam prošao, a nisam ni planirao proći) moj trošak na godišnjoj razini iznosi nekih 4000kn ukoliko govorimo samo o trošku poslovanja obrta, a u koji ulaze porezi, prirezi i razlika doprinosa koja se po zakonu plaća za one koji su zaposleni. Porez i prirez se plaća kvartalno, dok se doprinosi plaćaju godišnje po izračunu koji dobiješ nakon polaganja završnog računa poreznoj upravi kojeg si obavezan poslati do 15.01. za prošlu godinu.

 

Sam trošak otvaranja obrta je mizeran. Mislim da je mene izašlo sve skupa manje od 500-ak kn, u što je uključeno i upis u obrtni registar, otvaranje računa u banci, izrada žiga itd... 

 

Samo poslovanje obrta je relativno jednostavno. Ako nisi u sustavu PDV-a, on te u pravilu ne zanima. Račun koji izdaješ mora imati na sebi napomenu da je oslobođen plaćanja PDV-a. Novac koji ti sjeda na tvoj transakcijski račun podižeš i koristiš kako ti želiš. Obrt se veže na tvoj privatni OIB što znači da za eventualne financijske probleme odgovaraš vlastitom imovinom ako je imaš. 

 

Vođenje knjiga nije potrebno, ali je neki oblik knjigovodstva poželjan ako se ne želiš upuštati u pisanje računa i završnih izvješća. Za to preporučam internet servis SOLO koji je namijenjen upravo početnicima i idealan je za paušalni obrt. Do 3 računa mjesečno, poslovanje na servisu je skroz besplatno, a iznad toga se plaća 50kn mjesečno. Također, u tom paketu za 50kn mjesečno dobivaš još neke pogodnosti kao što su dodatna izvješća i lakše praćenje poslovanja... Račun generiran preko tog servisa je u potpnosti personaliziran tvojem obrtu i nema nikakvih oznaka samog servisa. :) 

 

Za dodatna pitanja stojim na raspolaganju. I samom mi je bilo komplicirano upuštati se u cijelu priču i falilo mi je puno informacija... 

 
8 0 hvala 9
7 godina
neaktivan
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

mjaneci3 ovi razredi koji ovise o primanjima, jeli to tak iz tablice na ovom linku? (treća tablica)

https://solo.com.hr/blog/sada-je-pravo-vrijeme-za-otvaranje-pausalnog-obrta/146

 

Druga stvar, znam da postoji pravilnik o vezanim i povlaštenim obrtima... Kakva je stvar s time? Ja imam SSS, 4 godine, tehničar za računalstvo. Moram li polagati kakav ispit da bih mogao otvoriti paušalni obrt?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
mjaneci3 kaže...

 Za dodatna pitanja stojim na raspolaganju. I samom mi je bilo komplicirano upuštati se u cijelu priču i falilo mi je puno informacija... 

 

Imam pitanje, na koje nisam nigdje uspio pronaći konkretan odgovor, možda ćeš znati. Mogu li, kao paušalni obrtnik, izdavati fakture firmama izvan Hrvatske (SAD, Tajvan i Njemačka, primjerice)?

Never put Dolby on snake detectors, that's what we must remember.
10 godina
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Možeš ali mislim da moraš izvaditi PDV broj, bez obzira kaj obrt nije u PDVu. Možda i PDV na ino usluge, knjigovođa bi trebao bolje znati.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
Grisha kaže...

mjaneci3 ovi razredi koji ovise o primanjima, jeli to tak iz tablice na ovom linku? (treća tablica)

https://solo.com.hr/blog/sada-je-pravo-vrijeme-za-otvaranje-pausalnog-obrta/146

 

Druga stvar, znam da postoji pravilnik o vezanim i povlaštenim obrtima... Kakva je stvar s time? Ja imam SSS, 4 godine, tehničar za računalstvo. Moram li polagati kakav ispit da bih mogao otvoriti paušalni obrt?

 Tako je, to je ta tablica... Ima na stranicama HOK-a nova tablica u kojoj je dodan i taj novi 5. razred koji ide do 300000kn. :)

Nisam siguran za povlaštene i nepovlaštene obrte koja su točno pravila i kako to funkcionira. Moj je registriran kao nepovlašten. Prilično sam siguran da je to vezano uz deficitarna zanimanja pa se prema tome dobiva status povlaštenog obrta, s čime ti pripadaju i određena prava u obliku poticaja. Nek me netko ispravi ako griješim.

 

U svakom slučaju, koliko vidim nemaš prepreke za otvaranje obrta u djelatnosti u kojoj imaš SSS. Znači određene djelatnosti koje želiš registrirati zahtjevaju da imaš položen majstorski ispit ili 4 godine radnog iskustva u tom području da bi mogao dokazati da znaš raditi u tom području.

Davor kaže...
mjaneci3 kaže...

 Za dodatna pitanja stojim na raspolaganju. I samom mi je bilo komplicirano upuštati se u cijelu priču i falilo mi je puno informacija... 

 

Imam pitanje, na koje nisam nigdje uspio pronaći konkretan odgovor, možda ćeš znati. Mogu li, kao paušalni obrtnik, izdavati fakture firmama izvan Hrvatske (SAD, Tajvan i Njemačka, primjerice)?

 Naišao sam na ovo pitanje nekoliko puta, ali nigdje nisam vidio odgovor. Ja bi na tvojem mjestu poslao upit u HITRO.hr ili HOK i tražio od njih točan odgovor. :)

14 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
Davor kaže...

Imam pitanje, na koje nisam nigdje uspio pronaći konkretan odgovor, možda ćeš znati. Mogu li, kao paušalni obrtnik, izdavati fakture firmama izvan Hrvatske (SAD, Tajvan i Njemačka, primjerice)?

 

Za EU nema problema, samo treba navesti "reverse charge" - više na linku: https://solo.com.hr/blog/iako-niste-u-sustavu-pdv-a-evo-kada-ipak-morate-imati-pdv-broj/154

5 godina
neaktivan
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao

Poštovanje,

zanima me otvaranje paušalnog obrta, u radnom sam odnosu kod drugog poslodaca. Htio bih otvoriti paušalni obrt za postavljanje, brušenje i lakiranje parketa i podova, pa me zanima spada li to sve skupa u paušalni obrt i zanima me ako bih to uspio otvoriti, bi li mogao zaposliti još jednu osobu ua svoj paušalni obrt? Hvala.

12 godina
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao

Nije moja domena ako gledamo djelatnost, ali u teoriji da... Treba vidjeti zahtjeva li ta djelatnost majstorski ispit. To određuje može li osoba sama obavljati neku djelatnost i može li zaposliti neku osobu u struci.

6 godina
protjeran
offline
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
palevk kaže...

Poštovanje,

zanima me otvaranje paušalnog obrta, u radnom sam odnosu kod drugog poslodaca. Htio bih otvoriti paušalni obrt za postavljanje, brušenje i lakiranje parketa i podova, pa me zanima spada li to sve skupa u paušalni obrt i zanima me ako bih to uspio otvoriti, bi li mogao zaposliti još jednu osobu ua svoj paušalni obrt? Hvala.

 Možeš biti zaposlen i otvoriti svoj paušalni obrt (ako imaš školu, osposobljavanje ili ako obrt ne traži takve preduvjete). I tada ćeš morati plaćati doprinose (mirovinsko, zdravstveno i druge, doduše u manjem iznosu). Tvoja djelatnost po NKDu bi bila 43.33 Postavljanje podnih i zidnih obloga.

https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_06_58_1870.html

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.6.2018 15:29 (Paolo Maldini).
4 godine
offline
Otvaranja obrta uz stalni posao

Pozdrav.

Otvaram obrt uz stalni posao i želim se držati zakona o radu članak 101. Zabrana natjecanja radnika s poslodavcem, pa bi tako trebao odobrenje od poslodavca za otvaranje i obavljanje istog. 

Dal netko ima iskustva s tim? Ima neki primjer dokumenta ili nešto slično ako to uopće postoji ili napišemo i potpišemo čisto da postoji crno na bijelo.

 

 
0 0 hvala 0
Re: Otvaranja obrta uz stalni posao
playlikeq kaže...

Pozdrav.

Otvaram obrt uz stalni posao i želim se držati zakona o radu članak 101. Zabrana natjecanja radnika s poslodavcem, pa bi tako trebao odobrenje od poslodavca za otvaranje i obavljanje istog. 

Dal netko ima iskustva s tim? Ima neki primjer dokumenta ili nešto slično ako to uopće postoji ili napišemo i potpišemo čisto da postoji crno na bijelo.

 

 

Da li si otvorio svoj obrt uz posao?

 

Mene zanima da li je netko imao loša iskustva s poslodavcem da je uz stalni posao radio i privatno preko obrta? Postoji ponekad ona klauzula ugovora gdje se djelatniku brani rad van radnog vremena, bla bla, no zanima me koliko poslodavaca pokazuje tu praksu stavljanja klauzule, te eventualno da li ignoriraju ukoliko radnik prekrši uvjet.

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice