Uvod za početnika

poruka: 3
|
čitano: 2.018
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Uvod za početnika
Pozdrav svim ljudima dobre volje!

Moje ime je Mario I želim se baviti programiranjem. Naime, moje iskustvo u programiranju je "hello world" i to je to.

U moru literature, tutoriala, foruma, I raznih tečajeva jednostavno ne znam gdje da počnem!

U 5. mjesecu završavam srednju školu, ali trogodišnju tako da "tradicionalni" put koji bi bio odlazak na fakultet otpada. Ali na svoju sreću naišao sam na EU program PISMO u Novskoj. Development u Unityu, photoshop, audio inzinjering, VR, I sve ostale divote potrebne za game development.

E sad, ja bih volio početi ranije I samostalno savladati dovoljno kako bih mogao sigurnije proči selekciju.

Zanima me najviše c++ uzimajuči u obzir da se programiranjem u njemu želim baviti, ali bih eventualno volio proširiti znanje na Python I Front End developing

Rado prihvacam sve savjete I literaturu koju smatrate prikladnom za apsolutnog početnika.
Hvala na čitanju,
Lp
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Uvod za početnika

Ovako, ja ću ti dati savjete koji proizlaze iz mog iskustva tako da nemora značiti da će tebi pomoći ali možeš prilagodit i uzeti što ti treba:)

Prvo knjige, svi kažu da su knjige super i to, ali meni osobno nije pomogla. Kad sam odlućio kreniti sa učenjem programiranja prije nekih 15 godina nabavio sam si neku knjgu nauči c++ za 21 dan, prošao ju prijeko i poprijekao i bio izuzetno zbunjen. Na svu sreću nabavio sam dial u pa su mi ljubazni ljudi na forumima objasnili što knjiga hoće reći. Neznam kakva je sada situacija sa knjigama ali sigurno google zna ako upišeš programski jezik i preporučena literatura.

Iz mojih grešaka i poteškoća mogu ti preporučiti slijedeće postupke

1. nauči razliku izmjeđu objektnog i proceduralnog programiranja, (ja sam htio krenit sa c++(on je objektno orjentirani) om nisam ništa konto, onda sam uzeo pascal(proced...) i kad sam tu pohvatao stvari bile su mi i lakše za shvatit paradigme objektnog koda)

2. vježbaj, jako puno vježbaj (niti jedna stvar što pročitaš ili vidiš na videu ti neće biti jasna dok ne prođe kroz prste i dok pokušaš svoju verziju miljunaša natjerati da radi)

3. opet vježbaj i dok vježbaj zadaj si male zadatke, ništa pre kompleksno da sad ideš radit neki rpg sa hrpom sistema, kreni sa jambom, sortiranjem tablica, lista itd... kako budeš koristio kod naučit ćeš ga i bolje primjenjivat

4. informiraj se o primitivama, koliko koja zauzima bytova da ne bi zauzeo svu memoriju a još se ništa nije ni počelo dešavat (meni se desilo da sam definiro hrpu ogromnih lista, kao za svaki slučaj i nije mi bilo jasno što se komp mući, dobro tada sam imao zvijer sa 128 mb rama, al opet...)

5. informiraj se o več postojećim rješenjima, nemoraš izmišljat toplu vodu (npr. Dijkstra's algorithm ili Strategy pattern)

6. na youtubu imaš raznih video tutoriala, čak i na hrvatskom, neki dan sam vidio da Vsite (visoka škola za inf teh) ima youtube kanal sa svojim predavanjima(tak da možeš slušat predavnja sa OOP)

7. bez obzira koji jezik ili pristup izabereš ne bi bilo loše da se bar malo (sa vremenom nemorašš odmah) informiraš kako točno radi compiler (jel da shavtiš kak on razmišlja i šta možeš izbuč od njega, ja sam često radio razne mini programčiće sam da vidim dal je takav pristup moguć)

8. nemoraš se ograničavati na jedan jezik, kad naučiš c++, neće ti trebat dugo da naučiš javu ili c#, kad shvatiš koncepte OOP-a lako dalje za keywords-e btno je da shvatiš kako to sve skupa funkcionira

9. lakše bi ti bil krenuti uči Python nego c++, neće ti toliko mozak izgorit (u pythonu ćeš svatit kako funkcioniraju logički i kondicionalni operateri i petlje, a onda proširiš znanje sa primjenom objekata, funkcija/metoda i klasa i pređeš na c++)

10. wikipedija i forumi si ti najbolji prijatelji, stackoverflow.com i cplusplus.com

11. za front end se nebrini ak naučiš c++ html5 i javascript ti neće biti problem( najvjerojatnije češ u c-u radit i sa xml om pa ti ni tagovi neće biti stran pojam)

11.5 w3schools.org ideš korak po korak i vrlo brzo ćeš znati dobar dio toga što ti treba za front end osim crtat

11.7 u backendu imaš manje konkurencije a nije teško

12. NAJVAŽNIJE budi uporan i ne odustaj, zadaj si bar svaki dan pogledat ili napravit liniju koda, naučit novu riječ, novi API, novu klasu ili koji god programerski fency izraz (treba ti bar godinu dana truda i lupanja koda da možešš krenit sa nekim ozbiljnijim projektom, ako si baš totalni početnik)

 

btw, unity skripte ti se pišu u c#(opet ak naučiš jedno vrlo lako češ shvatiti i c++ i javu i object c)

 

evo to je najkraće i najsažetije 

14 godina
neaktivan
offline
Uvod za početnika

Usput, nisam ti odgovorio gdje da počneš:)

 

 

za početak to je ok python tutorial (prvi video iz serije)

Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2018 12:52 (Check).
Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice