Programiranje na Visti

poruka: 16
|
čitano: 3.936
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Programiranje na Visti

Nakotilo se svega na mom kompjuteru - ne znam točan podatak, no Windowsi XP, uz puno moje brige i pažnje, preživjeli su cca dvije godine bez instalacije. No, ipak je tome došao kraj - reinstalacija je nužna.

 

Zanima me, ima li tko od vas kakvih iskustava kako se ponaša Vista u rukama developera? Prvenstveno koristim Visual Studio i prvenstveno radim web, imam instalirane zadnje tri verzije (2003, 2005 i 2008), no vjerojatno ću nakon reinstalacije ostati na dvije (2003 i 2008) - imam nekih starih projekata koji se još uvijek tu i tamo održavaju. Tu je dakako i IIS, SQL Server Express 2005...

 

Dakle - hoće mi li jednako lako biti programirati na Visti (volim nove stvari :)) ili da ipak ziheraški ostanem na XP-u? Ima li tko kakvih iskustava?

 

[Lijepo molim da ova tema ne izraste u jednu od bezbrojnih "Vista ništa ne valja" i "zašto je XP bolji od Viste" ili obrnuto - zanimaju me osobna iskustva, iz developerskog kuta.]

 

Domagoj
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.3.2008 15:22 (Domagoj).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

Evo nedavno sam instalirao vistu i na nju VS2008. Radio neki web, i sve je proteklo u najboljem redu. Nisam primijetio nikakvih komplikacija. Iskreno, sumnjam da ih uopce ima. Mislim da bi Microsoft sam sebe pokopao da mu glavni developerski alat ne radi na Visti. Nazalost, za VS2003 ti ne mogu reci jer ga ne koristim uopce otkako je izasao VS2005.

 

Sto se tice brzine VS-a na XP-u i Visti ne mogu direktno usporediti jer doma imam VS2008 PIV 2,6 GHz (Vista), a u na XP-ima je instaliran na CoreDuo, i tamo doslovno leti.

Doma mi se na Visti malo vuce onaj njegov integrirani ASP.NET web server, ali mislim da to nema bas veze s Vistom, nego sa staroscu moje konfiguracije. Na CoreDuo to ide puno brze (ali tamo su, kako sam rekao, XP-i, pa ne mogu direktno usporediti).

16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

Vrlo dobro.

Ja trenutno vrtim dvije instance SQL Servera (64 bitni SQLServer DevEd i 32 bitni Express), VS 2005 i VS 2008. U zadnje vrijeme pretežito radim web.

 

Već duže vremena (od izlaska 2008) nisam upalio 2005 jer ti 2008 dopušta framework trageting i praktički ti stariji VS ne treba. Čak ni 2003 osim ako projektne datoteke želiš zadržati zbog nekoga drugog tko nema pristup 2008.

 

Na Visti kompletno radim već više od godine. U početku 32, a sada već 7 mjeseci na 64 bitnoj. Meni se često dešava da u danom trenutku imam otvorena 2-3 VS-a, Management Studio, dva tri doc dokumenta (najčešće projektna dokumentacija), excel tablicu ako mi trebaju proračuni, zbog weba uvijek imam otvoren po jedan IE, FF, Operu i Safari, zbog CSS-a TopStyle, barem 2-3 notepada koji mi služe kao clippboard, još jedan IE i FF za surfanje, Outlook, 3-4 MSN prozora, ICQ, Skyep... Uz to ponekad imam dignut i VMWARE i u njemu Server 2008 i/ili linux (ovisi što radim).

 

Nakupi se toga i računalo nikad ne gasim.

 

Vjerojatno znaš, ali XP na ovakvom desktopu jednostavno umre. alt-tab postane avantura pri kojoj barem jedna aplikacija ode u famozni "not responding". Da ne govorim da ako bi mi palo na pamet upaliti WoW (World of Warcraft) ili COD4 u isto vrijeme, da bi XP definitivno uz buku swapa otišao na vječna lovišta.

 

U Visti, iskreno, sve ovo mogu bez ikakvih problema. Imam nekako osjećaj da je Vista rock-solid i da odlično iskorištava multicore (quad u mom slučaju). Memory management me oduševljava jer za razliku od XP-a, u ovako opterećenom okruženju u niti jednom trenutku Vista ne kopa po disku kod alt-taba. Čekanje od nekoliko sekundi kod switchanja prozora ili RUN-a (F5) ovdje je nepostojeće jer Vista na dobar način drži u RAM-u projekte i ne forsira swap.

 

Ono što ponekad može smetati je što se kod previše tabova (od instalacije SP1 to nisam okusio doduše) IE7 smrzne i za sobom povuće sve IE instance. Doduše, to mi se češće dešava na firefoxu, pa nisam ni siguran radi li se o Visti.

Instalacija MSDN-a trajat će ti barem 20 minuta, a ni VS nije za zanemariti. Međutim, to se radi samo jednom.

 

Meni je u svakom slučaju dovoljno ugodno i ugodnije od XP-a da XP nisam ni pokušao instalirati od kada mi se zadnji put raspao.

Reinstalirao sam kod prijelaza na 64 bita i prekjučer da stavim verziju s integriranim SP1 (volim tako čisto imati SP).

 

Jedna stvar koja je meni jako puno značila i koja me oduševila: kompletno sam mijenjao računalo u studenom prošle godine i doslovno sam samo prebacio 4 Hitachija u RAIDU 10 sa starog na novo računalo. Vista je promjenu popratila bez problema (kompletno novo računalo i prijelaz sa 965 (P5B) ICH8R na X38 (X38-dq6) ICH9R, C2D 6600 na Q6600) i zatražila jedino ponovnu aktivaciju.

Izrazito bezbolno.

XP mi je na čisti prijenos diska na novi CPU popratio plavim ekranima.

 

Moram ti samo reći da u svakom slučaju imam iznadprosječno i vrlo moćno računalo i nije isključeno da bi se iskustvo na nečem slabijem razlikovalo.

Kroz ono što sam do sada vidio, čini mi se da Vista svoje kvalitete pokazuje tek na jakom hardveru i da se gubitak performansi (koji ja nisam ni osjetio) gubi kod jačih konfiguracija.

 

 

Eto, nadam se da sam pomogao.

 


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
offline
Programiranje na Visti

Isto radim na Visti + VS 2008 i 2005, SQL2005, IIS7.

 

Mozda je cak vise problem u VS nego u visti, koji ima bugove bez obzira na kom OSu ga vrtis :)

 

Ali stvar kod viste je da zahtjeva dual core procesor za ugodan rad. Na poslu ima p4 3.0 i prebacio sam se na XP jerbo se vista vukla malo previse za moj ukus.


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Programiranje na Visti

Why not dual boot and try out.Cool....a bogme su i diskovi jeftini da se instalira na zaseban disk.


There's no place like 127.0.0.1
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Programiranje na Visti
DRM kaže...

Why not dual boot and try out.Cool....a bogme su i diskovi jeftini da se instalira na zaseban disk.


Radi se o notebooku... 

Domagoj
16 godina
moderator
offline
Programiranje na Visti

Hvala svima na odgovorima, a posebno naxeemu koji se zaista raspisao.

 

Ne znam još što ću... Najsigurnije rješenje bi bilo nabaviti novi notebook, no opet, to mi se čini malo pretjeranim jer je ovaj još prilično dobar i živahan (HP nc6220, 1,86 GHz Pentium M, 2 GB RAM).


Domagoj
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

Tkođer imam Vistu na Laptopu i savršeno VS 2005,SQL, sve radi savršeno ,naravno novi lap. i jak hard za Vistu zakon.Uživam radeći s VS-om.Iskustva s VS 2003 na Visti nemam.Svakako dual core,min. tj.poželjno.Dovoljno 2GB RAM.Može naravno i više ako imaš potrebu .


v_maxcpp
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

Bez dual core-a ostavi se Viste. Taj laptop baš nije za Vistu, a 2GB -> 4GB obaveno ako ideš na Vistu.

Vista je na 2GB OK za obične korisnike, ali ako upola maltretiraš računalo kao ja, 2GB je premalo.

 

Sreća u tome što 2GB RAM-a košta jako, jako malo i za laptope :)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
offline
RE: Programiranje na Visti

Osobno imam VS2008, te Eclipse3.3. Sve mi radi kao podmazano na Visti Ultimate 64bit. Milsim kako ne bi smio imati poteškoća sa razvojnim alatima.


Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti
naxeem kaže...

Bez dual core-a ostavi se Viste. Taj laptop baš nije za Vistu, a 2GB -> 4GB obaveno ako ideš na Vistu.

Vista je na 2GB OK za obične korisnike, ali ako upola maltretiraš računalo kao ja, 2GB je premalo.

 

Sreća u tome što 2GB RAM-a košta jako, jako malo i za laptope :)


 
Mislim da to vrijedi samo za 64bitnu verziju. Koliko se sjecam 32-bitni OS-ovi ne znaju baratati s vise od 3.1GB RAM-a, tako da se i ne osjeti toliko razlika ;))
Meni se VS2008 malo previse vuce na Visti. Vidjet cu kako ide na XP-ima (reinstalirat cu XP sad kad dode SP3) pa javim usporedbu.
16 godina
offline
Programiranje na Visti

VS opceito cudno barata sa memorijom, bez obzira na OS. Naprimjer, da se primjetiti da zna puno kopati po disku ako se switchaju tabovi, a rama ima na pretek slobodno... Izgleda da automatski radi nekakav swaping i jako stedi ram, ili su izfusirano napravili taj dio VS-a, nemam pojma. Ne bi se cudio da je lose napisan VS.


#define QUESTION ((bb) || !(bb))
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Programiranje na Visti

probao na Visti sa VS 2008, SQL 2005 i ne želim više nikad nikad nikad tu kombinaciju.

mašina je bila Quad 2.4Ghz, 4GB RAM-a, nVidia Quadro, a na Visti sve suvišno isključeno. Ako bih digao 2 VS-a, Firefox i SQL M Studio, intellisense se počeo vuć, GUI zezat, a ja brzo tipkam. nikakav delay ne podnosim, i kad mi se IDE počne ponašat ko Sony Ericsson kad tipkam SMS, ja poludim.

VISTA je smeće.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

Zanimljivo iskustvo s obzirom da meni radi apsolutno brzo. Provjeri procese i zauzeće RAM-a i CPU-a jer ti nešto očito radi gadan problem u sustavu. Čak i XP podnosi 2 VS-a, a na Visti, kao što sam već napisao, danima mogu radit na 3-4 instance, SQL-u i hrpi browsera sa hrpom tabova.

Zaključak ti je super. :)


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
moderator
offline
RE: Programiranje na Visti
funat kaže...

probao na Visti sa VS 2008, SQL 2005 i ne želim više nikad nikad nikad tu kombinaciju.

mašina je bila Quad 2.4Ghz, 4GB RAM-a, nVidia Quadro, a na Visti sve suvišno isključeno. Ako bih digao 2 VS-a, Firefox i SQL M Studio, intellisense se počeo vuć, GUI zezat, a ja brzo tipkam. nikakav delay ne podnosim, i kad mi se IDE počne ponašat ko Sony Ericsson kad tipkam SMS, ja poludim.

VISTA je smeće.

Meni ista softverska kominacija radi besprijekorno, jedino što je procesor 2.2, a RAMa duplo manje. 

Domagoj
16 godina
neaktivan
offline
RE: Programiranje na Visti

...meni sve savršeno radi zajedno ,a kad sam imao xp(još uvijek ga imam ali manje koristim) sve mi se vuklo....


v_maxcpp
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice