Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

poruka: 127
|
čitano: 32.325
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
2 godine
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Ma, ja volim Intel, no imao sam i5 11500 i MSI dobru ploču koja navodno podržava Teamgrup 2x 16 XMP na 3200 MHz

Ne podržava..uz sve napore...

 

Max je 2996 mhz

 

I što... vozi....

合氣道 Ne boj me se dok vičem, svađam se i psujem. Čuvaj me se kada ušutim.
 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
dabar_solta_V2 kaže...
tocno to i jos cudnije mi je ovo branjenje neke firme, pa ovi komentari da je pokusaj trolanja i sprdanja na racun razumnog pitanja.

nije bas neki mali bug, doslovno pucaju cipovi i izgara pcb a ploca/cpu ne registrira tako visoke temperature ni overcurrent. smanjit manualno napon u softveru nije rjesenje problema.

 čekaj samo dok stevo objavio sljedeći video o hrpi drugih problema, pa da vidiš frke 

 

kreni od 31:39 minute u videu, pa do dijela gdje daje zaključak - 'honestly, this platform is just a complete mess...'

 

 

 

16 godina
online
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Petar hw kaže...

imo get rich(er)

 

500eur za procesor te nece toliko boljeti bio na primanjima 900eur ili 2500eur mjesecno (ili 5000eur mjesecno)

 Pa neznam, ja i na mlijeku gledam dal je na akciji, a nemam problem s financijama. Pekla bi me savjest i žderalo da kupim nešto xxx € skuplje, a bez pokrića u razlici performansi. 
Uglavnom, meni se čini da je taj AMD fajn procesor, ali baš sam nedavno gledao koliki su precijenjeni cirkus postale matične ploče. Valjalo bi usporediti dakle cijene i performanse 
čitavih sistema - valjda za intel treba i skuplje hlađenje, napajanje, pojma više nemam. Zadnji put sam kupovao komp prije 3 godine, a kako ovaj Threadripper 3970X i dalje (sada) ok radi, izvan sam tokova. 
Poanta priče bi mi bila; ako se procesor neda bezbolno samo zamijeniti u dućanu za nešto drugo, nebih se upuštao. A i neznam - čemu je uopće bila kupovina tog amd-a, ako se nije dosad ni isprobao dali radi, neradi, zapinje, gori, fuša...
No ako se da, nek se OP zabavlja. Vjerojatno bude i Intel sasvim ok.

3 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Nije mi jasno što se svi lože na overklok procesora. Ja sam nedavno uzeo novi i5 13600kf. Prilično sam zadovoljan, ispunjava sve zadatke i radiće narednih 5 god sigurno. Poslje su izašli amd ryzen 9 7900 bez x koji mi se više svidio jer je hladniji, manje troši a brzinom tu negdje. ali sad je gotovo. 

E sad. Recimo overklokiram procesor i5 13600k. U startu moram uzeti skuplju ploču koja podržava overklok. Dobijem 2 do 3 % na performansama, ali potrošnja skoći sa 150 na 250w, temperature ionako visoke još budu veće. Onda moraš uložiti u dobro hlađenje, dobro provjetreno kućište....a to opet dovodi do povećane buke...

Ili jednostavno kupiš i7 13700 procesor kojem ovaj overklokirani ne može prismrditi.

16 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Istina. Dok kupiš bolju ploču, napajanje, hlađenje, mogao si uzeti jači model. Ponekad može da ima smisla, tipa AMD je imao situacije da ima 4-5 SKUova koji su bukvalno isti komad silicijuma, sa otključanim množiocem, na različitoj default frekvenciji i po arzličitoj ceni, ali inače... Skoro je JayzTwoCents imao sličan komentar, radio je neki build sa 4090 koju je vodeno hladio, i primetio da dosta ljudi postavlja pitanja tipa zašto je teško da se nađe vodeni blok za 3060 Ti i slične kartice, što po njegovom mišljenju nema smisla: dok kupiš water block za $200 i složiš custom loop u koji će da ide za još par stotina, mogao si da kupiš mnogo bolju karticu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
2 0 hvala 1
2 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
dovla1977 kaže...

Nije mi jasno što se svi lože na overklok procesora. Ja sam nedavno uzeo novi i5 13600kf. Prilično sam zadovoljan, ispunjava sve zadatke i radiće narednih 5 god sigurno. Poslje su izašli amd ryzen 9 7900 bez x koji mi se više svidio jer je hladniji, manje troši a brzinom tu negdje. ali sad je gotovo. 

E sad. Recimo overklokiram procesor i5 13600k. U startu moram uzeti skuplju ploču koja podržava overklok. Dobijem 2 do 3 % na performansama, ali potrošnja skoći sa 150 na 250w, temperature ionako visoke još budu veće. Onda moraš uložiti u dobro hlađenje, dobro provjetreno kućište....a to opet dovodi do povećane buke...

Ili jednostavno kupiš i7 13700 procesor kojem ovaj overklokirani ne može prismrditi.

 Nisam siguran da si me dobro razumio, amd tretira xmp kao overklok što u biti i jest jer kod xmpa ploča/bios po difoltu osim dizanja frekvencije memorije na one reklamirane od proizvođača memorije u isto vrijeme diže i napone na procesoru. Što se mene tiče radije bih undervoltao procesor nego overklokao, u današnje vrijeme iznimno vrućih procesora i neadekvatnog hlađenja tom radnjom ćeš prije podići frekvenciju procesora nego podizanjem napona koji će potjerati procesor u termalni limit i throtl.

15 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Mješate kruške, banane, jaja i luk. Undervoltanje, overvoltanje, underklokanje, overklokanje. Takt je jedno a napon je drugo, potrošnja je trece a temperatura četvrto itd. Cpu možes i overklokat i undervoltat u isto vrijeme,hladit na razne nacine, možeš se igrat koliko hoces. Zato uzmeš npr intel Z ploču i K cpu te "tuniraš" prema svojim željama, izvuces više preformansi od stocka i imaš hladniji cpu/system.
Poruka je uređivana zadnji put sri 10.5.2023 18:45 (bik).
2 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
bik kaže...
Mješate kruške, banane, jaja i luk. Undervoltanje, overvoltanje, underklokanje, overklokanje. Takt je jedno a napon je drugo, potrošnja je trece a temperatura četvrto itd. Cpu možes i overklokat i undervoltat u isto vrijeme,hladit na razne nacine, možeš se igrat koliko hoces. Zato uzmeš npr intel Z ploču i K cpu te "tuniraš" prema svojim željama, izvuces više preformansi od stocka i imaš hladniji cpu/system.

 Zašto bih uzimao z ploču kad mogu uzeti jeftiniju b ploču ubosti ryzena s bilo kojim slovom ili bez slova i tunirati prema željama, pročitaj moj post ponovno možda shvatiš što sam želio reći. Smanjivanjem napona smanjujem temperaturu gdje dozvoljavam da se automatski podigne klok na procesoru i s prosječnim hlađenjem, ukoliko je kvaliteta silicija dobra, curve optimizerom u negativno procesoru možeš "reći" da mu je potreban manji napon za isti klok, podizanjem pak napona podižem i temperaturu i ukoliko nemam adekvatno hlađenje dolazi do automatskog spuštanja kloka, kod uključivanja xmpa na am5 pločama bios automatski podiže frekvenciju memorije ali i napon na vdd socu, amd to smatra overklokiranjem pa imaš void varranty, što sam pokušao objasniti juzeru koji me "optužuje" da preferiram overklok.

Poruka je uređivana zadnji put čet 11.5.2023 0:52 (notloB).
16 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Nego, je li se autor topika resio amd zla?

AMD Ryzen 5900X; Gigabyte Aorus X570 Elite; Corsair Vengeance RGB Pro SL DDR4 2X16 Gb 3600 Mhz; AMD Radeon Gigabyte 7900 XTX; SSD Patriot Viper VP4300 PCIe m.2 GEN4 2 Tb;Lian Li 011 Dynamic EVO; LG C2
Moj PC  
2 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Kant kaže...

Nego, je li se autor topika resio amd zla?

 Razdrĸao je forum i digao sidro.

14 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Kant kaže...

Nego, je li se autor topika resio amd zla?

 sad je na Cyrixu-u

Ju je je? Je ju je!
12 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Stric_Jura kaže...
Kant kaže...

Nego, je li se autor topika resio amd zla?

 sad je na Cyrixu-u

 5x86 !!! Moj prvi PC !

Dery:Dobaci meni tvog delidera pa da vidiš kako mu cijena raste kao platini.Kad ga ja uštelim to će postat pravi i7 , ostavi se ocanja i plug and play-a, nije to za te.Ja sam izbrusio vještine na amdu
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
notloB kaže...

 Razdrĸao je forum i digao sidro.

 ajde, barem smo se zabavili, a i forum je malo živnuo 

2 godine
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Čini se nakon drvlja, kamenja i otkazivanja asusu od strane viđenijih youtubera, u asusu su se konačno sjetili maknuti void warranty sa posljednje bete biosa koja bi trebala spasiti CPU i matičnu od samozapaljenja pri difoltnim postavkama s omogućenom expo memorije.

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Nisam baš u toku...jel na kraju AMD kriv šta su se zapalili procesori?
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Nije.

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
evincar kaže...
Nisam baš u toku...jel na kraju AMD kriv šta su se zapalili procesori?

 

 

7 godina
neaktivan
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Da. Vratio sam AMDip i uzeo 13700K. Složio preko vikenda i radi kao urica. Prezadovoljan sam. Kad gejmam vuče max 85W i temp je od 50-70 °C. Danas sam uzeo još RGB fanova za extra performanse 

11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
iwan997 kaže...

Da. Vratio sam AMDip i uzeo 13700K. Složio preko vikenda i radi kao urica. Prezadovoljan sam. Kad gejmam vuče max 85W i temp je od 50-70 °C. Danas sam uzeo još RGB fanova za extra performanse 

 Ivane senjski kapetane bitno da si ti zadovoljan! Šta si kupio ako se smije znati, matična ram? 

2 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
Kant kaže...

Nego, je li se autor topika resio amd zla?

 Cunt ! 

合氣道 Paradoxically, the ability to be alone is the condition for the ability to love.
15 godina
suspendiran
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
iwan997 kaže...

Da. Vratio sam AMDip i uzeo 13700K. Složio preko vikenda i radi kao urica. Prezadovoljan sam. Kad gejmam vuče max 85W i temp je od 50-70 °C. Danas sam uzeo još RGB fanova za extra performanse 

 Baci koju sliku. Slike, slike, slike!

7 godina
neaktivan
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Slike PCija

 

Full specs:

  • CPU: i7-13700K
  • RAM: Kingston DDR5 32GB (2x16) 6000MHz
  • SSD: WD Black SN850X 2TB
  • MOBO: MSI PRO Z790-A WIFI DDR5
  • CASE: Corsair 5000D Airflow Black
  • PSU: Corsair RM850x
  • CPU COOLER: Corsair H150i Elite RGB
  • CPU Contact Frame: Thermalright 
  • Case Fans: 3xArctic P12 RGB PST + 4xArctic P12 A-RGB PST
  • GPU: RTX 3060Ti (Polovna od prošle god.)
  • OS: Windows 11 Home legit key

 

Mislim da je ovo sve.

 

PC je nevjerojatno brz i responsivan. Od trenutka kada stisnem gumb za paljenje treba cca 15-20 sekundi da se pojavi vindouz skrin i onda mogu odmah chrome upalit. Stari se palio 2 minute i onda još čekaš 5 da se sve popali i osvježi. Kao što se vidi na slikama imam full RGB, sve je u narančastom jer mi se sviđa kombinacija orange-black, a CPU cooler na pumpi vrti neku tamno narančastu, skoro crvenu boju pa izgleda kao beating heart ili neki kurac, pre jebeno. Od igara mogu za sad usporediti Rising Storm 2. Na staroj i5-ici 4690k sam uspio dogurat do cca 160FPSa. Ovaj novi preko 300 zna povuć. Najveći problem mi je bio kejbl menađment al sam nekako uspio sve ugurati i da neizgleda pre loše. Neš mi je na prvom boot-u bio srao kako se preporuča RAM ugurat u druga dva slota i kad sam to napravio zaboravio sam uštekat USB kabel u pumpu opet (jer da bi izvadio RAM moram to ištekat, mislim da se vidi na slikama) i upalio sam tako komp. Čujem da odjedno svi rashladni sustavi na full speed-u, reko wtf, odem provjerit tempove kad ono 100. Reko wtf, kad se onda sjetim. Mislim da bi Another Massive Dissapointment već eksplodirao. Samo intel može tako bez coolera radit haha. 

 

Evo slika idle tempa za CPU ako nekog zanima.

Poruka je uređivana zadnji put pet 26.5.2023 19:44 (iwan997).
 
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Ja se sjećam kad sam prije dvije godine uzimao komp. prije toga sam stari imao 10 godina. to je razlika nebo i zemlja leti sve, otvara office ,autocad, archicad, chrome, igre, brzi loading pali se za 15 sec. gasi za 10 čudo, milina za radit. a konfa koju imam je ryzen 5 3600, gtx 1660 super, kingston sa2000, crucial mx 500, toshiba hdd mogu si mislit kako je onda na još boljim komponentama i novijim.  

 
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
iwan997 kaže...

Kao što se vidi na slikama imam full RGB, sve je u narančastom jer mi se sviđa kombinacija orange-black, a CPU cooler na pumpi vrti neku tamno narančastu, skoro crvenu boju pa izgleda kao beating heart ili neki kurac, pre jebeno. 

 inače ne volim rgb điđe, ali ovo stvareno izgleda predobro

7 godina
neaktivan
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
picajzla0707 kaže...
iwan997 kaže...

Kao što se vidi na slikama imam full RGB, sve je u narančastom jer mi se sviđa kombinacija orange-black, a CPU cooler na pumpi vrti neku tamno narančastu, skoro crvenu boju pa izgleda kao beating heart ili neki kurac, pre jebeno. 

 inače ne volim rgb điđe, ali ovo stvareno izgleda predobro

 Hvala. Ne volim ni ja kad je pre kičasto i u duginim bojama, al nekakav minimalni RGB u kombinaciji sa crnim komponentama mi izgleda ok.

13 godina
neaktivan
offline
Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

Moj PC  
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

 To je normalna temperatura za taj procesor, ono što mene čudi je da će Liquid Freezer II 280 bolje ohladiti procesor nego 360 inačica tog vodenog.

3 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
khuzjak2 kaže...

Pozdrav ljudi,nedavno sam nadogradio na 13700k,ali nisam baš zadovoljan temperaturama,čime hladiti ovaj proc tj držati ga u nekim granicama jer mi na Arctic Cooling Liquid Freezer II 360 ide i do 85 stupnjeva

 Kad pogledaš,na žalost i tih 85 stupnjeva je uspjeh za taj cpu!Vruč cpu,probaj si nabavit ako stane 420 ili D15.I onda kad vidim tu po forumu da na takve ili i9 stavljaju neke zračne hladnjake-muka mi je..

Koja mbo je u pitanju?

13 godina
neaktivan
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...

Mbo je Asrock Z690 Extreme...Kučište Be Quiet Dark base 900 pro rev2...grafa Rtx 4080 Phantom

3 godine
offline
Re: Zadržati 7800X3D ili uzeti 13700K...
khuzjak2 kaže...

Mbo je Asrock Z690 Extreme...Kučište Be Quiet Dark base 900 pro rev2...grafa Rtx 4080 Phantom

 Nice!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice