AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.056.095
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Riot kaže...

 Pa najzanimljivije je to kod Intel trollova kako je odjednom ulozeno/dobiveno bitno, više nisu bitni sirovi frejmovi, a sjetimo se ne tako davno kako se sralo po budzet opcijama i kako su samo performanse i frejmovi bitni, uloge se okreću, sada su Intelovci inferiorni.

Moto tebe i tebi sličnih je odjednom postao: "najbolje se plaća". Zvuči previše poznato, zar ne??? 

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...

uostalom sta se zalis, imas 3900X, najjaci AM4 chipset i 5700XT - high end proc, maticnu (jednu od najskupljih na trzistu) i graficku..

 

Ma ne zalim se ja. Da ista igram ili sta ja znam - uzeo bih vec 5900x plus neku grafu od nvidije da zamjenim ovo 5700xt smece. Samo kazem kako su se okrenule uloge na globalnoj razini a razni AMD evandjelisti okrenuli plocu

 

Kaby kaže...

S druge strane Intel ekipa dočekala pad cijena ali ih više ne želi jer nisu više top.. tu zapravo i sebe svrstavam.

 

A realno - ne mozes kupiti los procesor. Ja sam za kucni firewall uzeo i3 10100 i odusevljen sam. Htio sam uzeti 4xxx od AMD-a jer mi treba APU ali nisam ga bio docekao. I ovako sam presretan. Tim vise sto isti taj i3 ima jednaku snagu kao sto mi je bivsi desktop (6700K) imao. Jedino me smeta sto su ukinuli ECC podrsku na novim i3 serijama i sto govna iz ASRocka reklamiraju nesto sto im ploca zapravo ne podrzava (SR-IOV).

Freak Show Inc.
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sa svakim novim bios-om i driver update-om samo rastu performanse procesora. Pocelo je sa 4.5-4.7. Sad smo vec na 5.0.

 

Bravo AMD.

mihi
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Do proljeća Ryzeni na 8 Ghz i undervoltom na energy saving power planu.

Insajderske informacije, čru stori.

 
1 0 hvala 0
10 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Pitanje znalcima koje je već postavljeno ali nisam dobio odgovor

Kupljen R9 5900X 

i sad sam u potrazi za mbo koja će odgovarati sa tvornićkim biosom

da ne moram flash-at bios za naveden cpu

 

planiram naručit  Gigabyte GA-X570 Gaming X dali njezin tvornički bios podržava r9 5900x bez flasha 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
ako piše na kutiji da je kompatibilno sa ryzen 3 serijom onda ima dobar bios.
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ne znam šta piše pošto još nije naručena

Zato i molim pomoć

 

16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mataFX kaže...

 

planiram naručit  Gigabyte GA-X570 Gaming X dali njezin tvornički bios podržava r9 5900x bez flasha 

 

 Zavisi kad je izašla ploča. X570 je dosta stariji od 5xxx ryzena, pa ovisi da li je na ploči neki stariji bios ili je možda novija revizija pa su ubacili noviji bios.

Ali uz sva poboljšanja koja amd donosi sa svakom novom agesom, vjerovatno ćeš raditi bios reflash nakon određenog vremena bez obzira da li radila odmah iz kutije ili ne.

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mataFX kaže...

Ne znam šta piše pošto još nije naručena

Zato i molim pomoć

 

 a kako da mi znamo? pitaj trgovca od kojeg naručuješ da ti provjeri.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je za početak bitno da odmah iz kutija radi sa ryzen 9 5900x pošto imam samo taj cpu

lako poslje onda flash-at

 

16 godina
moderator
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Neke ploče možeš flashati i bez procesora, tako da ti je svejedno koji bios dođe.

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

kako saznat dal to vrijedi i za Gigabyte GA-X570 Gaming X

 

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
mataFX kaže...

kako saznat dal to vrijedi i za Gigabyte GA-X570 Gaming X

 

 Procitas manual maticne. 

15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Zna li itko kada će cijene spustit??? Taman skupio lovu, sad moram pazit da je ne potrošim na nešto drugo ...

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Ako si skupio lovu, kupuj, nemaš što čekat.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Maksimus kaže...

Zna li itko kada će cijene spustit??? Taman skupio lovu, sad moram pazit da je ne potrošim na nešto drugo ...

 

Uzmi intela ako nisi bas pri parama

 

Freak Show Inc.
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
DrNasty kaže...

Do proljeća Ryzeni na 8 Ghz i undervoltom na energy saving power planu.

Insajderske informacije, čru stori.

 

Pa kako je krenulo cak je i to moguce 

 

Kod intela sam samo dobio samo manje perfomanse nakon update-a.

A da ne govorimo o njihovom grijanju. Zimi nisam palio grijanje kad sam imao intela 

mihi
Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 1:00 (mihi999).
7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Najveci problem kod Intela je iskljucivanje featurea s obzirom na klasu procesora i ploce.

Hoces virtualizaciju - moze, al moras kupiti bar i5, i to ne bilo koji, moras paziti, nemaju svi omogucenu virtualizaciju.

Ok super, moze, ne planiram nikakav overclock, al opet macak u vreci, ne radi na H chipsetu, moram uzeti ili B ili X chipset,

opet skuplje.

Zelim imati ECC memoriju - e ne moze, za to moras kupiti X plocu i i13KS procesor, ili ici na Xenona i potpuno drugu platformu.

 

I tako jednostavna kupovina postane komplicirana i skupa, i na kraju kazes "ma kupit cu Ryzen 5 procesor i B450/550 plocu sa ECC podrskom",

i super, mozak na pasu - jer AMD ne ogranicava ni virtualizaciju po procesoru ni po chipsetu, a ECC podrsku je ostavio otvorenu da ju implementiraju OEM-ovi.

 

Sjecam se doba kad si kod Intel ploca imao skoro sve feature, bez obzira jesi li kupio najskuplji procesor ili chipset - a to je doba dok je AMD

imao konkurentan proizvod, od Socketa 754 do 939 - Intel je morao nuditi "vise" s obzirom na cijenu, da bi bio konkurentan.

 

Al sad je vec naucio sisati ovce, pa eto, nije ni bitno, nastavit ce dalje, svake godine novi socket, isti procesor i chipset, samo 100Mhz vise i dovidjenja.

Guraj Celerona do 2077. godine, a High End nek bude 4 jezgre (jer cemu vise, kad AMD sa AM3 socketom nije imao vise).

No sad AMD ima opet konkurentan procesor i za desktop i za mobilno trziste, te i za enterprise segment - naravno da Intel mora ugurati par jezgri vise,

pa eto, kao da su napravili pomak - al za 2 jezgre vise treba opet novi socket, i treba paziti na chipset, virtualizaciju, ECC podrsku bla bla bla...

 

I tako se stalno sve ponavlja i vrti u krug. Rjesenje? Treci proizvodjac procesora, koji bi bio konkurentan - a toga nema, dakle sanse za jos brzi napredak

i pad cijena je jednostavno nemoguc, jer duopol omogucuje samo da jedan proizvodjac dize cijene, a drugi zadrzava svoje, i kad zamjene mjesta - ista prica.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

S obzirom da je 5600X u prosjeku 1% sporiji, cijena to opravdava...tako da ne vidim u čemu problem. AMD bi trebao nuditi i9 performanse za 1500kn? A o broju jezgri neću, već se dosta puta to objašnjavalo.  

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 10:00 (FileFicho).
14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Poruka mora sadržavati tekst!

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
FileFicho kaže...
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

S obzirom da je 5600X u prosjeku 1% sporiji, cijena to opravdava...tako da ne vidim u čemu problem. AMD bi trebao nuditi i9 performanse za 1500kn? A o broju jezgri neću, već se dosta puta to objašnjavalo.  

Ne zna on to, malo mu je Intel pojeo mozak... Ne zna kakva je situacija i ne zna da jedan 5600X dobije eto skoro 10900k u gamingu i isti je kao i 10700k u multithreadu. Necemo nit pricat o 10900f, taj je 10ak fpsa ispod 10900k. Jedino je isto zaboravio stavit plocu, 5600X stavim na plocu od 500kn, dok bi se neka Z490 ploca od 1200kn kuhala na tom 10900f  

 

Moze isto tako birat, 10600KF za 1700kn + neka Z490 ploca 1200kn znaci 2900kn, 5600X (2650kn) + B450 ploca (500kn) = 3150kn. Znaci nadodas 250kn da imas mrcinu od procesora, koju ubije 10600kf u pojam em u gamingu em u multithreadu  Naravno nadodas isto tako da Intelu za max fps trebaju nastimani rami (4000 CL15) dok sa Zen 3 imas isti fps sa 3000mhz i 3600mhz.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 10:22 (hahhaajaads).
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

 

s razlikom da tog ryzena mozes upogoniti na 3g staroj maticnoj, intel nema podrsku za PCIe 4.0 i uz to ima 4 PCIe linije manje od ryzena

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

 

s razlikom da tog ryzena mozes upogoniti na 3g staroj maticnoj, intel nema podrsku za PCIe 4.0 i uz to ima 4 PCIe linije manje od ryzena

 Jasno, ali opet, 10/20 Intel malo skuplji od 6/12 AMD-a. Za zamisliti se kako god da okreneš.

13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

 Jasno, ali opet, 10/20 Intel malo skuplji od 6/12 AMD-a. Za zamisliti se kako god da okreneš.

Zavisi za kaj ti treba procesor, ako je gaming u pitanju tu je 6/12 dosta...

 

Ali cijena 5600X je u kurcu, što je je.

14 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je za moje potrebe ryzen 5600X bolji procesor. Ali opet, uzmeš ovaj i9 i MSI B460 Mortar za soma kuna, za 4000 kn imaš 10/20 all core 4500 mhz uz ram na 2933 mhza. Pa da ga uzmem za gaming i da mi "miruje" idućih 5-6 godina, ipak dobijem dojam da sma nešto kupio makar dok gledam u task na 20 thredova 

Eto, meni je to malo za razmisliti, svakako zanimljivo.

Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...
Fanu kaže...
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

 

s razlikom da tog ryzena mozes upogoniti na 3g staroj maticnoj, intel nema podrsku za PCIe 4.0 i uz to ima 4 PCIe linije manje od ryzena

 Jasno, ali opet, 10/20 Intel malo skuplji od 6/12 AMD-a. Za zamisliti se kako god da okreneš.

 

jel stvarno za zamislit se?

 

1) za tog intela ti treba puno skuplja maticna i jaci cooler nego za tog AMDa - tako da je malo vise od "malo skuplji"

2) taj intel podrzava stariji/sporiji PCIe protokol i ima manje PCIe staza

3) 5600X ima jaci single threaded rezultat i nesto sporiji multi threaded (unatoc tome sto ima 4 manje jezgre i 8 manje threadova)

 

za zamislit se da Intel ni nakon 2g i dalje nema odgovor na 12 i 16 jezgrene ryzene i da ce nadolazeci intel procesori (Rocket Lake-S) biti ograniceni na max 8c/16t (i to i9...)

14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Fanu kaže...
forumaš kaže...
Fanu kaže...
forumaš kaže...

Sve je to Ok ali kad pogledam Intrela 10/20 I9 10900f  za 3000 KN  i Ryzena 6/12 5600X za 2650 kn znaš da je svijet otišao kvragu :D

 

s razlikom da tog ryzena mozes upogoniti na 3g staroj maticnoj, intel nema podrsku za PCIe 4.0 i uz to ima 4 PCIe linije manje od ryzena

 Jasno, ali opet, 10/20 Intel malo skuplji od 6/12 AMD-a. Za zamisliti se kako god da okreneš.

 

jel stvarno za zamislit se?

 

1) za tog intela ti treba puno skuplja maticna i jaci cooler nego za tog AMDa - tako da je malo vise od "malo skuplji"

2) taj intel podrzava stariji/sporiji PCIe protokol i ima manje PCIe staza

3) 5600X ima jaci single threaded rezultat i nesto sporiji multi threaded (unatoc tome sto ima 4 manje jezgre i 8 manje threadova)

 

za zamislit se da Intel ni nakon 2g i dalje nema odgovor na 12 i 16 jezgrene ryzene i da ce nadolazeci intel procesori (Rocket Lake-S) biti ograniceni na max 8c/16t (i to i9...)

 Radi uredno na MSI M460' Mortar za soma kuna, vrm sa K verziji ode na 80 stupnjeva i pod težim opterečenjem drži K verziju na stabilnih 4600 mhza all core. Ne djeluje mi to pre skupo za toliko jezgri na duže staze. Za cpu hladnjak jasna stvar.

Kao što rekoh za moje potrebe je ryzen 5600X bolji procesor ali nikako ne mogu progutati tu cijenu.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.2.2021 11:49 (forumaš).
8 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Čitatelj kaže...

 

I tako se stalno sve ponavlja i vrti u krug. Rjesenje? Treci proizvodjac procesora, koji bi bio konkurentan - a toga nema, dakle sanse za jos brzi napredak

i pad cijena je jednostavno nemoguc, jer duopol omogucuje samo da jedan proizvodjac dize cijene, a drugi zadrzava svoje, i kad zamjene mjesta - ista prica.

 Apple 

15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
forumaš kaže...

Meni je za moje potrebe ryzen 5600X bolji procesor. Ali opet, uzmeš ovaj i9 i MSI B460 Mortar za soma kuna, za 4000 kn imaš 10/20 all core 4500 mhz uz ram na 2933 mhza. Pa da ga uzmem za gaming i da mi "miruje" idućih 5-6 godina, ipak dobijem dojam da sma nešto kupio makar dok gledam u task na 20 thredova 

Eto, meni je to malo za razmisliti, svakako zanimljivo.

 Na toj ploći makneš powerlimite ide na 4900mhz. Ovisi i na kojem monitoru igra, 1440p i više ne treba ništa jaće od i5 10400 ili R5 3600.

kradem mine iz minskog polja
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice