AMD Ryzen procesori (opća tema) izdvojena tema

poruka: 29.946
|
čitano: 5.061.228
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nažalost, serija ryzen 4xxx ti neće raditi na serijama batičnih 300 i 400 neovisno da li su B ili X varijante, znači samo X570 i nadolazeći B550. Problem je što na tim matičnima čip na BIOS-u ima mali kapacitet pa imaju problema s novim microcodovima. Pogledaj samo kako je bilo kada je serija 3000 izlazila. Sve matične osim X470 i "refresha" koji podržavaju seriju 3000 "out-of-box" morale su flashati BIOS na jednostavnije varijante s time da su podrške za neke procove izbrisane. Preostaje ti kao i većini, samo upgrade na jače modele iz serije 3000 koji su ionako odlični :).

 

P.S. Link u prilogu: https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-4000-zen-3-desktop-cpu-compatibility-with-x570-b550not-400-or-lower.html

10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

Nažalost, serija ryzen 4xxx ti neće raditi na serijama batičnih 300 i 400 neovisno da li su B ili X varijante, znači samo X570 i nadolazeći B550. Problem je što na tim matičnima čip na BIOS-u ima mali kapacitet pa imaju problema s novim microcodovima. Pogledaj samo kako je bilo kada je serija 3000 izlazila. Sve matične osim X470 i "refresha" koji podržavaju seriju 3000 "out-of-box" morale su flashati BIOS na jednostavnije varijante s time da su podrške za neke procove izbrisane. Preostaje ti kao i većini, samo upgrade na jače modele iz serije 3000 koji su ionako odlični :).

 

P.S. Link u prilogu: https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-4000-zen-3-desktop-cpu-compatibility-with-x570-b550not-400-or-lower.html

 To je sve 50/50, vidis da u tom prilogu pise da X370/B350/A320 ploce isto nemogu na ryzen 3000, a zapravo mogu bez problema.

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Te ploče su mogle jer su iskresali BIOS več tada do maksimuma da stane novi microcode. Ovako bi morali uskraćivati support za vjv čitavu prvu seriju što im ne bi baš bio potez. Uostalom, ZEN 2 je i više nego dovoljan za 95% korisnika. Čak ti se niti ne isplati s ZEN+ skakti na ZEN 2 jer ćeš imati marginalno bolje performanse (naravno na mainstream procu, ne na ovim skupljim modelima). Sadašnji hardver izuzev možda pojedinih SSD-a ne može do maksimuma koristiti PCI-E 3.0, a kamoli 4.0 sabirnicu. Svi se možemo složiti da AMD-u treba skinuti kapu jer je danas postao luksuz davati podršku jednom socketu više od dvije godine. Pogledaj samo Intel. Mislim da već znaš kakve taktike imaju

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 13:31 (Brki1994).
6 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

@hahhaablabla Mogu jer su vendori dali podršku, iako službeno AMD to ne podržava i ograđuje se. Sada su u AMDu rekli da sigurno neće podržavat nove Ryzene. Razumljiv potez, ako je sa 3xxx bilo problema, sa 4xxx bi bilo još i više. Za neku dalju budućnost bumo vidili.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 13:34 (cvaja997).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Svi ste u krivu, nije problem velicina biosa, i sigurno je da nece biti podrske jer nece davati mikrokod proizvodacima maticnih, pogledajte zadnji video od huba.

Jedino community moze natjerati amd da promijeni odluku.
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
 
6 1 hvala 0
10 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

 Čak ti se niti ne isplati s ZEN+ skakti na ZEN 2 jer ćeš imati marginalno bolje performanse (naravno na mainstream procu, ne na ovim skupljim modelima).

 To isto sad pak ovisi kakav si tip, casual, competitive ili pak renderas...

7 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)

Malo sam šturo napisao, ali da, na to sam mislio. Skok svake dvije-tri godine na novi proc ili platformu nije baš financijski isplativ, izuzev grafičkih (doduše, posljedna generacija Polaris i Pascal je pokazala da isti čip može biti kompetitivan i nakon 4 godine što je impresivno).

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 14:33 (Brki1994).
13 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Brki1994 kaže...

Nažalost, serija ryzen 4xxx ti neće raditi na serijama batičnih 300 i 400 neovisno da li su B ili X varijante, znači samo X570 i nadolazeći B550. Problem je što na tim matičnima čip na BIOS-u ima mali kapacitet pa imaju problema s novim microcodovima. Pogledaj samo kako je bilo kada je serija 3000 izlazila. Sve matične osim X470 i "refresha" koji podržavaju seriju 3000 "out-of-box" morale su flashati BIOS na jednostavnije varijante s time da su podrške za neke procove izbrisane. Preostaje ti kao i većini, samo upgrade na jače modele iz serije 3000 koji su ionako odlični :).

 

P.S. Link u prilogu: https://www.guru3d.com/news-story/ryzen-4000-zen-3-desktop-cpu-compatibility-with-x570-b550not-400-or-lower.html

 Da, vidio sam.

 

Zato i planiram ići na 3600 kad, ako bude sreće, mu padne cijena zbog izlaska 4xxx serije.

 

Nažalost nisam uopće ima kompjuter kad san se odselia od kuće, tako da nisan moga čekat B550 matične, a x570 su mi bile iznad budžeta.

4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
red_bull kaže...

jel mi treba neki razdjelnik da ih sve spojim na jedan konektor ili? to mi zvuci najpametnije...

 

Arctic PST ventilatori imaju foru da ih ulancas ali ne rade na istim okretajima kad to napravis (iako reklamiraju tu tehnologiju tako da ispada da rade bas na identicnom broju okretaja)

 Jel zna tko jel ta fora na bionix seriji radi kak spada?

13 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

"It does seem as though this was a recent decision by AMD and their partners found out the same time we did, so that’s truly bizarre, but then given the last few product releases from AMD it’s getting harder and harder to be suprised by this stuff. I’ve also had industry contacts confirm that the AMD BIOS excuse is rubbish and that simple workarounds are possible, just like the one I discussed. In one example there would be a single large BIOS file that you download, then upon flashing you select the CPU series you want to support and it flashes the appropriate code."

 

Ovo je dosta đubretarski potez. Mogli su to reći davno prije, ne kad je dosta ljudi odlučilo kupiti B450/X470 umjesto X570 da uštede, a opet su mislili da će moći napraviti upgrade na 4000 seriju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 16:08 (Promster).
Moj PC  
2 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Kaj 4000 serija neće ići na x300,x400 ?

 

 
0 1 hvala 0
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

"It does seem as though this was a recent decision by AMD and their partners found out the same time we did, so that’s truly bizarre, but then given the last few product releases from AMD it’s getting harder and harder to be suprised by this stuff. I’ve also had industry contacts confirm that the AMD BIOS excuse is rubbish and that simple workarounds are possible, just like the one I discussed. In one example there would be a single large BIOS file that you download, then upon flashing you select the CPU series you want to support and it flashes the appropriate code."

 

Ovo je dosta đubretarski potez. Mogli su to reći davno prije, ne kad je dosta ljudi odlučilo kupiti B450/X470 umjesto X570 da uštede, a opet su mislili da će moći napraviti upgrade na 4000 seriju.

 Pa sta ima veze 3 generacije podrzavaju, mozda community ih nagovori za podrsku zato malo vise na njihovom forumu budi i eto supporta.

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 16:20 (dreadmoore).
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Ovo je dosta đubretarski potez. Mogli su to reći davno prije, ne kad je dosta ljudi odlučilo kupiti B450/X470 umjesto X570 da uštede, a opet su mislili da će moći napraviti upgrade na 4000 seriju.

 

Oni koji su uzimali jeftinije ploce svejedno spadaju u one koji su uzimali i jeftinije procesore. Tako da ako npr imas 3700 opet ti ostaje 3900/3950 kao izuzetan upgrade.

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Promster kaže...

Ovo je dosta đubretarski potez. Mogli su to reći davno prije, ne kad je dosta ljudi odlučilo kupiti B450/X470 umjesto X570 da uštede, a opet su mislili da će moći napraviti upgrade na 4000 seriju.

 

Oni koji su uzimali jeftinije ploce svejedno spadaju u one koji su uzimali i jeftinije procesore. Tako da ako npr imas 3700 opet ti ostaje 3900/3950 kao izuzetan upgrade.

Ne mora biti, a u većini slučajeva ni nije...Zašto bi pljunuo za X570 koje su neisplativo skupe i nude samo PCIE 4.0, kad ima brdo starijih ploča koje bez beda vrte i 16/32 proc. A i većini ljudi (oni koji se primarno igraju) će više značiti poboljšanja u IPC-u i clockovima koje će vjerojatno nova 4000 serija donijeti, nego povećanje broja jezgri prelaskom na 3900X/3950X.

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Promster kaže...

Ne mora biti, a u većini slučajeva ni nije...Zašto bi pljunuo za X570 koje su neisplativo skupe i nude samo PCIE 4.0, kad ima brdo starijih ploča koje bez beda vrte i 16/32 proc. A i većini ljudi (oni koji se primarno igraju) će više značiti poboljšanja u IPC-u i clockovima koje će vjerojatno nova 4000 serija donijeti, nego povećanje broja jezgri prelaskom na 3900X/3950X.

 

Ali o kakvoj publici mi tu pricamo? Oni koji su uzeli 2080Ti i onda isli ustedjeti na ploci? Kakvi su to setupi koji bi "prodisali" dolaskom nove ryzen serije bez da se u njima ista promjeni osim procesora? Pitam cisto da definiramo one koji su stvarno "zakinuti" (navodnici zbog sarkazma) ovim "pederskim" (opet) potezom AMD-a

Freak Show Inc.
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Bilo je dosta ljudi koji su uzeli dobru B450, ryzen 3600 i RTX 2080Ti i čekali Zen3 i eventualni upgrade grafe "down the line".

Ne mogu reć da nije. AM4 socket je jedino što je ostalo, ali iskreno, ne kužim tu odluku - podilazi SAMO vlasnicima 570X ploča koji mogu raditi upgrade.

 

Sa jedne strane 570X omogučuje Zen3, sa druge strane B550 NEĆE podržavati bilo što ispod Zen2 , uključujući APU poput 3200G i slabije.

 

Već sam komentirao, neka "čudna" međugeneracija. Izbjegli su DDR5, izbjegli su novi socket, napravili taj ustupak da ih vlasnici 570X ploča ne razapnu jer su očekivali upgrade, sa druge strane, izvisili su DDR5 i novi socket koji je mogao već sad doć, ali obečali su davno da će Zen3 bit na AM4 i da će AM4 bit podržan do kraja 2020. godine.

 

U biti su ispoštovali sva obečanja "na papiru", ali puno ljudi je razočarano ovim raspletom situacije.

 

Možete očekivati puno jeftinih kombinacija 470X ploča i Ryzena Zen2 generacije, već ljudi bijesne po forumima jer "moraju" updatati cijeli sustav.

Osobno, ne smeta me, samo kužim razočaranje. Opet, radije bih stabilnu platformu nego poluproizvod sa još dodatnim kompromisima samo da večina bude zadovoljna činjenicom da im ne treba nova ploča.

Moj PC  
6 0 hvala 1
14 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Stvarno su supci, daju sve ko par carapa ali ljudima i to smeta.Kad bi bilo djaba, opet bi se nasao pametnjakovic i rekao bi sto ne stave neku cijenu.Ja ga jebem tko je ikad iko nekome ugodio.
Moj PC  
6 1 hvala 1
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Evo moj slučaj, uzeo sam klincima dobru b450 ploču i 4/8 apu 2400, s planom upgrejda grafe kad i ako krenu sa zahtjevnijim igricama i mooooožda jednog dana jačeg cpu. E sad, dal bi volio da ima za birat upgrejd 3600 ili 4600 ( jače neće sigurno), naravno da bih, no sumnjam da će 4600 biti toliko jači da ću plakat ako mi 3600 za koju godinu ostane jedina opcija
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
Promster kaže...

Ne mora biti, a u većini slučajeva ni nije...Zašto bi pljunuo za X570 koje su neisplativo skupe i nude samo PCIE 4.0, kad ima brdo starijih ploča koje bez beda vrte i 16/32 proc. A i većini ljudi (oni koji se primarno igraju) će više značiti poboljšanja u IPC-u i clockovima koje će vjerojatno nova 4000 serija donijeti, nego povećanje broja jezgri prelaskom na 3900X/3950X.

 

Ali o kakvoj publici mi tu pricamo? Oni koji su uzeli 2080Ti i onda isli ustedjeti na ploci? Kakvi su to setupi koji bi "prodisali" dolaskom nove ryzen serije bez da se u njima ista promjeni osim procesora? Pitam cisto da definiramo one koji su stvarno "zakinuti" (navodnici zbog sarkazma) ovim "pederskim" (opet) potezom AMD-a

Ima tu publike kolko hoces. Evo frend prosli tjedan uzeo 3900X na X370 Prime Pro i radi mu normalno. Zasto bi svi koji uzimaju top hardware imali top maticnu? Taj isti lik je uzeo i Fractal R6, ali nece mijenjat maticnu jer mu normalno radi. Znaci uzima s obzirom na potrebe kao i hrpa ljudi.

 

Pederski je potez jer su mogli fino rec ljudima prije god dana da npr. B450 nece podrzavat 4000 seriju pa bi ljudi ustedjeli za X570. Ljudi realno nisu zakinuti, ali su im dane/servirane lazne nade.

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Znaci rezime - trebamo zaliti ekipu koja je spalila 1500 eura na grafu ali su isli ustedjeti 100 eura na ploci.

Potresna svjedocanstva

Freak Show Inc.
 
6 5 hvala 1
15 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Sjećam se kad su kod predsavljanja AM4 platorme iz AMD-a najavljivali kako će ona biti aktualna sve do kraja 2020, a promjena socketa stići će kod implementacije nove tehnologije (DDR5 i PCIe 5.0) zbog čega će ionako svakako trebati novi socket pin-out.

 

 

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
The_Fichek kaže...

Ima tu publike kolko hoces. Evo frend prosli tjedan uzeo 3900X na X370 Prime Pro i radi mu normalno. Zasto bi svi koji uzimaju top hardware imali top maticnu? Taj isti lik je uzeo i Fractal R6, ali nece mijenjat maticnu jer mu normalno radi. Znaci uzima s obzirom na potrebe kao i hrpa ljudi.

 

Pederski je potez jer su mogli fino rec ljudima prije god dana da npr. B450 nece podrzavat 4000 seriju pa bi ljudi ustedjeli za X570. Ljudi realno nisu zakinuti, ali su im dane/servirane lazne nade.

 

OK, i s obzirom na njegove potrebe prelaz na 3950x nije dovoljno dobar upgrade?

 

nkdz kaže...

Sjećam se kad su kod predsavljanja AM4 platorme iz AMD-a najavljivali kako će ona biti aktualna sve do kraja 2020

 

 

 

I sta se promjenilo?

Freak Show Inc.
15 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
nkdz kaže...

Sjećam se kad su kod predsavljanja AM4 platorme iz AMD-a najavljivali kako će ona biti aktualna sve do kraja 2020

 

 

 

I sta se promjenilo?

  

Za sada se nije ništa promijenilo...  Vidjet ćemo što će biti sa Zen3 (koji btw neće donijeti DDR5 i PCIe 5.0) i hoće li biti podržan na 300/400 pločama...

 

Ako se obistine slutnje da će za Zen3 trebati B550/X570 ploča, moje osobno mišljenje je da je AMD to pitanje trebao puno bolje i ranije iskomunicirati s korisnicima, npr. kod predstavljanja Zen2 i x570 ploča.

 

Tada bi sve bilo transparentno i krajnji korisnici bi znali da se, ukoliko planiraju u budućnosti upgrade na Zen3, moraju "ispružiti" i odlučiti za x570 ploču. 

 

16 godina
odjavljen
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
nkdz kaže...
 

Tada bi sve bilo transparentno i krajnji korisnici bi znali da se, ukoliko planiraju u budućnosti upgrade na Zen3, moraju "ispružiti" i odlučiti za x570 ploču. 

 

 

I kako bi to bilo dobro ili isplativije za krajnjeg korisnika? Na nekoj osrednjoj ploci izgubis 100 eura kad ju prodajes (recimo) a x570 ploca bi te u startu kostala 100+ eura vise. Jel nije onda bolje za iste novce imati kasnije nesto novo i aktualnije nego furati istu plocu 3 godine ili sta ja znam koliko dugo?

Sorry ali ja ne vidim logiku u tome sto ti pricas

Freak Show Inc.
13 godina
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
nkdz kaže...
 

Tada bi sve bilo transparentno i krajnji korisnici bi znali da se, ukoliko planiraju u budućnosti upgrade na Zen3, moraju "ispružiti" i odlučiti za x570 ploču. 

 

 

I kako bi to bilo dobro ili isplativije za krajnjeg korisnika? Na nekoj osrednjoj ploci izgubis 100 eura kad ju prodajes (recimo) a x570 ploca bi te u startu kostala 100+ eura vise. Jel nije onda bolje za iste novce imati kasnije nesto novo i aktualnije nego furati istu plocu 3 godine ili sta ja znam koliko dugo?

Sorry ali ja ne vidim logiku u tome sto ti pricas

Probem ne bi bio da nisi prošle godine kod izlaska Zen 2 imao izbor ili preskupa nova x570 koja je bila jedina sigurna da će raditi sve bez mušica out of the box sa Zen 2 ili starije B450, X470... Osobno sam izabrao jeftiniju naravno ali uzeo bih pristupačniju cijenom B550 da ih je bilo zato smatram ovaj potez AMD-a malo šupački pogotovo dok vidim da B550 izlazi tek godinu dana nakon izlaska Zen 2 a trebala je odmah. Sad ispada kao, ko vam je kriv kaj niste kupili najskuplje da bi uopće mogli dobiti podršku za Zen 3.

Some people are like clouds. When they disappear, it’s a beautiful day.
9 godina
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Meni je u cijeloj toj priči jedino blesavo kaj nisu sa Zen 2 i X570 izbacili i neki B550. Da je išlo tako i da su odma rekli da Ryzen 4xxx neće ići na starije ploče nitko sad ne bi cvilio.

Ja sam kupovao proc i matičnu nakon izlaska Zen 2. Da je onda bilo B550 ploča sigurno bi ju uzeo - al nije. Bacat lovu na X570 mi nije padalo na pamet. Za nekih 5-6 godina kad bi eventualno updateao CPU bilo bi mi draže da mogu ubaciti neki Ryzen 4600 za siću. Vrlo vjerojatno ću kupovati komplet novi komp tak da opet - malo tko tu gubi. :D

 

EDIT: eto kolega me pretekao sa istim razmišljanjem :D

Poruka je uređivana zadnji put pon 11.5.2020 18:15 (hudibitek).
Moj PC  
4 0 hvala 0
10 godina
online
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...
The_Fichek kaže...

Ima tu publike kolko hoces. Evo frend prosli tjedan uzeo 3900X na X370 Prime Pro i radi mu normalno. Zasto bi svi koji uzimaju top hardware imali top maticnu? Taj isti lik je uzeo i Fractal R6, ali nece mijenjat maticnu jer mu normalno radi. Znaci uzima s obzirom na potrebe kao i hrpa ljudi.

 

Pederski je potez jer su mogli fino rec ljudima prije god dana da npr. B450 nece podrzavat 4000 seriju pa bi ljudi ustedjeli za X570. Ljudi realno nisu zakinuti, ali su im dane/servirane lazne nade.

 

OK, i s obzirom na njegove potrebe prelaz na 3950x nije dovoljno dobar upgrade?

Pa je, dovoljno mu je. Ne kuzim koja je tvoja poanta. Moja poanta je zasto bi mijenjao ili kupovao najbolju plocu/zadnji socket, ak mos imat najbolji procesor na osrednjoj ploci. Zasto bi netko prije god dana kupovao X570, ako mu je sve na recimo B450 bilo dovoljno dobro. Naravno da takvim ljudima nije palo na pamet kupovati X570. S obzirom na zalopojke po internetu, ocito da su ljudi tada ocekivali upgrade path, a i sasvim opravdano zbog AMDovih obecanja za AM4 podrsku. Znaci sve sto je AMD trebao napravit je prije god dana lijepo rec ljudima: sorry, X570 je trenutno jedini socket koji ce podrzavati 4000 seriju i bok. Tu ti najmanje 5 forumasa govori jedno te isto..

16 godina
odjavljen
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Cek, mozda propustam nesto bitno pa idem kontra.

Jel AMD eksplicitno negdje naveo da ce 4000 serija raditi na starijim plocama? Ili su ljudi to jednostavno pretpostavili?

Freak Show Inc.
 
3 1 hvala 1
3 godine
protjeran
offline
Re: AMD Ryzen procesori (opća tema)
Friday kaže...

Cek, mozda propustam nesto bitno pa idem kontra.

Jel AMD eksplicitno negdje naveo da ce 4000 serija raditi na starijim plocama? Ili su ljudi to jednostavno pretpostavili?

 Istu pricu je prodavao Intel i to u par navrata, jos nema mrtvih

10 godina
neaktivan
offline
AMD Ryzen procesori (opća tema)

Nova 4000 serija ide na AM4 i stari čipseti trebaju samo bios podršku od proizvođača ako se smiluju.

Moj PC  
1 0 hvala 1
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice