AMD Ryzen FPU

poruka: 14
|
čitano: 3.336
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
4 godine
neaktivan
offline
AMD Ryzen FPU

 

Pozdrav svima,

 

Dakle ne pratim intenzivno razvoj procesora a u prošlosti sam slušao priče o inferirornosti AMD FPU prema FPU Intelovih procesora...

 

Zanima me sadašnja situacija: da li je FPU Ryzena5 usporediv po kvaliteti sa FPU Corei5?

 

konkretno, da li se današnji Ryzeni mogu usporedjivat po performansama sa performansama današnjih Corei5:

1. s obzirom na kvalitet FPUa?

2. s obzirom na tehnološku prednost finijeg proizvodnog procesa AMDa?

3. nešto treće?

 

TIA, MarkoST

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
AMD Ryzen FPU

Mogu se usporedit performansama.

Intel je jos uvijek nesto bolji u gamingu 10700vs 3700 ima bolje 0.1% i 1%.Na oko to dode sve tu negdje.

 

Sto se tice multithreada tu su izjednaceni ili u najmanju ruku ryzen bolji , a onda ti dolazi I7 koji trosi 250w u full loadu i r7 3700 koji trosi 150w pa si sam odaberi sta bi radije u kucistu.A na kraju i cijena r7 kosta nekih 230e dok i7 oko 300e.

 

5xxx serija ryzena izgleda da ce biti mnogo jaca vise ccx u ccd , manje latencije , opcenito bolji cpu.

U intelu klikcu iz godine u godinu refresh jednom im se mora obit u glavu ne ? 

 

Edit: E sada DDR4 platforma se priblizava izlaznim vratima , tako da na ddr5 bi ryzen teoretski trebao biti jos bolji , ali uvijek postoji druga strana medalje.

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 28.10.2020 21:08 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU

 

zapravo me zanima da budem direktniji - da li se izjednacenost performansi temelji na izjednacenosti FPUova, ili AMD slabiji FPU nadoknadjuje finijim proizvodnim procesom?

 

ako smijemo tako pojednostavnit stvar?

7 godina
protjeran
offline
AMD Ryzen FPU

Uzmi dva najbrza procesora iz oba tabora,

kod AMD-a iskljuci visak jezgri, tako da oba procesora imaju jednak broj jezgri,

a kod Intela snizi takt da bude jednak kao i kod AMD-a.

 

Ostatak napravis da bude jednak, dakle RAM iste frekvencije, jer Intel ima ogranicenja,

AMD ne, i onda istestiras, i dobijes najblizi i najtocniji odgovor.

 

Trenutna testiranje nemaju smisla, jer AMD ima vise jezgri, a Intel ima visi takt.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU
nemam love ni za kikiriki, a kamoli za testiranje procesora od 10000+ kuna... ))
15 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU
Marko tu i je naš problem jer onako koliko mi je poznato da nigdje ne možeš doć do tih podataka jer ne postoji ni jedan distributer koji nudi mogućnost testiranja (recimo u njihovim trgovinama) no svi slažu kojekakve PC rigove davaju rezultate sintetičkih testova. Stoga savjet prodavačima da nije u interesu uvalit koje kakav PC već ponudit korisniku nekakav edukacijski (testni PC koji bi uz educiranog djelatnika prezentirao potencija odgovarajuće PC platforme).
Da to sve košta no puno je onih koji voli vidjet što nudi dati HW i voljni su to platit.
Ovako smo osuđeni gledat YT i vjerovat na riječ što nudi sam HW.
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU
ma dobro, mislio sam da neki upuceniji hardveras ovdje prati strane CPU forume gdje vjerojatno raspravljaju o tome...
16 godina
offline
Re: AMD Ryzen FPU
MarkoST kaže...

 

zapravo me zanima da budem direktniji - da li se izjednacenost performansi temelji na izjednacenosti FPUova, ili AMD slabiji FPU nadoknadjuje finijim proizvodnim procesom?

 

ako smijemo tako pojednostavnit stvar?

Ukratko da se ne mučiš, trenutno su AMD Zen 3 FPU performanse 25% bolje u odnosu na bilo koji(i7 8700K ili i9 10900K ista CPU arhitektura) Intel Skylake 14nm CPU.

 

AMD Zen 3/5000 FPU performanse vs "nesretni Rocket Lake S na 14nm", AMD je i dalje oko 10-15% brži ili bolji i to je to.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/intel-i7i9-club/202738.aspx?page=319&jumpto=6228840&sort=asc&view=flat

 

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
AMD Ryzen FPU
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU
hvala!
4 godine
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU
hvala!
5 godina
neaktivan
offline
Re: AMD Ryzen FPU

E sad meni nije jasno kad već pričamo o toj brzini i snazi jezgri uvjerio sam se osobno u više tih sintetickih testova da Amd dere Intela. Ženi sam sastavio pc sa 5600x i taj cpu kad se stavi na nekih 4.6ghz ima score 4550 (u mom slučaju) a moj i9 9900k 4.7ghz sa osam jezgri ima score 4890 u cn r20. Znači Intel je definitivno slabiji u odnosu ipc ali svejedno nekao Intel se brže pali brže se odaziva na aplikacije znači u svakodnevnom radu fluidnije radi jednostavno kao da je ispeglanije i naštimanije za intelovu arhitekturu.?

12 godina
offline
AMD Ryzen FPU

Intel je kako bi Envy rekao provjeren brand i pouzdan zato ga svi kupuju.2016 se moglo vidjet da AMD sprema nesto zestoko.Dosta ljudi koji su uzeli zen ili zen+ se opeklo normalno zato sto je sve bilo novo i trebalo je vremena da se ispolira.Sa zen+ amd je bacio fintu Intelu. Ryzen 2600 je samo malo poboljsani 1600, izbacuju ryzen 3750H 4/8 koji je na knap sa 6700HQ 4/8 a intel tad vec ima i5 8300H 4/8 koji je bolji od svakog ryzena a u vrhu 8750H 6/12.

Izgledalo je kao da ce AMD nazad u rupu ali nije bilo tako.

Situaciju su spasili sa Zen2 , a Intel nije izdao nista adekvatno nego jos i gore izdali su 9600k bez HT, 9700K bez HT,9750h refresh od 8750H i entry level su imali i3 9100 za koji nitko vise nije mario pored jeftinih ryzena.Mid range su imali i5 9400F ali tko je uzeo taj cpu zaglibio je totalno...

Dok je AMD u to vrijeme izdao zen 2 i apsolutno pomeo trziste sa svojom ponudom(cijenom).

E sada AMD je izdao 5000 seriju ryzena , koji dosta bolji cak i od 10gen intela , naravno cijene su paprene gledam danas 5800x skoro 650e...Intel planira jos jedan refresh na rocket-lake.Ukoliko 12gen bude imala otkljucan OC i rami ce sigurno biti na vecoj brzini cak i na jeftinijim plocama Intel bi mogao izvuci deblji kraj ukoliko AMD izda samo 7nm+ i cijene odu gore.

 

5800x je 3600kn ploca za njega b550 oko 800kn ram trebas barem 2x8gb 3600mhz cl16 700kn = 5100kn

I7 10700K 3000kn ploca z490 1300kn i ram od 2x8gb 3000mhz cl16 za 500kn ti je dosta za intel= 4800kn

 

Kome je budget konfa bitna ima:

R3 3100 800kn + b450 do 500kn + ram 2x8gb 3600mhz cl16 700kn = 2000kn

i3 10100 700kn + h410 do 500kn + ram 2x8gb 3000mhz 500kn = 1700kn

 

mid range :

R5 3600 1600kn+ b450 500kn + 2x8gb 3600mhz cl16 700kn = 2800kn

i5 10400f 1200kn + h410 500kn + ram 2x8gb 3000mhz 500kn= 2200kn

 

Eto to su vrlo slicne konfe za gaming sada zavisi od naslova do naslova AMD ce opcenito imat bolji AVG fps dok Intel bude imao bolji 1% LOW.

Tesko je odredit , svatko mora za sebe znati , prije je Intel bio daleko bolji u Adobe vise nije sada su izjednaceni , ryzen 4600H gubi od i5 10300H za 5-10 fpsa razlike ali zato ryzen ima 2c/4t vise pa moze posluzit u nekim programima za multitasking...

 

EDIT: Ako bi bas morao odredit koji CPU je bolji rekao bi ryzen jer je kompletniji CPU ako idemo usporedit Messi-a i Iniestu normalno da ces izabrat Messi-a.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.11.2020 21:40 (MGloc).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AMD Ryzen FPU
Da, to sam i ja skužio, čak i stariji haswell kod mene nekako radi uglađenije. Samo što je kod mene u drugom kompu stariji rajzen 2400g s malo sporijom memorijom pa sam mislio da je do toga.
A jebat ga, to je ko dizelaš i benzinac, prvi je radni stroj, malo jači, ali neuglađen onako traktorski, drugi je malo slabiji ali uglađeniji, fino uštiman
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice