Jeli ovaj repeater dobar?

poruka: 22
|
čitano: 5.337
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Pozdrav

 

Imam apartmane i veliku kuću i svi gosti traže wifi.

Uglavnom, imao sam Dlink-ap repetear u paru sa siemens ruterom i to je tako dobro radilo prošle godine.

Ove godine sam dobio ZTE ruter i uglavnom više dlinkap nije mogao raditi kao repetear u paru sa ZTE ruterom.

 

I uglavnom dosta sam se zaje*avao pa sam na kraju zvao i stručnjaka.

Na kraju mi je rekao da Dlinkap nije uopće dobar i da ne vrijedi te da je to samo privremeno riješenje (dlinkap nije mogao doseći najviše katove).

 

I onda mi je predložio da kupim: http://www.h2-shop.com/UBQ-UNIFI-UAP-3PACK

 

Rekao je da je to dobro, i da će tih 3 repeteara rasporedit po kući i da će svugdje biti odlična jačina wifi-ja (kuća je velika sa dosta zidova i 2 kata).

 

Pa me zanima jel dobro ovo što mi je predložio? Jel znate šta o ovome i jeli bi šta koristilo? Da ne bacim zaništa pare.

Jer tlak mi je skočio na 200 od ovih turista koji se žale na wifi.

Imam ZTE ruter i 10 mbita download.

 

Pa Vas molim da mi pomognete i objasnite u par crta ovo i da vidim jeli se ovo uopće isplati za skoro 1700kn kupit.

 

Hvala Vam na čitanju i oprostite što sam previše ovo iskomplicirao (udrila mi vrućina o glavu) 

 

Lijep pozdrav

 

 

njab
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Ne znam, osobno ne vidim nigdje opravdanje za toliko para. Ako je strucnjak neznam po cemu je bas ovo izabrao, ovo mi vise izgleda ko neki fensi/smensi uredjaj za doktorsku ordinaciju pa da bude sve u tonu "ima se moze se" nego da to bude rjesenje "evo radi a ok je". Uz to, racunaj ako je repeater da ti svaki uredjaj prepolovljava brzinu, a imas 10mbita, neznam bas ako rasporedis 3 ova u repeater modu i onda ti se nakaci 2-3 uredjaja jos, to ce ic brzinom 500kbs. Ako vec tako nesto razvlacis radje nek ti provuce kabele na svaki kat, na njemu stavi neki najjednostavniji router koji podrzava AP (ili ga rootas pa mu stavis drugi firmware ako hoces najjeftinije) a ima dobru antenu i to je to. Nek moras kupit 2 routera da se nac odlicnih za puno manje para da sve skupa bude puno manje od 1700kn.

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?

Glupo pitanje ali zasto router sa ap modom a ne AP? A i ovo oko polovljenja brzine. Ona 3 uredjaja nece stavljati u seriju vec ce se svaki kaciti na router ali u 3 pravca...

9 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Torent kaže...

Glupo pitanje ali zasto router sa ap modom a ne AP? A i ovo oko polovljenja brzine. Ona 3 uredjaja nece stavljati u seriju vec ce se svaki kaciti na router ali u 3 pravca...

 Pa neznam cijene AP-a i nije mi se dalo trazit, a znam da se routeri nadju za jeftinije pare od onih 1700 i kasnije ih moze iskoristit za bilosta. Nekuzim opce sta ti mislis pod "stavljat u seriju vec ce se kacit na router u 3 pravca". Ako se spaja u repeater wireless mode brzina se raspolavlja htio ne htio jer je wireless half duplex. Eventualno da fura na 2 banda pa pokusa profurat full duplex, al nekako mislim da bi ga to skuplje doslo. Sad je rekao da mu gornji kat ne hvata najdonji, pa sam pretpostavio da ce se onda taj najgornji router opet tako spojit na ovaj drugi repeater, pa se jos vise smanjila brzina. Sad kako je rekao da je to za goste, sigurno se nece po 1 kacit vec ce bit par uredjaja, pa se opet brzina rasporedjuje ravnopravno ... Tako sam ja shvatio.

14 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

I rječca "li" se piše odvojeno: "je li".

 
0 5 hvala 0
15 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Pa sta ne kupis one AP sta rade priko uticnice za struju? Zidovi im ne smetaju. Ako je router na donjem katu treba ti jedan repeater za gornji kat i to je to.
Tim gostima sta žele wifi u zahodu i u sobama ostavis papiric di pise da je wifi dostupan na mistima X i Y i to je to...
 
1 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
sandokan111 kaže...
Torent kaže...

Glupo pitanje ali zasto router sa ap modom a ne AP? A i ovo oko polovljenja brzine. Ona 3 uredjaja nece stavljati u seriju vec ce se svaki kaciti na router ali u 3 pravca...

 Pa neznam cijene AP-a i nije mi se dalo trazit, a znam da se routeri nadju za jeftinije pare od onih 1700 i kasnije ih moze iskoristit za bilosta. Nekuzim opce sta ti mislis pod "stavljat u seriju vec ce se kacit na router u 3 pravca". Ako se spaja u repeater wireless mode brzina se raspolavlja htio ne htio jer je wireless half duplex. Eventualno da fura na 2 banda pa pokusa profurat full duplex, al nekako mislim da bi ga to skuplje doslo. Sad je rekao da mu gornji kat ne hvata najdonji, pa sam pretpostavio da ce se onda taj najgornji router opet tako spojit na ovaj drugi repeater, pa se jos vise smanjila brzina. Sad kako je rekao da je to za goste, sigurno se nece po 1 kacit vec ce bit par uredjaja, pa se opet brzina rasporedjuje ravnopravno ... Tako sam ja shvatio.

 Jeftini routeri nemaju ap mod uglavnom a i AP su u pravilu jeftiniji nego routeri. Jednostavno AP je ono sto mu treba i to kako si ti rekao.. Kablom vertikala i onda AP na svaki sprat

8 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Trebati ću kupiti onda AP koji rade na utičnicu na struju. Pa stavit jedan odma poviše rutera koji je u prizemlju na 1. kat i tako isto odma poviše na 2. kat.

Jer bio bi mi problem sad usred sezone bušiti zidove i stropove (a i bušenju mi nastala mnogo problema) i postavljat kabele.

A signal je na 1. katu poviše ovog rutera 2-3 crtice, tako da ovda ideja sa 2 AP nije loša.

Pa jel imate koji dobar AP za predložit koji radi samo na utičnicu (bez kabela za spajanje sa ruterom) i koji dobro funkcionira sa ZTE ruterom? 

Jer sad na ovom dlinkapu moram postavljat statične IP adrese i naštimavat svaki uređaj i mobitel.

 

Hvala

njab
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Znači ako ima neki dobar AP koji dobro probija zidove (da je jak signal) i da se lako postavi i konfigurira i koji dobro radi sa ZTE ruterom. :)

Hvala

 

P.S. Po mogućnosti da ima opciju podešavanja bandwitha da mi se jedna budala ne zakači pa proguta cijelu brzinu. :)

njab
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2016 9:55 (Gofonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Torent kaže...

 Jeftini routeri nemaju ap mod uglavnom a i AP su u pravilu jeftiniji nego routeri. Jednostavno AP je ono sto mu treba i to kako si ti rekao.. Kablom vertikala i onda AP na svaki sprat

 Pa to je sad diskutabilno sta su "jeftini routeri". Sx se s dd-wrt postavi da radi sto hoces, a kosta 20ak kn valjda. Sad koliko stvarno dodju s ugradjenom podrskom vec neznam, stalo mi je uglavi da su ljudi po 200ak kn kupovali takve routere, zato sam predlozio router. Ipak ga kasnije moze lakse resellat nego obicni AP. A kad je vec unajmio nekog da to sredi, taj ce ga sigurno znat i iskonfigurirat, iako bi njemu osobno mozda lakse bilo s apovima.

Gofonja kaže...

Trebati ću kupiti onda AP koji rade na utičnicu na struju. Pa stavit jedan odma poviše rutera koji je u prizemlju na 1. kat i tako isto odma poviše na 2. kat.

Jer bio bi mi problem sad usred sezone bušiti zidove i stropove (a i bušenju mi nastala mnogo problema) i postavljat kabele.

A signal je na 1. katu poviše ovog rutera 2-3 crtice, tako da ovda ideja sa 2 AP nije loša.

Pa jel imate koji dobar AP za predložit koji radi samo na utičnicu (bez kabela za spajanje sa ruterom) i koji dobro funkcionira sa ZTE ruterom? 

Jer sad na ovom dlinkapu moram postavljat statične IP adrese i naštimavat svaki uređaj i mobitel.

 

Hvala

Moraju ti na istoj fazi bit uticnice, a neznam osobno koliko takvi apovi kostaju, stoji mi u glavi i po 500kn min. Al uglavnom, ako si vec uzeo tog da ti to sredi samo njemu to prosljedi i neka ti on to slozi. Znaci ili da provlaci ethernet po katovima i na svakom katu AP ili ovo preko uticnice, pa sta je jeftinije. Nemoras ti za vulgaris rjesenje u sezoni busit zidove, metar kabela vise manje nista ne znaci, jednostavno ga kanalicama provuci po zidu. Par metara kabela nit ce stetit signalu, niti ce te opalit po djepu.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2016 15:33 (sandokan111).
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?

Pa taj mu je vec prodlozio rjesenje....

9 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

I?

 

On je predlozio svoje rjesenje s kojim se gofonja moze i ne mora slozit. Ipak je on taj koji placa. Trebao bi mu gofonja predlozit sto da napravi i da mu ovaj da ponudu za to. Pa nije strucnjak sveta krava pa se ne smije nista predlozit, a nekako sumnjam da ce odbit posao jer eto, nije izabrano njegovor rjesenje..

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2016 22:11 (sandokan111).
 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?

Ali ako zna bolje od strucnjaka sta ce mu strucnjak ;) Valjda je dovoljno inteligentan da podesi AP. Nije to bas rocket science ....

10 godina
online
Jeli ovaj repeater dobar?

Ma gofonja puno filozofira, on bi nešto i ništa, sve mu nešto puno, svemu nađe zamjerke njemu u biti ne treba ni stručnjak, ni router, a bome niti wifi...neka uzme turiste preko 70+ i miran je :D

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2016 22:41 (deephouse).
Moj PC  
2 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Torent kaže...

Ali ako zna bolje od strucnjaka sta ce mu strucnjak ;) Valjda je dovoljno inteligentan da podesi AP. Nije to bas rocket science ....

 Ne vidim logiku po kojoj se namece taj zakljucak. Zasto bi njegov prijedlog uopce znacio da zna bolje od njega? Jednostavno je ovaj imao jedno rjesenje u vidu, a on predlozio drugo i to je to. Strucnjak je to predlozio iz nekih njemu poznatih razloga u koje uopce ne zelim ulazit, i mozda uopce nije razmisljao da to bude neko budget rjesenje vec da izgleda fensi i sta ja znam. Mozda ima stelu u trgovini itd itd, uopce nebitno. Nek mu predlozi i vidi koliko bi mu za tako nesto uzeo.

8 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Uglavnom, mislim da neću bacit 1700kn jer to nije malo samo da bi proširio wifi po kući za kojih 15m.

 

I dalje će mi turisti prigovarat kako ne mogu imati internet dok ser* na WC-u ili dok spavaju.

Domet rutera je prizemlje, dvorište i velik dio prvog kata, a domet dlinkapa je i pola drugog kata (problem dlinkapa ako se netko želi spojit što se moraju podešavat ručno statične IP adrese na svakom uređaju, a ja to ne znam pa ću lijepo reći turistima neka guglaju ako hoću).

Ako turisti žele internet nek se lijepo spuste u dvorište koje je u hladu i koje uopće nije loše i imati će dobar signal +(oni na 1. katu će imati, a 2. kat tko šljivi ionako imaju dobar pogled pa nek žrtvuju dostupnost interneta na WC-u)

 

A s ovim parama mogu još nadogradit komp ili bolje sačuvat jer se nešto baš nema da se razbacujem.

 

Hvala Vam na sugestijama, ali ja se bome neću živcirat sa turistima, ako im je loše neka idu negdje drugdje (ionako su došli na ljetovanje, a ne na surfanje po netu). 

 

Lijep pozdrav 

njab
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2016 13:55 (Gofonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
sandokan111 kaže...
Torent kaže...

Ali ako zna bolje od strucnjaka sta ce mu strucnjak ;) Valjda je dovoljno inteligentan da podesi AP. Nije to bas rocket science ....

 Ne vidim logiku po kojoj se namece taj zakljucak. Zasto bi njegov prijedlog uopce znacio da zna bolje od njega? Jednostavno je ovaj imao jedno rjesenje u vidu, a on predlozio drugo i to je to. Strucnjak je to predlozio iz nekih njemu poznatih razloga u koje uopce ne zelim ulazit, i mozda uopce nije razmisljao da to bude neko budget rjesenje vec da izgleda fensi i sta ja znam. Mozda ima stelu u trgovini itd itd, uopce nebitno. Nek mu predlozi i vidi koliko bi mu za tako nesto uzeo.

 Zato sto je strucnjak i predlaze mu opremu koja kosta vise jer radi bolje. Mozda zato? Jesi googlao uopste ovo sto mu je predlozio? Odlicno radi i lijepo izgleda i kosta malo vise. Al jbg tipicni turisticki radnik. Ko jebe turiste ionako samo zakeraju....

Gofonja kaže...

Uglavnom, mislim da neću bacit 1700kn jer to nije malo samo da bi proširio wifi po kući za kojih 15m.

 

I dalje će mi turisti prigovarat kako ne mogu imati internet dok ser* na WC-u ili dok spavaju.

Domet rutera je prizemlje, dvorište i velik dio prvog kata, a domet dlinkapa je i pola drugog kata (problem dlinkapa ako se netko želi spojit što se moraju podešavat ručno statične IP adrese na svakom uređaju, a ja to ne znam pa ću lijepo reći turistima neka guglaju ako hoću).

Ako turisti žele internet nek se lijepo spuste u dvorište koje je u hladu i koje uopće nije loše i imati će dobar signal +(oni na 1. katu će imati, a 2. kat tko šljivi ionako imaju dobar pogled pa nek žrtvuju dostupnost interneta na WC-u)

 

A s ovim parama mogu još nadogradit komp ili bolje sačuvat jer se nešto baš nema da se razbacujem.

 

Hvala Vam na sugestijama, ali ja se bome neću živcirat sa turistima, ako im je loše neka idu negdje drugdje (ionako su došli na ljetovanje, a ne na surfanje po netu). 

 

Lijep pozdrav 

 I ti imas obraza naplatiti ostanak kod tebe? Koliko turista treba odjsstei kod tebe i koliko noci da nappaltis tih 1700 kn a opremu ces koristiti godinama... Das li im da koriste wc ili moraju u grmlje? Stvarno nemam rijeci... A to da dlink ne radi sa zte mozes okaciti macku o rep samo ne znas podesiti a pravis se pametan i ne slusas ljude koji znaju... Tipicni balkanac.....Ne pada ti na pamet recimo da nekome treba net za posao? Meni recimo.... Nema sanse da bih bio bez neta da je dzabe....

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2016 14:33 (Torent).
11 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Gofonja kaže...

 

 

I onda mi je predložio da kupim: http://www.h2-shop.com/UBQ-UNIFI-UAP-3PACK

 

Rekao je da je to dobro, i da će tih 3 repeteara rasporedit po kući i da će svugdje biti odlična jačina wifi-ja (kuća je velika sa dosta zidova i 2 kata).

 

Pa me zanima jel dobro ovo što mi je predložio? Jel znate šta o ovome i jeli bi šta koristilo? Da ne bacim zaništa pare.

Jer tlak mi je skočio na 200 od ovih turista koji se žale na wifi.

Imam ZTE ruter i 10 mbita download.

 

Imam ih instalirano na 3 lokacije.

 

1) 2xAP (vertikalni prostor, 4 kata, podrum do 2 kata, svaki kat cca 200-230 m2)

2) 3xAP (horizontalni prostor, 4 ureda (dosta su udaljeni jedan od drugog pa je više APova) svaki po cca 60m2)

3) 2xAP (horizontalni prostor, 18 prostorija, 500m2)

 

Uz Rufusa, za ove ove novce nisam mogao naći ništa pametnije (Rufus je skuplji). Sve radi pic pic godinu i pol dana, svaki AP vrti 2 mreze (Privatnu i javnu, privatna je u VLANu sa 50/50 linkom, dok je javna u VLANu sa 5/1 linkom), prosječan broj usera po APu bilo gdje izmedju 20-35 usera (nakon tih 30-35 usera, zna jednom u 3 mjeseca zavrsiti s "ajmo rebootat ovaj AP"). DA izbjegnem problem lovljenja/gubljenja signala/konekcije  svi APovi su terminirani na switchu.  

 

U tvom setupu, najveci minus im vidim u potrebi za "kontrolerom" (iskreno, rekli su mi da ne radi bez kontrolera tako da nisam ni trazio da ih natjeram da radi bez kontrolera; u mom slučaju kontroler je servis na jednoj Linux virtualci kojoj pristupas putem web sučelja, i sve radiš kroz njega), ostavljam mogućnost da ih se da natjerati da rade bez "kontrolera". Meni se kontroler pokazao kao prednost, jer sam doslovno kreirao 3 lokacije, napravio jednu konfiguraciju i nakon toga konfiguraciju kopirao po APovima i porazbacao po lokacijama.

 

I ne bacas zaništa pare, nego ulažeš u opremu zbog koje 99% turista ima razloga vratiti se kod tebe; kako i sam radim u turizmu moram reći da imam uvid u hrpe reklamacija zbog lošeg/nepostojećeg Interneta; "šta će im internet, došli su na more" govori više o tebi kao domaćinu nego o potrebama turista. 1700kn kao poslovni trošak je kikiriki koji isplatiš već time samo da ti se 1 (jedan!!!!) gost vrati dogodine.

 

Plati nekom da ti to složi te imaj zadovoljne turiste slijedecih 3-5 godina. Slijedeći problem koji će ti se manifestirati nakon što budeš imao funkcionalni WiFi je kako pravilno/pošteno distribuirati bandwidth medju userima, ali to je već naslov za neku drugu temu....

 

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
9 godina
offline
Re: Jeli ovaj repeater dobar?
Torent kaže...

Zato sto je strucnjak i predlaze mu opremu koja kosta vise jer radi bolje. Mozda zato? Jesi googlao uopste ovo sto mu je predlozio? Odlicno radi i lijepo izgleda i kosta malo vise. Al jbg tipicni turisticki radnik. Ko jebe turiste ionako samo zakeraju....

 Sad si upravo skrenuo skroz s teme. Prvo si izvuko potpuno krivi zakljucak a sad branis odluku strucnjaka. Kao sto rekoh, potpuno nebitno zasto je on to predlozio, njegovo je da predlozi, a ti kao kupac mozes prihvatit il ne. Ako ne prihvatis fino mozes predlozit svoje rjesenje koje je tebi vise prihvatljivo i on ti da ponudu. Bezveze spinas dalje po temi o nebitnim stvarima.

8 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Dobar dan

Ja ne znam zašto ovdje sad napadi na mene lete, a pogotovo od Torenta (to što si naveo je netočno, ima neta i turisti nas samo hvalu i stvarno su zadovoljni)

Inače držim najjeftinije cijene apartmana u cijelom mjestu, a apartmani su odlično uređeni. Koliko vidim po internetu o apartmanima u mojem mjestu ono šta nudim mogo bih za duplo veću cijenu nudit.

Velike su investicije bile, te je ove godine stavljena fasada na cijelu kuću, a prije par godina napravio sam 4 velika balkona.

Isto tako napravljena je garaža i riva za njihove brodove te prostor gdje mogu držat svoje ''trajlere''.

 

A sad na temu:

Ja ne vidim svrhu zašto bi bacao tolike pare na internet opremu kad mi T-COM nudi samo 10/0,5mbita. Dovoljno je da se jedan turist zakači na net i više nitko ne može ništa učitavati.

Inače turisti imaju samo pohvale za nas jer su bili na dosta mjesta koja im se nisu svidjela, te nije istina da me nije briga za turiste.

 

Ja bih uložio velike novce u APove kad bi mi T-com isporučivao bar 30/10 ili 50/10, ali ovako nema smisla za sva ta čuda.

 

Isto tako kuća je dobro prekrivena wifijem (cijelo prizemlje, dvorište i velik dio 1. kata, a dlinkap baca domet sa 1. kata na dio 2. kata. Samo što mi je majstor rekao u vezi tih statičnih IP sa dlinkapom da samo na iphone (ios) uređajima nešt ne stima a sve ostalo da je dobro).

 

A i taj majstor zna svoj posao jer ga zapošljavaju velike firme da im postavlja internet i informatičku opremu te ima posla preko glave, pa ne znam zašto nebi on bio stručan za ovo.

 

A na kraju sam samo tražio vaše mišljenje kako da povećam domet wifija, ne skupom opremom jer kao što rekoh brzina interneta je 10/0,5.

 

 

Oprostite ako sam ikoga uvrijedio bilo čime.

 

Lijep pozdrav 

 

P.S. Nekoliko turista mi se vraćaju već 10 godina, a dvoje već i 20 godina.

 

 

njab
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.6.2016 17:19 (Gofonja).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

A kad znaš , šta pitaš !!!

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Jeli ovaj repeater dobar?

Da ne otvaram novu temu

 

 Imam tp link router od optime u jednoj sobi i u zadnje vrijeme me skroz zeza signal u boravku na laptopu i smartphone-ima.

dva zida su izmedu te dvije prostorije, nekih 6-7 metara udaljenosti.

Što uzeti za bolji signal, jel bi ovo možda bilo okej?

https://www.protis.hr/products/details/access-point-tplink-tlwa901nd-advanced-wireless-n-450mbps-24ghz-80211ngb/42005?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice