Dretva zalaza uma (War in the East)

poruka: 293
|
čitano: 67.712
|
moderatori: DrNasty, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Vrijeme je za prvi hrvatski gejmerski roman toka svijesti i to će biti ovo. Možda bude kratak možda bude dug. Ne pitam ništa ne nudim niti obećavam smisao, točnost, pravopis, u ovoj dretvi nisam novinar i ne poznam hrvatski.... thread će biti neopisivo dosadan, gotovo nečitljiv, marginalno poučan i ako sve bude po planu vrlo vrlo vrlo dug. Jer naime šta?

 

War in the East.

 

Ovih dana započet će sudar mozgova u toj igri mentalnog užasa.

 

Stvari će biti objašnjene usput. Ili neće uopće. Bit će i slika ali dosadnih.

 

War in the East neopisivo je zahtjevna i ubitačno kompleksna ratna strategija. Puna kampanja traje 225 poteza. Što i nije tako mnogo jer sam u War in the Pacific u nekoliko PBEM kampanja dogurao i do 900 i nekog poteza. I izgubio. Ili dobio. Jer to je smisao duhovne vježbe zvane wargaming. Igraš nešto 900 poteza, partija traje 4 simulirane ili 2-3 stvarne godine. I izgubiš. Neki tip te skenjo. Meditiraš o tome gol pijući rakiju i sutra ideš dalje bitno mudriji. Zauzvrat napregneš mozak pa skenjaš pet drugih tipova. Šah je sranje prema ovome.

 

Normalni ljudi ne igraju takve igre, niti čitaju threadove o njima.

 

Uglavnom.

 

James A Mathews, zvan JamIam (Jam I am, kužiš, Jam ja sam). Iskusan strateg i čovjek velika mozga. Uputio je izazov. Želi da igramo grand campaign u Ratu na Istoku.

 

Želim i ja.

 

On će biti Švabe, točnije Sile osovine, ja ću biti Rusi, točnije Sovjeti. Teško mi je predvidjeti tempo, Jamesa znam, i na dobar dan možemo pičiti više od jednog poteza dnevno. Budemo li išli potez dnevno trebali bi biti gotovi do kraja godine. Postoji realna mogućnost da neki od nas preda i prije, a realno vjerujem da ću to prije biti ja nego on.

 

WITE je izašao nedavno, i obojica nemamo osobito iskustvo s igrom. Ovo je tip igara za koje se iskustvo stječe godinama. Odigrali smo par kratkih i malih scenarija (ne jedan protiv drugog) i to je to.  Okean Nepoznatog širi se pred nama.

 

James se obavezao da neće čitati ovaj thread i kroz njega kužiti moje strateške planove, koje ću ja više ili manje otvoreno iznositi. Vjerujem kolegi samuraju. Naravno, ne zna hrvatski, ali postoje i automatski prevoditelji.

 

S Jamiamom sam već igrao neke igre, lik je vrhunski majstor napada. Ja sam pak u većini ratnih strategija sensei kvalitetne defanzive i kočenja protivnika. U ovoj partiji to će mi trebati.

 

Što očekujem?

 

Slobodno pokrenite kladaru. Ja osobno blagu bi prednost u okladama dao Jamesu. Recimo da su njegove šanse za pobjedu 55-60% a moje 40-45%. Ali možda se varam. I već prvi potez bi to mogao pokazati no o njemu više u narednim postovima. Iako igra traje golemih 225 poteza ili 4 simulirane godine, ponekad je pobjednik jasan već nakon prvog prvcijatog poteza. Ponekad nakon, šta ja znam, trideset i petog....

 

STAY FUKCING TUNED!!!!!!!!!!!!!11!!!1111111111!

Heroj a ne zločinac
 
36 0 hvala 23
14 godina
protjeran
offline
Dretva zalaza uma

Kada sam vidio naslov pomislio sam da neki sotonist promovira svoju demagogiju.

Ł00dAcHaa mAweNa
 
12 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Ovako recimo izgleda pogled s njemačke strane na sam početak operacije Barbarossa, u sferi Grupe armija sjever (Armee Gruppe Nord, AGN)

 

 

Heroj a ne zločinac
 
2 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Dretva zalaza uma
Zli Luđak kaže...

 

Normalni ljudi ne igraju takve igre, niti čitaju threadove o njima.

 

 

Pratim ovu temu!{#}

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma
Champollion kaže...
Zli Luđak kaže...

 

Normalni ljudi ne igraju takve igre, niti čitaju threadove o njima.

 

 

Pratim ovu temu!{#}

 Champollion je li to deda Gurdjieff na avataru?

 

Ako je - respect!

Heroj a ne zločinac
15 godina
offline
RE: Dretva zalaza uma
Zli Luđak kaže...
Champollion kaže...
Zli Luđak kaže...

 

Normalni ljudi ne igraju takve igre, niti čitaju threadove o njima.

 

 

Pratim ovu temu!{#}

 Champollion je li to deda Gurdjieff na avataru?

 

Ako je - respect!

Da, glavom i bradom.

Noi siamo come la nostra fede...Immomartali...
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma
Champollion kaže...

 Champollion je li to deda Gurdjieff na avataru?

 

Ako je - respect!

Da, glavom i bradom.

 Fukc yeah držim da je to dobar znak za Ruje!1

Heroj a ne zločinac
15 godina
offline
Dretva zalaza uma

Znači klađenje otvoreno? Ja ulažem na ruse, oni su mi ipak dražiji nego švabe, pa tako thumbs up{#} Ako bude problema, imam ja čovjeka u švabiji u cryteku, može prošvercati nanosuit odijela{#}

Stoja
Moj PC  
0 2 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dretva zalaza uma

Izabral si Ruse,hehe,brijem da buš spušil.

Jesi te informacije izvuka iz PES-a ili ?
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Dretva će sadržavati dosta povijesnih detalja, pitanja su uglavnom dobrodošla, iz povijesti, rata, wargaminga, koječeg...


Njemačke su snage podijeljene na tri, odnosno četiri segmenta.

 

Gore je Grupa armija sjever (AGN, Armee Gruppe Nord), vodi je stari ćelavi čiča, von Leeb. AGN je najmanja grupa armija, i ima jedan jedini cilj – LENJINGRAD. Ako osvoje Lenjingrad prije zime ispunili su cilj, ako ga blokiraju a ne osvoje 50-50, a ako ga niti ne blokiraju – James je popušio i ja ću plesati pobjednički ples i govoriti LOLZ rofl!!1

 

U sredini je Grupa armija centar (AGM, Armee Gruppe Mitte). AGM povijesno nije imao jasan cilj u Barbarossi, postojala su različita tumačenja i želje. Čini se očiglednim da AGM krene izravno najkraćim putem prema Moskvi ali nije baš tako jednostavno. Povijesno, AGM je na pola puta oslabljen jer se iz njega izvukla najjača Panzer grupa i potegla na jug da zaokruži Kijev. Unatoč tom zaokretu, čelne jedinice AGM-a došle su do gradića Istra i kroz svoje dalekozore, veli legenda, ugledale tornjeve Kremlja, ali u Moskvu nisu ušli... Može li James bolje od toga? Nadam se da ne.

 

Dolje je Grupa armija jug (AGS, Armee Gruppe Sued), najkompleksnija osovinska grupa armija. AGN i AGM su potpuno njemačke, no u AGS oko pola snaga čine manji saveznici – najviše je Rumunja (a oni su i ponajbolje izvježbani, iako daleko iza Švaba), zatim Mađari, Talijanski ekspedicijski korpus, Slovaci, a tu su, dakako, i Hrvati. Hrvatski kontingent je dovoljno malen da u igri nije izravno predstavljen – jedna regimenta u sastavu 100. lovačke divizije. 100. lovačka je u igri, pa kad god se vidi, računajte da je trećina virtualnih pikeslića i bajtova u njoj hrvatskog porijekla. Uglavnom muslimanskog, da budemo točni – većina dragovoljaca za 369. hrvatsku ojačanu regimentu bili su iz Bosne.

 

AGS ima najduži front i inicijalno najbolje ruske jedinice pred sobom, ali i najviše potencijalnih ciljeva za osvajanje. Kao Rusa, međutim, mene je AGS-a najmanje strah. Nešto mi govori da se James neće koncentrirati ovdje.

 

Četvrti osovinski segment je specifičan –Finci na dalekom sjeveru. Finci nisu službeno bili član osovinske alijanse, ali su s Rusima imali neraščišćenih računa od Zimskog rata i samo su čekali da ih netko napadne da mu se pridruže. Finska armija je vrlo jaka i uvježbana, a napast će u, za Ruse, najgorem trenutku. Srećom, Finci nisu pohlepni, a nisu niti sluge Nijemcima, pa neće napredovati dalje od zadane crte "povijesnih Finskih zemalja do Drine i Ravne gore" ili kajgod. Neće napasti Lenjingrad, osim ako Rusi ne ostave front na tom dijelu posve prazan ili Nijemci osvoje Lenjingrad i dođu s južne strane. DO TOG SPAJANJA NE SMIJE DOĆI O BOGOVI KOMUNIZMA ČUVAJTE CCCP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Heroj a ne zločinac
 
4 0 hvala 1
15 godina
offline
Dretva zalaza uma

ja sam također za Švabe, bio i ostao

da Bog da crk'o rock'n'roll, kad ga svako svira
Moj PC  
5 2 hvala 2
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Čekam Jamesov prvi potez.

 

Na slici: Panzer III forsira rijeku Bug prvog dana operacije Barbarossa.

 

DA, BUG, tako se zvala, a zove se i danas, rijeka na tadašnjoj njemačko-ruskoj granici.

 

 

Heroj a ne zločinac
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Evo 100. lovačke divizije, u sastavu 52. (LII) korpusa. Nijemci divizije označavaju normalnim arapskim rednim brojevima, a korpuse uvijek rimskim.

 

Trećina ovih ljudića su Hrvati. Ne zavidim im, jer ja igram kao RUS.

 

 

Heroj a ne zločinac
 
1 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Dretva zalaza uma
auu,sjecam se tog tenka..znao je trokirat nekad khm
http://movies-monkey.blogspot.com/
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Panzer III je zakon tenk, naime njesra je.

 

Kako veli jedan moj wargamerski kompić: "It's 106 kilometers to Moscow, we've got Panzer III, full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses"

 

{#}

 

Ako netko ne zna kojeg je ovo filma parafraza, neka gleda više filmova.

Heroj a ne zločinac
 
2 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
RE: Dretva zalaza uma
muhaqeri kaže...

Izabral si Ruse, hehe, brijem da buš spušil.

  Ako se budu dovoljno dugo branili i ne baš... Jer Nijemci vjerojatno idu na Blitzkrieg...

{#}

[=XII=] {_.:BRUNO:._} ||| ''If something is hard to do, then it's not worth doing.'' Homer ||| Follow me - @bmarasovic
Poruka je uređivana zadnji put sub 15.1.2011 1:13 (Šef).
15 godina
offline
Dretva zalaza uma

Mene zanima šta je cilj ovog grandioznog duela? Jel' ima kakva materijalna satisfakcija ili je u pitanju samo ratna čast?

 

Kako god, moja podrška.

 

{#}

Sve što imam sam ukrao, samo sam školu i vozačku kupio.
Moj PC  
5 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma
Zli Luđak kaže...

Panzer III je zakon tenk, naime njesra je.

 

Kako veli jedan moj wargamerski kompić: "It's 106 kilometers to Moscow, we've got Panzer III, full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses"

 

{#}

 

Ako netko ne zna kojeg je ovo filma parafraza, neka gleda više filmova.

 

Blues Brothers, reko bi ja, al' nisam davno bijo u kinima. Više volim izložbe mladih fotografa...

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma

Nemojte to reći Jamesu, ili objaviti u pismima čitatelja u Vjesniku, ali moj plan je koncentrirati se na obranu prvenstveno Lenjingrada, zatim Moskve (ali radije bi izgubio i Moskvu nego Lenjingrad). Ukrajinu i jug mu prepuštam, ili se borim koliko mogu ali prioritet je na sjeveru.

 

U Ukrajini je nažalost hrpetina tvornica (igra prati i proizvodnju pa je to bitno). Mogu ih izmjestiti ali to košta....

 

Heroj a ne zločinac
 
1 1 hvala 1
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma
Drago kaže...
Zli Luđak kaže...

 

Kako veli jedan moj wargamerski kompić: "It's 106 kilometers to Moscow, we've got Panzer III, full tank of gas, half a pack of cigarettes, it's dark, and we're wearing sunglasses"

Blues Brothers, reko bi ja, al' nisam davno bijo u kinima. Više volim izložbe mladih fotografa...

 Kvalitetan odabir kolega, i u sferi filma i u sferi foto umjetnosti!1

Heroj a ne zločinac
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma
boxer kaže...

Mene zanima šta je cilj ovog grandioznog duela? Jel' ima kakva materijalna satisfakcija ili je u pitanju samo ratna čast?

 

Kako god, moja podrška.

 Cilj je upravo to, grandioznost duela, parada besmisla.

 

E ali gušta kad dobiješ ovakvu partiju..... {#}

Heroj a ne zločinac
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma

I, onda, kaj ima nova? Jel se neki pikselić pomaknuo na neki heksić ili kaj tako? Svijet strepi!

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma

Slabo pokretač dretve održava istu... 

This space for rent!
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dretva zalaza uma
Drago kaže...

Slabo pokretač dretve održava istu... 

 Ili su švabe prejaki,hehe

Jesi te informacije izvuka iz PES-a ili ?
16 godina
moderator
offline
RE: Dretva zalaza uma

Možda rida u kutu sobe i razbio je prokleti kompijuktor kad su mu hexovi pregaženi...

 

Ne bi me čudilo od njega! 

 

 

This space for rent!
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma (War in the East)

Bit će apdejta, mislim, dan je bio lijep, a iskreno pogled na prvi potez njemačkog okupatora pomalo depresivan, pa su prioriteti Stavke malo presloženi, čevapi na terasi i tako to...

 

Stavka je ruska vrhovna komanda. U narodu se pogrešno misli da je to akronim i da je sovjetskog porijekla, a nije nijedno. Riječ je o starom ruskom terminu za šator, i označava vrhovnu komandu još od vremena Carske Rusije.

 

Sad sam u igri i Stavka je u depri. Mislim, zašto sam odlučio postati AAR protiv Jamesa a ne nekog početnika kojag bi lako smlavio?

 

Nema veze, ima nešto epski u bloganju o vlastitom porazu... IMA JEL TAKO DA IMA!!!!!!!!!???????????????

Heroj a ne zločinac
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
RE: Dretva zalaza uma (War in the East)
skoro pa ima ....ludak cini mi se da gubis rat :O
http://movies-monkey.blogspot.com/
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dretva zalaza uma (War in the East)
Zli Luđak kaže...

 

 

Nema veze, ima nešto epski u bloganju o vlastitom porazu... IMA JEL TAKO DA IMA!!!!!!!!!???????????????

 Ne znam zašto ali podsjeća me na Mentalista,hahaha

Jesi te informacije izvuka iz PES-a ili ?
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma (War in the East)

Najbolji etalon uspješnosti prvog njemačkog poteza je AGN, grupa armija sjever, oni imaju čist zadatak, a najviše malih scenarija igrao sam u njihovom sektoru. Ovo je vrhunski odigran potez. Švaba je prešao rijeku Daugavu u Latviji, to je ova debela plava crta nasred mape, i opkolio Rigu.

 

Litva je posve pala već nakon tjedan dana rata (1 potez simulira 1 tjedan).

 

Ja osobno bi ignorirao Rigu i išao na Plavinas i Daugavpils - to su ova dva grada na debeloj rijeci s ruskim jedinicama 1-12 (jedan tenkovska, drugi padobranska), ali svaki prelazak Daugave u prvom potezu je odličan za Švabe. Dosta mojih jedinica je opkoljeno i izolirano, ali to nije ništa kako je u drugim sektorima.

 

U Latviji su ostali samo neki razbijeni ostaci, sve što hoda povlači se na istok. Estonija je skoro posve ispražnjena (ne može se braniti) ali neka James živi u neznjanju. Baltički izdajnici.

 

Sovjetska hijerarhija i command/control su u potpunom rasulu u prvim potezima, idući etalon na putu AGN-a za Lenjingrad bit će grad Pskov, ako on padne u trećem potezu nadrapao sam, ako opstane do petog to je dobar znak...

Heroj a ne zločinac
 
0 0 hvala 3
16 godina
moderator
offline
Dretva zalaza uma (War in the East)

Minsk je pred padom.....

 

Mali brojevi na jedinicama označavaju CV (combat value) i broj movement pointa, a ako piše = onda je drugi broj deffanzivna snaga.

 

Dakle, jedinice na kojima stoji 1-12 su njesra, imaju combat value 1, i 12 movement pointa. Uočite kakav procjenjeni combat value imaju njemačke jedinice! (To nije prava vrijednost, samo procjena moje obavještajne službe)

 

Broj movement pointa za neprijatelja se nikad ne vidi, on ovisi o zalihama, gorivu itd i nema načina da se tek tako procjeni. Za panzere je u pravilu 40-50. Dakle kako da pješačka jedinica s 12 movement pointa bježi panzerima s 50? Rješenje postoji a zove se vlak! Gdje god mogu bežaniju mojih jedinica pospješavam vlakovima, ali on to zna i nastoji presjeći želj pruge. KALMETA POPRAVLJAJ TO!!!!!!!!!!!!!!

 

Vrijednost 15=15 na njemačkoj panzer jedinici, ili 16=32, na jedinici s gornje slike, znači da ta jedinica ima combat value 15 ili 16 a u OBRANI, ovisno o terenu i svemu ostalom, 15 odnosno 32. Većina mojih jedinica je u stanju šoka i rasula komandnog sustava i ima vrijednosti 1=1...

Heroj a ne zločinac
 
1 0 hvala 1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice