Kiropraktika

poruka: 25
|
čitano: 18.773
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
odjavljen
offline
Kiropraktika

Pozdrav svima,

znam da ovo nije forum namjenjen za zdravlje nego za IT. Kao i većina ljudi, koji na poslu provedu više od šest sati sjedeći, imam problema s leđima i vratom. Problem je donji dio leđa koji strada kod učestalog i dužeg sjedenja, vjerojatno ima i hardtail bicikl udio u tome te vrat i ramena zbog spavanja na boku i bok-stomak(pod 45 stupnjeva).

Već duže vremena pratim (12) Dr. Rahim Gonstead Chiropractor - YouTube i sve više imam osjećaj da trebam otići na takvo nešto. Sad, kako je navedeni doktor u USA(WC), to bi bilo jako jako skupo. Viđao sam i videe gdje kiropraktičari tretmane rade preko odjeće i doslovno svakog pacijenta isto obrađuju.

Zanima me da li je netko od vas, forumaša, išao na takve tretmane u hrvatskoj(Zagreb)? Ne bih volio da netko polu iskusan radi na leđima i vratu.

Na Vrbanima sam našao AMERIČKA KIROPRAKTIKA - Dr. Robert Lon Johnson d.o.o. (americkakiropraktika.hr) pa me zanima jel netko ima iskustva s njima?

Da li HZZO dopunsko plaća takve tretmane?

 

Zahvaljujem svima na odgovorima i nadam se da će ova tema nekome pomoći ako ima problema s leđima.

9 godina
neaktivan
offline
Kiropraktika

Zakaj Ste ga banali. Bas ste stoka. 

16 godina
offline
Kiropraktika

Na messenger sam bio dobio dojavu da je Dex.pwn dobio crnjaka na forumu, vjerovatno iz razloga što je napisao da ima djevojku, a svi mi sumnjamo u to.

 

LOL: Crobrother
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika

Zanimljivo mi je kako nitko od ekipe nije bio na "štelanju" leđa i vrata.

Ništ, kad probijem led pa napišem kako šta, naravno ako budem mogao :D

5 godina
offline
Kiropraktika

Idem ja na kiropraktiku jednom mjesecno. Idem na kiropraktika Valeo Dr Ruzica Islic Jastrebarsko preporuka super je

9 godina
neaktivan
offline
Kiropraktika

Kako?

13 godina
offline
Re: Kiropraktika
Kolacic kaže...

Kako?

 Kolacic-u

Dan za glupa pitanja je bio jučer.

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kiropraktika
hummer0 kaže...
Kolacic kaže...

Kako?

 Kolacic-u

Dan za glupa pitanja je bio jučer.

Zanima me.

6 godina
offline
Kiropraktika

Nije to zaj*bancija. Napravit magnetsku i vježbe istezanja za početak svaki dan barem sat vremena. Imam 23, discus hernia L5/S1. 11mm u spinalni kanal. Uspio se zasad izvuć bez operacije, ali... Kiropraktika te može dodatno uništit. Pogotovo na slijepo. Sam odvagni jel ti rizik vrijedan jer može bit gore.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
5 godina
offline
Re: Kiropraktika
Dex.pwn kaže...

Pozdrav svima,

znam da ovo nije forum namjenjen za zdravlje nego za IT. Kao i većina ljudi, koji na poslu provedu više od šest sati sjedeći, imam problema s leđima i vratom. Problem je donji dio leđa koji strada kod učestalog i dužeg sjedenja, vjerojatno ima i hardtail bicikl udio u tome te vrat i ramena zbog spavanja na boku i bok-stomak(pod 45 stupnjeva).

Već duže vremena pratim (12) Dr. Rahim Gonstead Chiropractor - YouTube i sve više imam osjećaj da trebam otići na takvo nešto. Sad, kako je navedeni doktor u USA(WC), to bi bilo jako jako skupo. Viđao sam i videe gdje kiropraktičari tretmane rade preko odjeće i doslovno svakog pacijenta isto obrađuju.

Zanima me da li je netko od vas, forumaša, išao na takve tretmane u hrvatskoj(Zagreb)? Ne bih volio da netko polu iskusan radi na leđima i vratu.

Na Vrbanima sam našao AMERIČKA KIROPRAKTIKA - Dr. Robert Lon Johnson d.o.o. (americkakiropraktika.hr) pa me zanima jel netko ima iskustva s njima?

Da li HZZO dopunsko plaća takve tretmane?

 

Zahvaljujem svima na odgovorima i nadam se da će ova tema nekome pomoći ako ima problema s leđima.

 Ja pa ne kuzim nista. Sest sati sjedenja nije nista. Hardail bicikl konkretno sto ?!?!? Spavanje na boku pod 45 stupnjeva bok-stomak ? To je kada se zgrcis polozaj ? Pa to je naprirodniji polozaj za spavanje. Tako smo u maternici spavali i to je najnormalniji polozaj kod covjeka. Nema boljeg za spavanje i nasu kraljesnicu. Ne vjerujem da HZZO placa kiropratiku. Tebi ce prije pomoci neke svakodnevne vjezbe istezanja i laganica fitness. Mislim, mozes i kiropratiku, samo ne vidim poantu.

10 godina
offline
Kiropraktika

Ja sam zbog problema s ledima isao u poliklinu ligament kod doma sportova, super doktori. Takoder, pogledaj ako imas instagram profil venier rehab. Puno korisnih savjeta.

12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika

Šest sati, svaki dan i već tako dvije - tri godine.
Hardtail bike ti može utjecati na donji dio leđa kad ideš preko rupa itd..
Najprirodniji položaj je spavanje na leđima. Spavanje na boku uzrokuje probleme s vratom i ramenima.
Prvi put kad sam imao problem, riješio sam ga u teretani s vježbama. No kako sam završavao školu onda sam teretanu odbacio zbog manjka vremena. Nakon srednje nisam uspio pronaći odmah posao(kasnije sam dobio posao ali plaća je krš bila) pa je teretana čekala sve do prije dva mjeseca. Znači cca dvije i pol godine.

Našao sam još jednu kliniku gdje Japanac ispravlja - Kiropraktika Takahashi (kiropraktika-takahashi.hr)

Traži slike kralježnice što je okej.

Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2020 12:00 (Dex.pwn).
5 godina
offline
Re: Kiropraktika
Dex.pwn kaže...

Šest sati, svaki dan i već tako dvije - tri godine.
Hardtail bike ti može utjecati na donji dio leđa kad ideš preko rupa itd..
Najprirodniji položaj je spavanje na leđima. Spavanje na boku uzrokuje probleme s vratom i ramenima.
Prvi put kad sam imao problem, riješio sam ga u teretani s vježbama. No kako sam završavao školu onda sam teretanu odbacio zbog manjka vremena. Nakon srednje nisam uspio pronaći odmah posao(kasnije sam dobio posao ali plaća je krš bila) pa je teretana čekala sve do prije dva mjeseca. Znači cca dvije i pol godine.

Našao sam još jednu kliniku gdje Japanac ispravlja - Kiropraktika Takahashi (kiropraktika-takahashi.hr)

Traži slike kralježnice što je okej.

 Ja ti preporučam nešto drugo. Nađi kvalitetnog sportskog fizioterapeuta. Puno manje rizika, a puno bolje rješava problem, objasnit će ti on sve zašto je to bolje od kiropraktike. Kiropraktika te trenutno namjesti, ali tebi (kao i većini nas) treba dugoročno rješenje, a to je isključivo u svakodnevnim (ili što češćim) vježbama i izbjegavanju sjedenja, odnosno što češće se dizat i protezat za vrijeme radnog dana na stolici.

 

Znam, jer imam i ja slične probleme, htio sam i ja u kiropraktičara, ali čujem od drugih što im njihovi fiziterapeuti savjetuju i kako im izgleda tretman. Definitivno bi radije u fizioterapeuta nego u kiropraktičara, skroz je drugi način pristupa problemu, a još je drugačiji način rješavanja problema. I ne moraš se bojat da će ti neki šarlatan zavrnit vratom.

 

Uz to, slikaj leđa i neka ti fizijatar pogleda i preporuči. Ipak kiropratičar ne mora završit medicinu i bit doktor, a fizijatar mora. Ne idu sportaši u kiropraktičara, nego u svojih fizioterapeuta s razlogom.

Live long and prosper.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika
Mislim da te dvije grane nemaju veze baš, ciljaju na dvije različite strane.

https://zivim.gloria.hr/ucim/fizikalna-terapija-i-kiropraktika/8615702/
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika
10 godina
offline
Kiropraktika

 

 

Za fizičko zdravlje, redovito se bavite nekom fizičkom aktivnošću. I nećete imati problema sa sjedilačkim načinom života.

Nije problem kaj vi dugo sjeditte, poanta je da se ne krećete. 

 

Trening, zdrava prehrana i pozitivno razmišljanje. Kvaliteta života biti će vam viša, nego bez toga.

Panzerkampfwagen.dzg-C++-USA. :-) CZ-75
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika
Da, s tim da to neće ispraviti nastale probleme.
5 godina
offline
Re: Kiropraktika
PzKpfw kaže...

 

 

Za fizičko zdravlje, redovito se bavite nekom fizičkom aktivnošću. I nećete imati problema sa sjedilačkim načinom života.

Nije problem kaj vi dugo sjeditte, poanta je da se ne krećete. 

 

Trening, zdrava prehrana i pozitivno razmišljanje. Kvaliteta života biti će vam viša, nego bez toga.

 100% istina, ali fiziterapeut te izmasira, istegne živce, ligamente, mišiće i zada ti vježbe za specifični problem. Kiropraktičar ti najmesti kosti i zglobove i gotovo. Bez vježbi to ne znači ništa, uskoro se sve vrati nazad.

Live long and prosper.
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika
Zato imaš više tretmana. I zato treba dosta šetnje nakon tretmana.
10 godina
offline
Kiropraktika

Poslusaj covjeka sta ti kaze...iz bliskih izvora znam gdje su doktori zenu slali na operaciju kraljeznice, ona otisla kod dobrog fizioterapeuta i prosla bez operacije i nastavila aktivno zivjeti. Kvalitetan fizio ce s tobom odraditi i treninge i masaze i rijesiti ce ti problem dugorocno, a necete ti "skakat" po kičmi i ne znam ni ja sta...

16 godina
moderator
online
Re: Kiropraktika
Dex.pwn kaže...
Zato imaš više tretmana. I zato treba dosta šetnje nakon tretmana.

Kiropraktika je dobra za trenutno olakšanje i za to da se "podsjetiš" kako je to kad se normalno držiš, znači da znaš koji ti je prirodni, optimalni način držanja. Na primjer, ako imaš problema s kralježnicom, onda ćeš se možebitno malo nesimetrično držati, pogrbljeno držati, možda nećeš glavu moći jednako okrenuti lijevi i desno, a nakon tretmana možeš ti se (prevremeno) vratiti puni raspon pokreta, možda ćeš se sad moći ravno i simetrično držati. Znači, nakon kiropraktičarskog tretmana možebitno ćeš se jedno vrijeme moći optimalno držati. I upravu tu vidim glavnu korist kiropraktike. Da ne znam bolje, rekao bih da je dobar dio, ako ne i većina problema s bolovima u leđima zapravo uzrokovana disbalansom mišića, bilo da je u pitanju nesimetrija lijevo-desno, bilo da su ti neki mišići (trbušni, leđni) preslabi pa se ne možeš ravno, optimalno, nepogrbljeno držati pa to onda uzrokuje napetost i u konačnici bol.

 

E, sad - trebaš biti svjestan da se zbog nečeg loše držiš. Možda način na koji sjediš, možda ti stolac ergonomski ne odgovara, možda si predugo u jednom te istom položaju. Ako ćeš već krenuti na kiropraktiku (ili što drugo), onda ispravi i ostale stvari. Prva je dobar stolac, koji će ti podupirati lumbalni dio kralježnice i koji te neće grbiti (neki stolci mogu te u osnovi tjerati da se grbiš - kad se nasnoniš, moraš se moći ravno držati, odnosno moraš moći podvući lopatice i "otvoriti prsa", a za to ti stolac ne smije ramena gurati naprijed). Nadalje, kad sjediš, trebao bi uzimati redovite pauze. Kad sjediš trebao bi i češće mijenjati položaj sjedenja ako ne sjediš u optimalnom položaju.

 

Pazi kako sjediš na biciklu. Probaj sjediti tako da manje zakrivljuješ lumbalni dio kralježnice.

 

Nastavi s teretanom. Pazi da ispravno izvodiš vježbe. Jako je važno da radiš vježbe za leđa. Nadam se da radiš pullupove i dipove - to ti može malo dekomprimirati kralježnicu. Kad visiš sa šipke, podiži noge - i skvrčene (u čučanj) i ispružene (ali pazi da ne ideš previše unatrag - to ti može pogoršati problem). Idealno bi bilo da doma imaš šipku (postoje jeftine koje se mogu namontirati na štok vratiju) pa da se zavjesiš na šipku svaki put kad osjetiš napetost ili bol u leđima. Radi i chinupove - drugačije djeluju na kralježnicu od pullupova. Za gornji dio leđa koristi valjak (roller) ako osjećaš napetost, a nemaš tad pristup teretani. Nikako ga ne koristi za lumbalni dio leđa jer ti to može pogoršati probleme. Za lumbalni dio leđa imaš vježbe poput podizanja gornjeg dijela tijela kad ležiš na prsima na strunjači. Diži utege na benchu. Pravilno (uz podvlačenje lopatica). To će ti gurati ramena prema natrag, odnosno "učit" ćete kako se moraš držati i inače - ramena natrag, prsa van, lopatice podvučene.

5 godina
offline
Re: Kiropraktika
Dex.pwn kaže...

Zanimljivo mi je kako nitko od ekipe nije bio na "štelanju" leđa i vrata.

Ništ, kad probijem led pa napišem kako šta, naravno ako budem mogao :D

 Ja sam bio, o svom trošku (mislim da HZZO još uvijek ne priznaje kao medicinski dokazanu terapiju), na 10tak tretmana, zbog kroničnih tegoba s kičmom (nešto genetika, nešto teretana, ali pred jedno 20-25 godina, negdje na Trešnjevki.
Dobra stvar definitivno, čak i za zdrave osobe, ali pazi da odeš kod nekoga tko je položio i standardnu fizioterapiju i zna protumačiti rtg nalaze, a ne nekoga tko s time kombinira i manijakalnu filozofiju kao "dr" Ate Pavlović.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
Poruka je uređivana zadnji put pet 18.12.2020 5:02 (Al Crane).
5 godina
offline
Re: Kiropraktika
ljubek kaže...

Poslusaj covjeka sta ti kaze...iz bliskih izvora znam gdje su doktori zenu slali na operaciju kraljeznice, ona otisla kod dobrog fizioterapeuta i prosla bez operacije i nastavila aktivno zivjeti. Kvalitetan fizio ce s tobom odraditi i treninge i masaze i rijesiti ce ti problem dugorocno, a necete ti "skakat" po kičmi i ne znam ni ja sta...

 

A kvalitetan fizio + kvalitetan kiro (u istoj osobi) će te preporoditi 

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
12 godina
odjavljen
offline
Re: Kiropraktika
ljubek kaže...

Poslusaj covjeka sta ti kaze...iz bliskih izvora znam gdje su doktori zenu slali na operaciju kraljeznice, ona otisla kod dobrog fizioterapeuta i prosla bez operacije i nastavila aktivno zivjeti. Kvalitetan fizio ce s tobom odraditi i treninge i masaze i rijesiti ce ti problem dugorocno, a necete ti "skakat" po kičmi i ne znam ni ja sta...

 

 

 

mbaksa kaže...
Dex.pwn kaže...
Zato imaš više tretmana. I zato treba dosta šetnje nakon tretmana.

Kiropraktika je dobra za trenutno olakšanje i za to da se "podsjetiš" kako je to kad se normalno držiš, znači da znaš koji ti je prirodni, optimalni način držanja. Na primjer, ako imaš problema s kralježnicom, onda ćeš se možebitno malo nesimetrično držati, pogrbljeno držati, možda nećeš glavu moći jednako okrenuti lijevi i desno, a nakon tretmana možeš ti se (prevremeno) vratiti puni raspon pokreta, možda ćeš se sad moći ravno i simetrično držati. Znači, nakon kiropraktičarskog tretmana možebitno ćeš se jedno vrijeme moći optimalno držati. I upravu tu vidim glavnu korist kiropraktike. Da ne znam bolje, rekao bih da je dobar dio, ako ne i većina problema s bolovima u leđima zapravo uzrokovana disbalansom mišića, bilo da je u pitanju nesimetrija lijevo-desno, bilo da su ti neki mišići (trbušni, leđni) preslabi pa se ne možeš ravno, optimalno, nepogrbljeno držati pa to onda uzrokuje napetost i u konačnici bol.

 

E, sad - trebaš biti svjestan da se zbog nečeg loše držiš. Možda način na koji sjediš, možda ti stolac ergonomski ne odgovara, možda si predugo u jednom te istom položaju. Ako ćeš već krenuti na kiropraktiku (ili što drugo), onda ispravi i ostale stvari. Prva je dobar stolac, koji će ti podupirati lumbalni dio kralježnice i koji te neće grbiti (neki stolci mogu te u osnovi tjerati da se grbiš - kad se nasnoniš, moraš se moći ravno držati, odnosno moraš moći podvući lopatice i "otvoriti prsa", a za to ti stolac ne smije ramena gurati naprijed). Nadalje, kad sjediš, trebao bi uzimati redovite pauze. Kad sjediš trebao bi i češće mijenjati položaj sjedenja ako ne sjediš u optimalnom položaju.

 

Pazi kako sjediš na biciklu. Probaj sjediti tako da manje zakrivljuješ lumbalni dio kralježnice.

 

Nastavi s teretanom. Pazi da ispravno izvodiš vježbe. Jako je važno da radiš vježbe za leđa. Nadam se da radiš pullupove i dipove - to ti može malo dekomprimirati kralježnicu. Kad visiš sa šipke, podiži noge - i skvrčene (u čučanj) i ispružene (ali pazi da ne ideš previše unatrag - to ti može pogoršati problem). Idealno bi bilo da doma imaš šipku (postoje jeftine koje se mogu namontirati na štok vratiju) pa da se zavjesiš na šipku svaki put kad osjetiš napetost ili bol u leđima. Radi i chinupove - drugačije djeluju na kralježnicu od pullupova. Za gornji dio leđa koristi valjak (roller) ako osjećaš napetost, a nemaš tad pristup teretani. Nikako ga ne koristi za lumbalni dio leđa jer ti to može pogoršati probleme. Za lumbalni dio leđa imaš vježbe poput podizanja gornjeg dijela tijela kad ležiš na prsima na strunjači. Diži utege na benchu. Pravilno (uz podvlačenje lopatica). To će ti gurati ramena prema natrag, odnosno "učit" ćete kako se moraš držati i inače - ramena natrag, prsa van, lopatice podvučene.

 

Mislio sam kod kiroa otić da me naštela, a onda nastaviti s vježbanjem.

Inače imam problema jer su mi neki mišići kraći. Nisam se kretao kad sam trebao pa sam malo krut.

Definitivno je problem sjedenje i spavanje. Znam se dosta često uhvatiti kako izvaljen sjedim u stolcu, doslovno na trtici. Dosta često znam i sjediti naslonjen na desni naslon za ruku.

 

16 godina
moderator
online
Re: Kiropraktika
Dex.pwn kaže...
Mislio sam kod kiroa otić da me naštela, a onda nastaviti s vježbanjem.

Ja sam pred 15 godina išao kod jednog u Zagrebu (koji je zapravo doselio iz Kanade), koji je sad, mislim, u Njemačkoj. Čini mi se da je to kod njega išlo puno presporo, znači on je ispočetka sve to jako pažljivo i blago radio, tek poslije me pošteno "skvrckao". To mi je fakat bilo super i ključno je bilo baš ono što sam ti napisao - nakon tretmana mogao sam se normalno držati. I što se tiče vrata, mogao sam do kraja nakon tretmana okrenuti glavu i u lijevu i u desnu stranu.

 

No, svaki taj tretman držao je samo jedno prilično ograničeno vrijeme, jer se ti vrlo brzo vratiš na staro. Da se ne bi vratio na staro, treba vježbati. Ja osobno bih rekao da treba ozbiljno vježbati - znači, teretana. Mislim da to dvoje u kombinaciji može postići odlične rezultate. Poanta je da te kiropraktičar može riješiti simptoma, no za rješavanje uzroka si sam odgovoran.

 

Dex.pwn kaže...
Inače imam problema jer su mi neki mišići kraći. Nisam se kretao kad sam trebao pa sam malo krut.

Ništa zato. Redovita, intenzivna vježba i stvari će se popraviti. Zadnji kiropraktičarski tretman imao sam prije više od 10 godina. U međuvremenu jako puno sam sjedio pogrbljen i to mi je uzrokovalo ozbiljne probleme, više se nisam mogao normalno uspraviti. Već sam se počeo pitati hoću li se ikad moći normalno držati, jer kad bih se pokušao isprsiti, osjećao sam pritisak, a ponekad čak malo i bol između lopatica. Onda sam počeo navlačiti utege i valjati se po joga roleru. I malo po malo stvari su se počele poboljšavati. Uglavnom, dok redovito vježbam, super je. Dok rijetko vježbam, na preskokce (kao što je to sad) nije super, ali nije ni kritično. Ako osjetim pritisak, zavjesim se za šipku, odradim ponešto pullupova, poneki chinup, poneki front row, deadlift... I bude bolje. Bench je super, samo što nemam gdje u kući dizati uteg s 220 cm šipkom pa će to pričekati proljeće, a u međuvremenu tu i tamo na benchu dižem bučice. Nije optimalno, ali pomaže.

 

Dex.pwn kaže...
Definitivno je problem sjedenje i spavanje. Znam se dosta često uhvatiti kako izvaljen sjedim u stolcu, doslovno na trtici. Dosta često znam i sjediti naslonjen na desni naslon za ruku. 

To nikako nije dobro. Ja se znam uhvatiti tako da se s lijevim laktom nalaktim na stol, što me "piga" baš u krivom smjeru. I skužim da kako to češće radim, tako me opet počne stezati baš tamo oko problematičnog dijela kralježnice između lopatica.

 

Uglavnom, bitno je da ustanoviš što ti uzrokuje probleme, da se uhvatiš kad to radiš i da to prestaneš raditi. A stvar s vježbanjem je da, čak i ako ćeš tako krivo svjediti, imat ćeš daleko manje posljedice sjedenja nego da ne vježbaš.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice