Hrvatska ekonomija sada i u Jugoslaviji zaključana tema

poruka: 3
|
čitano: 4.031
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Hrvatska ekonomija sada i u Jugoslaviji

Vidim da su političke teme dopuštene, pa mislim -  zašto ne?*

 

Što mislite, kada je Hrvatska ekonomija bila snažnija - dok smo bili dio Jugoslavije ili danas? I što mislite, zbog čega je to tako?

 

*Ukoliko je tema neprikladna za ovaj forum, zaključajte je.

10 Dok je RH bila dio Jugoslavije
2 Danas
0 Situacija je slična
16 godina
moderator
offline
Hrvatska ekonomija sada i u Jugoslaviji

Ovo je informatički forum. Lock.

14 godina
neaktivan
offline
Hrvatska ekonomija sada i u Jugoslaviji

Ne vidim svrhu ove teme i besmislena je po meni. Te dvije stvari se ne mogu uspoređivati jer se radi (o ekonomiji) u dva potpuno različita sustava. Biti obrtnik u SFRJ u obrtnik i RH je nemjerljiva razlika - u jugi je to isto bilo dopušteno, ali su te stalno nadzirali i nisi se smio previše obogatiti,  onda je bio teror i maltretiranje građana, prednost je bila relativno veliko tržište, ali ti nisi baš mogao tako lagano izvoziti (pa ni uvoziti u državu), država je stalno plesala između SADa i Sovjetskog saveza, i stalno bila u napasti rata, ekonomski pokazatelji pokazuju da se državna ekonomija od kolapsa održavala stalnim kreditima. A da ne spomenem konstantne krize i nestašice goriva, soli, šećera, praška za rublje... A da su recimo bile jako izražene nejednakosti između narodnosti, jesu. Recimo u vojsci i policiji i i političkom vodstvu je bila izrazita dominacija Srba, i sa vremenom se razvio jaki animozitet prema njima.  Ali, najbitnije je, da ako si htio se probiti, trebao si samo biti član komunističke partije


 


Danas je nešto drukčije - imamo slobodno tržište i možemo trgovati otvoreno sa svima, ali će nam se prvo odrediti carine, danas je do kredita puno lakše doći, ali ga se duže i teže otplaćuje (nema inflacije, i na puno stvari u međuvremenu potrošimo pa nemamo novca), danas imamo puno više raznoraznih troškova koji se onda nisu plaćali jer recimo nisu ni postojali, i više je novaca moglo ostati ljudima, pa smo naizgled bili bogatiji (mobiteli, internet, kablovska, porez na nekretnine, raznorazne komunalni doprinosi, naknade hrvatskim vodama, novi mobite svake 2godine, novi TV svakih 7, novi komp svake 3, novi auto svakih 10..) Osim toga, mi danas imamo i previše stranaka i previše se vremena potroši na političke trzavice. Papirologija danas je užasna - koliko samo treba jednoj osobi vremena da recimo otvori neki biznis, i koji su mu sve preduvjeti. 


 


Teško je bilo i u jednoj i u drugoj ekonomiji, osim ako nisi sin/kćer od nekog bogataša, onda ti je svejedno. Mali ljudi su cijelo vrijeme itako teško živjeli i jako se znojili za svoj kruh, pa mislim da im je svejedno u kojoj su ekonomiji. Bitno je samo kako se snađeš

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice