Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega" zaključana tema

poruka: 441
|
čitano: 432.793
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Deus ex machina kaže...
MorciTheCroat kaže...

Postujem i Papu i Hawkinga (Hawkinga malo vise), ali obojica nisu kompetentni da tvrde kako je nastao svemir.

 

Svaka cast na postovanju, prije slijedeceg commenta cisto da se ne osjetis uvrijedjenim, ovo nije ad hominem i postujem tvoje misljenje:

Zasto Ti mislis da si Ti dovoljno kompetentan u vezi cijele price, da bi odlucivao o njihovoj kompetentnosti? Kad budes religiozno educiran kao papa i znanstveno educiran kao Hawking, onda mozes donositi takve zakljucke.

Svaka cast na 3 i pol zvjezdice, ali kolko ja znam, mi se ne poznajemo, te iz navedenog razloga nisi u mogucnosti da sudis o mojoj kompetenciji.

Sorry na OT.

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY, AND DONT STEAL THE GOVERNMENT HATES COMPETITION
15 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MorciTheCroat kaže...

Svaka cast na 3 i pol zvjezdice, ali kolko ja znam, mi se ne poznajemo, te iz navedenog razloga nisi u mogucnosti da sudis o mojoj kompetenciji.

Sorry na OT.

Svasta :-D

Pod jedan, uzmi ih sve sebi ako hoces. Meni (ocito) samo smetaju jer privlace budale koje po zvjezdicama sude koliko sam kompetentan diskutirati.

Pod dva, ovo je forum, nije neophodno da se poznajemo da bi argumentirali. Zapravo u nekom normalnom svijetu, to nije potrebno ni u stvarnom zivotu, no sta je tu je.

Pod tri, uopce ne sudim o tvojoj kompetenciji, iskreno bas me briga koliko si (ne)kompetentan - pitao sam te otkud ti takav zakljucak koji si naveo i pristojno naveo svoj protuargument, uz sve textbook isprike da se slucajno ne bi osjetio uvrijedjenim. Jedna stvar je napisati "ja mislim" pa onda hrpu gluposti - sasvim druga je iznijeti hrpu gluposti kao cinjenicu.

 

No, beh, moja greska. Traziti normalnu diskusiju na internetu, *le lol*.

 

I am Jack's soft, narcosynthesized consciousness...
16 godina
moderator
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Eh... Dosta offtopicarenja, dosta ad hominem napada, dosta zvjezdica. Zar se ne moze barem jedna rasprava voditi inteligentno i dobronamjerno?

13 godina
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Neka se u ovakve teme ne upuštaju oni koji za Hawkinga nisu čuli, a kamoli pokoju knjigu njegovu pročitali. Ne spammajte i ne sramotite se ljudi.. Malo sam čitao i poprilično baljezgate gluposti. {#}

** Live 4 Music **
15 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
sudy_freak kaže...

Neka se u ovakve teme ne upuštaju oni koji za Hawkinga nisu čuli, a kamoli pokoju knjigu njegovu pročitali. Ne spammajte i ne sramotite se ljudi.. Malo sam čitao i poprilično baljezgate gluposti. {#}

Ne vidim zašto je potrebno poznavati Hawkingov rad da bi se raspravljalo o njegovoj tvrdnji. Tvrdnja je jednako mogla biti i napisana na nekoj fasadi.

Kako da skinem hrpu filmova, programa i super ekstra igricu sa torrenta? Skinuo bi GTA IV, Windows Vista Super Enterprise Edition, AutoCAD 2011, neki program za uber modeliranje i pravljenje igara!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
MorciTheCroat kaže...
Deus ex machina kaže...
MorciTheCroat kaže...

Postujem i Papu i Hawkinga (Hawkinga malo vise), ali obojica nisu kompetentni da tvrde kako je nastao svemir.

 

Svaka cast na postovanju, prije slijedeceg commenta cisto da se ne osjetis uvrijedjenim, ovo nije ad hominem i postujem tvoje misljenje:

Zasto Ti mislis da si Ti dovoljno kompetentan u vezi cijele price, da bi odlucivao o njihovoj kompetentnosti? Kad budes religiozno educiran kao papa i znanstveno educiran kao Hawking, onda mozes donositi takve zakljucke.

Svaka cast na 3 i pol zvjezdice, ali kolko ja znam, mi se ne poznajemo, te iz navedenog razloga nisi u mogucnosti da sudis o mojoj kompetenciji.

Sorry na OT.

  A ti poznajes Papu i Hawkinga osobno da mozes suditi o njihovoj kompetentnosti?

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2011 4:08 (AA-d00d).
16 godina
protjeran
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Vidim da se more uzburkalo (neki poceli s ad hominem te se upisali u ignore listu) i to sve zbog mog stava da gore navedena obojica nisu kompetentna da tvrde i dokazuju nastanak svemira.

Uglavnom moj je stav da u danasnje doba znanost nema mogucnost dokazat puno toga u nasoj povijesti, a jos manje kako je nastao svemir.

I DONT NEED SEX, THE GOVERNMENT FU*KS ME EVERY DAY, AND DONT STEAL THE GOVERNMENT HATES COMPETITION
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ako javno iznosiš stav, drugi imaju pravo i komentirati tvoj stav. Prihvati to!

Could it be, nothing that you learned from ash and debris?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
D4RKL1NG kaže...

Ako javno iznosiš stav, drugi imaju pravo i komentirati tvoj stav. Prihvati to!

  Ma stvar je samo u tome da je svoj stav iznio kao cinjenicu, a ne kao svoje osobno misljenje dok je istovremeno 'optuzio' (malo jaka rijec) Deusa za isto :)

Živo mi se fućka, spavam do ručka, mama me mazi, a Tito me brani.
Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2011 8:36 (AA-d00d).
15 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Moje misljenje je...

Diskutirate kao babe na placu, cast iznimkama poput mene. Steven je pametan covjek i takvi ljudi precesto zabriju na nesto, pa s vremenom i sami sebe uvjere da je to sto misle cinjenica.

Papa. Okej, star je covjek, ne treba mu zamjeriti to sto trabunja. Ipak, mislim da bi za crkvu bilo puno pametnije da suti. Ionako je ta sekta puna maloumnih sljedbenika koji nisu u stanju misliti sami za sebe i takvima je naprosto glupo bilo sto objasnjavati. Neka citaju Bibliju, mole krunicu i odlaze u crkvu ostavljati milodare.

Lijep pozdrav svima, a pomorcima i mirno more!
If creativity is a field, copyright is the fence.
16 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
The Man kaže...
Diskutirate kao babe na placu, cast iznimkama poput mene. Steven je pametan covjek i takvi ljudi precesto zabriju na nesto, pa s vremenom i sami sebe uvjere da je to sto misle cinjenica.

 Hawking izgleda ide stopama Nikole Tesle. Oba su bili genijalci, u svojoj mladosti napravili genijalne stvari, ali su pred kraj zivota totalno skrenuli i poceli lupetati o svakakvim glupostima...

Think locally, act globally...
15 godina
protjeran
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
The Man kaže...
Dajte iznesite neku konkretnu informaciju. Okolisate i brbljate bez da kazete kokos je kokos radi toga i toga. Pojam nista, bar na nacin na koji ga definira ljudska rasa nema nikakva obiljezja i zato ne moze biti nista drugo doli totalna suprotnost svemu onom sto postoji tj. ima odredjena obiljezja. Pojam nista, dakle, postoji samo da predstavlja totalnu suprotnost necemu. Slicno kao i kod dobra (pozitivnog) i zla (negativnog), uz iznimku tog sto je jedino obiljezje pojma nista, ako to uopce mozemo nazvati obiljezjem, izostanak svega osim naziva nista kojim to nista imenujemo.

Ti si ga sada jos vise zakomplicirao {#}

born to be gamer
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...

 

A J. Ratzinger jer inače najveći teolog svih vremena, nije ni on baš "stari čovjek koji trabunja".

Hehe... što misliš da bi se dogodilo ako bi mu zaprijetio da ćeš mu uzeti svo zlato i nekretnine (i da nekim čudom zbilja imaš takvu moć), ako ne izgovori "trla baba lan, bić bać boć"? {#}

 

15 godina
odjavljen
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Već je to bilo isticano na ovoj temi, ali očito vam treba podsjetnik: Hawking je rekao da je nastanak svemira ni iz čega moguć, odnosno da je suma svih energija jednaka nuli. On ne tvrdi da je svemir nastao na taj način ili da nije nastao na neki drugi način, samo tvrdi da je s aspekta energije moguć nastanak svemira ni iz čega.

 

Što se pape tiće, osnova religije je vjerovanje bez dokaza, a vjerovanje bez dokaza nemo što raditi u znanstvenoj temi.

Heart: _/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_/\_ Brain: __________________________
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...
A J. Ratzinger jer inače najveći teolog svih vremena, nije ni on baš "stari čovjek koji trabunja".

To si napisao ko da biti teolog nesto znaci. {#} Ko da je teologija neka bitna disciplina. Ujedno, to si sad napisao kao da je Ratzinger dao ne znam kakav doprinos covjecanstvu. Meni je poznat samo po homofobiji, ateistofobiji, omogucavanjem silovanja djece i sticenjem silovatelja. I kao takav ne vidim kako moze biti pozitivna figura. Tim vise, sto nisam cuo za njegove radove koji govore o postanku/nastanku svemira - ako imas saznanja o takvim njegovim radovima, molim te da nas izvjestis. Jer to je tema ove teme. To sto je Ratzinger teolog, pa makar bio i "najveci teolog svih vremena", na ovoj temi ne znaci apsolutno nista.

 

SupremeCommander kaže...

Hawking izgleda ide stopama Nikole Tesle. Oba su bili genijalci, u svojoj mladosti napravili genijalne stvari, ali su pred kraj zivota totalno skrenuli i poceli lupetati o svakakvim glupostima...

Eh, da samo Hawking "lupeta" te stvari... Pa jasno sam u vise navrata rekao da tema ove teme nije Hawking kao osoba, znanstvenik, fizicar, nego je tema spontani nastanak svemira. Hawking je samo zadnji koji je o tome napisao knjigu. Procitaj uvodnu poruku kojom sam otvorio temu.

 

MrBlc kaže...

Već je to bilo isticano na ovoj temi, ali očito vam treba podsjetnik: Hawking je rekao da je nastanak svemira ni iz čega moguć, odnosno da je suma svih energija jednaka nuli. On ne tvrdi da je svemir nastao na taj način ili da nije nastao na neki drugi način, samo tvrdi da je s aspekta energije moguć nastanak svemira ni iz čega.

Ako se ne varam, on ne samo da tvrdi da je spontani nastanak svemira moguc, nego i da je nuzan. Nisam jos stigao procitati njegovu knjigu (trenutno citam Dawkinsa) pa, ako grijesim, neka me ispravi netko tko je citao.

13 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Random. kaže...
sudy_freak kaže...

Neka se u ovakve teme ne upuštaju oni koji za Hawkinga nisu čuli, a kamoli pokoju knjigu njegovu pročitali. Ne spammajte i ne sramotite se ljudi.. Malo sam čitao i poprilično baljezgate gluposti. {#}

Ne vidim zašto je potrebno poznavati Hawkingov rad da bi se raspravljalo o njegovoj tvrdnji. Tvrdnja je jednako mogla biti i napisana na nekoj fasadi.

OK, tu se slažem s tobom, ali su počeli stavljati (neki) Hawkinga kao mulca i kretena koji ne zna što radi, koji mlati praznu slamu ili nešto treće. Nemoj se osjećati odmah uvrijeđeno ili napadnuto, ja sam samo iznio svoje mišljenje.

** Live 4 Music **
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
sudy_freak kaže...
Random. kaže...
sudy_freak kaže...

Neka se u ovakve teme ne upuštaju oni koji za Hawkinga nisu čuli, a kamoli pokoju knjigu njegovu pročitali. Ne spammajte i ne sramotite se ljudi.. Malo sam čitao i poprilično baljezgate gluposti. {#}

Ne vidim zašto je potrebno poznavati Hawkingov rad da bi se raspravljalo o njegovoj tvrdnji. Tvrdnja je jednako mogla biti i napisana na nekoj fasadi.

OK, tu se slažem s tobom, ali su počeli stavljati (neki) Hawkinga kao mulca i kretena koji ne zna što radi, koji mlati praznu slamu ili nešto treće.

Takve bisere treba ili ignorirati ili popljuvati, jer se sluze agrumentum ad hominem - logickom pogreskom kod koje se napada pojedinca osobno, odnosno neke njegove karakteristike, i time se "argumentira" pobijanje njegove tvrdnje, umjesto da se zaista pobija njegova tvrdnja - argumentima koji se ticu tvrdnje. Covjek koji to radi je jadnik koji je ostao bez valjanih argumenata, a nije dovoljno velik covjek da bi to priznao.

15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
...Ako se ne varam, on ne samo da tvrdi ....

- uf! (slažem se s tvojim razmišljanjem... ipak, kriterij)

-sve je samo teorija, čak i spomenuti Vatikanski bankar ima jednake (teološki-teoretske) šanse da je njegova teorija točna.

Samo kao podsjetnik, jel to što si skloniji prikloniti se jednoj teoriji, osobi, mišljenju... ne znači da je ta teorija bolja ili točnija, kamoli istinita.

Teorija M=E (po meni je c2 nepotreban u razmišljanju-razgovoru pogotovo u prirodnoj jedinici=1), bi trebala biti točna. Uz pomoć Lorentza (invarianta mase) isto vrijedi za F (force), Hamilton, Newton.. -Ukratko (jer je teško prenjeti na papir..) nesmije se miješati ništa i neutralno kao istoznačno.

Ništa može biti matematički 0 (nula). Neutralno je također nula.. ali neutralna čestica lako može promijeniti naboj u pozitivan ili negativan. suma je opet neutralna ali nije ništa.

Tako da je tu hawkić zabrijao ili je samo problem u prijevodu (nemislim na eng.-hr. nego na njegov SAM voice {#})

Jer ne postoji 'ništa' uvijek je nešto. Kao što iz prve ruke znam da ne postoji antimaterija... (malo sarkazma).

Ako povjeruješ da je iz ničega postalo nešto, tad si bliži Ratzingeru nego što misliš...

Za usporedbu je jako dobra molekula vode (simbolički, obična mala kap), ili recimo nešto veća skala planeta zemlja je nagnuta itd..

Ili se samo filozofski (što ponovo gura ka teologiji) vraćamo na definiciju ničega.

Draži mi je Newton. Uvijek je nešto. Još samo da postoji dokaz koji bi to potvrdio... ali zato postoji forum. {#}

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
ihush kaže...
-sve je samo teorija, čak i spomenuti Vatikanski bankar ima jednake (teološki-teoretske) šanse da je njegova teorija točna.

Ovo ti nema smisla. Ovako nesto bi mogao reci da je fakat o nekoj teoriji i rijec. "Bog postoji" nije teorija.

 

ihush kaže...
Tako da je tu hawkić zabrijao ili je samo problem u prijevodu (nemislim na eng.-hr. nego na njegov SAM voice {#})

Uvjeren sam da i drugi fizicari isto tako razmisljaju. Pa upravo to i jest ultimativna poanta tvrdnje da je svemir mogao nastati spontano. Na kraju krajeva, ako je svemir postojao oduvijek, onda nam nikakav bog ne treba da ga stvori. Ako nije postojao oduvijek, znaci da je morao "nastati" (iz cega, ako nema niceg?! {#}).

 

ihush kaže...
Jer ne postoji 'ništa' uvijek je nešto.

Dokaži!

 

ihush kaže...
Ako povjeruješ da je iz ničega postalo nešto, tad si bliži Ratzingeru nego što misliš...

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

 

ihush kaže...
Za usporedbu je jako dobra molekula vode (simbolički, obična mala kap), ili recimo nešto veća skala planeta zemlja je nagnuta itd..

Eh, da sam ista razumio u ovoj recenici, mozda smo mogli pricati o tome.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
mbaksa kaže...
ihush kaže...
Ako povjeruješ da je iz ničega postalo nešto, tad si bliži Ratzingeru nego što misliš...

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

 

Ako je ništa bilo i ostalo, onda se ni ne radi o pravome ništa, radije nečemu s čime povezujemo pojam praznine.

 

Pravo ništa, kad bi i bilo više od gramatičke kratice (:D), bi bilo neizrecivo (kad bismo o njemu nešto rekli, očito bismo govorili o nečemu, ili bismo pak govorili "u prazno" (besmisleno)). Mi ljudi možemo govoriti samo o predmetima, o nečemu. Ta ideja o svijetu kao ničemu je možda blizu svođenja nečega na ništa, no to se (po definiciji) nikad neće dogoditi u punom smislu. Ako bi se definicija mijenjala, onda se ne govori o onome što se normalno podrazumijeva pod "ništa", već o skoro-ništa. Slično kao i kod nekih filozofa, npr. Heideggerove verzije ničega, koje je ustvari neki njegov pojam a ne ništa

 

 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...
mbaksa kaže...
ihush kaže...
Ako povjeruješ da je iz ničega postalo nešto, tad si bliži Ratzingeru nego što misliš...

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

 

Ako je ništa bilo i ostalo, onda se ni ne radi o pravome ništa, radije nečemu s čime povezujemo pojam praznine.

Radiš mi straw man. Govorio sam o ničemu kao zaista o ničemu - o apsolutnom ništavilu. Ne znam kako bih se drugačije izrazio. Kad kažem da je svemir, dakle "nešto", u osnovi "ništa", onda s tim mislim da je svemir "apsolutno ništavilo", nego da bi se svemir teoretski mogao "iznutra" poništiti i opet bi bilo apsolutno ništavilo (ne bi išta ostalo nakon tog potpunog poništavanja).

 

Ne govorim da je svemir istošto i apsolutno ništavilo. Stoga ne možeš moj stav prestaviti navedenom rečenicom - "ako je ništa bilo i ostalo", onda se to odnosi isključivo na količinu energije u svemiru i mogućnost poništavanja svemira. A ne da se u oba slučaja ne radi o onom apsolutnom ništavilu. Ne znam jesam li bio dovoljno jasan - ako treba pokušat ću to još pojasniti.

16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

U redu, shvaćam. No evo što me zanimalo: "Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega". Na "nešto" je nemoguće gledati kao drugačiji oblik ničega, ako je ništa doista apsolutno kako si sada objasnio. U tom slučaju (u kojem je "nešto" tek drugačiji oblik ničega) ima postojanja (postojanje nečega), i to postojanje je bitno drugačije od ničega (nešto-ništa). Ili mi je nešto promaknulo?

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...

U redu, shvaćam. No evo što me zanimalo: "Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega".

Nemoj to shvacati doslovno. {#} Rijecu "oblik" mislio sam samo to da se svemir iznutra moze ponistiti tako da u konacnici ispadne potpuno nistavilo. A s obzirom na aktualne hipoteze, svemir moze nastati spontano ("ni iz ceg" ili "iz niceg" - jako nezgoda izraz, takodjer ga se ne smije uzimati doslovno). I kad ima svemira i kad nema niceg, ukupna kolicina energije je 0. Stoga mi se cinilo OK reci da je svemir "oblik niceg" - jer svemir je takav da bi se mogao ponistiti i "postati nista" (nezgodan izraz u hrvatskom jeziku - ali onaj koji zeli, shvatit ce sto sam time htio reci). Nadam se da sam sad bio jasniji.

 

Ako te i dalje muci to sto sam rekao da je svemir oblik niceg (ili jednom prilikom da je svemir "jedno veliko nista"), onda jednostavno zaboravi da sam to rekao. Pokusao sam s tim izrazom dati jednu poantu bez da za to pisem nekoliko recenica objasnjenja (sto sam sad na kraju zaista i morao). Ali ako se ta poanta ne shvaca ili se pogresno shvaca, onda bolje da tog izraza ni nema.

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.1.2011 19:56 (mbaksa).
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Ok. :) Ipak postoji bitna razlika između onoga što je svodivo na ništa i onoga što nije (što "je ništa"), pa bi možda pravilnije bilo koristiti izraz "praznina" od "ništa" (jer "pravo ništa" je jednako prazno koliko i puno, pravo ništa ne poznaje niti potencijal za postojanje (tj. pojavu razlikovanja energija)). Ustvari, to je prilično slično budističkom viđenju materijalnog svijeta, gdje je jedino što je u njemu stvarno potencijalna praznina (u njihovom slučaju, potencijalno ništa bi bio bolji izraz, jer njihova praznina je neodređen pojam; dok je kod Hawkinga, čini mi se, praznina a ne "ništa" ono na što cilja). 

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
15 godina
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

@ mb...

uf, jesi me secirao... nice!

smislen (i koliko-toliko dobro natipkan) odgovor o pojmu 'ništa' je dao itf4n. Pa da ne prepisujem. Ili srkaćeno - 'Ništa' ne postoji, može postojati samo 'nešto'.

 

Svaka teorija je samo teorija, manje-više vjerojatna ali ipak teorija (razliku od činjenice znaš). Imaš pravo, religija ne spada u teorije, eto nepotrebno (prije se uplelo u temu) sam se upecao.. misleći na neke druge stvari. Ipak, 'dajmo' i teologiji teoretske šanse (podignuvši ih na nivo teorije, zbog jednog od ponuđenih odgovora tj Božanke intervencije) pa se vjerske teorije (mislim na tematski bigbang, ništa-nešto) mogu tako nazivati. (pjesnička sloboda).

 

Uvjeren sam da i drugi fizicari isto tako razmisljaju. Pa upravo to i jest ultimativna poanta tvrdnje da je svemir mogao nastati spontano. Na kraju krajeva, ako je svemir postojao oduvijek, onda nam nikakav bog ne treba da ga stvori. Ako nije postojao oduvijek, znaci da je morao "nastati" (iz cega, ako nema niceg?! {#}).

... (podvučeno) upravo taj dio, ako vjeruješ da je postojalo 'ništa' tad daješ mogućnost i Božanske intervencije. Ja nasuprot, stajem kod prvog dijela (postoji oduvijek).

Dokaz za nešto vs ništa ne postoji, ipak, fizika, logika su na strani 'nečega'. Kontra, daj ti dokaz za 'ništa'. Ili bi odsustvo dokaza (filozofski) bilo upravo to...

 

Kalpljica vode mi je primjer, neutralnog (vs nule).

Zamisli 'juhu' (vodu, nešto..) u mirovanju. Na nivou atoma-molekule naboj je nula. Ništa se ne dešava.... =obična žabokrečina.

Voda je neutralna, ali ipak nije. Atomi nisu u neutralnoj poziciji (180') već pod kutem od 120', to je vrlo bitno za sva ostala svojstva (napetost, menbrana, otopina...). Kao što inklinacija daje godišnja doba.

To daje dinamiku, kretanje. I dalje je zbroj neutralan ali je ponašanje bitno drugačije.

Matematički modeli imaju problem, nemogu stvarno baratati s RNDovima, dok su u stvarnosti randomi mogući i priroda ih stvara s lakoćom (kao i bezbroj ili beskonaćnost). To stvara nejednakost koja daje život, ali nije nula, čak nije neutralno nego je samo suma neutralna.

Baci milione pikula po podu (idealne pikule, idealno ravan pod, otpor nula).. matematički se pikule u svim smjerovima statistički ravnomjerno raspoređuju, u stvarnosti je RND tj. postoji nejednakost, to uvjetuje dinamiku. Nasuprot jednakosti kao na vagi-klackalici... i tako sve krene. Bez potrebe za nekim intervencijama Božanskog uma.

 

Puno znanstvenika kako prolazi vrijeme od žestokih ateista prelaze na teiste (u filozofskim temema, bigbang i quantum), rekao bih ne zbog mudrosti, nego zbog starosti, pa si kupuju kartu za raj ako postoji.

Tako da ni Howkinsovo ništa->nešto, možda nije stav, možda je kompromis. (jer ako to postane prihvaćeno, tj postojalo je ništa, to otvara i mogućnost Božanstva, nasuprot da je uvjek nešto što ga analogno eliminira kao uvijet). Ili kao što spominješ '' .. i drugi fizičari tako razmišljaju..'', može biti običan konformizam, ponekad je teško reći da je car gol. Hawkins je Car, no nemora biti u pravu, možda je u pravu... . (skeptik sam, recimo kad je A.Clark povezan s kristalnom lubanjom ili krugovima, teško je kontrirati autoritetu koji ima i svoju orbitu).

 

Interesantno da obična ameba ili spiljski tigar znaju kakve trebaju šare na leđima ili zube, baš za hranu koju žvaću. Bilo bi neobično da je isprogramirano. Nastalo je dinamikom koja je u prirodi svega, bez toga je smrt ili ništavilo... ništa?

- Ništa je suprotnost svega tog, da bi dobio ništa moraš prvo eliminirati sve ovo nešto. I u samoj teoriji da je čtav svemir u samo jednoj maloj točki, to je već nešto i nakon banga postane sve(mir).

BigBang predviđa i da se skupljanje i širenje odvija ciklički, moguće. To opet objašnjava postojanje oduvijek, bez faze ničega.

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

-da, uprao tako... no i energija ili tvar su nešto, nisu ništa. Može biti neutralno ali u prirodi nikad nije neutralno, samo je ukupna suma neutralna (ako reduciramo na npr pozitivno-negativno..).

Upravo zato se ne slažem s nekim novim teorijama koje izračune 'nedostatka' tvari pripisuju kao dokaz antimaterije. To je kao srednjovjekovno da zrak ne postoji jer ga nisu vidjeli ili izvagali ili da je zemlja ravna.

 

- btw.  dio:

ihush kaže...
Jer ne postoji 'ništa' uvijek je nešto.

Dokaži!

je odličan, kratak jasan s uskličnikom. Baš me nasmijalo..(pozitivno)

- i ne, nemogu dokazati. Jednostavno znam. {#}

Ili na filozofskoj osnovi, što bi bio dokaz postojanja nešto (i recimo da ništa ne postoji) naspram recimo tvog stava (Hawkinsovog) da postoji ništa i nešto. Zar to ne prejudicira da ja nemoram dokazivati nešto? U ovom slučaju je teret dokaza na strani koja tvrdi ništa->nešto.

Ili bi dokaz bio da :

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

: -dakle zakon o očuvanju energije-mase vrijedi? On dokazuje da ne postoji ništa.

 

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"

Odavno je "Stari Dobri" Epikur  zaključio da je Filozofija uzaludna jer nije u stanju ublažiti nijednu ljudsku bol, naravno, ovo se odnosi i na religije.  

 

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
Verbatim kaže...

Odavno je "Stari Dobri" Epikur  zaključio da je Filozofija uzaludna jer nije u stanju ublažiti nijednu ljudsku bol, naravno, ovo se odnosi i na religije.  

 

Je li baš to doslovno rekao ili?

 

Ako je, vjerojatno nije mislio samo na podskup filozofije koji se danas uzima pod tim pojmom, već i na fiziku, matematiku i ostalo što je taj pojam uključivao...

The candle flame gutters. Its little pool of light trembles. Darkness gathers. The demons begin to stir.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...
Previše logike, je li?

 

 

Yeah Bro, previše logike.

Zna se kome smeta previše logike=Iluzionistima  {#}

I know that probably somebody will think this is stupid but i have nothing better to do
16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
itf4n kaže...

Ok. :) Ipak postoji bitna razlika između onoga što je svodivo na ništa i onoga što nije (što "je ništa"), pa bi možda pravilnije bilo koristiti izraz "praznina" od "ništa" (jer "pravo ništa" je jednako prazno koliko i puno, pravo ništa ne poznaje niti potencijal za postojanje (tj. pojavu razlikovanja energija)).

Potencijal za postojanje trebalo bi imati "nesto", zar ne? Potencijal za spontani nastanak. "Nista" (izostanak, nepostojanje svega) tu nije nikakav faktor. Kad pocnes govoriti o tome da "nista ne poznaje potencijal za postojanje" onda skreces pozornost na pogresnu stvar ("nista").

 

Razumijem o cemu pricas - medjutim, nisi uzeo u obzir neke stvari. Kljucna stvar je ta da izvan/prije (naseg) svemira ne moraju vrijediti zakoni koji vrijede u (nasem) svemiru, iako i u (nasem) svemiru imamo egzoticne stvari (virtualne cestice). Imamo li mi pravo tvrditi da i kad nema prostora i vremena iz (naseg) svemira, da ne mogu spontano nastajati nekakve virtualne cestice i sile takvih energija da se mogu ponistiti i da opet ne ostane ista? Nemamo. I ne mozemo sad izvuci adut iz rukava i reci "God did it". To nema smisla.

 

Stvar je u tome da ili nesto moze spontano nastati (neke virtualne cestice) ili je (nas) svemir tu oduvijek - sto je takodjer opravdano vidjenje stvari, posto je vrijeme pocelo teci s nasim svemirom i u biti pitanje sto je bilo "prije" moze biti besmisleno. Besmisleno je i uvodjenje nekakvog dzokera za kojeg ces tvrditi da je otvorilo mogucnost da svemir nastane spontano - onda inicijalno nije da je postojalo ista (po istoj logici je inicijalno mogao postojati svemir ili preduvjeti za nas svemir) ili je tzv. bog nastao spontano - onda je to po istoj logici i nas svemir mogao nastati spontano.

 

ihush kaže...

@ mb...


Uvjeren sam da i drugi fizicari isto tako razmisljaju. Pa upravo to i jest ultimativna poanta tvrdnje da je svemir mogao nastati spontano. Na kraju krajeva, ako je svemir postojao oduvijek, onda nam nikakav bog ne treba da ga stvori. Ako nije postojao oduvijek, znaci da je morao "nastati" (iz cega, ako nema niceg?! {#}).

... (podvučeno) upravo taj dio, ako vjeruješ da je postojalo 'ništa' tad daješ mogućnost i Božanske intervencije. Ja nasuprot, stajem kod prvog dijela (postoji oduvijek).

Dokaz za nešto vs ništa ne postoji, ipak, fizika, logika su na strani 'nečega'. Kontra, daj ti dokaz za 'ništa'. Ili bi odsustvo dokaza (filozofski) bilo upravo to...

Ovo sam objasnio u odgovoru itf4n-u. A za "stajanje kod prvog dijela" nemas opravdanja - povuci granicu tamo gdje tebi pase, a ne da za to imas valjanih argumenata.

 

ihush kaže...
Kalpljica vode mi je primjer, neutralnog (vs nule).

Zamisli 'juhu' (vodu, nešto..) u mirovanju. Na nivou atoma-molekule naboj je nula. Ništa se ne dešava.... =obična žabokrečina.

Voda je neutralna, ali ipak nije. Atomi nisu u neutralnoj poziciji (180') već pod kutem od 120', to je vrlo bitno za sva ostala svojstva (napetost, menbrana, otopina...). Kao što inklinacija daje godišnja doba.

To daje dinamiku, kretanje. I dalje je zbroj neutralan ali je ponašanje bitno drugačije.

Matematički modeli imaju problem, nemogu stvarno baratati s RNDovima, dok su u stvarnosti randomi mogući i priroda ih stvara s lakoćom (kao i bezbroj ili beskonaćnost). To stvara nejednakost koja daje život, ali nije nula, čak nije neutralno nego je samo suma neutralna.

Baci milione pikula po podu (idealne pikule, idealno ravan pod, otpor nula).. matematički se pikule u svim smjerovima statistički ravnomjerno raspoređuju, u stvarnosti je RND tj. postoji nejednakost, to uvjetuje dinamiku. Nasuprot jednakosti kao na vagi-klackalici... i tako sve krene. Bez potrebe za nekim intervencijama Božanskog uma.

Sorry, i dalje ne kuzim sto je pjesnik htio reci. Da ne znam bolje rekao bih da je pokusao napraviti neispravnu analogiju.

 

ihush kaže...
Puno znanstvenika kako prolazi vrijeme od žestokih ateista prelaze na teiste (u filozofskim temema, bigbang i quantum), rekao bih ne zbog mudrosti, nego zbog starosti, pa si kupuju kartu za raj ako postoji.

LOL. Argumenti? Statisticke brojke (ovo "puno" me jako bode u oko). BTW sto su to "zestoki ateisti"? I koji su to "zestoki ateisti" presli na (blage, njezne?) teiste?

 

ihush kaže...
BigBang predviđa i da se skupljanje i širenje odvija ciklički, moguće.

Odakle ti to? Sudeci prema onome sto se u zadnje vrijeme govori, ta ideja je napustena.

 

ihush kaže...
-da, uprao tako... no i energija ili tvar su nešto, nisu ništa.

Energiju dozivljavas na pogresan nacin. Energija je samo broj koji na govori koliko neceg se moze uciniti, koliki rade se moze ili mora obaviti. Na primjer, potencijalna energija nam govori koliki je rad potreban da bi se neki objekt udaljio na beskonacnu udaljenostl, tj. na udaljenost na kojoj na njega ne djeluju nikakve sile. Promotri malo energiju iz tog kuta. {#} U zatvorenom sustavu, potencijalna i kineticka energija su konstantne. Ako je ukupna energija u sustavu jednaka 0, ukupni iznos potencijalnih i kinetickih energija iznosi nula i one bi se sve mogle ponistiti i tad ne bi ostalo nista - "ostalo" bi potpuno nistavilo.

 

ihush kaže...
Upravo zato se ne slažem s nekim novim teorijama koje izračune 'nedostatka' tvari pripisuju kao dokaz antimaterije. To je kao srednjovjekovno da zrak ne postoji jer ga nisu vidjeli ili izvagali ili da je zemlja ravna.

Tu bi sad uslijedio zacudjeni smajli, medjutim njega nemamo na forumu. Bit ce da si si nesto krivo protumacio. Ili da si se pogresno izrazio.

 

ihush kaže...
- btw.  dio:
ihush kaže...
Jer ne postoji 'ništa' uvijek je nešto.

Dokaži!

je odličan, kratak jasan s uskličnikom. Baš me nasmijalo..(pozitivno)

- i ne, nemogu dokazati. Jednostavno znam. {#}

Ne znas, ali si uvjeren u to. A to su dvije posve razlicite stvari. Ja bih isto tako mogao reci da sam znam da su nekakve cestice mogle nastati spontano (bilo suprotne cestice, bilo pozitivne cestice izmedju kojih se javlja gravitacija, na koju otpada negativna energija pa se pozitivna energija cestica i te gravitacije mogu ponistiti "u nistavilo"). Meni osobno takvo vidjenje vise drzi vodu, jer ako je oduvijek bilo nesto, onda se uvijek postavlja pitanje - odakle to "nesto". Ovako ako cestice mogu nastati spontano, cijela prica dalje stima.

 

ihush kaže...
Ili na filozofskoj osnovi, što bi bio dokaz postojanja nešto (i recimo da ništa ne postoji) naspram recimo tvog stava (Hawkinsovog) da postoji ništa i nešto. Zar to ne prejudicira da ja nemoram dokazivati nešto? U ovom slučaju je teret dokaza na strani koja tvrdi ništa->nešto.

Druga strana zapravo ne tvrdi "nista->nesto", nego tvrdi "spontano nastalo nesto" (ili ako hoces "nista, nesto"). Situacija je tu jako skakljiva - ako tvrdis da je nesto postojalo oduvijek, i ti moras dokazivati, jer nemas osnove za takvu tvrdnju. Izmedju ostalog, moras objasniti zbog cega postoji nesto umjesto nista i zbog cega postoji upravo ta kolicina neceg koja postoji. Dakle, ne mozes tu hipotezu stavljati ispred ove da je nesto nastalo spontano.

 

ihush kaže...
Ili bi dokaz bio da :

Ako na "nesto" gledas kao na drugaciji oblik nicega, onda vidis da tu nije bilo nikakvog "postajanja". Ukupna kolicina energija bila i ostala nula. A tvar je samo transformirana energija.

: -dakle zakon o očuvanju energije-mase vrijedi? On dokazuje da ne postoji ništa.

Nisam cuo za taj zakon. Cuo sam za zakon o ocuvanju energije i za zakon o ocuvanju mase. S obzirom da se masa moze pretvoriti u energiju, mozemo dalje raspravljati o zakonu o ocuvanju energije. S obzirom da je ukupna kolicina energije u nasem svemiru (najvjerojatnije) nula, a isto toliko iznosi i ako nema niceg, onda zakon o ocuvanju energije vrijedi.

 

Medjutim, ako postoji "nesto" oduvijek, onda ti tu zakon o ocuvanju energije ne stima! Jer inicijalno vec imas neku energiju (ili masu dobivenu iz energije) - odakle to?! I s ozbirom da je ukupna kolicina energije u (nasem) svemiru jednaka nuli, gdje je zavrsio ostatak energije? Ako nema ostatka energije, odnosno ako je oduvijek ukupna kolicina energije bila 0, po kojoj logici onda mozes tvrditi da je oduvijek postojalo "nesto", ako se to nesto moze reducirati na nista? Jel shvacas sad zbog cega je tvrdnja da je oduvijek postojalo nesto problematicna? I zasto i nju moras argumentirati, dokazati?

 

16 godina
moderator
offline
RE: Hawking: "Svemir može biti stvoren ni iz čega"
M_dipl. kaže...

Prvo, biti teolog, a posebno biti najveći teolog ikada, nije baš beznačajna stvar.

Pa zapravo - je. To sto ti "ustvrdjujes" da nije, ne nosi nikakvu tezinu.

 

M_dipl. kaže...

Drugo, teologija je jednako bliska pitanjima postanka svemira kao i teoretska fizika, razlika je samo u perspektivi (paradigmi koja je preuzeta).

Jako mi se svidio jedan komentar na Wikipediji vezan uz teologiju - toliko da cu ga ovdje copy&pasteati:

 

The study of theology, as it stands in Christian churches, is the study of nothing; it is founded on nothing; it rests on no principles; it proceeds by no authorities; it has no data; it can demonstrate nothing; and it admits of no conclusion. Not anything can be studied as a science, without our being in possession of the principles upon which it is founded; and as this is the case with Christian theology, it is therefore the study of nothing.

 

Covjek je sve rekao. Stoga, ako ako neces objasniti na koji nacin teologija ili Ratzinger objasnjavaju nastanak svemira/svijeta, on si na ovoj temi off-topic.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice