PC ventilatori izdvojena tema

poruka: 1.018
|
čitano: 264.944
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Re: PC ventilatori
mrgud1 kaže...

Planiram uzeti 5 komada ovih ventilatora za kućište

https://www.arctic.ac/eu_en/p12-pwm-pst.html

Imam mbo GA-B250-DS3H koja ima samo jedan system Fan header i jedan CPU Fan header.

Koliko ventilatora smijem spojiti na taj system fan header?

Hvala

Ko sta ti je vec receno, svih 5 nije problem ako su ti sa linka u pitanju. 

11 godina
offline
Re: PC ventilatori
Jakovp kaže...
mrgud1 kaže...

Koliko ventilatora smijem spojiti na taj system fan header?

Hvala

 Pošto su deklarirani na samo 0.08 A rekao bih da možeš svlih 5.

 ne znam baš, sam arctic odgovara da se može spojiti max 4 venta putem pwm-pst 

 

How many fans can I connect in series via PWM PST?

Up to four fans can be connected via the ARCTIC PWM PST technology.

isto tako nisam siguran koliko ampera ide pri pokretanju venta, kod primjerice be quieta koji to fino deklarira safe curent - upravo radi toga što povuče više dok se pokreće
pa tako gledajući njihov safety current od 0,3A ne bi trebalo spajati više od tri venta na uobičajeni 1A header
Rated Voltage DC (V)12
Operating Voltage DC (V)5 ~ 13.2
Current consumption (A)0.06
Safety current (A)0.3
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.9.2019 15:47 (picajzla0707).
14 godina
odjavljen
offline
Re: PC ventilatori
picajzla0707 kaže...
Jakovp kaže...
mrgud1 kaže...

Koliko ventilatora smijem spojiti na taj system fan header?

Hvala

 Pošto su deklarirani na samo 0.08 A rekao bih da možeš svlih 5.

 ne znam baš, sam arctic odgovara da se može spojiti max 4 venta putem pwm-pst 

 

How many fans can I connect in series via PWM PST?

Up to four fans can be connected via the ARCTIC PWM PST technology.

isto tako nisam siguran koliko ampera ide pri pokretanju venta, kod primjerice be quieta koji to fino deklarira safe curent - upravo radi toga što povuče više dok se pokreće
pa tako gledajući njihov safety current od 0,3A ne bi trebalo spajati više od tri venta na uobičajeni 1A header
Rated Voltage DC (V)12
Operating Voltage DC (V)5 ~ 13.2
Current consumption (A)0.06
Safety current (A)0.3

 

To traje kratko i nije problem za driver.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
Ok, ne znam previše oko toga, no opet ne bih išao preko četiri komada, koliko i arctic kaže da je max za spajanje
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Ima onih lipih Pwm, fan hubova, steta ne uzeti.

 

Vidio sam kod nas od phanteksa, NZXt, silverstone itd...

 

Tako bi ja risia barem :)

coffe,coffe,coffe.....
10 godina
offline
Re: PC ventilatori

Bas je steta to uzet, bacanje para. PWM splitter kabeli su puno isplativiji i jeftiniji (manje od 1 dolara, a jos sleevani).

 

mrgud1

Ja bih na tu plocu stavio max. 4 venta, reda radi, iako bi ih vjerojatno moglo ici i vise, ali se ne bih igrao na budzet ploci radi ovog o cem prica picajzla. O kakvoj se konfi radi da ti treba 5 ventova? :O

 

https://www.arctic.ac/eu_en/pst-cable.html

Mozda je i ovaj splitter kojeg imam doma (fala ibme74) jos jedan dokaz da Arctic preporucuje max. 4 venta na 1 splitter.

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.10.2019 22:00 (The_Fichek).
16 godina
offline
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: PC ventilatori

 S obzirom na cijenu vjerovatno nije....

Cisto me interesuje sta ce ti 5 ventilatora???????????

11 godina
offline
Re: PC ventilatori

 

Posmatrač kaže...

 S obzirom na cijenu vjerovatno nije....

Cisto me interesuje sta ce ti 5 ventilatora???????????

Naravno da je dobra kupnja za 140mm vent sa 10 godina gare x5!

 

Toliko košta jedan šminkerski corsair vent od 120mm i porezom za marketing.

coffe,coffe,coffe.....
16 godina
offline
Re: PC ventilatori
Posmatrač kaže...

Cisto me interesuje sta ce ti 5 ventilatora???????????

 4 140mm na kućište, 2 120mm na hladnjak procesora.

Trenutno imam 2 140mm fractala naprijed, jedan lc 120 nazad i dva CM jetflo 120 na hladnjaku. Ne sviđa mi se izgled mješavine, a već su i stari ventilatori pa bi novi bili tiši...

https://www.gamingtribe.com/giveaway/limitless/191x7
14 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Molim pomoć. Imam kućište s ugrađena 2 ventilatora - 1 (140) iznad i 1 (120) iza. Na kućištu ima još mjesta za ukupno 4 ventilatora - 2 ventilatora (120) naprijed, 1 (120) lijevo i 1 (120) desno. Imam mbo s 4 konektora za vent. 2 konektora su zauzeta s postojećim vemtilatorima. Ostala su mi 2 konektora slobodna. na jedan konektor bi sad spojio dva ventilatora (koja bi stavio naprijed na kućište da mi hlade diskove) na način da bi uzeo vent koji ima PST te na njega spojio drugi vent. Dakle 1 ventilator pwm pst + 1 pwm. Na drugi konektor planiram u budućnosti spojiti još 2 ventilatora (sada ne i on ostaje slobodan).

Uzeo bih Artic ili F12 (garancija 5, 6 god) ili P12 (garancija 10 god). Cijena je ista za oba. vidim na forumu da se raspravlja dosta o F12 pa me interesira koji preporučate F12 ili P12? te koja je uopće razlika osim u garanciji, broju okretaja i nazivu?

Hvala.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.12.2019 13:44 (meteor).
 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: PC ventilatori

P12 je noviji i navodno bolje optimiziran za staticki pritisak, guranje zraka u srediste ispred lopatica kak je na slici na sluzbenoj stranici: https://www.arctic.ac/eu_en/p12.html Iz prve ruke fakat dobro gura zrak (P14), dosta tih. Tesko da ces fulat, sta got uzeo.

11 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Imam cpu cooler scyhte ninja 5 koji ima 2 ventilatora.

Kako sad da postavim ventilatore? Da oba hlade cpu ili da jedan okrenem da izvlaci topli zrak?

 

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: PC ventilatori

Prema proizvodjacu ovako, dakle push/pull.

 

Iako je mozda najbolje probat obe orijentacije zadnjeg venta i vidit temp. To varira o airflowu u kucistu...

coffe,coffe,coffe.....
11 godina
neaktivan
offline
PC ventilatori

Sastavio sam novi komp i sad mi se jedino jos cuje glasnije ventilator od napajanja,

pa sam ga odlucio zamjeniti. Napajanje je super flower golden greeen hx 550w.

A ventilator je globe fan S12025l  DC12V  0.30A.

Problem je sto ne mogu naci kojom se brzinom vrti i koji je protok zraka pa da stavim slicni.

Mislio sam staviti od noctue NF-S12A FLX 12V 1200RPM 120mm ili Noctua NF-A12x25 FLX 12V 2000RPM

Jedini je problem sto se prvi vrti samo 1200rmp, a vidio sam da za napajanje idu oko 1800 rmpa.

I ono sto ne znam moze li napajanje pokrenuti ventilator jer ne znam koji im je start voltage?

 

 

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: PC ventilatori
razor1234 kaže...

Sastavio sam novi komp i sad mi se jedino jos cuje glasnije ventilator od napajanja,

pa sam ga odlucio zamjeniti. Napajanje je super flower golden greeen hx 550w.

A ventilator je globe fan S12025l  DC12V  0.30A.

Problem je sto ne mogu naci kojom se brzinom vrti i koji je protok zraka pa da stavim slicni.

Mislio sam staviti od noctue NF-S12A FLX 12V 1200RPM 120mm ili Noctua NF-A12x25 FLX 12V 2000RPM

Jedini je problem sto se prvi vrti samo 1200rmp, a vidio sam da za napajanje idu oko 1800 rmpa.

I ono sto ne znam moze li napajanje pokrenuti ventilator jer ne znam koji im je start voltage?

 

 

 1200 kod noctue je vjerovatno daleko vise zraka nego tog sto je bio. Ako napajanje ne moze pokrenuti vent tad ti je vent najmanji problem....

7 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Copil sam dva Noctua NF-P12 Redux 1700 PWM,

jer za 13€/kom nisu 3x losiji od NF-A12-25,

a opet su i tisi i BeQuiet Silent Wings 3 PWM (BL070) modela.

 

https://geizhals.at/?cmp=1813140&cmp=1818328&cmp=1490401

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: PC ventilatori
Čitatelj kaže...

Copil sam dva Noctua NF-P12 Redux 1700 PWM,

jer za 13€/kom nisu 3x losiji od NF-A12-25,

a opet su i tisi i BeQuiet Silent Wings 3 PWM (BL070) modela.

 

https://geizhals.at/?cmp=1813140&cmp=1818328&cmp=1490401

 

 

normal da su tisi kad se vrte na 1700, a BQ na 2200 

 

mozda je BQ tisi od njih kad je na 1700?

7 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Oznake su za maksimalne vrijednosti moguceg rada. Naravno da u nizem okretajima

proizvode i manje buke, kao i manji protok zraka i slabiji staticki pritisak,

al svejedno mi se zbog toga ne isplati placati 3x vise. Primjerice 140mm Silend Wings

sam kupio prije 2+ godine i kostali su manje nego sto sad kostaju 120mm - neoprostivo.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
PC ventilatori

Tražim tihe 140mm ventilatore za kučište, 2 naprijed i jedan sa stražnje strane kučišta (Fractal R5). Ako bih ih spajao na fan controler od kučišta gledam tri pinske jel tako? Tražim neku dobro ponudu za 3 komada, u obzir dolaze neki od Be Quiet i Noctua, jel ima to vani negdje povoljnije za uzeti?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Po meni nema smisla gledati 3-pin ventilatore koji se samo mogu kontrolirati naponski,

nego 4-pin koji su pulse modulated i mogu se kontrolirati na oba nacina.

 

Nisi napisao "cijenu" koja te zanima.

 

Najbolji i najtisi su ti Noctua NF-A25x25, no njih nemas u 140mm verziji, samo u 120mm.

 

https://geizhals.at/?cat=coolfan&xf=1034_Noctua%7E355_140%7E5920_4-Pin+PWM

https://geizhals.at/?cat=coolfan&xf=1034_be+quiet%7E355_140%7E5920_4-Pin+PWM#gh_filterbox

 

Osobno bih uzeo Noctua NF-P14s, jer je cijena super, stvarno su efektivni i do 1000rpm-a su necujni.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: PC ventilatori
Čitatelj kaže...

Po meni nema smisla gledati 3-pin ventilatore koji se samo mogu kontrolirati naponski,

nego 4-pin koji su pulse modulated i mogu se kontrolirati na oba nacina.

 

Nisi napisao "cijenu" koja te zanima.

 

Najbolji i najtisi su ti Noctua NF-A25x25, no njih nemas u 140mm verziji, samo u 120mm.

 

https://geizhals.at/?cat=coolfan&xf=1034_Noctua%7E355_140%7E5920_4-Pin+PWM

https://geizhals.at/?cat=coolfan&xf=1034_be+quiet%7E355_140%7E5920_4-Pin+PWM#gh_filterbox

 

Osobno bih uzeo Noctua NF-P14s, jer je cijena super, stvarno su efektivni i do 1000rpm-a su necujni.

 Iskreno nije mi taj dio baš jasan. 3-pin konektor imam na fan controleru od kučišta i tamo bi ih spojio. Jel mogu i te 4-pinske spojiti na iste konektore ili trebam neke adaptere? Htio bih imati mogućnost koristiti te tri razine podešavanja, bili bi mi na najmanjoj postavci a po potrebi bi pojačavao.

7 godina
protjeran
offline
PC ventilatori

Svi 4-pin ventilatori rade i na 3-pin konektoru,

a dali ces moci spojiti, ovisi o tom kontroleru kojeg imas,

tj. dali ima dovoljno mjesta za 4-pin konektor, koji je 1-2mm siri.

 

Pa si to provjeri. Probaj ustekati CPU 4-pin ventilator u njega pa vidi jel pase.

Ako da, super, ako ne, spoji sve 4-pin ventilatore na plocu, pa nek ploca kontrolira brzinu preko PWM-a.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: PC ventilatori
Čitatelj kaže...

Svi 4-pin ventilatori rade i na 3-pin konektoru,

a dali ces moci spojiti, ovisi o tom kontroleru kojeg imas,

tj. dali ima dovoljno mjesta za 4-pin konektor, koji je 1-2mm siri.

 

Pa si to provjeri. Probaj ustekati CPU 4-pin ventilator u njega pa vidi jel pase.

Ako da, super, ako ne, spoji sve 4-pin ventilatore na plocu, pa nek ploca kontrolira brzinu preko PWM-a.

 Ne sjećam se više kako je spojeno a nije mi zgodno rastavljati, u skučenom mi je prostoru uglavljeno kučište. Našao sam ovo u uputama (slika u privitku). Ako je točno, a ne vidim zašto nebi bilo, 3 pinski konektori su. Znači trebao bih ili 3 pinske ventilatore uzeti ili pwm pa kablić sa 4 pinskog na 3 pinski.

 

 

7 godina
protjeran
offline
PC ventilatori
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
PC ventilatori

Znao sam da će se zakomplicirati. Uzeo sam na kraju Noctua NF A14 FLX, spoji na fan controler od Define R5 i... U prvoj brzini, kako sam do sada imao, ventilatori se muče... rade ali nešto klika, kao da ga pokreće stalno. U srednjoj brzini rade ok ali su bučniji od prijašnjih. Tako da nisam baš zadovoljan.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: PC ventilatori
display name ivo kaže...

Znao sam da će se zakomplicirati. Uzeo sam na kraju Noctua NF A14 FLX, spoji na fan controler od Define R5 i... U prvoj brzini, kako sam do sada imao, ventilatori se muče... rade ali nešto klika, kao da ga pokreće stalno. U srednjoj brzini rade ok ali su bučniji od prijašnjih. Tako da nisam baš zadovoljan.

Spoji to sve na plocu, izreguliraj preko nje i amen...Ovako ces se zezat do mile volje i opet neces nastimat kako ti pase...

 

Daj nam neke slike da vidimo kako si ti to zamislio...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.3.2020 14:48 (Tomo53nja).
12 godina
offline
PC ventilatori

Znači ventilatori su Noctua NF A14 FLX spojeni na fan controler od kučišta Fractal Define R5. Na matičnoj nemam dovoljno konektora za sva tri ventilatora, jedino preko nekog razdjelnika. Ali baš sam htio preko tog fan controlera, zato sam i uzeo 3 pinske a ne PWM. Samo na prvoj brzini se neko klikanje čuje, okreću su ventilatori ali kao da usporavaju pa opet kreću. Bojim se da ih to ne ošteti pa sam stavio na srednju brzinu... a to je bučnije naravno.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
online
Re: PC ventilatori
display name ivo kaže...

Znači ventilatori su Noctua NF A14 FLX spojeni na fan controler od kučišta Fractal Define R5. Na matičnoj nemam dovoljno konektora za sva tri ventilatora, jedino preko nekog razdjelnika. Ali baš sam htio preko tog fan controlera, zato sam i uzeo 3 pinske a ne PWM. Samo na prvoj brzini se neko klikanje čuje, okreću su ventilatori ali kao da usporavaju pa opet kreću. Bojim se da ih to ne ošteti pa sam stavio na srednju brzinu... a to je bučnije naravno.

Mozes preko razdjelnika i miran si, bilo ih je na njusci i to 4 pinski za 30tak kuna...

 

Imam to kuciste, znam kakav je kontroler i sve samo mi nije jasno kako ti je to "bucno" na srednjoj brzini sa noctua ventovima? Ne znam tocno koje sam ja ventove spojio na kontroler je imam 6 ventova na prednjoj strani gdje sam postavio vodeno, ali su ugl. tihi i ne cuju su (ili su stock 12ice od samog kucista ili su 12ice od focusa G koje sam prebacio na vodeno...

T.L. - za zahvalu udri hvala // WoT and pubg: tomo53nja
11 godina
offline
Re: PC ventilatori
display name ivo kaže...

Znači ventilatori su Noctua NF A14 FLX spojeni na fan controler od kučišta Fractal Define R5. Na matičnoj nemam dovoljno konektora za sva tri ventilatora, jedino preko nekog razdjelnika. Ali baš sam htio preko tog fan controlera, zato sam i uzeo 3 pinske a ne PWM. Samo na prvoj brzini se neko klikanje čuje, okreću su ventilatori ali kao da usporavaju pa opet kreću. Bojim se da ih to ne ošteti pa sam stavio na srednju brzinu... a to je bučnije naravno.

 

Ja ovog dva komada drzim ispred na R5, na najmanjoj brzini kontrolera koji je virtualno nečujan, ljeti znam prebacit na srednji; koji se cuje za moj ukus.

 

http://www.phanteks.com/PH-F140SP.html

Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavements, watch T.V., save for your old age, obey the law. Repeat after me; I am free
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice