Kucna mreza - uradi sam

poruka: 3
|
čitano: 3.267
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Kucna mreza - uradi sam
Pozdrav,

moglo bi se reci da nemam iskustva ili imam jako malo iskustva sto se tice racunala, mreza i mreznih komunikacija.
I iz tog razloga se javljam ovdje.

Molio bih za pomoc, ako netko ima vremena, zelje i volje pomoci pri realizaciji projekta koji sam si sam zacrtao.
Dio projekta je vec odraden, ostaje mi faza koja je meni najteza i najkompliciranija.

Razvukao sam CAT7 kablove po citavoj kuci, u svakoj sobi po nekoliko kablova i mreznih prikljucaka.
Kupio sam Pathfeld sa 24 prikljucka i kablovi su vec spojeni i u uticnicama i na patchfeld.

Kupio sam i Switch, radi se o modelu TP-Link TL-SG2428P.
U kuci imam optiku, od strane Telekom operatera je sve spojeno na Router. Za sad mi sve u kuci radi preko WiFi signala i do sada nemam nikakvih problema (3 TV na kojim se gleda IPTV, Laptop, mobiteli, Tablet,...).
Sad bih sve to htio spojiti "zicom", dakle sve televizore, u planu je racunalo kod sina u sobu i sve ostale uticnice da danas sutra ne moram koje sta prebacivat vec po potrebi samo novi uredaj ustekat u prostoriji.

E sad, imam i uredaje kojima je potreban POE, radi se o zvonu/kameri sa unutarnjom jedinicom gdje se moze vidjeti tko zvoni... Dakle dva CAT7 kabla, jedan za vanjsku i jedan za unutarnju jedinicu.
Osim toga, jedan prikljucak bi se koristio i za Smart Home instalaciju. Ako su potrebne informacije vezano za to, mogu ih napisati.

Dakle, trebam nekoga tko bi mi pomogao doslovno korak po korak kako to sve spojiti i konfigurirati. Naravno, ako ima zainteresiranih.
Sto se tice spajanja zvona/kamere i unutarnje jedinice, tu mi je sve jasno, imam upute sa uredajem i to cu ja spojiti, treba mi napajanje putem mreze, dakle POE. Nisam siguran moram li svaki od tih 24 izlaza konfigurirati ili?
Osim toga, nisam siguran ni koji je ispravan nacin spajanja Routera sa Switchem, moraju li se odraditi neke konfiguracije na oba uredaja (koje?) ili se sve jednostavno samo spoji?

Nisam totalno informaticki nepismen ali ovo mi je nesto novo i vrlo dobro bi mi dosla pomoc. Osim toga i Smart Home instalaciju odradujem sam tako da neke stvari razumijem. Ako netko ima volje, volio bih da mi se javi. Moze i ovdje u komentarima

Dakle, potrebna je pomoc pri konfiguriranju i spajanju Switcha sa Routerom te konfiguracija izlaza za POE i obican mrezni prikljucak.

Moze i sa linkovima gdje se stogod moze pronaci.
Ali bi mi draze bilo kada bi mi netko napisao po koracima sto trebam raditi.
Poruka je uređivana zadnji put pon 30.1.2023 13:35 (het).
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Kucna mreza - uradi sam

Ja ti neću cijeli plan napisati jer nemam tolko iskustva. Vjerojatno bi uspio sve konfigurirati ali sebi isključivo. 

Ak već imaš to doma sve onda ti nije tak teško isprobati traži li se kakva dodatna konfiguracija router-switch. Po iskustvu će ti raditi čim ih spojiš lanom a od konfiguracija vjerojatno treba odlučit koji od njih dodjeljuje adrese uređajima pa shodno tome podesiti dhcp.

Možda bi još taj isp-ov router bacio u bridge i spojio neki bolji poe AP na switch. Naravno, uz pretpostavku da si dobio neki otpadak od isp-a. 

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Kucna mreza - uradi sam
Napisat cu koji je router u pitanju. Kad dodem kuci pogledam.
Ali ovo radim u Njemackoj, nije HR u pitanju.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice