Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

poruka: 645
|
čitano: 252.619
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
...Posmatrač kaže...
Cordas kaže...

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

 Ja sam rijesio sa unify AP LR.....Skupo ali vrijedi.....

Dakle bolji AP sa antenama sa više dB koji ćeš zakačiti odmah Ethernet kablom direct u Home Gateway koji ti je ISP dao za sada je najbolje i najisplativije rješenje..

 Jel ovo bilo pitanje ili potvrdjujes ono sto sam ja rekao ili nesto trece? Ne kontam....

Da, potvrđujem.. ponudio si najbolje i naisplativije rješenje. ;-) 

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Envy kaže...
Posmatrač kaže...
Envy kaže...
...Posmatrač kaže...
Cordas kaže...

Isti ovaj problem imam već dugo, a nikako ga riješiti. Da budem iskren, baš se i ne kužim u mrežu. Kako je najbolje riješiti pokrivenost u cijeloj kući (na kat), a da je to sve ista mreža i da se ne treba šaltati između različitih mreža? Da brzine ne pati također naravno.

 Ja sam rijesio sa unify AP LR.....Skupo ali vrijedi.....

Dakle bolji AP sa antenama sa više dB koji ćeš zakačiti odmah Ethernet kablom direct u Home Gateway koji ti je ISP dao za sada je najbolje i najisplativije rješenje..

 Jel ovo bilo pitanje ili potvrdjujes ono sto sam ja rekao ili nesto trece? Ne kontam....

Da, potvrđujem.. ponudio si najbolje i naisplativije rješenje. ;-) 

 Kazu skupo... Najskuplji su moji zivci koje vise ne gubim radi pucanja veze ili nedostatka signala u dvoristu....

Nekoliko mojih prijatelja ih kupilo i nikad niko me nije nazvao da pita sta je sa WIFI ;) Svi rade kao i prvi dan.... Plus lijepo izgledaju....

7 godina
offline
15 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
7 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Envy , premium smart tcoma se zasniva na MESH mreži... To imam doma i jako dobro funkcionira. Imam gomilu uređaja na mreži, nekad i preko 30, i tek sa mesh-om sam uspio dobiti kvalitetu i stabilnost, a nema kaj nisam probao prije mesh-a...
14 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

jal ima netko od vas tp-link deco e4/m4? 

kako to funkcionira u stvarnosti? gledam po netu, nije komplicirano za sloziti pa me zanima u praksi kako funkcionira...

I believe Wi can Fi...
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Ekipa pomagajte, neznam sta na kraju uzeti ap mikrotik ubiquiti ili mesh? S jedne strane kuce imam ruter a na druge strane je povucen kabel do rutera kroz zidove odavno i tu sam mislio pustiti poe switch i tu stavit mikrotik npr, pa mi pokriva cijeli stan nadam se i gornji stan da ce imat signala?uskoro ce se raditi i treci stan (bit ce apartman,povise nas pa da sigurno nece moc s drugog kata hvatat wi fi na prizemlje ?Citam o meshu neznam ocu to uzet nekuzim na kraju sta je bolje?
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Bolje je provući LAN kabal npr. UTP-6a pa spojiti neki wifi AP.

Wifi nije rješenje jer su gubici kroz zidove/podove a sa različitim udaljenostima neki imaju dobar signal a drugi dalji lošiji pa ih ovi bliži još ometaju .

Pod WIFI mislim na Range Extendere a u to spadaju i MESH uređaji.

15 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Napisao sam već u nekoliko tema svoje iskustvo sa kućnom wifi mrežom i kako sam riješio problem na meni zadovoljavajući način pa ću ponoviti priču i ovdje iako vidim da su neki već predložili nešto slično.

 

Isprobao sam u zadnjih 15-ak godina gotovo sve internet providere u Hrvatskoj i hrpetinu njihove opreme, od dial-upa do optike i moj zaključak je slijedeći:

Routeri koje dobijemo od davatelja usluge su modeli lošije do srednje kvalitete namijenjeni masovnom korištenju, takve su im i cijene i takve su im i performanse. Da ne spominjem činjenicu da je velika većina routera softverski ograničena bilo dometom ili kvalitetom signala. Nakon godina isprobavanja jačih antena, range extendera, powerline adaptera i gomile svakojakih uređaja moja preporuka je slijedeća kombinacija:

1. Na routeru davatelja usluge isključiti wifi. Uređaj se samo dodatno zagrijava (često i pregrijava), a domet i stabilnost signala mu je u većini slučajeva loš. Moj je igrom slučaja na hodniku u ormaru tako da sam u njega uključio mali USB ventilator koji radi 24/7/365. Ventilator je 50-ak Kn, radi bez prestanka već 2 godine i kad rikne uzet ću drugi, nije neki trošak.

2. U LAN priključak na routeru priključiti neki od Ubiquitijevih AP-ova, ja imam 3 komada AP LR modela, u 3 različita objekta, rade godinama bez ijednog reseta, domet im je vrhunski, kvaliteta signala odlična. Najveći objekt koji pokriva jedan jedini AP je kuća na 3 etaže od cca 250 m2 unutarnjeg prostora i 2000 m2 okućnice. AP je smješten u dnevnoj sobi srednje etaže, odatle pokriva sve prostorije u kući i vanjski prostor do cca 25 m od kuće. Max brzina ugovorene usluge je 35/5, brzina na rubnim djelovima dvorišta je 5/5, unutar kuće nije nigdje ispod 15/5. Max broj istovremeno spojenih uređaja u jednom trenutku je bio 36 i sve je radilo bez problema. U stanu od 65 m2 u kojem živim odnedavno imam T-Comovu optiku 200/50, i najmanja brzina koju uhvatim vani na rubu terase je 120/50. Internet veza nije pukla nijednom u zadnjih 6 godina. Dok sam imao wifi na samom routeru reset je išao svakih par dana, ljeti skoro svaki dan. UBiquiti je poprilično skup ali meni vrijedi svake lipe + odgovara mi sučelje i mogućnosti njihovog softvera. Nedavno sam uzeo i njihov AP za vanjsku upotrebu koji ima domet do 120m kao i jedan Air Bridge setup koji ima domet 8 km, sve radi besprijekorno.

 

Ukoliko vam nije bitna brzina same internet veze već samo domet i stabilnost, toplo preporučam Mi Range Extender Pro. Ovo malo čudo košta 100-njak kn, domet mu je bolestan i nevjerojatno je stabilan i pouzdan. Mana mu je šzo nema 5 GHz frevenciju i max brzina prijenosa je 35 Mbps.

 

Moj PC  
0 0 hvala 3
13 godina
neaktivan
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Adoon pa posto kazes da je ruter smece sta znamo svi, nego kako ces kupit neki poseban i na njemu programirat softver da daje adresu za max tv npr prijemnik?
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Nećeš, samo ćeš pospajat ap-ove na ispov router. Lan i modem na svakom radi dobro
6 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Striko2009 kaže...

jal ima netko od vas tp-link deco e4/m4? 

kako to funkcionira u stvarnosti? gledam po netu, nije komplicirano za sloziti pa me zanima u praksi kako funkcionira...

I ja sam se u ovo zagledao pa ako ima netko da napiše super bi bilo. Zidova puno nemam, a problem bi mi bio svako provlačenje kablova tako da ovo gledam.

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Mesh je odlična opcija ako nemaš mogućnost provlačenja kabela. Jedan spajaš fiksno s routerom a ostale samo dodaješ. Možeš i naknadno dodavat nodeove. Isprobao sam mercusys(tplink podfirma) i radi posal odlično. Osobno, da sam spreman više para za mrežu odvojiti, odvojio bi ih na ubiquiti dream machine i na to nakeljio na svaki kat kuće neki od unifi lr ap-ova.

Btw, da nebi bilo zabune, iako djeluje da su sličnog rada, mesh nije range extender. Mesh zadržava maks brzinu na prvom i zadnjem nodeu dok je extender repeater i zbog komunikacije s routerom brzina se prepolovi
Poruka je uređivana zadnji put pet 1.4.2022 19:02 (dax-lax).
Moj PC  
0 0 hvala 1
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Ne zadržava brzinu ,  jer radi u modu repeater kao i dual band Range Extender tj. primljeni podatak npr. od 1mS re-emitira slijedećem uređaju što je opet 1mS što znači da se utroši 2mS od rutera preko R.Extendera ili MESH-a do korisnika , dok bi za direktnu vezu korisnika sa ruterom (kao i kod AP) trebala samo 1mS.

 

To što su međusobne veze između MESH uređaja forsirane na 5GHz znači da moraju biti bliže radi gušenja signala tj. prolaza kroz zidove i da korisnički uređaji trebaju raditi na 2,4GHz da im ne smeta tj. da daju optimalnu brzinu koja je i dalje do pola manja od brzine kojom se korisnik spaja direktno na ruter.

Ukoliko bi i korisnički uređaji radili na 5GHz brzina bi bila drastično manja.

 

Po tome istu stvar što se brzina tiče dobijemo i sa Range Extenderima osim što radi drugačijeg softwera koristimo drugačiji SSID , a kod MESH može biti isti kao na ruteru.

Nemojte da vas zbune reklame kao ovo kod Iskona jer wifi snaga uređaja je uvjek ista .

 

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Je, ali većina današnjih mesh sustava koristi dual band za korisnika i još jedan 5 ili 6ghz band specijalno za vezu među nodeovima. Istina je da povećava latenciju ali u mojim testovima brzinu nisam gubio, barem ne ni blizu kao kod extendera koji mi ju točno prepolovi. Ako spojim još jedan identičan extender na prvi extender, brzina je još jednom bila prepolovljena. Uglavnom, mesh mi se pokazao mnogo bolji. Barem u brzinama do 75mbps jer nemam brži dolazni link za test
10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Nisam još naišao na takve sa trećom frekvencijom  jer za wifi u svijetu su odobrene samo 2,4 i 5 GHz bandovi.

Istina je da se sa dva extendera još jednom prepolovi brzina što se lako primjeti na 2,4GHz ali jednako se prepolovi i na 2,4/5GHz MESH samo treba imati potrebne uređaje i veću brzinu od ISP da bi to vidio jer u osnovi obe vrste rade u modu repeater tj. re-emitiranje. Dakle i MESH sa tri uređaja jednako duplo pada brzina.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
markma kaže...
Striko2009 kaže...

jal ima netko od vas tp-link deco e4/m4? 

kako to funkcionira u stvarnosti? gledam po netu, nije komplicirano za sloziti pa me zanima u praksi kako funkcionira...

I ja sam se u ovo zagledao pa ako ima netko da napiše super bi bilo. Zidova puno nemam, a problem bi mi bio svako provlačenje kablova tako da ovo gledam.

 Evo moje iskustvo sa TP LINK E4. Zivim u kuci na 3 etaze 8,5x10m. U dvoristu imam objekat koji je metalne konstrukcije. Od uredjaja sam imao router od IPTV i adsl, dokupio linskys router dual band, kupio neki xiaomijev jež sa milion antena, kupio unify AP LRi jos hrpu drugoh utredjaja probao i nikako nisam mogao dobiti da mi mreza pokriva dvoriste i kucu na zadovoljavajuci nacin. Kupio 3pack E4 i preporodio se. Stabilna veza puna brzina na sva tri uredjaja ali malo slabiji signal u dvoristu iako je jedan uredjaj na prozoru koji gleda na dvoriste. Dokuppio jos 2 i sada su mi 3 na srednoj etazi jedan na spratu i jedan u dvoristu. Rezultat je da mi je sada svugdje jedna mreza na obje frekvencije i signal je pun bez primjetnog gubitka na brzini. Mozda par % ali zanemarivo. Ukupni trosak 150 EUR za svih 5 uredjaja i sada konacno imam punu pokrivenos i svi uredjaji vide jednu mrezu i svaki se kaci na E4 koji mu daje najjaci signal i na frekvenciju koju podrzava. U procesu sam pravljenja smart homea i trenutno je na mrezi skoro 30 uredjaja sto zicno sto bezicno. Jedina "mana" E4 je sto ima 100mb portove i na wifi mi je 85/85 brzina a na zici je 225/125 ali meni to ne smeta jer svi uredjaji koji bi imali koristi od vece brzine su na lan-u. TO je moje iskustvo i toplo preporucujem E4 a ako nekome treba 1 gbps neka ide na M4. Ja cu to rijesiti tako sto cu jedan E4 zamijenuti sa M4 i problem rijesen jer su E4 i M4 kompatibilni i na WIFI nema razlike. Samo je razlika u LAN portovima. Suma sumarum cijeli prostor jedna mreza na obje frekvencije bez primjetnog gubitka na brzini iako su neki uredjaji spojeni direktno na glavni E4 a neki idu preko drugog E4 koji je spojen na glavni E4.....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Pa kolika je brzina od ISP na tvom ADSL ?????

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Pa kolika je brzina od ISP na tvom ADSL ?????

 200/100 ali redovno dobijam 220/120....

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Imao sam davno ADSL od HT max do 12/0.5 Mbps, prešao na Iskon VDSL i max mi je 75/25Mbps , a tih tvojih 200/100 može samo optika.

Sad mi je jasnija brzina koju si gore pisao.

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
AF139 kaže...

Imao sam davno ADSL od HT max do 12/0.5 Mbps, prešao na Iskon VDSL i max mi je 75/25Mbps , a tih tvojih 200/100 može samo optika.

Sad mi je jasnija brzina koju si gore pisao.

 I jeste optika al nebitno je to za pricu o meshu ;)

Realno ne primijetim razliku izmedju 100 i 240 mbps....

13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
AF139 kaže...

Imao sam davno ADSL od HT max do 12/0.5 Mbps, prešao na Iskon VDSL i max mi je 75/25Mbps , a tih tvojih 200/100 može samo optika.

Sad mi je jasnija brzina koju si gore pisao.

 I jeste optika al nebitno je to za pricu o meshu ;)

Realno ne primijetim razliku izmedju 100 i 240 mbps....

 A dobro, tu se sad malo glupiraš

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
Posmatrač kaže...
AF139 kaže...

Imao sam davno ADSL od HT max do 12/0.5 Mbps, prešao na Iskon VDSL i max mi je 75/25Mbps , a tih tvojih 200/100 može samo optika.

Sad mi je jasnija brzina koju si gore pisao.

 I jeste optika al nebitno je to za pricu o meshu ;)

Realno ne primijetim razliku izmedju 100 i 240 mbps....

 A dobro, tu se sad malo glupiraš

 U čemu bih trebao primijetiti razliku? U svakodnvnim stvarima ne primijetim....Ali to sam ja. Nekome je to bitno i zato sam i naglasio koje brzine dobijam gdje....

simsis kaže...

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

 Moja preporuka M4....Imao unify AP LR i odlican uredjaj ali sa E4 sam rijesio pokrivenost...

10 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
Posmatrač kaže...
simsis kaže...

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

 Moja preporuka M4....Imao unify AP LR i odlican uredjaj ali sa E4 sam rijesio pokrivenost...

 

Vidim da baš nema više AP LR pa bi dva E4 ili M4 bila ok. Znači samo ugasim wifi na routeru i spojim ga sa E4?

5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...
Posmatrač kaže...
simsis kaže...

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

 Moja preporuka M4....Imao unify AP LR i odlican uredjaj ali sa E4 sam rijesio pokrivenost...

 

Vidim da baš nema više AP LR pa bi dva E4 ili M4 bila ok. Znači samo ugasim wifi na routeru i spojim ga sa E4?

Fora je ako ne budu dovoljna jednostavno dodas jos jedan.... Ali kada vidim kako glatko i jednostavno rade vrijede svake pare... Idi na M4 ako ti pare nisu problem cisto da u buducosti iskoristis vecu brzinu od 100mbps...

Ja nisam znao kako ce raditi pa isao na E4... I jedan AP LR te kosta kao 3 E4.....

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 19:55 (Posmatrač).
13 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...
Posmatrač kaže...
simsis kaže...

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

 Moja preporuka M4....Imao unify AP LR i odlican uredjaj ali sa E4 sam rijesio pokrivenost...

 

Vidim da baš nema više AP LR pa bi dva E4 ili M4 bila ok. Znači samo ugasim wifi na routeru i spojim ga sa E4?

 ubi ac/6 lr, ili više njih, je moćnija oprema ali traži fiksne veze do glavnog routera/switcha pa ti je za jednostavniji setup i dobru pokrivenost bolje uzeti M4 mesh. E4 bi izbjegao zbog navedenih 100mbps lan konekcijama na nodeu. 

Možeš si čak progledati Mercusys halo H50G. To ti je tp linkova podfirma pa je niža cijena za bolje specke. Ovaj kit recimo. Svaki node ima 3 gigabitna lan porta kao zatreba a i nešto bržu internu wifi brzinu

 

EDIT: dok ja natipkam, kolega već sve objasnio

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 20:03 (dax-lax).
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
dax-lax kaže...
simsis kaže...
Posmatrač kaže...
simsis kaže...

Koja bi bila onda preporuka da se riješim problema sa Wifijem Vip-ovog routera? Imam nekih dvadesetak uređaja spojenih gore.

Neki Ubiquiti ili TP-LINK DECO M4 AC1200 - 2 kom za 750kn? Mali bed je što je router na jednom kraju stana a signal mi treba i na drugom..

 Moja preporuka M4....Imao unify AP LR i odlican uredjaj ali sa E4 sam rijesio pokrivenost...

 

Vidim da baš nema više AP LR pa bi dva E4 ili M4 bila ok. Znači samo ugasim wifi na routeru i spojim ga sa E4?

 ubi ac/6 lr, ili više njih, je moćnija oprema ali traži fiksne veze do glavnog routera/switcha pa ti je za jednostavniji setup i dobru pokrivenost bolje uzeti M4 mesh. E4 bi izbjegao zbog navedenih 100mbps lan konekcijama na nodeu. 

Možeš si čak progledati Mercusys halo H50G. To ti je tp linkova podfirma pa je niža cijena za bolje specke. Ovaj kit recimo. Svaki node ima 3 gigabitna lan porta kao zatreba a i nešto bržu internu wifi brzinu

 

EDIT: dok ja natipkam, kolega već sve objasnio

 Mozda sam vec napisao ali dovoljno je recimo jedan M4 kao glavni a ostali mogu i E4. Wifi karakteristike su identicne a na M4 imas gbps portove....

10 godina
offline
Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH

Super, hvala svima! Onda uzmem dva M4, tri mi je overkill a vidim da se slaže sa Alexom. Javim dojmove kad stignu..

 

Edit: imam TpLink RE305 extender, to mi ništa nije pomoglo. Sporo i često se odspaja, tako da to ne preporučujem..

Poruka je uređivana zadnji put ned 3.4.2022 20:40 (simsis).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Kućna mreža - AP vs Range Extender vs MESH
simsis kaže...

Super, hvala svima! Onda uzmem dva M4, tri mi je overkill a vidim da se slaže sa Alexom. Javim dojmove kad stignu..

 

Edit: imam TpLink RE305 extender, to mi ništa nije pomoglo. Sporo i često se odspaja, tako da to ne preporučujem..

 Extender je najlosije rjesenje. Bolje uzeti 2 najjeftinija AP i jedan staviti u client a drugi u ap mod i radit ce punom brzinom dok extender radi na max pola brzine....

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice