Single vs dual channel

poruka: 55
|
čitano: 32.726
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
protjeran
offline
Single vs dual channel

evo ja imam 4gb ripjaws 1333mhz u jednok keksu

dali bi imao vise fps-a u igrawma da imam 2*2gb, dual channel ili ovako

i dali je bolje imati npr 6gb single channel ili 4gb dual channel

govoril o igrama, performanse u igrama

hvala

znam da slicna tema vec postoji, ali je dosta stara, a nigdje nemogu naci odgovor na ova pitanja

Mišljenje je kao šupak, svi ga imaju!
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.7.2012 21:18 (MARKOcVp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

neces u igrama osjetiti nikakav bost sa fps sa ramovima nije bitno dali je dual chanell ili single vaznije ti je da imas ukupne memorije sto vise rama

lisnjic
Moj PC  
0 0 hvala 2
12 godina
protjeran
offline
Single vs dual channel

http://www.tomshardware.com/reviews/PARALLEL-PROCESSING,1705-11.html

da evo gledam ovo, vidim da tu zapravo nema razlike, a cemu onda taj dual channel, koja je bit toga? ako nema razlike nema ni smisla bas

Mišljenje je kao šupak, svi ga imaju!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel

-ima razlike, jednako kao i sam DDR, ili na više MHz, dual/triple/quad chanel logički spaja banke chipova... ali CPUov cache služi kao amortizer pa se na (dobrom) intelu to ne osjeti osim u sintetici ili njazahtijevnijim poslovima (ili placebo).

realno, razlika je zanemariva, teoretski razlika postoji, svaka tvrdnja između ta dva extrema je 'točna'. Pošto je CPU višestruko brži od RAMa, jednako kao što je RAM brži od HDDa, cache služi kao efikasni amortizer pa se u 90% ne osjeti razlika. Za igre je pak najvažnije VGA pa te onda CPU, RAM i na kraju HDD (ili sama MBO-chipset-propustnost..). Ako RAMa ima dovoljno, između najsporijeg i najbržeg RAMa se može očekivati 1fps na jednakom ostatku PCa. => nevažno. 

-Intel je u prednosti zbog drugačijeg cachea, MMXa.. dok je AMD ovisniji o RAMu, pogotovo od kad je integriran mem kontroler u CPU, kao i na novijoj intel generaciji ..

- da bi se stvarno dobila veća propustnost, potrebna je i odgovarajuća MBO, dok low endovi imaju 'usko grlo' pa je sve to važnije na 'zvjerima'..

Čak se kod extremnog OCa korisit manji modul, single jer je stabiliniji, pa po toj OCovskoj logici, može single biti brži (ignorirajući da je to rezultat OCa).

Ako RAMa nema dovoljno za učitavanje igre + potrebe OSa (kao i antivirus, skype, iTunes, razni utilsi, optimizeri, ccleaneri.. koji čuće u sys.traju (paraziti), može se više dobiti fpsa njihovim gašenjem tj optimizacijom nego samim RAMom.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 0:24 (ihush).
12 godina
protjeran
offline
Single vs dual channel

hvala na detaljnom objasnjenju

znaci ja posto imam q6600 sa 8mb cachea nema razlike, tako sam ja skonto.

a meni se najvise rama koristilo u bf3 mp, 3.2gb. znaci imam jos lufta, to sam pito jer uskoro mislim dodat jos 4.

dali bi osjetio razliku kad bi dodo jos 4gb ripjaws, ovorim prvenstveno o igrama, ja nekoristim nikakve parazite, radi samo xfire, origin i antivirus(avg2012) i nvidia control panel al to koristi 20mb tako da je zanemarivo

Mišljenje je kao šupak, svi ga imaju!
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 9:50 (MARKOcVp).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

gledaj ako imas jos lufta sa ramom najmanje 1 gb neces osjetiti nikakvu razliku jer nije ti ni ta kolicina rama zastekala do max kako ti kazes

lisnjic
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

a ako igras bettlefaild 3 moras ima imati najmanje 4 GB

lisnjic
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel

-4GB je dovoljno za 99%.. bf3 je jedna od rijetkih app (igara) koja rao korisit +2GB, s 3.2 si već blizu swapanja ali pošto je ostatak sistema čust (paraziti..) nemaš problema koje netko drugi može imati.

-pošto imaš jedan keks, pogotovo za bf3, može biti malih dobitaka u brzini, ali ugl zbog količine (slobodnog) RAMa, manje zbog brzine i DC moda. Naravno kad se počne govoriti o većim količinama, tad se i to može osjetiti. npr 1% brzine kod kopiranja manjeg filea je neprimjetno ali kod kopiranja više GB je razlika vidljiva .. jednako je s učitavanjem levela u igri, važan je i brzi disk i dovoljno RAMa da windowsi mogu agresivno cachirati.. nakon tog je skoro zanemarivo, ali to je 'samo' za bf3.. većina ostalih aplikacija-igara nebi profitirala u ovoj kombinaciji. Ta razlika je još osjetnija kod korištenja SSDa jer 'čitav PC brže radi' (ne ali rezultat-osjećaj je takav jer je HDD sporija komponenta..), kao i to da imaš sve jednake komponente ali neku low-end vs highend MBO koja (nepisano pravilo) upravo propustnost CPU-RAM-VGA može iskoristiti.. kad se gledaju npr rezultati benchanja neke VGA obično imaju top-model, pa prosječan korisnik nikad ne dobije jednak rezultat...

 

- kao i to da imaš q6600 dok bi npr celeron zbog manje cachea upravo tu bio osakaćen (namjerno, ima polovicu sabirnice u odnosu na pentača, dok je jezgra identična u generaciji..), obrnuto, može čak dvojezgreni wolfdale dati bolje rezultate jer ima novije SIMDove ili njanoviji i5 SSE4.2-AVX (btw, vidi intelove cijene...) koji su za transkodiranje (sve povezano s audio-videom, igre..) daleko važniji nego clock ili količina jezgara ako sistem može disati (paraziti..).

- i5 bi u svim testovima pobjedio starijeg, dok bi neki novi (jeftini G6xx-8xx) dvojezgraš dao slične ukupne rezultate, slične razlike su i s VGA., pet godina razlike je previše da se ne osjeti.. (q6600 je čak izuzetak, 'predobar' CPU koji se i danas dobro drži ali noviji imaju i noviji RAM, bržu MBO.. pa nisu ni ravnopravni u testitranju..).

 

- pa pitanje dali ima uopće smisla razmišljati o dodavanju DDR2 zbog cijene, zastarjelosti.. i jedne igre koja radi zadovoljavajće..

(što ako crkne MBO u idućih godinu dana jer sve se kvari, kao i razlika za USB3, SATA3.. koje noviji modeli imaju),

- ponekad je isti iznos za nov CPU+MBO i DDR3 (kad je veća količina/razlika RAMa koji se dodaje). Obavezno prije kupnje provjeri koliko je max podržana količina RAMa za tvoju MBO-chipset.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
protjeran
offline
Re: Single vs dual channel
ihush kaže...

-4GB je dovoljno za 99%.. bf3 je jedna od rijetkih app (igara) koja rao korisit +2GB, s 3.2 si već blizu swapanja ali pošto je ostatak sistema čust (paraziti..) nemaš problema koje netko drugi može imati.

-pošto imaš jedan keks, pogotovo za bf3, može biti malih dobitaka u brzini, ali ugl zbog količine (slobodnog) RAMa, manje zbog brzine i DC moda. Naravno kad se počne govoriti o većim količinama, tad se i to može osjetiti. npr 1% brzine kod kopiranja manjeg filea je neprimjetno ali kod kopiranja više GB je razlika vidljiva .. jednako je s učitavanjem levela u igri, važan je i brzi disk i dovoljno RAMa da windowsi mogu agresivno cachirati.. nakon tog je skoro zanemarivo, ali to je 'samo' za bf3.. većina ostalih aplikacija-igara nebi profitirala u ovoj kombinaciji. Ta razlika je još osjetnija kod korištenja SSDa jer 'čitav PC brže radi' (ne ali rezultat-osjećaj je takav jer je HDD sporija komponenta..), kao i to da imaš sve jednake komponente ali neku low-end vs highend MBO koja (nepisano pravilo) upravo propustnost CPU-RAM-VGA može iskoristiti.. kad se gledaju npr rezultati benchanja neke VGA obično imaju top-model, pa prosječan korisnik nikad ne dobije jednak rezultat...

 

- kao i to da imaš q6600 dok bi npr celeron zbog manje cachea upravo tu bio osakaćen (namjerno, ima polovicu sabirnice u odnosu na pentača, dok je jezgra identična u generaciji..), obrnuto, može čak dvojezgreni wolfdale dati bolje rezultate jer ima novije SIMDove ili njanoviji i5 SSE4.2-AVX (btw, vidi intelove cijene...) koji su za transkodiranje (sve povezano s audio-videom, igre..) daleko važniji nego clock ili količina jezgara ako sistem može disati (paraziti..).

- i5 bi u svim testovima pobjedio starijeg, dok bi neki novi (jeftini G6xx-8xx) dvojezgraš dao slične ukupne rezultate, slične razlike su i s VGA., pet godina razlike je previše da se ne osjeti.. (q6600 je čak izuzetak, 'predobar' CPU koji se i danas dobro drži ali noviji imaju i noviji RAM, bržu MBO.. pa nisu ni ravnopravni u testitranju..).

 

- pa pitanje dali ima uopće smisla razmišljati o dodavanju DDR2 zbog cijene, zastarjelosti.. i jedne igre koja radi zadovoljavajće..

(što ako crkne MBO u idućih godinu dana jer sve se kvari, kao i razlika za USB3, SATA3.. koje noviji modeli imaju),

- ponekad je isti iznos za nov CPU+MBO i DDR3 (kad je veća količina/razlika RAMa koji se dodaje). Obavezno prije kupnje provjeri koliko je max podržana količina RAMa za tvoju MBO-chipset.

imam ddr3 plocu, g41, ich7, imam sata 6gb/s, to je noviji jel? maticna i ram promijenjeni prosli tjedan. graficka promijenjena prije mjesec dana, takoder i napajanje.

jednino staro sto je ostalo su hard disk, przilica i procesor(procesor je kupljen prije 3 tjedna, ali polovan, prije toga sam imao e7500 na 3.6ghz, ali performanse su neusporedivo bolje kod Q6600, pogotovo u bf3, prije sam imao 30fps-a, sad imam 50 na high), tj. taj e7500 je cak i na 3.6ghz jako bottlneckao 550ti, koristila se na 50%, sad je uvijek 95+% na high detaljima, a na low 80...

maticnu sam promijenio jer je crkla stara msi, sad imam asrock. pa sam se odluci oza ddr3 maticnu, te uzo 4gb u jednom keksu da kasnije mogu jos jedan dodati. i na kraju sam zaradio na ramu, prodo ga za 250kn(4gb ddr2) i kupio za 190kn ripjaws 4gb ddr3. 

EDIT: ali cu svakako za mjesec, dva staviti jos 4gb pa da vise nemoram ram nadogradivat za vrijeme ovog pc-a, a proc malo ocnit posto je G0 verzija bice lako uz 212s

Mišljenje je kao šupak, svi ga imaju!
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 13:28 (MARKOcVp).
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel
MARKOcVp kaže...
...

imam ddr3 plocu, g41, ich7, ..

 -provjeri max RAM, nije isto DDR2=8GB DDR3=4GB vidi intel spec. jer je g41 (namjerno) osakaćen.. dok je sam mem.hub PAE-36 dakle može i više.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 18:55 (ihush).
12 godina
protjeran
offline
Re: Single vs dual channel
ihush kaže...
MARKOcVp kaže...
...

imam ddr3 plocu, g41, ich7, ..

 -provjeri max RAM, nije isto DDR2=8GB DDR3=4GB vidi intel spec. jer je g41 (namjerno) osakaćen.. dok je sam mem.hub PAE-36 dakle može i više.

pa podrzava ploca max 8gb rama http://www.asrock.com/mb/Intel/G41M-S3/

nekontam zasto gore pise da je max 4gb? a lijepo asrock navodi 8gb

sve maticne sockete 775 podrzavaju 8gb rama, nisam ni jednu u linksu vidio da je max 4gb

Mišljenje je kao šupak, svi ga imaju!
Poruka je uređivana zadnji put uto 3.7.2012 19:16 (MARKOcVp).
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel

OK, radit će..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
9 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

Dobar dan eo da ne otvaram nove teme i da spamam ko noob okolo ... 

pada ubrzo upgrade sa ddr2 na ddr3 pa postavljam pitanje da ne kupim stogo krivo i tako..

 

Radi se o gigabyte ep45c-ds3 : maticna podrzava ddr2 i ddr3 memoriju ukupno 6 slotova - 4 za ddr2 i 2 za ddr3 

pise da moze 1600mhz memorija ddr3 ..

naime gledam uzimat 8gb ddr3 1600mhz  imam dobre ponude sa dva keksa i sa jednim keksom! Ali nigdi nisam uspi iskopat jel moze na tu plocu npr jedan keks od 8? Ili moraju bit 2x4 gb ddr3? Vi znate bolje od mene tako da svaka preporuka i savjet je dobro dosla

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Single vs dual channel

-prije planova (ražanj i zec u šumi) prvo provjeri spec.. loša ideja.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Single vs dual channel

Tvoja matična ploča podržava do 4GB DDR3 RAM. Znači možeš ugraditi maksimalno 2x2 GB DDR3 RAM-a. Neisplativo.

 

P.S. Ne možeš zajedno koristiti DDR2 i DDR3.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.3.2015 18:35 (phoenix2003).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

Hvala ljudi na informacijama umalo se zaleti tovar i bacio pare na 8giga :P

 

Eo još jedna dilema : 

 

Da ostanem na ddr2 4gb?

Da kupim još 4gb ddr2 ( za iste ocz-ove reapere) lik traži 500 kn wtf :P polovne - znaci ukupno 8gb 

Da kupim 4gb ddr3 1600mhz i da prodam ddr2 ( još mi uleti u đep stotinjak kuna) 

Da prestanem filozofirat i cekam da loto uleti i kupim sve novo? 

 

Konfa je za gejmanje ocu li stogo dobit sa ddr3 koji fps? 

 

hvala i pozdrav 

 

noob...

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Single vs dual channel

Kada je RAM u pitanju kapacitet je uvijek u prednosti. Ako imaš novca dodaj još DDR2. Imaš mogućnost da prodaš taj računar, dodaj novca i kupi drugi. Ne moraš čekati loto.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Single vs dual channel

Pozdrav svima!
Planiram uskoro napraviti mali upgrade računala jer sam nedavno prešao na Windowse 8.1 i zauzetost RAM-a mi u pojedinim aplikacijama i igricama skače i do 75% s tim da u pozadini nije pokrenuto puno procesa! Trenutno imam 4 gige RAM-a a mislio sam apgrejdati na 8! Sad me zanima da li je bolje kupiti jednu pločicu od 8 giga RAM-a ili 2 od 4! Na forumima diljem www.-a nalazim na svakakva mišljenja pa sam malo zbunjen! Pomagajte!

P.S. ako koga zanima ostatak konfiguracije iz bilo kojeg razloga slobodno kliknite na Moj PC! :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Single vs dual channel

Tvoja ploca podrzava max 16 giga rama sto znaci 4 gige po slotu i postoji realna sansa da ti jedan modul od 8 giga nece uopce radit, stoga uzmi 2x4 gb i miran si.

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Single vs dual channel

Što se toga tiče, nailazio sam na tom's hardwareu na ljude koji su u tu ploču s istim procesorom kakvog i ja imam natovarili 32 gige rama i sve je bilo uredno prepoznato bez problema, ali ipak za svaku siguricu uzet ću 2x4gb :)
hvala na savjetu! :)
Volio bih još da mi netko odgovori na pitanje općenito da li je bolje uzeti jednu pločicu s više rama (1x8gb) ili dvije pločice s manje rama (2x4gb) koje bi radile u dual channelu?

10 godina
offline
Single vs dual channel

Ja vise volim dual chanel al misljenja su oprecna a i testovi su pokazali zanemarivu prednost duala stoga svejedno je, jedino kod buduce nadogradnje bolje bi bilo 8gb pogotovo kod ploca s dva modula.

 

Sami sebi smo najveci neprijatelji
Moj PC  
0 0 hvala 1
8 godina
protjeran
offline
Single vs dual channel

Mislim stvarno, koje glupo pitanje! Pa naravno da je svejedno, ako je memorija u pravim rukama. Ja sam koristila obe i sama sam ih u laboratoriju kod kuće iznova lemila tako da sam dobila još više prostora na njima. Pa vi pišite!

 
0 1 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
hyperx fury

Možda smješno pitanje,ali laik sam.Imam u ponudi Hyperx Fury 1886mhz red i Hyperx Fury 1886mhz blue.Radi se o istim memorijama,sve je isto,znači CL10 DIMM itd.Zanima me da li ovo zbog ovog "red" i "blue" ima kakve razlike,ili je samo u pitanju boja hladnjaka na njima,tj. zbog vizualnog dijela?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Single vs dual channel

Samo je u pitanju boja, identične su memorije.

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Single vs dual channel

Pozdrav.

Razmatram sklopiti jeftinu Ryzen 3 2200G konfu bez zasebne grafe. Pogledao sam video na youtube sa 2200G kombiniran 1X8 vs 2X4 GB... Ok, dual chanell daje nešto više FPS-a ali jedino ponekad zaigram WoT a on u SD varijanti ne bi trebao biti toliko opterećenje...

Kontam staviti 1X8 GB 2400 RAM... Skup je RAM a iskrsnuo je ovaj "keks" za 519 kn...

Sve dijelove sam pogledao u Centro.hr...

E, da, mislim da je kolega chaselol napisao ranije da kod Ryzena 3 brzina RAM-a ne igra veliku ulogu... Za razliku kod jačih Ryzena...

 

Ako netko ima savjet, cijenio bih pomoć. Hvala.

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Single vs dual channel

Imaš na youtube masu videa s opisima, realno i nema neke razlike, u sintetickim se vidi mala razlika, ali opet, ako je povoljan kao taj za 519kn nemoj razmisljati puno.

 
0 0 hvala 1
6 godina
protjeran
offline
Re: Single vs dual channel
Spiridon kaže...

Pozdrav.

Razmatram sklopiti jeftinu Ryzen 3 2200G konfu bez zasebne grafe. Pogledao sam video na youtube sa 2200G kombiniran 1X8 vs 2X4 GB... Ok, dual chanell daje nešto više FPS-a ali jedino ponekad zaigram WoT a on u SD varijanti ne bi trebao biti toliko opterećenje...

Kontam staviti 1X8 GB 2400 RAM... Skup je RAM a iskrsnuo je ovaj "keks" za 519 kn...

Sve dijelove sam pogledao u Centro.hr...

E, da, mislim da je kolega chaselol napisao ranije da kod Ryzena 3 brzina RAM-a ne igra veliku ulogu... Za razliku kod jačih Ryzena...

 

Ako netko ima savjet, cijenio bih pomoć. Hvala.

 Ideš na APU, tada je dual channel (2 keksa RAMa) pod mus. Razlika nije samo par FPSova

https://www.gamersnexus.net/guides/3244-amd-r5-2400g-memory-kit-benchmarks-and-single-vs-dual-channel

 

11 godina
offline
Re: Single vs dual channel
Spiridon kaže...

Pozdrav.

Razmatram sklopiti jeftinu Ryzen 3 2200G konfu bez zasebne grafe. Pogledao sam video na youtube sa 2200G kombiniran 1X8 vs 2X4 GB... Ok, dual chanell daje nešto više FPS-a ali jedino ponekad zaigram WoT a on u SD varijanti ne bi trebao biti toliko opterećenje...

Kontam staviti 1X8 GB 2400 RAM... Skup je RAM a iskrsnuo je ovaj "keks" za 519 kn...

Sve dijelove sam pogledao u Centro.hr...

E, da, mislim da je kolega chaselol napisao ranije da kod Ryzena 3 brzina RAM-a ne igra veliku ulogu... Za razliku kod jačih Ryzena...

 

Ako netko ima savjet, cijenio bih pomoć. Hvala.

Nikakvu ulogu ne igra ako imas odvojenu grafu, IGPU odlicno iskoristi i brzinu i dual channel.

AL SWEARENGEN Welcome to fucking Deadwood!
11 godina
offline
Single vs dual channel

Hey! Evo da refresham ovu temu nakon 2 godine i nešto preko mjesec dana 

U biti jedino bi me zanimalo: ovako imam laptop Acer Aspire 5 A517-51G iz potpisa u mojem profilu grafa ja nažalost tek slabunjava 940MX sa 2 GB VRAM DDR5, ali nosi se sa nekim igrama koje mi se igraju. Sad kako bih volio znati je li moguće dobit na performansama sa nadogradnjom memorije na laptopu pitam se da li bi mi ovih 2X4 GB DDR4 2133 MHz RAM-a koji mi sad stoje u laptopu bili bolji nego da kupim umjesto tih 4 GB RAM-a koje sam ionako već nadogradio lani nekih 8GB RAM-a?

Znam da neće radit u dual chanell pa eto tom i pitam! Ovako imam dual channel 8 GB onako ako se sutra zaletim do dućana i uzmem keks od 8 giga DDR4 2400 koji je dobitak na performansama općenito ili pojedinačno po nekim ajde recimo shooterima i racing igrama iz 2016-2019? Znači 8 GB dual channel VS. 12 GB RAM single channel notebook? THNX

play hard :)
Moj PC  
0 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: Single vs dual channel

U igrama ćeš imati više FPS-a sa 8GB dual channel nego sa 12 GB single.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice