(...) Jedino mi nije jasno kako se Windowsi bootaju bez problema, a Linux neće.
Probaj kontaktirat gigabyte support. Iskaži nezadovoljstvo,nek barem vide da ima ljudi koji ne vole poluproizvode :/
Nije ih briga - Gigabyte's ASPM Motherboard Fix: Use Windows
If you have an affected motherboard to the ASPM power regression in the Linux kernel and it's from Gigabyte, don't expect a BIOS update from them to correct the ASPM semantics in the BIOS. Gigabyte recommends you just use Microsoft Windows. (...) It's all too often that motherboard vendors won't make BIOS changes to their products as long as it works under Windows, even if their BIOS engineers took a short-cut in the first place or incorrectly implemented a feature.
Starija vijest, ali Linux korisnici im i danas nisu visoko na listi. Ovo je odgovor kojeg je jedan korisnik Ubuntua prošle godine dobio od korisničke potpore:
Dear Customer,
The latest BIOS for this board is F5.
You are trying to use Linux OS USB drive on our motherboard. We don’t guaranty Linux OS on our motherboard due to it’s a open source software. Thanks.
"Ne garantiramo Linux na našoj ploči zato što je open source". Zaista...
Što se tiče hardvera, stvari su se u međuvremenu popravile i s novijim Gigabyteovim pločama uglavnom nema problema, ali još uvijek stoji preporuka da se korisnici Linuxa klone njihovih ploča.
Sjećam se da je bilo dosta problema s bootanjem s USB-a na Gigabyteovim pločama iz tog razdoblja - rješenje koje je upalilo kod kolege (ne sjećam se koji je bio model ploče) pred koju godinu, nađeno nakon ponešto googlanja, je particioniranje sticka tako da ima jednu FAT32 particiju koja je manja od 4 GB (izgleda da BIOS ima problema s particijama koje su veće od 4 GB) - napravio sam jednu od 2 GB, stavio Ubuntu gore i normalno se pokrenuo sa sticka.
Ako to ne uspije, pogledaj ovaj post - izgleda da BIOS nekih Gigabyteovih ploča očekuje zapis u točno određenom unosu particijske tablice (Partition Table Entry) MBR-a na sticku - u slučaju ploče iz posta, stick je bootabilan ako se podaci nalaze na particiji koja je unesena kao četvrti PTE. Standardni MBR ima mjesta za 4 particije - PTE #1 do PTE #4 - koje su poznate kao 4 primarne particije. U koji će se unos podaci o particiji zapisati, izgleda da ovisi o programu koji vrši formatiranje - UltraISO stavlja zapis u PTE #4 i stick je bootabilan na Gigabyteovoj ploči, dok UniversalUSBInstaller zapisuje podatke u PTE #1 i stick nije bootabilan. Prema postu, kod ploča drugih proizvođača, takvih problema nema. Također, u ostalim postovima u threadu je spomenuto rješenje koje sam naveo iznad.