Bitcoin - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 2.092
|
čitano: 890.647
|
moderatori: XXX-Man, vincimus, Lazarus Long, pirat, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Buggsy kaže...

 

Prijavio sam porez, ispunio sam  JDOPP obrazac, napisao prihod/porez/prirez i uplatio porez i prirez. Sve je izračunato na cca jer imam preko 4300 trejdeva i jednostavno nema šanse da to polovim.

Ali nisam malo uplatio, a možda sam i fulao - no moja volja za plaćanje poreza je ovdje pa neka mi se jave ako im nešto fali. Iskreno se nisam uspio snaći, ali nisam htio komplikacije.

 

Prvo sam se registrirao kao poreni obveznik i napisao da je to prihod iz inozemstva, dobit od kapitala. Mada nije sve prihod iz inozemstva jer sam isplate radio i preko bitcoin mjenjacnice koja je u Hrvatskoj. Uglavnom, dobio sam isti dan mail od porezne da je moj obrazac ispravan.

 

Nemam pojma kako će oni na sve to gledati, da li će još nešto oko toga istraživati. Meni se čini pre pre pre prekomplicirano. 

 Sad očekuj da ćeš biti pod povećalom i narednih godina..

12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Hm, ono što je čudno je da nigdje nisam morao priložiti dodatnu dokumentaciju, pa ni to da se radi o porezu na kripto valute. One se uopće ne spominju. 

A neka budem, sada nema povratka. 

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Kad vidim što se događa sa Agrokorom i kako svatko, javno i bez srama iskorištava situaciju da se opari, uopce mi se ne placa porez na kripto, tj. ni ne prodaje mi se kripto...

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
4 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Pozdrav. Ovako zelio bih se baciti u vode kriptovaluta. Otvorio sam si Coinbase račun pa me zanima da li mi treba jos nesto osim Coinbasea
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Binance ili Bittrex. Ostavi se Coinbase-a, lešinari

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Hacker002 kaže...

Binance ili Bittrex. Ostavi se Coinbase-a, lešinari

 Nije ni bittrex puno bolji. Mjesecima mi mažnjavali GAS-ove a kada sam im poslao mail sa upitom da li to misle riješiti i kada zalokali NEO wallete na 3 tjedna.

7 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Na Coinbaseu imam racun vec tako da, idem probati sa njim.
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
8 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Pozdrav,

duže vrijeme investiram i trgujem kriptovalutama, ali oporezivanje nisam detaljnije proučila.

Ako je netko kupio 1 Bitcoin u kasnijoj fazi, npr. za 10 000 eura, i pritom s njim trgovao i zaradio 0.5 BTC,

prebacio 1.5 BTC na Coinbase.

Znači porezna nema uvid da je zarađeno 0.5 BTC, nego samo da je kupljeno nešto u vrijednosti od 10.000 eura.

Zatim investitor odmah isplati 0.5 BTC (zarađenih trgovanjem) u vrijednosti od 5000 eura, a 1 BTC odluči zadržati za daljnje trgovanje.

 

Gledano izvanjski ispada da je investitor isplatio samo pola svoje početne investicije što nije dobit,

već se može smatrati i potencijalnim gubitkom ako ostatku  BTC padne vrijednost.

 

Isplaćeni novac se može u tom trenutku smatrati kao dobit, a za dva mjeseca se može biti u gubitku.

Zašto bi se onda platio porez na dobit kad se zapravo ne zna je li to dobit ili će biti gubitak.

Trebao bi platiti porez tek kad proda sav BTC kojeg ima jer je onda jasno kolika je dobit.

 

Je li bi to onda značilo da transakcije koje su se odvijale u jednoj godini možemo samo smatrati isplatom dijela početne investicije?

Ovo može biti problem za ljude sa većim portfolijem a i za one koji su kupili tek prije par mjeseci.

Samo se ne smije isplaćivati više nego što je uplaćeno preko banke i onda nismo dužni plaćati porez.

 

Molim vas ako se razumijete u ovo i imate iskustva sa trgovanjem i uplatama poreza da mi ukratko objasnite

ima li ovo smisla... :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Moneypenny kaže...

Pozdrav,

duže vrijeme investiram i trgujem kriptovalutama, ali oporezivanje nisam detaljnije proučila.

Ako je netko kupio 1 Bitcoin u kasnijoj fazi, npr. za 10 000 eura, i pritom s njim trgovao i zaradio 0.5 BTC,

prebacio 1.5 BTC na Coinbase.

Znači porezna nema uvid da je zarađeno 0.5 BTC, nego samo da je kupljeno nešto u vrijednosti od 10.000 eura.

Zatim investitor odmah isplati 0.5 BTC (zarađenih trgovanjem) u vrijednosti od 5000 eura, a 1 BTC odluči zadržati za daljnje trgovanje.

 

Gledano izvanjski ispada da je investitor isplatio samo pola svoje početne investicije što nije dobit,

već se može smatrati i potencijalnim gubitkom ako ostatku  BTC padne vrijednost.

 

Isplaćeni novac se može u tom trenutku smatrati kao dobit, a za dva mjeseca se može biti u gubitku.

Zašto bi se onda platio porez na dobit kad se zapravo ne zna je li to dobit ili će biti gubitak.

Trebao bi platiti porez tek kad proda sav BTC kojeg ima jer je onda jasno kolika je dobit.

 

Je li bi to onda značilo da transakcije koje su se odvijale u jednoj godini možemo samo smatrati isplatom dijela početne investicije?

Ovo može biti problem za ljude sa većim portfolijem a i za one koji su kupili tek prije par mjeseci.

Samo se ne smije isplaćivati više nego što je uplaćeno preko banke i onda nismo dužni plaćati porez.

 

Molim vas ako se razumijete u ovo i imate iskustva sa trgovanjem i uplatama poreza da mi ukratko objasnite

ima li ovo smisla... :) 

Obračun ide po FIFO metodi, što znači da se pri prodaji gleda kao da se prodaje onaj dio BTC-a koji je prvi kupljen. U ovom slučaju, ako ne prijavljuješ da si zaradio na nekakvih altcoin trejdovima i povećao količinu BTC-a, onda ispada da isplućuješ 0.5 BTC-a, a 0.5 ostavljaš.

 

Ukoliko isplatu radiš u istoj godini kao i uplatu, onda ti se oprez obračunava na ovaj iznos : 0.5*(P-K), gdje su P i K prodajna/kupovna cijena 1BTC u HRK..

6 godina
neaktivan
offline
Što se događa?

Vidim da ste svi u porezima. Ja probao svoje trejdove računati po FIFO metodi, ubijao se dva dana i, hvala ti bože, u minusu sam 700 kn :-))

 

Mene više muči trenutna situacija s Ethereumom. Ima li netko pojma što se događa od prošle subote 24. veljače? Do tada je trgovanje bilo "uobičajeno" - cijena ide gore-dolje, mijenju se trendovi, u dva dana nabacim nekih 200 € u plus,. . . a u subotu dođe "kit" i rasporedi 3x350 ETH gore i 3x350 ETH dolje pa još dodatnih 1000 ETH negdje iznad trenutne cijene i ne mrda. Pomaci su takvi da čekaš dva dana da se cijena pomakne 20 €. Za popi*dit. Očito je da se radi o velikom igraču (banka?), ali ima li netko saznanja koji je razlog osim da se na ovom sitnom "drkanju" (sorry, ne znam kako to drukčije nazvat) izvuče masu love na foru"velika igra malih brojeva". Ovo je ubilo tržište do kraja. Tko će trgovati na ova način. Kada se odzumira dijagram, vidi se da je nešto nenormalno zadnji 10 dana.  Istina, vidim i na BTC da se netko glupira, ali ipak ne u tolikoj mjeri. Ja sam na Krakenu, ali vidim da se paralelno događa isto i na Bitstampu i da je očito stvar iskoordinirana na ostalim burzama. Več sam mislio sve prebacit u fiat i čekat, ali ne znam što i do kada.

 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
david25 kaže...
Pozdrav. Ovako zelio bih se baciti u vode kriptovaluta. Otvorio sam si Coinbase račun pa me zanima da li mi treba jos nesto osim Coinbasea

 Treba ti hrpa love koju će ti oni uzet na provizije i puno sreće da ne popušiš što si uložio. Ja sam računao da sam u 4 mjeseca trgovine na Coinbaseu ostavio oko 300 € na provizije + nepovoljna tečajna razlika (to je inače onaj "spread" na burzama koji se kreće od nule pa do nekoliko eura, a na Coinbaseu to ide do nekoliko stotina eura). I još dodatno pad sitema baš kada je dobra situacija za ubrat profit. Ali zato sve radi super kada oni tebi uzimaju.

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.3.2018 18:25 (pucina).
10 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Auu ide pad ziher Link


EDIT: Called it

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put sri 7.3.2018 20:19 (D3lBoy).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Što se događa?
pucina kaže...

Vidim da ste svi u porezima. Ja probao svoje trejdove računati po FIFO metodi, ubijao se dva dana i, hvala ti bože, u minusu sam 700 kn :-))

 

Mene više muči trenutna situacija s Ethereumom. Ima li netko pojma što se događa od prošle subote 24. veljače? Do tada je trgovanje bilo "uobičajeno" - cijena ide gore-dolje, mijenju se trendovi, u dva dana nabacim nekih 200 € u plus,. . . a u subotu dođe "kit" i rasporedi 3x350 ETH gore i 3x350 ETH dolje pa još dodatnih 1000 ETH negdje iznad trenutne cijene i ne mrda. Pomaci su takvi da čekaš dva dana da se cijena pomakne 20 €. Za popi*dit. Očito je da se radi o velikom igraču (banka?), ali ima li netko saznanja koji je razlog osim da se na ovom sitnom "drkanju" (sorry, ne znam kako to drukčije nazvat) izvuče masu love na foru"velika igra malih brojeva". Ovo je ubilo tržište do kraja. Tko će trgovati na ova način. Kada se odzumira dijagram, vidi se da je nešto nenormalno zadnji 10 dana.  Istina, vidim i na BTC da se netko glupira, ali ipak ne u tolikoj mjeri. Ja sam na Krakenu, ali vidim da se paralelno događa isto i na Bitstampu i da je očito stvar iskoordinirana na ostalim burzama. Več sam mislio sve prebacit u fiat i čekat, ali ne znam što i do kada.

 Na redditu kažu ovo: People are sleeping on NEO. Only legitimate threat to Ethereum in 2018. It really seems like they're having meetups every day in every city lately. If the growth of a community behind a coin is a valuable metric (and I believe it is) then that is as good a sign as any.

Naravno, može biti još mnogo razloga zašto stagnira. Često se vrti oko iste cijene, samo što ima veći rast ili pad, ali se na kraju vrti oko iste.

ETH mi je za hodling draži od BTC. Zašto ne prebaciš dio ETH u BTC i s njim trguješ?

Naravno, možeš i sa ETH trgovati... 

Odakle pratite događanja i analize? S Reddita, trading viewa, twittera? Ili samo čitate članke?

10 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Sa Electruma sam na drugi wallet slao 0.002BTC radi probe, stavio minimalni fee, i on je sa walleta uzeo 0.004btc-a, a dostavio na wallet 0.0018, znam da je fee velik kod BTCa, ali da je 0.0022 ili 20€ fee? Ne moguce, wtf?

Battlelog: D3lBoy-00
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
D3lBoy kaže...

Sa Electruma sam na drugi wallet slao 0.002BTC radi probe, stavio minimalni fee, i on je sa walleta uzeo 0.004btc-a, a dostavio na wallet 0.0018, znam da je fee velik kod BTCa, ali da je 0.0022 ili 20€ fee? Ne moguce, wtf?

 Mene bi više mučilo ovo podebljano.

Kad šalješ nekome BTC, UVIJEK mora dobiti koliko si ti poslao. Svi troškovi moraju biti uzeti od tebe, a ne onoga koji prima.

Zamisli da plaćaš nešto u dućanu, a oni dobiju manje love nego si im ti htio poslati.

 

Do sad sam isprobavao samo ETH, i uvijek je stiglo točno koliko sam poslao, na 3-4 decimale. (naravno, meni je uzeto više, ali ni približno tim 20 Eura)

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Naknada od trusted coina za sljedecih 20 transakcija
http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
10 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
CyberDemonVZ kaže...
D3lBoy kaže...

Sa Electruma sam na drugi wallet slao 0.002BTC radi probe, stavio minimalni fee, i on je sa walleta uzeo 0.004btc-a, a dostavio na wallet 0.0018, znam da je fee velik kod BTCa, ali da je 0.0022 ili 20€ fee? Ne moguce, wtf?

 Mene bi više mučilo ovo podebljano.

Kad šalješ nekome BTC, UVIJEK mora dobiti koliko si ti poslao. Svi troškovi moraju biti uzeti od tebe, a ne onoga koji prima.

Zamisli da plaćaš nešto u dućanu, a oni dobiju manje love nego si im ti htio poslati.

 

Do sad sam isprobavao samo ETH, i uvijek je stiglo točno koliko sam poslao, na 3-4 decimale. (naravno, meni je uzeto više, ali ni približno tim 20 Eura)

Mislio sam da je od tih 0.002 odbio fee pa dostavio 0.0018. No nije mi jasno zašto su mi sa walleta nestala 4mBtca kad sam odabrao 2mbtca (0.002btc). Kakve su to sad fore, nisam zabunom stisnuo 4mbtc jer i da jesam onda bi poslao toliko, a ne 0.0018. 

Jakovp kaže...
Naknada od trusted coina za sljedecih 20 transakcija

Možeš objasniti bolje? To je normalno na Electrumu? Tih 2mbtc ekstra sto mi se samo oduzelo, to je ta naknada od trusted coina?

EDIT: Vidim sad za te trusted coin transakcije, no fee je 0.1mbtc iliti 0.0001btc, meni je uzeo 2mbtc ili 0.002. Ogromna razlika, ovo me sad dosta razocaralo, šta da sam slao neku vecu svotu i spušio još više?

Battlelog: D3lBoy-00
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.3.2018 14:46 (D3lBoy).
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

https://bitcoincore.org/en/segwit_adoption/

 

Popis novčanika i mjenjačnica koje podržavaju segwit. Što više ljudi koristi one koji koriste segwit, traži to od onih koji ne koriste, prije ce i ostali nešto poduzeti, te ce biti manji fee

Nećemo dividende, hoćemo veće lopate!
 
1 0 hvala 0
14 godina
odjavljen
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
D3lBoy kaže...

Jakovp kaže...
Naknada od trusted coina za sljedecih 20 transakcija

Možeš objasniti bolje? To je normalno na Electrumu? Tih 2mbtc ekstra sto mi se samo oduzelo, to je ta naknada od trusted coina?

EDIT: Vidim sad za te trusted coin transakcije, no fee je 0.1mbtc iliti 0.0001btc, meni je uzeo 2mbtc ili 0.002. Ogromna razlika, ovo me sad dosta razocaralo, šta da sam slao neku vecu svotu i spušio još više?

 

Jer ti na prvojh transakciji uzme tu naknadu za sljedećih 20, dakle 0.1 puta 20.

http://www.bug.hr/forum/post/predstavljanje/slike-vaseg-hardvera/1959989.aspx
12 godina
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

krumpir

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 12:23 (k1klop).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori
Moj PC  
6 0 hvala 7
16 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Zanimljivo, ako to sve spada po tom zakonu, ako se ne varam ako držiš više od tri godine ne plaćaš nikakav porez?

 

EDIT: i nije oporezivo ako se daruje po prvoj liniji.

 

Jako dobro zapravo :)

Poruka je uređivana zadnji put pet 13.4.2018 10:15 (exxe).
 
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
exxe kaže...

Zanimljivo, ako to sve spada po tom zakonu, ako se ne varam ako držišviše od tri godine ne plaćaš nikakav porez?

 

EDIT: i nije oporezivo ako se daruje po prvoj liniji.

 

Jako dobro zapravo :)

 Više od dvije godine.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
tireN1337 kaže...

 Moram priznati, stvarno su se potrudili. Mislim da je manje objašnjenja dano za prijave povrata poreza nego ovo. Ima nade za naš birokratski aparat

ll keep it short and sweet. Family, religion, friendship. These are the three demons you must slay if you wish to succeed in business. - C.M. Burns
5 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

pozdrav!

 

 

da li mi može netko reći,neki dan mi je nestao iznos na walllet-u na blockchain i sada je nula

 

što se dogodilo!

 

nisam imao nikakve transakcije

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
lakota14 kaže...

pozdrav!

 

 

da li mi može netko reći,neki dan mi je nestao iznos na walllet-u na blockchain i sada je nula

 

što se dogodilo!

 

nisam imao nikakve transakcije

 Otidji na blockchain explorer i otvori svoju public adresu pa ces vidjeti sve transakcije..

 

Ne znam kako provjeravas iznos na walletu, ali ako se svaki put logiras sa svojim kljucem onda mi nije cudno ako su te haknuli..

9 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
Buggsy kaže...

 

Prijavio sam porez, ispunio sam  JDOPP obrazac, napisao prihod/porez/prirez i uplatio porez i prirez. Sve je izračunato na cca jer imam preko 4300 trejdeva i jednostavno nema šanse da to polovim.

Ali nisam malo uplatio, a možda sam i fulao - no moja volja za plaćanje poreza je ovdje pa neka mi se jave ako im nešto fali. Iskreno se nisam uspio snaći, ali nisam htio komplikacije.

 

Prvo sam se registrirao kao poreni obveznik i napisao da je to prihod iz inozemstva, dobit od kapitala. Mada nije sve prihod iz inozemstva jer sam isplate radio i preko bitcoin mjenjacnice koja je u Hrvatskoj. Uglavnom, dobio sam isti dan mail od porezne da je moj obrazac ispravan.

 

Nemam pojma kako će oni na sve to gledati, da li će još nešto oko toga istraživati. Meni se čini pre pre pre prekomplicirano. 

 Koji iznos cca je bio u pitanju?

5 godina
neaktivan
offline
Bitcoin - pitanja i odgovori

Ne znam da li mi itko može odgovoriti ali svoje coine sam mijenjao u merkatoru tj konzumu na radničkoj odmah u predvorju čim se uđe sa strane parkinga je bankomat za coine koji uzima 4% kada prodaješ, a 1% kada kupuješ i ne uzima nikakvu drugu proviziju ima i kod za popust, ako upišeš M1 dobije se povoljniji tečaj tada je 3% kod prodaje coina a za prodaju 0.75%. Da li je to ok ili ima negdje nešto povoljnije?

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Bitcoin - pitanja i odgovori
pbandov kaže...
tireN1337 kaže...

 Moram priznati, stvarno su se potrudili. Mislim da je manje objašnjenja dano za prijave povrata poreza nego ovo. Ima nade za naš birokratski aparat

 

Ako sam dobro shvatio kod zamjena (crypto u crypto) ne utvrđuje se kapitalni dobitak (prema opisanom u stavku 1.). S obzirom da sam trejdao u odnosu na USDT mene to ne kači. Mrak!

TheVeka
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Altcoins - Pitanja i odgovori
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice