Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

poruka: 117
|
čitano: 16.807
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!".
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Napokon netko tko razmislja...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
14 godina
protjeran
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
rustweaver kaže...

zaboravljas da mi ovdje imamo posla s HEP-om, a oni cesto ni sami sebi nisu jasni... :D

omjer izmedu skupoce struje ce ostat vise-manje isti

 

 

lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
uss kaže...

Dok se fukare svađaju oko nuklearki Ameri, Rusi , Japanci, Francuzi i ostale napredne nacije ovog svijeta grade nuklearke, i tako imaju dovoljno struje za svoju hiper-ultra-mega razvijenu ekonomiju i još im preostane za izvoza. Zamislite da jedna tako velika zemlja ugasi sve reaktore i počne struju proizvoditi na fosilna goriva. Zagađenje bi bilo puno veće. Ako bi željeli struju dobijati iz solarne energije, trebalo bi ogromno prostranstvo prekriti panelima, koji su vrlo neefikasni, imaju vijek trajanja oko 15-20 godina i nakon toga ih je problem reciklirati. To takođe ima velike posljedice na mikroklimu jer paneli reflektuju svjetlost i zamislite šta bi se desilo da Saharu prekrijete solarnim panelima.

Njemci su najavili gašenje dijela ili nuklearki nakon katastrofe u Japanu.

 

nakon nešto računanja i kalkulacija Njemci su izračunali da mogu u potpunosti zatvoriti svoje nuklearke u roku od 10g i da će imati dovoljno energije iz drugih izvora.

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% kopiraj ovo u potpis.
16 godina
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
EnlightenedPhoenix kaže...
Pa ne bi trebalo biti teško pošto već sama električna lokomotiva ima dobrih 20ak tona betona... da se štiti od nekih "zračenja" za koje ljudi kazu da ne postoje... Oh well... pa sto onda imaju to :)

ne postoje nikakva zracenja,ti betonski blokovi su da bi lokomotiva imala vecu masu da moze povuci vagone, a ne da proklizava na tracnicama

1 R34LLY L0V3 T0 R1D3 MY 81K3!!!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
max1919 kaže...

Njemci su najavili gašenje dijela ili nuklearki nakon katastrofe u Japanu.

 

nakon nešto računanja i kalkulacija Njemci su izračunali da mogu u potpunosti zatvoriti svoje nuklearke u roku od 10g i da će imati dovoljno energije iz drugih izvora.

Ok, to su Njemci. Francuzi, Rusi i Amerikanci nisu Njemci :D

Ali ozbiljno sada, njemacka vlada je samo podlegla pritiscima naroda koji je popusio senzacionalisticki hype.

 

Ajmo pogasiti sve nuklearke po svijetu, pa malo trovati narod i okolis termoelektranama, solarnim elektranama, hidroelektranama... tako dugo dok nema zloceste radijacije sve je kul.

 

Ako mi iznikne jedna termika u okolici ja u roku odmah postavljam mjerne uredaje u dvoriste, a ovi koji bi bojkotirali NE u hrvatskoj neka si odu grliti Plomin, a kad su vec tamo neka duboko udisu...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2011 23:09 (rustweaver).
15 godina
neaktivan
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Ispod solarnih panela trava ne raste. A kad se već toliko bojite malignih oboljenja, prije se dobije rak od pušenja cigareta nego leukemija od nuklearke. O broju poginulih godišnje u prometu naspram broja poginulih u nuklearkama da ne govorim.

 
9 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Toni93 kaže...

po meni treba pitati svakog gradanina HR iz kakvog izvora zeli kupovat struju:

 

  • termoelektrana 50 lipa
  • nuklearka 60 lipa
  • hidroenergija 1 kn
  • vjetrenjace 1-2 kn
  • solarni paneli po danu 2kn,po noci 6 kn

 

 

 

pa da vidimo ekologe:

 Nije bitno što građanin Hrvatske želi već što si možeš priuštiti. A Hrvatska nije u stanju financirati samostalno gradnju nuklearke. Niti pola od punog iznosa. Niti se nalazi okružena susjedima koji bi joj dali zeleno svijetlo. Niti su građani Hrvatske dovoljno educirani da bi vidjeli prednost nuklearke. Niti u Hrvatskoj ima ikog tko bi skupo gradio a jeftino prodavao. Hidroenergija - iskorišteni kapaciteti i poluzeleno, nuklearka - opasno i skupo, solarni paneli - skupo i svakome dostupno, vjetrenjače - skupo i zeleno , termoelektrana - jeftino i poluzeleno. Pa biraj(mo).

BTW svaki građanin nezna što je to BOL, stavi to npr. u konzum dućane u male i velike sredine pa ćeš vidjeti. I da obavezno dodaj "s obzirom na vaše financijske mogučnosti" jer je to uvijek razlog broj 1. {#}

14 godina
protjeran
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
nothingmatters kaže...

 Nije bitno što građanin Hrvatske želi već što si možeš priuštiti. A Hrvatska nije u stanju financirati samostalno gradnju nuklearke. Niti pola od punog iznosa. Niti se nalazi okružena susjedima koji bi joj dali zeleno svijetlo. Niti su građani Hrvatske dovoljno educirani da bi vidjeli prednost nuklearke. Niti u Hrvatskoj ima ikog tko bi skupo gradio a jeftino prodavao. Hidroenergija - iskorišteni kapaciteti i poluzeleno, nuklearka - opasno i skupo, solarni paneli - skupo i svakome dostupno, vjetrenjače - skupo i zeleno , termoelektrana - jeftino i poluzeleno. Pa biraj(mo).

BTW svaki građanin nezna što je to BOL, stavi to npr. u konzum dućane u male i velike sredine pa ćeš vidjeti. I da obavezno dodaj "s obzirom na vaše financijske mogučnosti" jer je to uvijek razlog broj 1. {#}

sori,al nista novo nisi rekao.svi to znamo i zato sam napisao ovo.da se vidi tko voli zeleno,kada ga se udre po dzepu

lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
16 godina
online
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Hajde da mi neko ko se plaši nuklearki kaže sledeće: Koliko je ljudi poginulo u incidentu u Fukušimi (drugom najgorem u nekoj nuklearci u istoriji), a koliko nesrećnika pogine svake godine kopajući ugalj?

 

I što se cene (koja je zapravo u odnosu na druge oblike energije već povoljna) i što se zagađenja tiče, glavni problem kod nuklearne energije je nuklearni otpad, odnosno njegovo odlaganje. Rešenje koje bi drastično smanjilo količinu otpada koju je potrebno odlagati, a samim tim i cenu i potencijalni negativni uticaj na okolinu, je reciklaža nuklearnog goriva. Pri tom se ne radi ni o kakvoj "svemirskoj" proceduri, istrošeno gorivo bi prosto trebalo ponovo obogaćivati poznatim metodama. Zašto se to ne radi? Zato što je po tom pitanju mišljenje "zelenih" do sada uspevalo da prevlada. Oni se, navodno, boje da bi takva postrojenja za obogaćivanje mogla da se iskoriste za pravljenje materijala koji bi se mogao iskoristiti u vojne svrhe. Taj argument bi imao nekog smisla da odgovarajuća postrojenja već ionako ne postoje širom sveta. Istina je da se ti ljudi mahom protive nuklearnoj energiji na ideološkoj bazi i ovakva mera koja bi je učinila mnogo prihvatljivijom širokoj populaciji je za njih noćna mora.

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

I kao treće, kako piše Index.hr, "struja će napajati infrastrukturu na pruzi, osvjetljenje, signale i unutrašnjost vlaka", dakle u svim tim panelima površine kakve hrvatske općine, nema struje da se potegne taj vlak makar i na dionici od par kilometara, nego će napajati "signale i unutrašnjost vlaka" te dio potreba za strujom na obližnjoj prigradskoj željezničkoj stanici! LOL!

 

Pff, taj portal je obično sektaško-senzicionalističko žutilo... Tamo se nema što pametno pročitati.

 

Vezano za temu i zelenu energiju, da sam vlast propisao bi zakon kojim se određuje da svaka kuća u primorju i na otocima mora imati postavljene solarne panele za proizvodnju električne energije i tople vode. Na ovaj način bi se uštedile enormne količine el.energije iz uvoza. Život bi u lijepoj našoj bio jeftiniji.

 

Žali bože bura i južnih vjetrova koji šibaju preko dalmatinskog krša, RH ih ima za izvoz samo nema se pameti da uhvati  i zaposli vjetar. Ovakva 'zelena' energija bi se koristila za napajanje javnog prijevoza tj tramvaja, trolejbusa, vlakova i opet bi se smanjio uvoz skupe nafte a novac bi se preusmjerio u druge vitalne i korisne stvari..

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2011 23:34 (Nix).
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Po zakonu se 1 km od mora nesmije imati vjetrenjaca.dode mi plakat kad osjetim koliko puse a ja nesmijem vjetrenjacu imati
lijepo li je Hrvat biti,majko hvala ti
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Ivan(4) kaže...

Hajde da mi neko ko se plaši nuklearki kaže sledeće: Koliko je ljudi poginulo u incidentu u Fukušimi (drugom najgorem u nekoj nuklearci u istoriji), a koliko nesrećnika pogine svake godine kopajući ugalj?

 

I što se cene (koja je zapravo u odnosu na druge oblike energije već povoljna) i što se zagađenja tiče, glavni problem kod nuklearne energije je nuklearni otpad, odnosno njegovo odlaganje. Rešenje koje bi drastično smanjilo količinu otpada koju je potrebno odlagati, a samim tim i cenu i potencijalni negativni uticaj na okolinu, je reciklaža nuklearnog goriva. Pri tom se ne radi ni o kakvoj "svemirskoj" proceduri, istrošeno gorivo bi prosto trebalo ponovo obogaćivati poznatim metodama. Zašto se to ne radi? Zato što je po tom pitanju mišljenje "zelenih" do sada uspevalo da prevlada. Oni se, navodno, boje da bi takva postrojenja za obogaćivanje mogla da se iskoriste za pravljenje materijala koji bi se mogao iskoristiti u vojne svrhe. Taj argument bi imao nekog smisla da odgovarajuća postrojenja već ionako ne postoje širom sveta. Istina je da se ti ljudi mahom protive nuklearnoj energiji na ideološkoj bazi i ovakva mera koja bi je učinila mnogo prihvatljivijom širokoj populaciji je za njih noćna mora.

nuklearna energija nije losa (činjenica). ljudska glupost je beskonačna (rekao je Einstein i ja mu vjerujem).

Ja ovo dvoje ne bih spajao :(

 

nabite mi sada TD, ali to je moje mišljenje...

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% kopiraj ovo u potpis.
16 godina
protjeran
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Kao prvo Japan nema 40 nuklearki, ima 55. Naravno da je zeleno dobro, ali za svaki MW instalirano u vjetru ili suncu treba imat pokriče u baznim elektranama ili HE jer šta ako vjetar stane, smanji se ili poveča preko granice rada VE, šta kad sunce zađe za oblak i ga nema, tko će onda proizvest struju. Dali ste vi volji da vam HEP isključi struju jer eto nema je dovoljno, vjetar stao, sunce zašlo za oblak ili je noč. Te prekide u opskrbi treba zadovoljit iz drugih izvora, pa sad birajte TE na mazut, ugljen, dizel, na plin, dali znate koliko one zagađuju. HE su dobre ali, da ima ih se gdje napravit nicale bi kao vočke poslje kiše, pogledajte samo što su kinezi napravili da bi sagradili NE, a još planiraju ih par i jedno 17 NE.

 

U svijetu raste potrošnja el. enerije i odnekle ju treba prozvest. NE u čiste i proizvode puno el. energije. Jako puno treba se stvari poklopit da se desi Fokushima i Černobil. Evo vidjeli ste na koliko sje prestala opskrba el. energijom iz krškog kad je ispo jedan 400KV vod.

 

Tehnologije NE ide dalje, razvijaju se nove generacije reaktora (mislim da je to peta) koje neče imati za otpad radioaktivno gorivo.

 

Jedno je idealno a drugo je stvarnost, koliko god mi željeli ili ne NE su budučnost.

 

Što se tiče HE u Hrvata, ima malo mjesta čak i nema gdje bi mi mogli sagradit HE. Hrvatska jedno 60% svojih potreba zadovoljava iz HE, naših.

 

Postoje poticaji za ugradnju panel, EU preko pistupnih fondova dake lovu, samo treba to iskoristit.

I don't need sex, T-com fucks me every day
Moj PC  
6 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
max1919 kaže...

nuklearna energija nije losa (činjenica). ljudska glupost je beskonačna (rekao je Einstein i ja mu vjerujem).

Ja ovo dvoje ne bih spajao :(

 

nabite mi sada TD, ali to je moje mišljenje...

Eh, kako je lako biti mlad i svijet gledati crno-bijelo. Tvoje misljenje je ujedno i pokazatelj da nisi malo vise razmislio o kompletnoj situaciji i ne vidis siru sliku. Za tebe su nuklearke zlo koje treba zabraniti bez obzira na implikacije.

 

Ljudska glupost jest beskonacna, a automobil je potencijalni stroj za ubijanje (svi smo gledali mad max). Ja to dvoje ne bih spajao...

Eto ti jednako nepromisljena analogija.

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.6.2011 23:42 (rustweaver).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Ivan(4) kaže...

Hajde da mi neko ko se plaši nuklearki kaže sledeće:

  Hajde mi ti kazi sledece:

Koliko je poginulo u Chernobilu i da li ti ljudi jos trpe posledice zbog toga? Di bi smo(ste) gradili nuklearke? Nuklearka trazi dobro hladenje

Strepite(mo): Kozloduj je vrlo "nestabilna" nuklearka. Tu je blizu, skoro do nas..

Sa sovjetskom tehnologijom!

 

 

 

Nego..

 

U svjetlu toga, ono što zvuči zaista uzbudljivo ruski je projekt vlaka na nuklearni pogon, za tegljenje golemih tereta sibirskim pustopoljinama

 

Koliki bi oklop imali ti vlakovi? 1m debeli olovni oklopi?

Naravno da necu imati djece, najvise zbog toga jer znam da bi imali moje gene. Zasto unistavati zivote? by Mentalist
16 godina
online
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
max1919 kaže...

nuklearna energija nije losa (činjenica). ljudska glupost je beskonačna (rekao je Einstein i ja mu vjerujem).

Ja ovo dvoje ne bih spajao :(

 

nabite mi sada TD, ali to je moje mišljenje...

  Ne, to što si rekao je živa istina. Da budem pošten, i ja imam određenu rezervu prema nuklearkama u svojoj okolini, baš zbog gluposti, aljkavosti i loše radne etike koja se vidi na svakom koraku. Ovde su pre jedno dve, tri godine dnevne novine iznenada imale naslove o curenju nuklearnog otpada u Vinči. Pitao sam prijatelja koji tamo radi šta se dešava, rekao mi je da se i sam iznenadio kada je video naslove, ali da se raspitao na poslu i da nema razloga za paniku jer to tako curi već preko 10 godina. (Srećom, u međuvremenu je taj otpad prevežen u Rusiju.)

16 godina
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

pinkskin, od kuda sada RH pokriva ispade električnih centrala? Iz uvoza ;)  Vjetroturbine su tu da smanje uvoz električne energije, a čitav elektroenergetski sistem europe radi na 'sistemu spojenih posuda' Uvijek postoje zemlje i proizvođači koji trenutno imaju višak električne energije. Dalmacijom i čitavim obalom briju vjetrovi, i opet kažem šteta je to ne iskoristiti.

 

Ista stvar je i sa solarnim panelima, imamo primjer uspješne primjene u RH, gdje vlasnik višak proizvedene energije ispušta u HEP-ovu mrežu, a kada nema proizvodnje iz iste mreže povlači potrebnu električnu energiju, u svakom slučaju je na dobitku.

All software has bugs.Any developer who claims that his or her software is always bug-free is living in a fantasy world.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
kad ste svi otisli offtopic, pa bi mogao i ja... Mene zanima zasto moramo bas nuklearku gradit kad imamo velebit i toliko bure? Pa danska je cijela u vjetrenjacama... Nema otpada... Nema zagadjenja... Samo korist.. Usput bi se i dosta radnih mjesta stvorilo...
Ako bi oni koji o meni misle loše znali šta si ja mislim o njima,bi o meni mislili još lošije.... eeehhheem...
16 godina
protjeran
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Nix kaže...

pinkskin, od kuda sada RH pokriva ispade električnih centrala? Iz uvoza ;)  Vjetroturbine su tu da smanje uvoz električne energije, a čitav elektroenergetski sistem europe radi na 'sistemu spojenih posuda' Uvijek postoje zemlje i proizvođači koji trenutno imaju višak električne energije. Dalmacijom i čitavim obalom briju vjetrovi, i opet kažem šteta je to ne iskoristiti.

 

Ista stvar je i sa solarnim panelima, imamo primjer uspješne primjene u RH, gdje vlasnik višak proizvedene energije ispušta u HEP-ovu mrežu, a kada nema proizvodnje iz iste mreže povlači potrebnu električnu energiju, u svakom slučaju je na dobitku.

Da uvoz, istina, ali razmisli da svi ugase nuklearke odakle bi onda uvozili.

 

Ali nemožeš ti stavit da ti rade samo VE, jer znaš kakv utjecaj one imaju na elektroenergetski sustav i na napon, tj. frekvenciju. Kod nas pa i u svijetu se grade brdo VE jer države potiču, ali grade se one najjeftinije sa AS generatorima. Svaka država ima propisano koliko energije se može dobivati iz VE upravo zato jer one jako utječu na kvalitetu el. energije. VE kao takve a i solarni paneli sa stajališta kvalitete el. energije su jednostavno najgori moguči proizvođač zbog uporabe elektronike (ispravljača, usmjerivača). Končar je jedan od malobrojnih proizvođača Vjetro turbina sa sinkronim generatorima koji su naravno puno bolji od asinkronih ali su i puno skuplji. Nije problem napravit dobro, problem je kad to treba platit. Problem svega je cijena, bila i uvjek će ostat.

I don't need sex, T-com fucks me every day
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Lazarus Long kaže...

Hajde mi ti kazi sledece:

Koliko je poginulo u Chernobilu i da li ti ljudi jos trpe posledice zbog toga?

http://en.wikipedia.org/wiki/Chernobil#Health_of_plant_workers_and_local_people

Kad vec masemo sa brojevima...

 

Lazarus Long kaže...
Di bi smo(ste) gradili nuklearke? Nuklearka trazi dobro hladenje

Strepite(mo): Kozloduj je vrlo "nestabilna" nuklearka. Tu je blizu, skoro do nas..

Sa sovjetskom tehnologijom!

E u ovom grmu lezi zec, i to je zapravo pravo pitanje. Barem za nas Hrvate. Gdje god bi ju nagurali neka susjedna drzava bi se zalila. Svakakve lokacije su se spominjale, od primorja do Dunava...

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
14 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
24v kaže...
kad ste svi otisli offtopic, pa bi mogao i ja... Mene zanima zasto moramo bas nuklearku gradit kad imamo velebit i toliko bure? Pa danska je cijela u vjetrenjacama... Nema otpada... Nema zagadjenja... Samo korist.. Usput bi se i dosta radnih mjesta stvorilo...

Poprilicno radnih mjesta. :D

 

Po nedavnim istrazivanjima ispalo je da su vjetroelektrane (izravno) odnjele vise zivota od bilo kojeg drugog tipa elektrana. Valjda je izgradnja i servisiranje opasno, tko ce ga znati...

 

http://www.treehugger.com/files/2009/02/wind-vs-nuclear-energy-wind-power-deemed-far-more-dangerous.php

So then I typed GOTO 500 - and here I am!
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.6.2011 0:14 (rustweaver).
16 godina
protjeran
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
24v kaže...
kad ste svi otisli offtopic, pa bi mogao i ja... Mene zanima zasto moramo bas nuklearku gradit kad imamo velebit i toliko bure? Pa danska je cijela u vjetrenjacama... Nema otpada... Nema zagadjenja... Samo korist.. Usput bi se i dosta radnih mjesta stvorilo...

Gle nije jednostavno VE postavit, za nju je najbolje da je vjetar konstantan i onda se projektira na osnovu toga, ako vjetar prijeđe određenu granicu vjetroelektrana se isključuje, tj. neproizvodi više, lopatice se postave tako da se vrti najsporije, mehanički nemože podnjet veliki vjetar.

 

Je danska je cijela, i šta kad padne proizvodnja, onda uvoze a najvjerojatnije uvoze iz NE po rusiji i ostalim zemljama bivšim članisama SSSR-a

I don't need sex, T-com fucks me every day
16 godina
online
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
24v kaže...
kad ste svi otisli offtopic, pa bi mogao i ja... Mene zanima zasto moramo bas nuklearku gradit kad imamo velebit i toliko bure? Pa danska je cijela u vjetrenjacama... Nema otpada... Nema zagadjenja... Samo korist.. Usput bi se i dosta radnih mjesta stvorilo...

  One su dobre kad imaš vetar odgovarajuće jačine. Kad je preslab, ne valja, kad je prejak, takođe ne valja.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Toni93 kaže...
Po zakonu se 1 km od mora nesmije imati vjetrenjaca.dode mi plakat kad osjetim koliko puse a ja nesmijem vjetrenjacu imati

 Niti na otocima.

16 godina
moderator
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Osnovna poanta ovog komentara bila je na besmislenom davanju nezaslužene pažnje nekakvom solarnom projektu koji je čista PR budalaština, a u stvarnosti je zaista nebitan, nije komercijalno održiv (u onom TV prilogu jasno se govori da je projekt čisti gubitak i da bez financijskih injekcija sa strane ne bi niti bio započet, niti bi se održavao) i bezveze je.

 

A sve to za uistinu minornu proizvodnju struje, za napajanje neke stanice u predgrađu!

 

Slabo će se od toga netko kruva najist.

 

Vidim da se nakon toga 90% postova bavi nuklearkama, koje su u komentaru relativno nebitne.

 

No OK, nije problem. Evo jedan mali prilog raspravi, vezano za ekologiju i opasnosti, za one koji misle da je i hidroenergija besplatna, bezopasna i ekološki OK. Nije ništa od toga, svaki način proizvodnje energije ima svoje prednosti i mane, a problem sa solarnom energijom je da je jednostavno ima premalo i nepraktična je.

 

A sad, horror story za sve ljubitelje hidroelektrana, incident za koji gotovo nitko nije čuo, iako nam je bio blizu, i od kojega je umrlo više ljudi nego od tisuću Fukušima.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Vajont_Dam

 

 

Gonosz őrült
 
7 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Radi se o preko 3 MW/h vršne produkcije tako da mi nije jasno što je tu tako smiješno osim što "napaja vlak". Normalno, o tome koliko su na taj projektić utukli love nećemo razgoarati... 

 

"Inače, od toga se može napajati nekih par desetaka domaćinstava, tako nešto, i to samo kad je sunčano (što je, istina, u Barceloni gotovo uvijek)."

 

Čudo u Barceloni ima 10,000 kvadrata solarnih ploča i Oleg je toliko obrazovan da napiše spomenutu rečenicu. Buahahah. Maštruko, matematika ti je na nivou lokalnog pijanca.

 
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Mayo kaže...

 

Čudo u Barceloni ima 10,000 kvadrata solarnih ploča i Oleg je toliko obrazovan da napiše spomenutu rečenicu. Buahahah. Maštruko, matematika ti je na nivou lokalnog pijanca.

 Odakle ti taj podatak? Ja sam našao podatak o 3900 kvadratnih metara.

Gonosz őrült
15 godina
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Fuzijski reaktori su budućnost. Ne koriste radioaktivna goriva (teške, nestabilne atome poput urana) kao sadašnji fisijski reaktori, nego kreću sa suprotne strane: od vodika, helija i spajanjem (fuzija) tvore nešto teže elemente pri čemu se dobiva energija. To je čista energija, bez radioaktivnog zračenja. Na tome treba ubrzano raditi. To je nuklearna reakcija koja se dešava unutar svake zvijezde. Znanstvenici su je već postigli, ali ima još neriješenih tehničkih problema da bi postigli komercijalnu i isplativu primjenu.

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!

Izbor izvora energije naravno nije nimalo trivijalna stvar, jer se zapravo radi o izboru manjeg zla. Usprkos trenutnom oduševljenju "zelenim" izvorima energije (i sam spadam u tu grupu) neke činjenice utjecaja na okoliš volimo prešutjeti. Treba znati da i solarni panel nakon relativno kratkog roka eksploatacije (u odnosu na cijenu po jednici proizvedene energije) također valja zbrinuti. Trenutna tehnologija solarnih panela sadrži vrlo toksične spojeve koje nije moguće reciklirati, odnosno sadašnje tehnologije su vrlo skupe. Dakle, panele bi mogli odlagati u istu "rupu" gdje odlažemo i nuklearni odpad. :(

Vjetroelektrane imaju poguban učinak na ekosustav, konkretno ptice i insekte. A znamo da ni hidroelektrane nisu majka. Tehnologija nuklearki znatno je otišla naprijed zadnjih 20-tak godina. Međutim, često samo u teoriji. Izgradnja testnih postrojenja je izuzetno skup i dugotrajan proces, a i u uvijek ostaje pitanje što će se desiti ako...

 

Dakle, trenutna tehnologija ne nudi idealno rješenje. Vjerujem da bi svi mi ljudi za početak trebali poraditi na vlastitoj savjesti i minimizirati vlastite potrebe, racionalizirati ih. Bilo da se radi o energiji, ili npr. vodi. Iako idealistički, akcija počinje od pojedinca.... Ja bih se osobno odrekao nekih životnih užitaka i potreba u zamjenu da imam vlastiti izvor energije i da mogu precvikati HEP-ovu žicu, i biti neovisan. To bi bio dan :)

 

S tim u vezi još kratak osvrt na život bez nukleraki s osloncem na "zelene" izvore energije čiju realizaciju ćemo imati prilike pratiti u Njemačkoj u narednih 10-tak godina. Ne znam da li ste se imali prilike voziti po Njemačkoj u zadnje vrijeme? Upravo je fascinantno koliko je obradivih poljoprivrednih površina pretvoreno u solarne farme. Čime dolazimo do još jednog upitnog momenta. Umjesto da proizvodimo hranu, proizvodimo el. energiju. To pitanje je upitno skoro kao i uzgoj žitarica za biogorivo u trenutku kada dobar dio zemaljske kugle pati od nedostatka hrane, a biti će toga još i više.

 

No u glavnom, Češka (od kuda sada Češka?) je dosljedno provodila njemački model solarizacije, no zbog krize su objavili da će cijena el. energije morati poskupjeti, jer model sufinanciranja jednostavno više nije održiv. To je s druge strane pogubna vijest za konkurentnu češku industriju, čiji proizvod će zbog toga također morati poskupjeti i postati manje konkurentan na tržištu, pa će se manje novca slijevati u državnu blagajnu. Bumerang.

 

Biti će zanimljivo promatrati njemačku strategiju po tom pitanju. Vjerojatno će nastojati kapitalizirati trenutni gospodarski rast, te s novim solarnim tehnologijama koje će izvoziti kompenzirati višu cijenu proizvodnje el. energije. 

 

No ostaje pitanje, kako bez, hajdemo ih nazvati, prljavih izvora energije konkurirati jednoj npr. Kini, koju nije briga?

 
5 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Re: Zeleni vlak? Dajte nam reaktore!
Zli Luđak kaže...
Mayo kaže...

 

Čudo u Barceloni ima 10,000 kvadrata solarnih ploča i Oleg je toliko obrazovan da napiše spomenutu rečenicu. Buahahah. Maštruko, matematika ti je na nivou lokalnog pijanca.

 Odakle ti taj podatak? Ja sam našao podatak o 3900 kvadratnih metara.

 

http://sustainablecities.dk/en/city-projects/cases/barcelona-leader-in-solar-energy

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice