Kazna za skidanje serije - pomoc!

poruka: 18
|
čitano: 13.357
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
neaktivan
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Postovanje.

 

Ovako trebao bih savete od ljudi koji imaju iskustva sa ovim.

Trazio sam odgovor na moje pitanje na forumu, ali saznao sam samo delimicne.

 

Dakle, o cemu se radi. Pre svega boravim u Nemackoj i preko torrenta sam skidao novu sezonu serije "The Mentalist". To se desilo u 3. mesecu ove godine. Pogledao ja sezonu, obrisao je, zaboravio vec i da sam gledao a kamo li skidao preko torrenta. I odjednom danas dobijam poprilicnu dokumentaciju u kojoj stoji da sam prekrisio zakon itd itd i da moram platiti 915€ kaznu, sve sa uplatnicom.

 

E sada, posto mi ta formalna terminologija nemackog jezika bas i ne ide od ruke, ne razumem toga dobru vecinu. istrazio sam ovde na forumu sta su ljudi cinili i sl. Ali opet trebao bih nekakve savete bas za moj slucaj i da li me neko moze uputiti sta da radim, sta mi je ciniti. Tamo je navedeno da se radi o dve epizode iz citave sezone (srecom) itd itd.

 

 

Budimo realni, piraterija je ilegalna tj. ja sam kriv tu nema daljnjeg (iako sam skidao na licno zdovoljstvo, ne sa namerom distribucije ili daljnje prodaje). Ja bi licno to platio i da se ne zamaram vise sa time, ali procitao sam ovde kako su isli kod ovog, onog advokata, slali neka pisma, zamolbe i slicno. E da ja to sve samo moram na maternjem jeziku pa hajde, nego na nemackom i to jos meni nepoznata komplikovana terminologija.

 

I tu dolazimo do mog pitanja, sta da radim (korak po korak), ako cu placati, da li je dovoljno samo uplatiti na tamo navedeni racun i to je to, ili se uz to jos moraju nekakve stvari pisati, izlagati, potpisivati i zatim tom nekom "tamo" slati ili sta ?

Naravno ako postoji nekakav nacin da se izbegne ili makar umanji ta kazna (a da nije preterano komplikovan. tj da ne moram ici kod 2 - 3 advokata, slati pisma ISP-u, cekati na nekakva resenja ne znam kol'ko itd) napisite mi sta i kako mi je ciniti.

 

Isto tako bih i zamolio da naredni postovi ne budu off topic, komentari kako je to tako tamo ili da se unutar ovog pitanja nadovezuju nekakve prosle rasprave. Znaci iskreno me ne zanima me kakva je situacija u Hrvatskoj, Bosni ili Srbiji po tom pitanju ni kakvi zakoni tamo valdaju sta se moze, a sta ne. Osim ako mi to nece pomoci u ovom slucaju.

Znaci ponovicu, Drzava: Nemacka, odogovori od ljudi sa iskustvom ili valjanim savetom.

 

 

 

Hvala

 
1 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

 

 

angaziraj odvjetnika on ce ti najbolje pomoci savjetom  ,nema ti druge,kao sto sam kazes prekrsio si zakon

 
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Jel imaš google tamo u Njemačkoj? Lakše se bilo registrirat i to sve napisat nego ukucat "kazna za skidanje serije" u tražilicu?

Stvarno se pitam kako neki uspiju naći sve živo i neživo na torrentima, a ne znaju se služit googlom, to mi je enigma.

 

Evo pa čitaj, ima korisnih postova:

http://www.bug.hr/forum/topic/internet/skidanje-torenta-kazna/202635.aspx

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 19:12 (bill_jobs).
 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!

Ocigledno nisi procitao moj post kako treba niti razumeo moje pitanje. Vec sam trazio i citao o tome. I procitao bas taj link koji si mi i poslao. Taj lik je isao na nekakvu zastaru sto se ceka 3 godine, a ja tako nesto bas pokusavam da izbegnem. Slao tamo vamo nekakve zahteve, savetovao se sa advokatima, trazio rupe u zakonu kako ISP ne sme da daje informacije bez naloga i slicno. Meni tako nesto ne treba.

 

Znaci dobio sam najmanje 15 20 listove od cega razumem svega 10 15 %. Ne bih voleo da se desi da ja odem u banku platim to sto imam, tih 915€, a da se na kraju ispostavi da sam trebao jos nekakvu dokumentaciju poslati, nesto potpisati i da mi dodje nova kazna sa nekakvom kamatom.

ja da to razumem kako funkcionira i da znam sta treba raditi u ovakvim situacijama, ne bih pitao tu. Zato i trazim savet. Da li da im ja saljem nekakve zalbe nazad ili da saljem zalbu ISP-u. Da li postoji sansa da se kazna umanji na nekakav nacin. Sta se desava ako ne platim do navedenog datuma. To je ono sto me zanima i slicna pitanja.

 

A ne ti mi dolazis pisat' u temu kako se ne znam sluziti googlom i kako se svasta moze naci na torrentu. Takvi komentari... skroz nepotrebni. Ne znam sta si hteo da dokazes sa njima, ali hajde.

 

15 godina
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Najbolje s tim papirima kod odvjetnika dok nije kasno. Osim toga pitaš na krivom mjestu. Kako bi mi u Hrvatskoj znali za ograničenja u Njemačkoj i za njihov pravosudni sustav te žalbe i kazne? I kako misliš da te neko detaljno uputi u pravne stvari i šta ti sad trebaš tu raditi? Istina nešto se malo pisalo o tome, više kao zanimljivost a ne kao nekakvo rješenje problema. Sreća pa smo mi u HR još uvijek pošteđeni toga.

 

I, naravno, samo nastavi i dalje skidat sa kick*ss i sličnih free torrent stranica.

Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 19:41 (Ico2005).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
P4rD0nM3 kaže...

Taj lik je isao na nekakvu zastaru sto se ceka 3 godine, a ja tako nesto bas pokusavam da izbegnem. Slao tamo vamo nekakve zahteve, savetovao se sa advokatima, trazio rupe u zakonu kako ISP ne sme da daje informacije bez naloga i slicno. Meni tako nesto ne treba.

Pa istina, šta će tebi savjetovanje s odvjetnikom, lakše pitat ovdje na forumu u HR ljude, logično je da ovdje ima većih stručnjaka od njemačkih odvjetnika... :facepalm:

Ajde ajde... daj si mira.

I evo ti jedan savjet - plati kaznu.

8 godina
neaktivan
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

:)

 

Pa naravno, navikao ja kod nas terabajte toga. Manje napora sa torrenta skinuti nego na bilo koji nacin kupiti to isto.

 

Kad tako uzmes sa iznosom ove kazne sam mogao 7 - 8 godina da gledam na Netflixu, ali ne mozes ti, kad se to gleda samo da se zaobidje nesto da se ne plati...

Ali sve su te kazne uredu i treba takve da budu, to so zakoni kao sto ih imamo u prometu, trgovini i slicno. I treba ih se postovati, ali sada je kasno govoriti....

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
bill_jobs kaže...
P4rD0nM3 kaže...

Taj lik je isao na nekakvu zastaru sto se ceka 3 godine, a ja tako nesto bas pokusavam da izbegnem. Slao tamo vamo nekakve zahteve, savetovao se sa advokatima, trazio rupe u zakonu kako ISP ne sme da daje informacije bez naloga i slicno. Meni tako nesto ne treba.

Pa istina, šta će tebi savjetovanje s odvjetnikom, lakše pitat ovdje na forumu u HR ljude, logično je da ovdje ima većih stručnjaka od njemačkih odvjetnika... :facepalm:

Ajde ajde... daj si mira.

I evo ti jedan savjet - plati kaznu.

 

 

Ja ovde nisam trazio od tebe da mi das pravni savet ili da trazis za mene rupu u zakonu. Nego ako imas ISKUSTVA sa ovakvim stvarima, a ti ih ocito nemas tako da ne znam zasto i dalje pises tu.

Posaljes mi 300 400 € koliko uzimaju tu da mi kazu nesto sto vec znam, pa cu se ja rado savetovati.

 

15 godina
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
P4rD0nM3 kaže...

..

Budimo realni, piraterija je ilegalna tj. ja sam kriv tu nema daljnjeg (iako sam skidao na licno zdovoljstvo, ne sa namerom distribucije ili daljnje prodaje). Ja bi licno to platio i da se ne zamaram vise sa time, ali procitao sam ovde kako su isli kod ovog, onog advokata, slali neka pisma, zamolbe i slicno. E da ja to sve samo moram na maternjem jeziku pa hajde, nego na nemackom i to jos meni nepoznata komplikovana terminologija.

..

- zapravo, sve znaš. Znaš i da si kriv (a torrent=distribucija), kao i to da treba napisati 'nešto'. To nešto zna odvjetnik i to naplaćuje. S druge strane rizik dodatnih troškova + viša kazna.. i to znaš, i znaš da nema odgovora unaprijed, nego probaš i rizikuješ ili platiš ovaj iznos...

- btw, proljeće je vrijeme kad BSA divlja, a sad su još i pregovori USA-EU.. to ti je kao policija na cesti kad je fešta.. i tad nema milosti, pogotovo u dojčlandu.

- noviji pravilnici traže konkretnu osobu (ne vlasnik linije i sl.) tužitelj nema (formalno) leglan način kako doči do tvojih podataka, jer mu ISP to ne smije dati.. da se postavi to pitanje, možda bi odbacili tužbu, ali i možeš završiti s višetsrukom kaznom.

- plati i šuti... bit će lakše.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Kaznjava li se i gledanje streamanog piratskog sadrzaja u Njemackoj?

 
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!

Ne verujem da se to igde kaznjava. Zapravo ne kaznjava se ni download preko torrenta, to sto se kaznjava je upload, koji kod torrenta ide automatski.

Jedino ko bi mogao dobiti kaznu je streamer tog snimka, filma ili sta vec (ukoliko je nesto novije u pitanju) ali i posto nasi sajtovi za gledanje online sa prevodom ne rade upload nego samo prosledjuju link videa koji je vec neko upload. Tako da eventualno sta se moze desiti sa njima je da ih ugase, a ti kao gledalac mislim da si siguran. Kao u Nemackoj tako i dalje.

Ispravite me ako gresim. Ako gresim, onda je jako glup zakon :P

9 godina
neaktivan
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
sendjo kaže...

Kaznjava li se i gledanje streamanog piratskog sadrzaja u Njemackoj?

 gledanje ne, jer to nije distribucija

Clueless gamers shouldn't judge
15 godina
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
sendjo kaže...

Kaznjava li se i gledanje streamanog piratskog sadrzaja u Njemackoj?

- ne, sve što je korisniku dostupno  je (svugdje u svijetu) leglano, naravno pri tome ne smije kršiti neke druge zakone ili nedozvoljena sredstva. DL=OK, UL=distribucija, gateway (kad služi prikrivanju ili lažnom predstavljanju u što spada i IP-lokacija, npr regionalna prava za emitiranje filma, YT..), downloaderi koji 'zaobilaze' zaštitu i sl. su ta nedozvoljena sredstva, sasvim drugo djelo, dekodiranje ili uklanjanje zaštite kao DRM/CP.. itd.

- istovremeno, sve što je dostupno možeš (bez spomenutih kršenja) i snimiti, to je pokriveno ZAMPom. Isto pravilo vrijedi za sve medije (jer danas nema razlike, internet, radio stanica, tv..) slušanje muzike u autu ili stream s neta.

 

svaka ovakva kazna je isključivo za upload. Izuzezak bi bila neka hackersko-crackerska skupina, pirati.. tad su i kazne drugačije, ne samo uplatnica.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 7.5.2015 22:30 (ihush).
10 godina
protjeran
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Nisi jedini kome se to desilo u njemačkoj. Registriraj se na neki njemački forum slične tematike i popričaj sa osobama koje su to nekako riješile unutar njemačkog zakonodavstva.

 
1 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Kazna za skidanje serije - pomoc!

Skidanje videa sa youtube-a.

 

Dali je sigurnije skidat sa nekom aplikacijom tipa YTdownloader ili sa weba stranica  online (clipconverter) u smislu da se vidi tvoja IP adresa ,pa bi te eventunalo neko jednog dana mogo nasto pitat,kad se pravila promjene?

 

Dali i ako radis sa aplikacijom oni sve negdje biljeze sta i koliko si skinu kao i sta rade na website online downloaderu?

 

Npr nakon puno skidanja sa clipconvertera,oni salju pitanje dali si robot i moras proc test sa slicicama za potvrdu,znaci sve  negdi biljeze i prate ,dali si samim time i vise podlozona nekim eventulnim problemima?

(cisto sumnjam da ti aplikacije salje takve upite)

 

 

(Iako je youtube legalno skidat ako je za vlasite potrebe,nema prodaje ,profita itd...)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
ivobug kaže...

..

 

(Iako je youtube legalno skidat ako je za vlasite potrebe,nema prodaje ,profita itd...)

 da/ne.. :)

-da je dozvoljeno, imao bi na YT ekranu npr button save ili down.., nemaš ga, normalno juzer ne može do snimke.

-alati kao YTdown zaobilaze zaštitu, teh.gledano (strogo zakon) to je provala-hack, kazneno djelo. Time više nije važno jel za osobne potrebe (što imaš pravo snimiti, ali ne pri tome kršiti zakone, imaš pravo voziti auto, ali ne provaliti / tuđi..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
7 godina
neaktivan
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!
ihush kaže...
ivobug kaže...

..

 

(Iako je youtube legalno skidat ako je za vlasite potrebe,nema prodaje ,profita itd...)

 da/ne.. :)

-da je dozvoljeno, imao bi na YT ekranu npr button save ili down.., nemaš ga, normalno juzer ne može do snimke.

-alati kao YTdown zaobilaze zaštitu, teh.gledano (strogo zakon) to je provala-hack, kazneno djelo. Time više nije važno jel za osobne potrebe (što imaš pravo snimiti, ali ne pri tome kršiti zakone, imaš pravo voziti auto, ali ne provaliti / tuđi..).

 Znaci oni vide di ide download bilo da to radis preko aplikacije koju imas ne kompu  ili web sitea za skidanje?

 

(ihush na "temi skidanje sa torenta " si tvrdio skroz drugacije,po pitanju sta je legalno a sta nije..)

15 godina
offline
Re: Kazna za skidanje serije - pomoc!

miješaš kruške i jabuke.. YT nije torrent..

-tko što vidi? Vidi tvoj ISP, vide neku ip .. ja vidim po mraku, .. i tak to :))

 

yt ne vidi ništa (kad kažeđ oni vide..) tj ne vide da ti skidaš nešto ytdownloaderom.. ali ako žele, mogu znati.

-dok je odgovor na tvoje pitanje legalano.. (ne), jer je zapravo zabranjeno (ali nitko taj zakon ne čita najpreciznije pa nema kazni .. za sad, dok za torrente ima).

 

poveznica-različito, zaobilaženje zaštite za pristup sadržaju, dok je distribucija-torrent drugo djelo, oba kazneni zakon.

dakle s YTd ne distribuiraš i tu si nevim, ali probijaš pa si kriv.

s torrentom, down je OK, ali up je distribucija, nije probijanje.

pola-pola i bio bi nevin, ili .. kako tumačiti :))

 

zakon, sve što ti je javno dostupno, bez zaobilaženja zaštita ili nedozvoljenih alata koji te zaštite zaobilaze, je legalno, sve ostalo nije.

 

YT ne dozvoljava down, da dozvoljava bio bi legalan. (ima dio gdje kaže.. link za down, tad može)

Torrent je problem distribucije, tj komercijala-vlasnik, bez dozvole vlasnika ne smiješ distribuirati.

 

+ a kad već spominjemo zakon, posotji npr krađa, postoji provala, postoji i provalna krađa. Dalje vjerojatno zaključujete..

 

eto jednog odo odgovora :)) da se ne tumači kao 'hašov zakon' ..

is it legal download from youtube..

 

In the case of YouTube, you are breaking the Terms of Service, which defines how you are allowed to access the content on the internet. Breaking these rules is illegal (civil law).

 

As written in Youtube Terms of Service,

"You shall not download any Content unless you see a “download” or similar link displayed by YouTube on the Service for that Content.You shall not copy, reproduce, make available online or electronically transmit, publish, adapt, distribute, transmit, broadcast, display, sell, license, or otherwise exploit any Content for any other purposes without the prior written consent of YouTube or the respective licensors of the Content. YouTube and its licensors reserve all rights not expressly granted in and to the Service and the Content."

 

-dozvolu za DL daje vlasnik (sadržaja), ne YT.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.2.2017 23:54 (ihush).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice