NVIDIA Ampere 30xx izdvojena tema

poruka: 11.274
|
čitano: 1.784.030
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Sve je to relativno, trebaju točno znati parametri. Koje kućište, kolko ventova itd...

 

A i van toga, ima ljudi koji vele da im grafa ne prelazi 65 stupnjeva, a kad ono ventovi na 100% i 90dB... 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Promster kaže...

Sve je to relativno, trebaju točno znati parametri. Koje kućište, kolko ventova itd...

 

A i van toga, ima ljudi koji vele da im grafa ne prelazi 65 stupnjeva, a kad ono ventovi na 100% i 90dB... 

Zato sam pitao u zatvorenom kućištu sa auto fan curve po defaultu :) Ali da, relativno je.

It is always darkest just before the dawn.
5 godina
protjeran
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Promster kaže...

Sve je to relativno, trebaju točno znati parametri. Koje kućište, kolko ventova itd...

 

A i van toga, ima ljudi koji vele da im grafa ne prelazi 65 stupnjeva, a kad ono ventovi na 100% i 90dB... 

 Meni vega konstatno je na 280-300W i igrama i neprelazi 70 stupnjeva na 1600-1800rpm-a a pogledaj u opisu kakvo kuciste imam... tako da, htio sam mesh panel ali neda mi se muciti sa prasinom konstantno onda, Termalne paste znaju nekakda skinuti dosta stupnjeva, malo vise Kryonaut-a i da vidis kako je to bolje. ALi doduse ja sam brusio svoj plate na cooleru.

Once upon a time bila dva prijatelja, zvali su se intel i nvidia....kraj price.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 12:59 (HCgamingCRO).
13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
HCgamingCRO kaže...
Promster kaže...

Sve je to relativno, trebaju točno znati parametri. Koje kućište, kolko ventova itd...

 

A i van toga, ima ljudi koji vele da im grafa ne prelazi 65 stupnjeva, a kad ono ventovi na 100% i 90dB... 

 Meni vega konstatno je na 280-300W i igrama i neprelazi 70 stupnjeva na 1600-1800rpm-a a pogledaj u opisu kakvo kuciste imam... tako da, htio sam mesh panel ali neda mi se muciti sa prasinom konstantno onda, Termalne paste znaju nekakda skinuti dosta stupnjeva, malo vise Kryonaut-a i da vidis kako je to bolje. ALi doduse ja sam brusio svoj plate na cooleru.

Baš sam danas mijenjao pastu...Evo nakon 45min Warzona, GTX 1080Ti: 69 stupnjeva, 1950Mhz i 53% (1530rpm) fan, sve stock u Meshifyu.

 

E sad kad smo već počeli, dva puta sam mjenjao pastu, prvo stock zatim MX-4, ali opet sa MX-4. Pale nešto temperature itd itd...I tako sam držao da sad, jer sam primjetio da su malo 'previsoke' (nije više ljeto). Shvatio sam da drži pasta par mjeseci i onda se malo dignu temperature. A kod ponovog mijenjanja paste vidim da samom čipu skoro da i nema paste, zato ima sve okolo čipa. Djeluje mi kao da kad se MX-4 zagrije da postane još rijeđa i od pritiska 'iscuri' van. Do sad sam išao metodom zrna riže (malo više pošto je GPU), ovog puta sam si dao truda i fino razmazao po cijelom čipu, pa ćemo vidjeti.

 

 

5 godina
protjeran
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Promster kaže...
HCgamingCRO kaže...
Promster kaže...

Sve je to relativno, trebaju točno znati parametri. Koje kućište, kolko ventova itd...

 

A i van toga, ima ljudi koji vele da im grafa ne prelazi 65 stupnjeva, a kad ono ventovi na 100% i 90dB... 

 Meni vega konstatno je na 280-300W i igrama i neprelazi 70 stupnjeva na 1600-1800rpm-a a pogledaj u opisu kakvo kuciste imam... tako da, htio sam mesh panel ali neda mi se muciti sa prasinom konstantno onda, Termalne paste znaju nekakda skinuti dosta stupnjeva, malo vise Kryonaut-a i da vidis kako je to bolje. ALi doduse ja sam brusio svoj plate na cooleru.

Baš sam danas mijenjao pastu...Evo nakon 45min Warzona, GTX 1080Ti: 69 stupnjeva, 1950Mhz i 53% (1530rpm) fan, sve stock u Meshifyu.

 

E sad kad smo već počeli, dva puta sam mjenjao pastu, prvo stock zatim MX-4, ali opet sa MX-4. Pale nešto temperature itd itd...I tako sam držao da sad, jer sam primjetio da su malo 'previsoke' (nije više ljeto). Shvatio sam da drži pasta par mjeseci i onda se malo dignu temperature. A kod ponovog mijenjanja paste vidim da samom čipu skoro da i nema paste, zato ima sve okolo čipa. Djeluje mi kao da kad se MX-4 zagrije da postane još rijeđa i od pritiska 'iscuri' van. Do sad sam išao metodom zrna riže (malo više pošto je GPU), ovog puta sam si dao truda i fino razmazao po cijelom čipu, pa ćemo vidjeti.

 

 

 Uvijek je bolje razmazati i staviti malo vise nego manje. Da imas Kryonaut  bilo bi sigurno jos 2-5 stupnjeva manje sto je kod gpu vrlo bitno radi boost kloka/temp

Once upon a time bila dva prijatelja, zvali su se intel i nvidia....kraj price.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 13:30 (HCgamingCRO).
7 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Kada se već priča o termalnim pastama; zar nije bolja MX-2 od MX-4 za grafičke jer je dvica "gušća" pa se ne suši brzo? 

Ili nema to veze s vezom 

I want to believe
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 13:32 (Brki1994).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

MX4 je bolja, čak i da je treba češće mijenjat jer ima nevjerojatnu bolju termalnu vodljivost. Iskreno meni najbitniji podatak od svega.

GdjeSuBikovi kaže... Dabog da ti dica igrala na toj i5-ici umisto na ryzenu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Susenje paste nije problem, dok god se ne "skine" odnosno opet odvoji hladnjak od grafike,

jer tad ostaje trajni zrak izmedju slojeva.

 

Primjerice Arctic Creamique-II se stisne i dobije sivu boju, bude cvrsta i gusta, ali ne gubi svojstva,

dapace, ima tad bolja svojstva nego kad je nova iz tube, a traje 7+ godina bez frke, osobito u industrijskim

uporabama, znam to jer koristim godinama u industriji, gdje ima i prasine od drveta, koja se uvuce svuda - tvornicke

paste od OEM-ova to ne mogu izgurat, tako da za industrijsku uporabu tako pripremam sva racunala - Arctic Ceramique, i dvaput godisnje

ispuhivanje kucista - nikakvih problema. Najstariji PC trenutno ima 19 godina - i bas radim na tome da se dobije novo rijesenje,

Pentium Slot, 256MB SD-RAM, 80GB IDE HDD - jumperima ogranicen na 36GB, te tri PCI kartice, dvije kontroleri za lasere i jedna gigabitna mrezna.

 

I eto, taj slot-in CPU je prije 19 godina ociscen i premazan sa Arctic pastom, i jos danas radi bez frke. Ok, tad su se i manje grijali, al svejedno,

to je ono sto mogu reci i tvrditi o trajnosti.

 

Najbolje =/= najtrajnije - MX2/4 ce dati par stupnjeva bolje temperature, ali nece biti toliko trajne - no za kucnog korisnika to nije bitno,

jer ni ne koristi stroj 24/7, i ne u takvim nehumanim industrijskim uvjetima... makar sam dozivio da ljudi imaju doma PC-e, koji su poljepljeni

nikotinom od pusenja, to ispadne gore od bilo koje prasine, jer polijepi ventilatore da ih mozes baciti.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
1 0 hvala 0
7 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Na to sam mislio, vezano za moj post jer se MX-4 češće mora mjenjati. Meni je na bivšoj Rx480 pasta izdržala točno dvije i po godine, nakon čega su igre počele prelaziti 90 stupnjeva pa je išao thermal throttling, a o buci da ne pričam (referentni model). 

Meni se čini da su te paste na grafama točno napravljene da ju mroaš mjenjati nakon isteka jamstva, dok za korisnike koji su neuki u tom području to podrazumijeva kupnju nvoe grafe pa opet u krug 

Mislim da će kroz 10 godina thermal pads i one male "krpice" koje djeluju kao termalna pasta zamjeniti istu, a sve da bi se još dodatno pojednostavio cijeli proces, ali to je moje skromno mišljenje....

I want to believe
Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
protjeran
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Nece, thermal-padovi su OK, ali ako su lose napravljeni, imas jos vise problema - kod nekih

se komponenta ulja pocne cijediti i zasere ti cijelu elektroniku uokolo - pasta je i dalje najbolji izbor.

Cak i tekuci metal nije dugotrajnije rijesenje, jer pospjesuje korozuju materijala, jer se puno brze prenosi

razlika potencijala sa jednog metala na drugu vrstu metala.

 

Uzmes Ceramique II, 25G, imas dosta kao kucni korisnik za cijeli zivot.

https://www.amazon.de/-/en/Arctic-C%C3%A9ramique-2-Thermal-Paste-25g/dp/B0052LAVWE/

 

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher...
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Evo detaljno istestiran Ryzen 3600 sa RTX 3080, znači bez straha svi koji su se bojali nekakvog BN mogu odahnuti. 4K to se zna nema nikakve razlike koji god procesor koristili tu grafa radi svoje i to je to. 1440p tj ono što nas najviše zanima rezultati su odlični preko 160FPS AVG na high/ultra postavkama u najnovijim igrama je odlično za sve nas koji imamo 1440p i high RR monitor. Znači igrat ćemo se na 1440p u high RR bez ikakvih problema, jako puno nas je ovdje vlasnik 1440p 144,155,165Hz monitora jer to je najbolja moguća kombinacija danas, imaš izrazito oštru sliku na 2560x1440p a još sa time izrazitu fluidnost u igrama sa visokim odazivom. Čak i u FHD Ryzen 3600 pokazuje odlične rezultate 190-200fpsa AVG. Jako jako dobri rezultati :)

 

 

 

 

 

 

Ovo je Battlefield V kod mene izrazito zahtjevna CPU igra, sve na low 1440p zaključan RR na onaj od monitora u igri (155) sa Rtx 3080 to ide preko 200 fpsa ladno. 

 

https://i.postimg.cc/fbCZPM1N/bfv-2020-10-10-23-11-06-745.png
https://i.postimg.cc/3N4TWmN8/bfv-2020-10-10-23-11-13-305.png
https://i.postimg.cc/7PF60Zks/bfv-2020-10-10-23-22-25-350.png
https://i.postimg.cc/PxLXvBFn/bfv-2020-10-10-23-45-48-068.png
https://i.postimg.cc/HjDfxNFz/bfv-2020-10-10-23-47-12-293.png
https://i.postimg.cc/NfR04vGg/bfv-2020-10-11-00-03-15-226.png
https://i.postimg.cc/T39YzjWF/bfv-2020-10-11-00-03-24-449.png
https://i.postimg.cc/fRZRqqkY/bfv-2020-10-11-00-06-08-769.png

Moj PC  
3 0 hvala 1
13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
cvaja997 kaže...

MX4 je bolja, čak i da je treba češće mijenjat jer ima nevjerojatnu bolju termalnu vodljivost. Iskreno meni najbitniji podatak od svega.

Ajde, da i treba češće mijenjati, ali pa svakih 6 mjeseci je ipak prečesto...Razlika mi je nekih 4 stupnja, a ista pasta.

11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
mrsmith kaže...

Jučer mi je stiglo novo kućište pa sam presložio konfu (Phanteks P500A)... ostavio sam AIO radijator sprijeda kao intake, identično kao što sam imao u Antec P8 i 2 exhausta total straga/gore.

 

Da ne povjeruješ.. 3080 je pala za 4-5 stupnja u loadu (od 76-78 ranije na 72-73 max)... shocking promjena. Očito Antec P8 ima koma airflow s flat zatvorenom prednjom stranom, naspram ovog Phanteksovog full mesh kućišta (oba imaju tempered glass stranu).

 

 baš sam se jučer prisjetio one naše rasprave o buci od koje sam odustao jer nije bilo adekvatnih recenzija tvojeg modela

no, sad ih ima - link link

 

dakle ne, nije nečujna, čak nije niti među najtišima iako vjerujem da jest tiha

dolje možeš vidjeti što je 'nečujna grafa', msi gaming koja ima 34 u odnosu na palitovih 40db

 

stvar je u tome što ti očito nisi imao 'nečujne' grafe ranije ili si nagluh ili pak buka ostalih komponenti ili okoliša nadjačava buku grafe

jbga, kad sam picajzla na buku pa moram 

15 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
picajzla0707 kaže...
mrsmith kaže...

Jučer mi je stiglo novo kućište pa sam presložio konfu (Phanteks P500A)... ostavio sam AIO radijator sprijeda kao intake, identično kao što sam imao u Antec P8 i 2 exhausta total straga/gore.

 

Da ne povjeruješ.. 3080 je pala za 4-5 stupnja u loadu (od 76-78 ranije na 72-73 max)... shocking promjena. Očito Antec P8 ima koma airflow s flat zatvorenom prednjom stranom, naspram ovog Phanteksovog full mesh kućišta (oba imaju tempered glass stranu).

 

 baš sam se jučer prisjetio one naše rasprave o buci od koje sam odustao jer nije bilo adekvatnih recenzija tvojeg modela

no, sad ih ima - link link

 

dakle ne, nije nečujna, čak nije niti među najtišima iako vjerujem da jest tiha

dolje možeš vidjeti što je 'nečujna grafa', msi gaming koja ima 34 u odnosu na palitovih 40db

 

stvar je u tome što ti očito nisi imao 'nečujne' grafe ranije ili si nagluh ili pak buka ostalih komponenti ili okoliša nadjačava buku grafe

jbga, kad sam picajzla na buku pa moram 

Ja imam Gainward, ne Palit :p makar mislim da su identični cooleri (možda se varam). Nisam mjerio decibele, ali kartica je odlična. Vidim tu je i Asus TUF na 39dB pa ono

 

Btw ovo je Total System Noise, uključujući i ventove kućišta, buku cpu hladnjaka, napajanja... itd. Uostalom PCEkspert je toj Palit kartici dao dobru ocjenu za buku i temp btw :) tu sliku nisi zalijepio.

 

P.S. Tebi valjda i frižider smeta

It is always darkest just before the dawn.
Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 16:00 (mrsmith).
15 godina
offline
Moj PC  
0 0 hvala 0
3 godine
neaktivan
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
mrsmith kaže...
picajzla0707 kaže...
mrsmith kaže...

Jučer mi je stiglo novo kućište pa sam presložio konfu (Phanteks P500A)... ostavio sam AIO radijator sprijeda kao intake, identično kao što sam imao u Antec P8 i 2 exhausta total straga/gore.

 

Da ne povjeruješ.. 3080 je pala za 4-5 stupnja u loadu (od 76-78 ranije na 72-73 max)... shocking promjena. Očito Antec P8 ima koma airflow s flat zatvorenom prednjom stranom, naspram ovog Phanteksovog full mesh kućišta (oba imaju tempered glass stranu).

 

 baš sam se jučer prisjetio one naše rasprave o buci od koje sam odustao jer nije bilo adekvatnih recenzija tvojeg modela

no, sad ih ima - link link

 

dakle ne, nije nečujna, čak nije niti među najtišima iako vjerujem da jest tiha

dolje možeš vidjeti što je 'nečujna grafa', msi gaming koja ima 34 u odnosu na palitovih 40db

 

stvar je u tome što ti očito nisi imao 'nečujne' grafe ranije ili si nagluh ili pak buka ostalih komponenti ili okoliša nadjačava buku grafe

jbga, kad sam picajzla na buku pa moram 

Ja imam Gainward, ne Palit :p makar mislim da su identični cooleri (možda se varam). Nisam mjerio decibele, ali kartica je odlična. Vidim tu je i Asus TUF na 39dB pa ono

 

Btw ovo je Total System Noise, uključujući i ventove kućišta, buku cpu hladnjaka, napajanja... itd. Uostalom PCEkspert je toj Palit kartici dao dobru ocjenu za buku i temp btw :) tu sliku nisi zalijepio.

 

P.S. Tebi valjda i frižider smeta

 

Gainward je europska branša Palita, sve je identično između komparativnih modela (tipa moj Gainward Phoenix 3080 "Golden Sample" i Palit GamingPro 3080 OC) osim kozmetičkih stvari (tipa gornji shroud i raspored osvjetljenja). Imaju isti PCB, koji je ujedno najbliži referentnom od Nvidia-e. Dodatno, PNY ima licencu od Palita ove generacije i prodaje svoju branded varijantu. KFA2 i GALAX imaju isti PCB kao Palit/Gainward/PNY, ali izvode neke low-brow kerefeke sa shroudom ove generacije.

 

Što se tiče buke, treba držati na umu da ova generacija je izgurala učinkovitost kroz prozor i kad imaš "TDP" (koliko god beznačajan sam po sebi) od "320 W" i karticu koja će vući maksimalni 300 (2x150 W per ATX specka za 8-pin) + 75 W kroz slot, za očekivati je da disipacija topline će biti suboptimalna s komparativno malim komadom metala i ventilatorima koji se bore uzvodno. Ako želiš prosuti to učinkovito koristeći ventiliran zrak, CPU-style high-end hladnjak-toranj je najbolja modifikacija (plus pokriće memorije i VRM-ova). Ali onda dolaziš na nivo tišine gdje će se zavijanje zavojnica čuti veoma lako na svemu osim možda Strixa koji ima fantastičan PCB, moja voli cvrkutati pod različitim opterećenjima. Ja ću kad mi dođe RDNA2 kartica i stabilizira se zaliha krenuti u operaciju na zavojnicama da smanjim cvrkutanje jer trenutno ne mogu ostati bez razvojne jedinice.

 

Kad testiram primjerice ground truth raytraced AO od svoju aproksimaciju na 3840x2160, temperatura se digne na dobrih 75°C (što je maksimum maksimuma za moju), a ventilatori dođu do možda 41% u mom poprilično provjetrenom kućištu. Buka je značajna i netko tko je osjetljiv na nju treba gledati investiciju u water block. Ali isto tako se treba pripremiti na coil whine kakav u životu nije doživio, posebno s Gainward/PNY/Palit/KFA2/Galax karticama.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 16:48 (AA55h).
10 godina
neaktivan
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

zvuci nevjerojatno. do sada mi se ni malo ovo nije svidjalo, ali ako je ovo istina... pa to vise niko ne moze obraniti... totalni klasterfak. 

5 godina
protjeran
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

 Taj dodatan prostor što se oslobodio će sasvim sigurno uzeti AMD jer im kapaciteta nikad dosta, konzole, RDNA 2, Zen 3, Zen 2 koji će se također još dugo dobro prodavati. Ne znam šta se mora desiti da AMD propusti priliku otkupiti ostatak wafera, a ako Nvidia nekim čudom to i pokupi, to će biti dobra pljuska u lice ovima koji su se žurili kupovati te kartice i pokupili šrot od Samsung node-a.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 17:09 (Riot).
10 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
mrsmith kaže...
picajzla0707 kaže...
mrsmith kaže...

Jučer mi je stiglo novo kućište pa sam presložio konfu (Phanteks P500A)... ostavio sam AIO radijator sprijeda kao intake, identično kao što sam imao u Antec P8 i 2 exhausta total straga/gore.

 

Da ne povjeruješ.. 3080 je pala za 4-5 stupnja u loadu (od 76-78 ranije na 72-73 max)... shocking promjena. Očito Antec P8 ima koma airflow s flat zatvorenom prednjom stranom, naspram ovog Phanteksovog full mesh kućišta (oba imaju tempered glass stranu).

 

 baš sam se jučer prisjetio one naše rasprave o buci od koje sam odustao jer nije bilo adekvatnih recenzija tvojeg modela

no, sad ih ima - link link

 

dakle ne, nije nečujna, čak nije niti među najtišima iako vjerujem da jest tiha

dolje možeš vidjeti što je 'nečujna grafa', msi gaming koja ima 34 u odnosu na palitovih 40db

 

stvar je u tome što ti očito nisi imao 'nečujne' grafe ranije ili si nagluh ili pak buka ostalih komponenti ili okoliša nadjačava buku grafe

jbga, kad sam picajzla na buku pa moram 

Ja imam Gainward, ne Palit :p makar mislim da su identični cooleri (možda se varam). Nisam mjerio decibele, ali kartica je odlična. Vidim tu je i Asus TUF na 39dB pa ono

 

Btw ovo je Total System Noise, uključujući i ventove kućišta, buku cpu hladnjaka, napajanja... itd. Uostalom PCEkspert je toj Palit kartici dao dobru ocjenu za buku i temp btw :) tu sliku nisi zalijepio.

 

P.S. Tebi valjda i frižider smeta

Nenenen ti si nagluh, kao i mi svi ostali 

11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
mrsmith kaže...

Ja imam Gainward, ne Palit :p makar mislim da su identični cooleri (možda se varam). Nisam mjerio decibele, ali kartica je odlična. Vidim tu je i Asus TUF na 39dB pa ono

 

Btw ovo je Total System Noise, uključujući i ventove kućišta, buku cpu hladnjaka, napajanja... itd. Uostalom PCEkspert je toj Palit kartici dao dobru ocjenu za buku i temp btw :) tu sliku nisi zalijepio.

 

P.S. Tebi valjda i frižider smeta

 ako pogledaš malo bolje, vidjet ćeš da su hladnjaci identični, ali to se znalo i prije

 

i nije total system noise, kad ti fino napišu da su svi ventovi pogašeni

We take our noise measurements with the sound meter positioned 1 foot from the graphics card. I measured the noise floor to be 32 dBA, thus anything above this level can be attributed to the graphics cards. The power supply is passive for the entire power output range we tested all graphics cards in, while all CPU and system fans were disabled. A reading under load comes from running the 3DMark Time Spy stress test for 30 minutes.

 

u pcekspert testu nisam 'zalijepio sliku' jer nema potreba, ali ako baš hoćeš - evo ti je, nije baš da ti ide u prilog kad su sve ostale usporedne grafe tiše 

ocjena dobar za buku ne znači da je nečujna, nego upravo ono što je napisao

Ventilatori se na RTX 3080 vrte na maksimalnih 2.000 okretaja i pri tom stvaraju čujnih ali ne i bučnih 41,2 dB.

sve je to kako sam i ranije u raspravi rekoa - grafa je vjerojatno tiha, ali nema šanse na 2000rpm biti nečujna, jer to ne postižu niti ventovi koji su specijalizirani za tišinu i koštaju bar 10× više od tih na grafi

11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Riot kaže...

 Taj dodatan prostor što se oslobodio će sasvim sigurno uzeti AMD...

 u tekstu piše sasvim obrnuto, ali normalno da forumske babe vange znaju bolje i to ne vjerojatno nego 'sasvim sigurno' 

3 godine
neaktivan
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Riot kaže...

 Taj dodatan prostor što se oslobodio će sasvim sigurno uzeti AMD jer im kapaciteta nikad dosta, konzole, RDNA 2, Zen 3, Zen 2 koji će se također još dugo dobro prodavati. Ne znam šta se mora desiti da AMD propusti priliku otkupiti ostatak wafera, a ako Nvidia nekim čudom to i pokupi, to će biti dobra pljuska u lice ovima koji su se žurili kupovati te kartice i pokupili šrot od Samsung node-a.

Zašto misliš da je Samsungov node šrot? Uostalom, tijekom "tock" godine je uobičajeno da Nvidia izbaci Super ali ove su generacije zgurali product line i doslovno nemaju gdje ići osim šibnuti 20GB na 3080 za $300 više. Pretpostavljeno povećanje učinkovitosti korištenjem TSMCovog 7nm čvora bi bio dovoljno opravdanje za neku varijantu "Supera" jer ništa drugo ne mogu, paliti preostali GPC (singular) direktno steže omču oko vrijednosti 3090-ice (oba su na GA102). Da ne spominjemo da takav proizvod bi mogao imati jedino 12 GB ili 24 GB GDDR6X memorije zbog distribucije memorije na PCBu i kako je povezan s memorijskim kontrolerima u ugašenom GPC-u. Meni se čini kao sasvim oke potez, svojevrsna "Slim" linija gdje postojeći korisnici ne gube na ničemu osim na računu za struju.

 

Ono što mogu vidjeti je da kao prošle godine, 3070 Super bude TSMC 7nm / Samsung 8nm"+" GA102 s ugašenim SM-ovima. Ali 3080 i 3090 su krov do Hopper generacije, samo mogu češljati učinkovitost.

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 17:58 (AA55h).
5 godina
protjeran
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Da li TSMC ograničava koliko tko može kupiti wafera? Jer ukoliko se oslobodi mjesta za 7nm, nema sumnje da će AMD prije Nvidie ponuditi novce za otkup tog preostalog dijela, u vrlo su dobrim odnosima, AMD je već sad najveći 7nm kupac i ogromna je potražnja za AMD-ovim proizvodima pa ne znam šta se mora desiti da dođe netko izvana i uzme im taj dio kolača.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
NVIDIA Ampere 30xx

Napravio sam sad 4 benchmark testa na HZD, no problem je da GPU utilisation 85-95%, ipak tu udara CPU bottleneck na 80+ fpsa na 4096x2160

Zatvoreno kučište na uobičajenoj lokaciji, GPU je undervoltan, temperatura varira 59-63 stupnjeva s fanovima oko 50-60% 

Odradit ću benchmarkove za vikend uz normalan i oc bios kad još poskidam igre za benchanje, no ne kužim, kako bi netko mogao 80+ C sa tim GPUom

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.10.2020 18:16 (alscaul).
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

 jeftina pravo sa 699$ msrp cijena joj za duplo skocila svaaka cast nasim trgovcima

13 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

 

Ovo je jebeno. 2700kn više nego na launch day. Bolja investicija od zlata, oko Nove godine očekujem 17k kn.

11 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx

Ovo je vrlo izgledno a time Nvidia moze predstavit SUPER seriju sa boljim performansama a onda je opet Game Over za Navi2 kao sto se desilo sa Navi1 uz 2000 super seriju.

Nece brzo kraj Nvidijinog monopola....

12 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Promster kaže...

 

Ovo je jebeno. 2700kn više nego na launch day. Bolja investicija od zlata, oko Nove godine očekujem 17k kn.

 Da...pitanje hoćemo li ikada vidjeti one cijene kao što su bile jedne jutro u Linksu...cca. 6500kn

14 godina
offline
Re: NVIDIA Ampere 30xx
Evo vidiš zašto navi treba da izađe, samo iz ovih razloga da cijene ne divljaju.Tko kupi po ovoj cijeni, jedino mogu reci za njega da mu nisu svi kući.
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice