Ovako, razmisljao sam malo, dosta ljudi koja zeli kupiti DSLR aparat nezna ni osnovne pojmove kao sto su blenda, shutter, isto i slicno. U ovom malom tutorialu cu vas pokusati pribliziti osnovnim pojmovima u fotografiji kao i sa raznim tehnikama fotografiranja. Kompletan tutorial sam podijelio na djelove u kojima cu pokusati sto vise uci u srz i pribliziti digitalnu fotografiju malo viseg nivoa pocetnicima kakav sam i sam.
Takodjer bih molio uvazene forumase da ne spamaju niti postaju ista dok se ovaj tutorial ne dovrsi da bi bio citak i pregledan. Ukoliko imate kakve primjedbe ili pitanja molim da mi to posaljete na privatnu poruku.
Sadrzaj:
1. Vrste fotoaparata
1.1 Ukratko o DSLR
1.2 Senzori i croop faktor
1.3 JPEG, RAW...
1.4 Stabilizacija slike
2. Osnovni pojmovi
2.1 Blenda (Apperture)
2.2 Zatvarac (shutter)
3.3 ISO vrijednost
3.4 Ekspozicija
3. Objektivi
3.1 vrste objektiva
4. Tehnike fotografiranja
4.1 pravilo trecina
4.2 dubina polja
1. VRSTE FOTOAPARATA
1.1 Ukratko o DSLR
DSLR (Digital Single Lens Reflex) fotoaparati su aparati koji za razliku od SLR aparata koriste fotosenzor za primanje svjetla za razliku od analognih fotoaparata kojima je svjetlo islo direktno na film koji je bio oblozen svjetlosno osjetljivim kemikalijama. Neki brkaju SLR aparate kao "aparate kojima se mogu mijenjati objektivi", iako je to u biti i pravilo kod (D)SLR aparata, nisu zbog toga SLR.
Kratko objasnjenje rada fotoaparata. Svjetlost kroz objektiv (1) dolazi do ogledala (2) koje ga dalje salje fokalne lece (5) preko pentaprizme (7) do okulara (8) gdje vi vidite ono "sto aparat vidi"... Dakle sliku koja ce biti zabiljezena. Kada vi pritisnete dugme za okidanje, svjetlost se vise ne odbija preko ogledala (2) vec ide do shuttera (3) (sto je u biti lopatica koja propusta/blokira svjetlost). U koliko je shutter "otvoren" svjetlost ce ici do senzora (4) koji ce pretvoriti svjetlost u elektricne signale - odnosno kreirati sliku. Dalje je stvar elekronike koja ce to pretvoriti u RAW/JPEG, spremiti na karticu ili gdje vec.
Nadalje, postoje fotoaparati sa LCD ekranom (u velikom slucaju pravilo u danasnje doba) koji vam sluzi da pregledate vec snimljenu fotografiju (velika prednost nad SLR fotoaparatima) ili pak koji vam mogu sluziti za kadriranje (LiveView ekrani) iako se kadriranje preko LCD-a ne preporuca jer nemate stabilnost (trzanje tijela vodi k mutnijoj slici)
1.2 Senzori i croop faktor
Senzori su elektronicki uredjaji ciji je zadatak pretvaranja svjetlosti u elektronicke impulse. Najcesce se izvode kao matrica fotosenzibilnih elemenata. Postoje vise vrsta ali o tome poslije. Sto je croop faktor? Kod SLR fotoaparata koristio se (najcesce) 35mm film. Danasnji fotoaparati najcesce nemaju velicinu senzora kolika je bila "velicina slike" kod analognog filma. Odnos velicine senzora i slike na analognom filmu zove se croop faktor i iznosi najcesce oko 0.9x puta, dakle manji je od 35mm filma. Fotoaparati kojima je senzor iste velicine ko u analognom filmu zovu se FULL FRAME fotoaparati i kostaju boli glava.
1.3 JPEG, RAW...
Velika vecina fotoaparata sprema slike u ovim formatima, dakle, moze se izabrati dali da sprema sliku ko JPEG (kompresirana slika), RAW ili i jedno i drugo. Koja je razlika JPEG-a i RAW-a. Kod JPEGa fotografija je kompresirana, dakle manje je velicine i kvalitete. Kod vecih kompresija karakteristicne su "kockice" na slici. U koliko se slika sa npr. 10Mpix smanji na nekih 1Mpix defekti nisu uocljivi toliko.
Kod RAW formata slika se sprema onako kako ju je procitao senzor. Dakle u izvornom obliku. To nam daje daleko vecu kvalitetu slike (neki aparati imaju jako lose algoritme kompresiranja u JPEG pri cemu se gube boje, zasicenje i slicno) i takodjer nam daje dosta mogucnosti za jednostavno korigiranje slike bez gubitka kvalitete (ekspozicija, zasicenje...)
1.4 Stabilizacija slike
U koliko fotografirate iz ruke (dakle bez stativa ili polaganja aparata na neki zid, podlogu i slicno) neminovno je treskanje fotoaparata, sto ce kod nepovoljnih svjetlosnih uvjeta (sjena, slaba umjetna rasvjeta i slicno) rezultirati mutnom slikom. Da bi to izbjegli proizvodjaci su implementirali stabilizaciju slike u fotoaparatu koja djelomicno kompenzira tresnju fotoaparata (ne ocekujte cuda, ali pomaze poprilicno).
Kod nekih foto aparata (npr Sony) stabilizacija je implementirana u tijelu fotoaparata, sto omogucava da se koriste i stariji objektivi (u ovom slucaju Konica Minolta) sa kojima cete i dalje imati stabiliziranu sliku, sto rezultira jeftinijim objektivima (manje komplicirana izrada).
Kod drugih fotoaparata (Canon npr.) stabilizacija se izvodi u objektivu sto cini objektive masivnijima, skupljima.