Auti - ultimativna tema izdvojena tema

poruka: 77.053
|
čitano: 13.197.487
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Ma to se brzo usalta nakon.
Sta ocekivati da ces nakon 30h autoskole znati saltati svako vozilo?

Pa meni je cudno kad nakon 5g automatika sjednem u rucnig dizela ili benzinca.

5min isprobavanja i privikavanja, a onda ide sve glatko, jer svaki automobil je drugaciji.

Imal sam C-Maxa i B-Maxa. Slicni a opet razliciti.
B-Max i EcoSport oba sa 1.0l EcoBoostom rucnim, a osjecaj saltanja je kod oba drugaciji.

Nema potrebe da strahujes. Ako te je strah da neces znati saltati, nemoj ni voziti.

Bolje ti je onda vjezbati navecer kad nema nikog na nekom parkiralistu sam, u dva dana ces dobiti osjecaj za automobil.

Zato recimo vani kad polazes kao mladi vozac, moras sa roditeljima napraviti 5000km voznje sa svojim vozilom, jer tu dobijes vise prakse nego u autoskoli.

Kod nas tog nema, kao ni prave prakse kod strukovnih skola (osim medicine), pa na kraju dobijes mlade ljude koji ne znaju raditi svoju struku, strah ih vozit i svi pobjegnu u politiku, jer to je lakse.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Nije da me strah voziti nego mi je jako čudno  voziti benzinac, ko prvo krepava mi, ko drugo ne mogu ga tako lagano vozit kod parkiranja jer treba koristit i kvacilo i gas a i kocnicu (tak da se pogubim na momente i krepa mi), kod dizela samo kvacilo i noga mi je iznad kocnice... tak da je, ovo mi je ko znanstvena fantastika s dizela prec na benzinac, pa sam zato i odlucio linijom manjeg otpora - dizelom... No sudeći po vašim komentarima a i logičkom zaključivanju bolje je isplativiji benzinac samo što mi treba praksa za njega.

Koji benzinci su pouzdani do 20k kn? Koje da gledam, nes tipa toyota il tako nes? Auto bih koristio za posao i gradsku voznju, bez prevelike kilometraže.. Trebao bi imat 5 vrata, i što manji da je to bolji, izuzev renault clio il vw polo (njih ne zelim)..

Se isplate škode fabie il opel astra?

 

EDIT: Ako tko zna neki oglasnik kao njuškalo može mi zalijepiti link. Našao sam par al su istekli oglasi odavno (index oglasi ako se ne varam)

Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 9:43 (hardrock).
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Yaris 1.3, Clio 1.2, Corsa 1.2, Fiesta 1.4, Fabia 1.4, Punto 1.4.

16 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
hardrock kaže...

Nije da me strah voziti nego mi je jako čudno  voziti benzinac, ko prvo krepava mi, ko drugo ne mogu ga tako lagano vozit kod parkiranja jer treba koristit i kvacilo i gas a i kocnicu (tak da se pogubim na momente i krepa mi), kod dizela samo kvacilo i noga mi je iznad kocnice... tak da je, ovo mi je ko znanstvena fantastika s dizela prec na benzinac, pa sam zato i odlucio linijom manjeg otpora - dizelom... No sudeći po vašim komentarima a i logičkom zaključivanju bolje je isplativiji benzinac samo što mi treba praksa za njega.

Koji benzinci su pouzdani do 20k kn? Koje da gledam, nes tipa toyota il tako nes? Auto bih koristio za posao i gradsku voznju, bez prevelike kilometraže.. Trebao bi imat 5 vrata, i što manji da je to bolji, izuzev renault clio il vw polo (njih ne zelim)..

Se isplate škode fabie il opel astra?

 

EDIT: Ako tko zna neki oglasnik kao njuškalo može mi zalijepiti link. Našao sam par al su istekli oglasi odavno (index oglasi ako se ne varam)

Da, praksa ti je najbitnija i relativno brzo se čovjek da priviknuti. Naravno, iskusan vozač se privikne brže.

Za 20kkn, realno jedino i možeš naći benzinca, a da imalo valja. Na stranu što je sve stvar pojednog primjerka. Isto tako, malo je čudno bježati od Clia ili Pola, a gledati Fabiu. Astra je klasa više.

 

12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Gledaj najviše na Index oglasi, s tim da sortiraj prema najnovijem jer ne brišu oglase i čak na Facebook Marketplacu bude dobrih ponuda. Njuškalo je propalo dosta od kad naplaćuju oglase.

Wolt 30kn kupon: GKD47
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 9:52 (Tony1999).
7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Ne treba te biti strah, samo se opustis i to je to.

 

Navecer odes kod Kauflanda ili Spara na parking, fino je osvjetljeno, nema nikog,

i vjezbas gadjanje parkiranje untrag izmedju crta - ne moze se nista desiti kad nema

nikog, a crte su ti orjentir na ogledalima.

 

A unaprijed ti ionako nebi trebalo biti problem - sve je ispred tebe, vidis parkiraliste i crte,

lagani gas, nece ti krepati i kad pustis gas, i stignes prikociti i stati po potrebu na kvacilo.

 

Nema potrebe da jasis po kvacilu, jer ako ti planiras usporavati tako sto stisces kvacilo,

poginut ces - jer kvacilom odvajas masinu od mjenjaca i kotaca, i vozilo ti zapravo ubrzava.

 

Kocnica je za usporavanje, kvacilo je za odvajanje masine -  to ste trebali nauciti u auto-skoli.

Voznja na kvacilu ili sa masinom odvojenom od mjenjaca (neutralna pozicija mjenjaca) je zabranjena i opasna.

Em gubis kontrolu i balans vozila, em ces teze zakociti, jer masina takodjer koci i pomaze mehanickim kocnicama, smanjuje mogucnost pregrijavanja diskova itd.

 

Doci ce to s vremenom samo po sebi. Sad si mlad i u stresu si, ruke ti se znoje, sve ti je nekako "puno" odjednom,

jer nemas vjerovatno ni 500km u tih 30 sati skole, tesko ti je pratiti promet, uvjek si najsporiji, kreteni ti trube

i onda su jos u vecem stresu.

 

To te ne treba brinuti, opusti se, prati promet oko sebe, mozes voziti po ogranicenju, po gradu je to 50 odnosno 30 u nekim zonama,

i to sto netko iza tebe trubi, nemoj se uopce na to obazirati - ti vozis po propisima, vozis svoju voznju, ne ugrozavas nikoga.

Ako mu smetas, neka te zaobidje. nedaj se ispravocirati, pa da izgubis koncetraciju i koordinaciju - jer tad ces se spetljat

i neces znati gdje ti je papucica gasa a gdje kocnice.

 

Ako ti i krepa - desi se - ukljucis sva 4, izbacis iz brzine, pokrenes masinu, iskljucis sva 4 i vozis dalje. Desava se.

Mozes imati problema sa strujom, to ovaj iza tebe ne zna i ne moze znati. Nista posebno bitno u zivotu - nit ce njemu

radi tih 10s zivot proletjeti, a niti tebi.

 

Problem netolerantne voznje u ExYu je takav, da ti kao mlad vozac imas nepotreban pritisak, zbog toga si nesiguran i radis pogreske

koje ti se inace nebi desile. Dakle samo opusteno, ne obazirati se na provokacije, blicanja i trube - ako radis sve po propisima,

"nije tvoj problem", nek se nervira onaj iza tebe jer ima malog pishu.

 

Pratis promet, mices se jedino hitnoj, vatrogascima i policiji, dok god vozis po propisima, nema te sta dirati majmun

sa BMW-om koji ti se nabije na guzicu i blica. Nemoj biti kao takvi kreteni i neces imati problema.

 

Evo ja sam takav da vozim defenzivno, vecinu voznje mogu proci i bez potrebe za kocenjem,

dovoljno je da pustim gas i smanjim u nizu. To kod agresivne voznje nije moguce.

 

Kad se meni neki supak zavali na guzicu i blica, necu ga brake-checkat, jer ce mi se tutlek zabit u dupe,

al zato cu pustiti gas i voziti ispod ogranicenja, da ga jos vise iznerviram - ako je ogranicenje 50,

vozit cu 40 - ne moze mi nista - odvrnem radio i boli me uho.

 

Dakle bitno je da si opusten i da ne dozvolis da ti drugi utjecu na koncetraciju. I neces imati problema

ni sa benzincem, dizelom, hibridom, elektricnim, Voyagerom sta vec.

 

1. Prati promet

2. Defenzivna voznja

3. Opusteno

4. Ne dozvolit da te netko ispravocira i izbaci iz koncetracije

5. Uzivati u putovanju - a ne samo dolasku do cilja

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
10 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Tony1999 kaže...

Gledaj najviše na Index oglasi, s tim da sortiraj prema najnovijem jer ne brišu oglase i čak na Facebook Marketplacu bude dobrih ponuda. Njuškalo je propalo dosta od kad naplaćuju oglase.

 Njuškalo se je samo pročistio od krametina i od oglasa ekipe koja prodaje a ne bi prodala. Ako je nekome teško dati 100kn za 3 mjeseca oglasa, onda si mogu misliti kako auto održava. Njuška je oglas sa najviše pregleda i sa pravom ima svoju tarifu. Kupujem auto na godišnjoj bazi i uglavnom uvijek tamo nađem to što i kupim. Na indexu je kaos a Facebook Marketplace koriste osobe koje nisu u stanju objaviti oglas na nekoj internet stranici. 

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Na Indexu ima svakakvih idiota. 1/3 oglasa kojih je prijatelj zvao je bilo objavljeno samo da bi oni vidjeli koliko bi im netko ponudio za auto i koliko ima zainteresiranih. 

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ivanzu kaže...

Pa kada nijedna autoškola skoro da ni nema benzinaca.

 Ne znaci da ih moraju ucit da se oslanjaju na ETB i kretanje s kvacilom. Imam primjera gdje ih se ni sa rucnom nije ucilo kretat na uzbrdici, pa su se ljudi cudili kako auto klizi unazad sam od sebe, a u AŠ nije to radio.

 

 

Pod ETB, nisam siguran  koji dio je zaduzen za dodavanje okretaja pri kretanju, ECU? Znam da noviji auti imaju taj svojevrsni anti-stall koji u prvoj zna dizat okretaje kada se kvacilo spaja.

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 11:38 (ivanoile).
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hardrock kaže...

Nije da me strah voziti nego mi je jako čudno  voziti benzinac, ko prvo krepava mi, ko drugo ne mogu ga tako lagano vozit kod parkiranja jer treba koristit i kvacilo i gas a i kocnicu 

 

A kod automatika samo kočnica...

Tako da je bolje onda ići na automatik nego manualac

Ali to što ti je sad čudno, za tjedan dana vožnje bilo bi ti posve normalno.

Svakakvih sam se priča naslušao i uvjeravanja da netko ne može ovo ili ono jer je navikao na nešto drugo.  Može se sve. Pa nisi se rodio sa znanjem vožnje dizela.

PSN - darklydexter
16 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
ivanoile kaže...

 

Pod ETB, nisam siguran  koji dio je zaduzen za dodavanje okretaja pri kretanju, ECU? Znam da noviji auti imaju taj svojevrsni anti-stall koji u prvoj zna dizat okretaje kada se kvacilo spaja.

Kad sam to prvi put uvidio, mislio sam da je nešto u kvaru.

Ja u prvu, on diže okretaje...

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ne bi trebao dizati okretaje dok ne osjeti da se kvačilo popušta.

16 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
ivanzu kaže...

Ne bi trebao dizati okretaje dok ne osjeti da se kvačilo popušta.

Vidiš, pogledam, uopće nisam to pratio...

16 godina
offline
Auti - ultimativna tema

meni je na aurisu to bilo full cudno sa tim ETB-om.

cak je i moguce da je nesto bilo zbrckano jer kad je bio hladan, dizao bi okretaje na pritisak kuplunga od 1. do 3. brzine, pojma nemam jel to bilo normalno ponasanje. nije me previse mucilo jer se masina brzo grijala i to bi nestalo.

sad mi u dizelu dodatno dize i orketaje kad prebacujem u nize brzine.

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Evo ja sam se odlucio traziti toyotu yaris 1.3  vvti ili opel corsu 1.2, moze mi neko rec koja je razlika izmedu yaris 1.0 vvti i 1.3 vvti? Više KS u 1.3 ili se varam?

16 godina
online
Re: Auti - ultimativna tema
hardrock kaže...

Evo ja sam se odlucio traziti toyotu yaris 1.3  vvti ili opel corsu 1.2, moze mi neko rec koja je razlika izmedu yaris 1.0 vvti i 1.3 vvti? Više KS u 1.3 ili se varam?

Hm, za 20 kkn pitanje je kakvog ćeš Yarisa naći, a ispred Corse bi stavio i Clia i Pola.

7 godina
protjeran
offline
Re: Auti - ultimativna tema

Kod Yarisa mozes uzeti i 1.4 d4d dizel - on ti je nepoderiv, a mozda ti udje u budzet.

https://www.njuskalo.hr/auti/toyota-yaris-1.4-d-4d-cool-2005-oglas-34006617

 

Vidi se da je mozda bila udarena, al nista strasno, za te novce super.

Imas i povoljnije al sa 3 vrata.

 

1.0 vtt ti nebi preporucio, 1.33 je sasvim OK.

 

No idealan bi ti bio hibrid - em je benzinac sa malom potrosnjom,

em je automatik, nema krepavanja, nema drljenja po mjenjacu na semaforu,

sjednes i uzivas.

 

Al za njega ti treba malo vise love:

https://www.njuskalo.hr/auti/toyota-yaris-1.5-vvt-sol-oglas-26549596

 

Ak ti nije hica, ustedis pol godine jos 3000€, pitas lika jel bi dao za 6000€ i miran si.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
14 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
Old Iggy kaže...
hardrock kaže...

Evo ja sam se odlucio traziti toyotu yaris 1.3  vvti ili opel corsu 1.2, moze mi neko rec koja je razlika izmedu yaris 1.0 vvti i 1.3 vvti? Više KS u 1.3 ili se varam?

Hm, za 20 kkn pitanje je kakvog ćeš Yarisa naći, a ispred Corse bi stavio i Clia i Pola.

 Ne znam baš za pola kao benzinca za 20k kn, većinom nađeš samo 1.2 benz a taj motor je žestoko sranje iako je auto lagan za vozit.

http://www.pecalica.hr/users/add/3cb0b321e3e8d77d2544dd607b4cbfe6
13 godina
online
Auti - ultimativna tema

Mazda 3 2012 BL gdje spojiti plus od DRL svijetla? 

Bijela ide na poziciju a crvena na plus (ACC) gdje tocno?

13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ivanzu kaže...

Ne bi trebao dizati okretaje dok ne osjeti da se kvačilo popušta.

 Digne u BMWu cim stavis u prvu. I nastavi dizat sto ga vise spajas. Zajedno sa onim CDV, divota...

Di2 & EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put čet 29.4.2021 19:30 (ivanoile).
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hardrock kaže...

Evo ja sam se odlucio traziti toyotu yaris 1.3  vvti ili opel corsu 1.2, moze mi neko rec koja je razlika izmedu yaris 1.0 vvti i 1.3 vvti? Više KS u 1.3 ili se varam?

 Ja sam na Yarisu bio nakon polozenog. Nakon sto to naucis vozit, znat ce sve ostalo. 1,33 voli visoke okretaje, osjeti se kad ga nagazis. Inace pristojan motor, nikad problema. Nas su mucili zglobovi najvise na Yarisu 2. I malo ta unutrasnjost je cudna, ali inace nikad problema u 5-6 godina.

Di2 & EPS FTW!
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
hardrock kaže...

Evo ja sam se odlucio traziti toyotu yaris 1.3  vvti ili opel corsu 1.2, moze mi neko rec koja je razlika izmedu yaris 1.0 vvti i 1.3 vvti? Više KS u 1.3 ili se varam?

 Ona corsa 1.2 16v ak ju nađeš za ok cifru, nije loš auto. Pokušaj naći s comfort opremom, malo je udobnija nego obična. 

 

Štagod misliš uzimati, idi kod mehaničara neka provjeri auto, a prije neg mehaničara tlačiš, provjeri povijest auta, uzmi broj šasije i vidi na teh pregledu ispis km i povijest.

 

A prije toga svega, googlaj broj od oglašivača, ak vidiš da je često imao oglase s autima, bježi ća od tog šanera. Npr 09824xxx8 njuskalo.hr/ index.hr oglasi. If u know what i mean.

Živjeti u svijetu i pritom ne biti svjestan smisla svijeta isto je kao i lutati velikom knjižnicom i pritom ne doticati knjige
12 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
nixass kaže...

dva mjesta od mene u garazi je ovaj M3, vec 2 godine nije mrdnuo s mjesta, tablice skinute.. to je jedini BMW uz E39 V8 i E60 V8 kojeg bi uzeo bez razmisljanja (u slucaju da trazim tak nekaj), cak mi dodje da ostavim poruku vlasniku/ci.

 Ima legendarnih auta nema sta.

Ja sam ipak preprodao svoj E36 dalje, sad opet cekam da uleti neki drugi,a vjerojatno ce i E60 na prodaju pa mozda uzmem F10

"Straight roads are for fast cars, turns are for fast drivers." - Colin McRae
10 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
nixass kaže...

dva mjesta od mene u garazi je ovaj M3, vec 2 godine nije mrdnuo s mjesta, tablice skinute.. to je jedini BMW uz E39 V8 i E60 V8 kojeg bi uzeo bez razmisljanja (u slucaju da trazim tak nekaj), cak mi dodje da ostavim poruku vlasniku/ci.

 Gdje se to nalazi? Jel SMG?

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Pozz,

našao sam jednu toyotu po pristojnoj cijeni makar je drugi vlasnik..

https://www.index.hr/oglasi/toyota-yaris-1-3-vvt-i/oid/2883360 

Što mislite vrijedi li ici pogledat?

I tražim samo u sjevernoj HR do Zagreba.

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ne, to prodaje neki preprodavač.  

14 godina
offline
Auti - ultimativna tema

A ova opel corsa https://www.index.hr/oglasi/opel-corsa-1-2-85-tisuca-tkm-1-vlasnica-reg-1-god-2004-god/oid/2892085

Mada pise 1. vlasnica a dolje Vlasnik - drugi..

Taman kad pomislim da sam nasao korektan auto onda na kraju ispada da je preprodavač il neš čist deseto haha :D

 

EDIT: https://www.index.hr/oglasi/opel-corsa-1-2-16v/oid/2886461 jos jedan opel

 

I da ako smetam sa ovim "spamanjem" koji auto da uzmem slobodno nek netko kaze, pa cu se probat snac vec nekako :)

LP

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 11:07 (hardrock).
12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

Ta prva Corsa se čini Ok i možda bi vrijedilo otići pogledati ako je blizu. Ima nelogičnosti da je auto na EU tablicama, a u obitelji od prvog dana, sat je resetiran što znači da je akumulator skidan zbog nekog razloga. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 11:29 (ivanzu).
13 godina
offline
Re: Auti - ultimativna tema
ivanzu kaže...

Ta prva Corsa se čini Ok i možda bi vrijedilo otići pogledati ako je blizu. Ima nelogičnosti da je auto na EU tablicama, a u obitelji od prvog dana, sat je resetiran što znači da je akumulator skidan zbog nekog razloga. 

 Preprodavaci cesto skinu dobar akumulator i dobre gume i stave neke lose ili nove najjeftinije kineske tipa aplus..

 

Kad smo kod akumulatora, moze li se na auta koji ima start stop koji je ugasen ugraditi obican akumulator, znam da ima tu jos stavki koje utjecu, sto bi tocno jos trebalo preraditi da u njega moze obican aku?

 

Moze li se u stariji auto bez start stop sustava ugraditi agm akumulator?

 

 

12 godina
offline
Auti - ultimativna tema

AGM može ići u bilo koji auto ali obični ne bi trebao ići u auto koji ima S/S jer ne može podnijeti agresivno punjenje kao AGM. Ako je S/S ugašen treba provjeriti je li to utječe na način punjenja ili je ostalo isto. Ako auto ima senzor koji automatski prepozna kakav je akumulator stavljen unutra onda ne bi trebalo biti problema.

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.4.2021 11:57 (ivanzu).
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice