Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.

poruka: 23
|
čitano: 15.622
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju

Dobio sam seminarski rad na temu "Kreiranje serverske/sistemske dokumentacije u poslovnom okruženju." i trebam pomoc obzirom da u knjizi nisam nasao sta mi treba. Postoji li kakva knjiga ili sl kako treba dokumentirati administraciju servera? Nadam se da neki od administratora citaju ovaj forum :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.1.2011 17:22 (secko).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Dokumentacija

Nije propisano {#}.

 

Ugrubo:

 

Koji će biti hostname u organizaciji

Koji su hardverski resursi (CPU, RAM, diskovi, RAID polje itd.)

Ako je virtualizacijski host, koje su virtualne mašine gore (aktivne i neaktivne) što je na njima i koliko resursa troše.

Koji OS instaliran patch level, IP adresa, koji su servisi startani.

 

Vezano za konkretnu okolinu koje instalirana na serveru, tu može biti svašta: baza, neki middleware isl. Znači što je i kako je instalirano, koji su parametri, na kojem portu se šta vrti. Kak se to sve starta/stop-a ako je potrebno restartati server. Uglavnom, pišeš dokumentaciju za sebe iz razloga što nema šanse da popamtiš sve detalje, za non-admin ljude koji će koristiti određene servise na tom serveru i za druge admine koji te mijenjaju.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Dokumentacija

Nemoj zaboraviti i sigurnosnu politiku. To je profesorima na faksu najdraža stvar.

Could it be, nothing that you learned from ash and debris?
14 godina
neaktivan
offline
RE: Dokumentacija

sada mi je malo jasnije no opet ne trebam raditi na nekom primjeru nego opisat kako se sve to radi tako da cu pokusat googlat redom teme pa da mogu sastavit nekih 15 str to bi trebao biti neki minimum

 

naravno googlo sam kompletnu temu nista nisam nasao jer ne postoji neki tutorial koji ce vam ovo objasnit bar tako izgleda mislim da treba iskustva da bi se ovo moglo fino srocit

 

u svakom slucaju   hvala na odg pogotovo stef ovo je jako dobar orijent za pocetak

16 godina
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
secko kaže...

Dobio sam seminarski rad na temu "Kreiranje serverske/sistemske dokumentacije u poslovnom okruženju." i trebam pomoc obzirom da u knjizi nisam nasao sta mi treba. Postoji li kakva knjiga ili sl kako treba dokumentirati administraciju servera? Nadam se da neki od administratora citaju ovaj forum :)

Kreiranje dokumentacije? Uhhhhhhhh, veliki zalogaj...

Ukratko, dokumentiranje svih stanja, redovnih procesa i postupaka u određenim situacijama. Od detaljne konfiguracije svih elemenata opreme, no ne samo poslužitelji, tu su i sve vrste komunikacija, ostalih uređaja (diskovni sustavi, backupi), sigurnosna politika itd.

Pišu je uvijek oni koji su zaduženi za pojedine elemente, na način da bude razumljiv i najobičnijem operateru.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
Old Iggy kaže...
secko kaže...

Dobio sam seminarski rad na temu "Kreiranje serverske/sistemske dokumentacije u poslovnom okruženju." i trebam pomoc obzirom da u knjizi nisam nasao sta mi treba. Postoji li kakva knjiga ili sl kako treba dokumentirati administraciju servera? Nadam se da neki od administratora citaju ovaj forum :)

Kreiranje dokumentacije? Uhhhhhhhh, veliki zalogaj...

Ukratko, dokumentiranje svih stanja, redovnih procesa i postupaka u određenim situacijama. Od detaljne konfiguracije svih elemenata opreme, no ne samo poslužitelji, tu su i sve vrste komunikacija, ostalih uređaja (diskovni sustavi, backupi), sigurnosna politika itd.

Pišu je uvijek oni koji su zaduženi za pojedine elemente, na način da bude razumljiv i najobičnijem operateru.

 

Pogotovo ako ta dokumentacija upada pod neki ISO (što je u većim tvrtkama često slučaj)... Pa onda dokumenti još dobiju layere "iznad" koji uključuju dosljednost, označavanje, potvrđivanje, sljedivost, radne procedure i sve one ostale divne pojmove. {#}

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2011 8:36 (vlad0).
16 godina
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
vlad0 kaže...
Old Iggy kaže...
secko kaže...

Dobio sam seminarski rad na temu "Kreiranje serverske/sistemske dokumentacije u poslovnom okruženju." i trebam pomoc obzirom da u knjizi nisam nasao sta mi treba. Postoji li kakva knjiga ili sl kako treba dokumentirati administraciju servera? Nadam se da neki od administratora citaju ovaj forum :)

Kreiranje dokumentacije? Uhhhhhhhh, veliki zalogaj...

Ukratko, dokumentiranje svih stanja, redovnih procesa i postupaka u određenim situacijama. Od detaljne konfiguracije svih elemenata opreme, no ne samo poslužitelji, tu su i sve vrste komunikacija, ostalih uređaja (diskovni sustavi, backupi), sigurnosna politika itd.

Pišu je uvijek oni koji su zaduženi za pojedine elemente, na način da bude razumljiv i najobičnijem operateru.

 

Pogotovo ako ta dokumentacija upada pod neki ISO (što je u većim tvrtkama često slučaj)... Pa onda dokumenti još dobiju layere "iznad" koji uključuju dosljednost, označavanje, potvrđivanje, sljedivost, radne procedure i sve one ostale divne pojmove. {#}

Baš to, samo ga nisam htio dodatno plašiti. {#}

15 godina
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
Old Iggy kaže...
..Baš to, samo ga nisam htio dodatno plašiti. {#}

dodatno, za googlanje

- ISO, procedure procjene rizika, sigurnosti sistema, postupaka i svih formulara...

Primjer da bi bilo lakše razumjeti: ''osoba-djelatnik, izgubi npr notebook'', koji su sigurnosni rizici kao podatci i pristupne šifre koji se automatski moraju mijenjati, moraju se distribuirati svim ostalim povezanim ososbama itd.. za svaku od tih stvari postoji propisani formular i procedura. Slična situacija ali kontrolirana je recimo kvar računala koje se šalje u ovlašteni servis... sve procedure kao korisničke i sistemske šifre (npr za BIOS) kao i sami podatci bi trebali biti uklonjeni prije slanja, backupirani itd.. moguća je i privremena ili trajna zamjena računala otvaranje novog korisničkog accounta ili prebacivanje starog itd. itd..

Kao treći primjer koji je obavezan dio ISO normi, npr katastrofalan događaj (poplava, udar komete..) predviđeni postupci, backup, downtime,...

Ili recimo ''čistačica je izgubila ključ poslovnih prostorija..'', procedura, ispunjavanje svih formulara... do zamjene brave i podjele novih ključeva.

 

I to sve mora biti formalno razrađeno, jer administrator može držati sve u glavi, ali što ako on recimo nestane ili je bolestan ili ...

Pa do tako banalnih stvari, koji u tim standardima popisuje fizičku opremu, kao mrežni kabel CAT5e ili CAT6, optika, klimatiziranost servera, snaga UPSa, redundantnost.itd. ..

Sve to spada u administraciju sistema, što u većim sistemima koji zahtijevaju ateste po ISO normi uvjetuje posao za recimo banke, osobne podatke građana, zdravstvo.. Bez atesta, nema posla, za atest moraš proći stotine stranica procedura ''IF-then''.

 

googlaj npr ISO/IEC, ISMS, (9000-27000)

Kad vidiš količinu povezanih materijala i shvatiš da samo naslovi mogućih dokumenata mogu biti više desetaka(stotina) stranica... tema je slična kao da trebaš popisati sve biljke.

U takvim sistemima sama odluka o kupnji servera je procedura koja je već definirana, nema tu npr 'zdelanca' iz nekog web-shopa, isključivo brand kao HP s točno određenim modelom (specifikacije) za koje se zna trajanje supporta za dijelove itd.

To je daleko od '' -ajmo dignut server.., treba nam kanta i nešto kabela..''.

 

(a mislio si da je posao admina samo dodjela user-passworda ili resetiranje iste, naravno i to je dio posla, kao i recimo slaganje uredskog klana za Quake ili Tetris...) {#}

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.

Pitanje za vas znalce. Da li u dokumentaciju ulaze i mjere protiv prirodnih nepogoda (poplava, požar i sl.) i sličnih stvari?

Could it be, nothing that you learned from ash and debris?
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
ihush kaže...
(a mislio si da je posao admina samo dodjela user-passworda ili resetiranje iste, naravno i to je dio posla, kao i recimo slaganje uredskog klana za Quake ili Tetris...) {#}

 

I onda se ljudi čude zašto su sysadmini u pravilu jako dobro plaćeni... Fućkaj ti znanje i iskustvo koje moraš imati da bi mogao raditi tako nešto, najvažnije je srediti jednu jedinu stvar koja iskreno muči 95% ljudi u firmi i rep+ odeee u nebesa. {#}

 

 

Back on topic:

Vjerojatno ne bi bilo loše da spomeš i sigurnosne aspekte (tipa: tko, kada i pod kojim uvjetima smije pristupiti kojim dokumentima; postupci kriptiranja/dektiptiranja + uništavanja povjerljivih dokumenata; ...), lance odobravanja i životni vijek nekog dokumenta, redundanciju i spremanje/čuvanje/arhiviranje dokumenata (npr. treba li postojati samo soft copy, hard copy ili oboje; na koje medije to ide; backup procedure; ...)...

 

U svakom slučaju, vrlo zanimljiva tema sa stajališta seminarskog rada (u smislu da me  baš zanima kako će to sve stati na 20-ak stranica). {#} @srecko: Ajde nam pukni link za download kad ga napišeš, baš da vidimo...

 

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
16 godina
neaktivan
offline
Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.

Iz svega navedenog na tu temu se moze napisati barem magistarski rad ako ne i doktorat ;)

:)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
D4RKL1NG kaže...

Pitanje za vas znalce. Da li u dokumentaciju ulaze i mjere protiv prirodnih nepogoda (poplava, požar i sl.) i sličnih stvari?

 -da.

Ali ovisi o potrebi firme, ne kao neki zakon kojeg se moraš držati, nego kao atest kojeg zadovoljavaš... (to je važno strankama..).

Recimo reklama za hostove je downtime/uptime 99.99999% ...pa i u slučaju takvih nepogoda.

Sve ide po principu if-then. Ako predvidiš neku mogućnost, moraš detaljno razraditi sve potrebne korake, hw-sw, papirologoja, osoblje... recimo telekom, u slučaju požara vrlo logičan je nestanak struje, UPS ima neko vrijeme (nevažno dali je 5min ili 5 sati..) to je samo amortizer. Po logici moraju imati dizel-agregat za neovisno napajanje kao i spoj na par trafo stanica... tj, u itf-then predvidiš požar i neko realno trajanje 'krize'. Ako je to npr 3 dana, tad moraš isplanirati koliko agregata, UPSova.... pa i kanistera s gorivom trebaš imati u pričuvi da bi sistem radio. (npr server sobe su klimatizirane, UPS tu nemože pomoći, mora agregat)... Moraš isplanirati kako će ljudi potrebni za rad pogona preživjeti, hrana, dolazak na posao..itd to je sistem vojne organizacije i prelaska na radnu obvezu itd.

Pa se nakon tog može postaviti pitanje, a šta ako požar traje 4 dana ...7 dana.. -e J#bipa... možeš izdržati neko vrijeme, preko toga postane nevažno jer možda više neće biti ljudi..

To se zove nivo prihvatljivog rizika.

Ako usporediš neku 'običnu firmu' s recimo USA standardima za precedničku aparaturu..(bunkeri za nuklearni udar s potrebštinama za cca godinu i više.) -realnije vidiš gdje je realna granica za 'običnu firmu'. Nasuprot tom primjeru imaš recimo snježne padaline i zatvorenu školu par dana... nikakve posebne posljedice uz dječje veselje (ali i to je planirana procedura, kao i mogućnost da djeca u školi ostanu neko vrijeme ili koliko čamaca treba nepotopivi Titanic...)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
D4RKL1NG kaže...

Pitanje za vas znalce. Da li u dokumentaciju ulaze i mjere protiv prirodnih nepogoda (poplava, požar i sl.) i sličnih stvari?

Ako su takve mjere uvedene, naravno. No one obično idu u tzv. DR protokol, tj. skup procedura najčešće neovisnih od ostale dokumentacije.

logic kaže...

Iz svega navedenog na tu temu se moze napisati barem magistarski rad ako ne i doktorat ;)

Teško jer nema ništa novo, ali opseg od par stotina / tisuća stranica je pod normalno. {#}

I košta poprilično.

13 godina
neaktivan
offline
Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.
U CBT Nuggetsima koji su posveceni CompTIA Server + nalazi se jedan nugget koji je posvecen dokumentaciji o serverima. Video 17 : http://www.cbtnuggets.com/series?id=538
Ako znas nekoga da mozda ima,pa neka posudi. Mozda ti pomogne,a ovo su ti exam objectives za taj CompTIA ispit,pa a vidis o cemu se radi. MOzda ti pomogne?

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.

fenomenalno ne udjem 6 dana i zateknem dovljno stvari za magistarski :P hvala svima punooooo mislio sam da necu imat o cemu pisat izgleda da ce biti problem kako napisat ispod 15 str jer rad treba u par minuta prezentirat obzirom da je kazneni (za nedolaske )

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
secko kaže...

fenomenalno ne udjem 6 dana i zateknem dovljno stvari za magistarski :P hvala svima punooooo mislio sam da necu imat o cemu pisat izgleda da ce biti problem kako napisat ispod 15 str jer rad treba u par minuta prezentirat obzirom da je kazneni (za nedolaske )

 I čini se kao kazna. {#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Server/sys dokumentacija u poslovnom okruzenju
vlad0 kaže...

U svakom slučaju, vrlo zanimljiva tema sa stajališta seminarskog rada (u smislu da me  baš zanima kako će to sve stati na 20-ak stranica).  {#} @srecko: Ajde nam pukni link za download kad ga napišeš, baš da vidimo...

 

  nisam ranije procitao ovo malo me stid da vam pokazem seminarski posto nije bas najbolje uradjen ali kada zavrsim postavit cu da se malo nasmijete i btw mala ispravka nije sRecko vec secko :)

14 godina
neaktivan
offline
Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl. okr.

http://www.speedyshare.com/files/26614402/kreiranje_dokumentacije.pdf

 

mislim da fali strana sa sadrzajem to je neki problem dok sam spremo u pdf uglavnom na vladni zahtjev postavljeno javite kad ne bude vise potrebno da remove sa servera :)

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
secko kaže...

http://www.speedyshare.com/files/26614402/kreiranje_dokumentacije.pdf

 

mislim da fali strana sa sadrzajem to je neki problem dok sam spremo u pdf uglavnom na vladni zahtjev postavljeno javite kad ne bude vise potrebno da remove sa servera :)

Pa da sam ti ja profesor sad bi ti vratio ovo da ispočetka sve radiš. {#}

Ovo kaj si napisao je čisti politički govor {#}

U svakom trećem pasusu se ponavlja ista stvar i generalno korz 13 stranica ništa nisi rekao što nije rečeno u prvih 5 rečenica

Premalo primjera, a puno previše ponavljanja

Poruka je uređivana zadnji put uto 1.2.2011 9:21 (Darky).
16 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
Darky kaže...
secko kaže...

http://www.speedyshare.com/files/26614402/kreiranje_dokumentacije.pdf

 

mislim da fali strana sa sadrzajem to je neki problem dok sam spremo u pdf uglavnom na vladni zahtjev postavljeno javite kad ne bude vise potrebno da remove sa servera :)

Pa da sam ti ja profesor sad bi ti vratio ovo da ispočetka sve radiš. {#}

Ovo kaj si napisao je čisti politički govor {#}

U svakom trećem pasusu se ponavlja ista stvar i generalno korz 13 stranica ništa nisi rekao što nije rečeno u prvih 5 rečenica

Premalo primjera, a puno previše ponavljanja

Slažem se. Ostav. {#}

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
Darky kaže...
secko kaže...

http://www.speedyshare.com/files/26614402/kreiranje_dokumentacije.pdf

 

mislim da fali strana sa sadrzajem to je neki problem dok sam spremo u pdf uglavnom na vladni zahtjev postavljeno javite kad ne bude vise potrebno da remove sa servera :)

Pa da sam ti ja profesor sad bi ti vratio ovo da ispočetka sve radiš. {#}

Ovo kaj si napisao je čisti politički govor {#}

U svakom trećem pasusu se ponavlja ista stvar i generalno korz 13 stranica ništa nisi rekao što nije rečeno u prvih 5 rečenica

Premalo primjera, a puno previše ponavljanja

  nije profesoru, asistentu ide rad zato i treba biti "politicki govor" jer predmet se zove Server operativni sistemi, a on mi daje tu temu

  stvar je u tome da imamo kasnije predmet sistem mrezna administracija na kojoj cemo ucit takve stvari pa mi je ovo dobro doslo da proctiam po netu kako to odprilike izgleda, semniarski je   samo da njemu predam, a za usmenu odbranu imamo prezentaciju napravit i sve to fino ispricat pred njim i ostalim kolegama zato mi je bitnije da ja mogu odgovorit na neka pitanja a sto   pise nek pise   {#}

15 godina
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
secko kaže...

  nije profesoru, asistentu ide rad zato i treba biti "politicki govor" jer predmet se zove Server operativni sistemi, a on mi daje tu temu

  stvar je u tome da imamo kasnije predmet sistem mrezna administracija na kojoj cemo ucit takve stvari pa mi je ovo dobro doslo da proctiam po netu kako to odprilike izgleda, semniarski je   samo da njemu predam, a za usmenu odbranu imamo prezentaciju napravit i sve to fino ispricat pred njim i ostalim kolegama zato mi je bitnije da ja mogu odgovorit na neka pitanja a sto   pise nek pise  {#}

samo da ne bude po prstima, jer bez obzira kaj je asistent ako počne čitati bude isto kaj sam ja rekao, a ako je samo bitno broj stranica, onda si se izvukao

14 godina
neaktivan
offline
RE: Kreiranje server/sistem dokumentacije u posl.
secko kaže...

  nije profesoru, asistentu ide rad zato i treba biti "politicki govor" jer predmet se zove Server operativni sistemi, a on mi daje tu temu

  stvar je u tome da imamo kasnije predmet sistem mrezna administracija na kojoj cemo ucit takve stvari pa mi je ovo dobro doslo da proctiam po netu kako to odprilike izgleda, semniarski je   samo da njemu predam, a za usmenu odbranu imamo prezentaciju napravit i sve to fino ispricat pred njim i ostalim kolegama zato mi je bitnije da ja mogu odgovorit na neka pitanja a sto   pise nek pise  {#}

 

Majko moja. {#} Onda bi ja samo za svoju BU P&I (rev. 1.4) dokumentaciju na tvojem faksu mogao tražiti počasni doktorat. Kao i dosta drugih ljudova tu... {#}

 

NHF, rekli su ti već ljudi da je to generalno dosta loše i moram se složiti s njima. S druge strane, ako je to sve što se od tebe traži, onda je valjda OK. Svakako mislim da je bolje onda da potrošiš vrijeme na ganjanje žemskinja, ovo ćeš već nekako s vremenom naučiti u praksi ako ikada budeš radio u IT-u.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice