Windows 10 - općenito izdvojena tema

poruka: 15.417
|
čitano: 3.417.962
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
6 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
thekeyofdestiny13 kaže...

  Bok, i ja želim izbrisati windows.old, ali ne znam pa pitam, da li si još označio osim "Previous Windows installation(s) stavke u "Temporary files", a prvi put koristim Windows 10 na novom računalu, pa ne želim nešto zeznuti, i usput, ja sam miša obojao u plavo. Unaprijed hvala!

 imaš i ovdje uputstvo kako pobrisati... https://support.microsoft.com/hr-hr/help/4028075/windows-delete-your-previous-version-of-windows  ako ti se neda pobrisat će se on sam sa desetak dana 

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas, nemamo sreće
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
BlackMoon kaže...
@Marko Kako ti nije jasno? Edge se pokreće na TVu koji mi je extended desktop, a to sve radim uz pomoć remote aplikacije Vectir, koja mi telefon pretvori u daljinski upravljač preko wirellesa, a već ima predefinirane postavke za određene aplikacije.
TV je LG iz 2014 i nije smart, nije 4K, nema Youtube, Androide i ostale đinđe. Čeznem za jednim novim Sony-em zadnje generacije, ali financijske prilike ne dozvoljavaju. Osim toga moja 18 godina stara klima je otišla u vječna lovišta, pa mi ovo ljeto slijedi kuhanje na 30 u stanu. To je Hari Rončević davno nazvao "tuga s juga".

Ali i dalje mi nije jasno, zašto Edge? Firefox ne možeš pokrenuti s tom aplikacijom ili što?

 

A zašto ne napraviš TV pametnim? Kupiš si Mi TV Box S 4K i riješen problem. Sam Mi TV Box S 4K na AliExpressu dođe oko 360 kn, a radi se o punokrvnom Android boxu s ugrađenim Chromecastom Ultra (koji inače sam dođe oko 750 kn).

 

Ja sam prošle godine u prosincu kupio LG Smart TV i planirao sam si kupiti još taj Mi TV Box S 4K, ali ispada da mi je LG webOS ThinQ AI zajedno s Chromecastom (kojeg imam već dvije godine) odlična kombinacija i da mi ne treba ništa više.

 

Moje saučešće zbog klime.

Poruka je uređivana zadnji put ned 7.6.2020 10:05 (Marko :D).
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Edge se otvara daljincem (mobitelom) putem Vectir aplikacije na TV-u, a FF mišem normalno na monitoru, jer ne koristim clone mode s dva displaya, već extended desktop.
Hvala na savjetima, ali ja bi radije jedan dobar TV, valjda ću jednom imati ga priliku kupiti 😉
Smetenjaci i smutljivci, mutikaše i bezglavnici, jaluški diletanti i jednostavno, hm...prodane duše!
Moj PC  
1 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Koji bi razlog mogao biti da sam iznenadno izgubio oko 70 gb slobodnog prostora? Prije 3 dana je bilo sve uredu i laptop mi je u međuvremen bio isključen, upalim ga danas, on odradi onaj Microsoft Edge update i pogledam da mi je ostalo oko 11 gb free na glavnoj particiji. Storage sense pokazuje 102gb iskorištenosti u rubrici Apps and features, no kad ju otvorim ne vidim nijedan program koji bi mogao toliko trošiti, to su sve manje aplikacije jer je laptop primarno namijenjen za goste pa ni nemam ništa ozbiljnije na njemu.

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...

Koji bi razlog mogao biti da sam iznenadno izgubio oko 70 gb slobodnog prostora?

Pokreni disk cleanup kao administrator pa pogledaj jel vidiš nešto.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...

Koji bi razlog mogao biti da sam iznenadno izgubio oko 70 gb slobodnog prostora? Prije 3 dana je bilo sve uredu i laptop mi je u međuvremen bio isključen, upalim ga danas, on odradi onaj Microsoft Edge update i pogledam da mi je ostalo oko 11 gb free na glavnoj particiji. Storage sense pokazuje 102gb iskorištenosti u rubrici Apps and features, no kad ju otvorim ne vidim nijedan program koji bi mogao toliko trošiti, to su sve manje aplikacije jer je laptop primarno namijenjen za goste pa ni nemam ništa ozbiljnije na njemu.

 https://www.jam-software.com/treesize_free

Vrlo detaljno ti prikazuje sta i gdje ti je otisao prostor....

5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Valentin17 kaže...
Riot kaže...

Koji bi razlog mogao biti da sam iznenadno izgubio oko 70 gb slobodnog prostora?

Pokreni disk cleanup kao administrator pa pogledaj jel vidiš nešto.

 Samo 3 gb prostora mogu dobiti s njim, i to od windows update-a.

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Provjeri koliko zauzima System Restore.

5 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Pronašao sam krivca preko treesize free programa, Comodo folder koji se nalazi u C:\ProgramData zauzima čak 88 GB. Napravit ću reinstall firewalla i ako ne pomogne držat ću se integriranog firewalla.

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pa sta ti je Comodo utrpao unutra?!

Kod mene zauzima mizernih 250MB...

 

http://av-gurus.blogspot.com/ | http://www.facebook.com/antivirusna.ekipa | http://www.youtube.com/user/TheDjigibao/videos
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Ima li netko problema sa nasumičnim isključivanjem ekrana na nvidijinim karticama od najnovije nadogradnje?
''Glupan koji inzistira na svojoj gluposti postati ce mudar'' - William Blake
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
djigibao kaže...

Pa sta ti je Comodo utrpao unutra?!

Kod mene zauzima mizernih 250MB...

 

 Ne znam, nije mi se dalo ni otvarati folder, očito je neko s*anje pokupio prilikom zadnjeg rada jer prije toga je sve bilo uredu. Imao sam problema i s deinstalacijom pa sam morao koristiti njihov alat kako bih ga uklonio, identičan problem s deinstalacijom sam imao s avast antivirusom na drugom računalu. Zaključak bi bio da je najbolje koristiti integrirani firewall i antivirus, dovoljno su napredovali da nema potrebe koristiti vanjska rješenja, i izbjegavate potencijalne probleme koji su često prisutni s windowsima 10, a da ne pričam koliko se računalo brže boota i općenito fluidnije radi.

5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...
djigibao kaže...

Pa sta ti je Comodo utrpao unutra?!

Kod mene zauzima mizernih 250MB...

 

 Ne znam, nije mi se dalo ni otvarati folder, očito je neko s*anje pokupio prilikom zadnjeg rada jer prije toga je sve bilo uredu. Imao sam problema i s deinstalacijom pa sam morao koristiti njihov alat kako bih ga uklonio, identičan problem s deinstalacijom sam imao s avast antivirusom na drugom računalu. Zaključak bi bio da je najbolje koristiti integrirani firewall i antivirus, dovoljno su napredovali da nema potrebe koristiti vanjska rješenja, i izbjegavate potencijalne probleme koji su često prisutni s windowsima 10, a da ne pričam koliko se računalo brže boota i općenito fluidnije radi.

 E sa tim sam isto imao problema i to je uzrok jednog jedinog system restorea u ovo godina od kako je izasao win 10. Ta sranja psotanu gora od virusa......

15 godina
offline
Windows 10 - općenito

-napokon juzeri koji na vlastitom primjeru vide probleme nekog dodatnog 'sigurnosnog' softwarea.. firewall, antivirus, čistači itd... no često je upravo tako, dok se sami ne uvjere/opeku, no ova poruka teoretski treba biti za one koj će možda boljim-lakšim putem tj ne krostiti nešto nepotrebno + potencijalni problemi..

 

+ dodatak, nije potrebno pokrenuti diskcleanup kao admin nego nakon pokretanja kliknuti čišćenje sys fileova.. i tad se ponovo pokreće s dodatnim opcijama tj upravo sys fileovi koji u 'normalnom' modu nisu ponuđeni..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
4 0 hvala 0
4 godine
neaktivan
offline
Windows 10 - općenito

Ljudi pitanje

 

Na jednom hdd-u imam hrpa filmova i serije,

 

dakle kreiram drugi račun, da bi netko drugi to koristio recimo djeca. Da se ne igram sa permisijama od hdd-a, mogu li negdje unutar korisničkog računa podesiti da se na tom hdd-u ne može ništa brisati, samo čitati ?

Davno sam se igrao sa permisijama od hdd-a ograničio samo na svoj račun ali kasnije je to počelo meni stvarati probleme kad sam radio reinstall windowsa i trebalo se pomučiti da sve vračam na staro, to jest da bude vidlivo meni .

Poruka je uređivana zadnji put pon 8.6.2020 18:04 (Preserverance).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

permišni i share su dvije slične ali odvojene stvari.. tj razlika je preko mreže ili lokalno a u oba slučaja možeš podesiti koji user ima ili nema pravo npr readonly..

-to ne podešavaš unutar usera, nego je user dio grupe koja ima ili nema pristup. Vlansik filea je vlansik, admin je šef koji može preuzeti-promijeniti vlasništvo, admin i useri koji su u grupi admin mogu sve tj user da bi bio ograničen ne smije biti admin dok admin to pravo dodjeljuje nazovimo običnom useru.

 

-kako podesiti ovakav primjer? ... npr napraviš grupu pod nazivom 'grupa_za_video_readonly' i folder recimo naziva 'video_readonly' .. kao admin jer jedino on to može, toj grupi dodjeliš pravo pristupa-permišn, ostale permišne običnim userima, svim ostalim grupama osim admin zabraniš-isključiš tj tad samo definirana grupa (user) ima pravo pristupa tom folderu.. pojedinog usera tad po želu dodaš u tu grupu i tad ovisno o tome ima ili nema pravo pristupa tj može i bez grupe, tad to radiš s pojedinim userom, dok je s grupom smao urednije-lakše održavanje ali je pravilo isto.

-defaultno win ime više grupa, npr users, administrators, backup, guests.. itd.. + pojedini programi naprave svoju grupu. Admin može sve, ostali ovisno što je admin dozvolio-zabranio tj permišni + mrežno je to isto + share.

-da bi user bio prepoznat, mora biti definiran na tom računalu (ili server, ali teško da će kućni juzer imati domainserver i sl..), tj to znači da koliko imaš raznih računala-usera tj uređaja kao mob i sl. možeš-trebaš imati i kreirane iste ste usere na računalu koje glumi server jer ga nekako moraš prepoznati (autorizirati) tj on se logira na to računalo ali isto to može i mrežno kroz share a tad mora biti autoriziran-prepoznat tj ako imaš npr 10 računala (svako svoj user+pass) tad na tom računalu osim admina i usera koji lokalno korsiti, trebaš i ostalih +10 usera s istim imenom+passom.

-prije je win dozvoljavao korištenje drugog usera ili bez passa i sl. .. no svake godine se nešto mrežnog postroži tj mreža+pravila treba biti po poravilima, tad radi, ako se radi drugačije tad može raditi sad a sutra možda + problem različitih winver+lin-mac itd.. pa nije isto xp-7-10 + updateovi i sl. Sad win ne tolerira mrežno korištenje pod drugim userom, tj logično kaže ako si user 'pero' tad se logiraš kao 'pero' ne kao 'stipe-ivo-joža..' i tad imaš pristup onom što može 'pero', ne stipe-ivo-joža.. tj to je smisao user&passa tj permisiona i mrežnih pravila kao sharea. Jednako za sve na mreži, internet, mail, forum.. itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ako se netko pita zašto na verziji 2004 nakon povezivanja s VPN-om, Windows izbacuje No internet u taskbaru; stari certifikat uzrokuje problem. U prethodnim verzijama Windowsa, isti su testirali vezu spajanjem na adresu msftconnecttest.com/connecttest.txt preko HTTP protokola. Od 2004 verzije to se radi preko HTTPS-a, ali zbog toga što SSL certifikat nije valjan, Windows izbacuje pogrešku da nema internetske veze iako je ona u potpunosti funkcionalna.

 

Kad će popravak? Možda je najbolje da pročitate dio rasprave s Reddita.

 
2 0 hvala 1
5 godina
protjeran
offline
Windows 10 - općenito

Dok sam gledao film u pozadini se vrtio windows 10 2004 update i nakon pokušaja instalacije mi se pojavio blue screen s porukom: kernel security check failure, što bi moglo uzrokovati to?

 
0 0 hvala 0
13 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Riot kaže...

Ako neće preko nadogradnje, fino skini orginalni ISO i stavi čistu instalaciju.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Pogledaj u Event Viewer, on će ti reći uzrok.

13 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Pogledaj u Event Viewer, on će ti reći uzrok.

Grešku koju on opisuje obično uzrokuje neki driver koji nije kompatibilan sa novom verzijom,

na njegovom mjestu ja bih fino odradio čistu instalaciju tako da sve drivere OS snima ispočetka.

Ovako nešto često pogađa starije uređaje.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito

Nᴇ ᴍᴏʀᴀ ʀᴇɪɴsᴛᴀʟɪʀᴀᴛɪ Wɪɴᴅᴏᴡs ᴋᴏᴍᴘʟᴇᴛɴᴏ. Nᴇᴋᴀ ᴘʀᴏᴠᴊᴇʀɪ ᴋᴏᴊɪ ᴊᴇ ᴅʀɪᴠᴇʀ ᴜ ᴘɪᴛᴀɴᴊᴜ ɪ ɴᴇᴋᴀ ɴᴀᴘʀᴀᴠɪ čɪsᴛᴜ ɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴜ ɪsᴛᴏɢ. Lᴀᴋšᴇ ᴊᴇ, ᴘᴏɢᴏᴛᴏᴠᴏ ᴀᴋᴏ ɪᴍᴀ ᴘᴜɴᴏ (ᴠᴀžɴᴏɢ) sᴀᴅʀžᴀᴊᴀ ɴᴀ ʀᴀčᴜɴᴀʟᴜ. Rᴇɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴀ Wɪɴᴅᴏᴡsᴀ ʙɪ ᴜᴠɪᴊᴇᴋ ᴛʀᴇʙᴀʟᴀ ʙɪᴛɪ ᴢᴀᴅɴᴊᴀ ᴏᴘᴄɪᴊᴀ. 

13 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Rᴇɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴀ Wɪɴᴅᴏᴡsᴀ ʙɪ ᴜᴠɪᴊᴇᴋ ᴛʀᴇʙᴀʟᴀ ʙɪᴛɪ ᴢᴀᴅɴᴊᴀ ᴏᴘᴄɪᴊᴀ. 

Slažem se u potpunosti, samo u 90 posto slučajeva je to najlakši i najbrži način do riješenja problema,

10 posto jesu ljudi koji si ne mogu priuštiti da im računalo ne odrađuje posao za koji je namjenjeno.

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Valentin17 kaže...
Marko :D kaže...

Rᴇɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴀ Wɪɴᴅᴏᴡsᴀ ʙɪ ᴜᴠɪᴊᴇᴋ ᴛʀᴇʙᴀʟᴀ ʙɪᴛɪ ᴢᴀᴅɴᴊᴀ ᴏᴘᴄɪᴊᴀ. 

Slažem se u potpunosti, samo u 90 posto slučajeva je to najlakši i najbrži način do riješenja problema,

10 posto jesu ljudi koji si ne mogu priuštiti da im računalo ne odrađuje posao za koji je namjenjeno.

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 10:16 (Marko :D).
13 godina
online
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Za sva pitanja i pomoć, obratiti se preko privatne poruke. :D
5 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Nᴇ ᴍᴏʀᴀ ʀᴇɪɴsᴛᴀʟɪʀᴀᴛɪ Wɪɴᴅᴏᴡs ᴋᴏᴍᴘʟᴇᴛɴᴏ. Nᴇᴋᴀ ᴘʀᴏᴠᴊᴇʀɪ ᴋᴏᴊɪ ᴊᴇ ᴅʀɪᴠᴇʀ ᴜ ᴘɪᴛᴀɴᴊᴜ ɪ ɴᴇᴋᴀ ɴᴀᴘʀᴀᴠɪ čɪsᴛᴜ ɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴜ ɪsᴛᴏɢ. Lᴀᴋšᴇ ᴊᴇ, ᴘᴏɢᴏᴛᴏᴠᴏ ᴀᴋᴏ ɪᴍᴀ ᴘᴜɴᴏ (ᴠᴀžɴᴏɢ) sᴀᴅʀžᴀᴊᴀ ɴᴀ ʀᴀčᴜɴᴀʟᴜ. Rᴇɪɴsᴛᴀʟᴀᴄɪᴊᴀ Wɪɴᴅᴏᴡsᴀ ʙɪ ᴜᴠɪᴊᴇᴋ ᴛʀᴇʙᴀʟᴀ ʙɪᴛɪ ᴢᴀᴅɴᴊᴀ ᴏᴘᴄɪᴊᴀ. 

 Ako je sadrzaj vazan ima ga u backupu pa je opet svejedno ;)

13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
Posmatrač kaže...

Ako je sadrzaj vazan ima ga u backupu pa je opet svejedno ;)

Na to se nikada, ama baš nikada nemoj oslanjati. Kada pomažeš nekome riješiti neki problem na računalu, uvijek imaj na umu da ta osoba nema backup. Jer velika većina prosječnih korisnika računala nema backup. 

 

Da se razumijemo, reinstalacija je najbolje rješenje za svaki problem, ali je uvijek zadnja opcija. Krenimo od toga da nisu svi napredni korisnici; ne znaju svi napraviti bootabilni medij i pokrenuti ga. Onaj tko to ne zna napraviti ne zna ni instalirati Windows, a možda niti instalirati sve programe koji mu trebaju. Upravo zato kada netko preporučuje nešto, treba imati na umu da nisu svi informatički pismeni kao mi. Drugi razlog je backup; kao što sam rekao većina prosječnih korisnika nema backup. Ako se računalo koristi za bilo kakvu svrhu osim zabave, šanse su da na istom ima dosta važnih podataka koje treba backupirati što se može vremenski odužiti. Treći razlog je zasigurno vrijeme potrebno za instalaciju OS-a, podešavanje OS-a, instalaciju program i podešavanje. Sve četiri stavke zahtjevaju puno vremena. Možda ne tebi, meni i nama kojima je to u malom prstu, ali prosječnom korisniku računala to izaziva dosta glavobolje i zato se svi odlučuju najprije za metodu koja ne uključuje reinstalaciju. A znaš kako se kaže — vrijeme je novac.

6 godina
offline
Windows 10 - općenito

Ali instaliram win 10 na cisto (tipa tjedan dana prije nego sto je izasla ova zadnja verzija) - origigi iso skinut sa m$.... Instaliram steam (povucem igrice) - za to vrijeme na drugom ssd-u Linux mint, instaliran jos na prosloj maticnoj (i7 - sadasnji je threadripper), povucem zadnji update 2004 i sad kada se win starta imam jedno 3min crnog ekrana.... I onda se ljudi pitaju zasto postoje ljudi koji mrze win 10...

 

Na win 7 NIKAD ali nikad ovakvog sranja.... Dobro da sam zavrsio alyx pa se ne moram vise vracati u 10...

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
5 godina
protjeran
offline
Re: Windows 10 - općenito
Marko :D kaže...

Pogledaj u Event Viewer, on će ti reći uzrok.

 Osim 3 eventa koja opisuju unexpected shutdown (ne i uzrok), na 4 pise samo failed update installation. Kad dodjem doma pogledat cu jos pa javim.

 

edit: i btw radi se o novom kompu s novim driverima....

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.6.2020 12:52 (Riot).
13 godina
offline
Re: Windows 10 - općenito
VladRi kaže...

Ali instaliram win 10 na cisto (tipa tjedan dana prije nego sto je izasla ova zadnja verzija) - origigi iso skinut sa m$.... Instaliram steam (povucem igrice) - za to vrijeme na drugom ssd-u Linux mint, instaliran jos na prosloj maticnoj (i7 - sadasnji je threadripper), povucem zadnji update 2004 i sad kada se win starta imam jedno 3min crnog ekrana.... I onda se ljudi pitaju zasto postoje ljudi koji mrze win 10...

 

Na win 7 NIKAD ali nikad ovakvog sranja.... Dobro da sam zavrsio alyx pa se ne moram vise vracati u 10...

Riot kaže...
Marko :D kaže...

Pogledaj u Event Viewer, on će ti reći uzrok.

 Osim 3 eventa koja opisuju unexpected shutdown (ne i uzrok), na 4 pise samo failed update installation. Kad dodjem doma pogledat cu jos pa javim.

 

edit: i btw radi se o novom kompu s novim driverima....

Onda pogledaj s programom BlueScreenView minidump. Program će ti točno reći koja je datoteka srušila Windows.

Ova tema je sadržajno povezana sa sljedećim temama: Windows 10 FAQ, Windows 10 - problemi
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice