32 bit VS. 64 bit

poruka: 255
|
čitano: 168.543
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
protjeran
offline
32 bit VS. 64 bit
pitanje

Evo budući da znamo da je Windows postigao mnogo u prošlosti prelaskom sa 16 bit-ni na 32bit-ne sustave! 32 bit-ni su bili brži i efikasniji .... itd.!

Pa probajmo svi iznjeti razloge ZA i PROTIV jedne od ovih opcija?   32bit VS. 64bit??? Svi komentari su dobrodošli!!!Cool

Poruka je uređivana zadnji put ned 23.3.2008 20:54 (Insomnija).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

64 bitni sustavi:

                      +:podrska za vecu kolicinu RAM-a,bolja komunikacija sa multi-core procesorima itd...

                      -:veći hardverski zahtjevi,manjak drivera,nema konkretnog napretka


C2DE6400@2,9Ghz, 8600GT512Mb
2GB Crucial Balistix
19" ASUS LCD
Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit

Cijela rasprava ti starta pogrešno jer iznosiš netočne informacije. Kako da se onda objektivno raspravlja?


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
16 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

Moj razlog zašto da ne odem na 64bitne Windowse je taj, što Adobe nije proizveo CS3 paket koji podržava 64bitne Windowse... Dok se to ne promjeni ostajem na 32bitnoj Visti.


Antec 900, P5K Deluxe, Core 2 Quad 2.4, 4gb (DDR3 800Mhz) RAM, Nvidia 8800gtx, 640gb HDD, Dell 2007WFP, Vista Ultimate
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Zippo kaže...

64 bitni sustavi:

                      +:podrska za vecu kolicinu RAM-a,bolja komunikacija sa multi-core procesorima itd...

                      -:veći hardverski zahtjevi,manjak drivera,nema konkretnog napretka


 Tebi Podrška za više od 4GB RAM-a i puno bolji rad sa multi-core procevima nije konkretan napredak

64 bitni sustavi imaju samo jednu zamjerku - nedovoljno drivera i programa ( to se odnosi samo na Win, Linux i OSX su puni programa zato jer je većina potrebnijih već uključeno u OS)
Inače u svemu su bolji ( možda bi se mogla popravit brzina 32-bitnih programa na 64-bit OS ali to najviše ovisi o OS-u)

Ja osobno neću prelazit na 64-bit jer mi nema program za TV-karticu (makar ima BSA drivere navikao sam se na Pinnacle-ov program) i općeniti nedostatak nekih programa

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't
stand one bit of competition
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Alex55 kaže...

 Pretpostavljam da se na PC računala instalirava 32 bit-na verzija Viste, a na recimo Macove 32 bit-na.


 Sta ba...o cemu ti... ne kontam te :S:S:S

Sve što možeš sad ostavi za kasnije
 
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Alex55 kaže...

Mene zanima koja je razlika između 32 bit-ne i 64 bit-ne verzije Windows Viste, tj. kako znati dali trebam na svoje računalo instalirati 32 bit-nu ili 64 bit-nu verziju Viste? Pretpostavljam da se na PC računala instalirava 32 bit-na verzija Viste, a na recimo Macove 32 bit-na. Je li to istina i kako znati da li je moje (ili bilo koje drugo računalo) 32 bit-no ili 64 bit-no?

 

Molim brz i lijep odgovor!


 
 Po procesoru:

64bit-ni procesor može pogoniti 32bit-ne i 64 bit-ne operativne sustave a 32bit-ni samo 32bit-ne

ALI 64bit-ni programi se mogu izvoditi na 32bit-nim OS-evima pomoću nekih emulatora principom razlomljavanja koda i instrukcija da ih 32bit-ni procesor može obradit (ali to ti se vuče kao krepana krava pa je gotovo neupotrebljivo)

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't
stand one bit of competition
 
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
autorov komentar
naxeem kaže...

Cijela rasprava ti starta pogrešno jer iznosiš netočne informacije. Kako da se onda objektivno raspravlja?


 Meni se čini da su ljudi shvatili bit pitanja i da daju svoje razloga ZA i PROTIV neovisno o mom pitanju! A evo preformulirati ću Temu!
16 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

Glavne prednosti korišćenja 64-bitnog OS-a su:

 - mogu adresirati preko 4GB RAM-a i dodeliti pojedinačnoj aplikaciji preko 2GB (nebitno ako nemaš mnogo RAM-a);

 - brži rad sa 64-bitnim brojevima (ali samo ako je i softver kompajliran za 64-bitni OS);

 - brži rad zbog povećanog broja registara kod 64-bitnih procesora, koji se ne koriste kada radi u 32-bitnom modu (opet samo ako je i softver kompajliran za 64-bitni OS).

 

Mane:

 - tu i tamo drajverska podrška (danas u najvećoj meri prevaziđen problem);

 - veća glad za memorijom (memorijski pokazivači su 64-bitni, dakle duplo veći).

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

ma glavni problem 32 bitnih windowsa sta oni uopce ne mogu adresirati tih 4 GB rama.   Ovisno o grafičkoj kartici koju imas tvoji 32 bitni windowsi mogu vidjeti i manje od 3 GB rama

OS  ne  može  pristupiti  memoriji  grafičke  kartice  i  PCI  kartica,  ali  zog  načina  dodjele  adresa  ukupnoj  računalnoj  memoriji,  32  bitni  Windowsi  neće  vidjeti  rama  onoliko  koliko  ti  imas  dodatne  memorije  ugrađene  u  računalo  (što  li  u  grafičkoj  kartici,  PCI  kartici  ili  BIOS)

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

Koristim 64-bitni XP već dulje vrijeme, ali sve više mi se čini da je trud oko prelaska bio uzaludan... Za prosječnog korisnika gotovo da uopće nema razlike pri korištenju 64-bitnog OS-a, čak i napredniji najčešće ne mogu profitirati... Vrlo rijetki su slučajevi da nešto radi osjetno bolje, a na problem se naiđe svako malo. Stare USB uređaje, PCI modeme, tv i zvučne kartice uglavnom ne bude moguće upogoniti. Također i neke aplikacije ne budu htjele raditi, iako je, mora se priznati to danas već rijedak slučaj. Doduše nije sve to ukupno gledajući preloše i većina tih problema se na neki način može riješiti, ali tu dolazi do izražaja najveći razlog protiv - ISPLATIVOST.

 

Nema puno smisla uložiti veliku količinu vremena (i novaca) da se nađu driveri za uređaje koji mogu raditi, eventualno zamjene uređaji koji ne mogu raditi, nađu prilagođene verzije aplikacija, instalira OS i sve potrebne aplikacije, riješe još neki nepredvidivi problemi, kad su prednosti uglavnom neprimjetne, sitne i više teoretske. Prema mom mišljenju još uvijek je velikoj većini najbolje ne gnjaviti se s tih 64-bita.

 

S druge strane ako kupujete komp s 4 GB memorije ili više, koji bi služio uglavnom za igranje (znači neće biti starog hardware-a, puno aplikacija…), onda bi već bio donekle opravdan prelazak, pošto 32-bitni OS nije u stanju iskoristiti 4 ili više GB memorije.

Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

biseru, otkrit ću ti novost: za igranje rijetko trebaš više od 2, a pogotovo 4GB RAM-a. Veće količine memorije trebaju neke sasvim druge aktivnosti...


Entrepreneurs are simply those who understand that there is little difference between obstacle and opportunity and are able to turn both to their advantage.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
biser kaže...

Nema puno smisla uložiti veliku količinu vremena (i novaca) da se nađu driveri za uređaje koji mogu raditi, eventualno zamjene uređaji koji ne mogu raditi, nađu prilagođene verzije aplikacija, instalira OS i sve potrebne aplikacije, riješe još neki nepredvidivi problemi, kad su prednosti uglavnom neprimjetne, sitne i više teoretske. Prema mom mišljenju još uvijek je velikoj većini najbolje ne gnjaviti se s tih 64-bita.

 

S druge strane ako kupujete komp s 4 GB memorije ili više, koji bi služio uglavnom za igranje (znači neće biti starog hardware-a, puno aplikacija…), onda bi već bio donekle opravdan prelazak, pošto 32-bitni OS nije u stanju iskoristiti 4 ili više GB memorije.

 
Znači onome koji radi u 3D Studio, Mayi, Auto Cadu itd....  nije isplativ prelazak na x64, ali onome koji "radi"  u Crysisu, CoD4  je  isplativo?

ONE BIG LOL Smijeh

P.S. Izjava ti je ista kao i nadimak

Windows XP is a 32-bit shell for a 16-bit extension to an 8-bit operating system designed for a 4-bit microprocessor by a 2-bit company that can't
stand one bit of competition
16 godina
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit

Jasno mi je da današnje igre vrlo rijetko zahtijevaju više od 2GB RAM-a, ali kak bude vrijeme prolazilo, to bude se sve više mijenjalo… A i nije baš najbolji osjećaj kad znaš da ti veliki dio memorije stoji potpuno neiskorišten.

 

Paolo2612, napisao sam gore da se većini ne isplati prelazak, ali naravno postoje iznimke… Naveo sam samo jedan primjer gdje 64-bita ima smisla, a mogao bi se sastaviti podulji popis gdje bi sve bio isplativ prelazak… Ali uglavnom, rijetki su ti koji koriste te aplikacije u profesionalne svrhe, pa onda imaju određenu dobit od prijelaza na 64-bita, dok je slučaj korištenja skupocjenog stroja za igranje ipak puno češći.

16 godina
protjeran
offline
32 bit VS. 64 bit
autorov komentar

Sad još pokušajmo se izjasniti tko koristi koji tip sustava!!!????Cool

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Paolo2612 kaže...
 
Znači onome koji radi u 3D Studio, Mayi, Auto Cadu itd....  nije isplativ prelazak na x64, ali onome koji "radi"  u Crysisu, CoD4  je  isplativo?

 Nemoj mislit da je prelazak na Autocad 64 bezbolan. U nekim stvarima ima ozbiljnih problema (i s Vistom i sa 64 bita). Treba jos vremena i da profi aplikacije ispeglaju bugove za 64 bita i Vistu.
16 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

A je'l moguc prijelaz sa win xp 32 na 64 da ti ostanu stari fileovi ? Slicno kao sto vista napravi ako zelis sacuvat stare datoteke na windowsima xp ?

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit

Ako misliš na upgrade, nije moguće, mora se napraviti reinstalacija.

16 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

Evo ja sam  jucer presel na vistu 64bit!

Prvi dojmovi su i vise nego dobri, muce me samo neke stvari oko tv kartice jer mi ne radi daljinski!

Sto se tice tko je bolji, za sad mi se ovaj os pokazao kao uvjerljivo najbrzi.

Vista 32bit potrajala je na mom kompu oko 2, 3 dana!

Ova se za sad pokazuje mnogostruko brza u mom primjeru.

Tu je podrska za sva 4GB rama, puno iskoristavanje procesora, lijep izgled, brzina i sto je najvaznije, stabilnost!

Primjer je recimo Winrar- kad sam danas isel spajati dva parta u jedan (svaki 1 Dvd), trajalo je puno manje nego na xp-u!

Mozilla i sve drugo puno brze se otvara.

Za sad, za 64 bita imam samo pohvale.

Treba ipak pricekati da se napuni programa i svega po malo, da prode barem mjesec dana na internetu punom svakakvih opasnosti pa cemo vidjeti! Ipak je sad skoro friska instalacija!

 


Amd Athlon64 X2 6400+ Black Edition, Thermaltake V1, Gigabyte GA-M56S-S3, 4GB DDR2 800 Kingmax, Powercolor Radeon 2600xt 256Mb DDR4, Forton Blue Storm 2 500W, Seagate 250GB, Samsung 205BW 20" Widescreen, Thermaltake Armor Jr., Logitech Z-2300, Logitech LX 500
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
PICART kaže...

Moj razlog zašto da ne odem na 64bitne Windowse je taj, što Adobe nije proizveo CS3 paket koji podržava 64bitne Windowse... Dok se to ne promjeni ostajem na 32bitnoj Visti.


 Meni cijeli CS3 pack radi normalno na 64bit XP-u
16 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

Nema logicnog razloga za prijelaz na 64bit OS.Kad je bio prelaz sa 16 na 32 bitne svi smo presli.Sad je red na korisnicima da pocnu koristiti 64bitne sustave i onda ce manjufekčreri počet ispravljat bagove


C2DE4400@default :-(
8600GT512Mb
2GB Crucial Balistix
19" ASUS LCD
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
32 bit VS. 64 bit

Najveća prednost je to da ima podršku za više RAM-a...


phhh,k'o da me briga,potpis...'ko to još piše...
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

Osnovni problem sa 64bitnim Windowsima je u ograničenom softveru i drajverima. No, to nije problem onima koji u svom radu zahtjevaju 64bita i orjentirani su na aplikacije koje su razvijane baš za takav operativni sustav. Dakle, neusporedivo.

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
32 bit VS. 64 bit

Evo ja sada sebi bas nabavljam widnows vistu na kojoj cu imat opciju hocu li 32 bitne ili 64 bitne (ultimate verzija).E sada posto sam ajdemo reci gejmer(imam amd phenoma)i da ne otvaram novu temu samo bi molio preporuku koji os da instaliram 32 bitni ili 64 bitni.

Da li ce procesor jednako radit na 32 bitnima i 64 bitnim?

 

Amd Phenom x4 9500|
Sapphire Hd3870 Toxic 512mb ddr4|
2 x 1gb kingmax 800mhz dc|
gigabyte GA-MA770-ds3|
hdd wd 320gb|
psu xilence 500w
Poruka je uređivana zadnji put uto 6.5.2008 15:51 (toxic).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Misionar kaže...

Osnovni problem sa 64bitnim Windowsima je u ograničenom softveru i drajverima. No, to nije problem onima koji u svom radu zahtjevaju 64bita i orjentirani su na aplikacije koje su razvijane baš za takav operativni sustav. Dakle, neusporedivo.

 Netočno.
Zippo kaže...

Nema logicnog razloga za prijelaz na 64bit OS.Kad je bio prelaz sa 16 na 32 bitne svi smo presli.Sad je red na korisnicima da pocnu koristiti 64bitne sustave i onda ce manjufekčreri počet ispravljat bagove


 Netočno.

Ispravci netočnih navoda:
- 64-bitni Windowsi nemaju problema niti s driverima niti u softveru. 98% 32-bitnog softvera (2% su neke egzotične stvari) radi bez problema na 64-bitnim Windowsima u WoW-u. Driveri postoje za sav važniji hardver koji nije stariji od Mojsija i koji je pod nekim važnijim brendom.

- Razloga za prijelaz je nekoliko: stabilniji OS, veća sigurnost, podrška za više od 3.5GB RAM-a, 64-bitne aplikacije.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
15 godina
neaktivan
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit

Ispravci netočnih navoda:
- 64-bitni Windowsi nemaju problema niti s driverima niti u softveru. 98% 32-bitnog softvera (2% su neke egzotične stvari) radi bez problema na 64-bitnim Windowsima u WoW-u. Driveri postoje za sav važniji hardver koji nije stariji od Mojsija i koji je pod nekim važnijim brendom.

- Razloga za prijelaz je nekoliko: stabilniji OS, veća sigurnost, podrška za više od 3.5GB RAM-a, 64-bitne aplikacije.

 ISTINA
16 godina
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
Misionar kaže...

Osnovni problem sa 64bitnim Windowsima je u ograničenom softveru i drajverima.

 Ja već preko 3 mjeseca uredno sve vrtim na 64 bitnoj Visti Ultimate, a SAV 32 bitni softver (uključujući igre) radi bez beda.
Drivera ima sve više i više koji su unatrag kompatibilni, a ako nešto slućajno nije podržano bit će da je vrijeme za zamjenu te komponente, a? Cool

Intel Core2 Duo E8400 6MB, 4GB OCZ Gold 800Mhz, Gainward GF8800GTS 640MB, Gigabyte X38-DS4 Ultra Durable 2
15 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

Pa zato nema veze. Bolje je imat 64bitne widnowse kad na njima mozes pokrenut sav 32-bitni software bez problema. Ja imam home premium 64bitni i vrtim sve bez problema kad se instaliraju widnowsi u pojavi se Program files (x86) i obican program files di se instalira 64bitni software


DaDo - gp1
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: 32 bit VS. 64 bit
DaDo - gp1 kaže...

Pa zato nema veze. Bolje je imat 64bitne widnowse kad na njima mozes pokrenut sav 32-bitni software bez problema. Ja imam home premium 64bitni i vrtim sve bez problema kad se instaliraju widnowsi u pojavi se Program files (x86) i obican program files di se instalira 64bitni software


Zbilja tak misiš?
Probaj drivere od, recimo Logitech miša i tikovnice (32bitne), Canon printera (32bit), Samsung PC Studio (32bit), NERO itd...!
Baš treba biti 64 bit inače ne radi!
Ali je ipak Vista 64 bit zakon!

Gondor calls for aid! And Rohan will answer! Muster the Rohirrim! Assemble the Men at Dunharrow, as many Men as can be found. You have two days. On the third, we ride for Gondor� and war.
15 godina
neaktivan
offline
32 bit VS. 64 bit

Sad se više isplati imati 32 bit win zbog ovog SP3 koji je izišao.... Za 64bit win još neće neko duže vrijeme izići kako sam vidio na netu

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice