Novosti sa kompjuterske retro scene

poruka: 19
|
čitano: 5.146
|
moderatori: XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Pozdrav svim korisnicima kompjutera koji su na bilo koji način povezani sa informatičkom retro scenom, bilo da su "stare informatičke rage" još iz doba Komodoraca i Spekija, Amiga i Atarija... bilo da su "neki novi klinci" koje zanima informatička retro scena.

Kako redovno par sati dnevno provedem u svom hobiju, bilo da lemim po starim mašinama, bilo da programiram, igram igrice na starim strojevima, sudjelujem u raznim raspravama na raznim retro forumima, news grupama, IRC kanalima ili izmjenjujem mailove sa istomišljenicima iz cijelog svijeta, odlučio sam u ovom threadu pisati novosti iz retro svijeta za sve one koje to zanima.

Razloga je zapravo više; nekih stvari nema na internetu, neki retroljupci ne poznaju dovoljno strane jezike, prvenstveno engleski, netko nema vremana googlati, pa će biti dovoljno pratiti moj thread i uživati.

Molim sve koji će komentirati temu - vijesti, da se drže tematike, i da ne odlaze na teme koje se ne tiču kompjuterske retro scene. Tko želi razgovarati o nečem drugom neka otvori temu tamo gdje već spada.

Hvala svima na pažnji.

Clive Retro

 

__________________________________________________________________________________

 

 

Nova igra za Commodore 64

RGCD i Psytronik Software (trenutno najpoznatiji izdavač igara za Commodore 64) izdali su novu igru ze legendarni Komodorac. Riječ je o igri Soulless.

 

Igra se može kupiti u njihovom shop-u za par funti (neću stavljati link da ne ispadne reklama).

Kao i mnoga prethodna izdanja Psytronik Software-a, i ovaj put je riječ o vrhunskom ostvarenju, igri o kakvoj smo na Komodorcu prije 20 godina u njegovo zlatno doba samo sanjali.

Pogledajte kratki promo video na yt:



Zgodno, zar ne ?

 

 

_____________________________________________________________________________

 

 

Bacteria's Project "Unity" (aka Alpha Omega project)

Project "Unity" je projekt kojem je cilj izrada sistema koji će u sebi sadržavati mnoge retro konzole za igranje video igara ali samo jedno napajanje, samo jedan joystick, samo jedan video izlaz (Scart). U sistem su dosada implementirane slijedeće konzole:

Amiga CD32,
Sega SMS,
Nintendo NES,
Mattel Intellivision,
Nintendo GameCube,
Philips CDi
Playstation 2 (kompatibilan sam Playstation 1 igrama)

 

 


a trenutno se radi na implementaciji ovih konzola:

SNK NeoGeo
Sega MegaDrive
Amstrad GX4000
Nintendo 64
Sega Saturn
Sega DreamCast
ColecoVision
Nintendo SNES
NEC TurboGrafx/PC Engine
Atari 7800 (kompatibilan sa Atari 2600 igrama)
Atari Jaguar

 

_______________________________________________________________________________

 

 

Competition Pro USB Summer & Winter Games Edition Joystick

 

 

Nakon dužeg vremena opet je dostupan ovaj neprocjenjivi komad hardwera za svakog retroljupca. Ako postoji netko tko nezna što je ovo, riječ je o Competition Pro joysticku koji je izvana apsolutno identičan starom Competition Pro joysticku kakvom smo imali na Spektrumima, Amstradima, Amigama i slično, no u sebi sadrži elektroniku za povezivanje na PC preko USB-porta. Odlično za igranje starih igara preko emulatora na PC-u a možete ga koristiti i za igranje PC igara.

Dolazi sa CD-om sa emulatorom Amige i 35 igara po cijeni od 24,9 Eura. Ako živite izvan EU dobijete povrat poreza pa vas ispadne nešto jeftinije. Porez je 19%.

 

Naravno da niste ograničeni na igranje tih 35 Amiga igara, možete skinuti sa interneta na tisuće dostupnih Amiga igara i uživati...

Evo popisa priloženih igara:


Anstoß
Arkanoid
Curse of Ra
Defender of the Crown
Eliminator
Fußball Total
Goal
Grand Monster Slam
Hanse
Hard'n'Heavy
Hollywood Pictures
Hybris
It Came from the Desert
Logical
Lords of the Rising Sun
Lure of the Temptress
Mighty Bombjack
Mission Elevator
M.U.D.S.
Nebulus
Paperboy
Patrizier
Pinball Dreams
Pinball Fantasies
Rings of Medusa

Space Harrier
Stadt der Löwen
Super Skidmarks
TV Sports Basketball
TV Sports Football
Vroom
Winzer

Evo i linka : http://www.vesalia.de/e_competitionprosports.htm

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.6.2012 18:49 (Cliveretro).
 
10 0 hvala 11
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

Nova igra za Atari Falcon 030:

Elansar je pustolovna "Point & Click" avantura sa prerenderiranom grafikom koja mene osobno neodoljivo podsjeca na legendarni Mist sa PC-a i MAC-a koju sam igrao zahvaljujuci nasim susjedima Srbima koji su je portali na Amigu. Bezbroj zagonetki i glavolomki, za Falcon odlicna grafika, no mozda malo previsoka cijena s obzirom da cijenu novig igara za retro kompjutere koje su obicno tek par eura...

 

 

 


No, opet nije prestrašno, sa postarinom za cijeli svijet CD kosta 15 Eura i moze se napraviti preorder na stranici: http://onorisoft.free.fr/elansar/elfalc_en.htm

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.6.2012 9:36 (Cliveretro).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

Igrajte online multiplayer Amiga igre:

 

Ne treba vam Amiga, dovoljan je PC sa windowsima ili linuxom i Mac sa OS X.

 

Podržan je respektabilan broj igara, kao npr:

 

Speedball 2 -Brutal Deluxe-

Dyna Blaster

The Chaos Engine

Lotus Turbo Challenge 2

The Settlers

Gravity Force 2

I tako dalje.

Dio spiska podržanih igara sa youtube filmčićima možete vidjeti ovdje:
http://amigaonline.forumactif.org/t6...equent-updates

Homepage gdje se možete registrirati i potražiti više informacija: http://amigaonline.forumactif.org/

 

15 godina
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Super tema, kako "game-am" nove igre, tako isto volim i Retro jer ce mi uvijek ostati u srcu.... dan danas igram igre preko emulatora, doduse, najvise NES i SNES igre uz sto sam odrastao kao klinac i imao oko 20-30 originala za SNES i 10-tak za NES(ipak nisam toliko star :), obozavatelj sam inace Nintendo RPG-a... dobro, nije bas retro), ali isto tako pokrenem tu i tamo DOS, Amiga, Atari igre.... ugl volim sve igre tako da..... zbilja je pohvalno sto jos uvijek rade nove igre za tako stare "sisteme", msm, svaka im cast... a koliko vidim, ne izgleda uopce lose. Pomalo mi je vec dosta nekih overhype-anih igara ili overrated koje to zapravo ne zasluzuju biti, a ostale se zanemaruju sto mi jako smeta........ al sto ces, reklama radi svoje.

Ne stavljajte ruku u ventilator dok ventilator radi. Upozorenje na klimatizacijskom uređaju
Poruka je uređivana zadnji put sri 20.6.2012 8:10 (lovac82).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Postoji sajt sa AppleII igrama online, koje se igraju kroz browser:

http://www.virtualapple.org/

 

Ne treba registracija, treba plugin. I to je to. Popis igara je odličan.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

@lovac82

Da, rade se igre za sve sistema, od najstarijih nadalje...

no radi se i sve više i više hardwera, periferija ili klonova cijelih računala, kao i novi napredniji, jači, bolji spektrumi, komodorci, atariji i amige...

 

@Father_Dougal

interesantno, za to nisam znao. Vidio sam jako davno sličan sistem rađen i javi za NES i mislim za Atari 2600 no ovo sa Appleom je svakako interesantno. Hvala ti za link ....

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 21.6.2012 7:50 (Cliveretro).
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

Nova 68k-Distribucija AROS Vision 1.3:

Izašla je nova verzija jednog od operativnih sistema za classic Amige.


Iako još u povojima i relativno skroman, AROS za 68K amige napreduje iz dana u dan i svakako je zanimljiv ako pogledamo koliko daleko je dogurala x86 verzija.

 



Ova 68k verzija donosi niz poboljšanja, od kojih su najvažnije:

-Prilično napredniji CLI
-Dopus4
-CreativE (Amiga-E)
-Dice
-PowerD (najnovija verzija)
-MUIBase
-Midi.library
-Frying Pan (netestiran)

 

 

A evo i youtube prezentacije:

 

14 godina
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Ako želite igrate sve igre na starim konzolama, možete ih staviti na sd karticu pomoću Everdrive-a

Lt.Lowenbrau prozvan cheaterom preko 9000 puta
 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene
Diablo86 kaže...

Ako želite igrate sve igre na starim konzolama, možete ih staviti na sd karticu pomoću Everdrive-a

Jako zanimljivo !

mozda malo preskupo ;)

 

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

Izašao novi broj Amiga Future

 

Izašao je 97-i broj legendarnog časopisa, koji je u retro krugovima dosta popularan i u našim krajevima:

 

Najjednostavnije ga je kupiti na:

http://www.vesalia.de/e_af97.htm

Između ostalog u njemu pročitajte:

Reviews:
MorphOS 3.0, Amiga Forever, C64 Forever, USB Joystick Adapter, Zelda - Mystery of Solarus DX, Atari ST Conversions, Gravity Beam, Downfall, TetriCrisis 4, Letters Fall 3, Dune II: The Battle for Arrakis, Saga, AmiCygnix, iBatch, WinUAE, FS-UAE, WiiUAE, Janus-UAE.

Workshops:
Data Management in AmigaDOS part 1, Virtual Screens on Amiga, C Workshop part 14.

Specials:
A-EON News, Classic Reflections 5 (ASDG Inc).

Misc:
Computer Meeting Braunschweig, Commodore Meeting Wien, Editorial, Contents, News, Up2Date, Imprrint, Cover CD Content, Letters to the Editor, Preview.

Priloženi cd sadrži:

Extras:
Boombox, Eady Ledgers Accounting, Foundation Gold, GALer, Scene Handler.

Public Domain:

AmigaOS4: api, assist, bi, cl_wb_drawer, CodeWar-OS4, dunelegacy, excalibur, ibatch, image2icon, installer, keepahiopen, lha, loview, LoViewOS4, mixer, openjazz, pushover, sketchblock, sm502_audio, sweeper, uqm-src, vamp,
AROS: darkplaces.i386-aros, fuhquake.aros-src, fuhquake.i386-aros, hexen2.aros-i386, hexen2.src-aros, hexenw-utils.aros-i386, hexenworld.aros-i386, LoViewAROS, odyssey-1.16.2-aros, uqm.i386-aros.tar, uqm.src-aros.tar,
Classic: AMRWolf, anaiis, anaiis_boot, anaiis_lowlevel, AWolf3D, AWolf3D_src, BeastieWorker_68k, black-box_68k, blockrage_68k, BOOM, BootMonFix, cdplayer_lib_ahi, CodeWar-OS3, crawl_68k, dangen_68k, depth_68k, devinfos, DrawerBall, FText_v18, gnurobbo_68k, HollywoodSP, i2iGUI-V2, image_to_odg_1.0, Jack_Classic, Jack_WarpOS, kusemono_68k, LanCamTool, LoViewOS3, LoViewWOS, MEMO, myman_68k, ncfighter_68k, nc_pacman_68k, netsurf, NinjawSCafe, noiz2sa_68k, nsnake_68k, nuclearchess_68k, Operation_Sirius_OS3, osgg_68k, PinkAlert, ppm2fli_68k, psttrl_68k, rrootage_68k, ScummVM_AGA_030, ScummVM_ECS_030, sdlroids_68k, simcar_68k, sinflators_68k, StartBar-ITA, Tail-Tale_68k, tankcommand_68k, tenmado_68k, thttpd2.21b_working_php, timberwolf, uqm-src, uqm, vodovod_68k, wet_update, WinNet, WormWarsSP, zbar,
MorphOS: CodeWar-MOS, jhead-mos, LoViewMOS, mo5_sdk-mos, nuclearchess-mos, optipng-0.7.1-morphos, ptrans-mos, tric-tac-toe-mos, WormWarsMOS,
Multimedia: BoingsWorld Podcast Episodes 27 and 28


cijena ? sitnica !
EUR 9.50 incl. 7% German VAT (EUR 8.88 excl. VAT for non-EU customers)

11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene

EmuTOS za Amigu

EmuTos je operativni sistem za Amigu kompatibilan sa Atari ST originalnim OS-om.
Tako možete direktno pokretati programe za Atari OS na svojoj Amigi. Znači, ovo nije emulator, nego čisti OS kompatibilan sa Atari OS-om (ne i sa Atari hardwerom).

Najnovija verzija može se skinuti ovdje: http://sourceforge.net/projects/emutos/files/snapshots/CVS-20120623/



Fino radi i na WinUAE Amiga emulatoru, u monochrome video modu, i sa IDE hard disk podrškom.
Više o njemu možete pročitati u datoteci readme.txt unutar emutos-amiga-*.zip arhive.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.6.2012 6:43 (Cliveretro).
11 godina
neaktivan
offline
Commodore Free broj 62

zašao je novi broj besplatnog časopisa za sve ljubitelje Commodore-a.
Može se besplatno skinuti u razmnim formatima ili čitati online na adresi:

http://www.commodorefree.com/magazine/vol6/issue62.html

 

Sadrži slijedeće:


Editorial
NEWS
Adventures In Time 2 Preview
Lord of the Rings - Plus/4 Slide Show
How To Build An 8 Bit Computer
Amiga Future #96
SIDboard
RGCD: Fairy Well Cartridge Available
Woolly Jumper (Special Edition)
LoView Suite 2.50 Released
Commodore LCD Computer Internal Specification
Press Play On Tape
C64 Audio Update
CBM 8 Bit Repair - VCF Workshop Sneak Peek
New articles on Obligement
TMPx v1.0/Style
Plus/4 memory map v1.7
SketchBlock v1.3 - Amiga
Micromys V4
Review: Huntress of Midgard
Interview With Paul Hughes — Creator of the Freeloader Tape System
Review: Quod Init Exit v1.2
Review: Woolly Jumper (Sheepoid 2)

Ako ne volite baletristiku ni križaljke a žena vas ne pušta na pivu, evo odlične zabave dok morate ležati na plaži ;)

11 godina
neaktivan
offline
Hurrican 1.0.0.5

Izašla je finalna verzija Hurrican 1.0.0.5. - igre nastala na temelju prastare igre Turrican koju znaju svi retro ljupci sa raznih platformi, igre koja je doživjela niz nastavaka ( Turrican, Turrican II: The Final Fight, Mega Turrican/Turrican 3: Payment Day, Super Turrican, Super Turrican 2...) i niz pokušaja (koji nikad nisu završeni) da se Turrican digne iz mrtvih (Turrican 3D, Thornado, Next-gen Turrican...)

Novi remake je napravljen za Amiga OS 4 i MORPHOS.

 

Više o njoj na oficijelnoj internet stranici:

http://www.hurrican-game.de/

A evo i videa:

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.7.2012 6:39 (Cliveretro).
11 godina
neaktivan
offline
Morphos 3.1

Nedugo nakon izlaska trojke, izašla je nova verzija Morphos-a, koja ispravlja neke greške trojke, te donosi niz novina.
Koje sve promjene donosi mozete vidjeti ovdje:

http://www.morphos-team.net/releasenotes/3.1

Za one koji neznaju, Morphos je operativni sustav prvenstveno napravljen za Amige, no danas ga se može osim na razne Amige instalirati i na PPC MAC računala. Nastao je na Quark microkernelu 1999 godine.

više o njemu možete pročitati na:
http://en.wikipedia.org/wiki/MorphOS
http://www.morphos-team.net/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 9.7.2012 9:18 (Cliveretro).
16 godina
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Za njega sam jako zainteresiran, no malo mi je licenca preskupa.

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene
Father_Dougal kaže...

Za njega sam jako zainteresiran, no malo mi je licenca preskupa.

 

Da.

I ja kazem...

no, kad bolje pogledas winbuloze su skuplje ;)

 

S druge strane nije sve tako crno.

 

Recimo licenca za Efiku je 49 Eura sto nije skupo ako si ljubitelj neceg takvog...

Sama Efika isto nije skupa. Prije jedno godinu dana neki lik je preko newsa-a prodavao mislim da 5 komada, svaku po 500 kn...

danas se te ploce daju i jeftinije kupiti...

 

Druga alternativa je neki MAC, recimo neki G4 na par stotina megaherza kupis za par stotina kuna, kompletni sistem, dakle ne samo plocu nego i disk, ram, dvd blablabla...

za njih je licenca 79 eura sto je, ajmo reci vec dosta para, barem meni i morao bi biti poprilicno u plusu na racunu da idem kupiti...

 

 

Svakako treba dodati da se Morphos moze skinuti free i da je potpuno funkcionalan ali samo 1 sat. Onda pocne dernek, pa ga moras restartati...

 

 

Sad, s obzirom da svi mi koji ga koristimo ili ne koristimo ali zelimo koristiti ne radimo s morphos-om po cijele dane, nego onako za gust, ova demo verzija koja je potpuno funkcionalna ali se uspori svakih sat vremena pa treba restartati stroj je skoro upotrebljiva, tako za razne perverzije retro manijaka....

 

Ako netko bas provodi 10 ili 20 sati uz Morphos, onda moze svaki mjesec staviti na stranu 50 kuna sto je mizerija i ustedjeti za par mjeseci za licencu  MORPHOS-a...

 

Cinjenica je da vecina ljudi koji koriste ili bi koristili MOS nema 12 ili 15 godina nego 30,40,50 i vise, dakle vjerojatno zaposleni ljudi ili nezaposleni ali s toliko informatickog iskustva da i kao nezaposleni zaradjuju za zivot na neki od bezbroj nacina pomocu kompova.... Hocu reci, MOS kao takav je zanimljiv staroj informatickoj gardi, koja se vec nekako snasla, manje ili vise za lovu...Ako si uz komp par desetljeca i ako sva ta desetljeca ne potrosis na igrice ili fejs kad tad ces naci nacin da si osiguras egzistenciju...

Mozda ne postanes milijunas, no ono, za prosjecnu placu se uvjek dade sa strane uz pomocu kompa zaradit...

Ne plivamo u novcu, no neke prihode ipak imamo, bili zaposleni ili ne....

em imamo godina, em iskustva, poznanstva, znanja, referenci i kilometraze u nogama pa....

 

Moj savjet, ako te bas zanima MOS, a ako tako kazes vjerujem da si se informirao, nagooglao i nayoutubeao pa si vidio kako je to jedna od najkrasnijih stvarcica koje je covjek izmislio, uzmi neki macan z par stotki i demo verziju morphosa i uzivaj....

 

Osim ako mozda vec nemas neki hardware koji to cudo vrti ???

 

 

16 godina
offline
Re: Novosti sa kompjuterske retro scene
Cliveretro kaže...

Moj savjet, ako te bas zanima MOS, a ako tako kazes vjerujem da si se informirao, nagooglao i nayoutubeao pa si vidio kako je to jedna od najkrasnijih stvarcica koje je covjek izmislio, uzmi neki macan z par stotki i demo verziju morphosa i uzivaj....

 

Osim ako mozda vec nemas neki hardware koji to cudo vrti ???

 

Razmišljao sam o kupovin Mac Minija, jerbo u stanu nemam mjesta za išta drugo :) pa ću vidjeti, no to ide polako... imam A1200 sa 040 akceleratorom, bez PPC procesora, u doba kad sam to kupio, PPC akceleratori su bili odvratno skupi, a i ovaj je odnio trećinu tadašnje plaće... :)
No da ne odosmo predaleko u OT. 

No trees were killed in the creation of this post. However, a large number of electrons were seriously inconvenienced.
15 godina
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Da se i ja uključim...


Koliko sam shvatio, može se raspravljati o svemu što je iz početaka.

 

Ja nisam baš toliko star da mogu za sebe kazati da sam "živio doba C64, ZX Spectruma", ali me moj tata u to sve uvodio, nešto što mi je ostalo u najljepšem pamćenju jest rasklapanje C64 sa njime...

 

Od igara, one koje su mi bile najbolje, i prva igra ikad koju sam zaigrao, uz bok sa onim Prehistoric Man i Dave-a - ALIEN RAMPAGE. Nju sam igrao dan-noć.

 

 

I može pomoć - zna li itko od vas starih iskusnjara koja bi to mogla biti igra, u starom DOS-u se pokretala, u ulozi nekog kauboja?

 

Javiti ću se još pokoji puta, ako nađem ili poželim nešto podjeliti sa vama.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Novosti sa kompjuterske retro scene

Pozdrav već sam neko vrijeme u retro žanru kompjutora i redovito prelazim kroz abandoniu.Najdraža mi je igra Life and death.

Htio sam pitati zna li možda još kakvu dobru simulaciju ili tako nešto?

 

Također prešao sam u zadnje vrijeme na point and click,preciznije Monkey island pentalogiju,i uz nju naišao sam na Myst.

Zanima me zna li tko igre slične Myst?

A true man is not how much liquor he can drink,nor how much asses he can whip,a true man is how he takes care of his family and handles himself in crisis.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice