Open Office umjesto MS Office?

poruka: 40
|
čitano: 37.308
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
Open Office umjesto MS Office?

da li imate kakva iskustva s korištenjem OpenOffice, da li pruža sve što pruža i MS Office, doduše meni ne trebaju sve njegove funkcije, najviše me zanima text editor tj. OpenOffice-ova inačica MS Word-a. zanima me jesu li kompatibilni tj. može li se text dokument iz OpenOffice otvoriti i obrađivati u MS Wordu i obrnuto? razmišljam da instaliram OpenOffice umjesto MS Office koji je kud i kamo veći, a meni bi u biti bio dovoljan samo text editor, pa nema smisla da se mučim s MS Office-om samo zbog text editora. Openoffice je free suite, ne moraš ga crackirat, relativno malen (127 MB) i kažu kompatibilan s Windows 7. Vaša iskustva?

Let Justice Be Done, Though the Heavens Fall
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
karakteran kaže...

da li imate kakva iskustva s korištenjem OpenOffice, da li pruža sve što pruža i MS Office, doduše meni ne trebaju sve njegove funkcije, najviše me zanima text editor tj. OpenOffice-ova inačica MS Word-a. zanima me jesu li kompatibilni tj. može li se text dokument iz OpenOffice otvoriti i obrađivati u MS Wordu i obrnuto? razmišljam da instaliram OpenOffice umjesto MS Office koji je kud i kamo veći, a meni bi u biti bio dovoljan samo  text editor, pa nema smisla da se mučim s MS Office-om samo zbog text editora. Openoffice je free suite, ne moraš ga crackirat, relativno malen (127 MB) i kažu kompatibilan s Windows 7. Vaša iskustva?

Pa ako ti treba samo text editor šta ti nije dosta ovaj wordpad što dobiješ uz windowse, njega svi mogu otvorit, a on može iz worda dokumente otvarat, ima dosta opcija koje su dovoljne svakodnevnim korisnicima

Inter pedes virginum gaudium est iuvenum
14 godina
offline
Open Office umjesto MS Office?

Ako ti treba samo tekst editor preporučujem ti AbiWord koji je takođe besplatan i radi na Linuxu i Windowsu. Meni je AbiWord puno bolji od editora teksta u OpenOffice-u.

 
0 0 hvala 1
16 godina
neaktivan
offline
Open Office umjesto MS Office?

dobro ti je covjek napisao,ako zelis procitat ili editirat.

imas na bug dvd-u pod onim kutkom stalni alati..takodjer ima citac exela.

http://www.abisource.com/

 

btw koristim na jednoj masini openoffice i topla preporuka.

kompatibilan je,a ako ti nekom zelis poslat kompatibilno wordu, ides na save as i imas popis word opcija.

teško vrijeme za matore
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2010 0:24 (torrente).
 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?

Ja trenutno koristim oba; dakle Open Office (naj noviji) i Office 2007. Moram ti naglasiti da nisu 100% kompatabilni, ali ti to u 99% slucaja neces ni primjetiti.

 

Glavna razlika u kompatabilnosti je ta sto tekst zna preskociti u sljdeci red kad se otvara M$ Officeu tekst koji je spremljen u Open Officeu, ali nje uvijek.

Druga greska u kompatabilnostu su jednadzbe. Jedan od drugog ih zna procitati (relativno u redu) ali ih ne mozes uredivati.

Treca stvar je sto neki fileovi pridruzeni u M$ Officeu   se ne otvaraju u Ope Of.   Konkretno AutoCAD crtez pridruzen u M$ Officeu se nije htio otvoriti u Open Officeu.

 

To je u kratko ono sto sam ja primjetio. Ako te nista od toga ne smeta samo naprijed, Open Office je vrhunski program.

Pravi programeri programiraju binarno!
15 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
karakteran kaže...

da li imate kakva iskustva s korištenjem OpenOffice, da li pruža sve što pruža i MS Office, doduše meni ne trebaju sve njegove funkcije, najviše me zanima text editor tj. OpenOffice-ova inačica MS Word-a. zanima me jesu li kompatibilni tj. može li se text dokument iz OpenOffice otvoriti i obrađivati u MS Wordu i obrnuto? razmišljam da instaliram OpenOffice umjesto MS Office koji je kud i kamo veći, a meni bi u biti bio dovoljan samo text editor, pa nema smisla da se mučim s MS Office-om samo zbog text editora. Openoffice je free suite, ne moraš ga crackirat, relativno malen (127 MB) i kažu kompatibilan s Windows 7. Vaša iskustva?

- i fićo je auto... doveze te od točke A do B, uz par kvarova.

Naravno, postoji u svakoj kategoriji softwarea veći (ili manji) izbor, koji je upravo to -izbor.

Ima samo jedan mali problem, tj. tvoje potrebe. dakle tebi može odgovarati nemi program, igra, OS, ..., nekom drugom može-ili-nemora.

Ako je cijena kriterij, onda su svi koji kupuju 'naivci'? Ili zašto MS-windows, kad postoji linux. (većinom besplatno).

btw. Miješaš osnovne pojmove, MS office je skup uredskih programa, od kojih je word jedan (na koji misliš, u kontekstu). Nema nikakvog razloga da ne instaliraš samo njega ako ti je to potrebno, ali danas govoriti o zauzeću diskova ... -nepotrebno se time 'zamarati'. Ili pitanje koliko zauzimaju neke druge (beskorisne) stvari... 127MB? Instaler ili instaliran paket? Kakva razlika bi bilo sa 127GB? (da radi).

btw2. To nisu text editori (notepad...) to su word editori.

btw3 ''ne moraš ga crackirati'' -? Inače crackiraš Office? wtf (zašto?) - opće je pravilo da nema rasprave o crackiranju i povezanim stvarima. Home and Student verzija košta 444kn, može se instalirati na tri računala. Učenici-studenti mogu sasvim besplatno dobiti. Koliko košta jedna igra, koliko zauzima GB itd...

 

Iskustva, s ne-MS softwareom su takva da besplatni software nitko (ozbiljan) ne koristi. MS je defacto standard. OpenOffice je dobar, (kao i MS office) ali ... (ne isplati se, to su stvari koje mora svatko za sebe ocijeniti).

 

Linux kao besplatan OS (nije dio teme ali je kontekst) je zastupljen na 0.7-1.5% desktop PCa, Mac-7%, ostalo su windowsi. Slično je s Officeom.

 

Za većinu, kad spominješ i windows 7, word je nepotreban, jer je (kao stara verzija word-pad je bio namjerno smeće) već dio OSa.

Za osnovno editiranje teksta uopće netreba takav program, naprotiv, potreban je za konkretniji rad.

-Upravo zato, jer većina jednostavno ima ''besplatnu verziju'', bez kriterija i stvarne potrebe, ne vidi se stvarna vrijednost/kvaliteta.

Kao što svi imaju 'besplatne' Ultimate, CS(5) itd.. dok realno samo jedan posto (1%) ima realne potrebe za time.

(moj) zaključak, koristite ono što vam treba, ne ono što drugi kažu da vam treba. Pogotovo ako to plaćate.

-Za sve ostalo dovoljan je i notepad ili mastercard.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?

Iscrpan izvještaj. Ja nemam ni MS Office ni OpenOffice pa opet super. Osmijeh God bless Google Docs !!!

15 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
karakteran kaže...

da li imate kakva iskustva s korištenjem OpenOffice, da li pruža sve što pruža i MS Office, doduše meni ne trebaju sve njegove funkcije, najviše me zanima text editor tj. OpenOffice-ova inačica MS Word-a. zanima me jesu li kompatibilni tj. može li se text dokument iz OpenOffice otvoriti i obrađivati u MS Wordu i obrnuto? razmišljam da instaliram OpenOffice umjesto MS Office koji je kud i kamo veći, a meni bi u biti bio dovoljan samo text editor, pa nema smisla da se mučim s MS Office-om samo zbog text editora. Openoffice je free suite, ne moraš ga crackirat, relativno malen (127 MB) i kažu kompatibilan s Windows 7. Vaša iskustva?

Program u pitanju se zove Write i kvalitetan je sa dosta naprednih opcija.

 

Kompatibilnost je u redu, ali zna se (retko) javiti problem prilikom nekog većeg formatiranja i otvaranja u Wordu, a to je još više izražajnije sa drugim programima u paketu (po mom iskustvu najviše sa Impress - prezentacije) ali Write je solidan tako da ne bi trebao nailaziti na neka ograničenja.

 

Istina, OpenOffice je open-source i radi odlično pod Windowom 7, priliko instalacije ako nameravaš instalirati samo Write odaberi Custom i onda samo odaberi njega.

 

Preporučio bih ti i Abiword, kao što je neko prije već spomenuo, ali pošto si naglasio da se izmenjuju dokumenti sa Wordom ne bih ti ga preporučio jer sam naišao na veće probleme sa dokumentima napravljenima u njemu pri otvaranju pod Writeom i Wordom.

 

Remember boys, flies spread disease, so keep yours closed...
16 godina
moderator
online
RE: Open Office umjesto MS Office?
torrente kaže...
btw koristim na jednoj masini openoffice i topla preporuka.

kompatibilan je,a ako ti nekom zelis poslat kompatibilno wordu, ides na save as i imas popis word opcija.

Ako ti ne trebaju neka posebna formatiranja koja podrzava OpenOffice (mislim da nista toliko bitno, bez cega se ne bi moglo), onda si covjek moze u postavkama za ucitavanje/spremanje datoteka odrediti da OpenOffice po defaultu sprema u formate Microsoftovog Officea (za svaku vrstu dokumenta posebno).

14 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
ihush kaže...

  Učenici-studenti mogu sasvim besplatno dobiti....

 

 

  Kako mozes sasvim besplatno dobiti?

Poruka je uređivana zadnji put sub 21.8.2010 18:14 (Quilombo23).
13 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
Quilombo23 kaže...
ihush kaže...

  Učenici-studenti mogu sasvim besplatno dobiti....

 

 

  Kako mozes sasvim besplatno dobiti?

  I mene zanima !?

16 godina
neaktivan
offline
Open Office umjesto MS Office?

Možda je mislio na windowse...

Death walks behind you.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Open Office umjesto MS Office?

- Sramim se (priznajem) greška, misleći na MSDNAA koji je za VS i windowse. Office (čak logično), nije u grupi besplatnih osim try-60 days, Academic verzija je cca 80$ (2007=444kn) vjerojatno oko 400kn.

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Open Office umjesto MS Office?

Što se kompatibilnosti tiče... Nakon što sam u više navrata izgubio dosta vremena 'popravljajući' dokumente koje je OO navodno spremio u MSW kompatibilnom formatu, iz vlastitog iskustva mogu reći da to jednostavno ne radi kako bi trebalo. Nije da se dokumenti ne daju pročitati, sadržaj je očuvan kako treba - s tim nemaš brige. Ali često mi se događalo da se tekst počne razljevati tamo gdje ne bi smio ili se riječi počnu lomiti 'na pola' u novi red ili takve stvari... Jednostavno, čim se koriste imalo naprednije fore za formatiranje teksta sve se krene raspadati - mislim pritom prvenstveno na formatiranje.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Open Office umjesto MS Office?
vlad0 kaže...

Što se kompatibilnosti tiče... Nakon što sam u više navrata izgubio dosta vremena 'popravljajući' dokumente koje je OO navodno spremio u MSW kompatibilnom formatu, iz vlastitog iskustva mogu reći da to jednostavno ne radi kako bi trebalo. Nije da se dokumenti ne daju pročitati, sadržaj je očuvan kako treba - s tim nemaš brige. Ali često mi se događalo da se tekst počne razljevati tamo gdje ne bi smio ili se riječi počnu lomiti 'na pola' u novi red ili takve stvari... Jednostavno, čim se koriste imalo naprednije fore za formatiranje teksta sve se krene raspadati - mislim pritom prvenstveno na formatiranje.

Ja takve stvari bas i ne dozivljavam kao previse bitne. Ako hoces da ti dokument izgleda potpuno isto na svim racunalima, dakle ako ti je upravo to tako bitno, onda eksportiras (isprintas) u PDF i rijesen problem. Ili ni ne koristis program za obradu teksta, nego program za prijelom stranica, tipa Adobe InDesign ili besplatni Scribus. Ili da svi koristite za te dokumente OpenOffice, posto isti moze egzistirati usporedo s Microsoftovim Officeom. Dakle, za sve ove slucajeve postoji neko zadovoljavajuce rjesenje.

 

Mislim... Probleme mozes imati i ako koristis Word 2007 ili 2010 i moras dijeliti dokumente s nekim tko ima Word 2003 ili stariji - onu kul vektorsku grafiku, grafikone i sl., ce ti pretvoriti u rastere i neces to moci uredjivati u staroj verziji.

13 godina
offline
Open Office umjesto MS Office?

Intenzivno koristim OO već dvije godine, prije toga sam dobrih dvadesetak godina koristio MS Office. Bavim se poslom u kojem mjesečno složim između dvjesto i petsto stranica teksta i desetke tablica (izrada projektne dokumentacije). Sve to podrazumijeva uredno formatirane stranice, heder-e, footer-e, style-ove....

 

Osobno u protekle dvije godine nisam naišao ni na jedan problem koji nisam mogao riješiti OO i toplo ga preporučam svakome. MS Office je već odavno prerastao potrebe običnog korisnika i u zadnje vrijeme dodaje opcije koje su po mom skromnom mišljenju namjenjene užoj grupi korisnika a u svakodnevnom korištenju ne donose ništa revolucionarno.

 

Ono što sam ja primjetio tijekom korištenja je da OO bolje čita MS Office nego obratno. Također sam primjetio da su najveći problemi u heder-ima i footeri-ma. Bitna stvar je da se kod pisanja teksta u OO koristiš styl-ovima za formatiranje teksta, često puta pri copy/paste iz MS O u OO (ili obratno) nehotice se prenese i stil formatiranja koji poslije kod prebacivanja radi probleme.

 

Ukoliko koristiš makro-e vjerojatno ćeših morati malo dotjerati.

 

Ako ne trebaš sve te điđe koje ima novi MS Office mislim da ne trebaš puno razmišljati ovo je pravi alat za tebe, instaliraj ga i probaj besplatan je.

 
3 0 hvala 3
16 godina
offline
Open Office umjesto MS Office?

standardi, standardi, standardi,.. svi vrište od standarda, no postaviću pitanje koji je ISO standard za spremanje i razmjenu textualnih uredskih datoteka? sigurno nisu .doc i .docx koje koristi microsoft office....

 

Činjenica je da se m$ ne pridržava standarda i da izvoz datoteke iz OO u Microsoftov .doc i docx nije baš najsretnije rješenje.

 

http://hr.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2010 18:00 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
Nix kaže...

standardi, standardi, standardi,.. svi vrište od standarda, no postaviću pitanje koji je ISO standard za spremanje i razmjenu textualnih uredskih datoteka? sigurno nisu .doc i .docx koje koristi microsoft office....

 

Činjenica je da se m$ ne pridržava standarda i da izvoz datoteke iz OO u Microsoftov .doc i docx nije baš najsretnije rješenje.

 

http://hr.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

Datoteku nije potrebno ni izvoziti, MS Office 2010 može učitati format OO i kod mene se to pokazalo kao najmanje problematično rješenje.

 

U potpunosti se slažem s mbaksom da ukoliko trebaš identičan izgled dokumenta na raznim platformama dokument eksportiraš u .pdf i to je to. Za razmjenu podataka na kojima netko drugi radi stvar funkcionira.

 

Nemam ništa protiv MS-a ali mislim da to što se ne pridržavaju standarda i što svoje formate žele nametnuti kao standard je pitanje biznisa, što više ljudi koristi njihove proizvode i njihove formate to bolje za njih. U području uredskih alata su monopolisti prvenstveno zahvaljjući dobrom proizvodu ali i prljavoj igri. Samo tako se postaje veliki.

14 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
Nix kaže...

standardi, standardi, standardi,.. svi vrište od standarda, no postaviću pitanje koji je ISO standard za spremanje i razmjenu textualnih uredskih datoteka? sigurno nisu .doc i .docx koje koristi microsoft office....

 

Činjenica je da se m$ ne pridržava standarda i da izvoz datoteke iz OO u Microsoftov .doc i docx nije baš najsretnije rješenje.

 

http://hr.wikipedia.org/wiki/OpenDocument

 

Osobno, "standardom" u IT svijetu smatram ono što najviše ljudi koristi, bez obzira bilo to formalno (pr)opisano kao preporuka ili ne. I da su stvari doista crno/bijele kao što ti pokušavaš natuknuti, onda se u OO-u ne bi ni trudili ugrađivati podršku za izvoz u MS formate datoteka.

 

E sad... Kako je došlo do toga da je upravo MS format datoteka de facto standard u poslovnom svijetu je jedna sasvim druga priča, ali to ionako nije bitno za ovu raspravu.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
15 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
vlad0 kaže...
..

 

 - točno, MS je de facto standard. Kao takav postoji duže i u široj upotrebi u odnosu na OO (koji je prihvaćen kao nacionalna norma).

-No pokušajte s time u FINA, zaba i ostale institucije, vidjet ćete što je standard.

 

Postoji izreka, ''kad si u Rimu...''.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
ihush kaže...
vlad0 kaže...
..

 

 - točno, MS je de facto standard. Kao takav postoji duže i u široj upotrebi u odnosu na OO (koji je prihvaćen kao nacionalna norma).

-No pokušajte s time u FINA, zaba i ostale institucije, vidjet ćete što je standard.

 

Postoji izreka, ''kad si u Rimu...''.

Nepobitno je da je MS Office najzastupljeniji, najjači i vjerojatno najbolji. Puno korisnika nema pojma da postoji nešto drugo a koriste max 5-10% njegovih mogućnosti.

 

Uvijeka kažem ljudima koji me pitaju, neki u čudu kada vide da radim u OO, instaliraj ga na računalo i isprobaj besplatan je. Ako ti se ne sviđa ili ne zadovoljava tvoje potrebe onda to nije to.

 

Ne mislim da je OO savršen alat, dapače mislim da je daleko od toga, ne mislim ni da je bolji od MS Office-a, ali ono što sa sigurnošću znam je da zadovoljava sve moje potrebe kao uredski alat (svaki put me oduševi kada moram pisati formule u dokumentu).

14 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
mario.L_hr kaže...
...a koriste max 5-10% njegovih mogućnosti.

 

Da, ali fora je u tome da ne koristi 100% ljudi istih 10-ak % mogućnosti. Recimo, u mojoj firmi se intenzivno koriste baš one "egzotičnije" stvari kao npr. integracija sa SharePointom, ProjectServerom, Outlookom, praćenje i odobravanje promjena u dokumentima itd... Ja to gledam na način da zapravo i nije bitno koliko od tih mogućnosti "visi u zraku" - važno je da su tu ako ti ikada zatreba.

 

BTW, što se pridržavanja standarda tiče MS Office 2007 SP2 (i sve novije verzije) podržavaju OpenDocument format, tako da... Eto.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?

Slažem se da je dobro imati razno razne mogućnosti, ako ti treba onda ih koristiš. Međutim mislim da izuzetno veliki broj korisnika ne treba sve ono što nudi MS Office i da sve njegove potrebe može zadovoljiti OO (ili neki drugi).

 

Ono što je jako dobro u cijeloj priči je da imaš mogućnost izbora između više programa.

15 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
mario.L_hr kaže...

.

 

Ono što je jako dobro u cijeloj priči je da imaš mogućnost izbora između više programa.

- eh, kad bi bilo stvar izbora... nije. Stvar je potreba, kompatibilnosti, licenci...

Realno su u izboru dva paketa MS i OO. To i nije neki izbor.

- Da je stvarno slobodan izbor većina bi odabrala OO jer je (dovoljno) dobar i besplatan.

Većom zastupljenošću bi se i (vjerojatno) brže podizala kvaliteta, istovremeno bi se eliminirala 'potreba' kompatibilnosti s MSom...

 

-.. Za većinu je dovoljan u wordpad pa ipak kućni skoro svaki korisnik 'jeftino kupi' ultra-turbo-extreme verziju, bilo Windowsa, CSa ili Officea itd.

Da je piratiziranje malo teže, vjerojatno bi bilo drugačije. Što MS također zna.... i dopušta upravo zato.

Sam postotak MS-osa (90%) vs npr linuxa (0.7-1.5%) na desktopovima dobro prikazuje situaciju.

 

Ili pogled s druge strane, izbor postoji ... i većina koristi MS-Office, dok glavna prednost OOa -cijena/legalnost, zapravo nema nikakve veze.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Open Office umjesto MS Office?

Tema stotinu puta sažvakana, slobodan / besplatan softver protiv kupljenog, linux protiv microsofta itd. Slažem se da je ms office 'standard' jer je gospodin gates imao strašnu viziju i ja mu skidam kapu do poda. No kada govorimo o propisanim normama, dva glavna microsoft proizvoda za široku populaciju, internet explorer i office ne pridržavaju se tih normi i u većini slučajeva podatke koji su urađeni i formatirani po w3s i ISO propisima ne prikazuju ispravno. Dakle nije problem recimo u OO što se njegovi dokumenti ne prikazuju pravilno u ms officu, a kako se vidi iz komentara ljudi se žale i misle da je tu OO kriv. Tako je i sa web stranicama, da bi se ispravno prikazala u IE koji je pretpostavljeni (standardi) internet preglednik, mora se pisati suvišan kod..

I tako bi ostalo sve do tko zna kada, da nije gospođe EU, koja od ms zahtijeva slobodu izbora internet preglednika. Ovdje se ms prvi put susreće sa konkurencijom, pa su odlučili poraditi na svojim internet preglednicima koji će podržavati standarde odnosno propise. Može se uskoro očekivati da gospođa EU od MS zatraži da se postavi izbornik na kojoj će se moći birati office paketi za instalaciju, pa kada se nađu jedni do drugih ms sa xxx€ i druga komercijalna rješenja, pored OO i drugih besplatnih rješenja, daleko će više biti instaliranih ovih besplatnih, pogotovo kod običnih korisnika kojima ponekada treba 'word' da bi nešto napisali i stavili sliku pored texta.

-----------------------------------
Vic pitanje:

Koje su tri najtanje knjige na svijetu?
- Somalijski kuhar, Bosanski mudraci, Crnogorski sam svoj majstor.

sʌǝ ɾǝ ʞɹǝunןo uɐodɐʞo :(
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2010 21:43 (Nix).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
Nix kaže...

TI tako bi ostalo sve do tko zna kada, da nije gospođe EU, koja od ms zahtijeva slobodu izbora internet preglednika.

Bljeh... Osmijeh Zahtijeva slobodu izbora Internet preglednika na OS-ovima na kojima su se oduvijek mogli instalirati i koristiti svi preglednici, a ne zahtijeva na tuđim OS-ovima gdje se to ne može.

 

Da se vratim na topic, OO je ok za po doma, ali mi se znao blokirati i rušiti kod imalo duljih tekstova (kao što su SRT titlovi).

 

16 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
vlad0 kaže...

Što se kompatibilnosti tiče... Nakon što sam u više navrata izgubio dosta vremena 'popravljajući' dokumente koje je OO navodno spremio u MSW kompatibilnom formatu, iz vlastitog iskustva mogu reći da to jednostavno ne radi kako bi trebalo. Nije da se dokumenti ne daju pročitati, sadržaj je očuvan kako treba - s tim nemaš brige. Ali često mi se događalo da se tekst počne razljevati tamo gdje ne bi smio ili se riječi počnu lomiti 'na pola' u novi red ili takve stvari... Jednostavno, čim se koriste imalo naprednije fore za formatiranje teksta sve se krene raspadati - mislim pritom prvenstveno na formatiranje.

 Meni bas nije jasno kako itko moze koristiti OO za bilo kakav ozbiljniji posao. Mnoge firme salju dokumente/formulare u .doc formatu, i onda to probas otvorit u OO i isprintat i nastane kaos. Dokument na jednoj stranici razbijen na dvije, nedostaju neka formatiranja, tekst ispada u novi red i ostali uzasi. I sto bi sad trebao, provesti pola dana popravljajuci te formulare? Na kraju je pitanje i koliko je taj dokument legalan kad je tako "modificiran"...

 

 

Think locally, act globally...
13 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
SupremeCommander kaže...
vlad0 kaže...

Što se kompatibilnosti tiče... Nakon što sam u više navrata izgubio dosta vremena 'popravljajući' dokumente koje je OO navodno spremio u MSW kompatibilnom formatu, iz vlastitog iskustva mogu reći da to jednostavno ne radi kako bi trebalo. Nije da se dokumenti ne daju pročitati, sadržaj je očuvan kako treba - s tim nemaš brige. Ali često mi se događalo da se tekst počne razljevati tamo gdje ne bi smio ili se riječi počnu lomiti 'na pola' u novi red ili takve stvari... Jednostavno, čim se koriste imalo naprednije fore za formatiranje teksta sve se krene raspadati - mislim pritom prvenstveno na formatiranje.

 Meni bas nije jasno kako itko moze koristiti OO za bilo kakav ozbiljniji posao. Mnoge firme salju dokumente/formulare u .doc formatu, i onda to probas otvorit u OO i isprintat i nastane kaos. Dokument na jednoj stranici razbijen na dvije, nedostaju neka formatiranja, tekst ispada u novi red i ostali uzasi. I sto bi sad trebao, provesti pola dana popravljajuci te formulare? Na kraju je pitanje i koliko je taj dokument legalan kad je tako "modificiran"...

 

 

Mislim da je na to pitanje odgovorio mbaksa. Ako trebaš dokument koji se jednako izgleda na svim platformama onda je to .pdf.

 

BTW nije ti se nikad dogodilo da otvoriš .doc dokument koji je napravljen na drugom računalu (s drugim postavkama pisača) i da ga moraš popraviti?

14 godina
neaktivan
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?
mario.L_hr kaže...
SupremeCommander kaže...
vlad0 kaže...

Što se kompatibilnosti tiče... Nakon što sam u više navrata izgubio dosta vremena 'popravljajući' dokumente koje je OO navodno spremio u MSW kompatibilnom formatu, iz vlastitog iskustva mogu reći da to jednostavno ne radi kako bi trebalo. Nije da se dokumenti ne daju pročitati, sadržaj je očuvan kako treba - s tim nemaš brige. Ali često mi se događalo da se tekst počne razljevati tamo gdje ne bi smio ili se riječi počnu lomiti 'na pola' u novi red ili takve stvari... Jednostavno, čim se koriste imalo naprednije fore za formatiranje teksta sve se krene raspadati - mislim pritom prvenstveno na formatiranje.

 Meni bas nije jasno kako itko moze koristiti OO za bilo kakav ozbiljniji posao. Mnoge firme salju dokumente/formulare u .doc formatu, i onda to probas otvorit u OO i isprintat i nastane kaos. Dokument na jednoj stranici razbijen na dvije, nedostaju neka formatiranja, tekst ispada u novi red i ostali uzasi. I sto bi sad trebao, provesti pola dana popravljajuci te formulare? Na kraju je pitanje i koliko je taj dokument legalan kad je tako "modificiran"...

 

 

Mislim da je na to pitanje odgovorio mbaksa. Ako trebaš dokument koji se jednako izgleda na svim platformama onda je to .pdf.

 

BTW nije ti se nikad dogodilo da otvoriš .doc dokument koji je napravljen na drugom računalu (s drugim postavkama pisača) i da ga moraš popraviti?

 

U savršenom svijetu ovo što si rekao možda i stoji, ali ajde ti objasni ŠteficiTM da ti pošalje dokument isključivo u PDF-u kad je jedva svladala slanje .doc dokumenata mailom. Ili ako ti već pošalje dokument u .pdf formatu, što ako taj dokument trebaš mijenjati? Kupovina Adobe Acrobata? Ili ponovo instalacija nekog free softvera koji jedva da otvori iole složeniji .pdf, a kamoli da ga možeš kvalitetno editirati.

 

BTW, znaš koja je najvrijednija stvar u poslovnom svijetu (barem ako se mene pita)? Vrijeme. Vrijeme koje ti ostane na raspologanju ako se ne trebaš boriti s vjetrenjačama poput kompatibilnosti, razj*bavanja dokumenata, raspadanja formatiranja i sl. gluposti. I zato, bez obzira što MS Office možda i košta nešto $, isplati ih se potrošiti jer kad sljedeći put dobiješ sklepani dokument od ŠteficeTM barem si siguran da, kad ga otvoriš, ako ništa drugo - moći ćeš ga isprintati. Nije me briga koji su razlogi toga što Štefica uporno šalje MS Office .doc datoteke mailom, ne želim trošiti svoje dragocijeno vrijeme da joj objasnim da može i bolje / brže / lakše... Radije ću instalirati MS Office (i koji god već program mi treba) i kod sebe i prestati gubiti vrijeme i živce na sve ŠteficeTM ovog svijeta. Nek šalje u kojem god formatu hoće, apsolutno me zaboli.

 

A lova koja se moraju platiti za MS proizvode... Već sam toliko puta objašnjavao - uđite s firmom u neki MS VL program i chiao. A ako imate veliku firmu i kupujete pojedinačne licence za svako računalo i žalite se kako je to sve nenormalno skupo, onda ste ili neinformirani ili nestručni ili jednostavno retardirani. To se ne radi tako. Ako ste kućni korisnik, ionako u praksi imate izbor želite li to platiti ili ne... I jedno i drugo u biti vozi, MS ionako nije pretjerano briga što kućni korisnici rade. Dakle, u čemu je problem?

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
13 godina
offline
RE: Open Office umjesto MS Office?

Ne želim se prepirati ali pretvorba u .pdf je izuzetno jednostavna (bilo u OO ili MS O i svodi se na virtualno printanje ili export). Što se tiče otvaranja i editiranja alternativa Adobe Acrobatu ima i ja ih koristim bez problema (link: http://www.tracker-software.com/buy-now).

 

Stvarni život je i to da  trošimo ko pijani milijarderi i svake godine smo zaduženiji i zaduženiji. Osobno mislim da u znanje treba ulagati i da se više isplati kupiti nešto bez čega stvarno ne možeš (u mom slučaju AutoCAD) a koristit OO i ostali open source.

 

Nedvojbeno je da je MS Office boljijači i opremljeniji, također je nedvojbeno da onaj tko ga želi nabaviti će ga na ovaj ili onaj način. Slažem se da MS puno ne zanimaju kućni korisnici, mislim da bi im čak trebali i plaćati da ga koriste po doma ( Smijeh) jer tako razvijaju naviku koja se prenosi i u poslovni život. To počinje od prvih upoznavanja s računalima (pogledaj samo škole i koji software tamo prevladava) i to je to, imaju odličan proizvod i najbolju moguću strategiju na svijetu.

 

Odgovorno tvrdim da OO ima mjesta u poslovnom svijetu. Zadnje dvije godine intenzivnoga koristim u izradi projektne dokumentacije a problema s kompatibilnošću sam imao na početku. Nakon malo peglanja i poštelavanja template file-ova stvar štima. Nitko od poslovnih partnera se ne žali.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice