Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja itd

poruka: 13
|
čitano: 10.192
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja itd

Neka od ovih pitanja sam googlao satima ali sam nalazio raznorazne, kontradiktorne ili nejasne odgovore, pa molim vas da to definitivno riješite.

 

1. Windows 7 za razliku od ranijih Windowsa pri instalaciji stvara nekakvu skrivenu particiju od 100 MB veličine sa boot loaderom (stvarno ne znam čemu ta komplikacija umjesto da boot loader bude na sistemskoj particiji kao prije) što čini se nekima stvara probleme pri kloniranju diskova. Čini se da je nužno da software za kloniranje detektira i klonira i tu particiju, inače neki tvrde da im klon ne boota ako nije istovremeno uštekan i originalni disk (što ga čini besmislenim) a neki tvrde da im prvi klon radi fino ali klon klona ne boota uopće. Uglavnom jasno mi je da tu particiju treba također klonirati..

Ono što mi nije jasno je tvrdnja jednog tipa na jednom forumu za koju nisam uspio naći jasnu potvrdu drugdje - a to je da Win7 pri prvoj instalaciji pokušava tu skrivenu boot particiju utrpati na neki drugi HD nego na onaj na koji ga instaliravamo (nemam pojma zašto, možda radi sigurnosti ?), pa da zbog toga treba pri instalaciji OS-a ištekati sve ostale HD-ove osim onoga na koji se instalirava OS. Je li to istina ili nije ?

 

2. Ljudi kažu da je enableanje AHCI settinga u BIOS-u nužno za SSD-ove da ostvare svoje potencijale u smislu deklarirane brzine i potrošnje struje, a potreban je i za hot swapping (koji ću koristiti). Međutim čini se da ponekad u BIOS-u po defaultu bude setting postavljen na IDE umjesto AHCI pa to treba promijeniti PRIJE instalacije OS-a jer se kasnije ne može (osim nekakvim registry hackom koji Windowsima naređuje da pri bootanju skinu odgovarajuće drivere ili tako nešto). Zanima me da li je i na novim modernim matičnim pločama nužno sam uključivati AHCI (čovjek bi pretpostavio da će to više postati default), da li je bolje kao što navodno Intel tvrdi na njihovim matičnim pločama uključiti RAID setting umjesto AHCI čak i ako taj disk nije u RAID-u, i da li ima još ikakva druga caka (vezana uz bilo šta drugo, ne samo HD-ove) u BIOS-u koju treba znati ili promijeniti PRIJE nego što se krene instalirati prvi Windows OS na novu mašinu ?

 

3. Znam da diskovi od 3 ili 4 TB (tj. sve veće od 2 TB) trebaju biti GPT a ne MBR, i da za bootanje sa GPT diska treba imati 64-bitnu verziju Win7 ili novije.

Dva velika HD-a koja ću imati će zbog veličine sigurno biti GPT, međutim nisam siguran je li mi za druga dva diska (sistemski SSD i jedan manji HD za backup tog diska) bolji GPT ili MBR. Bootanje neće biti problem jer ću koristiti 64bit Win7, i koje su mi onda prednosti / mane GPT u odnosu na MBR za ta dva diska ?

Znam da XP ne može pročitati GPT diskove (za slučaj da spojim i dignem neki stari sistem) i da neki disk cloning programi trenutačno uopće ne podržavaju kloniranje GPT diskova. Prednost (za diskove ispod 2 TB) je navodno nekakva veća sigurnost podataka, nisam siguran koliko u praksi ?

 

4. Znam da je Acronis True Image u starim verzijama (koje sam godinama uspješno koristio za kloniranje diskova za backup) zahtijevao da se nakon kloniranja diska 1 na disk 2 a odmah prije prvog bootanja novog diska 2 fizički išteka disk 1 da ne bi došlo do nekakvog vezanja novokloniranih Windowsa za taj disk, nakon čega su se mogli bez problema koristiti oba istovremeno uštekani ili samostalno. Vidim po forumima da je to nužno i za najnovije verzije. Međutim zanima me da li je to specifično samo za Acronis ili to općenito vrijedi i za druge programe za kloniranje, kao Macrium ili Paragon ?

 

5. Nakon jako puno googlanja (za koje je kriv prokleti Acronis koji skriva svoje mane kao zmija noge, duboko zakopane u fine printu) utvrdio sam da Acronis True Image 2014 ne može klonirati GPT diskove iako tvrde da podržava GPT. Nisam siguran da li postoji neka druga verzija koja može (oni su strašno zakomplicirali stvar sa puno verzija koje se razlikuju po cijeni a rade uglavnom istu stvar), na jednom mjestu piše da nedavno izašli A.T.I. 2015 može klonirati GPT diskove, može li mi to itko potvrditi ? I da li to glavni alternativni programi podržavaju ili ne (jedino za Macrium znam da može) ?

 

6. A. T. I. je kloniranje (bar prije) sistemske particije (ili diska koji uključuje sistemsku particiju) obavljao u DOS-u (ili nečem sličnom) nakon što u Windowsima u programu sve podesiš pa ih on izgasi, međutim vidim da neki ovi noviji programi za kloniranje to rade naživo, dakle u dignutim Windowsima kloniraju particiju sa Windowsima. Kako je to moguće, šta ako neki program ili OS izmijeni neki file na sistemskoj particiji dok se ona klonira ? I je li to uopće pravo kloniranje, dakle ono preslikavanje diska bit po bit na najnižoj razini, kao što A.T.I. valjda radi ?

 

 

 
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja itd

Puno si pitanja postavio, ali neznam ti odgovoriti.

 

Predložio bih ti da pogledašHiren's boot cd, tu ti

ima alata ko' blata, pa ti nešto možda može

pomoći u tvojoj situaciji.

Poruka je uređivana zadnji put pon 15.12.2014 9:24 (absolon).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja

1. Prvo i osnovno, particije se nikad ne kloniraju, klonira se čitav disk tako da ti je svejedno oko ove 100mb boot particije. Dakle, sa MiniTool Partition Wizardom napravi 1:1 klon trenutnog HDDa na SSD. Kada kloniranje završi, odspoji HDD i spoji samo SSD - vidi jel boota kako treba. Ako je to ok, možeš slobodno HDD formatirati ili što već.

 

2. Prije kloniranja, obaviti ovo. Kad se to odradi, tj. uspije ti boot preko AHCIja sa starog HDDa, uhvati se kloniranja. Po RAIDu ne prtljaj, naći ćeš se na čudu.

 

3. Da, 2tb+ ide kao GPT. Nemoj bootati sa GPTa ako baš ne moraš, drži te storage diskove u GPTu a SSD ostavi MBR.

 

4. Nakon kloniranja, uvijek je pametno maknuti stari HDD.

 

5. Sad te više ne kužim. Jel već imaš GPT diskove ili planiraš staviti?

 

6. Ne, ne i ne. Alati za kloniranje se moraju upaliti "van" Windowsa, dakle bootati sa live CDa i sl. Stvar je u tome što kloniranje ili koja već operacija počinje u Windowsima (naštimaš postavke, raspored particija, itd) i onda alat resetira PC i obavi posao prije dizanja windowsa.

 

Napomenica - ako baš ne moraš, nemoj ništa klonirati. Napravi čisti install windowsa i uživaj...

 

 

My name is Legion... For we are many!
15 godina
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja

-previše..

-internet je izvor informacija, koje mogu i ne moraju biti točne. Dezinformacija, placebo, zablude.. ili ''meni tako radi'' je prečesto.

-standardi, prvo ih moraš naučiti-razumjeti, tad sve ostalo postane jasnije. BIOS određuje boot disk tj redosljed. Boot može biti samo primarna aktivna particija (MBR, GPT je za sad nepotreban, nekompatibilan... zaboravimo ga za sad). MBR možemo bilo kojim alatom, OSom,.. diskpart, gpart, hirens, minipe, linux... pa i sam install medij + CMD, može se sve ali je preduvijet znati. UEFI-GPT je za sad više forsanje/interes MSa nego potrebe korisnika, nasuprot, u slučaju potrebe korisnik je ograničen izborom alata ili OSa dok neke prednosti (koja nije rješiva MBRom) nema tj sporedna je za 99,999%, npr boot particija veća od 2TBa (je nepotrebna).

 

-previše svega, previše pitanja i kombinacija, istovremeno treba jedna tema koja će se možda pretvoriti u howto pa olakšati objašnjavanje u drugim install-OS temama. Kad se nađe vremena, možda natipkam nešto urednije/detaljnije. (nastavit će se...) :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja

1. Dedicated boot particija, koja se rijetko mijenja za razliku od sistemske (patchevi, swap, aplikacije) ili user particije, je korisna u raznim slučajevima. Npr. ako koristiš BitLocker za enkripciju diska ili particije, Windowsi trebaju nekriptiranu osnovnu boot particiju kako bi se dignuli i onda mogli raditi s kriptiranom.

 

2. Treba provjeriti u BIOS-u je li aktivan AHCI. Pravilo koje sam primijetio u većini slučajeva: ako ploča ima UEFI, obično je već aktivna AHCI opcija, ako je koju godinu stara i ima BIOS, onda ovisi što su stavili. Proizvođači ciljaju na određen segment korisnika s određenim hardverom. Pod default aktiviraju opcije koje bi kao trebale out of the box odgovarati tipičnom kupcu na kojeg ciljaju.

RAID obično koriste za RAID0 kako bi ubrzali rad kad imaju više diskova. Tvoja konfiguracije NIJE takva, pa to preskoči.

Možda si ustvari mislio na onu foru koju je Intel uveo sa Z68 chipsetom, da se SSD od npr. 40 GB koristi kao transparentan cache ispred običnog HDD-, tj. sustav to vidi kao jedan disk?

 

3. MBR vs GPT je veeeeelika tema za koju nema jednoznačnog odgovora. Recimo kao vi(m) vs EMACS.

Za GPT podršku obično trebaš imati UEFI, nisam dosad naletio na običan BIOS koji to ima. I naravno OS koji to podržava (mahom 64-bitne verzije)

Život običnog korisnika ti je puuuuno jednostavniji uz MBR. GPT ti ne bi donio neku predostu u tvom tipičnom radu u situaciji u kojoj bi MBR radio. Vidiš komplikacije s kloniranjem koje imaš, a da nisi ustvari još ništa ni radio (tj nisi neki npr. sysadmin koji treba implementirati to u enterprise okolini).

Kreni na najjednostavnije što možeš nadzirati s količinom znanja i vremena koje imaš. Preporučujem ti MBR. Windowsima nema razlike.

 

Pripazi na partition alignment s tim novim diskovima koji imaju 4 KiB sector umjesto 512 B.

Win7 bi to trebali sve automatski skužiti i obaviti. Windows XP ne, to treba tamo manualno.

 

6. Kloniranje uživo. Moguće kako koriste npr. Shadow Copy ili slične sistemske servise u Windowsima. Možda obave dio i prilikom restarta.

Taj "DOS" kojeg si vidio je možda neka njihova prilagođenja distribucija Linuxa. Ne trebaš se time zamarati ako radi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja
Sum_of_all_fears kaže...

1. Prvo i osnovno, particije se nikad ne kloniraju, klonira se čitav disk tako da ti je svejedno oko ove 100mb boot particije. Dakle, sa MiniTool Partition Wizardom napravi 1:1 klon trenutnog HDDa na SSD. Kada kloniranje završi, odspoji HDD i spoji samo SSD - vidi jel boota kako treba. Ako je to ok, možeš slobodno HDD formatirati ili što već.

 

2. Prije kloniranja, obaviti ovo. Kad se to odradi, tj. uspije ti boot preko AHCIja sa starog HDDa, uhvati se kloniranja. Po RAIDu ne prtljaj, naći ćeš se na čudu.

 

3. Da, 2tb+ ide kao GPT. Nemoj bootati sa GPTa ako baš ne moraš, drži te storage diskove u GPTu a SSD ostavi MBR.

 

4. Nakon kloniranja, uvijek je pametno maknuti stari HDD.

 

5. Sad te više ne kužim. Jel već imaš GPT diskove ili planiraš staviti?

 

6. Ne, ne i ne. Alati za kloniranje se moraju upaliti "van" Windowsa, dakle bootati sa live CDa i sl. Stvar je u tome što kloniranje ili koja već operacija počinje u Windowsima (naštimaš postavke, raspored particija, itd) i onda alat resetira PC i obavi posao prije dizanja windowsa.

 

Napomenica - ako baš ne moraš, nemoj ništa klonirati. Napravi čisti install windowsa i uživaj...

 

 

 

Fala vam svima na odgovorima, makar nažalost čini se da uglavnom niste razumili pitanja, niti baš pomogli, sa izuzetkom Boinga.

Evo ovako da odgovorim ukratko. Prvo i osnovno, Sum of All Fears, ti iz nekog razloga pogrešno pretpostavljaš da ja želim migrirati sadržaj sa starog HD-a na novi SSD i zamijeniti ga njime, što nije uopće situacija, a pretpostavka je majka svih zajeba. Pitanja nisu sva direktno vezana jedno uz drugo, ja ne mijenjam disk nego bacam stari i nabavljam skoro kompletan novi stroj, a pitanja o kloniranju se odnose na redovito (1 per week) kloniranje jednog diska na drugi u svrhe backupa, kao što sam radio godinama već stotine puta, samo što ću to sad raditi sa više diskova.

Kao drugo, particije se itekako mogu klonirati (na isti ili drugi disk), to je mogao Acronis T.I. a mislim da može i Macrium, iako ja mislim da nisam to nikad radio. Kao treće nemam zašto šta micati iz kompa nakon kloniranja niti sam ikad micao, taj drugi disk mi je ostajao unutra i služio kao backup ali i kao testni sandbox, a jedino je uvijek trebalo privremeno ištekati originalni disk pri prvom bootanju klona jer tako radi A. T. I.

Kao četvrto tvoji odgovori od 1. do 5. su odgovori na ono što si mislio da ja pitam a ne ono što sam stvarno pitao, a odgovor na 6. je logičan i tako sam i ja mislio i radio dosad (do prije 2-3 godine), međutim sad vidim da neki reviewi aplikacija za kloniranje (napisani stručnije i ozbiljnije nego tvoj post, no offense) kažu da većina cloning aplikacija danas može klonirati naživo, pa se samo pitam kako...

 

ihush kaže...

-previše..

-internet je izvor informacija, koje mogu i ne moraju biti točne. Dezinformacija, placebo, zablude.. ili ''meni tako radi'' je prečesto.

-standardi, prvo ih moraš naučiti-razumjeti, tad sve ostalo postane jasnije. BIOS određuje boot disk tj redosljed. Boot može biti samo primarna aktivna particija (MBR, GPT je za sad nepotreban, nekompatibilan... zaboravimo ga za sad). MBR možemo bilo kojim alatom, OSom,.. diskpart, gpart, hirens, minipe, linux... pa i sam install medij + CMD, može se sve ali je preduvijet znati. UEFI-GPT je za sad više forsanje/interes MSa nego potrebe korisnika, nasuprot, u slučaju potrebe korisnik je ograničen izborom alata ili OSa dok neke prednosti (koja nije rješiva MBRom) nema tj sporedna je za 99,999%, npr boot particija veća od 2TBa (je nepotrebna).

 

-previše svega, previše pitanja i kombinacija, istovremeno treba jedna tema koja će se možda pretvoriti u howto pa olakšati objašnjavanje u drugim install-OS temama. Kad se nađe vremena, možda natipkam nešto urednije/detaljnije. (nastavit će se...) :)

 

E moj Ihush, ti stvarno znaš kako napisati poprilično a ne reći praktično ništa... Na prva 3-4 retka tvog posta mogu reći samo - MA NIJE MOGUĆE KUME MOJ !? :)

Imam preko 20 godina iskustva sa kompjuterima, znam filtrirati, selekcionirati i analizirati informacije sa Interneta (problem je šta to za neke tricky probleme zna jako dugo trajati pa čovjek pomisli da može pomoću BUG foruma uštediti vrijeme, ali tu se grdno zahebe), znam šta je BIOS i šta je boot već bar 15 godina.

Jedna recimo korisna stvar šta se može iščitati iz tvog posta je tvoje mišljenje da je GPT nepotreban i nepreporučljiv (osim za > 2 TB diskove).

 

boing24234 kaže...

1. Dedicated boot particija, koja se rijetko mijenja za razliku od sistemske (patchevi, swap, aplikacije) ili user particije, je korisna u raznim slučajevima. Npr. ako koristiš BitLocker za enkripciju diska ili particije, Windowsi trebaju nekriptiranu osnovnu boot particiju kako bi se dignuli i onda mogli raditi s kriptiranom.

 

2. Treba provjeriti u BIOS-u je li aktivan AHCI. Pravilo koje sam primijetio u većini slučajeva: ako ploča ima UEFI, obično je već aktivna AHCI opcija, ako je koju godinu stara i ima BIOS, onda ovisi što su stavili. Proizvođači ciljaju na određen segment korisnika s određenim hardverom. Pod default aktiviraju opcije koje bi kao trebale out of the box odgovarati tipičnom kupcu na kojeg ciljaju.

RAID obično koriste za RAID0 kako bi ubrzali rad kad imaju više diskova. Tvoja konfiguracije NIJE takva, pa to preskoči.

Možda si ustvari mislio na onu foru koju je Intel uveo sa Z68 chipsetom, da se SSD od npr. 40 GB koristi kao transparentan cache ispred običnog HDD-, tj. sustav to vidi kao jedan disk?

 

3. MBR vs GPT je veeeeelika tema za koju nema jednoznačnog odgovora. Recimo kao vi(m) vs EMACS.

Za GPT podršku obično trebaš imati UEFI, nisam dosad naletio na običan BIOS koji to ima. I naravno OS koji to podržava (mahom 64-bitne verzije)

Život običnog korisnika ti je puuuuno jednostavniji uz MBR. GPT ti ne bi donio neku predostu u tvom tipičnom radu u situaciji u kojoj bi MBR radio. Vidiš komplikacije s kloniranjem koje imaš, a da nisi ustvari još ništa ni radio (tj nisi neki npr. sysadmin koji treba implementirati to u enterprise okolini).

Kreni na najjednostavnije što možeš nadzirati s količinom znanja i vremena koje imaš. Preporučujem ti MBR. Windowsima nema razlike.

 

Pripazi na partition alignment s tim novim diskovima koji imaju 4 KiB sector umjesto 512 B.

Win7 bi to trebali sve automatski skužiti i obaviti. Windows XP ne, to treba tamo manualno.

 

6. Kloniranje uživo. Moguće kako koriste npr. Shadow Copy ili slične sistemske servise u Windowsima. Možda obave dio i prilikom restarta.

Taj "DOS" kojeg si vidio je možda neka njihova prilagođenja distribucija Linuxa. Ne trebaš se time zamarati ako radi.

 

#1 Zanimljivo, nije mi to palo na pamet. Al i dalje me zanima jel istina to da Windowsi pokušavaju pri instalaciji to stavit na neki drugi disk ako je available...

#2 Koristan odgovor, hvala. I ne, nisam mislio na nikakav stvarni RAID niti na korištenje SSD kao cachea za HD, nego sam pročitao da je službeni savjet Intela na njihovim matičnim pločama koristiti RAID setting u BIOS-u umjesto AHCI settinga čak i kad ne želiš stvarno RAID nego samo prokleti SSD sa AHCI mogućnostima, nemam pojma zašto u biti trebaš pitati Intel.

#3 Mislim da ću onda odabrat MBR za sistemski SSD i njegov backup a GPT za veliki data disk i njegov backup, i stvar riješena. Znam već to s partition alignmentom ali thanks.

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja

S obzirom na generalno prgavi stav i slabo objašnjavanje detalja što ti točno treba (i pametovanja) - dat ću ti samo jedan odgovor na sva tvoja pitanja - RAID 1.

 

[edit] - jedna stvar koju ne mogu prešutiti - ti alatići koji kloniraju "naživo", ne mogu kopirati sistemske fajlove jer NT AUTHORITY ima lock na njima. S druge strane, Volume Shadow Copy (alat od windowsa) dio kloniranja obavlja prije boota, tako da on radi u hibridnom načinu. A sad ti dalje po svoje... Over and out.

My name is Legion... For we are many!
Poruka je uređivana zadnji put uto 16.12.2014 8:32 (Sum_of_all_fears).
15 godina
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja
Enkidu kaže...
..

Jedna recimo korisna stvar šta se može iščitati iz tvog posta je tvoje mišljenje da je GPT nepotreban i nepreporučljiv (osim za > 2 TB diskove).

..

 

 

-najgori su oni koji nešto znaju.

-da, beskoristan post, iz kojeg si čak i taj dio uspio pogrešno zaključiti (al to je moja greška). GPT nije loš i sl. jedini problem je standard-kompatibilnost, dok prednosti koje donosi ne znače ništa (ako išta znaš o diskovima), zato je i dio u zagradi pogrešan, boot na particiji većoj od 2TB je nepotreban pa ni podrška GPTa za to nije korist. Osnovna mana GPTa je kompatibilnost-support raznih alata koju stari MBR ima. Dali je tad (ne)preporučljiv? To ovisi o juzerskim potrebama, tj tvojim potrebama, željama itd. Pošto kemijaš s kloniranjima i sl. vjerojatno bi GPT bio ograničenje.

 

Pošto je GPT-MBR samo jedan dio teme (s bezbroj kombinacija, podpitanja) moralo bi ti biti jasno zašto je prvi post bez konkretnog odgovora.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja
Sum_of_all_fears kaže...

S obzirom na generalno prgavi stav i slabo objašnjavanje detalja što ti točno treba (i pametovanja) - dat ću ti samo jedan odgovor na sva tvoja pitanja - RAID

 

Kao što rekoh RAID mi ne treba. Što se tiče slabog objašnjavanja mislim da sam sva pitanja postavio savršeno jasno, koliko je god bilo moguće, uvijek sve pokušavam napisati jasno i detaljno. Problem je što si ti krenuo učitavati u to svoje pojednostavljene pretpostavke, kao kad doktor za pluća pacijentu sa nekim rijeđim specifičnim problemom iz navike dijagnosticira astmu, jer eto to ima većina pacijenata koji dođu kod njega pa valjda ima i taj. 

Što se prgavosti tiče, nisam ništa zlobno rekao niti ikoga kritizirao niti izvrijeđao. Rekao sam hvala na odgovorima ali neke stvari ste pogrešno razumjeli. I onda krenuo pokušati objasniti što ste to pogrešno razumjeli. Prgav je onaj ko kaže e vi ste vi idioti, ne znate o čemu govorite, ja sam najpametniji na svijetu, hebem vam svima sve po spisku itd.

 

 

ihush kaže...
Enkidu kaže...
..

Jedna recimo korisna stvar šta se može iščitati iz tvog posta je tvoje mišljenje da je GPT nepotreban i nepreporučljiv (osim za > 2 TB diskove).

..

 

 

-najgori su oni koji nešto znaju.

-da, beskoristan post, iz kojeg si čak i taj dio uspio pogrešno zaključiti (al to je moja greška). GPT nije loš i sl. jedini problem je standard-kompatibilnost, dok prednosti koje donosi ne znače ništa (ako išta znaš o diskovima), zato je i dio u zagradi pogrešan, boot na particiji većoj od 2TB je nepotreban pa ni podrška GPTa za to nije korist. Osnovna mana GPTa je kompatibilnost-support raznih alata koju stari MBR ima. Dali je tad (ne)preporučljiv? To ovisi o juzerskim potrebama, tj tvojim potrebama, željama itd. Pošto kemijaš s kloniranjima i sl. vjerojatno bi GPT bio ograničenje.

 

Pošto je GPT-MBR samo jedan dio teme (s bezbroj kombinacija, podpitanja) moralo bi ti biti jasno zašto je prvi post bez konkretnog odgovora.

 

Jedna ispravka - ako sam te dobro shvatio (u što nisam 100% siguran) - ti u svojim postovima tvrdiš da je GPT potreban samo ako je boot particija veća od 2 TB, što nije istina, GPT je potreban ako želiš imati bilo koju particiju (ili u mom slučaju data disk sa samo jednom particijom) veću od 2 TB. Da je nepotrebno imati tako velike sistemske particije slažem se, da mi je sistemski disk golem jednostavno bih stavio malu particiju za sistem i veću za podatke, ali kao što rekoh planiram SSD za sistem i veliki HD za podatke.

Osim toga, upravo sam istraživa još dosta na temu GPT-a i otkrio neke zanimljive stvari koje još nisam znao, slobodno me ispravite ako negdje griješim.

Kao prvo GPT / MBR na nekom disku se uz pomoć odgovarajućih alata mogu relativno lako konvertirati jedno u drugo bez gubitka podataka koji su trenutačno na tom disku (u jednostavnom slučaju bez OS-a ili više od 2 TB podataka).

Kao drugo GPT diskovi i UEFI matične su međusobno puno više međuovisni nego što sam mislio. Po službenoj specifikaciji u UEFI sistemu Windowsi se mogu bootati ISKLJUČIVO sa GPT diska (iako ovisno o proizvođaču postoje i neki slučajevi koji to krše), i s druge strane Windowsi na GPT disku se mogu bootati ISKLJUČIVO u UEFI-enabled sistemu.

To s jedne strane znači da bi moj novi sistemski SSD ipak trebao biti GPT, jer će moderna kvalitetna matična sigurno imati UEFI i planiram ga koristiti zbog prednosti nad klasičnim BIOS-om (moderniji interface, mouse support, nove opcije itd.).

S druge strane znači da se novi GPT disk sa npr. Win7 64bit neće moći bootati u starom sistemu koji ne podržava UEFI (recimo ako odnesem sistemski disk kod nekoga, iako ne znam baš zašto bi to radio) i da se stari MBR disk sa npr. Win XP 32bit iz starog sistema neće moći bootati na novom UEFI sistemu (što mi je zajebano jer imam jedan baš takav disk kojeg sam se nadao moći povremeno bootati na novom sistemu ako bude potrebe !).

Srećom čini se da većina boljih novih matičnih podržava i UEFI mode i legacy BIOS mode pa bi valjda trebao moći to prebacivati kad želim bootati novi ili stari OS (pod pretpostavkom da se stari OS uopće uspije ikako bootati s obzirom na probleme kompatibilnosti sa novim hardverom).

Osim toga vidim po netu da puno ljudi ima problema bootanjem sa različitih izvora (HD, USB, DVD) na UEFI matičnim pločama, čini se da taj UEFI nije baš još glatko sređen šta se tiče kompatibilnosti sa svim ostalim (kao i većina novih tehnologija kad se počnu uvoditi).

 

 

 

 

15 godina
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja

opet previše stvari za jedan (kraći/koncizniji odgovor)...

-npr ako su ti potrebe takve, nemaš razloga izbjegavati GPT, tj imaš konkretan razlog ZA GPT (ako ga stvarno imaš). Tad su drugačija rješanja nepotrebno kemijanje. npr Dynamic disk posotji već.. 15 godina? Pošto realno samo serveri mogu imati potrebu za jednim volumenom većim od 2TB...

 

-GPT, ograničen na win-x64, +UEFI BIOS, + alati (posebno bootmediji) koji mogu podržavati takav disk u slučaju potrebe-spašavanja..

 

btw, opet se gubiš s previše informacija, jer, UEFI je preduvijet za GPT (boot), dakle ne možeš imati win na GPT disku i prebaciti ga na ne-UEFI, jer .. ali izvučeš zaključak ''Po službenoj specifikaciji u UEFI sistemu Windowsi se mogu bootati ISKLJUČIVO sa GPT diska'', pogrešna/netočna rečenica, normalno može s MBRa. Kužiš kako previše infoa proizvede pogrešan zaključak.

- zabune su logične, jer npr noviji predinstalirani OEMi win8 dolaze s UEFIjem, GPTom, pošto je key u BIOSu i sve je povezano, isključivanje UEFIja automatski (zbog licence-keya) ne boota win... i to neki protumače pogrešno. Win/MS ne dozvoljava promjenu, da je bio na neUEFIju, MBRu, bez keya itd. tad bi normalno bootao. Licenca-MS, ne disk-particija...

 

-pošto se disk ne može koristiti mixano, tj ili je MBR ili GPT, to nasljeđuju i particije, bilo bi možda bolje da sam govorio o disku-volumenu za boot.. koji je ograničen na 2TB na MBR disku (ali disk može biti i veći, ako ga se podjeli na do 2TB.. pa zato koristim riječ particija). Tad vidiš da je GPT potreban samo ako želiš boot particiju veću od 2TB, ako to nije potrebno, tad je dovoljan MBR. To ne isključuje da je ostatak diska (druga particija) veća od 2TB... ali o tome ne govorim, samo o bootu kao preduvijetu za sys.disk (ne storage disk). Pošto ostatak može biti storage, može biti dynamic/spaned/striped/radi10.. može ga se koristiti i na ne UEFI/GPT sistemu, dok obrnuto nije moguće (tj MS ograničava neke stvari nepotrebno na clinet OSu ili 32-64bita i sl..). npr 32bitni OS može samo koristiti kao storage GPT, ne bootati s njega. Zato se uvijek govori u kontekstu bootanja, što kod tebe nije problem (2 diska).

 

-kraće, npr SSD može biti MBR disk (predpostavka da je ne njemu OS), storage može biti GPT ili MBR+dynamic ili ... i opet nema problema. UEFI BIOS te ne ograničava da bi disk morao biti GPT, samo dozvoljava tj UEFI BIOS je preduvijet (samo) za boot GPT diska, ne smeta korištenju MBR diska.

 

btw, to što po netu ljudi imaju problema s bootanjem je 'zanemarivo' (način izrade boot medija, postavke...) veći problem je na starijim sistemima koji ne nude USB-hdd-boot.. tuđe probleme ignoriraj, internet daje privid da ih ima puno/većina (jer se osobe bez problema ne javljaju na npr forum). Tako da je i to moguć pogrešan kriterij kod odluke.

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
12 godina
neaktivan
offline
Re: Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja
Enkidu kaže...
#1 Zanimljivo, nije mi to palo na pamet. Al i dalje me zanima jel istina to da Windowsi pokušavaju pri instalaciji to stavit na neki drugi disk ako je available..

 

 

To s hidden boot particijom i algoritmom smještanja je vjerojatno trik za sebe.

Možda namjerno ide na drugi disk kako bi dobio veći throughput paralelnim čitanjem/pisanjem dva diska.

Možda brzo izvrti vrlo kratak benchmark pa si izabere pogodniji disk.

Možda ide logikom "bolje ne sva jaja u istu košaru", pa smješta na različite diskove.

Možda gleda na kojem ima više mjesta ili kojem se rjeđe pristupa pa tog odabere.

 

 

Enkidu kaže...


Kao prvo GPT / MBR na nekom disku se uz pomoć odgovarajućih alata mogu relativno lako konvertirati jedno u drugo bez gubitka podataka koji su trenutačno na tom disku (u jednostavnom slučaju bez OS-a ili više od 2 TB podataka).

Kao drugo GPT diskovi i UEFI matične su međusobno puno više međuovisni nego što sam mislio. Po službenoj specifikaciji u UEFI sistemu Windowsi se mogu bootati ISKLJUČIVO sa GPT diska (iako ovisno o proizvođaču postoje i neki slučajevi koji to krše), i s druge strane Windowsi na GPT disku se mogu bootati ISKLJUČIVO u UEFI-enabled sistemu.

To s jedne strane znači da bi moj novi sistemski SSD ipak trebao biti GPT, jer će moderna kvalitetna matična sigurno imati UEFI i planiram ga koristiti zbog prednosti nad klasičnim BIOS-om (moderniji interface, mouse support, nove opcije itd.).

S druge strane znači da se novi GPT disk sa npr. Win7 64bit neće moći bootati u starom sistemu koji ne podržava UEFI (recimo ako odnesem sistemski disk kod nekoga, iako ne znam baš zašto bi to radio) i da se stari MBR disk sa npr. Win XP 32bit iz starog sistema neće moći bootati na novom UEFI sistemu (što mi je zajebano jer imam jedan baš takav disk kojeg sam se nadao moći povremeno bootati na novom sistemu ako bude potrebe !).

Srećom čini se da većina boljih novih matičnih podržava i UEFI mode i legacy BIOS mode pa bi valjda trebao moći to prebacivati kad želim bootati novi ili stari OS (pod pretpostavkom da se stari OS uopće uspije ikako bootati s obzirom na probleme kompatibilnosti sa novim hardverom).

Osim toga vidim po netu da puno ljudi ima problema bootanjem sa različitih izvora (HD, USB, DVD) na UEFI matičnim pločama, čini se da taj UEFI nije baš još glatko sređen šta se tiče kompatibilnosti sa svim ostalim (kao i većina novih tehnologija kad se počnu uvoditi).

 

 

 

 

 

Konverzija bi navodno trebala ići s alatima. No, tu je uvijek onaj "ali".

Isto tako se particije mogu spojiti u jednu i slično, ali u malom broju slučajeva se dogodi havarija (gubljenje podataka).

S obzirom kako su BIO i MBR zrele tehnologije, koje su prošle pretresanja milijun kombinacija, tu ima malo nepoznanica.

UEFI i GPT su pak relativno mlade tehnologije, sigurno imaju "dječjih bolesti" i bugova u implementaciji. Alati koji rade s njima još nisu u fazi zrelosti kao za BIOS+MBR. Istu stvar možda obave na maaaaalo drugačiji način i dogodi se "nedefinirana situacija".

Mislim kako je to @ihush želio reći kad je psiao o "nekompatibilnosti alata".

 

Anyway, super što postoji mod emulacije BIOS-a na UEFI sustavima, barem je postojao prije koju godinu (Sandy Bridge).

To ti onda olakšava život.

 

Bacio pogled na jednu Sandy Bridge konfiguraciju. Tamo je Win7 64-bit na BIOS+MBR kombinaciji.

Disk je terabajtni (dakle nije preko 2 GB) sa sektorima u ovom novom "advanced formatu" kako ga zovu, 4 KiB.

 

ihush kaže...

btw, opet se gubiš s previše informacija, jer, UEFI je preduvijet za GPT (boot), dakle ne možeš imati win na GPT disku i prebaciti ga na ne-UEFI, jer .. ali izvučeš zaključak ''Po službenoj specifikaciji u UEFI sistemu Windowsi se mogu bootati ISKLJUČIVO sa GPT diska'', pogrešna/netočna rečenica, normalno može s MBRa. Kužiš kako previše infoa proizvede pogrešan zaključak.

- zabune su logične, jer npr noviji predinstalirani OEMi win8 dolaze s UEFIjem, GPTom, pošto je key u BIOSu i sve je povezano, isključivanje UEFIja automatski (zbog licence-keya) ne boota win... i to neki protumače pogrešno. Win/MS ne dozvoljava promjenu, da je bio na neUEFIju, MBRu, bez keya itd. tad bi normalno bootao. Licenca-MS, ne disk-particija...

 

Tako je, barem za Win7 64-bit važi - prolazi BIOS+MBR, bez obzira na tehnologiju diska (stari 512 B ili novi veći sektori itd).

 

Pročitao sam kako proizvođači stavljaju određene "vektore" (tako zovu) ili hash kodove nečega u svoje BIOS-e na laptopima.

Tako da striktno ne treba key za instalaciju kad rade masovno kloniranje, jer Windowsi "prepoznaju" takav sustav.

To su iskoristile neke hakerske grupe pa u "aktivatorima" injektiraju te kodove kako bi zavarale Windowse...

Jesam to dobro shvatio?

 

15 godina
offline
Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja itd

da key-bios emulatori loaderi

kompatibilnost je za stare-nove alate + BIOS tad je UEFI jako ogranicen izborom SW+HW kojim bi se moglo bilo sto napraviti dok MBR disk to sve provjereno ima. Umjesto kompatibilnosti bolje je reci support... ili podrzavanje.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Par pitanja oko diskova, particija, kloniranja itd

Ja ću se samo dotaknuti AHCI-IDE priče. Na sedmici možeš promjeniti i radi (uz navedeni "hack"). Na osmici sam to isprobao i particija se instant razj*bala tako da sam morao raditi novu instalaciju.

I svakako preporučam AHCI za klasične diskove jer su prednosti očite, dok za SSD-ove nemam logično objašnjenje zašto je potrebno.

Freak Show Inc.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice