Tiho računalo za rad

poruka: 27
|
čitano: 7.795
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Tiho računalo za rad

Treba mi tiha konfiguracija za Internet, Word i Lightroom (obrada fotografija). Igre me ne zanimaju, niti mogućnosti overclockiranja i slično, tako da mi je dovoljna i interirana grafika. Također, bitno mi je da su kućište i napajanje što tiši. Recimo da cijena nije (toliko) važan faktor.

 

Evo kako sam ja krenuo:

 

proc: Core i5 650 - treba mi integrirana grafika, a ovaj mi se čini kao best buy

mbo: Intel BLKDH55TC - OC mi nije važan, želim samo pouzdan rad

ram: Corsair ova ili ova - zna li netko razliku između ovih memorija

disk: WD VelociRaptor 1500HLFS - je li stvarno toliko dobar?

kućište: ???

 

Svu periferiju već imam. Komentare i prijedloge molim...

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Tiho računalo za rad

Kao i uvijek, prvo i najbitnije pitanje je: kolko love?

Cijena ne moze biti nevazan faktor jer za obradu fotografije i videa je jako bitno imati bar jedan brz disk. Ako SSD po cijeni dolazi u obzir tu Velociraptor nema sta traziti.

Procesor koji si naveo nije dobar za obradu.

Poruka je uređivana zadnji put čet 16.9.2010 10:01 (Commodore).
 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Tiho računalo za rad

Ovo ti je neki optimum za Lightroom:

 

 

 
0 2 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho računalo za rad

Pa, recimo da je gornja granica 7000 kn. Napominjem da se obradom fotografija bavim povremeno, video ne obrađujem uopće. No, ako ima neki pametniji izbor procesora, molim prijedlog.

Evo kako stvari sada stoje:

 

Intel Core i5 650 BOX - 1575 kn

MBO INTEL BLKDH55TC - 795 kn

Memorija PC-10600, 4 GB CORSAIR TW3X4G1333C9A, DDR3 1333MHz, KIT 2X2 GB - 795 kn

SSD 64.0 GB CORSAIR CMFSSD-64GBG2D - 1659 kn

Kućište ANTEC P183 - 1259 kn

Napajanje 400W, CORSAIR CX Series CMPSU-400CXEU - 419 kn

 

Ukupno: 6500 kn

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho računalo za rad
Commodore kaže...

Ovo ti je neki optimum za Lightroom:

 

 

 

Imaš pravo, cijena nije nevažni faktor... Preskupo mi je ovo. Bogataš

13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
Ive kaže...
Commodore kaže...

Ovo ti je neki optimum za Lightroom:

 

 

 

Imaš pravo, cijena nije nevažni faktor... Preskupo mi je ovo. Bogataš

Sastavit cu ti veceras nesto, sad sam u guzvi. Uglavnom iz one gore konfiguracije cu skinut ovaj skupi SSD i jedan HDD od 640, stavit 4GB rama i to je taman tu negdje sa ovim tvojim po cijeni a po svemu ostalom puno bolje. 

13 godina
protjeran
offline
Tiho računalo za rad

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2010 12:32 (Commodore).
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Tiho računalo za rad
 
1 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
zatojeto kaže...

Jako si pametan.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho računalo za rad
Commodore kaže...

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

 

Čestitam, uspješno sam preobraćen na AMD, svaka čast. Konfiguracija je predobra. Reci mi samo u kojem si dućanu birao komponente (nema ih baš svugdje)?

13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
Ive kaže...
Commodore kaže...

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

 

Čestitam, uspješno sam preobraćen na AMD, svaka čast. Konfiguracija je predobra. Reci mi samo u kojem si dućanu birao komponente (nema ih baš svugdje)?

Ovo sto sam postao je iz Protisa. Oni su najjeftiniji ali cesto se zna dogoditi da neku komponentu nemaju na lageru a na web shopu pise da je dostupna. Druga opcija ti je ADM koji su malo pouzdaniji ali i malo skuplji (200 tinjak kuna na ovu konfu) i mislim da jos nisu dobili ovaj procesor ali imaju x6 1055T koji je isti samo tvornicki radi na manjem taktu i jeftiniji je (oko 1500kn kosta). Jos ti mogu preporuciti Telebit kao dobru web trgovinu sa dobrim cijenama.

Links ti je vrlo skup pa ga izbjegavaj. Tamo se da povoljno kupiti samo kad je kakva akcija.

 

13 godina
protjeran
offline
Tiho računalo za rad

Moj savjet ti je i da ides na jace (i skuplje) napajanje jer kad-tad ti mozda padne na pamet staviti externu graficku karticu. Tada ova konfiguracija postaje i mocan gamerski stroj (nije samo stvar u igrama, mnogi novi video playeri iskoristavaju snagu graficke a dobro je i ako ces nesto modelirati). Mala je razlika u cijeni a daje puno vecu sigurnost:  napajanje

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Tiho računalo za rad

Telebit ne bih preporucio. Cijene im jesu OK, no ako ti nesto ne bude radilo kako treba onda ces imati natezanja sa njima. Evo moga iskustva sa njima

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-games-master-vijesti/tisak-promovirao-ps-move/68401.aspx?page=0&jumpto=1270933&sort=asc&view=flat

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
Solo761 kaže...

Telebit ne bih preporucio. Cijene im jesu OK, no ako ti nesto ne bude radilo kako treba onda ces imati natezanja sa njima. Evo moga iskustva sa njima

 

http://www.bug.hr/forum/topic/komentari-games-master-vijesti/tisak-promovirao-ps-move/68401.aspx?page=0&jumpto=1270933&sort=asc&view=flat

A u p.m! Ja sam kod njih kupio jedan monitor prije pola godine i sve je bilo ok. Ako je ovo njihova praksa, bjezi od njih.

14 godina
offline
Tiho računalo za rad

Što se tiče izbora kućišta... definitivno ovo:

http://www.silentpcreview.com/article810-page1.html

 

Cijena je bila oko 750 kn... Ali radi se o vrlo tihom kućištu koje će biti moj sljedeći izbor.

 

 

 
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
Commodore kaže...
zatojeto kaže...

Jako si pametan.

  Jok ti si, kaj pokušavaš na čitavoj stranici uvaliti čovjeku svoje kištre-poluproizvode bez softwarwa i za puno novaca. Još jedino fali da mu uvališ  škrinju branke šeparović!

14 godina
offline
RE: Tiho računalo za rad
Commodore kaže...

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

Čemu 1600 MHz RAM kad čovjek neće overclockat? Također zašto stavljati 6 core procesor od 2000+ kn za internet i word? Idem ja nešto probat složit...

 

 

13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
MatkoBB kaže...
Commodore kaže...

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

Čemu 1600 MHz RAM kad čovjek neće overclockat? Također zašto stavljati 6 core procesor od 2000+ kn za internet i word? Idem ja nešto probat složit...

 

 

X6 Zbog izrazene zelje za Lightroomom (procitaj uvodni post). Za tu aplikaciju se x6 pokazao kao idealan procesor. x6 1075T dodje tocno 2000kn i optimalan je izbor ako nece clockati (onda 1055T). Da sam mu sastavljao konfiguraciju iskljucivo za net i word satavio bi mu nesto do 2500kn i nikakve razlike ne bi bilo u odnosu na ovu, no to nije ovdje tema.

Namjera je bila sve sastaviti u jednom ducanu a u Protis web shopu trenutno nema ove memorije na 1333 Mhz. Osim toga, ako kad tad odluci ici na OC i te kako ce mu dobro doci. ako je bude prodavao prodat ce je za vecu razliku u novcu od 25 kn.

13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
zatojeto kaže...
Commodore kaže...
zatojeto kaže...

Jako si pametan.

  Jok ti si, kaj pokušavaš na čitavoj stranici uvaliti čovjeku svoje kištre-poluproizvode bez softwarwa i za puno novaca. Još jedino fali da mu uvališ škrinju branke šeparović!

Profesionalno koristim Mac vec 10 godina. Znam sve njegove prednosti i mane.

Ni jedan Mac ispod 15k kn nece bolje zadovoljit njegove potrebe bolje od ove konfiguracije. Nekome je bitna sminka, nekome rezultat. iMac koji moze parirati ovome kosta 15 00 kn (je da s njim dobijes vrhunski monitor i OSX) ali 15k je 15k.

Ocito je po uvodnom pitanju da user zeli sklopiti PC konfiguraciju tako da tvoj post samo govori o nivou tvoje ozbiljnosti i inteligencije.

14 godina
offline
RE: Tiho računalo za rad
Commodore kaže...
MatkoBB kaže...
Commodore kaže...

Evo. 6000 kn i moras jos kupiti DVD przilicu (izaberi sam, sve ti je to isto) i kuciste. Kuciste namjerno nisam stavio jer je to stvar ukusa. Ovaj Antec 182/183 je odlican izbor i zvucna izolacija mu  je odlicna ali malo je preskupo. Ono sto si ti sastavio se ni priblizno po performansama ne moze usporedjivati sa ovim mojim. 

Čemu 1600 MHz RAM kad čovjek neće overclockat? Također zašto stavljati 6 core procesor od 2000+ kn za internet i word? Idem ja nešto probat složit...

 

 

X6 Zbog izrazene zelje za Lightroomom (procitaj uvodni post). Za tu aplikaciju se x6 pokazao kao idealan procesor. x6 1075T dodje tocno 2000kn i optimalan je izbor ako nece clockati (onda 1055T). Da sam mu sastavljao konfiguraciju iskljucivo za net i word satavio bi mu nesto do 2500kn i nikakve razlike ne bi bilo u odnosu na ovu, no to nije ovdje tema.

Namjera je bila sve sastaviti u jednom ducanu a u Protis web shopu trenutno nema ove memorije na 1333 Mhz. Osim toga, ako kad tad odluci ici na OC i te kako ce mu dobro doci. ako je bude prodavao prodat ce je za vecu razliku u novcu od 25 kn.

Ako se ide na X6 onda je puno isplativije uzeti 1055T (1500 kn), ali noviju verziju koja ima TPD od 95W (trenutno je kod nas verzija od 125W, a 30W manje nije malo):

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-phenom-ii-1055t-95w-tdp/60338.aspx

 

Onda mislim da je bolje ići na odvojenu grafiku, nego integriranu. npr. ATI 5670 bi bio idealan izbor, a nije ni preskupa - oko 600kn. Također ne bi bilo loše pričekati 6XXX seriju, jer će cijene sigurno pasti.

 

Treća stvar koja je po meni obavezna je SSD... ali tu opet savjetujem da se pričeka koji tjedan jer uskoro izlazi treća generacija intelovih SSD-a (28nm) - još jeftiniji i brži.

 

Trenutno nije baš najidealnije vrijeme za kupovinu novog PC-a, jer se nalazimo u prijelaznom razdoblju, i ako nije problem pričekati još mjesec, dva, ušteda bi trebala biti značajna.

13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
MatkoBB kaže...

Ako se ide na X6 onda je puno isplativije uzeti 1055T (1500 kn), ali noviju verziju koja ima TPD od 95W (trenutno je kod nas verzija od 125W, a 30W manje nije malo):

http://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-phenom-ii-1055t-95w-tdp/60338.aspx

 

Onda mislim da je bolje ići na odvojenu grafiku, nego integriranu. npr. ATI 5670 bi bio idealan izbor, a nije ni preskupa - oko 600kn. Također ne bi bilo loše pričekati 6XXX seriju, jer će cijene sigurno pasti.

 

Treća stvar koja je po meni obavezna je SSD... ali tu opet savjetujem da se pričeka koji tjedan jer uskoro izlazi treća generacija intelovih SSD-a (28nm) - još jeftiniji i brži.

 

Trenutno nije baš najidealnije vrijeme za kupovinu novog PC-a, jer se nalazimo u prijelaznom razdoblju, i ako nije problem pričekati još mjesec, dva, ušteda bi trebala biti značajna.

Vecinu ovoga si u pravu. Zato sam mu i napomenuo da uzme ipak malo jace napajanje jer ce mu se potreba za jacom grafikom kad tad pojaviti. 1055T bi bio bolji izbor da ide na overclock jer taj procesor vapi za clockanjem. S obzirom da za sada to ne zeli, 1075T je po performansama tik uz 1090T no ipak nesto jeftiniji. Cekanje da, svakako je prelomno vrijeme i za procesore i za grafike. No user je ipak napisao da mu se nesto sastavi. Cekanje zna bit zahebana stvar, no i ja osobno cekam sta ce se iz ovoga svega izroditi. Nije mi bas hitno (i5 750 3.8 8GB 1800, 5850, 24' + imac 24 c2d). ati 5670 je odlican za lovu koju kosta i ima i moju preporuku.

 

SSD sam mu stavio OCZ Vertex 60GB i to je sigurno najbolje sto se kod nas da kupiti.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tiho računalo za rad
Hvala svima na savjetima.
Slazem se za napajanje - nikad ne znas. No, trenutno nisam za odvojenu graficku, eventualno neku s pasivnim hladnjakom, ali trenutno ne vidim potrebu.

Sto se tice procesora, ovaj 1055 izgleda primamljivo. Nisam anti-overclockerski nastrojen, cak bi se mogao pozabaviti i time...
Citao sam review za ovaj Antec P183 Mini, ali ne vidim nigdje da se moze kupiti u Hrvatskoj.

A sad - cekanje. Nije ni meni nesto hitno. Problem je sto imam laptop star 4 godine koji ke koliko-toliko sluzi, ali svaki put kad upalim Lightroom pozelim novi komp :)

iMac mi se svidja oduvijek, Mac OS X ne bas (koristio ga oko pola godine). Problem su cijene u Hrvatskoj, a zanima me samo 27-incni model. Zna li netko kako stvari stoje s uvozom iz Amerike (prijatelji, rodjaci)? Jer (mozda) imam i tu opciju ;)
14 godina
offline
RE: Tiho računalo za rad
Ive kaže...
Hvala svima na savjetima.
Slazem se za napajanje - nikad ne znas. No, trenutno nisam za odvojenu graficku, eventualno neku s pasivnim hladnjakom, ali trenutno ne vidim potrebu.

Ako se ne varam integrirane grafičke koriste CPU za svoj rad tako da je bolje rasteretiti CPU i grafičku staviti posebno... barem OVU:

 

13 godina
neaktivan
offline
Tiho računalo za rad

neznam dali je ok konfa ali dođe 5.633 a ima sve i tiho kuciste tako daaaaaaa

evo slika cijena i djelova

 

ghost
Poruka je uređivana zadnji put pet 17.9.2010 22:40 (Razors-edge).
 
0 2 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
RE: Tiho računalo za rad
Razors-edge kaže...

neznam dali je ok konfa ali dođe 5.633 a ima sve i tiho kuciste tako daaaaaaa

evo slika cijena i djelova

 

izbacis triple channel RAM kit i stavis dual, smanjis napajanje jer je totalni overkill. i tu razliku u cijeni ulozis u bolju MB

i ovaj HDD je smijesan ako govorimo o ozbiljnom radu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.9.2010 10:14 (Commodore).
14 godina
offline
Tiho računalo za rad

Još je samo potrebno ubaciti grafičku tipa ATI 5450 (oko 350 kn) jer nemaju je u ponudi i naravno kućište po izboru.

adm adm
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tiho računalo za rad

AMD Phenom II x6 1055T 2.8GHz

2x2GB Kingmax 1600MHz RAM

ASRock 770 Extreme3

VTX3d Radeon HD5450 512MB

2xIntel X25-V 40GB SSD

WD Caviar Green 500GB

DVD Pržač LG 22x SATA

Seasonic 380W PSU

Thermaltake ISGC-300 CPU Cooler

Gigabyte GZ-X6 Midi Tower

 

6.400Kn u Protisu.

http://www.speedtest.net/result/832888883.png U školi... 90Mbps DL 6Mbps UL
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice