Savjeti o nadogradnji računala izdvojena tema

poruka: 24.234
|
čitano: 3.845.922
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ako je budžet 250€, lično bih iskombinovao Ryzen 5 5600(X), 16GB DDR4 @3200MHz i neku B450 ploču (tipa mislim da ova nije najgori izbor, ASRock je deklariše kao da ima 6 "faza" i da podržava sve 5000 procesore, a ultra jeftina je). Ako se ne želi stock cooler, taman se u predviđeni novac uklopi nešto tipa LC-CC-120. Doduše, i 5500 je ok izbor, s tim što duplo veći keš na 5600 (sa i bez X) daju lepo povećanje performansi u dosta igara, za one retke situacije kada dođe želja. 

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

To ti je vjerojatno u Futuri, a ja sam tu matičnu i taj procesor kupio u ADM-u.

12 godina
suspendiran
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Nije ovo je iz Računala.hr

Ovo je Futura:

 

1 * AMD CPU Desktop Ryzen 5 6C/12T 3600 (4.2GHz,36MB,65W,AM4) box with Wraith Stealth cooler
Šifra: 100-100000031BOX

1 * MSI Main Board Desktop B450M PRO-VDH MAX (SAM4, 4xDDR4, 1xPCI-E X16, 2xPCI-E X1, USB3.2, USB2.0, 4xSATA III, 1xM.2, Realtek ALC892 Audio, VGA, DVI-D, HDMI, GLAN) mATX Retail
Šifra: B450M PRO-VDH MAX

1 * KINGSTON 16GB 3600MHz DDR4 CL17 DIMM KF436C17BBK2/16
Šifra: 4245011

Sveukupno: 237,89 €
Sveukupno s popustom: 214,10 €

Poruka je uređivana zadnji put čet 14.3.2024 19:20 (mislioc).
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

MSI MAG B650 TOMAHAWK WIFI
AMD Ryzen 5 7600, 6C/12T, 3.80-5.10GHz, boxed

 

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B650-TOMAHAWK-WIFI/support#mem

 

edit: valja li ovaj ram https://www.links.hr/hr/memorija-pc-44800-16gb-kingston-fury-beast-rgb-kf556c36bbeak2-16-expo-ddr5-5600mhz-2x8gb-010504211

Kod svih manje više piše compatible with XMP, ovjde navodi i EXPO. Koliko je to bitno, jel možda neki drugi ram da gledam kupiti.

 

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
Poruka je uređivana zadnji put ned 17.3.2024 16:47 (sage).
 
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Drug pa ti još nisi kupio ništa 

 

E to su borbe.....naravno da češ gledati EXPO memorije to smo ti već naglasili više puta.....EXPO=AMD  XMP=Intel

 

 

Nik ti je u skladu....Saga se nastavlja  samo polako i uživaj....muke kreću kada kupiš 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.3.2024 8:28 (Wiz3m4n).
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Ta memorija izgleda grozno skupo za 2x8GB. Pogledaj na Nabavi, sortiraj po ceni i uzmi 2x16GB. 

 

Situacija XMP/EXPO je kao što je kolega naveo, ali, koliko sam upućen, AMD ploče bez problema čitaju i XMP profile (to je bukvalno samo tabela sa popisom latencija, koje su sve definisane industrijskim JEDEC standardom), tako da ne moraš puno brinuti o tome.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Iz vlastitog iskustva Ivane nemoj se ljutiti što te moram ispraviti no reći ću da mora, am5 je naročito izbirljiv oko memorije i velika je vjerovatnost da će imati nekih problema.....konkretno meni rendom nije postao, pa bi palio nakon svakog 5og paljenja i sl. daljnje drame nebi jer mi je prestresno 

Najbolje neka si pogleda koje su podržane na stranicama proizvođaća, kako mu je isto rečeno više puta

 

dovoljno je napomenuti da sam na Intelu 

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.3.2024 8:49 (Wiz3m4n).
16 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Mistifikuje se proces izbora komponenata i posle se čudi što se ljudi ne mogu odlučiti.

To što određeni RAM kit nema EXPO ne znači da nije na QVLu. Prvi kit koji mi je izašao kad otvorim Sageov link ka ploči je neki Corsair sa XMP na 7200. QVL je dobro konsultovati kako bi se minimizirala verovatnoća problema, EXPO je nice to have, ne bude od toga.

Iz tvog pojedinačnog iskustva je izbor RAMa na AM5 pipav, iz mog pojedinačnog iskustva nije. Po onome što sam imao prilike da pročitam, rani problemi su postojali, ali su uveliko ispravljeni, kod svih (relevantni deo BIOSa radi AMD i distribuira svim proizvođačima matičnih ploča). Zaista ne vidim da ljudi imaju ozbiljnijih problema - prošla je faza early adoptera (koji je naš izraz za njih?!), sad smo u fazi da tehnologija naprosto radi, pogotovo što je čovek uzeo ploču koja je gotovo pa overkill.

Dakle moja jedina suštinska primedba na Sageov plan je samo 16GB RAMa, i to za više od 100€. Inače, procesor dobar, ploča dobra i za buduću nadogradnju, 5600MT/s i CL36 kao specifikacije memorije sasvim ok.
WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Naravno da je 2x16gb preporuka i to mu je rečeno više puta 

 

Meni se problem nije ispravio ni sa 5 različitih biosa, no sa drugom memorijom je, nakon 3 kita i još ostalih čudesa je proradilo bez rendom eskalacija :) pa sam to samo želio istaknut no nebitno. Sada da kupujem amd vjerujem da nebi bježao od AM4 kupovine bez obzira na mrtvu platformu performanse su nadasve zadovoljavajuće a 5800x3d je cpu za poželjet

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.3.2024 9:54 (Wiz3m4n).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Da, AM4 deluje kao ok opcija, ploče su jeftinije, DDR4 se može naći smešno jeftin, no mislim da je situacija s procesorima takva da sve ukupno više nije isplativiji (osim za baš velike količine memorije). Pogledajmo 

agregirane rezultate i 7600 koji kolega želi uzeti je u igrama izjednačen sa 5800X3D (u proseku, dok u individualnim naslovima ima razlika i u jednom i u drugom smeru), dok je u "profesionalnim" aplikacijama (Cinebench, Photoshop) uglavnom 7600 brži, za 100€ nižu cenu. Pri tom je 5800X3D praktično najbolje što AM4 ima za ponuditi (za igre), a 7600 najmanje što AM5 može, pa sam se na kraju opredelio za noviju platformu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
1 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Isto smo razmišljali kolega, logično je tako no logika i praksa nemaju veze jedno sa drugim, sada razmišljam zato drugačije.

Svatko ima svoja iskustva i jedna lasta ne čini proljeće, tako da se slažem sa tobom da kolega ide na am5 no sa 2x16gb ddrEXPO rama sa popisa.

Mada mislim da ta saga bude potrajala na još jedno 5 stranica 

15 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Hvala na savjetu. Kolega Wiz3m4n  nisi jedini koji kaže vezano za te neke probleme sa amd i da si zbog toga na intelu. Imao si iskustva s tim i to je dobro saznati.. Da naravno da treba gledati QVL ram za određenu ploču, samo što na netu postoji puno informacija gdje se jednostavno ponekad ne možeš snaći, a i jednostavno nisi u toku kao netko drugi i ne znaš sve. Ovaj ram što sam linkao, sam i pronašao na toj QVL listu za tu ploču, no negdje je bilo navedeno expo negdje ne, na razno raznim web stranicama gdje sam tražio, mada to nije tolko ni bitno, kao što je kolega Ivan kaže neke stvari su nice to have, ali ne moraju biti.

Što nose vjetrovi sudbine nitko ne može znati.
 
0 0 hvala 0
12 godina
suspendiran
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Najbolje trenutno za gaming je 7500f vani je oko 180 eura jedini nedostatak je taj što nema iGpu.
 
0 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
sage kaže...

Hvala na savjetu. Kolega Wiz3m4n  nisi jedini koji kaže vezano za te neke probleme sa amd i da si zbog toga na intelu. Imao si iskustva s tim i to je dobro saznati.. Da naravno da treba gledati QVL ram za određenu ploču, samo što na netu postoji puno informacija gdje se jednostavno ponekad ne možeš snaći, a i jednostavno nisi u toku kao netko drugi i ne znaš sve. Ovaj ram što sam linkao, sam i pronašao na toj QVL listu za tu ploču, no negdje je bilo navedeno expo negdje ne, na razno raznim web stranicama gdje sam tražio, mada to nije tolko ni bitno, kao što je kolega Ivan kaže neke stvari su nice to have, ali ne moraju biti.

 Na qvl svoje ploče imaš ili nemaš memoriju koju si kupio odnosno ćeš kupiti, najbolje da upišeš o kojoj se ploči i memoriji radi pa da vidimo, ja još nisam naišao da je memorija na listi ploče i da ne radi na oglašavanim xmp/expo/docp brzinama, uostalom piše na qvl na kojim brzinama i kojoj konfiguraciji radi (1, 2, 4),  ukoliko ne postoji na qvl i nije testirana a ne može se naći niti jedna mema sa qvl, najbolje je kupiti hynixovu memu koja najbolje radi s amdom i nadati se najboljem, dakle ne gledati info na internetu već qvlistu ploče koju si kupio ili namjeravaš kupiti.

16 godina
online
Savjeti o nadogradnji računala

Ma nemoj puno filozofirati nego naručuj , no svakako 2x16gb, ako bi slučajno nešto bilo da ti je čudno u roku 14d ionako možeš poslat natrag.

 

Ajde ti to lijepo posloži pa javi dojmove

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

našao 6800xt po super cijeni no brine me koliko vuče struje
napajanje mi je 520w, malo slabo možda a ovo povuče do 300w.
proc sam nedavno upgradeao na 7 5700x.

igram na 1080p 144hz competitive ne vjerujem da ću skoro na 4k, tak da mi je bitno da ispuca tih 144 realno, no brine me snaga...

 

Znam da bi trebao jači psu, ali ne kupuje mi se to sad, a i ovo bi razvukao na rate da ni ne osjetim.

Ima tko takvu sličnu situaciju da može potvridti da će to raditi bez štucanja.

 

pa onda 5700 prodat (koliko se može dobit za to nezz) pa piknut napajanje da sam miran....

 

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 7:38 (fila2208).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Undervoltaj grafičku i radit će sa tim Seasonicom što ga imaš bez brige

 

Nemam 6800xt već undervoltanu 6950XT i sa UV nejde preko 300w, tvoja bi trebala biti u okviru 250W i manje UV, taj 5700X nije neki potrošać tako da ne moraš mijenjati napajanje

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 7:56 (Wiz3m4n).
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Meni računalo troši oko 500 W (točnije do 520 i nešto) u Hogwarts Legacy i BF 2042. S tim da je meni procesor rastrošniji od tvoga. U to je uračunat i monitor, i uređaji u "stand by" modu. A to su TV, DVB-T prijemnik, antena i PS4 Pro.

 

Trebati će ti jače napajanje. Jedino da "undervoltaš" grafičku. Meni moja vuče do oko 280 W.

 

EDIT: Eto, preteklo me.

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 8:02 (Izzy).
13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Hvala momci, odmah dobiješ savjet ovdje, nema šta.

 

Znači progurao bi se s time, barem dok ne piknem napajanje onda neko bar 700w da sam miran. Gledam nisu ta napajanja neki bauk, uzeo bi ga čim prodam 5700. Valjda mogu izvuć 100e za to :)

 

boost od 50-80fps u nekim igrama bi bio 144 zakucano što je mokri san. Tako da velim deal je dobar, ne želim da propadne. Hvala dečki

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ta grafička koju imaš je vrlo slična ako se ne varam RTX 2060 Super, a RX 6800 XT je preko 90% jača od nje. Dakle skoro dvostruko. I kada sam napravio taj prelazak, testovi su mi to i pokazali - skoro 2x je jača. Tebi će još bolje biti iskorištena, jer imaš nešto jači procesor. Meni je prisutan blagi BN od strane procesora pri 1080p rezoluciji.

 

U svakom slučaju, to ti je ogroman skok u grafičkim performansama.

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
Izzy kaže...

Ta grafička koju imaš je vrlo slična ako se ne varam RTX 2060 Super, a RX 6800 XT je preko 90% jača od nje. Dakle skoro dvostruko. I kada sam napravio taj prelazak, testovi su mi to i pokazali - skoro 2x je jača. Tebi će još bolje biti iskorištena, jer imaš nešto jači procesor. Meni je prisutan blagi BN od strane procesora pri 1080p rezoluciji.

 

U svakom slučaju, to ti je ogroman skok u grafičkim performansama.

 A to je i cilj, volim svakih 3-4g odradit neki upgrade ali da budem mindblown...iako ne igram kao prije i još ću manje kako dođe drugo dijete, ali deal je ok, i jedino me brine wattaža, iako bi što prije išao drugi psu, barem 700 da sam miran.

 

Znači undervolt i powerlimit na 90tak za sigurnost, lock na 144fps neće se ni oznojiti ona hehe 

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

 Kao što ti kažu kolege, malo je na knap to napajanje ako ćemo neku idealnu preporuku omjera realnih potreba i kapacieteta napajanja, ali daleko od toga da ne može raditi i da će biti poteškoća. Tvoje kućište će u gamingu "trošiti" oko 350W iz zida pa do možda i 400W neki peak. To nije malo, ali taj Seasonic to drži. 

 

 E sad, kako su kolege spomenuli, undervolt grafe ti može puno stesat potrošnju za ništa ili doslovno par postotnih bodova manje performanse. Isto tako se može malo stesat i CPU potrošnja i s te dvije akcije možeš bez problema spustiti potrošnju kućišta pod full load gamingom na oko 320 do 350W (IZ ZIDA) što nije ama baš nikakav problem za to napajanje. Tako da se ne trebaš ništa sekirati. Kasnije ako želiš, možeš na jače napajanje tipa nešto red veličine 650W ili više i to radi mira.

 

 Eventualno, ono što bi sada mogao primjetiti će biti povećana buka od strane venta napajanja. T sad samo znači da ako ti ciljaš na silent komp, da će ti trebati upgrade napajanja, a ako te to generlano ne sekira, onda nemaš brige. 

13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Super, hvala vam.

 

A odvažio bi se, pa bi uzeo neko drugo napajanje prvom prilikom bar 700 da sam dobar za naredne periode.

 

Znači da skočim na ovo, pa nekl ide život hehe 

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
fila2208 kaže...

našao 6800xt po super cijeni no brine me koliko vuče struje

 Jel se može znati po kojoj cijeni se da nabaviti ta RX 6800 XT? :)

13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala
itomic009 kaže...
fila2208 kaže...

našao 6800xt po super cijeni no brine me koliko vuče struje

 Jel se može znati po kojoj cijeni se da nabaviti ta RX 6800 XT? :)

 500e je u instaru, imaš u hardver dobri popusti temi

Kompa probaj ignoriraj autora, pomaže.
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Evo ti za potrošnju i vide clip koji potvrđuje moje pretpostavke, doduše malo su više brojke ali to je to, oko 400W. I sad kad se malo pozabavi sa undervoltom (što nije teško i ima tutoriala), svede se na oko 350W.

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.3.2024 12:40 (itomic009).
16 godina
online
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Ajde ne sekirajte se previše, ja sam vozio na 450w Corsair SF450 platinum rtx 3080 UV skoro pola godine bez jebemti, dosuše sa i3 12100f no radilo je bez problema u punom potencijalu na 4k. Uglavnom sva renomirana napajanja doduše ona gold i platinum mogu podnjeti podosta više nego je deklarirano. Sjećam Se HX 520w Corsa, u testovima se gasio tek na 650W opterečenja ako me sječanje dobro služi

13 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav, trebam savjet i cijene, kupio bi novi procesor , matičnu i memoriju za igranje, grafiku imam rtx3060 , napajanje Fortron 700W, Hyper, PPA7002702. Gledao sam AMD CPU Desktop Ryzen 7 8C/16T 7800X3D , dali se isplati ga uzimati, koju da uzmem matičnu, ram bi 32GB i hladnjak budući da dolazi bez ? Napjanje bude dovoljno za sve to? 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Savjeti o nadogradnji računala

Pozdrav svima.

trebao bih jedan savjet, ovako stoje stvari. Imam matičnu ASRock AB350M- HDV, procesor je AMD Ryzen 5 2600 Six-Core 3.40 GHz, 8G RAM-a, grafička je GeForce GTX 1070,8GB i napajanje 750W.

Povoljno mogu nabavit RTX 3080, čak sam i probao stavit ali nista ne dobivam jer procesor i memorija ne mogu pratit graficku.

Pitanje glasi da li bi bilo ista bolje da ne mjenjam matičnu nego samo procesor i ram? Procesor moze max Ryzen 7, a ram 32. bi li to imalo kakvog smisla ili bolje ne kemijat?

 

Hvala. 

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Savjeti o nadogradnji računala

Napisi koje tocno napajanje I monitor imas?

Najbolje da ubacis 2x8gb ddr4 3200/3600, Ryzen 5600 I RTX 3070.

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice