FOI Varaždin - da ili ne?

poruka: 457
|
čitano: 223.094
|
moderatori: DrNasty, pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Raspitaj se kod studentskog savjetnika/ice i odi u referadu pa pitaj.

Siguran sam da ce ti teta Natasa sve lijepo i strpljivo objasniti

11 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
aleng3 kaže...

 Da, slusas samo ono sto ti je ostalo nepolozeno. Mislim da te nista ne sprecava da polozis OE, MAT1, Statistiku i ostale kolegije koji nisu vezani s INF1, a ako si ih polozio nemores ih opet upisati u 9. mjesecu kad upisujes ponovno INF1. Ti nisi pao sve kolegije iz 1. godine nego (trenutno) samo INF1 tj. izgubio si pravo izlaska na ispite iz tog kolegija. Ostalo mozes rijesiti. Kad sam ja studirao, skoro svi koji su iz nekog kolegija izgubili potpis su jednostavno odustali od ostalih kolegija i nisu se trudili poloziti ih. Zato ti predlazem da rijesis sve sto mozes i onda u 9. mjesecu upisi INF1 i nadji si kakav posao preko servisa.

 Kako je moguce upisat samo jedan predmet tj.INF1, sta nije da treba po godini/semestru skupit odreden broj ects-a (25 minimalno u jednom semestru)?

8 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
RaZeR GaMeR kaže...
aleng3 kaže...

 Da, slusas samo ono sto ti je ostalo nepolozeno. Mislim da te nista ne sprecava da polozis OE, MAT1, Statistiku i ostale kolegije koji nisu vezani s INF1, a ako si ih polozio nemores ih opet upisati u 9. mjesecu kad upisujes ponovno INF1. Ti nisi pao sve kolegije iz 1. godine nego (trenutno) samo INF1 tj. izgubio si pravo izlaska na ispite iz tog kolegija. Ostalo mozes rijesiti. Kad sam ja studirao, skoro svi koji su iz nekog kolegija izgubili potpis su jednostavno odustali od ostalih kolegija i nisu se trudili poloziti ih. Zato ti predlazem da rijesis sve sto mozes i onda u 9. mjesecu upisi INF1 i nadji si kakav posao preko servisa.

 Kako je moguce upisat samo jedan predmet tj.INF1, sta nije da treba po godini/semestru skupit odreden broj ects-a (25 minimalno u jednom semestru)?

E vidis, na to sam zaboravio.  Zato se ljudi i nisu trudili kad su izgubili potpis :)

Tebi ce biti problem jer si 1. godina i nemas bas puno izbornih kolegija. Mislim da je u 1. semestru samo Poslovno komuniciranje ili kako se vec zove kolegij. Na 2. i 3. godini vec imas dosta izbornih kolegija pa se moze popuniti tih 25ECTS. Zato ti je najbolje da odes u referadu ili dekanat i pitas sto i kako jer ce ti oni najbolje objasniti.

9 godina
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Pa može uz infu1 upisati računovodstvo i poduzetnistvo s 3. godine, financijsku, ufm, marketing i tak neke predmete s 2. godine.

6 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav, zanima me smjer PITUP na Foi-u. Je li dobar? Je li tražen i cjenjen? Pošto pohađam ekonomsku školu baš mi je zapelo za oko i izgleda mi kao dobar smjer (osobito zato jer traže nižu razinu matematike ).

11 godina
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

I mene zanima PITUP.
Završavam srednju sad, smjer Tehničar za računalstvo-nsk" i srednju sam solidno prolazio (1.raz- 3.40 , 2.raz- 3.93 , 3.raz- 4.29 i 4.raz će biti 4+) 
Sad imam par pitanja 
Za maturu sam stavio sve nižu razinu, eng ciljam na 4,5( iako msm da se ne gleda uopće?) mat 3 i hrv isto 3
Imam kakve šanse za upasti ako bi gledali po rezultatima lanjske godine koji su upisali?

Od znanja, slabiji sam u matematici (2-3 u srednjoj) ali sam zato uz ostalim "stručnim predmetima" poprilično dobar ( Baze, mreže i sl.), također, nisam ni neki pro u programiranju ali nešto osnovno znam (C++)
Da li je faks težak? Da li je matematika "presudna"? Ima li šta slobodnog vremena ili je potrebno baš zapeti? 
I neka vaša iskustva i savjeti me isto zanimaju
Hvala

6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Imaš velike šanse upasti na PITUP, jedino za smjer IPS ne bi imao dovoljno bodova s nižom razinom, sudeći po rang-listama u zadnje 3 godine.

 

Ja sam upravo na drugoj godini PITUP-a u Vž, polažem sve u roku i nemam nikakvih zaostataka. Nije težak faks ali je zahtjevniji od srednje škole i kampanjci ovdje ne prolaze dobro, uglavnom završe na parcijali, ponavljaju godinu ili jednostavno odustanu. U usporedbi s "glavnim" FOI smjerom (IPS), puno je lakši jer je to stručni studij, a ne sveučilišni. Tko želi sa što manje truda do bilo kakve diplome, PITUP mu je pravi izbor. Ne treba veliko predznanje iz matematike jer se radi drukčija matematika od one u srednjoj školi, ne nastavlja se. Iz programiranja ne treba nikakvo predznanje jer se kreće od samih osnova, ali ako ga imaš, može ti samo koristiti. Na PITUP-u se ne programira u C++. Programira se u Visual Basicu na 1. godini (Programiranje 1) i PHP/XHTML/JavaScript na trećoj godini (Izgradnja Web aplikacija). Na Visual Basicu se ne dogura daleko jer je Programiranje 2 na drugoj godini izborni predmet kojeg uvijek premalo ljudi odabere, pa se nijedne godine ne održava. Na Programiranju 1 domet su algoritmi sortiranja brojeva i manipulacije stringovima.

 

Šta se tiče ostalih predmeta, otprilike pola je ekonomskih, a pola informatičkih, šta vidiš i po programu dostupnom na FOI webu. Na smjeru IPS je jača informatika i teže programiranje (C++) i možeš birati između više informatičkih predmeta, pa nisi toliko osuđen na ekonomske kao na PITUP-u. Ali je tamo i teža matematika. Na PITUP se često prebace oni kojima je IPS pretežak. Na PITUP-u nema "presudnih" predmeta, ali ima zahtjevnih. Na prvoj godini su to: matematika, informatika, programiranje, financijska matematika i računovodstvo (osobito ovo zadnje dvoje, gdje se masovno pada). Ekonomski predmeti su čisti štreberaj i dovoljna su 2-3 dana štreberaja prije kolokvija, nije ih potrebno ranije spremati. Šta se tiče ovih zahtjevnih predmeta, nisu dovoljna 2-3 dana štreberaja za prolaz i moraju se pomalo pripremati otpočetka ili pošteno stisnuti zadnja 2-3 tjedna u komadu. Recept za bezbolan prolaz je truditi se rješavati sve preko kolokvija tijekom semestra i ne gomilati predmete na kraju semestra za ispit jer je tada sve teže uhvatit priključak. Mnogi se tako pogube, pa padnu godinu. Šta se tiče slobodnog vremena, ostane ti ga dovoljno jer dnevno nisi u prosjeku više od 3-4 sata na faksu. Na drugoj godini su nešto lakši predmeti, ali ima puno seminarskih radova i prezentacija, pa to oduzima dosta vremena. Ovo sve navedeno vrijedi za centar Vž, postoje PITUP centri i u Zaboku, Križevcima i Sisku koji su samo za izvanredne studente. Tamo je program manje opširan i samim tim lakši nego u Vž.

 

I za kraj:

 

PITUP će razočarati one koji: mrze ekonomiju, očekuju čistu informatiku, očekuju hardcore programiranje, planiraju biti developeri nakon te 3 godine, planiraju na diplomski studij (jer poslije PITUP-a pošto je to stručni studij, za upis na diplomski prvo treba položiti razlikovnu godinu na kojoj je teška matematika i programiranje kakvog nema na PITUP-u)

 

PITUP je dobar izbor za one koji: imaju slabo znanje matematike, nemaju nikakvo predznanje iz programiranja, žele lako do diplome, ne planiraju na diplomski, ciljaju na visok prosjek ocjena zbog stipendije, već rade u struci i treba im samo diploma

C++
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav,

 

ja sam završila Informacijske sustave na preddiplomskom i završavam BPBZ na diplomskom na FOI-ju. Apsolutno se slažem sa svime što je hardcode  napisao, svaka čast

Razmišljajte više o tome što biste htjeli raditi nakon faxa... ako je više nekakav biznis, s pojačanom informatikom, PITUP je smjer za vas. Ako se vidite kao developer/bazaš ili bilo što više informatički, moja preporuka je IPS.

Eto tu sam ako vas zanima više o IPS smjeru ;)

 

Lp!

Jane

6 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Da li uopće postoji vjerojatnost da se upišu Informacijski i Poslovni sustavi sa nižom razinom matematike?

6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Postoji samo ako si stari maturant koji nije obveznik polaganja državne mature, tj. ako si srednju završio prije 2010. Za sve ostale matematika A razine je obavezan uvjet za IPS.

Jučer je danas bilo sutra, danas više nije.
6 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Da li možda znate ako je teško položiti razlikovnu godinu za upis na diplomski informatike  nakon završene 3 godine PITUP-a? I koji su to predmeti koji se trebaju položiti?

Poruka je uređivana zadnji put čet 1.3.2018 10:30 (GrumpyMat).
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
GrumpyMat kaže...

Da li možda znate ako je teško položiti razlikovnu godinu za upis na diplomski informatike  nakon završene 3 godine PITUP-a? I koji su to predmeti koji se trebaju položiti?

 Ovisi o odabranom smjeru. Referada će ti najbolje znati odgovoriti. S tim da su sada neke izmjene u kurikulumu tako da će se i trenutno stanje možda mijenjati.

"Teško" je relativan pojam :D U svakom slučaju, jednako je teško kao i bilo koja druga godina na FOI-ju, odnosno IPS-u. Doduše, malo više težih predmeta odjednom, ali da se.

 

Lp,
Jane

14 godina
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav svima,

zanima me je li moguće uskladiti full-time posao sa izvanrednim diplomskim studijem na FOI-ju, konkretno Informacijsko i programsko inženjerstvo (IPI)?

Je li se moguće dogovoriti s profesorima/asistentima u vezi (ne)prisutnosti na predavanjima i eventualnih promjena termina labosa/seminara?

6 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav, 

 

upisujem fakultet ove godine pa me zanimaju informacije vezane uz IPS na FOI-u te razlika izmedu IPI-a i BTBZ te informacije vezane uz zaposljavanje nakon zavrsavanja diplomskog studija.

 

 

5 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Dobar dan svima

Evo trenutno sam zavrsio srednju i dobio konacna rjesenja za to da sam upao na FOI-smjer PITUP(Varazdin redovni ).

Jedini problem mi je sto sam prakticki iz zagreba i neznam kako bi se snaso tamo.

Koliko bi mi otprilike novaca trebalo da prezivim tamo ako bi zivio u studentskom  domu itd.

Ako neko moze da mi ukratko objasni.

Unaprijed hvala :D .

Perkimir
5 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Htio bih samo pitati u vezi ovih bodova?

Dali si imao problem sa manjkom bodova (manje od 55) i dali su bili veliki troskovi tijekom studija?

 

Perkimir
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
Idontknow kaže...

Pozdrav, 

 

upisujem fakultet ove godine pa me zanimaju informacije vezane uz IPS na FOI-u te razlika izmedu IPI-a i BTBZ te informacije vezane uz zaposljavanje nakon zavrsavanja diplomskog studija.

 

 

 Pozdrav!

 

Čuj, o tome se može danima pričat, jel imaš neka konkretnija pitanja u vezi IPS-a da sad tu romane ne pišem? xD

 

IPI vs BPBZ... Pa zapravo velike razlike nema. To je ista skupina predmeta, razlika je samo u tome što je obavezno, i koliki broj ECTS-ova koje boje moraš upisati... IPI ima više kombinacije sa poslovnim predmetima, dok su Baze malo više programiranja... Pogledaj na https://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2017%2F2018

Nakon toga možeš radit na mali milijun radnih pozicija. Kad završiš FOI (IPI ili BPBZ) prvenstveno si developer (programer), sa sposobnošću analiziranja poslovnih procesa, unaprjeđivanja, gledanja šire slike, itd. Imaš dobre temelje za usmjeravanje u bilo kojem području. Radit ćeš s više tehnologija (C#, .NET, Java, PHP, JavaScript......) i što se tiče posla doslovno možeš birat, ovisi što te zanima. Uz malo učenja sa strane, možeš doći do različitih poslova i grana. Ja evo završavam BPBZ i usmjeravam se više na system admin dio, odnosno DevOps procese jer me to više zanima nego sami develop. Možeš ići dakle dalje prema developmentu, bazama podataka, strojenom učenju, AI, data science, security ili eto DevOps možda kao ja... Sve zavisi što te zanima, ali morat ćeš se sam usmjeriti i više učiti sa strane, tj. birati i projekte i teme na faksu tako da se baviš onime što te zanima :)

 

Lp,

Jane

9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

r34Skyline ... Pozdrav!

 

Ovako, u domu ovisi koju sobu uzmeš. Recimo da si u dvokrevetnoj - to ti je 600kn. Recimo da jedeš u menzi svaki dan, max 2 puta, na 30 dana to ti je 30x2x6,5kn=390kn. Plus još jedan-dva obroka koji ćeš si sam kupovat, jest sa strane, plus kozmetika, itd... Rekla bih da ti treba minimalno još 200-300kn. Dakle nekakav minimum minimuma čisto da preživiš u Varaždinu mjesečno ti je 1200-1500kn, što u principu nije puno :)

 

Lp,

Jane

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.8.2018 21:05 (jane1909).
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

r34Skyline 

Na koje bodove točno misliš?

 

Ako se radi o onih 55 ECTS-ova - to ti je minimum da položiš godinu, odnosno upišeš drugu. Ako ne položiš, moraš plaćati sve ECTS-ove koje nisi položio i naravno ponovno upisati te predmete.

 

Lp!

Poruka je uređivana zadnji put sri 15.8.2018 21:07 (jane1909).
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
oddball kaže...

Pozdrav svima,

zanima me je li moguće uskladiti full-time posao sa izvanrednim diplomskim studijem na FOI-ju, konkretno Informacijsko i programsko inženjerstvo (IPI)?

Je li se moguće dogovoriti s profesorima/asistentima u vezi (ne)prisutnosti na predavanjima i eventualnih promjena termina labosa/seminara?

 Ovisi gdje radiš (Vž ili negdje drugdje). Ako si u Vžu, ne bi trebao biti problem. Profesori izlaze u susret, ali ne uvijek i na neka predavanja/seminare/labose i dalje moraš ići, makar to ovisi i o modelu praćenja koji odabereš (za svaki predmet posebno). Znači, ako si u Zgu, to će ti biti jako teško. Ako si u Vž, onda bi moglo funkcionirati, tj. osobno znam ljude koji su uspjeli to sve uskladiti i položiti :)

 

Lp i sretno!

Jane

15 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
jane1909 kaže...
Idontknow kaže...

Pozdrav, 

 

upisujem fakultet ove godine pa me zanimaju informacije vezane uz IPS na FOI-u te razlika izmedu IPI-a i BTBZ te informacije vezane uz zaposljavanje nakon zavrsavanja diplomskog studija.

 

 

 Pozdrav!

 

Čuj, o tome se može danima pričat, jel imaš neka konkretnija pitanja u vezi IPS-a da sad tu romane ne pišem? xD

 

IPI vs BPBZ... Pa zapravo velike razlike nema. To je ista skupina predmeta, razlika je samo u tome što je obavezno, i koliki broj ECTS-ova koje boje moraš upisati... IPI ima više kombinacije sa poslovnim predmetima, dok su Baze malo više programiranja... Pogledaj na https://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2017%2F2018

Nakon toga možeš radit na mali milijun radnih pozicija. Kad završiš FOI (IPI ili BPBZ) prvenstveno si developer (programer), sa sposobnošću analiziranja poslovnih procesa, unaprjeđivanja, gledanja šire slike, itd. Imaš dobre temelje za usmjeravanje u bilo kojem području. Radit ćeš s više tehnologija (C#, .NET, Java, PHP, JavaScript......) i što se tiče posla doslovno možeš birat, ovisi što te zanima. Uz malo učenja sa strane, možeš doći do različitih poslova i grana. Ja evo završavam BPBZ i usmjeravam se više na system admin dio, odnosno DevOps procese jer me to više zanima nego sami develop. Možeš ići dakle dalje prema developmentu, bazama podataka, strojenom učenju, AI, data science, security ili eto DevOps možda kao ja... Sve zavisi što te zanima, ali morat ćeš se sam usmjeriti i više učiti sa strane, tj. birati i projekte i teme na faksu tako da se baviš onime što te zanima :)

 

Lp,

Jane

 Pretpostavljam da si na bazama pa pricas pizdarije.. pisanje sql koda != programiranje..

između ostalog, IPI ima obavezan AIR, NWTIS, UZDIZ, OS....
NWTiS sam po sebi ima više programiranja nego cijeli BPBZ... kliktanje po toolovima na SPIPIju i učenje statističkih metoda za informatičare je zato jako programerski posao..

A odgovor, ako te zanimaju baze, big data i takve stvari, idi na baze i radi na sebi neovisno o faksu, ako te zanima programiranje, većinom Java (Android i Web) idi na IPI i radi na sebi neovisno o faksu (iako ces imat manje vremena), ako te zanima viče PMovski posao idi na Organizaciju, i radi na sebi... faks ti možda može otvoriti neka vrata, ti sam moraš kroz njih proći, uzmi jedan jezik (Java (SPRING), C#, Kotlin) plus angular, i bit ćeš na vrhu kod odabira nekog poslodavca, ako dodaš projekte sa strane još bolje..
IPS- daj sve u roku i gledaj si uvjete što možeš upisat dalje... i nemoj trošit živce jer su profesori takvi kakvi jesu

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
LUNAT1C kaže...
jane1909 kaže...
Idontknow kaže...

Pozdrav, 

 

upisujem fakultet ove godine pa me zanimaju informacije vezane uz IPS na FOI-u te razlika izmedu IPI-a i BTBZ te informacije vezane uz zaposljavanje nakon zavrsavanja diplomskog studija.

 

 

 Pozdrav!

 

Čuj, o tome se može danima pričat, jel imaš neka konkretnija pitanja u vezi IPS-a da sad tu romane ne pišem? xD

 

IPI vs BPBZ... Pa zapravo velike razlike nema. To je ista skupina predmeta, razlika je samo u tome što je obavezno, i koliki broj ECTS-ova koje boje moraš upisati... IPI ima više kombinacije sa poslovnim predmetima, dok su Baze malo više programiranja... Pogledaj na https://nastava.foi.hr/public/study?study=2831&academicYear=2017%2F2018

Nakon toga možeš radit na mali milijun radnih pozicija. Kad završiš FOI (IPI ili BPBZ) prvenstveno si developer (programer), sa sposobnošću analiziranja poslovnih procesa, unaprjeđivanja, gledanja šire slike, itd. Imaš dobre temelje za usmjeravanje u bilo kojem području. Radit ćeš s više tehnologija (C#, .NET, Java, PHP, JavaScript......) i što se tiče posla doslovno možeš birat, ovisi što te zanima. Uz malo učenja sa strane, možeš doći do različitih poslova i grana. Ja evo završavam BPBZ i usmjeravam se više na system admin dio, odnosno DevOps procese jer me to više zanima nego sami develop. Možeš ići dakle dalje prema developmentu, bazama podataka, strojenom učenju, AI, data science, security ili eto DevOps možda kao ja... Sve zavisi što te zanima, ali morat ćeš se sam usmjeriti i više učiti sa strane, tj. birati i projekte i teme na faksu tako da se baviš onime što te zanima :)

 

Lp,

Jane

 Pretpostavljam da si na bazama pa pricas pizdarije.. pisanje sql koda != programiranje..

između ostalog, IPI ima obavezan AIR, NWTIS, UZDIZ, OS....
NWTiS sam po sebi ima više programiranja nego cijeli BPBZ... kliktanje po toolovima na SPIPIju i učenje statističkih metoda za informatičare je zato jako programerski posao..

A odgovor, ako te zanimaju baze, big data i takve stvari, idi na baze i radi na sebi neovisno o faksu, ako te zanima programiranje, većinom Java (Android i Web) idi na IPI i radi na sebi neovisno o faksu (iako ces imat manje vremena), ako te zanima viče PMovski posao idi na Organizaciju, i radi na sebi... faks ti možda može otvoriti neka vrata, ti sam moraš kroz njih proći, uzmi jedan jezik (Java (SPRING), C#, Kotlin) plus angular, i bit ćeš na vrhu kod odabira nekog poslodavca, ako dodaš projekte sa strane još bolje..
IPS- daj sve u roku i gledaj si uvjete što možeš upisat dalje... i nemoj trošit živce jer su profesori takvi kakvi jesu

 

@LUNAT1C Alo alo nećemo se sad vrijeđati ovdje :P Imate i vi hrpetinu žutih/bijelih predmeta koji nisu programiranje pa što onda...

Da, na bazama sam, ali čisto statistički gledano... naših 40 obaveznih smeđih ECTS-ova naspram IPI-jevih 22 ipak govori nečemu... Dakle, čisto informativno na Bazama se uopće ne piše SQL kod. SQL-a skoro ne vidiš na diplomskom. Teorija baza podataka - čisto programiranje. Fizičko oblikovanje baza podataka također.... da ne nabrajam. Moramo praktički upisati gotovo sve "programerske" predmete. Odnosno, ne brini, slušala sam Uzorke dizajna kod Kermeka. Praktički sve osim NWTiS-a. :)

 

Ne govorim da je ijedan smjer bolji. Ja sam osobno birala prema obaveznim predmetima koje sam mislila da će mi se više sviđati. Upisala sam baze i gotovo sve "ozbiljnije" predmete s IPI-ja i na taj način napravila svojevrsni blend. U konačnici, ako mene pitaš, stvarno nije toliko bitno koji ćeš smjer na diplomskom završiti, već gdje ćeš se sam usmjeriti i što učiti sa strane ;)

 

Lp,

Jane

15 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
jane1909 kaže...
...

 

@LUNAT1C Alo alo nećemo se sad vrijeđati ovdje :P Imate i vi hrpetinu žutih/bijelih predmeta koji nisu programiranje pa što onda...

Da, na bazama sam, ali čisto statistički gledano... naših 40 obaveznih smeđih ECTS-ova naspram IPI-jevih 22 ipak govori nečemu... Dakle, čisto informativno na Bazama se uopće ne piše SQL kod. SQL-a skoro ne vidiš na diplomskom. Teorija baza podataka - čisto programiranje. Fizičko oblikovanje baza podataka također.... da ne nabrajam. Moramo praktički upisati gotovo sve "programerske" predmete. Odnosno, ne brini, slušala sam Uzorke dizajna kod Kermeka. Praktički sve osim NWTiS-a. :)

 

Ne govorim da je ijedan smjer bolji. Ja sam osobno birala prema obaveznim predmetima koje sam mislila da će mi se više sviđati. Upisala sam baze i gotovo sve "ozbiljnije" predmete s IPI-ja i na taj način napravila svojevrsni blend. U konačnici, ako mene pitaš, stvarno nije toliko bitno koji ćeš smjer na diplomskom završiti, već gdje ćeš se sam usmjeriti i što učiti sa strane ;)

 

Lp,

Jane

 Smeđa boja ne znači da je to programiranje, imas na preddiplomskom pis gdje nimalo ne programiraš i opet ti je smeđe boje (razvoj i implementacija).. NWTiS je npr 70% diplomskog na ipiu pa možda nemaš realnu sliku o tome koliko vremena se potroši i što se sve nauči na takvom predmetu (10 obaveznih sati tjedno, plus zadaće 4x20 sati plus projekt od 50-100 sati ako želiš bolju ocjenu) dok koliko ja znam na bazama pola toga nije obavezno..
budi realna, ljudi upisuju baze zato što žele ići lakšim putem i izbjeć DSTG i NWTIS jer se većina opekla na OPMU i neda im se slušat kermeka 10 sati na dan.. stapićev air je pomalo besmislen jer pušta ljude kako mu se ko svidi neovisno o tehnologiji i implementaciji (padneš jer nemaš modularnost dok netko ko ju isto nema prođe sl.).. uzdiz nije klasičan kermekov predmet, umjesto zadaća i projekta više su zadaće i kolokviji (umjesto 25 bodova na predmetu iz zadaća i 50 iz projekta imaš 45 iz kolokvija i 40 iz zadaća a ista količina je programiranja za zadaće)..

 

faks je i dalje samo otvaranje vrata, i ništa više, realno 80% ljudi koji ga završi će prvi posao bit QA ili support.. barem dok se ne dokažu da nešto znaju

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
LUNAT1C kaže...

 Smeđa boja ne znači da je to programiranje, imas na preddiplomskom pis gdje nimalo ne programiraš i opet ti je smeđe boje (razvoj i implementacija).. NWTiS je npr 70% diplomskog na ipiu pa možda nemaš realnu sliku o tome koliko vremena se potroši i što se sve nauči na takvom predmetu (10 obaveznih sati tjedno, plus zadaće 4x20 sati plus projekt od 50-100 sati ako želiš bolju ocjenu) dok koliko ja znam na bazama pola toga nije obavezno..
budi realna, ljudi upisuju baze zato što žele ići lakšim putem i izbjeć DSTG i NWTIS jer se većina opekla na OPMU i neda im se slušat kermeka 10 sati na dan.. stapićev air je pomalo besmislen jer pušta ljude kako mu se ko svidi neovisno o tehnologiji i implementaciji (padneš jer nemaš modularnost dok netko ko ju isto nema prođe sl.).. uzdiz nije klasičan kermekov predmet, umjesto zadaća i projekta više su zadaće i kolokviji (umjesto 25 bodova na predmetu iz zadaća i 50 iz projekta imaš 45 iz kolokvija i 40 iz zadaća a ista količina je programiranja za zadaće)..

 

faks je i dalje samo otvaranje vrata, i ništa više, realno 80% ljudi koji ga završi će prvi posao bit QA ili support.. barem dok se ne dokažu da nešto znaju

 Čuj, znam ja dobro što je FOI, što je Kermek i što je smeđa boja. Ali nisam ovdje da se raspravljam s tobom niti se dokazujem. Žao mi je što toliko podcjenjuješ BPBZ i dižeš IPI u visine, ali to je ipak tvoje osobno mišljenje, imaš na njega pravo, ali neće promijeniti moje stajalište. Ja sam, za razliku od mnogih, odgulila svojih 5 godina, u roku od 5. godina tako da mi je dovoljno stresa i bez NWTiSa. Realno, naučit ću sve što mi treba sa strane i na poslu, koji ionako neće biti puko kuckanje koda :) Ako tebe to veseli, samo naprijed, svaka čast ;) (Bez ironije!)

 

A to što ljudi rade nakon FOI-ja, to je njihov "problem" - jer u konačnici opet većina upravo ne zna programirati. Ali osobno poznam ljude koji su zagazili odmah u development i koji napreduju i pucaju vrlo visoko... Dakle, stvar je pojedinca.

 

Lp!

15 godina
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
jane1909 kaže...
LUNAT1C kaže...

 Smeđa boja ne znači da je to programiranje, imas na preddiplomskom pis gdje nimalo ne programiraš i opet ti je smeđe boje (razvoj i implementacija).. NWTiS je npr 70% diplomskog na ipiu pa možda nemaš realnu sliku o tome koliko vremena se potroši i što se sve nauči na takvom predmetu (10 obaveznih sati tjedno, plus zadaće 4x20 sati plus projekt od 50-100 sati ako želiš bolju ocjenu) dok koliko ja znam na bazama pola toga nije obavezno..
budi realna, ljudi upisuju baze zato što žele ići lakšim putem i izbjeć DSTG i NWTIS jer se većina opekla na OPMU i neda im se slušat kermeka 10 sati na dan.. stapićev air je pomalo besmislen jer pušta ljude kako mu se ko svidi neovisno o tehnologiji i implementaciji (padneš jer nemaš modularnost dok netko ko ju isto nema prođe sl.).. uzdiz nije klasičan kermekov predmet, umjesto zadaća i projekta više su zadaće i kolokviji (umjesto 25 bodova na predmetu iz zadaća i 50 iz projekta imaš 45 iz kolokvija i 40 iz zadaća a ista količina je programiranja za zadaće)..

 

faks je i dalje samo otvaranje vrata, i ništa više, realno 80% ljudi koji ga završi će prvi posao bit QA ili support.. barem dok se ne dokažu da nešto znaju

 Čuj, znam ja dobro što je FOI, što je Kermek i što je smeđa boja. Ali nisam ovdje da se raspravljam s tobom niti se dokazujem. Žao mi je što toliko podcjenjuješ BPBZ i dižeš IPI u visine, ali to je ipak tvoje osobno mišljenje, imaš na njega pravo, ali neće promijeniti moje stajalište. Ja sam, za razliku od mnogih, odgulila svojih 5 godina, u roku od 5. godina tako da mi je dovoljno stresa i bez NWTiSa. Realno, naučit ću sve što mi treba sa strane i na poslu, koji ionako neće biti puko kuckanje koda :) Ako tebe to veseli, samo naprijed, svaka čast ;) (Bez ironije!)

 

A to što ljudi rade nakon FOI-ja, to je njihov "problem" - jer u konačnici opet većina upravo ne zna programirati. Ali osobno poznam ljude koji su zagazili odmah u development i koji napreduju i pucaju vrlo visoko... Dakle, stvar je pojedinca.

 

Lp!

 totalno mašiš igru, ne dižem ipi, samo sam rekao da nemas pojma kako je na ipiu jer je nwtis 70% cijelog ipia, u ostale predmete se uloži 10 posto vremena i položi... ali kermekovi predmeti su jednostavno takvi..

kao što sam u već nekoliko postova ranije rekao ako ne radiš sa strane jako malo ćeš znat, jer realno na faksu nećeš naučit programirat... ne uči se spring, ne uči se .net, kotlin se niti ne spominje, da ne govorimo o nekim frameworcima jezicima i svemu za koje niti sami profesori nemaju pojma (cordova, ionic, nativescript, telerik, angular)... takve stvari se uče samostalno, i takve stvari pojedinci na faksu (10 godišnje) i savlada samostalno, i to ne zato što su kod stapića učili tipkat po 10+ godina staoj tehnologiji na piu ili copy pasteali javu za android na airu, ili tipkali html css i javasript kod kermeka (nije da hejtam predmete profesore niti faks nego samo dijelim misljenje s kermekm koji je rekao da 20 godina star kurikulum treba pod hitno mijenjati)..
ako si se uvrijedila s tim da sam rekao da ljudi izaberu laksi put pa odu na baze, ne vidim razlog, i sama si napisala da nisi htjela dodatan stres sa nwtisom (za dstg vjv isto). ne dokazujem se ni ja, napisao sam gore, najbolji savjet koji iko moze dat u odabiru diplomskog i sad cu ga ponovit boldano

 

ako te zanimaju baze, big data i takve stvari, idi na baze i radi na sebi neovisno o faksu, ako te zanima programiranje, većinom Java (Android i Web) idi na IPI i radi na sebi neovisno o faksu (iako ces imat manje vremena), ako te zanima viče PMovski posao idi na Organizaciju, i radi na sebi... faks ti možda može otvoriti neka vrata, ti sam moraš kroz njih proći, uzmi jedan jezik (Java (SPRING), C#, Kotlin) plus angular, i bit ćeš na vrhu kod odabira nekog poslodavca, ako dodaš projekte sa strane još bolje..
IPS- daj sve u roku i gledaj si uvjete što možeš upisat dalje...

 

PS: bilo kako bilo radit ces glupe poslove kojih 3-5 godina dok ne postanes konzultant (pod glupe poslove mislim na QA, Support, Frontend, Backend, DB, BA, i sve ostalo dok si junior), to je neizbježno jer ne možeš izać s faksa i tražit poziciju voditelja ili konzultanta (možeš ali nebuš dobil)

Umro je Einstein, umro je Newton, ni ja se ne osjećam baš najbolje.. :(
Poruka je uređivana zadnji put sub 18.8.2018 12:01 (LUNAT1C).
9 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?
LUNAT1C kaže...

 totalno mašiš igru, ne dižem ipi, samo sam rekao da nemas pojma kako je na ipiu jer je nwtis 70% cijelog ipia, u ostale predmete se uloži 10 posto vremena i položi... ali kermekovi predmeti su jednostavno takvi..

kao što sam u već nekoliko postova ranije rekao ako ne radiš sa strane jako malo ćeš znat, jer realno na faksu nećeš naučit programirat... ne uči se spring, ne uči se .net, kotlin se niti ne spominje, da ne govorimo o nekim frameworcima jezicima i svemu za koje niti sami profesori nemaju pojma (cordova, ionic, nativescript, telerik, angular)... takve stvari se uče samostalno, i takve stvari pojedinci na faksu (10 godišnje) i savlada samostalno, i to ne zato što su kod stapića učili tipkat po 10+ godina staoj tehnologiji na piu ili copy pasteali javu za android na airu, ili tipkali html css i javasript kod kermeka (nije da hejtam predmete profesore niti faks nego samo dijelim misljenje s kermekm koji je rekao da 20 godina star kurikulum treba pod hitno mijenjati)..
ako si se uvrijedila s tim da sam rekao da ljudi izaberu laksi put pa odu na baze, ne vidim razlog, i sama si napisala da nisi htjela dodatan stres sa nwtisom (za dstg vjv isto). ne dokazujem se ni ja, napisao sam gore, najbolji savjet koji iko moze dat u odabiru diplomskog i sad cu ga ponovit boldano

 

ako te zanimaju baze, big data i takve stvari, idi na baze i radi na sebi neovisno o faksu, ako te zanima programiranje, većinom Java (Android i Web) idi na IPI i radi na sebi neovisno o faksu (iako ces imat manje vremena), ako te zanima viče PMovski posao idi na Organizaciju, i radi na sebi... faks ti možda može otvoriti neka vrata, ti sam moraš kroz njih proći, uzmi jedan jezik (Java (SPRING), C#, Kotlin) plus angular, i bit ćeš na vrhu kod odabira nekog poslodavca, ako dodaš projekte sa strane još bolje..
IPS- daj sve u roku i gledaj si uvjete što možeš upisat dalje...

 

PS: bilo kako bilo radit ces glupe poslove kojih 3-5 godina dok ne postanes konzultant (pod glupe poslove mislim na QA, Support, Frontend, Backend, DB, BA, i sve ostalo dok si junior), to je neizbježno jer ne možeš izać s faksa i tražit poziciju voditelja ili konzultanta (možeš ali nebuš dobil)

 To što nisam bila na IPI-ju i NWTiS-u ne znači da nemam pojma i da nisam čula sve iz prve ruke što se radi :) Dakle, želiš reći da je jedino NWTiS vrijedi nešto na IPI-ju? Tu se slažem, makar ne bih rekla ni da su AiR i Uzorci toliko loši koliko kažeš da jesu - ako ništa drugo, barem iskustvo. Lakše je i Spring razumjeti kako radi kad znaš osnove koje su na Uzorcima... Činjenica je da kud god se okreneš, FOI ti može dati samo bazu, a čovjek mora raditi svakako na sebi sa strane - to isto sam i ja rekla u original postu (Sve zavisi što te zanima, ali morat ćeš se sam usmjeriti i više učiti sa strane, tj. birati i projekte i teme na faksu tako da se baviš onime što te zanima :) , dakle ne znam čemu toliki rage xD

 

A ovo što se tiče poslova, također se slažem, makar sam mislila da se to podrazumijeva. Za sve treba iskustvo i smatram da čovjek nije ni mislio tražit posao konzultanta ili voditelja projekata nakon što je izletio s faxa, to je glupost. Naravno da prvo treba nešto i radit i skupit iskustva e onda bit arhitekt, konzultant ili što već :D

 

Lp!

10 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav ekipa,

 

da li je moguce zavrsiti fakultet kao parcijala, tj da li je moguce diplomirati kao student druge godine iako sam rijesio sve predmete  svih godina?

9 godina
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

.

Poruka je uređivana zadnji put pon 10.9.2018 17:35 (W4RRiOR).
11 godina
neaktivan
offline
Re: FOI Varaždin - da ili ne?

Moguće je završiti fakultet na ponavljanju druge godine, ali uvjet za upis završnog rada je da si do upisa posljednjeg ljetnog semestra položio sve prethodne predmete koje si upisao. U tom slučaju se piše zamolba za upis završnog rada koja se u dosta slučajeva i odobri. Dogovor s prodekanicom uvijek pomogne pa bih ti preporučio da se s njom tokom ovog semestra bar jedanput konzultiraš da te dodatno uputi. 

Steam ID: Mikky
4 godine
neaktivan
offline
FOI Varaždin - da ili ne?

Pozdrav,

 

zanima me friškije insajdersko iskustvo nekoga tko je studirao vanredno na FOI-u.

Kada se mora dolaziti na predavanja, kako funkcionira učenje i polaganje ispita ako te nema na predavanjima?

 

Htjela bih upisati diplosmki BPBZ ili OPS dakle uz razlikovnu godinu.

 

Jel se razlikovna godina upisuje i mora završiti paralelno s prvom?

 

Help!

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice