Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike

poruka: 5
|
čitano: 6.637
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike

Pozdrav, 

 

molio bi sugestije što se nudi od tekuće "plastike" ili tvrde gume. 

Ideja je imati neku tvar koja bi se mogla "naliti" u kalup i da se kasnije stvrdne kako bi nalikovao što više plastici ili tvrdoj gumi. Obični kuhinjski silikon ima već poprilično takva svojstva, ali vjerujem da postoje materijali baš za tu primjenu. 

 

Možda zna netko nešto?

Hvala.

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike
Kalupi se rade od rtv gume, kod nas se moze naci proizvod modrin, dvokomponentni, po cijeni od nekih cca 400kn za kilu.

Odlican je, moguce je raditi kalupe izuzetno kompliciranih stvari punih detalja, izdrzi puno odljevaka. Nije tezak za raditi, no vakumiranje je obavezno za kompleksnije stvari inace ostane dosta rupica od zraka.

Napisi detalinije sto mislis ljevati, kopirati......

Odljevci se rade najcesce od resin smole....
Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put uto 9.2.2021 21:32 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike

Hmm ... ja sam mislio koju bi tvar lijevao u kalupe .... da je tekućeg svojstva i da se kasnije formira u tvrdu gumu.

Ti spominješ modrin za izradu kalupa, no možda on može biti i odlijev? :) 

 

Što bi točno radio... pa nemam neki specijani zadatak pred sobom.... ali volio bi znati sa čime raspolažem, jer onda ću lakše uočiti da si neki proces tom tehnikom mogu olakšati. 

A bude nekih sitnica koje bi radije lijevao...nego tipa 3D printerom printao...  zadnji puta sam čak našpricavao kuhinjski silikon da dobijem nekakve gumene držače...  ono, olakšalo bi poznavati tehnologiju da ne podsjećam sam sebe na "A JE TO". :D 

 

Uzgred, činiš mi se dosta upućen... evo nešto konretno, ali malo drugačije. Kojom tehnikom napraviti ovu gumu desno od mjenjača: https://photos.app.goo.gl/bkSfQb4EPV3umNzZ8

Ta guma na dodir je gotovo identična onim gumama što su se proizvodili oni ljigavci što su se ljepili na zid... i jako dobro rastezali. Ova guma odaje da je na bazi toga, ali ne baš toliko ljepljiva niti rastezljiva ko ti ljigavci...  To se pretpostavljam "štambilja" iz tog materijala? Ali ne pada mi na pamet koje firme bi imale to pod svojom uslugom?

 

Unaprijed hvala. :) 

Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2021 16:09 (bozoou).
8 godina
offline
Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike

Opet ti ne mogu pomoci s nicim pretjerano konkretnim, no pokusat cu onako opsirno-opcenito...

 

Dakle, modrin je samo jedan od proizvoda kojeg sam ja pronasao kod nas, vjerujem da ima i drugih, i sve to spada u kategoriju RTV gume, odnosno room temperature vulcanizing, u prijevodu, ne zahtjeva nikakve specijalne procese da bi se (manje ili vise) tekuca guma stisnula u (manje ili vise) krutu gumu.

 

Odlicna stvar kod ovakvih "guma" za kalupe je sto se ona u procesu susenja ne lijepi za nista osim samu sebe. Jako losa stvar kod ovih guma je sto se lijepe same za sebe.

 

Dakle, ukoliko predmet od kojeg pravis kalup, ili materijal koji lijevas u takav gumeni kalup nisu od istog materijala, ne treba nikakve "release" agente, nikakve premaze ili slojeve koji bi sprijecili ljepljenje.

 

U tvom slucaju, ako bi kalup i finalni odljevak bili od istog tog modrina, imao bi problem da bi ti trebao neki release agent, neki premaz koji bi sprijecio da se kalup i odljevak spoje u jednu cjelinu, odnosno da mozes uopce izvaditi odljevak iz kalupa.

 

U bilo kojem drugom slucaju, ovo je nepotrebno, jer kako rekoh, nece se zaljepiti za nista.

 

Za "nalikovati na plastiku" ti je najbolje rjesenje neka od resin smola, sto moze varirati od izuzetno jeftinih poliesterskih smola, do izuzetno skupih poliuretanskih, akrilnih, epoxy, polistirenskih...... opet, sto tocno, ovisi sto zelis lijevati...

 

Za nalikovati na gumu.... hmm.... pokusao bih sa modrinom, da dobijes malo feeling kako se radi, i lijevaj najjeftiniji poliester koji nadjes (cca 50kn po litri).....

 

Naravno, potreban ti je master, odnosno predmet kojeg "kopiras".

 

Kalup...eh, sad, najjednostavnije ti je ako kalup moze biti iz jednog dijela, za pocetak. Dvodjelni, odnosno visedjelni kalup zathjeva malo planiranja unaprijed, no sve ovisi sto tocno kopiras, u vecini slucajeva jednodjelni kalup radi sasvim ok s modrinom, jer podnosi jako puno savijanja i istezanja a da ne puca i ne deformira se, tako da ni neki kompliciraniji predmeti s vise negativnih kuteva nisu problematicni za vadjenje iz jednodjelnog kalupa.

 

Ako mozes kalup napraviti od neceg drugog, ako imas pristup kakvom zubaru, oni imaju jako dobru dvokomponentnu gumu (imaju vise vrsta), ali najzanimjivija su dva tipa - jedan je dvokomponentni nalik na plastelin, gdje se komponente izmjesaju prstima i predmet se jednostavno utisne u takvu kuglicu, drugi je isto dvokomponentni, ali vise nalik na modrin, dakle "tekuciji" je, samo se susi u roku od par minuta za razliku od modrina. Tocne nazive neznam, ne sjecam se vise, za ovaj plastelin sam poprilicno siguran da 3M to proizvodi, za ovaj drugi neznam....

 

U takve "kalupe" mozes lijevati modrin, ukoliko trebas dobiti gumenu kopiju, odljevak ce ti biti gloss svijetlo plave boje, pa racunaj i na to. 

 

No, nece ti to biti velika sreca, modrin je primarno guma za kalupe, proguglaj malo o mold makingu i mold castingu, mozda iskrsne kakav proizvod da bolje odgovara ovome sto trebas, a da je dobavljiv kod nas, jer velika vecina tih stvari za raditi kalupe i odljevke se nalazi preko bare, ja nisam (u ono vrijeme) pronasao da netko to salje do nas, no vjerovatno i po europi postoje shopovi koji imaju sve...

 

Eto, nisam bas pomogao, ali cisto onako iz glave par stvari, mozda se nesto pokaze korisno....

 

Ovo na slici..... vjerovatno se to presa iz komada nekakve gume, odnosno iz gumenih ploca koju presa stisne, utisne pattern i odmah odreze na oblik, slicno kako se radi rezanje koze....

Children Shouldnt Play with Dead Things
Poruka je uređivana zadnji put pet 12.2.2021 20:37 (Damir22).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Tekuća plastika za kalupe i izradu plastike

Hvalaaa. :) 

 

Čini mi se da će ovaj Modrin biti jako zanimljiv materijal. ... i možda baš ono što tražim. :) 

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice