Web desing sta da krenem prvo

poruka: 10
|
čitano: 4.459
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Web desing sta da krenem prvo ?

Ovako vec dugo vremena sam planirao da se pozabavim, web dizajnom i programiranjem uopsteno, ali nikada nisam imao vremena za to, sada kada imam vremena, htio sam da se napokon bacim na posao. Zelio bi da me netko od Profesionalnih Web dizajnera uputi na pravi put, posalji mi neki site, tutorial i da savjet :) Nadam se da takvih ima ovde, i da nisu svi okorjeli gameri, jer je BUG kao BUG, uvjek se motao mnogo oko hardwera, igara itd :) ! 

Molim savjet koji program da pocnem koristit, odma na Adobe-ov paket, ili ? :) ! Eto Hvala <3 ! 

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo ?

Nisam dizajner, bavim se web programiranjem, ali mogu ti pomoći.

Trebaš razgraničiti šta želiš koristiti. Da li je to web dizajn ili programrianje, niko ti to ne može reći, vidi što ti bolje ide. Ako imaš "ono nešto" za dizajn bavi se njime, a ako ti ide programiranje onda uzmi to.

Šta god da bio savladaj HTML i CSS pa Javascriptu.

Od grafičkih alata, tu nisam dobar, ali ne znam što ćeti Adobe odmah? Em se plaća, em ti je overkill. Uzmi Paint.NET ili Gimp.

Čekaj dizajnere za više detalja. :D

11 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo ?
royalhero kaže...

Nisam dizajner, bavim se web programiranjem, ali mogu ti pomoći.

Trebaš razgraničiti šta želiš koristiti. Da li je to web dizajn ili programrianje, niko ti to ne može reći, vidi što ti bolje ide. Ako imaš "ono nešto" za dizajn bavi se njime, a ako ti ide programiranje onda uzmi to.

Šta god da bio savladaj HTML i CSS pa Javascriptu.

Od grafičkih alata, tu nisam dobar, ali ne znam što ćeti Adobe odmah? Em se plaća, em ti je overkill. Uzmi Paint.NET ili Gimp.

Čekaj dizajnere za više detalja. :D

Najgore od svega, sto niko nikome ne zeli da pomogne, jer su svi sebicni i sarkasticni, tako da cu da uzmem stvar u svoje ruke :) ! A sto se tice web dizajna, insteresuje me programiranje uopsteno, codiranje, HTML, PHP, JAVA ,CSS ;) ! 

16 godina
neaktivan
offline
Web desing sta da krenem prvo

pa, nisu svi sebični. dapače, na ovom forumu mnooogi dijele svoje znanje i vrijeme, a bez da su pošteno nagrađeni za to (niti hvala na post ne dobiju, a kamoli thumbUp haha)

 

No, uglavnom.

 

html, php, css ces trebati savladati bilo da se zelis baviti web dizajnom ili web programiranjem.

 

kako sam skuzio, naglasak si stavio na dizajn?

Pa onda dooooobrooo prouci ovu temu - Tutorial za web dizajnere.

u toj temi imas osnove osnovaaa.

 

Tokom ucenja ces sigurno naici na neke upitnike pa ih slobodno postavi u ovoj temi - Razvoj web stranica - rasprava

 

 

Naravno, obe teme su dio ovog podforuma: http://www.bug.hr/forum/board/razvoj-web-stranica/70.aspx?sort=act pa bi bilo korektno i ostale sticky teme i tutoriale prouciti

 
1 0 hvala 1
12 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo ?
EnesTesla kaže...

A sto se tice web dizajna, insteresuje me programiranje uopsteno, codiranje, HTML, PHP, JAVA ,CSS ;) ! 

Ja u klin, ti u ploču! Web dizajn nema veze sa programiranjem, a pogotovo ne sa Javom. Za web, što se Jave tiče imaš JSP (Java Server Pages), ali ne znam koliko je to isplativo učiti.

Zanima li te dizajn ili programiranje? Nejasan si, kodirati može i dizajner, HTML i CSS i JS, obično ćeš svoj template koji si napravio u grafičkom alatu i posložiti i spremiti u HTML-u i CSS-u pa eventualno poslati programeru. Dakle ako si dizajner u nekim grafičkim alatima, poželjno bi bilo znati HTML, CSS i JS (jQuery).

Ako te zanima programiranje - ASP, ASP.NET, PHP, JSP, RoR... Onda je druga pjesma, kakav si sa općenito programiranjem, ne Web-a, nego metodikom programiranja, da li si se ikada susretao sa jezicima poput C-a ili C++a?

Moraš odvojiti dizjan od programiranja...

 

I da, ovdje niko nije sebičan, dapače, malo tema ostane neodgovorenih, čak su se prije i zadaće riješavale, sada manje. Da smo sebični, ne bi ti kolega u ponoći pisao, a ni ja zorom, nismo sebični, samo nećemo ti mi praviti stranice, šta definiraš kao sebičnost...

Poruka je uređivana zadnji put ned 11.11.2012 8:46 (royalhero).
11 godina
neaktivan
offline
Web desing sta da krenem prvo

HTML5 CSS3 ? Kao novi standard u Web Programiranju ? , Dali bi to mogao odma krenuti da ucim ? ! Da se ocenito usmjerim na HTML5 CSS3  ? :) !

Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo
EnesTesla kaže...

HTML5 CSS3 ? Kao novi standard u Web Programiranju ? , Dali bi to mogao odma krenuti da ucim ? ! Da se ocenito usmjerim na HTML5 CSS3  ? :) !

Ovako nemojmo brkati lonćiče web programiranje i HTML i CSS nemaju nikakve veze. Html je odgovoran za prikaz sadržaja i bez njega neće radit stranica čak svaki serverski jezik izbacuje HTML kod te na klijentu ta stranica izgleda ko da je pisana u čistom HTML kodu. CSS je zaslužen za dizajn da se masa stvari pisati i preko HTML, ali externi CSS omogučava da se isti kod primjeni na mali milijun stranica i da sve stranice imaju isti dizajn.

HTML5 i CSS3 uvode neke nove stvari i nove tehnike i olakšavaju život prilikom kodiranja web stranica, moj savjet svladaj obični html i css (nisu oni tolko trški tjedan dana posla) tek se onda pozabavi sa html5 i css3. Valja samo napomenut da HTML 5 ne radi u svim browserima te treba primjeniti jedno od riješenja da bi on radio, a svi browseri neće mioći napraviti sve što se može naparviti preko CSS3 (90% stvari radi u svim browserima).

Što se tiće programiranja ono ajmo reć poćinje sa javascriptom koji se brine za interakciju, a i za njega eć postoje gotove skripte i lajberiji (npr. jQuery) tako da se netreba pretjerano programirat u njemu ako ne tražiš nešto extra. Također treba pogledati i serverske tehnologije poput PHP, ASP i sl. jer su one odgovorne za masu naprednih stvari koje nije moguće drugaćije napraviti. Čak i Flash tehnologija kada poziva bazu koristi neku od serverskih tehnolgija.

 

11 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo ?
Prvo I osnovno, pocni uciti HTML. Najbitnije ti je shvatiti da HTML opisuje strukturu I sadrzaj stranice, a ne prezentaciju. Kada naucis HTML, polako kreni na CSS. CSS se koristi za vizualnu prezentaciju sadrzaja, znaci margine, layout, fontovi, boje, stiliziranje HTML formi... Nakon sto naucis HTML I CSS najbitnija je vjezba, znaci stalno radi nekakve stranice, nije uopce bitno o cemu (mozes ih samo ispuniti lorem ipsumom). Bitna ti je vjezba, isprobavaj razlicite layoute, menije, fontove - tip: Milijon I jedan video na Youtubeu o tim temama. Na HTML-u I CSS-u se onda zadrzi neko vrijeme, sve dok ih ne usavrsis I budes znao dizajnirati I napraviti privlacnu, profesionalnu I "cistu" stranicu ( zapamti, manje je vise) uz pomoc HTML-a I CSS. Nakon toga ti je najbolje poceti uciti JavaScript. JavaScript ti je relativno jednostavan ali mocan client -side s
11 godina
neaktivan
offline
Re: Web desing sta da krenem prvo ?

Prvo I osnovno, pocni uciti HTML. Najbitnije ti je shvatiti da HTML opisuje strukturu I sadrzaj stranice, a ne prezentaciju. Kada naucis HTML, polako kreni na CSS. CSS se koristi za vizualnu prezentaciju sadrzaja, znaci margine, layout, fontovi, boje, stiliziranje HTML formi... Nakon sto naucis HTML I CSS najbitnija je vjezba, znaci stalno radi nekakve stranice, nije uopce bitno o cemu (mozes ih samo ispuniti lorem ipsumom). Bitna ti je vjezba, isprobavaj razlicite layoute, menije, fontove - tip: Milijon I jedan video na Youtubeu o tim temama. Na HTML-u I CSS-u se onda zadrzi neko vrijeme, sve dok ih ne usavrsis I budes znao dizajnirati I napraviti privlacnu, profesionalnu I "cistu" stranicu ( zapamti, manje je vise) uz pomoc HTML-a I CSS. Nakon toga ti je najbolje poceti uciti JavaScript. JavaScript ti je relativno jednostavan programski jezik uz pomoc kojega ces poboljsati prezentaciju stranice, animacije, galerije, verifikacija formi, drop down meniji... Nakon JavaScripta pocni uciti jQuery, to je library za JavaScript koji donosi mnogo mogucnosti za poboljsavanje prezentacije. Nakon toga pocinjes sa tkz. Server side jezikom, najpoznatiji su ASP.NET I PHP. Za ASP.NET moras znati C#.Nakon sto usavrsis server side programiranje pocni uciti neki CMS; WordPress, Joomla, Drupal... I uz sve ovo bi trebao znati branding, SEO, dizajn grafika za web stranice. A sto se tice izbora programa ja ti preporucam Expression Studio. Relativno je jeftin ($150), a ako si student mozes ga dobiti besplatno preko dreamsparka. Za usavrsavanje svega ovoga ce ti trebati nekoliko godina, ali je stvarno gust kad naucis nesto novo ili kad ti nesto na cemu si dugo radio stvarno I radi u browseru. Ako ti tijekom ucenja bude trebala ikakva pomoc, slobodno mi se javi :)

 

EDIT: Ispricavam se na duplom postu, jer sam ovo pisem na mobitelu, pa sam slucajno stisnuo da postam odgovor. Trenutno nisam u mogucnosti izbrisati prethodni post, pa bih molio moderator (ako ovo vidi) da mj ne zamjeri.

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.11.2012 22:31 (TheAtomicMiner).
13 godina
offline
Web desing sta da krenem prvo

Za početak nauči kako se piše design (hint: naslov teme)... Sad ozbiljno... Kreni s HTML-om, to su ti osnove bez kojih ne možeš. Taj HTML treba lijepo i izgledati, tu dolazi CSS. Onda možeš preći na Javascript... Onda možeš ići na neki server side jezik... To ti je ukratko to...

Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice