Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?

poruka: 8
|
čitano: 4.042
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?

Zanima me pitanje iz naslova. Dakle, je li moguce da Apache recimo svaku minutu pokrene skriptu (recimo da je rijec o provjeri.php)? I kako da se to napravi?

 

Konkretnije - tu i tamo moram uploadati na web-prostor datoteke velicine 200 MB, sto na mom ADSL-u potraje i vise od dva sata - ako ne pukne veza. Prije sam to znao slati s Jumbo Mailom, ali mi se to ne svidja, jer ako pukne veza, moras slati sve ispocetka. A i u odredjenom trenutku otkaze brojac napretka pa ne znas koliko mu jos treba. E, pa bih volio da se moze napraviti skripta provjeri.php, koja ce recimo svaku minutu provjeravati je li datoteka uploadana (uploadam pomocu programa FileZilla - znaci, on ce se pobrinuti da, ako veza pukne, da sam nastavi uploadati nakon sto se veza ponovno uspostavi), a kad se datoteka cijela uploada, skripta bi poslala mail na nekoliko e-mail adresa.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?

Možeš recimo napraviti stranicu koju će ti browser reloadati u intervalu od jedne minute, uz pomoć refresh headera:

 

<?php

header( "refresh:60" );

... (ostatak php skripte) ...

 

  jedino što onda mora stalno biti otvorena ta stranica u browseru.

 

Ili (ako se radi o apachu na linuxu/unixu) dodaj cron task koji će se stalno izvršavati tu skriptu.

Poruka je uređivana zadnji put sri 6.10.2010 15:35 (mrle).
16 godina
moderator
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
mrle kaže...

Možeš recimo napraviti stranicu koju će ti browser reloadati u intervalu od jedne minute, uz pomoć refresh headera:

 

<?php

header( "refresh:60" );

... (ostatak php skripte) ...

 

  jedino što onda mora stalno biti otvorena ta stranica u browseru.

Tako nesto sam i napravio (preko onload atributa doduse), za to da onima kojima bih inace slao mailove dam do znanja do kud je dosao upload (dekle, stranica s progressbarom koja se refresha svakih 30 sekundi).

 

Htio sam izbjeci to da moram drzati stranicu otvorenom u web-browseru - tu se javlja problem sto, ako veza padne, stranica se nece ucitati, pa u konacnici nece ni moci reagirati kad je datoteka uploadana! Ali... Hm... Mogao bih refreshati stranicu koristeci Ajax - na taj nacin nema veze ako veza padne (ako padne i ne poveze se ponovno, nece se ni preko FTP-a datoteka uploadati). A zapravo i nije tolika tlaka da mi stranica bude otvorena u browseru (bitno da mi je nitko ne zatvori), posto mi ionako s tog racunala ide upload datoteke FTP-om... A i nije da to radim svaki dan - samo sam si htio to sto je vise moguce automatizirati - pokrenem stvari i maknem se od kompjutera.

 

Jumbo mail je fora za to (nakon uploada posalje mail s linkom na zeljene adrese), ali ne podrzava nastavak uploada, sto mi se nikako ne svidja - najgore je kad tako pustis nek se uploada, otidjes, vratis se za koji sat i vidis da je doslo do nekog prekida i da treba sve ispocetka.

 

mrle kaže...

Ili (ako se radi o apachu na linuxu/unixu) dodaj cron task koji će se stalno izvršavati tu skriptu.

E vidis - za to nisam znao - to bi rijesilo moj problem. Kazem bi, jer upravo citam FAQ svog web-hostera i pise da se pokretanje taskova cesce od jednom u 45 min smatra krsenjem pravila koristenja. A razmaci od 45 min. su mi mozda ipak malo preveliki...

 

Mislim da cu iskoristiti Ajax. Hvala na informacijama.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
mbaksa kaže...
mrle kaže...

Ili (ako se radi o apachu na linuxu/unixu) dodaj cron task koji će se stalno izvršavati tu skriptu.

E vidis - za to nisam znao - to bi rijesilo moj problem. Kazem bi, jer upravo citam FAQ svog web-hostera i pise da se pokretanje taskova cesce od jednom u 45 min smatra krsenjem pravila koristenja. A razmaci od 45 min. su mi mozda ipak malo preveliki...

 

Mislim da cu iskoristiti Ajax. Hvala na informacijama.

Ali ne mora ta skripta biti na serveru od web-hostera, može biti i kod tebe lokalno, samo neka se spaja na server i otvara stranicu provjeri.php. To je lako izvesti sa wget-om ili curl-om. Naravno idealno bi bilo još staviti i neku autentifikaciju da ne bi bilo tko sa interneta mogao pokrenuti skriptu.

15 godina
neaktivan
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
mbaksa kaže...

Jumbo mail je fora za to (nakon uploada posalje mail s linkom na zeljene adrese), ali ne podrzava nastavak uploada, sto mi se nikako ne svidja - najgore je kad tako pustis nek se uploada, otidjes, vratis se za koji sat i vidis da je doslo do nekog prekida i da treba sve ispocetka.

Hm, meni kad pukne slanje s jumbo mailom stisnem samo pošalji i on nastavi gdje je stao (npr. na 54%). Tebi ne?? Zna puknuti često, ali nikada nisam morao ispočetka slati.. Možda je do browsera?

16 godina
moderator
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
bed kaže...
mbaksa kaže...

Jumbo mail je fora za to (nakon uploada posalje mail s linkom na zeljene adrese), ali ne podrzava nastavak uploada, sto mi se nikako ne svidja - najgore je kad tako pustis nek se uploada, otidjes, vratis se za koji sat i vidis da je doslo do nekog prekida i da treba sve ispocetka.

Hm, meni kad pukne slanje s jumbo mailom stisnem samo pošalji i on nastavi gdje je stao (npr. na 54%). Tebi ne?? Zna puknuti često, ali nikada nisam morao ispočetka slati.. Možda je do browsera?

Koristim Firefox. Ne znam, mozda. Stvar je se da cesto dogadja da se nakon nekog vremena stranica vise vizualno ne azurira (mislim da izgleda kao kad dodjes na web-stranicu od Jumbo Maila, ali vidis da se podaci i dalje salju). Nisam primijetio da mi nastavi sa slanjem kad ponovno kliknem na posalji - cini mi se da mi je uvijek islo ispocetka. Uglavnom, odustajem od Jumbo maila za tu stvar - s FileZillom sam siguran da cu uvijek moci nastaviti, a i da ce se nakon prekida veze, ako se ista ponovno uspostavi u dogledno vrijeme, nastaviti s uploadom.

 

Kad uhvatim malo vremena, provjerit cu kakvo je tocno stanje s Jumbo mailom i nastavljanjem uploada...

 

mrle kaže...

Ali ne mora ta skripta biti na serveru od web-hostera, može biti i kod tebe lokalno, samo neka se spaja na server i otvara stranicu provjeri.php. To je lako izvesti sa wget-om ili curl-om. Naravno idealno bi bilo još staviti i neku autentifikaciju da ne bi bilo tko sa interneta mogao pokrenuti skriptu.

Istina, medjutim onda ili lokalno moram imati pokrenut server kad uploadam ili se moram "igrati" s tim programima. I to moram obavljati uvijek s istog racunala - ili moram isto slagati na drugo racunalo ako cu uploadati s drugog racunala. Tako da mislim da je najbolje rjesenje Ajax - dakle, skripta/stranica na serveru s obrascem za upis mailova i progress barom, koja ce Ajax tehnikom provjeravati je li se datoteka cijela uploadala i poslati mailove ako je upload uspjesno zavrsen.

15 godina
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
mbaksa kaže...
mrle kaže...

Ili (ako se radi o apachu na linuxu/unixu) dodaj cron task koji će se stalno izvršavati tu skriptu.

E vidis - za to nisam znao - to bi rijesilo moj problem. Kazem bi, jer upravo citam FAQ svog web-hostera i pise da se pokretanje taskova cesce od jednom u 45 min smatra krsenjem pravila koristenja. A razmaci od 45 min. su mi mozda ipak malo preveliki...

 

Mislim da cu iskoristiti Ajax. Hvala na informacijama.

Mrle dobro kaze... postavi si kron job...

 

Sto se tice hostera... nitko ti nece zugati ako to koristis za neke nezahtjevne stvari... samo trebas pitat. Ako su normalni pustit ce te.

I'm going woo woo
16 godina
moderator
offline
RE: Apache - periodicno pokretanje PHP skripte?
tnakir kaže...
mbaksa kaže...
mrle kaže...

Ili (ako se radi o apachu na linuxu/unixu) dodaj cron task koji će se stalno izvršavati tu skriptu.

E vidis - za to nisam znao - to bi rijesilo moj problem. Kazem bi, jer upravo citam FAQ svog web-hostera i pise da se pokretanje taskova cesce od jednom u 45 min smatra krsenjem pravila koristenja. A razmaci od 45 min. su mi mozda ipak malo preveliki...

 

Mislim da cu iskoristiti Ajax. Hvala na informacijama.

Mrle dobro kaze... postavi si kron job...

 

Sto se tice hostera... nitko ti nece zugati ako to koristis za neke nezahtjevne stvari... samo trebas pitat. Ako su normalni pustit ce te.

Opcenito cron job je super stvar. No u mojem slucaju to mi treba samo nekoliko dana mjesecno, sto znaci da bih za to trebao omoguciti i onemoguciti taj cron job svaki mjesec i jos pitati hostera za pokretanje svakih pola minute, tako da ne vidim nikakvu prednost u odnosu na koristenje Ajaxa. Iovako/ionako moram s browserom otici na web-stranicu da copy/pasteam naziv i velicinu datoteke koju cu uploadati preko FileZille - ta ista stranica mi moze Ajaxom pozivati provjeri.php svakih pola minute. Namigiva

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice