Obrisane datoteke s diska

poruka: 29
|
čitano: 5.303
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
10 godina
neaktivan
offline
Pomoc-Back up hitno

Radim vec par dana nesto u vegasu i bas danas pri kraju sam isao s desktopa brisati slike,videe koje su unutar vegasa ali nisam rendero uopce pa valjda zato.Necu komp gasit da mi ne odu failove,jel zna neko kako da ih vratim ako sam koristio shift+del.Fileovi su izbrisani prije cca. 30min.

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
neaktivan
offline
Pomoc-Back up hitno

Na drugom racunalu skini Recuva program i instaliraj ga na USB stick. Pokreni na racunalu gdje su fajlovi i vrati ih s tim programom. Neki su mozda osteceni, ali velika vecina (ako ne i svi) su vjerojatno u redu.

Btw nema potrebe za panicarenjem, samo je vazno da nista ne stavljas na njega dok ne vratis fajlove.

Poruka je uređivana zadnji put sri 4.1.2017 23:56 (CppToast).
Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoc-Back up hitno
CppToast kaže...

Na drugom racunalu skini Recuva program i instaliraj ga na USB stick. Pokreni na racunalu gdje su fajlovi i vrati ih s tim programom. Neki su mozda osteceni, ali velika vecina (ako ne i svi) su vjerojatno u redu.

Btw nema potrebe za panicarenjem, samo je vazno da nista ne stavljas na njega dok ne vratis fajlove.

 tenks buraz evo stavio deep scan pa vidim da ce to trajat 2-3 sata tak da bum preko noci ostavil.USB trenutno nemam pa sam ga ovako instalirao,nadam se da nisam nesto zajebo.Znaci ja bi trebo vratit sve fileove 4.1.2017. i onda otvorit u vegasu save-ani file.Sta ako mi dode opet ona kucica u vegasu da on automatski pocne trazit fileove ili da ignoriam.

Mucil sam se ko konj svaki dan po dva-tri sada zadnjih tjedan dana i sad da mi sve nestane pa joj al dobro evo da mi proradi ovako kako ti kazes ma super placam ti pivu

15 godina
online
Re: Pomoc-Back up hitno

običan undelete.. je dovoljan, deep/scan i sl su za kvarove (diska, kad se na ćoravo rekonstruira TOC-file tj adrese..)..

brisanje zapravo ne postoji, file je tu, samo je označen kao obrisan i ako sys zatreba može preko njega snimati drugi file.. (kao video kaseta..).. s time da sys preferira ne koristiti svježe 'obrisano' (clustere). Zato se ne preporuča raditi na tom disku (jer sys stalno nešto radi, temp..) nego izvaditi disk i to obaviti na drugom PCju... ali 99% da će biti undeletano.

+ u slučaju da je (ofrlje) pola filea nestalo-spašeno, prvo snimiti, ne otvarati ga odmah npr word.doc.. .. i nakon otvaranja, saveas.. jer može povući sve u ponor.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
online
Re: Pomoc-Back up hitno
karlo125 kaže...

Necu komp gasit da mi ne odu failove,

Greška. Čupanje kabla iz utičnice ti je trebala biti prva akcija.

 

Trebao si dignuti Linux s USB sticka i pokušati vratiti fajlove, ili disk staviti u drugo računalo - ako si htio maksimalnu šansu za spašavanje fajlova.

 

Nadam se da ti je sistemski disk - hard disk, a ne SSD, jer ako je SSD, ništa od odbrisivanja.

 

karlo125 kaže...

jel zna neko kako da ih vratim ako sam koristio shift+del.Fileovi su izbrisani prije cca. 30min.

Odvikni se od toga! Recycle Bin postoji s razlogom. Windowsi ga po defaultu koriste, znači ti zaobilaziš normalno funkcioniranje Windowsa da bi sam sebi napravio štetu.

15 godina
online
Re: Pomoc-Back up hitno
mbaksa kaže...
..

 

karlo125 kaže...

jel zna neko kako da ih vratim ako sam koristio shift+del.Fileovi su izbrisani prije cca. 30min.

Odvikni se od toga! Recycle Bin postoji s razlogom. Windowsi ga po defaultu koriste, znači ti zaobilaziš normalno funkcioniranje Windowsa da bi sam sebi napravio štetu.

 -tu se ne slažem, sasvim druga filozofija..

ok, slažem se zato postoji kanta, juzer slučajno-pogrešno obriše, vrati..

u ovom slučaju je i dalje normalno funkcioniranje (ne kritizirati juzera..) .. ništa ne zaobilazi normano funkcioniranje predviđenom naredbom, tj i to je normalno.

međutim, ako postoji kanta (aktivna) tad juzer preležerno lupa del... ja ih pokušavam (neuspješno) preodgojiti, ne briši osim ako znaš što radiš.. mjesta ima, ne diraj.

važnije, file u recycleu je užasno teško spasiti (nema uobičajenog pristupa-permision + filename),  kad se desi neki problem.. što tad? Klasično (kao ovaj slučaj) se može undeletati za par sekundi.. nikakav problam još iz dosovskih vremena, ?file.. i jedini problem je zapravo nedostatak slobodnog mjesta, tj to može biti razlog da će file biti prebrisan.. (radom OSa).

.. ali, u tom slučaju gueswhat.?? . .isto s recbinom, pogotovo kad automatika pogurne stariji file.. i tad je nepovratno izgubljen, dok ga undelete može spasiti..

 

za spašavanje je recbin veća smetnja nego korist kad je kvar u pitanju, kad je sam juzer kao sad, tad .. ovisi, o mjestu, svačemu.. i ne petljanju prije nego zna što dalje, tj ovisno o važnosti filea.. a tad (mantra) imaš backup? nemaš=nije važno.. i pitanje a kog si vraga onda brisao i još držao shiftića itd. itd..

 

velim, upravo zbog recbina, juzeri su ležerni.. bolje im je bez tog. Samo ih uputiti: stani, ugasi, pozovi onog tko zna.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Obrisane datoteke s diska

Easeus Data Recovery po mom mišljenju no1 program za takve stvari.

Meni neki dan zakazao hdd s slikama i glazbom i uspješno vratio preko navedenog programa bez da fali i jedan file.
Tako da topla preporuka.

Otkupljujem/Popravljam Smartphone-ove kontakt na PM ili evilmage007@gmail.com 097/673/27-41
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Obrisane datoteke s diska

-bezbroj programa.. ali i ono što juzeri previde.. nije svejedno gdje je file, ako je na sys disku, nije preporučljivo dalje raditi .. tj ovisi koliko je freesapcea bilo/ima npr 50%.. diska. Svaki rad i instalacija je rizik. To pak nema veze s drugim diskom, storageom.. nije u opasnosti kao sys. 90% juzera ima jednu particiju.. (ok, broj je iz rukava, možda 50%..) ili su podaci neovisno o particijama npr na desktopu-downloadu.. tj na sys particiji (ne na nekoj storage.. ili drugom disku).

 

bolja metoda, je (kao što gore baksa kaže) neki live.. ali ne live linux, jer je drugi OS, FS a time i bezbroji alati koje linux nema.. postoje live DOS-Win, hirens, ebcd itd.. Sve je soft, sve radi isto.. + problem za GPT (pa povezati s temama gdje kritiiziram GPT, samo zbog toga).

 

+ download (ovo je free) i instalacija takvog softa je nepotrebna, tj prosječan juzer to zatreba koliko puta?.. Serviser pak može imati to na svom pcju, ubode korisnikov disk, vrati.. ista stvar, manji rizik.

variable u mogućim slučajevima je upravo količina obrisanog, slobodno mjesto/kapacitet diska. Fileovi se mogu spasiti i godinama nakon brisanja, može čak i nakon formatiranja, pa i nakon instaliranja OSa preko formatiranog diska s novim particijama. Tad se koriste odgovarajući alati + vrijeme + znanje.. + sreća. Tad se juzeru lupi čvrga ako se to mora raditi i može biti vrlo skupo.

 

 

ili konkretan slučaj, različito za ostale juzere, vegas, video materijali. To je često jedan file i puno GBa.. moguće da bi neovisno o držanju shifta bajpasao recbin (jer je možda veći od zadanog kapaciteta), ili jedan takav delete može pogurnuti tisuće normalnih-malnjih fileova.. kao i drugi problem, što je veći file, veći problem .. ukoliko je frespace bio ispod 50%.. jer ga tad statistički os jednostavno mora koristiti (taj sad oslobođen dio brisnjem).. može se desiti da se spase prastari fileovi, ali baš ovaj .. 'možda'. Kako god se okrene, sreća, znanje, rezultat nisu jednoznačni. Ponekad jedini način da juzer počne paziti kad stišče DEL.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2017 1:27 (ihush).
16 godina
moderator
online
Re: Pomoc-Back up hitno
ihush kaže...
u ovom slučaju je i dalje normalno funkcioniranje (ne kritizirati juzera..) ..

Da korisnik nije išao kemijat, ne bi ostao bez datoteka.  Tako da - da, to je greška korisnika. Loša navika.

 

ihush kaže...
ništa ne zaobilazi normano funkcioniranje predviđenom naredbom, tj i to je normalno.

Shift - ni ne znaju svi za tu caku. To je alternativna, pa skoro da bi se moglo reći i skrivena mogućnost. Znači, korisnik sebe smatra naprednim, zna da držanjem Shifta datoteku može obrisati bez premještanja u Recycle Bin, to napravi i opeče se. Svatko će se prije ili poslije opeći. A ako se ne odvikne od toga, ponovno će se prije ili poslije opeći.

 

ihush kaže...
važnije, file u recycleu je užasno teško spasiti (nema uobičajenog pristupa-permision + filename),  kad se desi neki problem.. što tad?

Ako se dobro sjećam, već smo jednom o tome raspravljali i mislim da sam baš to išao i isprobati i nije bilo nikakvih problema s izvlačenjem fajlova iz Recycle Bina. Imaš li reference za tu tvrdnju?

 

No čak i da jest tako, argument je besmislen - kolika je vjerojatnost da netko slučajno obriše datoteku, da prođe vrijeme da ta datoteka nestane iz recycle bina i onda još da se "desi neki problem"? A u slučaju Shift+Deletea imaš problem odmah kad si je obrisao i svakim trenutkom dalje sve je manje šanse da ćeš vratiti datoteke ako se radi o HDD-u. Ako se radi o SSD-u, gotovo je! Shift+Delete i baj-baj fajlovi.

15 godina
online
Re: Pomoc-Back up hitno

ok.. sjećam se testa :)) .. no nisi ga proveo u realnim uvijetima, tj nisi koristio juzer-permision-sysdisk.. nego neki ofrlje-storage :)

+ prošla poruka, veličina filea.. i tad zaboravi na sve ovo gore.

 

edit: stvarno, bolje 'rezultate' postižem s juzerima koje uspjevam preodgojiti, da ne brišu.. jer fileovi su zanemarivo mali u odnosu na 500GB-veće diskiće.. + ovo je video, izuzetak i ništa od pravila ne vrijedi zbog veličine. Video studiiji, ne rade backup, ali imaju original na kameri-dv, na mem kartici.. .. mada i to sad ide kod profi opreme na ssd-kao mini disk.. tak da ako obrišu, ili se undeleta ili imaju original ili ... ne rade to više nikad :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2017 1:34 (ihush).
16 godina
moderator
online
Re: Pomoc-Back up hitno
ihush kaže...

ok.. sjećam se testa :)) .. no nisi ga proveo u realnim uvijetima, tj nisi koristio juzer-permision-sysdisk.. nego neki ofrlje-storage :)

Nisam ga napravio na sistemskom "disku" u stolnom računalu jer se ispostavilo da se s njega ne može ništa odbrisati jer je u pitanju SSD, no koliko se sjećam ponovio sam isti test na laptopu u kojem je sistemski disk mehanički disk i nije bilo problema s odbrisivanjem datoteka obrisanih iz Recycle Bina. Ako se dobro sjećam, ni tada nisi znao objasniti odakle ti ideja da bi moglo/trebalo biti problema, odnosno da ima neke razlike u odbrisivanju datoteka iz Recycle Bina i direktno obrisanih datoteka. Mislio sam da je to ne što što smo usvojili.

15 godina
online
Re: Pomoc-Back up hitno

ne vidim sad smisao-poveznicu... spašavati obrisan file iz recbina.. tj što to dokazuje u kontektsu tvoje tvrdnje da treba koristiti recbin bez shifta.. tj .. ha? :))

 

gle, kad je problem, npr kvar PCja, malware, nema boota OSa i sl.. što tad s recycleom? Kako nam tad pomaže jel je file u rec ili nije? Ti uđeš i funkcionalan OS i spasiš file.. to može svaki od navedenih alata kao recuva-easeus.. i sam recbin.

u ovom slučaju je rec bin preskočen, no zbog video filea možda bi bilo jednako i bez shifta..

pošto je to konkretno stanje, može ga se spasiti bilo kojim undelete alatom (najniži-najjednostavniji-najslabiji od recovery kategorije to može, već +30godina). Imali razlike s rec ili bez? Nema. Tad je rec nepotreban i po zakonu KISSa izbaciti. Kad postoji dodatni problem, tad je rec još jedan dodatni problem kojeg je bolje tad nemati. Što da dokažem od tog? :)

 

ako je rec file aktivan, ako je dovoljno velik za obrisani file, tad je to najjednostavniji način i juzer može vrlo lako vratiti file. To se slažem, to ne treba dokazivati. No to isto može svaki undelete bez recbina, time i bez ograničenja kapaciteta, veličine filea, bez opasnosti da se pomakom-nedostatkom mjesta rezerviranog za regbin pregazi neki možda potreban file u recbinu itd..

 

kao što je sve juzersko permisionom ograničeno na njegov pristup, nije isto kad si u aktivnom OSu ili na drugom (OSu PCju..), btw sugeriraš gašenje, live linux.. da, slažem se, .. a tad zaboravi na pristup fileu ako ga sys štiti, nemaš naslov, nemaš path, nemaš ništa tj možeš samo s alatom koji će pročitati sve potrebno i ponuditi juzeru na klik. Tad je to sec.rizičan OS, npr što ako je disk kriptiran.. što ćeš vidjeti s livea? ništa.. :) rec je samo dodatni problem koji može biti kao i kriptirani disk. To sve kad je sam disk ispravan, sve je tu, samo soft treba juzeru ponuditi spašavanje. Sad u situaciji da imaš kvar-problem .. zamisli razvoj i problem koji tad rec dodatno stvara.

KISS mi kaže, ako juzer ne treba recbin, ne treba ni njegovu funkcionalsnot, tad neće ni imati (ni teoretski) veći problem u slučaju kvara u odnosu na korištenje bez recbina. Juzer koji treba recbin bi trebao ići u vrtić. :)

 

razumiješ li da, svaki test koji napraviš recbinom, obrišeš-vratiš, mogu napraiti undeleteom jednako + mogu više nego što ograničava recbin. To je moj stav i jako teško ćeš me uvjeriti u suprotni, dok se slažem da je za juzera recbin OK, tu je radi (kad radi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
online
Re: Pomoc-Back up hitno
ihush kaže...

ne vidim sad smisao-poveznicu... spašavati obrisan file iz recbina.. tj što to dokazuje u kontektsu tvoje tvrdnje da treba koristiti recbin bez shifta.. tj .. ha? :))

Okrećeš pilu na krivu stranu. Jedan od tvojih argumenata za preskakanje Recycle Bina je da postoji problem s odbrisivanjem datoteka koje su obrisane iz Recycle Bina. Kako problema nema (a i da ga ima, događao bi se u iznimno rijetkim situacijama), taj argument se može odbaciti.

15 godina
online
Re: Pomoc-Back up hitno

ok, možda :)

ovako, ako je file npr na user/desktopu.. i on ga obriše.

sve u users/user je userovo i može pristupiti on ili admin, ako dođeš do desktopa tad možeš do recbina. Ako si na desktpu, tad znaš gdje je bio file, alatom ga vidiš, vratiš, gotovo. U recycleu ne možeš ništa bez odgovarajućeg alata, ako možeš tad si i s deska mogao isto to undeletati.

Kad si na ispravnom systemu, logiran, možeš bilo kojim načinom (mada oboje se slažemo da je bolje ugasiti, ne koristiti ga..), nasuprot, live medij..? Kao npr misliš linuxom u recbinu i sl..?

Kad nisi na ispravnom sistemu, kad imaš disk koji je možda ispravan ili oštećen.. tad su recovery alati ultimativno sredstvo, recycle samo placebo ili smetnja.

 

jedino što je za juzera, zbog samog postojanja (tu je, radi) recycle OK. No to vidim i kao uzrok problema, olakog brisanja + nije svemoćan (ograničenja kao kapacitet). Juzera je bolje naučiti paziti, kad je potrebno spasit će se odgovarajućim alatima ako je moguće, ne samim recbinom.

btw, posljednjih par godina sysrecovery-backup/image je važniji, za restoranje stanja, time i dokumenta npr za ransom.. time eliminiraš i potrebu recbina... odnosno, važno=backup, ostalo je ionako smeće :) i juzer mora poštivati pravila, ne lupkati del.. jer problema ima i bez toga.

 

stvarno ne vidim prednost (osim što je ponuđen defaultno za razliku od dodatnog alata) recbina vs nekog alata, jer alat može isto+ više, npr nije ograničen zadanim prostorom za čuvanje. Jeli to ok kriterij? Drugi, ako sam kao juzer nešto želio obrisati, obrisao.. tad je to vjerojatno trebalo obrisati. Ako je to greška.. pa, tad opet, rec i bilo koji undelete mogu isto.

edit: + u ovom slučaju 'shift' .. rec je beskoristan, undelete radi jednako :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2017 2:56 (ihush).
10 godina
neaktivan
offline
Obrisane datoteke s diska

Uspio vratit sve na svoje mjesto,HURA,nema vise pritiskanja shift+del od sad samo delete :)

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Pomoc-Back up hitno
ihush kaže...

ok, možda :)

ovako, ako je file npr na user/desktopu.. i on ga obriše.

sve u users/user je userovo i može pristupiti on ili admin, ako dođeš do desktopa tad možeš do recbina. Ako si na desktpu, tad znaš gdje je bio file, alatom ga vidiš, vratiš, gotovo. U recycleu ne možeš ništa bez odgovarajućeg alata, ako možeš tad si i s deska mogao isto to undeletati.

Ti sve to svoje temeljiš na pretpostavci da će korisnik nakon svakog brisanja ići isprazniti Recycle Bin. Onaj koji to radi, radi krivo. Kad se Recycle Bin ispravno koristi, znači da se ne isprazni nakon svakog brisanja, potencijalni problemi koje spominješ jednostavno ne postoje.

13 godina
offline
Re: Obrisane datoteke s diska
karlo125 kaže...

Uspio vratit sve na svoje mjesto,HURA,nema vise pritiskanja shift+del od sad samo delete :)

 S kojim programom si nakraju vratio?

 

BTW
U MUP-u koriste easeus partition recovery za pronalazak izbrisanih podataka(tamo sam i vidio taj program).

Otkupljujem/Popravljam Smartphone-ove kontakt na PM ili evilmage007@gmail.com 097/673/27-41
10 godina
neaktivan
offline
Re: Obrisane datoteke s diska
kruskar kaže...
karlo125 kaže...

Uspio vratit sve na svoje mjesto,HURA,nema vise pritiskanja shift+del od sad samo delete :)

 S kojim programom si nakraju vratio?

 

BTW
U MUP-u koriste easeus partition recovery za pronalazak izbrisanih podataka(tamo sam i vidio taj program).

 Otiso sam na c disk,system restore on se resetirao i na desktopu me docekalo sve sto sam izbrisao

Gledo sam neki tutorial na ytu

16 godina
moderator
online
Re: Obrisane datoteke s diska
karlo125 kaže...
kruskar kaže...
karlo125 kaže...

Uspio vratit sve na svoje mjesto,HURA,nema vise pritiskanja shift+del od sad samo delete :)

 S kojim programom si nakraju vratio?

 

BTW
U MUP-u koriste easeus partition recovery za pronalazak izbrisanih podataka(tamo sam i vidio taj program).

 Otiso sam na c disk,system restore on se resetirao i na desktopu me docekalo sve sto sam izbrisao

Gledo sam neki tutorial na ytu

Znači System Restore te spasio, nisi ih ni morao pokušati odbrisati (System Restore u osnovi samo sakrije datoteke, slično kao Recycle Bin).

15 godina
online
Obrisane datoteke s diska

uz bitnu razliku, restore spašava i bezbroj drugih situacija, tak da je recbin baš nevažan.. :)

ili i dalje ne vidim da nešto ne mogu spomenutim alatima undeletat. .. .+ ignoriraš kriterij veličine, a tad file nestane..

+ ne, sys restore ne sakrije ništa, nego radi i verzioning, odlična stvar.. (ako je uključena), jer nije svaki put oštećen file, ponekad je obrisan sadržaj, ponekad zaključan..

restore ima snapšut.. recbin je mala beba koja pomaže samo u najjednostavnijim situacijama koje prosječan juzer bez imalo znanja može koristiti ako pri tome nije npr nešto čačkao.. obriše-vrati file, to može recbin. Sve ostalo teže, to rade 'pravi' alati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2017 16:53 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Obrisane datoteke s diska
ihush kaže...

uz bitnu razliku, restore spašava i bezbroj drugih situacija, tak da je recbin baš nevažan.. :)

System Restore ga je spasio jer je radne fajlove držao na desktopu.

 

ihush kaže...

ili i dalje ne vidim da nešto ne mogu spomenutim alatima undeletat.

Sa SSD-a alatima za undeleteanje ne možešništa undeleteat.

 

S HDD-a svakim daljnjim trenutkom rada na računalu pada šansa da ćeš moći uspješno vratiti obrisane datoteke. S Recycle Binom datoteke su nekatnute sve dok ne dođe vrijeme da ih Windowsi ne obrišu - pa tek onda se susrećeš s problemom s kojim se odmah susrećeš ako ih direktno brišeš. Ovdje je inače ona prijašnja tema.

 

Ja fakat ne kužim kaj tebe muči. Imam osjećaj da me zajebavaš.

15 godina
online
Re: Obrisane datoteke s diska

pa da.. :) jer tako tema dobije razvoj i netko nešto pročita.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
8 godina
odjavljen
offline
Re: Obrisane datoteke s diska
karlo125 kaže...

Uspio vratit sve na svoje mjesto,HURA,nema vise pritiskanja shift+del od sad samo delete :)

 Zasto zaboga nemas backup ako  si se toliko trudio a bitno ti je??????

14 godina
neaktivan
offline
Re: Obrisane datoteke s diska
mbaksa kaže...
 

Ja fakat ne kužim kaj tebe muči. Imam osjećaj da me zajebavaš.

 pa filigranski ti je sve objasnio... :)

Let them taste the triple guns... Aye, Captain
15 godina
online
Obrisane datoteke s diska

možda ovako:

u konkretnom problemu, juzer je shiftom bypasao recbin, dakle = kao isključen. Bez većih problema je deletano vraćeno. Pošto je juzer u tome neiskusan, možemo zaključiti da nije težak task.

Da je bilo obično brisanje s recbinom, tad bi desnim klikom restorao i gotovo.. ali, ne baš uvijek. Tj ako to može, tad može i ovo undeletanje, jednaka 'težina' samo što je potreban odgovarajući soft (nekad dio DOSa/OSa, danas nepostojeći tj unutar raznih recovery alata..).

Kod recbina je problem veličina, automatika.. često se (video file-veličina!) desi da file ne može u recbin, rezultat jednak kao shift-bypass, kao i to da Fi-Fo redosljed automatski briše stariji file.

Veći problem (kako ga ja vidim, iskustveno) juzeri su ležerni kod brisanja računajući na recbin.. umjesto da imaju kriterij, treba li ili ne brisati! Imaš li backup ili ne.. npr mogao je disk crknuti, može se desiti bilo što, virus-crypt.. recbin je samo jedno zrnce pijeska u moru ... (ah, druga priča :) )

.. i zato, pogotovo ako nema dovoljno mjesta, pogotovo u slučaju ovakvih fileova (video montaža..) dresiram juzere bez recbina. Time se oslobode GB mjesta, dobije se user. Kad se nešto desi, ako je moguće spasi se i KISSovski živi dalje. :)

Kao što je u ovom slučaju razvidno (opet, stilska figura :) ), i da je isključen recbin, baš nikakve razlike u temi-slučaju ne bi bilo, to nam govori da se čitavo vrijeme OS brine o smeću, zadržava GB zauzetima, umjesto da toga jednostavno nema, dok restore-snapšuta radi i dalje svoj posao (kad već juzer nema backup podataka). KISS. Potreban je jedan dobar način, dva su višak, nijedan = juzer koji će kad-tad imati problem i tad mora naučiti biti user.

 

backupom se čuvaju podaci, imageom se čuva sys, recbinom se ne čuva ništa osim stanje juzera :)

 

edit: prevedeno, ako se recbin isključi, ako se time uštedi x-GBa, za toliko se može povećati restore space i u konačnici za kapacitet diska nema razlike, dok je stvar daleko konkretnija, robustnija, korisnija. Uz to se opet može, undeletati kad se nešto desi (kao i u ovom slučaju).

 

edit2-- .. @ mbaksa, spominjem li negdje SSD? :) .. naravno, tranzistor je on-ili-off. SSD/flash (memorije) rade ili ne rade, tad nema spašavanja .. ali ponekad ima, ovisi o tipu greške-kvaru, zbrljavljen sys/particije i sl. se jednako ponašaju, tad je važan samo FS i disk je samo disk. Opet stvar u kojoj nam recbin baš nije od koristi, samo placeholder za slobodno mjesto koje je na SSDu skupo.

 

.. extended-2, na SSDu držati npr recbin je skupo (nepotrebno?). Pogotovo za video. Čak nije rješenje muvanje %temp%, swap i sl.. jer su bitni za kompletnu brzinu (ne samo radni fileovi, nego i sys dio, kao fontovi, tempovi.. sys uvjek nešto čačka.. mada se može na HDD nešto od toga). U takvim strojevima, je ugl neki HDD za storage, SSD za rad. Recbin tad baš nigdje nije jusful :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2017 13:44 (ihush).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Obrisane datoteke s diska
ihush kaže...

možda ovako:

u konkretnom problemu, juzer je shiftom bypasao recbin, dakle = kao isključen. Bez većih problema je deletano vraćeno. Pošto je juzer u tome neiskusan, možemo zaključiti da nije težak task.

Zašto je mogao to vratiti? Brijem da ima Windows 7, koji radi previous versions za hrpu toga na disku. Noviji Windowsi to ne rade i to kod novijih Windowsa ne bi mogao napraviti. Ako nije to u pitanju, onda je u pitanju to što su Windowsi sačuvali fajlove obrisane s desktopa - da fajlovi nisu bili na desktopu - baj baj.

 

Kolega je imao sreće.

 

Kažeš nije težak task - a ipak to nikome drugome u temi nije palo na pamet.

 

ihush kaže...

Kod recbina je problem veličina, automatika.. često se (video file-veličina!) desi da file ne može u recbin, rezultat jednak kao shift-bypass, kao i to da Fi-Fo redosljed automatski briše stariji file.

Ako se to dogodi - dogodi se, onda si na istome. Ako se ne dogodi, onda si sigurniji ako ode u Recycle Bin. A u današnje vrijeme to se teže događa jer se za Recycle Bin po defaultu bira određeni postotak veličine diska/particije, a kako su današnji diskovi/particije relativno veliki...

 

Pazi još jednu stvar - pa upravo je imperativ da takvi ogromni fajlovi završe u recbinu! Jer će upravo takvi fajlovi, uslijed svoje veličine, biti prvi oštećeni novim datotekama!

 

ihush kaže...

Veći problem (kako ga ja vidim, iskustveno) juzeri su ležerni kod brisanja računajući na recbin.. umjesto da imaju kriterij, treba li ili ne brisati! Imaš li backup ili ne.. npr mogao je disk crknuti, može se desiti bilo što, virus-crypt.. recbin je samo jedno zrnce pijeska u moru ... (ah, druga priča :) )

.. i zato, pogotovo ako nema dovoljno mjesta, pogotovo u slučaju ovakvih fileova (video montaža..) dresiram juzere bez recbina. Time se oslobode GB mjesta, dobije se user. Kad se nešto desi, ako je moguće spasi se i KISSovski živi dalje. :)

Kako ih možeš preodgojiti da obrišu fajlove mimo recbina, tako ih možeš preodgojiti da recbin ne koriste kao privremenu ili rezervnu mapu. 

 

ihush kaže...

edit: prevedeno, ako se recbin isključi, ako se time uštedi x-GBa, za toliko se može povećati restore space i u konačnici za kapacitet diska nema razlike, dok je stvar daleko konkretnija, robustnija, korisnija.

Kako, kad System Restore čuva samo sistemske mape (barem kod novijih Windowsa)?

 

ihush kaže...

edit2-- .. @ mbaksa, spominjem li negdje SSD? :)

Ako generaliziramo, a generaliziramo, onda ne možeš iz igre izbaciti SSD. Tim više što će polako SSD-ovi sve više mijenjati HDD-ove za sistemske diskove.

15 godina
online
Re: Obrisane datoteke s diska

- krećeš od pogrešnih pretpostavki.. kao za winver/restore (versioning, upravo obrnuto u novijima).. + ne da mi se dokazivati oko desktopa, pogrešno. :)

- zašto to nitko nije predložio? .. jer restoreom možeš izgubiti daleko više od vraćenog filea, novije fileove.. sve, +restore ne slući povratku filea-podataka, nego sysa, ima opciju (koju previđaš) osim sys i user files.. i koristan je npr kod crypta, ne kod deletanja (jer ga se može lako undeletati, bilo koji soft kao recuva..).

 

imamo sasvim suprotnu filozofiju oko rada, juzera i usera.. pa i (ne) potrebnog brisanja. Prosječan juzer na prosječnom računalu ne mora brisati godinama ništa, videofielovi su izuzetak zbog veličine i opet previđaš-ignoriraš da veći file ne može stati u manji recbin, a to ovisi o postavkama i veličini diska (koji u slučaju SSDa nikad nije dovoljan... kad već njega stalno potežeš). Montažni video je često +50GB.. do the math :) i prisjeti se da ima i ostalih stvari na PCju, kao temp-swap .. video je jednostavno izuzetak od pravila za juzere, onaj tko radi nešto konkretno, mora imati konkretna pravila, kojih se mora pridržavati (ako od toga živi.. dok bi ovdje rekao hobist..).

Backup je backup, spašavanje je spašavanje, recbin je u više kombinacija nepotreban, tj i ovaj slučaj ti to upravo prikazuje. Odnosno, što je u ovom slučaju recbin korisnog napravio? Smeće je smeće, čemu da ga sys čuva, neovisno hdd-ssd, pogotovo ako je ssd skup-nikad dovoljno velik... jendostavno isto to mjesto umjesto recbina može zauzimati backup, to je daleko korisnija potrošnja mjesta, ali naravno u slučaj ussda na nekom derugom disku istovremeno i prednost, jer recbin ne nudi takvo čuvanje tj povezan je s diskom, ne čuva na drugom recimo hddu za storage..

recbin je došao prije 'sto godina', dovoljno jednostavan za prosječnog juzera i ponekad ga spasi.. tu je, radi. Sad već par godina, višak, KISSovski druge metode ga eliminiraju kao nedovoljno pouzdanog i neadekvatnog za bilo što ozbiljnijeg.

 

ponovo, vidimo da je juzer bez posebnog problema (osim što nema iskustva do sad, pa je postavio temu, pitao..) vratio obrisano, bez korištenja recbina. Ako ti to nije konkretno objašnjenje... što još?

odnosno, moj job i tvoj se razlikuju.. ako mi preporučiš neki enkoder i postavke ili neki video soft, svakako ću prihvatiti (ne izmišljati toplu vodu).. prihvati ovo jednako :) bezbrojni slučajevi štefica&perica izgubljenih fileova (+kvarova, problema.. ne samo deletanje kao greška, tj najbenigniji slučaj) mi idu u prilog no dokazivati mi se ne da, take it or leave it.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
moderator
online
Re: Obrisane datoteke s diska
ihush kaže...

ponovo, vidimo da je juzer bez posebnog problema (osim što nema iskustva do sad, pa je postavio temu, pitao..) vratio obrisano, bez korištenja recbina.

Ignoriraš ono što sam napisao.

15 godina
online
Re: Obrisane datoteke s diska
mbaksa kaže...
ihush kaže...

ponovo, vidimo da je juzer bez posebnog problema (osim što nema iskustva do sad, pa je postavio temu, pitao..) vratio obrisano, bez korištenja recbina.

Ignoriraš ono što sam napisao.

 ti ignoriraš sve, i konkretno primjer i napisano.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice