Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

poruka: 11
|
čitano: 2.019
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

Pozz! Trebam savjet ako je netko imao sličan problem.

 

Do sada sam bio na Technicolor CGA4236AON + dvije Midea klime i sve je radilo ok. Otkako je stigao Fritzbox, kreću i problemi. Spojim jednu klimu na router i sve ok. Spojim drugu - kaos. Najednom za obje klime u app javlja da su offline. Svi uređaji na 2.4GHz mreži nedostupni. Npr. za robot usisivač javlja da je isto offline, Yamaha zvučnici isto...uglavnom sve što je na 2.4GHz. Napravim speedtest, dobijem 0,7 / 0,5. Speedtest stranicu otvarao je skoro minutu. Često me mob skine sa 2.4 Wifi jer kaže da nema interneta. Ako sam spojen na 5GHZ, sve radi ok, kao i uređaji preko LAN. Samo je 2.4 zagušen. Što se može desiti kada se druga klima spoji? Srecom pa Fritz ima odličan info o vezama, znači svaka klima dobije svoju IP, svaki wifi stick od klime ima uredno svoj MAC. Klima stickovi su od Midea EU-SK105, rade na b/g/n, WPA/WPA2, no čak FCC je dao certifikat i za WPA3 personal, što sam i skontao kada sam mijenjao opcije zaštite u routeru. Nema što nisam probao oko opcija bežične mreže, uvijek se jednako loše ponaša. U konačnici, dodao sam AP na postojeći router (TPlink Archer C6), složio 2.4GHz mrežu i radi sve ok.

Ali to nije rješenje :)

 

Mesh nisam ni aktivirao, jer u stanu / spavaća soba ima jednako dobar signal, koji je ionako c/p postojećeg.

 

Što raditi? Sumnjam da A1 ima drugi model kablovskog routera koji ima 2.5Gbit LAN port.

 

Hvala :)

 

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
tomi_hr kaže...

Pozz! Trebam savjet ako je netko imao sličan problem.

 

Do sada sam bio na Technicolor CGA4236AON + dvije Midea klime i sve je radilo ok. Otkako je stigao Fritzbox, kreću i problemi. Spojim jednu klimu na router i sve ok. Spojim drugu - kaos. Najednom za obje klime u app javlja da su offline. Svi uređaji na 2.4GHz mreži nedostupni. Npr. za robot usisivač javlja da je isto offline, Yamaha zvučnici isto...uglavnom sve što je na 2.4GHz. Napravim speedtest, dobijem 0,7 / 0,5. Speedtest stranicu otvarao je skoro minutu. Često me mob skine sa 2.4 Wifi jer kaže da nema interneta. Ako sam spojen na 5GHZ, sve radi ok, kao i uređaji preko LAN. Samo je 2.4 zagušen. Što se može desiti kada se druga klima spoji? Srecom pa Fritz ima odličan info o vezama, znači svaka klima dobije svoju IP, svaki wifi stick od klime ima uredno svoj MAC. Klima stickovi su od Midea EU-SK105, rade na b/g/n, WPA/WPA2, no čak FCC je dao certifikat i za WPA3 personal, što sam i skontao kada sam mijenjao opcije zaštite u routeru. Nema što nisam probao oko opcija bežične mreže, uvijek se jednako loše ponaša. U konačnici, dodao sam AP na postojeći router (TPlink Archer C6), složio 2.4GHz mrežu i radi sve ok.

Ali to nije rješenje :)

 

Mesh nisam ni aktivirao, jer u stanu / spavaća soba ima jednako dobar signal, koji je ionako c/p postojećeg.

 

Što raditi? Sumnjam da A1 ima drugi model kablovskog routera koji ima 2.5Gbit LAN port.

 

Hvala :)

 

 

 Moze 2 piatanja? Zasto ti trenutno rjesenje koje funkcionise nije rjesenje? Ne vidim sta gubis. 

Zasto je usisivac on line? Mozda je glupo pitanje jer nemam takav usisvac....

15 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

Potpisao sam novi ugovor u kojem ide 2Gbps brzina i novi router.

On line je zato da ga možeš putem aplikacije uključiti da ti očisti stan.

15 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
tomi_hr kaže...

..Otkako je stigao Fritzbox, kreću i problemi. Spojim jednu klimu na router i sve ok. Spojim drugu - kaos. ...

..Srecom pa Fritz ima odličan info o vezama, znači svaka klima dobije svoju IP, svaki wifi stick od klime ima uredno svoj MAC. ..

 

 

 -po natipkanim detaljima, imaš dovoljno osnovnog znanja (ne klasa juzer..) i probao-provjerio si ono što se na prvu radi kao dhcp-ip adrese-rezervacije..

-kad tom metodom 'direkt' ne možeš pronaći uzrok, moraš ići redom, 'od nule'.. eliminacija-dedukcija, nešto mora raditi problem mreži a prva zajednička točka je router-fritz tj njegov 2.4wlan server.. dok preko dodatnog uređaja radi pa se tako zaključi da nisu ostali uređaji izvor-uzrok problema nego vjerojatno fritz.. no to možeš provjeriti kao s početka texta koji pišeš, ukloniš sve i staviš jednu klimu.. po napisanom radilo je, radi li .. ovisno o odgovoru, ako je ne, tad već imaš potvrdu da je fritzov wlan 2.4 crko-kvar.. odnosno, jedino možda pomogne reset.. no po opisu pretpostavljam da si reset već probao kao i par testova-pokušaja koje nisi naveo.. jer imaš dovoljno osnovnog znanja i zato mislim da reset nije riješenje, no tako se to radi kad tražiš uzrok-izvor, od nule, redom, jedno po jedno i tad eliminacijom-dedukcijom ono što preostane daje odgovor dok se sve kvari i to što je u pitanju fritz ne znači da je nepokvariv, čak nov (jer tad ni jamstva ne bi imala smisla..)

 

-drugi problem, količina uređaja koje neki wlan server može hendlati, što direktno ovisi o 'snazi' kao cpu+ram uređaja i pripatnim tablicama-postavkama-rezervacijama-rulovima.. no ovo je the-fritz.. on je 'jak' pa to nije logično-moguće.. tj moguće ako je kvar, ne radi neki čip-dio-modul, lem-kontakt.. antena.. pa i otvaranje i letimična provjera možda pomogne.

-ne znam koliko uređaja može hendlati konkretan router (modem? rebrendan-oem-operater? tko zna, možda su nešto ukakili promjenama-soft..) ... stari uređaji su održavali 5-10 konekcija, noviji 15-30, dok se xomi i sl. reklamira s do 64.. tj raste broj uređaja koji koriste wlan, ne samo računala nego i ostatak kao klima-roletne-svjetla.. i kad se to zbroji, tad može biti problem tj može biti da je za 2.4 nedovoljno kapaciteta-resursa jer primarno gledaju brži-5g.. ili u određivanju postavki nisu uzeli takvu mogućnost da netko ima recimo +15 uređaja.. dok su dva wlana po bandovima zapravo 'odvojeni' dijelovi koji rade neovisno svaki za sebe, kao i ostale server role-funkcije do tog da koriste svaki svoju antenu-par-više..

-što ako robot-usisavač otvara bezbroj konekcija.. no da je to uzrok tad bi problem ostao isti i s drugim routerom.. osim ako je razlika u nekom fičeru koji se tad (ne)koristi, kao npr mesh-automatika pa kao srećom ne radi i nema problem na nekom routeru dok na 'jačem' ima.. ili upravo obrnuto, možda treba uključiti mesh mada na prvu nema neke veze, može biti način korištenja resursa, rezervacija, nešto što soft-frimware može raditi drugačije ovisno o takvim opcijama koje na prvi pogled nisu povezane-direktno.

 

-vjerojatan kvar, reklamacija.. ili antena-kontakt.. pri čemu bi antena bila 'idealni' uzrok po opisu-probanom i to što drugi router radi normalno.

 

-pa do tog da bilo koji uređaj može preopteretiti mrežu, tj svi guraju neke usluge, cloud, server-online.. i to je ok, no ne znamo što sve i kako radi, kvaliteta-nadzor i mogući bugovi ili zlonamjerno-pristup.. npr kao računalo s torrentima, seeder i otvori +2000 konekcija što ubije router-mrežu.. istu stvar može raditi bilo koji čip-uređaj, kao i potrošiti neki banalni resurs-kanal-nešto.. i zato je kod izbora-kupnje takvih kućanskih uređaja dobro razmisliti i birati koji standard-protokol koriste, što vjerojatno znaš.. npr zigbee, koji 'ne krade' ip mreže nego koristi svoje kanale + repetior pa je dobar izbor, nije za veće količine podataka ali zato podržava tisuće nodova i bolja pokrivenost-udaljenost.. slično kao mesh+ap.. no za videonadzor i sl. može biti potreban neki drugi protokol koji će to bolje hendlati mada je to sve 'ista mreža'  dok će npr bluetuth služiti za multimediju i sl ali na kraćim udaljenostima.. a sve to je wifi-mreža no nije isto ovisi o svačemu pa i broju uređaja, pokrivenost kao i tip-količine podataka itd..

-ako neki uređaj preoptereti mrežu, uzme previše resursa.. ne mora na njemu biti vidljiv problem, tad kad se doda idući vidiš problem, tj može biti posljednji dodani uređaj a može i prethodni kao moguća mjesta uzroka problema.

 

-kad pronađeš mjesto-uzrok, tek tad ga možeš otkloniti, za sad je to fritz i to njegov 2.4wlan dio od čipa do antene.. reset i možda je ok, reklamirati jer sve se kvari pa i kvalitetni uređaji itd.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
5 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
tomi_hr kaže...

Potpisao sam novi ugovor u kojem ide 2Gbps brzina i novi router.

...

 Mislio sam na rjesenje fritz + dodatno router....

15 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
Kada je samo jedna klima onda radi dobro. Testirao sam cijeli dan. Čim se druga nakači, ode sve u pm.
Mogu još jedino probati dva Yamaha Musiccast zvučnika staviti na 5GHz, a 2 klime i robot na 2.4. Na 5 ne rade. I pokušati sa Mesh. Sutra će doci tehničar da "izvidi" kvar, iako ne znam što još može napraviti osim drugi uređaj ili sasvim nešto drugo a da nije Fritz, ako imaju nešto drugo u ponudi...
5 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
tomi_hr kaže...
Kada je samo jedna klima onda radi dobro. Testirao sam cijeli dan. Čim se druga nakači, ode sve u pm.
Mogu još jedino probati dva Yamaha Musiccast zvučnika staviti na 5GHz, a 2 klime i robot na 2.4. Na 5 ne rade. I pokušati sa Mesh. Sutra će doci tehničar da "izvidi" kvar, iako ne znam što još može napraviti osim drugi uređaj ili sasvim nešto drugo a da nije Fritz, ako imaju nešto drugo u ponudi...

 Probaj wifi bez passa....Stavi da ti uvijek svakom uredjaju dodjeljuje istu adresu van DHCP poola (adress reservation ili kako se vec kod tebe zove). Meni to sve smrdi na podesavanja. Kod mene M4 mesh sa 4 uredjaja i oko 40 klijenata rade bez greske. 

15 godina
offline
Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

Zanimljivo. Stavio sam FRITZ!Repeater 3000 AX (Mesh) u spavaću....Ponovio registracije uređaja (robot i klima u spavaćoj se spojili na mesh), klima, zvučnici u dnevnoj na glavni router. I proradilo :D Možda se klima mučila sa dohvatom signala glavnog routera pa.....
Iako zanimljivo kako mesh daje klimi širinu kanala 20MHz a router 40. A to je nešto što skoro pa svemogući Fritz ne da u postavkama, ručno određivanje širine bandwitha...
Eto, mogu otkazati tehničara :P

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 21:20 (tomi_hr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 21:16 (tomi_hr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable

.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.6.2024 21:16 (tomi_hr).
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Split klima WiFi + FRITZ!Box 6660 Cable
tomi_hr kaže...
Zanimljivo. Stavio sam FRITZ!Repeater 3000 AX (Mesh) u spavaću....Ponovio registracije uređaja (robot i klima u spavaćoj se spojili na mesh), klima, zvučnici u dnevnoj na glavni router. I proradilo :D Možda se klima mučila sa dohvatom signala glavnog routera pa.....
Iako zanimljivo kako mesh daje klimi širinu kanala 20MHz a router 40. A to je nešto što skoro pa svemogući Fritz ne da u postavkama, ručno određivanje širine bandwitha...
Eto, mogu otkazati tehničara :P

 Jedna od prednosti mesha jeste u tome da se uredjaj prebacuje na jaci signal cim ga detektuje dok kod standardnih mreznih uredjaja prebacuje se na jaci signal tek kad potpuno izgubi signal od uredjaja na koji je trenutno spojen i onda imas situaciju da je uredjaj nakacen na router i ima signal ali je preslab za bilo kakav promet. 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice