Zivotni vijek napajanja i kako ga najbolje sacuvat

poruka: 62
|
čitano: 13.204
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Kao što naslov kaže koliki je vijek trajanja napajanja znaci neki prosjek,i kako ga najbolje cuvati npr... Ostavljat komp u Stand By nacinu rada,da radi stalno ili potpuno gasiti...?

Softwer
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Pa zar nitko nista nema rec na ovu temu pa stvarno....{#}

Softwer
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

A zasto bi ga cuvao? Kao da je bitno hoce li crknuti za 25 ili 50 godina. Ako ce crknuti prije nemas nacina da ga zastitis. Cime se ti opterecujes....

:)
15 godina
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Stand by neznam zašto je uopće napravljen? Zašt je problem ugasit comp?

 

Stand by dokazano ubija napajanja.

Napajanje će ti najduže trajati ako ga negaziš sa furmarcima i OCCT-ovima stalno, te ti comp neradi 24/7 cijelu godinu i treba čistit od prašine iznutra.

 

No opet hebiga kada crkne van garancije kupuj novo, šta ćeš ga štedit bzvz?

MSN - drazen016@net.hr , e-mail - drazen018@email.t-com.hr | Battlestar Galactica 75 -The Bucket- and Battlestar Pegasus 62 -The Beast-
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.1.2011 21:51 (Hyperion).
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
Hyperion kaže...

Stand by neznam zašto je uopće napravljen? Zašt je problem ugasit comp?

 

Stand by dokazano ubija napajanja.

Napajanje će ti najduže trajati ako ga negaziš sa furmarcima i OCCT-ovima stalno, te ti comp neradi 24/7 cijelu godinu i treba čistit od prašine iznutra.

 

No opet hebiga kada crkne van garancije kupuj novo, šta ćeš ga štedit bzvz?

A zasto Stand By ubija napajanja???...

Softwer
15 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Nemaš ga šta čuvati. Kad trebaš radi, kad ne trebaš ne radi. Nema neki decidirani životni vijek, koliko traje njegova najslabija komponenta (ukoliko ne crkne prije :o)). To su najčešće kondenzatori, ali pričamo o 20+ godina, nemaš neke brige. Sumnjam da životni vijek uvelike ovisi o tome radi li ono ili ne (pri normalnim uvjetima). Kaže naš narod; *ebo ti ne *ebo, ku*cu vrijeme ide.. Switching power suply, znači na stanbyju vuče nešto malo energije, mada se i to na par uređaja x dana u mjesecu može osjetiti.

 

16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Sad ja tebe ne kontam. Zasto stand by ubija napajanje? Kakve to veze ima sa bilo cime. Ja ne gasim lap skoro nikad. Uvijek je u hiobernaciji. Stoni komp takodje.

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
logic kaže...

Sad ja tebe ne kontam. Zasto stand by ubija napajanje? Kakve to veze ima sa bilo cime. Ja ne gasim lap skoro nikad. Uvijek je u hiobernaciji. Stoni komp takodje.

Ok...Onda i ja svoj komp ostavljam u hiobernaciji....{#}

Softwer
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Ma radi sta te volja. NEmas nikakav razlog da se nesto posebno ponasas prema napajanju. Zaboravi na njega ako icemu valja. Nisi naveo razlog zasto bi ga posebno mazio i pazio. Imas neko specijalno?

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
logic kaže...

Ma radi sta te volja. NEmas nikakav razlog da se nesto posebno ponasas prema napajanju. Zaboravi na njega ako icemu valja. Nisi naveo razlog zasto bi ga posebno mazio i pazio. Imas neko specijalno?

Ma nemam naravno.....{#}

Softwer
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Cemu onda ova tema uopste? Mogao bi i karton dobiti radi spamanja.

:)
14 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
logic kaže...

Cemu onda ova tema uopste? Mogao bi i karton dobiti radi spamanja.

Pa sad znam vasa misljenja....Koga cu pitati ako necu vas na forumu...{#}

Softwer
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Životni vijek napajanja je dok isporučuje deklarirane struje. Ukoliko ne isporučuje treba ga mjenjati i dok još radi jer je opasno po ostatak pc-a.

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
Softwer kaže...

Kao što naslov kaže koliki je vijek trajanja napajanja znaci neki prosjek,i kako ga najbolje cuvati npr... Ostavljat komp u Stand By nacinu rada,da radi stalno ili potpuno gasiti...?

 Izvadi ga iz kompa i spremi ga u ormar... {#}

 

U pravilu je bolje da radi stalno, jer se komponente najvise trose kod promjene radnih uvjeta: paljenja/gasenja, naglih promjena temperature, itd...

No, ako imas kvalitetno napajanje, nemas brige, potrajat ce duze nego sto ce postojati komponente koje ce ga podrzavati... {#} 

 

 

 

Think locally, act globally...
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Ovdje ti ljudi baš i ne žele odgovoriti na neka takva pitanja jer smatraju da je najmanji problem kupiti novo napajanje kad krepa i to je to. Ali se u večini slučajeva ljudi lupaju po glavi kad im krepa a mogli su to spriječiti. Dakako da postoji način kako sačuvati bilo koju komponentu (ako izostavimo peh da si naletio na nešto sa tvorničkom greškom). Vratimo se na napajanje, prvo i prvo, u računalu ti je uvijek bolje imati jače napajanje od onoga što ti sami komp troši u full opterečenju što znači da ti napajanje nikad neće raditi punom snagom i sa time ga štediš. Druga stvar, napajanje treba čistiti od prašine kako bi protok zraka bio dostupan svim dijelovima unutar njega što spriječava pregrijavanje. Pokušavaj izbjegavati no name napajanja za dugoročnu upotrebu. Najčešće ne daju snagu kakva piše na njima i mnoga nemaju dodatne zaštite. Još jedna bitna stvar za napajanje pa i cijelo računalo je UPS. Ne znam gdje živiš i da li si mjerio koliko ti oscilira napon i da li ti uopće oscilira napon u stanu. UPS-om ćeš riješiti sve te moguće probleme, uključujući mogućnost pregorijevanja radi grmljavine itd, nestanka struje, a ujedno i nebu ti se komp samo ugasio ako nestane struje. Stigneš ga ugasiti normalno. :)

Hoky
Moj PC  
6 0 hvala 6
15 godina
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

kod mog starog na poslu postojao je jedan 286 koji je radio 24/7 od kad je kupljen pa sve do 2007 godine

taj komp nikad nije gašen (samo pokoji put restartan zbog pormjene OS-a i programa)

I CPU i memorija i HDD uključujući tipkovnicu su preživjeli sve te godine bez problema

Tako da nemaš kaj razmišljati o napajanju

dok radi znači da se ne trebaš brinuti, kad se počne dimiti ili komp ne radi, onda kupi novo

kraj priče.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
Elektron kaže...

Životni vijek napajanja je dok isporučuje deklarirane struje. Ukoliko ne isporučuje treba ga mjenjati i dok još radi jer je opasno po ostatak pc-a.

Iman jedno pitanje. 

 

Kako ću znat kad ne isporučuje deklarirane struje? Oće doć neki error? Možda nešto u biosu? Ili treban sa vrimena na vrime mirit sa ampermetron/voltmetron struje i napone? 

When you realize why you call Zeus a myth, you'll understand why I don't belive in your god.
13 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Nece doci nikakav error, eventualno ce se komp gasiti i biti "nestabilan" za vrijeme rada.
Napone bi trebalo kontrolirati jednom u godinu dana, tek toliko da se vidi da li je napajanje potpuno zdravo.
S ampermetrom ces tesko izmjeriti struju (posto se radi o vecim strujama), a i ne mozes znati koliko struje je napajanje spremno dati - sve dok ga ne opteretis i pokusas tu struju iz njega izvuci (sto, naravno, moze biti kobno).
Ako imas brand name napajanje, cistis ga i napajanje je jace nego sto tvom racunalu treba, nemas se ta brinuti. Eventualno svake godine izmjeris napone i to je to...

Netko je spomenuo da ce napajanje radit normalno dok ga ne "gazis" primeom, benchmarkom, overclockom i sl stvarima.
Nije istina. Samo je za takve konfiguracije i testove potrebno jace i brand name napajanje.

 

Za napajanje je najbolje da stoji staljno upaljeno i da komp radi 0-24/365. Stalno paljenje i gasenje napajanja ubija napajanje.

Tvrdnja da stand by ubija napajanje je netocno. Istina je da nije zdravo za napajanje kad se stalno pali i gasi (procitati recenicu iznad), ali sami stand-by na napajanje ne utjece nikako.

Vecina napajanja u stand-byu donekle isporucuju struju te ventilator na njima radi. Nepotrebno se nakuplja prasina.

Zato je po meni hibenracija puno bolje rjesenje. Napajanje i komp se potpuno ugasi, i kad ga upalim sve je tu sta je bilo i prije.

Poruka je uređivana zadnji put sri 5.1.2011 11:59 (DreamTeh).
14 godina
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
DreamTeh kaže...
Nece doci nikakav error, eventualno ce se komp gasiti i biti "nestabilan" za vrijeme rada.
Napone bi trebalo kontrolirati jednom u godinu dana, tek toliko da se vidi da li je napajanje potpuno zdravo.
S ampermetrom ces tesko izmjeriti struju (posto se radi o vecim strujama), a i ne mozes znati koliko struje je napajanje spremno dati - sve dok ga ne opteretis i pokusas tu struju iz njega izvuci (sto, naravno, moze biti kobno).
Ako imas brand name napajanje, cistis ga i napajanje je jace nego sto tvom racunalu treba, nemas se ta brinuti. Eventualno svake godine izmjeris napone i to je to...

Netko je spomenuo da ce napajanje radit normalno dok ga ne "gazis" primeom, benchmarkom, overclockom i sl stvarima.
Nije istina. Samo je za takve konfiguracije i testove potrebno jace i brand name napajanje.

Hvala puno na iscrpnom odgovoru. 

When you realize why you call Zeus a myth, you'll understand why I don't belive in your god.
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat
znaci paljenje i gasenje elektronike ubija elektroniku to je prvo. a drugo nasu elektroniku ubija i HEP
i zato ode konednzator 2200uF itd. imam hrpu takvih napjanja promjenim i radi evo takvo mi trenutno radi u kompu.
zasto hep ubija pa stavi voltmetar u u gradski napon viditi ces 220V 250V 210V itd. a onih 50Hz je ponekad i 55Hz i 60Hz tako da BILO koje napajanje
da kupis i da ga pazis maziš otici ce jednog dana :D
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
Lacko kaže...
znaci paljenje i gasenje elektronike ubija elektroniku to je prvo. a drugo nasu elektroniku ubija i HEP
i zato ode konednzator 2200uF itd. imam hrpu takvih napjanja promjenim i radi evo takvo mi trenutno radi u kompu.
zasto hep ubija pa stavi voltmetar u u gradski napon viditi ces 220V 250V 210V itd. a onih 50Hz je ponekad i 55Hz i 60Hz tako da BILO koje napajanje
da kupis i da ga pazis maziš otici ce jednog dana :D

Meni je napon uvik 230V, tj kad god san ga iša mirit bija bi 230V. Frekvencija mi je od 49-51Hz tako da mislin da je ovo dobro. Iako ovisi o mistu di živiš. 

When you realize why you call Zeus a myth, you'll understand why I don't belive in your god.
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

ok....Onda je najbolje da radi stalno,jer stalno paljenje i gasenje napajanja ubija napajanje....{#}{#}.........

 

 

 

 

                                                                    HVALA SVIMA KOJI SU SUDJELOVALI U TEMI....

Softwer
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

 

Ja svoje racunalo uvijek u Hibernaciju....I uvjeren sam da to ne ubija napajanje :D....Zasto? Evo i odgovora

 

Probajte nappravit hibernate na racunalu, i kad ono u potpunosti "hibernira", iskljucite napajanje (gubm na napajanju, ako ne iskljucite ga iz struje)

 

I mozete cekat i 2 dana, ali kad slijedeci put upalite napajanje racunalo ce se vratit iz hibernacije ko da ga niste gasili :D, ovo je provjereno na mom racunalu i laptopu (izvuko bateriju i jack napajanja)

 

Evo, ovo je po meni dokaz da hibernacija ne steti (u smislu da Stand By steti) .....Nadam se da sam nekima pomogao, a i probajte ovo izvest, pa ako su vam rezultati drukciji samo tu recite ;)

Kad narastem bit ću Bill Gates, A'k ne narastem bit ću Steve Jobs
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Ti nemas ocigledno pojma sta je stand by a sta hibernacija i njihova povezanost sa napajanjem. Ukratko lupas bezveze.

:)
13 godina
neaktivan
offline
Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sacuvat

Meni je komp u sleep modu zadnjih 2g. 2g ga nisam potpuno ugasio..sigurno ( ako ne računamo preslagivanje komponenata ili zamjenu paste ). I nije mu apsolutno ni vrag..

Cemetary gates
Poruka je uređivana zadnji put pon 10.1.2011 13:54 (thedream).
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

A sta mu moze bit? Fizicki barem.

:)
13 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
logic kaže...

A sta mu moze bit? Fizicki barem.

Ne ni znao..ništa mi suvislo ne pada na pamet..osim da bi možda bilo dobro katkad ga ugasit skroz i očistiti od prašine iznutra, zamjeniti pastu i slično.. Možda čisto da se komponente s vremena na vrijeme ohlade..isto nije loše.

 

Ali kod mene se i nemaju baš od čega hladiti..od worda, knjigovodstva i powerpointa,excela itd..riječnika i google-books čitanja knjiga hehe..{#}

Cemetary gates
16 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac

Pa hlade se kad su u standby-u. A i sve to mozes i tad uraditi.

:)
13 godina
neaktivan
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
logic kaže...

Pa hlade se kad su u standby-u. A i sve to mozes i tad uraditi.

 

Čupati komponente van dok je komp u standby-u i mijenjati pastu na procu..mhm, how yes no..ne bi hvala. Kod sebe ne. Svjedočio sam vađenju keksa RAM-a dok je komp bio u Sleep modu i ne bi hvala..ja to kod sebe po zdravlje komponenata ne bi radio..

 

 

Cemetary gates
14 godina
protjeran
offline
RE: Zivotni vijek napajanja,i kako ga najbolje sac
Softwer kaže...

Kao što naslov kaže koliki je vijek trajanja napajanja znaci neki prosjek,i kako ga najbolje cuvati npr... Ostavljat komp u Stand By nacinu rada,da radi stalno ili potpuno gasiti...?

 

Najbolje ti je spakovati ga i u ladicu, vjeruj mi, proraditi ce i nakon 30 godina.

 

Za to vrijeme koristi neko drugo.

Polako, ali sigurno, BUG postaje trash. (uzdah)
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice