Termopasta

poruka: 45
|
čitano: 12.313
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
offline
Termopasta
pitanje

Jučer sam skinuo hladnjak s proca, te otkrio u potpunosti sasušenu pastu:

da li je moguće nekim homemade pripravkom zamjeniti tu pastu?

kako da skinem pastu s proca bez da ga oštetim (brus-papir ne dolazi u obzir, jel da)?

Hvala.

Kondomi su in -> koristite ih i VI! Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Time is a great teacher but sadly kills al it's pupils. Hakiranje je umjetnost a ne zločin. Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
Matatata krele od zanata kaže...

Jučer sam skinuo hladnjak s proca, te otkrio u potpunosti sasušenu pastu:

da li je moguće nekim homemade pripravkom zamjeniti tu pastu?

kako da skinem pastu s proca bez da ga oštetim (brus-papir ne dolazi u obzir, jel da)?

Hvala.

 alkoholom i vatom jako pažljivo odstraniti sloj termalne paste i naravno staviti novu
jučer sam overclockal WC-papir :P :P :P
15 godina
offline
Termopasta

Ola, nemoj koristiti tekucine, tipa alkohol i to, to nagriza! Uzmi neku mekšu plastiku tipa 

plastični štapić, slamku ili slično, i sa oštrim rubom postepeno struži suhu pastu dole.

Na taj način nečeš nagristi niti mehanički oštetiti procesor i njegovu glatku površinu

(u interesu ti je da ostane što glađa!). Strugotine od stare paste otkloni puhanjem, ali prije

struganja zaštiti pinove procesora....

Mudar ko čovjek-jesetra!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Termopasta
autorov komentar
Zvekan kaže...

Ola, nemoj koristiti tekucine, tipa alkohol i to, to nagriza! Uzmi neku mekšu plastiku tipa 

plastični štapić, slamku ili slično, i sa oštrim rubom postepeno struži suhu pastu dole.

Na taj način nečeš nagristi niti mehanički oštetiti procesor i njegovu glatku površinu

(u interesu ti je da ostane što glađa!). Strugotine od stare paste otkloni puhanjem, ali prije

struganja zaštiti pinove procesora....

 a što je sa novom pastom? da li je moguće neki homemade pripravak napraviti, pa da to zamjeni pastu ili mi baš treba neka iz dučana?
Kondomi su in -> koristite ih i VI! Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Time is a great teacher but sadly kills al it's pupils. Hakiranje je umjetnost a ne zločin. Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
Matatata krele od zanata kaže...
Zvekan kaže...

Ola, nemoj koristiti tekucine, tipa alkohol i to, to nagriza! Uzmi neku mekšu plastiku tipa 

plastični štapić, slamku ili slično, i sa oštrim rubom postepeno struži suhu pastu dole.

Na taj način nečeš nagristi niti mehanički oštetiti procesor i njegovu glatku površinu

(u interesu ti je da ostane što glađa!). Strugotine od stare paste otkloni puhanjem, ali prije

struganja zaštiti pinove procesora....

 a što je sa novom pastom? da li je moguće neki homemade pripravak napraviti, pa da to zamjeni pastu ili mi baš treba neka iz dučana?
 Treba baš iz dućana
Prodajem kravu, crna metalik boja, HI-FI mukanje, sportski rep i alu kopita.
15 godina
offline
Termopasta

Najlakše ti je žiletom ili starom reditnom karticom, samo pazi kad radiš

sa žiletom da ne oštetiš površinu i onda vatom ili papirom, obriši.

Nemoj nikakvi homemade koristit iako nisam čua da se može napravit,

cjena najjeftinije paste ti je 10kn

AMD Athlon 3200+, Asus K8N, 1.5GB DDR, HD 3650 512MB, WD 160GB Maxtror 40GB, Power supply 400W ma šta da kažem zvir bez zuba
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Termopasta

Ma uzmi razredjivac i njime to zacas ocistis, ja cistim uvijek sa njim i nema problema nikakvih, nema sanse da nagrize.

AMD Phenom 9950 2,6(OC3,0) /Zalman 8700LED/), DFI LanParty DK790FX M2RS, 2X 2GB OCZ, Reaper 1066MHz, CrossFire Club3D Radeon 4870+Toxic 4850, Hiper 730W.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
Matatata krele od zanata kaže...

Jučer sam skinuo hladnjak s proca, te otkrio u potpunosti sasušenu pastu:

da li je moguće nekim homemade pripravkom zamjeniti tu pastu?

kako da skinem pastu s proca bez da ga oštetim (brus-papir ne dolazi u obzir, jel da)?

Hvala.

 Koji je razlog skidanja hladnjaka sa cpu-a?
16 godina
offline
Termopasta

U Linksu ti dođe Arctic Cooling MX-2 pasta 50 kuna. Odlična. Bi sam stavljo Zalmanovu, no ova mi je snizila temperature za još 4-5 stupnjeva!

pare nisu problem,...para nema ako možeš ostati miran dok je svuda oko tebe panika, vjerovatno si krivo razumio situaciju http://doktor1.blog.hr/
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Termopasta
autorov komentar
Kalea kaže...
Matatata krele od zanata kaže...

Jučer sam skinuo hladnjak s proca, te otkrio u potpunosti sasušenu pastu:

da li je moguće nekim homemade pripravkom zamjeniti tu pastu?

kako da skinem pastu s proca bez da ga oštetim (brus-papir ne dolazi u obzir, jel da)?

Hvala.

 Koji je razlog skidanja hladnjaka sa cpu-a?
 micanje pregorjelog termometra.
Kondomi su in -> koristite ih i VI! Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Time is a great teacher but sadly kills al it's pupils. Hakiranje je umjetnost a ne zločin. Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
15 godina
offline
Termopasta
prihvaćeno rješenje

Ja zagrijem proc malo, pa cooler odljepim od proca, te sa proca obrisem ono malo paste sa WC papirom, a ono sto ostane se obrise obicnom gumicom i sve super!

 

MX-2 je prvoklasna pasta tj. 1. razred pasti, u drugom su tipa arctic ceramique i silver 5, a u 4-5 razredu su one šroteks.

 

Negdje na pcekspertu ima link od testova pasta. Znam da mx-2 hladi i do 15C° bolje od one šroteks paste, a dolazi na bazi freezera 64pro, a vjerovatno i na ostalim freezerima.

Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,0Ghz /HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Gigabyte MA 770-ds3 rev2.0/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr Windows 7 x86
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
Hyperion kaže...

Ja zagrijem proc malo, pa cooler odljepim od proca, te sa proca obrisem ono malo paste sa WC papirom, a ono sto ostane se obrise obicnom gumicom i sve super!

 

MX-2 je prvoklasna pasta tj. 1. razred pasti, u drugom su tipa arctic ceramique i silver 5, a u 4-5 razredu su one šroteks.

 

Negdje na pcekspertu ima link od testova pasta. Znam da mx-2 hladi i do 15C° bolje od one šroteks paste, a dolazi na bazi freezera 64pro, a vjerovatno i na ostalim freezerima.

 al moras s overclockanim wc papirom ko ja... :P...

nego ako mislis overclockat stavi bolju pastu kao mx2 radi temperature
jučer sam overclockal WC-papir :P :P :P
15 godina
offline
Termopasta

Pasta je pasta, nema teorije da su sa istim hladanjakom i u istim uvjetima, razlike

po 15 celzijevaca zbog paste, to je laž (da zavariš cooler za proc u savršenim uvijetima

nebi dobio prenos topline bolje za čak 15 stubnjeva). Pasta služi kao spojni sloj i bolji je toplinski

vodić od samog materijala coolera, ali i dalje samo prenosi toplinu, a ne zadržava ju na sebi.

Zbog paste se može promjeniti temp za do 3 celzija max,

a najviše se razlikuju po trajnosti i vremenu (tu su i uvjeti naravno) u kojem se sasuši.

Probaj samo izbjeći paste za 10 kn, radje daj 35....ali to samo ako clockaš procesor, inaće ti je

dobra i ova za cenera. Ljudi pa procesori se hlade dobro i bez paste, ako postoji barem neki

protok zraka kroz kućište i ako je površina procesora glatka kao i dodirni dio coolera (a to danas

stvarno je tako!)

Nemoj se zabrinjavati zbog toga, stavi novu ako forsaš roc, ili ako se on pojačano grije zbog uvjeta,

pozicije kante itd....

Mudar ko čovjek-jesetra!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Termopasta
Dal mi mozete samo reci koliko cesto se pasta treba mjenjat.. ja imam komp vec 4 god i nisam mjenjao pastu jos nikako.. mislim da sam nedavno u BIOS-u gledo temperaturu i mislim da je bilo OK ..nista strasno...
.. i jos samo ako mi mozete rec jel mi se moze sta dogodit sa kompom (procesorom) ako ju ne zamjenim uskoro.

Hvala ;)

P.S. ne koristim komp za pokretanje nekih zahtjevnih aplikacija (obrada videa i sl.) eventualno ponekad otvorim photoshop ali i to je rjetkost a igre uopce ne igram
15 godina
offline
RE: Termopasta
autorov komentar
B-52 kaže...
Dal mi mozete samo reci koliko cesto se pasta treba mjenjat.. ja imam komp vec 4 god i nisam mjenjao pastu jos nikako.. mislim da sam nedavno u BIOS-u gledo temperaturu i mislim da je bilo OK ..nista strasno...
.. i jos samo ako mi mozete rec jel mi se moze sta dogodit sa kompom (procesorom) ako ju ne zamjenim uskoro.

Hvala ;)

P.S. ne koristim komp za pokretanje nekih zahtjevnih aplikacija (obrada videa i sl.) eventualno ponekad otvorim photoshop ali i to je rjetkost a igre uopce ne igram
 ako procesor nisi klokao možeš biti bez brige. pastu nije obavezno mjenjati, ali svake 1-2 god je čisto u redu.
Kondomi su in -> koristite ih i VI! Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Time is a great teacher but sadly kills al it's pupils. Hakiranje je umjetnost a ne zločin. Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
Matatata krele od zanata kaže...
B-52 kaže...
Dal mi mozete samo reci koliko cesto se pasta treba mjenjat.. ja imam komp vec 4 god i nisam mjenjao pastu jos nikako.. mislim da sam nedavno u BIOS-u gledo temperaturu i mislim da je bilo OK ..nista strasno...
.. i jos samo ako mi mozete rec jel mi se moze sta dogodit sa kompom (procesorom) ako ju ne zamjenim uskoro.

Hvala ;)

P.S. ne koristim komp za pokretanje nekih zahtjevnih aplikacija (obrada videa i sl.) eventualno ponekad otvorim photoshop ali i to je rjetkost a igre uopce ne igram
 ako procesor nisi klokao možeš biti bez brige. pastu nije obavezno mjenjati, ali svake 1-2 god je čisto u redu.
 Ja svoju na starom kompu nisam mijenjao 7god. pa eno ga radi ko uricaSmijeh
Prodajem kravu, crna metalik boja, HI-FI mukanje, sportski rep i alu kopita.
15 godina
neaktivan
offline
Termopasta

Pasta se mijenja iz:

1. Popravke nekakvog dijela na matičnoj koji uključuje i skidanje hladnjaka

2. Uz sve provedene mjere zaštite (redovitog održavanja kućišta, tu prvenstveno mislim na prašinu) povećala se temperatura procesora čiji razlog može biti i prenošenje konfe sa glomaznim coolerom i fanom koji se pomjeri sa svog mjesta (ovo sve navodim kao primjer)

3. Jeftina pasta.

Ukoliko je temperatura normalna, pastu ne treba mijenjati za vrijeme cijelog radnog vijeka rada compa. Oni koji drugčije tvrde, su pojedinci koji svaki tjedan ispočetka instaliraju nove windoze i bave se overclocom. Vjerojatno je i da pastu mijenjaju svaki tjedan.Osmijeh

 

U vrijeme kad sam ja slagao kompjuter jer sam ga kupio po dijelovima koji su meni odgovarali, kupio sam i pastu koja se zvala Artic Silver. Danas, s obzirom da je prošlo nekoliko godina, vjerojatno ima na tržištu i boljih pasta. Najbolje su one najskuplje, a opet nisu toliko skupe koliko vrijede. Njezina je jedina uloga da se uvali u mikropore coolera te na taj način ''savršeno poravna'' cooler sa procom, kako bi hlađenje bilo što adekvatnije. I nije istina da temperatura pada za 15 stupnjeva. To se neko očito za.je.ba.va. Do 3-4 stupnja najviše. Probaj otvoriti kućište pa ćeš vidjeti da će i temperatura procesora drastično pasti (za nekoliko stupnjeva). U čemu je glavni problem sa toplinom procesora? Glavni problem je u tome što se on u većini slučajeva nalazi u gornjem djelu kućišta, a znamo da se topli zrak diše uvis, uz to pokraj njega, dodatno ga zagrijava napajanje. Ja sam probušio svoju konfu sa gornje strane ''po originalnim rupama fana sa zadnje strane kućišta'' i prišarafio dodatni fan koji je ispuhivao topli zrak van. Sad sam ga skinuo i ostavio da topli zrak sam struji van iz kućišta, s time da sam ostavio otvorenu i stranicu konfe, ali onu sa druge (desne strane), s koje vidim zadnju stranu matične ploče, ali samo djelomično, zbog same građe kućišta.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Termopasta

evo test pasti : http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=83563&highlight=paste

 

evo kako se nanosi pasta: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=63469

 

 

Probajte zrno riže postupak i past ce vam temp 1-2C majke mi! Ja sam prije stavljao tonu paste, a sad idem ovom metodom.

 

Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,0Ghz /HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Gigabyte MA 770-ds3 rev2.0/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr Windows 7 x86
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Termopasta
Zvekan kaže...

Pasta je pasta, nema teorije da su sa istim hladanjakom i u istim uvjetima, razlike

po 15 celzijevaca zbog paste, to je laž (da zavariš cooler za proc u savršenim uvijetima

nebi dobio prenos topline bolje za čak 15 stubnjeva). Pasta služi kao spojni sloj i bolji je toplinski

vodić od samog materijala coolera, ali i dalje samo prenosi toplinu, a ne zadržava ju na sebi.

Zbog paste se može promjeniti temp za do 3 celzija max,

a najviše se razlikuju po trajnosti i vremenu (tu su i uvjeti naravno) u kojem se sasuši.

Probaj samo izbjeći paste za 10 kn, radje daj 35....ali to samo ako clockaš procesor, inaće ti je

dobra i ova za cenera. Ljudi pa procesori se hlade dobro i bez paste, ako postoji barem neki

protok zraka kroz kućište i ako je površina procesora glatka kao i dodirni dio coolera (a to danas

stvarno je tako!)

Nemoj se zabrinjavati zbog toga, stavi novu ako forsaš roc, ili ako se on pojačano grije zbog uvjeta,

pozicije kante itd....

 Malo sam previse rekao. Oko 9C je razlika izmedu mx-1 i lose paste.Smijeh
Konfa: athlon x2 5000+ BE @3,0Ghz /HD4870 512MB/ 2x2GB kingmax 800MHz / corsair TX650W / WD 6400AAKS blue edition / Pioneer 215-DBK / Gigabyte MA 770-ds3 rev2.0/ logitech x-530, Samsung T220(s-panel) LAPTOP - ACER 5630G ( t5800, hd3470,2GBram ,320GB hdd) MSN- drazen016@net.hr Windows 7 x86
15 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta

Prihvaćam tvoju preinaku.

15 godina
protjeran
offline
Termopasta

e bok

prodajem danas komp i kupujem novi

pošto ću ga sam sklepati... zanima me ta termopasta...jel je dobijem s procom ili je kupujem posebno?...da ne bi bilo kad otvorim kutiju a nje nema

i s čim se nanosi? ... znam..što tanje to bolje...al s čim da ispadne tanko i ravno?

Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.61GHz (2 CPUs) 3072MB RAM 250 GB Total SB Audigy 4 [B800] Sapphire hd4670 xFire-->ddoxy When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta

Na procu (tj na cooleru) ti je vec nanešen sloj paste tak da ne trebaš niš nego samo ugradit tak kak dobiješ.Mada bi ti preporučio ak imaš priliku od nekog posudit  neku kvalitetniju pastu da skineš tu kaj se dobije i da naneseš novu(ak nemaš onda ti se ne isplati kupovat ). Jer te kaj se dobiju na procu nisu bogzna koje kvalitete.

Što se tiče mazanja ja uzmem vrećicu za zamrzivač i piknem na prst i onda prstom razmažem pastu koju prethodno stavim na proc(mrvicu paste)

Pretpostavka je majka svih zajeba
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.2.2009 7:26 (mentalerrror).
15 godina
protjeran
offline
Termopasta

na procesoru već ima znači???

onda ok...neću ništa mazat..mora bit i ona dobra

Intel(R) Pentium(R) Dual CPU E2180 @ 2.61GHz (2 CPUs) 3072MB RAM 250 GB Total SB Audigy 4 [B800] Sapphire hd4670 xFire-->ddoxy When the power of love overcomes the love of power, the world will know peace
Moj PC  
0 1 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Termopasta

Ma, kakva termopasta...

 

Ovo je posao:

 

 

 

Cool

 

Ovako se, naravno, kako i sam autor kaže, gubi garancija na proc. 

 

Usput, Bug i autor ovoga posta (dakle, ja) ne odgovaraju za štetu nastalu primjenom ovog postupka.

Radite to na vlastitu odgovornost.

 

Pozdrav.

"First things first, but not necessarily in that order."
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
WhiteWolf kaže...

Ma, kakva termopasta...

 

Ovo je posao:

 

 

 

Cool

 

Ovako se, naravno, kako i sam autor kaže, gubi garancija na proc. 

 

Usput, Bug i autor ovoga posta (dakle, ja) ne odgovaraju za štetu nastalu primjenom ovog postupka.

Radite to na vlastitu odgovornost.

 

Pozdrav.

 Ovdje je slikovni prikaz tzv. ''glancanja procesora i pasivnog hladnjaka''. Postupak je pravilan, što su površine sjajnije to bolje. Kod nas se može kupiti vodobrusni papair najniže gradacije, toliko fin da se njime postiže učinak jednak ovom u spotu sa youtube-a. Stalno se naglašava, da kod ''riflanja'' procesora, jedina težina koja pritišće porcesor na vodobrusni papir je sama težina procesora. Isti postupak se svodi i na hladnjak. Staklena ploča kao podložak je idealan, može poslužiti i stakleni stol dnevnog boravka tko ga ima, i to radi u vrijeme ''dok je supruga na poslu'', jer inače.....
Ovakav postupak svakako snizuje temperaturu za par celzijusa što je od velikog značaja. Neki su to radili brusnim kamenom (ne onim za brusiti kose), već baš četvrtastim brusnim kamenom, vodeći računa da bude uvijek natopljen vodom. Brusi se dakle poklopac procesora. Starije verzije procesora koje nemaju zaštitnog poklopca se ne bruse. Brusi se samo hladnjak.
Jednako tako, ne odgovaram za nastalu štetu primjenom navedenog postupka. Ako ne znate kako to napraviti, potražite pomoć prijatelja.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Termopasta
doxy kaže...

na procesoru već ima znači???

onda ok...neću ništa mazat..mora bit i ona dobra

 Ako je nema u kompletu sa procesorom ili hladnjakom, kupi je i razmaži kreditnom karticom tako što ćeš je nanjeti na sredinu procesora i polako je razvlačiti na sve strane. Na tanko. Debljina sloja ne utiče na pad temperature,naprotiv.
15 godina
offline
RE: Termopasta
autorov komentar
Kalea kaže...
doxy kaže...

na procesoru već ima znači???

onda ok...neću ništa mazat..mora bit i ona dobra

 Ako je nema u kompletu sa procesorom ili hladnjakom, kupi je i razmaži kreditnom karticom tako što ćeš je nanjeti na sredinu procesora i polako je razvlačiti na sve strane. Na tanko. Debljina sloja ne utiče na pad temperature,naprotiv.
 upravo tako nemoj pretjerat.
Kažu da škola nije zatvor, a mi ni krivi ni dužni dobili 12 godina. Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje! |^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^| || |...NOOB TRUCK..........| ||'|";,__ |_..._..._______===|=||_|__|..., ] "(@)'(@)"""''"**|(@)(@)*****''(@)
15 godina
offline
RE: Termopasta
doxy kaže...

na procesoru već ima znači???

onda ok...neću ništa mazat..mora bit i ona dobra

Nema na procesoru paste nego dobijaš malo paste s hladnjakom koju moraš stavit.
Najbolje da staviš paste malo više od zrna riže i razmažeš tako da vrhom kartice ili nekakve vizitke ravnomjerno rasporediš po cijelom procesoru (to sam vidija na youtubeu).
Intel Q6600 @ 2,8 + BigTyphoon 120 Asus P5K-E/WIFI-AP 2GB 800 MHz Kingston Asus EN9600GT WD 320GB Antec Sonata III 500
15 godina
neaktivan
offline
Termopasta

Iskreno, moja računala rade bez paste.

 

Ali iz iskustva znam, jer sam radio u proizvodnji računala, da se na testiranju osjeti razlika u temperaturi na procesoru koji nema pastu. Pa bilo to i jedan stupanj.

 

Velike frke oko jednog stupnja.

http://tionline.ru/
Poruka je uređivana zadnji put pon 2.3.2009 13:32 (skyrider).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Termopasta

Ja sam također čistio cijelu kutiju i skinuo sam hladnjak sa procesora i vidio sam staru pastu i nisam ju skinuo niti stavio novu . Samo sam očistio hladnjak i stavio ga gore . Može li možda nastati neki problem ? Računalo mi je staro 8 godina . 

emerik
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice