Pregrijavanje PC-a - ljeti

poruka: 71
|
čitano: 12.527
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
neaktivan
offline
::.Zagrijavanje.::

Pozdrav, nebih reko da je hardwersk problem, ali neznam di stavit ovakvu temu..

Naime dolazi ljeto i velike vrucine, preko praznika bit ce dobro sjest na komp par sati dok se ekipa neskupi za van..

Uglavnom ovih dana kad temp vani ide preko 28 C stupnjeva, meni se komp brzo zagrijava, sto je i normalnom, jos je 2 metra od prozora a brinem se da nikad sunce nebude direktno na kucistu..

Heh sad konfiguracija i nije tako lose, mislim procesor je super graficka i sve, ali ventilatori su stock..

Nakon par sati 2-3 igranja wowa, komp mi pa ajmo reci, skoro duplo zvuci, tj ventilator se puuno brze vrti i kod izlaza od napajanja, ide relativno vruc zrak, nije za opec ali je jako topal..

Nemam namjeru mjenjat hladnjake u kompu, samo me zanima dali ikako mogu povecat ventilaciju da bude brza kao kad se komp zagrije??

Ili da smanjim zagrijavanje kompa, downclockom procesora itd..

Trebam neku ideju, jedna strana ce mi bit otvorena, sad kad dolaze vrucine, neam klimu gore na katu a u sobi sa kompom upaljenim ce biti podosta sparno..

 

Ako znam da ce downclock pomoci ili povecavanje speedfana, napravit cu to da se sto manje komp zagrijava, 

vec sam trazio u biosu postavke ventilatora, ima nesto sitno napajanje itd, al nemogu nigdje nac brzinu ventilatora,

Pojacao bi je malo, znam da ce se i brujanje cuti, ali iovako ionako mi ventilator bas i nije tih..

Radi se o stocku od Athlona x3. 3.0 ghz

 

Eto bilo kakva ideja za sprijecavanje dodatnog zagrijavanja kompa je dobrodosla :)

fala

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::

Ma nemaš nikakvih problema.

Reci kolike su temperature.

Nemaš potrebe sam povečavat brzinu vrtnje ventilatora. To se vrši automatski i ovisi o temperaturi samih komponenata.

Što te toliko smeta što se komp zagrijava ako je sve u redu (sistem radi stabilno)?

Još jedan savjet: ako imaš ventilatore na kučištu, nemoj skidati bočnu stranicu. Time samo povećavaš temperaturu jer se gubi cirkuliranje zraka kroz kučište. Nije bočna stranica đabe tu..Namigiva

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
protjeran
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
DamageHigh kaže...

Ma nemaš nikakvih problema.

Reci kolike su temperature.

Nemaš potrebe sam povečavat brzinu vrtnje ventilatora. To se vrši automatski i ovisi o temperaturi samih komponenata.

Što te toliko smeta što se komp zagrijava ako je sve u redu (sistem radi stabilno)?

Još jedan savjet: ako imaš ventilatore na kučištu, nemoj skidati bočnu stranicu. Time samo povećavaš temperaturu jer se gubi cirkuliranje zraka kroz kučište. Nije bočna stranica đabe tu..Namigiva

Meni se smanji temperatura nakon otvaranja bočne stranice.

 

Kolke su ti temperature?

Skype: internet.gospodin
14 godina
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
RoTT kaže...

Meni se smanji temperatura nakon otvaranja bočne stranice.

Često ovo čujem u zadnje vrijeme..

Onda ti je loš airflow..

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
protjeran
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
DamageHigh kaže...
RoTT kaže...

Meni se smanji temperatura nakon otvaranja bočne stranice.

Često ovo čujem u zadnje vrijeme..

Onda ti je loš airflow..

Nije,imam CM690 i unutra 5 ventilatora koji su pravilno raspoređeni.

Skype: internet.gospodin
14 godina
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
RoTT kaže...

Nije,imam CM690 i unutra 5 ventilatora koji su pravilno raspoređeni.

A jbg, onda ne znam..=)

 

Valjda ti je hladno u sobi..

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
protjeran
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
DamageHigh kaže...
RoTT kaže...

Nije,imam CM690 i unutra 5 ventilatora koji su pravilno raspoređeni.

A jbg, onda ne znam..=)

 

Valjda ti je hladno u sobi..

Ne znam ni ja! :)

 

Sad cekamo njegove temperature...

Skype: internet.gospodin
14 godina
neaktivan
offline
::.Zagrijavanje.::

E ovak,

sad sam sa OCCT pokrenio na 20 minuta, nece mi vise od 52 C stupnjeva ic..

Malo padne pa se vrati na 52 opet, ugl 52 max..

Sad cu si uzet onaj veliki ventilator pa cu ga okrenit prema kucistu da ubrzaje cirkulaciju zraka, otvorit cu jednu stranu jer mi je manja temp onda..

Nemam ja problema kad nist neradim na kompu, neko kad zaguzim 2 h u wowu onda vec osjetim topal zrak i ventilator nesto brze vrti..

Sad dok sam runnao OCCT stavio sam u biosu, high speed fan da se ukljuci na 51 C stupanj, a proslo mi je 51-52 c stupnja i nije se upalilo, tj nije islo brze, culo bi se po zvuku a i u SpeedFan mi se isto vrtilo 2900 RPM..

 

Strah me sad kad dodju vrucine ukurit cu se i ja i komp, pa sam mu mislio smanjit preformasu malo, i povecat ventilator, tako da se uopce nezagrijava, jer prosle godine u sobi mi je bilo sparno samo zbog kompa, a opet nemogu ga drzat ugasenog cijeli dan, u tih 3-4- sata se nenormalno ugrije

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
pavlek kaže...

E ovak,

sad sam sa OCCT pokrenio na 20 minuta, nece mi vise od 52 C stupnjeva ic..

Malo padne pa se vrati na 52 opet, ugl 52 max..

Sad cu si uzet onaj veliki ventilator pa cu ga okrenit prema kucistu da ubrzaje cirkulaciju zraka, otvorit cu jednu stranu jer mi je manja temp onda..

Nemam ja problema kad nist neradim na kompu, neko kad zaguzim 2 h u wowu onda vec osjetim topal zrak i ventilator nesto brze vrti..

Sad dok sam runnao OCCT stavio sam u biosu, high speed fan da se ukljuci na 51 C stupanj, a proslo mi je 51-52 c stupnja i nije se upalilo, tj nije islo brze, culo bi se po zvuku a i u SpeedFan mi se isto vrtilo 2900 RPM..

 

Strah me sad kad dodju vrucine ukurit cu se i ja i komp, pa sam mu mislio smanjit preformasu malo, i povecat ventilator, tako da se uopce nezagrijava, jer prosle godine u sobi mi je bilo sparno samo zbog kompa, a opet nemogu ga drzat ugasenog cijeli dan, u tih 3-4- sata se nenormalno ugrije

Ma 52 C su na ovoj temperaturi super. Nemaš se šta brinuti.

Što se tiče vrućine u sobi..a što ćeš..možeš jedino downclockati, ali pitanje je da li ti matična to podržava i sl. (nisam baš iskusan u tome).

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

hmm nemam sad problema, ali kasnije kad su temp po 30 C stupnjeva..

to je nemoguce ovdje, soba je dosta prostrana i velika, ali ocita razlika se vidi jedan dan kad je komp ugasen i kad je upaljen..

mjerio sam sa digitalnim mjeracem, do 5-6 stupnjeva se poveca temperature u 2 sata idle rada i 2 sata igranja..

 

ovo za downclock, preko zime sam ga overclocko a da me grije, a sad bi ga downclocko da me NE grije :)

xD

uglavnom moze maticna downclockat samo neznnam kolko to pomaze i jel stetno.. da ga smanjim sa 3.0 na 2.5 xD

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
DamageHigh kaže...

A jbg, onda ne znam..=)

 

Valjda ti je hladno u sobi..

 

Heh. Ipak kada se skine stranica dolazi kudikamo vise 'hladnijeg' zraka.

A jos kada sve polozis na bok, da vidis kako temperatura pada (cista fizika) Izlanuo se.

14 godina
offline
RE: Pregrijavanje PC-a - ljeti

Nije štetno, osim za performanse.

To će ti dosta smanjiti temperaturu..

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

Dobro bi bilo da, zavisno od velicine, uzmes sebi 1 ventilator i postavis na zadnji dio kucista ispod ulaza da izvlaci topli zrak koji ce ti izlaziti iz dijela gdje je procesor, dosta ce ti pomoci... A najbolje bi bilo da lijepo kompresorom dobro ocistis cijeli racunar, od glavnog ventilatora za procesor do ostalih ako ih imas, graficku itd... I da na kraju skines ventilator sa procesora i promijenis termalnu pastu na procesoru, ocisti staru i postavi novu...

Šta se bijeli u gori zelenoj...
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

57 meni u Idle-u, nemas problema.

a.k.a dr. House, ali to je ime bilo zauzeto....
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

Najbolja opcija ti je staviti klimu u sobu. Cool 

Komp će ti dosta podići temperaturu kada ga opteretiš, pogotovo ako je pod loadom nekoliko sati. Ima načina za regulirati cirkulaciju zraka u kompu. Npr. staviš nekoliko ventilatora u kućište i s prednje strane kućišta potenciometar i reguliraš brzinu vrtnje prema potrebi (ako komp nije pod opterećenjem možeš ih čak i isključiti na neko vrijeme).

 

Rekao si da ćeš ostaviti otvoren komp. Dobra ideja za ohladiti komp, ali loše za tebe. Smijeh

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Poruka je uređivana zadnji put čet 10.6.2010 18:29 (godo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

hahahah, 

a bogati kolka kuca najbolje da u svakoj prostoriji imam klimu xD

eo uzeo sam veliki vent ima glavu vise od pola metra xD

uglavnom neide vise od 46 stupljeva kad se igram, a u idlu je oko 40-43 stupnja..

tako da je zasad sve uredu,

 

reko sam da nebi stavljao ventilatore u kuciste, imam 3 ventilatora, jedan od proca, jedan od napajanja i jedan od graficke..

sta ce mi jos toliko potuc ce se zrak, jos da oluju napravim xD

 

eo sad sam downclocko proc sa 3.0 na 2.5 ghz, neosjetim da je nesto sporiji ali je temp u idlu za par stupnjeva manja tako da ima efekta :)

nadam se da neskodi procu

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: Pregrijavanje PC-a - ljeti

Ne škodi ništa procu, nemoraš se brinut. Dapače, još mu i produljuje vijek.

Čekaj, ti nemaš nikakve ventilatore na kućištu? To ti je jako loše.

 

sta ce mi jos toliko potuc ce se zrak

 

Zato je bitno mudro posložiti sve ventove.

Dijelim časopis VIDI u PDF-u! (iz arhive, dakle svaki mjesec imam za prošli mjesec)
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

Ako ti je kućište otvoreno dodatni ventilatori ti ne trebaju. A ako je zatvoreno onda ti ne bi bilo loše imati jedan ventilator s prednje strane kućišta (ako je ugradnja moguća) i obvezno sa stražnje jedan koji će ispuhivati zrak.

 

Što se tiče ventilatora koje si nabrojio, oni nemaju veze sa upuhivanjem priškog (po mogućnosti hladnog zraka) i ispuhivanjem toplog zraka (osim malim dijelom ventilator napajanja). Ako ćeš tako gledati (da ti ne trebaju ventilatori na kućištu) onda će ti zapravo procesor biti hlađen sa zrakom kojeg je prethodno zagrijao (i grafička također).

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje PC-a - ljeti

Undervolting bi ti mogao pomoci. Mojem laptopu je smanjio temperature proca po ljeti za 10-15 stupnjeva.

Najbolje je sto nema gubitka performansi, samo hladniji proc. 

Evo link na tutorial http://www.zuneboards.com/forums/tutorials/40328-undervolting.html

Ako si na 64 bitnom OS-u trebas zamijeniti jedan DLL u RMClock, proguglaj malo.

 

Ovo naravno vrijedi samo za proc, nece ti pomoci ako ti se graficka u igrama cuje kao ves masina :).

-- Ode pile pod kamion.
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

hmm 

aa ovo za ventilatore xD

imam 3 "pametno" postavljena, znaci sve stock na dijelovima na kojima trebaju bit..

nebi stavio jos 1-2 zato sto je buka i sa ova 3 a kamoli jos sa dodatna 2 ventilatora..

 

smanjio sam malo multipler na procu pa sam ga downclocko do 2.5 ghz..

za undervolting nebi se bavio stime zato sto je proc star 2 mjeseca, znam da bi pomogao pri temp procesora, ali mislim zasto bi stavljali vecu voltazu na proc da se zagrijava kada moze s undervoltingom normalno radit po 10 stupnjeva nize, ili je losije radi "hladan", ili je stetno za proc smanjivat mu default voltazu,, onda crpi vise i jednostavno neradi kvalitetno kao s voltazom njemu potrebnom

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje PC-a - ljeti
pavlek kaže...

hmm 

aa ovo za ventilatore xD

imam 3 "pametno" postavljena, znaci sve stock na dijelovima na kojima trebaju bit..

nebi stavio jos 1-2 zato sto je buka i sa ova 3 a kamoli jos sa dodatna 2 ventilatora..

 

smanjio sam malo multipler na procu pa sam ga downclocko do 2.5 ghz..

za undervolting nebi se bavio stime zato sto je proc star 2 mjeseca, znam da bi pomogao pri temp procesora, ali mislim zasto bi stavljali vecu voltazu na proc da se zagrijava kada moze s undervoltingom normalno radit po 10 stupnjeva nize, ili je losije radi "hladan", ili je stetno za proc smanjivat mu default voltazu,, onda crpi vise i jednostavno neradi kvalitetno kao s voltazom njemu potrebnom

Oni su pametno postavljeni, ali ne za hlađenje kućišta nego komponente na kojoj su.

 

Ne moraju ti stalno biti uključeni, a i kad jesu ne moraju biti na maksimalnom broju okretaja.

Svi ljudi imaju svoju cijenu, samo postoje oni koji nemaju vrijednost!
15 godina
protjeran
offline
RE: ::.Zagrijavanje.::
RoTT kaže...
DamageHigh kaže...

Ma nemaš nikakvih problema.

Reci kolike su temperature.

Nemaš potrebe sam povečavat brzinu vrtnje ventilatora. To se vrši automatski i ovisi o temperaturi samih komponenata.

Što te toliko smeta što se komp zagrijava ako je sve u redu (sistem radi stabilno)?

Još jedan savjet: ako imaš ventilatore na kučištu, nemoj skidati bočnu stranicu. Time samo povećavaš temperaturu jer se gubi cirkuliranje zraka kroz kučište. Nije bočna stranica đabe tu..Namigiva

Meni se smanji temperatura nakon otvaranja bočne stranice.

 

Kolke su ti temperature?

onda imas skart kistru

15 godina
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

Evo meni je u loadu max temperatura bila 58oC, u idleu 45oC. Vani je okoo30.

To ok?

Inace Q6600 @ 3GHz

I'm going woo woo
Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2010 20:04 (tnakir).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

hmm

znaci samo "Kupovne" mogu podesavat po broju okretaja a ove stock od komponenata nista aa?

 

...

mislim da je uredu temp, tj usporedjujuci sa svojom je za 3-4-5 stupnjeva veca nego u mojoj situaciji ali sve uredu, vidio sam ovdje mnogo vece temperature, neki spominju 70 xD..

 

meni zasad sa x3 na 3.0 ghz temp je 43-44 dok sam vako na fejsu, slusam pjesme, msn upaljen itd..

a sa full opterecenjem s orthosom il OCCT ide do  52-54 stupnja..

 

a sa downclockom  na 2.5 je sve za 3-4 stupnja manje :)

 

hm nebi znao sta kistra znaci!? :S

CF

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

moje mjere protiv vrucine :D

1. 2 stara intel stock hladnjaka (vrtu ka ludi) koje sam stavio na 2 mjesta za CD-ROM
2. liva dva ispuh, desni usmjerava zrak :D
3. ovaj gore isto upuh

 

.. imam jos jedan mali 40ak mm koji cu staviti na maticnu negdje, i moram uvatiti vremena i malo bolje posloziti kablove ^^

Poruka je uređivana zadnji put pet 11.6.2010 20:15 (wrathchild).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

ohooho nice, samo smijesno mi izgleda sa svih strana ventovi xD

posvadjat ce se jos

 

EEEE DA sjetio sam se imam jedan AMD-ov stock kuler slican ko ovaj sad..

jel to problem spojit? i di da ga ustimam???

samo da neizgori maticna OPET kad ja "popravljam" sarafici me hebu, ispadaju pa pregori maticna :)

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Pregrijavanje PC-a - ljeti
wrathchild kaže...

moje mjere protiv vrucine :D

1. 2 stara intel stock hladnjaka (vrtu ka ludi) koje sam stavio na 2 mjesta za CD-ROM
2. liva dva ispuh, desni usmjerava zrak :D
3. ovaj gore isto upuh

 

.. imam jos jedan mali 40ak mm koji cu staviti na maticnu negdje, i moram uvatiti vremena i malo bolje posloziti kablove ^^

i kakve su rezultati??
za koliko niza temp?

 

eo ja imam 2 stock kulera, od amd-a stara..

rade oni samo imam problem neznam ja to stavit tj znam nego neznam kad ih prikljucim di ga treba add da se pali bios itd...

 

uglavnom ovaj sad u kompu glavni mi je spojen na ono bijelo koje ima 4 rupe, a ovaj jedan stock mi ima isto 4 rupe?

a utor je sa 3 siljka ...

hmm kak da sad spojim ta 2 kad nema nigdje prikljucaka vise

14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti
iz njega izdvojis 2 žice, crvenu i crnu ..
na MOLEX ukljucih crvenu u žutu a crnu u crnu pored te žute :D

rezultati su ko mene odlicni...
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

hmm de nemoj otic.. znaci imam 3 zice za utaknit a na kuleru mi je 4 utora

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Pregrijavanje PC-a - ljeti

Cek malo. Jel' ti imas ikakav problem ili ides po onome - sto ce biti, ako ce biti ?!?!

Ako ti se nista ne rusi, nema pregrijavanja i tocka.

Ionako nista nece krepati iz prve, druge, trece....

Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice