Neće boot screen

poruka: 29
|
čitano: 7.222
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
3 godine
offline
Neće boot screen

Nova konfiguracija , stara grafička. 

Intel i6 13600kf, gtx 1070, 32 gb ddr4, gigabyte b660i itx ploča. 

Palim, sve radi, grafička pokrene ventilatore i stanu kao na starom računaru iz kojeg je izvađena, upali se monitor i onda problem. Nakon par sekundi se ugasi jer nema signala. Šta bi mogao biti problem? Ima li itko slična iskustva?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Neće boot screen

To je matična za 12. gen procesora. Je li ima nadograđen UEFI na verziju s kojom podržava 13. gen procesora?

3 godine
offline
Re: Neće boot screen

Odradio prije sastavljanja. Zadnji bios, preko usb,a direktno. 

Napomena, kućište je lian li a4 h2o. Grafička ide preko risera pci-e 4 a ne direktno. Moguće je da to pravi problem. 

Jeli moguće da je u biosu postavljeno da slika ide preko matične a ne grafičke. A to ne mogu promjeniti jer mi procesor nema grafiku. Mada mislim da to nije moguće ali nisam 100%

Mislim da ću morati sve rasformirati i sastaviti onako na stolu i grafičku staviti direktno bez risera. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 19:59 (dovla1977).
15 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Odradio prije sastavljanja. Zadnji bios, preko usb,a direktno. 

Napomena, kućište je lian li a4 h2o. Grafička ide preko risera pci-e 4 a ne direktno. Moguće je da to pravi problem. 

Jeli moguće da je u biosu postavljeno da slika ide preko matične a ne grafičke. A to ne mogu promjeniti jer mi procesor nema grafiku. Mada mislim da to nije moguće ali nisam 100%

Mislim da ću morati sve rasformirati i sastaviti onako na stolu i grafičku staviti direktno bez risera. 

Tako bi bilo najbolje. Prije toga vidi druge video izlaze na grafičkoj i ulaze na monitoru. Pogledaj i s drugim kabelom kako radi, ako ga imaš. Vidi je li grafička dobro ubodena kao i naponski kablovi u njoj, ali i po matičnoj ploči. Sve pregledaj.

9 godina
online
Re: Neće boot screen

Ajmo prvo banalnije stvari isključiti... možeš li na monitoru birati koji signal da prima (ono source/input)? Možda si kopčao na DP a on traži DVI/HDMI ili tako neka kombinacija.

13 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

 risera pci-e 4

99 posto da ćeš dobiti sliku ako GPU spojiš bez risera.

9 godina
online
Re: Neće boot screen
Valentin17 kaže...

99 posto da ćeš dobiti sliku ako GPU spojiš bez risera.

 kopčao sam svašta preko svakakvih risera i nikad problema... pričam o 7-8 različitih ribon risera i kartica. Ne znači da nije, ali nije to prvo za provjeriti.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 20:12 (miki_the_pirat).
3 godine
offline
Re: Neće boot screen

Monitor je do sad bio spojen na tu grafičku na isti izlaz na staroj konfiguraciji. Isti kabel. Pri paljenju, upali se i monitor ali se ne pojavi bios....i onda se na monitoru pokaže poruka da nema signala i ugasi se. Sutra sve rastavljam i ponovo sastavljam. Probaću i sa drugom grafičkom. Možda moja zeza mada sam siguran 100% da je ispravna. Očistit ću i c-mos na ploči. 

9 godina
online
Re: Neće boot screen

potraži "source" tipku na monitoru... mijenjao si mbo... postoji neki default raspored kako signal ide po portovima kad se sve resetira.

mislim da prvo traži dsub ako ga ima pa onda dalje (ne znam točan raspored ali postoji)

Nisu ti se monitor i vga vjenčali pa kad ih premjestiš na drugu konfu da će raditi odmah kao i prije.

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.1.2023 20:34 (miki_the_pirat).
12 godina
offline
Re: Neće boot screen

Ja sam jednom skoro krenuo reistalirat sistem jer se pojavio boot screen i onda sve nestalo. Da bi shvatio da mi komp radi normalno, ali je odlučio da mu je glavni monitor tv spojen na HDMI, a ne monitor spojen na DVI i upalim Tv a kad tamo windowsi cijelo vrijeme čekaju da ja kliknem next .  

http://d-u-d.deviantart.com http://500px.com/Dado_D https://dariodrvodelic.wordpress.com/ https://www.flickr.com/photos/95774435@N02/?hide_photostream_welcome=1
15 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Odradio prije sastavljanja. Zadnji bios, preko usb,a direktno. 

Napomena, kućište je lian li a4 h2o. Grafička ide preko risera pci-e 4 a ne direktno. Moguće je da to pravi problem. 

Jeli moguće da je u biosu postavljeno da slika ide preko matične a ne grafičke. A to ne mogu promjeniti jer mi procesor nema grafiku. Mada mislim da to nije moguće ali nisam 100%

Mislim da ću morati sve rasformirati i sastaviti onako na stolu i grafičku staviti direktno bez risera. 

 -automatika mora odraditi svoje, tj ako raiser normalno radi, tad samo treba malo sačekati.. (kao nekoliko rebootova, ovisno koliko pokušaja je u biosu-automatici zadano) recimo možda minutu i tad se slika mora pojaviti na monitoru.

-naravno, mora biti spojeno napajanje + a pošto je raiser u pitanju možda on ne prenosi potrebnih 75w pciex utora (što koristi svaka gpu, jače koriste dodatne-direktne no sve koriste mbo-utor..) i postoji dobra šansa da direktno bez raisera radi.

-klasična procedura, koja je kod sklapanja novih komponenti već 'defaultno' uključena, no ponoviti se može uvjek, spojiš na stolu izvan kućišta kako si zamislio, samo mbo+cpu(+hladnjak)+ ram.. da ima gpu-vga to bi bio minimum, tj možeš i tako upaliti i vidjeti-ćuti alarm tj beep kod koji će javiti upravo to da nema gpu-vga.. tj ako izvadiš recimo ram, tad će alarm biti drugačiji ali tako 'na ćoravo' možeš potvrditi da mbo-cpu rade, da je taj dio ispravan (i da je vjerojatno problem u raiseru, napajanju ili vga.. ili spoj-adapter.. pa možda bolje sjedne u par vađenja-umetanja..).

-spojiti napajanje, na mbo 24+8, na gpu 8-6.. što gpu traži, ne razvodnicima nego čista grana ili napajanje mora biti adekvatno-jako, dovoljno..

 

-prije paljenja, isključena struja (prekidač na napajanju.. ili izvuči strujni kabel)... napraviš reset-clrcmos, jumperom koji je uvjek u blizini cmos-baterije oko sredine matične.. ako je teže pronaći pogledaš shemu mbo i to je uvjek označeno, + obično stoji dodatni jumper na 1-2-3 pinu koji za reset skineš i staviš na drugi-prvi par pinova nekoliko sekundi, vratiš nazad i tad upališ.. tad će resetiran bios obaviti sve + automatika će ako je 'pogrešna posavka' primjetiti i promjeniti port za vga-gpu.. nakon recimo minutu ili nekoliko sekundi.

-ali.. poneke serije mbo mogu doći s jumperom na reset poziciji, prije spajanja-paljenja je taj jumper potrebno staviti na pravu-radnu poziciju, tj tad nema paljenja jer se bios konstantno resetira.. i to služi (bezveze) za recimo 'pakiranje' .. ili više kao osigurač da osoba koja sklapa zna što radi, bilo je takvih serija mbo.. pa možda, provjeriti.

-kao i mogućnost da je nešto novo kao mbo-cpu-ram.. neispravno, oštećeno i sl. tj možda je mbo bila već korištena, možda serviser ili povrat, možda ima neke postavke koje će reset-cmosa riješiti a može biti i kvar.. tj ako nikako neće tad po beepkodovima i testom s minimumom zaključiš što bi moglo biti, tj mbo mora biti ispravna, cpu također.. tek tad beepkodovi mogu nešto reći, ako je nešto od tog u kvaru tad nema razlike kad npr izvadiš ram ili cpu.. i ako tako pokušaš upaliti neće biti razlike u alarmu.

-alarm, neke mbo imaju fixni mali pc-zvučnik, neke dodaš mali jumper-zvučnik.. ili ima display s brojem-kodom-slovima.. ili zeleno-crvene ledice koje barem nešto jave, tj svaka mbo ima nešto minimalno za takve alarm-poruke čime se približno može zaključiti gdje je problem, napajanje-ram-nešto treće.. i mora biti razlike kad nešto promjeniš, npr kad izvadiš ram.

 

-no ovo je dovoljno, kad nešto probaš i vidiš rezultat možeš probati korak dalje.. ili reklamirati kvar.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
3 godine
offline
Neće boot screen

Probao sam sve moguće izlaze sa grafičke na sve ulaze na monitoru. Ništa. I direktno grafičku na ploču bez risera. Isto. 

Sad vidim izašle b760i ploče, ista cijena. Sad mi krivo što nisam sačekao 10, 15 dana i uzeo sa novim čipsetom i nativnom podrškom za intel 13 gen.  

Probaću još jednom flash biosa. Možda prethodnu verziju. Jer na gigabyte stranici stoji da taj predzadnji bios podržava 13 gen ali treba instalirati neki driver ....jer bez njega crasha windows. Nemam pojma kako se to instalira ...pa sam zbog toga stavio zadnji bios. Za njega piše da je cheksum neki....i neka poboljšanja. Mislio sam da je po defoultu i on za 13gen ili sam se prevario. Što se tiče posta ne znam kako provjeriti jer nemam speaker na kućištu.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 10:05 (dovla1977).
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
online
Re: Neće boot screen

Ma mora to šljakati ako je sve ispravno. Možda je jednostavnije - imaš li pravo povrata unutar 15 dana (gdje, kad i kako si kupio... online ili u poslovnici?)

Probaj vratiti bios na F20... bez VMD drivera jer mislim (nisam siguran) da ga ne možeš instalirati bez win. Ima li ploča neke dijagnostičke LED-ice? Ja nisam vidio u manualu da ima pa samo provjeravam - na brzinu sam preskrolao manual.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 12:31 (miki_the_pirat).
13 godina
offline
Neće boot screen

Imati zvučnik je osnova i od toga treba krenuti, on se dobije uz kućište, a ne uz matičnu ploču. Njega treba pribaviti ili posuditi.

Onda treba početi sa zamjenom dijelova jedan po jedan dok ne proradi. Krenuti sa jednostavnijim kao npr. RAM memorija, probat negdje posuditi za test ili ako postoje dva modula, isprobati jedan po jedan,

ako je samo jedan modul, opet glupost napravljena kod nabavke dijelova jer postoji gubitak performansi bez dual channela, a i sada fali za test. Dalje posuditi neki noviji GPU za test, GTX 1070 je stara rapotarija i možda postoji neka nekompatibilnost, dalje kvar može biti i matična, a bome kad se gledaju novije generacije procesora muka za reći, i sam procesor. Eh, toliko nepozanica i tako je lako kad sve radi od prve. KF procesor je po meni glupost kupovati kad se ide na intel već, daš više malo pa imaš GPU za test, ovako si uštedio, a sada tek bude troška da to popraviš. Mislim da ti servis ne gine.

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 12:46 (Valentin17).
 
0 1 hvala 0
3 godine
offline
Re: Neće boot screen

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

13 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

Sretno.

9 godina
online
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

 Teško da je do grafičke ako radi na drugom kompu... nije to neki stari AMD pa da ne šljaka na novijim mašinama. Ja sam nedavno muku mučio sa mislim RX460 u office okruženju... sere pa sere dok 1050 radi savršeno

Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 16:01 (miki_the_pirat).
3 godine
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

 Pa koju si bios veziju stavio na ploču?

15 godina
offline
Re: Neće boot screen
renato1977 kaže...
dovla1977 kaže...

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

 Pa koju si bios veziju stavio na ploču?

 -važnije pitanje, kako je stavio bios ako ne može upaliti računalo.. tj za flashanje je potreban 'minimum' (da radi, boota..) a ako to radi tad u čemu je problem? .. tj njemu po opisu ne pali, ništa, mrak, ni boot, ni bios-post.. ništa, a tad nije ni mogao ništa s biosom, tj automatika može pokrenuti stikić no to se vidi na ekranu, radi ili ne radi.. tj postoji realna šansa da juzer samo misli da je stavio novi bios, odnosno dio juzera misli da je staviti stikić u usb utor jednako flashanju 'stavljanje' biosa.. ili drugi dio juzera koji recimo kad downloadaju bios i stave ga na desktop misle da je to to.. 'stavio na računalo' i sl. tj ne možemo znati koliko juzer o tome zna, što nam govori i što je stvarno probao-napravio kao moguć nesporazum-razumijevanje s osnovama računala.

 

-dio biosa u slučaju kad je takva razlika (nova jezgra-naponi-cpu..) traži da se prvo nadogradi na posljednju 'staru' verziju i s nje na novu, u pravilu nema povratka nazad (na starije) i sl. dok za win to često povežu s driverima i dodatnim soft-utilsom koji može služiti za ažuriranja pa i bios (ili ostale postavke, overclock, podešavanje led-lampica, itd..).

 

edit: odnosno, ako je stvarno fleshao bios i ako nakon tog nema ništa.. tad je možda napravio 'ciglu'.. bilo što može biti pogrešno i pravilo-upozorenje ostalima, ako fleshanje ne prođe, NE GASITI, NE RESTARTATI... nikad, dok to ne prođe ok, jer ako nije prošlo 100% tad možda nema idućeg paljenja-reseta (ovisi o (ne)sreći..) dok laptop u pravilu traži da je spojen na struju-ispravljač bez čeg flasher odbija nastavak (provjera kod paljenja..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2023 21:51 (ihush).
3 godine
offline
Re: Neće boot screen
ihush kaže...
renato1977 kaže...
dovla1977 kaže...

Sve znam. Ali sad sam u njemačkoj. Barem narednu godinu ako ne i više. Ploču sam kupio u radnji 100km udaljenoj. I ko zna kad ću opet ići tamo. Dvoumio sam se kf ili k....i odabir je pao. Probaću ponoviti flash biosa. 99% je do njega. Grafička će uskoro nova. Moguće i da je do nje, ali ispravno radi na drugom pc. Na kraju ako mi izvadi živce razbiću je i kupiti drugu. Upravo su izašle nove b760i i nisu ni skuplje od b660i. Koliko me živaca stoji što sam požurio 10 dana. A nisam znao da će izaći novi čipset tako brzo

 Pa koju si bios veziju stavio na ploču?

 -važnije pitanje, kako je stavio bios ako ne može upaliti računalo.. tj za flashanje je potreban 'minimum' (da radi, boota..) a ako to radi tad u čemu je problem? .. tj njemu po opisu ne pali, ništa, mrak, ni boot, ni bios-post.. ništa, a tad nije ni mogao ništa s biosom, tj automatika može pokrenuti stikić no to se vidi na ekranu, radi ili ne radi.. tj postoji realna šansa da juzer samo misli da je stavio novi bios, odnosno dio juzera misli da je staviti stikić u usb utor jednako flashanju 'stavljanje' biosa.. ili drugi dio juzera koji recimo kad downloadaju bios i stave ga na desktop misle da je to to.. 'stavio na računalo' i sl. tj ne možemo znati koliko juzer o tome zna, što nam govori i što je stvarno probao-napravio kao moguć nesporazum-razumijevanje s osnovama računala.

 

-dio biosa u slučaju kad je takva razlika (nova jezgra-naponi-cpu..) traži da se prvo nadogradi na posljednju 'staru' verziju i s nje na novu, u pravilu nema povratka nazad (na starije) i sl. dok za win to često povežu s driverima i dodatnim soft-utilsom koji može služiti za ažuriranja pa i bios (ili ostale postavke, overclock, podešavanje led-lampica, itd..).

 

edit: odnosno, ako je stvarno fleshao bios i ako nakon tog nema ništa.. tad je možda napravio 'ciglu'.. bilo što može biti pogrešno i pravilo-upozorenje ostalima, ako fleshanje ne prođe, NE GASITI, NE RESTARTATI... nikad, dok to ne prođe ok, jer ako nije prošlo 100% tad možda nema idućeg paljenja-reseta (ovisi o (ne)sreći..) dok laptop u pravilu traži da je spojen na struju-ispravljač bez čeg flasher odbija nastavak (provjera kod paljenja..).

 Samo želim saznat kako je fleshao bios..Njegov opis

3 godine
offline
Re: Neće boot screen

Ljudi. Ima uputstvo kako se radi. Znači skine se bios sa oficielne stranice. Zatim na usb stick prebaciš taj file i preimenuješ ga u gigabyte.bin. uzb prethodno formatirati u fat32. Usb ubaciš u utor koji je označen, tj piše bios pored njega. Na ploču ne treba biti ništa instalirano osim napajanja. A i ako je instalirano nema neku funkciju. Zatim pritisnr se tipka "q flash" i ako je sve ok treperi lampica pored tipke. To traje nekih 6, 7 minuta i kada se sve završi jednostavno se automatski ugasi. Tako je kod mene i bilo. Za svaki slučaj sam ostavio nekih 15min. I to je to. A provjeriti ne mohu jer neće bios da se pojavi na ekranu. 

Nisam idiot. Sastavio sam do sad bar 10 konfiguracija, imao sam nekih problema ali ne ovakav. 

Na stranim forumima vidim da za bios f20 koji podržava 13 gen treba instalirati wmd intel driver. A to mogu samo ako je na ploči 12 gen procesor, pa nakon instalacije windowsa instaliram taj wmd, pa onda update biosa na f20. I tek onda zamjena na novi procesor.  Kako normalno da nemam još jedan procesor jedina opcija je ova preko usb,a

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 0:05 (dovla1977).
14 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Ljudi. Ima uputstvo kako se radi. Znači skine se bios sa oficielne stranice. Zatim na usb stick prebaciš taj file i preimenuješ ga u gigabyte.bin. uzb prethodno formatirati u fat32. Usb ubaciš u utor koji je označen, tj piše bios pored njega. Na ploču ne treba biti ništa instalirano osim napajanja. A i ako je instalirano nema neku funkciju. Zatim pritisnr se tipka "q flash" i ako je sve ok treperi lampica pored tipke. To traje nekih 6, 7 minuta i kada se sve završi jednostavno se automatski ugasi. Tako je kod mene i bilo. Za svaki slučaj sam ostavio nekih 15min. I to je to. A provjeriti ne mohu jer neće bios da se pojavi na ekranu. 

Nisam idiot. Sastavio sam do sad bar 10 konfiguracija, imao sam nekih problema ali ne ovakav. 

Na stranim forumima vidim da za bios f20 koji podržava 13 gen treba instalirati wmd intel driver. A to mogu samo ako je na ploči 12 gen procesor, pa nakon instalacije windowsa instaliram taj wmd, pa onda update biosa na f20. I tek onda zamjena na novi procesor.  Kako normalno da nemam još jedan procesor jedina opcija je ova preko usb,a

 Odi u BIOS i stavi da ti je pci gen 3 pci express. Isto tako stavi da ti je primary boot na pci express a ne na auto.

mihi
3 godine
offline
Re: Neće boot screen

Da mogu ući onda nebi bio problem. Postavio bi first boot device i instalirao windows. I ja sumnjam da je moguće to jer mi je trenutno starija grafička. Na primjer kad ovo kućište ima 2 varijante. Sa riserom pci express 3 i 4. Ako je na 3 onda se u biosu mora postaviti na 3. Jer bude crni ekran. Niko nije napisao šta ako je grafička pci express 3. Možda je i do toga. Sad trenutno to ne mogu provjeriti dok ne dobijem novu grafičku. 

13 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Niko nije napisao šta ako je grafička pci express 3.

Ja jesam, pročitaj moj prvi post. Trebalo bi probati sa grafičkom karticom novije generacije, isto tako možda ti je RAM neispravan, možda ploča.

Hrpa stvari tu može bit, Gigabyte zna biti jako problematičan u tim stvarima također. Treba krenuti mijenjati komponente i zato serviser ne može biti svatko, već treba imati i znanje, ali i novac (možda vezu) da dobaviš duple komponente,

npr. ja to radim profesionalno i mogu doma sastavit tri takva računala, imam hrpu djelova koje mogu zamjeniti za test ili otići kod nekoga kome sam sastavio sličan PC i posuditi ga na jedan dan, nema tu prevelike pameti.

Valentin17 kaže...

 GTX 1070 je stara rapotarija i možda postoji neka nekompatibilnost

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 11:31 (Valentin17).
15 godina
offline
Re: Neće boot screen
dovla1977 kaže...

Ljudi. Ima uputstvo kako se radi. Znači skine se bios sa oficielne stranice. Zatim na usb stick prebaciš taj file i preimenuješ ga u gigabyte.bin. uzb prethodno formatirati u fat32. Usb ubaciš u utor koji je označen, tj piše bios pored njega. Na ploču ne treba biti ništa instalirano osim napajanja. A i ako je instalirano nema neku funkciju. Zatim pritisnr se tipka "q flash" i ako je sve ok treperi lampica pored tipke. To traje nekih 6, 7 minuta i kada se sve završi jednostavno se automatski ugasi. Tako je kod mene i bilo. Za svaki slučaj sam ostavio nekih 15min. I to je to. A provjeriti ne mohu jer neće bios da se pojavi na ekranu. 

Nisam idiot. Sastavio sam do sad bar 10 konfiguracija, imao sam nekih problema ali ne ovakav. 

Na stranim forumima vidim da za bios f20 koji podržava 13 gen treba instalirati wmd intel driver. A to mogu samo ako je na ploči 12 gen procesor, pa nakon instalacije windowsa instaliram taj wmd, pa onda update biosa na f20. I tek onda zamjena na novi procesor.  Kako normalno da nemam još jedan procesor jedina opcija je ova preko usb,a

 -prvi dio, opis kako se flesha.. i da si sve to napravio, da se računalo ponašalo 'po uputama'... to je važno reći, znati da si upravo to-tako napravio, jer možemo znati samo ono što napišeš a s takvim stvarima se ne nagađa na ćoravo.. jednostavno 'mi' ne možemo znati što 'druga strana' zna, proba, napravi.. a bez tog nema riješenja + rizik i mogući problemi. .. najvažnije, sve, novo, može biti neispravno kao i to što si našao neke upute ali recimo ne znaš da je važno znati i seriju-reviziju mbo-serije, obično na rubu uz utore ili u sredini kod naziva brand-mbo.. jer revizije se odnose na fizičke i generacijske promjene matične a to je prvi kriterij, tj sve mbo počinju s rev.1.0 .. i na gb stranicama kad otvoriš neku mbo imaš ispod naziva link-stranicu na ostale rev. ako postoje, npr 1.x ili 2.x 3.x .. to je važan kritrerij za flashanje biosa tj za download biosa-verzije + obično su i drugačije oznake samog biosa, tj verzijski broj od starije revizije je logično viši nego pandan novog biosa za noviju reviziju, npr 1.1 može biti na verziji 20F dok 2.1 može biti na verziji 6E i sl. Mada pogrešan bios u pravilu neće dozvoliti fleshanje jer postoji kontrola-provjera, to kao pravilo vrijedi samo kad je sve ispravno, kad radi.. kad posotji neki problem tad nema pravila da bilo što radi kao kad je ispravno.. pa ni kontrola verzije i sl.

-ponovo, novo može biti neispravno, bilo što od osnovnih-nužnih komponenti, cpu-mbo-ram.. ili mogućnost da starija gen. gpu zbog ovisnosti o kontroli napona koju mbo regulira i promjena za gen 2-3-4 može stvoriti problem ..

 

-instalacija intel drivera ne može biti odgovor.. tj driver bilo čega nema veze s time pali li se mbo-bios, bez diska, bez osa, bez bootmedija-installa, naprosto os-soft-driver nema veze ni sa čime, tj bios se pali i radi neovisno o nekom driveru, a potreba za driverom je tek kad recimo želimo pristupiti npr disku i trebamo noviji driver za chipset-kontroler, sata-nvme npr intel-RST i sl. .. driver nema veze s biosom, mada je sve povezano, ne može biti odgovor zašto ne pali-bios-post.. tj driver može biti odgovor samo nakon paljenja-posta za recimo install ili boot s diska ili korištenje ostalih mogućnosti-fičera kao boot s raznih medija, raid mod i sl. .. 

-driver, kao mogućnost da se iz osa jednako kao driver sve ostalo updatea, da pristupi biosu, uefi fičeri i fastboot pa bios više ne radi ništa u bootu neog sve prosljedi osu-driveru.. tad je driver potreban no tad si već u osu, upaljeno računalo.. ne dok je recimo na stolu bez ičega, samo mbo-cpu-ram-napajanje.. i mora paliti ako je ispravno, ako taj minimum ne pali tad naprosto imaš kvar pri čemu je moguće da bi novi-ispravan bios riješio problem .. i po navedenom za tu mbo bi to trebalo raditi, no posotoje bugovi, postoji razlika između trebalo bi i radi .. tj većina nikad ni ne treba takvu kombinaciju-spas, većina nikad ne flesha.. i moguće je da postoji neka greška-bug proizvođača ili razlika u seriji-reviziji pa i verziji biosa ili protokolu za fleshanje npr na koji usb port se tad mora priključiti stikić (kao i to da mora biti fat32.. jer je to stvar licenci, čitanje npr ntfs-a dok je fat32 besplatan-trajno i služi upravo takvoj kompatibilnosit..).

 

-roba kao mbo mora doći na tržište s odgovarajućom verzijom biosa, tj postoji lag-kašnjenje od recimo godine dana u tom lancu distribucije-proizvodnje do maloprodaje-kupca.. no većinu riješi distributer prije nego dođe u maloprodaju, različito od tog treba reklamirati mada to može biti problem ovisno o trgovcu ili čekanju-otezanju ovisno koliko je ta trgovina dobro logistički povezana s distibuterom-servisom i čitavim poslom supporta. Lakše je kad nisi jedini takav slučaj, kad im je to već rutina.. odnosno nema razloga vjerovati-misliti da si ti jedini-prvi, a tad je moguć drugi logički odgovorn, nešto je neispravno-kvar npr matična.. jer da je ispravno tad nema razloga da predviđen protokol flešanja ne prođe..

 

-na kraju se svede na to pitanje, kvar ili soft-opcija-verzija.. hw ili sw.

-ispravan minimum komponenti mora paliti, mora dati neki znak, beepcod ili led-display.. ispravna mbo će tako drugačije signalizirati alarm ako izvadiš ram ili gpu.. (za F seriju koja nema gpu) ili jesi li spojio odgovarajuće napajanje-kablove na mbo i gpu.. ispravna mbo to sve različito detektira i javi alarmom-oznakom ili led-statusom zeleno-crveno .. nešto. Ako te razlike nema tad je 99% kvar mbo .. a uzrok može biti i fleshanje koje nije prošlo ili je takva mbo već došla do tebe pa i to da je trgovac to već znao i prodao ono što ima pri ruci i sl.

-driver ne može biti dio te priče, ne može biti uzrok koji ne pali računalo-bios, driver može biti samo korak nakon paljenja kad se pali os a tad uređaj-komponenta radi ako os ima driver tj ako prepozna uređaj kao i logički uvjet da bi nešto koristio-bootao kao disk os jednostavno mora imati driver..

-drugi dio priče o driveru, kad je nešto novo, upravo nova serija mbo-chipseta.. tad win-installer nema uključen taj novi-najnoviji driver jer je do tad bio nepostojeći.. a winver-installer izlazi svakih 6mj, sad svakih godinu, aktualno 22h2.. tj ako u tom winver nema potrebnog intel drivera tad ga u instalaciji moraš dati osu-instaleru da bi instal nastavio tj vidio disk-storage kao uvjet za install i boot itd. i to vrijedi za novo-najnovije + riješava se dodavanjem drivera na usb stikić i učitavanjem kad do tog pitanja-problema dođe.. jednako kao da je u pitanju disketa-cd-medij, tj to nema veze s paljenjem računala kao ni recimo wlan-wifi driver koji može biti potreban za mrežu-internet, ali nije uvjet za paljenje.

 

-možda neki banalni-treći kvar, npr kartki spoj jumpera ili kontakta, npr powerbutton na kućištu ili žica do njega, možda neki usb port recimo svinut pin-kontakt koji radi kratki spoj.. zato se kad imamo sličan-takav problem sve što se može treba eliminirati-ukloniti-odspojiti, sve pa i kućište, na stolu, samo osnovno, mbo-cpu-ram-napajanje i pališ kratkospajanjem pina za power.. ako tad ne pali imaš kvar a uzrok može biti loše flashanje ili moguće u takvoj kombinaciji generacija gpu .. no za to bi dao 1% šanse, više da je mbo problem ili neki pin-spoj-kontakt i spajanjem na stolu bez ostatka to možda proradi jer je recimo lakše-dostupno dobro utisnuti kontakte, npr ram koji se tad može dobro utisnuti dok u kućištu ima uvijanja i nije isto kao kad je mbo na stolu a neki korisnik jednostavno ne utisne dovoljno jako-čvrsto takvu komponentu koja je nužna za rad.

-pc zvučnik, može biti zalemljen na mbo ili dodatni mali s pinovima za spajanje na mbo.. potreban za takve stvari tj beepkodove i osnovnu signalizaciju-razliku kako koju komponentu dodaš-ukloniš, ispravna mbo sve to vidi drugačije i tad ako se tako ponaša postoji šansa da je mbo ispravna (ili neki lcd display-status.. ista svrha, svaka mbo ima popis kodova, no nije ni važno koji kod što znači, važno je da na vađenje recimo rama daje drugi kod-alarm.. važno je da reagira različito, tad postoji šansa da je mbo ispravna, bez tog 99% neispravna bilo kvar ili fleshanje uzrok..).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Neće boot screen
Valentin17 kaže...
dovla1977 kaže...

Niko nije napisao šta ako je grafička pci express 3.

Ja jesam, pročitaj moj prvi post. Trebalo bi probati sa grafičkom karticom novije generacije, isto tako možda ti je RAM neispravan, možda ploča.

Hrpa stvari tu može bit, Gigabyte zna biti jako problematičan u tim stvarima također. Treba krenuti mijenjati komponente i zato serviser ne može biti svatko, već treba imati i znanje, ali i novac (možda vezu) da dobaviš duple komponente,

npr. ja to radim profesionalno i mogu doma sastavit tri takva računala, imam hrpu djelova koje mogu zamjeniti za test ili otići kod nekoga kome sam sastavio sličan PC i posuditi ga na jedan dan, nema tu prevelike pameti.

Valentin17 kaže...

 GTX 1070 je stara rapotarija i možda postoji neka nekompatibilnost

 Ma kakve graficke novije generacije, o cemu ti pricas? Ja sa svojom konfom na pci-e ver 4 testiram svakodnevno prastare grafe. Ako ja mogu upalit 8800GTS stvarno ne znam odakle ta nebuloza da grafa stara tri generacije izvodi radi toga. Pci-e je "backwards compatible" standard koji samo spusti propusnost na najvisi standard koji radi sa oba komada hardvera.

 

(Ne govorim o konfi pod "moj PC" to je davno updateano, trenutrno je tu ryzen 5800x3d)

Gamers Don't Die, They Respawn.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 15:30 (GimmieCorsair).
13 godina
offline
Re: Neće boot screen
GimmieCorsair kaže...

 Ma kakve graficke novije generacije, o cemu ti pricas?

Malo si ti toga testirao, bila je čak i ovdje na forumu tih slučajeva.

Uglavnom test je test, sve treba provjeriti i istestirati, lako je trkeljati bezveze.

ps. za konfu pod moj pc je i GTX 1070 prenova, tu je opet drugi problem.

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 18:40 (Valentin17).
13 godina
offline
Re: Neće boot screen
Valentin17 kaže...
GimmieCorsair kaže...

 Ma kakve graficke novije generacije, o cemu ti pricas?

Malo si ti toga testirao, bila je čak i ovdje na forumu tih slučajeva.

Uglavnom test je test, sve treba provjeriti i istestirati, lako je trkeljati bezveze.

ps. za konfu pod moj pc je i GTX 1070 prenova, tu je opet drugi problem.

 Sve je moguce, ali treba ici logikom i sansom. Ne ubadati nasumice. Najosnovnije bi bilo nabaviti procesor 12-te generacije te probati sa time ako nije uspio bios update. Isto tako je moguce da je nesto, zamisli, doslo pokvareno, statisticki puno relevantnije od toga sto govoris.

Kolega napisao sam da nije rijec o konfiguraciji pod moj PC, rijec je o x570 sistemu, ali ocito ne citate s razumjevanjem. Jos jedna pretpostavka u kojoj ste se zeznuli je da nisam testirao puno toga, ja se bavim servisom elektronike, da stvari budu gore specijaliziran za graficke kartice. Evo u prilogu samo nesto pacijenata koji su mi u "klinici" u ovom trenutnom vremenu, sem dvije legendarne koje rade stavljene u prvi plan oko jedne isto tako epske kartice kojoj jos moram rijesit jednu od dvije ploce. Nemojte skakati pretpostavkama tako brzo.
Pozz Gimmie

 

Sta bi ja znao o tome, ipak. Desilo se na forumu.

Gamers Don't Die, They Respawn.
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.1.2023 19:38 (GimmieCorsair).
3 godine
offline
Neće boot screen

Samo da javim , problem je apsolviran. Ubačena nova grafička i proradio iz prve. Znaći ipak je bio problem sa nekompatibilnosti gtx 1070. 

Moj PC  
1 0 hvala 1
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice