Komp crash

poruka: 22
|
čitano: 6.204
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Komp crash

pokušavam popraviti frendov komp već neko vrijeme, evo slijed događaja:

komp je star kojih 9 mjeseci i kroz to vrijeme sve radi normalno, jedan dan čovjek upali komp, koristi ga neko vrijeme i odjednom sve se izblokira i možeš samo gledati u nepomičnu sliku na ekranu
restarta komp, digne se sve dok ne dođe do loading windows XP i onda restart i tako ponovno i ponovno u nedogled
dođem ja do njega, gledamo po hardveru ništa se ne čini pokvareno, zaključimo da su se windowsi zblesirali, napravimo format c: i stavimo opet na komp XP i komp radi cca tjedan dana bez ikakvih problema, i onda opet se odjednom sve zamrzne i poslje restarta dođe do loading windows XP i onda restart i tako ponovno u nedogled
dofuram ja do njega svoj komp, i isprobam njegov procesor, rame, grafičku i HDD zasebno na mojem kompu, i moje komponente na njegovoj matičnoj i sve radi
opet format c:, reinstal XPa i sve radi noramlno kojih 3-4 dana i onda opet ista priča
nisam imao vremena to detaljnije ispitivati pa samo opet napravim format c: i reinstal XPa
naravno nakon nekog vremena sve se zamrze, ali frend ovaj put ne restarta komp već ga samo ugasi držanjem power tipke na kučištu, opet ga upali i windowsi se digu ali više ne može spremiti password za ADSL u onom dial-up prozoru, i Firefox mu se nakon svakog gašenja/paljenja kompa svaki put pokrene kao da ga je tek instalirao, tako to radi kojih 3 tjedna, a danas mu se kod paljenja samo čuo beeper, probao je još 2 put upaliti i isto se čuo samo beeper, onda sam ja nakon 30-40 min došao kod njega i sve je radilo normalno (osim spomenutih firefoxa i ADSL passworda)

konfiguracija je:
AMD Athlon64 X2 4000+ BOX, dual core, SckAM2
MB Gigabyte M52S-S37, sAM2, nVidia NF520, SATA II RAID, GLAN
DDR2 1GB PC6400 (800MHz), Kingmax
Powercolor Radeon X1950GT, 256MB DDR3, 256bit, TV-out, DVI
FORTRON 400W, HQ, PFC, 2 x 12V, 12cm fan
DVD+RW/-RW/RAM NEC AD-7201S, LabelFlash, SATA, bulk, black

I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Komp crash

Da nije do matične ili napajanja?

92% tinejđera sluša turbo folk. Ako si ti među onih 8% koji još uvijek slušaju pravu glazbu kopiraj si ovo u potpis. Gigabyte EP35-DS3 | Intel C2D E8200 @3.2 GHz | Gigabyte HD4850 | 2 GB Kingmax PC 6400 | Chieftec 550 W
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Komp crash

neka ga skenira sa spybotom i slicnim programima - inace koji antivirus koristi ?

Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis
15 godina
offline
RE: Komp crash
crystal6 kaže...

Da nije do matične ili napajanja?

 

mislim da nije u tome problem - to se i meni događalo - pa sam skuzio da mi antivirus (AVG) obrise neke datoteke u windowsima i onda komp odlazi u vjecno restartiranje - bio je jednom clanak o tome na bug online_u
Da se Facebook server sruši 90% mladih palo bi u tesku depresiju. Ako si u onih 10% koji bi im se smijali stavi ovo u potpis
16 godina
offline
Komp crash

od antivirusa ima Spybot i Comodo firewall

 

pogledat ću napajanje, matična mislim da nije jer su moja grafička, rami, hdd i procesor na njoj radili normalno

I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Komp crash

Kak je AmD mapisal problem je softverski,ili na netu pobere neki virus,ili ako koristi piratski softver možda mu neki crack sadrži virus.Kad mu ti trebaš to sam instalirati,lako je zaključiti da tvoj frend baš nema puno znanja o kompu,pa ga pitaj kaj sve skida sa neta i koje stranice posječuje.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Komp crash

Ok, evo nastavak priče.

Uzeo ja njegov komp k sebi doma da se malo igram s tim. Formatirao sam kompletni disk, napravio svježe particije (20GB za windowse i programe, a ostatak za druge stvari), provjerio disk na oštečenja i nije ih bilo. Očistio svu prašinu. Onda instalirao windowse, poinstalirao drivere, office i sl., od antivirusa comodo, nod32 i spybot, spojio se na net i odmah skinuo updejtove za njih, pokrenuo scan tek tolko da vidim i nije bilo nikakvih virusa ni ičeg sličnog. Malo surfao internetom, i tako je to radilo kojih 2-3h.

Onda sam počeo vraćati na hard sve njegove podatke koje sam ranije kopirao na svoj hard i provjerio ih od virusa (i izbrisao dva trojanca). I baš negdje kod pola posla zablokira komp, ja resetiram i sve opet radi noramlno (temp svih komponenti je bila normalna, znam jer sam pratio preko everesta).

Radilo još kojih 3 pa opet zablokirao. Restartam i odmah nakon pokretanja mi se pojavi poruka: vbshost.exe - Corrupt file

Restartam ja još jednom i više se wndowsi ne dižu već dolazi poruka: ...file is missing or corrupt: \WINDOWS\SYSTEM\rgaoem.fon...

Znači najvjerojatnije nisu virusi, jer sam sve podatke skenirao, a spomenuta kombinacija antivirusa na mom kompu radi super, a na internetu sam bio samo na lokalnim news stranicam i na forumu

idem sutra još jednom sve reinstalirati i ne ću intalirati ništa osim drivera pa da vidimo što će biti onda, a ako do tada nekom sine neka ideja...

 

btw. jel uobičajno da kad se uhvatiš za kučište i za recimo radijator da osjetiš na vrhovima prstiju kao da kroz njih ide struja, to sam opazio na više kompjutera u mojoj okolici, pa da možda nije strujna mreža u k...., ali ja nikad nisam imao nekih velikih problema s hardverom, a ni softverom

I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Komp crash

ja mislim da su u pitanju bad sectori na hardu ili nešt drugo u vezi harda

 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Komp crash

Ajde ti fino jedan memtest opali, da vidimo što kaže na memoriju... ovakve stvari, sa corruptanim fajlovima, dešavaju se kada je ili HDD otišao kvragu (a kažeš da si ga testirao i da je OK), ili memorija. Glasam za memoriju.

I thought my Uncle Tommy was wearing black socks, but when I looked at them closely, they were just very, very, very, very, very, very, very, very, very dark blue.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Komp crash

joj sad si me prisjetio na vrijeme kad sam imao svoj stari pentium 3... mislim da sam imao isti problem, isto sam tako instalirao windowse i na početku je dobro radilo i poslije isto crash i to sam par puta radio, pa sam zvao susjeda koji je isprobavao svoju grafu i procesor i opet ista stvar... zatim je komp završio na poravku i ako se dobro sjećam bio je problem ili u hardu ili u ramima.... sigurno jedno od tog dvoje

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Komp crash
ma ni sam ne znam što da više radim, pokušat ću još jednom napraviti disk check, a i probat ću staviti svoj hard u njegov komp i vidjeti kako će onda raditi (samo se nadam da mi ne sje... moje windowse jer ću onda nekome nešto napraviti, ako vidite u novinama naslove tipa: "Mladić doveo u komu više osoba bacavši im kompjuter u glavu, motiv nepoznat", nazovite novine i javite im pravi razlog, da opet ne okrive nasilne igre Smijeh)
I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.2.2009 2:20 (ZC_Someone).
16 godina
neaktivan
offline
Komp crash

To kaj osječaš da ti ide struja kroz prste znači da nemaš uzemljenje u svojoj strujnoj mreži.To ti baš nije zdravo,i nije do strujne mreže nego do instalacije struje u tvojoj kući.To baš nije dobro jer ti je cjelo kučište pod induciranim naponom koji se stvara u produžnom kablu kad kroz njega teće struja.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Komp crash

Moj glas ide takodjer na RAM,stavi Memtest86 neka se vrti preko noci pa onda dalje,bar da si siguran da nije memorija ako si vec hard testirao.

15 godina
offline
RE: Komp crash
ZC_Someone kaže...
ma ni sam ne znam što da više radim, pokušat ću još jednom napraviti disk check, a i probat ću staviti svoj hard u njegov komp i vidjeti kako će onda raditi (samo se nadam da mi ne sje... moje windowse jer ću onda nekome nešto napraviti, ako vidite u novinama naslove tipa: "Mladić doveo u komu više osoba bacavši im kompjuter u glavu, motiv nepoznat", nazovite novine i javite im pravi razlog, da opet ne okrive nasilne igre Smijeh)
 To sa seljenjem hardova uglavnom ne funkcionira zbog razlicitih drivera,vjerojatno ces dobiti jedan veliki BSOD...

EDIT: dvije moje poruke za redom,kriv sam,nije namjerno...
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.2.2009 16:12 (Kristyans).
15 godina
odjavljen
offline
RE: Komp crash
probaj instalirat windowse sa drugog cd-a, more bit da je cd smrdan i da ne kopira ona dva fajla kako treba... ako je cd ok onda je memorija neispravna... instaliraj sve ispočetka i bubni nešto zahtjevno da vrti (crysis il GTA4) i ako se sruši odma., ram ne valja.. ak nije ni ram kriv onda je definitivno disk neispravan
Intel Celeron D 3.09 gHz, 2 GB DDR400, GeForce 8400 GS 512, Seagate Barracuda 160GB + Seagate Barracuda 80GB, LG Flatron W1934S
16 godina
neaktivan
offline
Komp crash

Mene najviše vuče na kvar na HDD-u ili RAM-ima, ako imas neki rezervni disk spoji ga na jegovu matičnu, instaliraj winse pa vidi...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Komp crash

memtest86+ v2.11 nakon jednog PASS-a dao poruku PASS COMPLETE, NO ERRORS, PRESS ESC TO EXIT

 

njegov hard sam priključio na svoj komp (ultimate 64bit) i kod prvog pokretanja prije podizanja vindowsa je skeniralo disk i ispravljalo neke greške vjerojatno zbog spomenutih corrupt fajlova, nakon toga sam skenirao još jednom na errore i bad sectore i sve je bilo OK.

 

idem još probati staviti svoj prastari 20GB IDE HDD u njegov komp pa da vidim kako će raditi s njim

I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.2.2009 21:44 (ZC_Someone).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Komp crash

Ako je Memtest86+ v2.11 prošao, značilo bi da je ram u redu. To sa strujom na kućištu imam i ja jer mi fali uzemljenje. To uzemljenje možeš napraviti sam. Ako se komp resetira, odnosno ruši sam od sebe, postoji mogućnost da ga ruši antivirusni (pogotovo ako je NOD32 u pitanju u suradnji sa novim IE7). Probaj promjeniti antivirusni alat. Ali prije ponovne instalacije novih windoza vratimo se hardveru. Postoji mogućnost da je kernel pod direktivom instaliranog i cracanog antivirusa, pa ti zato ruši komp pri samom podizanju ko da je dobio srčani i samo se srušio, pa ponovno krenuo, pa srušio, pa tako unedogled. Probaj napraviti sljedeću stvar. Uzmimo npr. da je u pitanju matična ploča (mislim da si naveo da je Gigabytova uz koji si dobio  i CD. Pod rubrikom software na tom cd-u nalazi se podrubrika BIOS, instaliraj to i flešaj bios iz winowsa ukoliko je bios star nekoliko godina, uprotivnom odluči sam.). Nadalje, probaj promjeniti kablove u kućištu tako da HD spojiš na neki drugi đek, odvoji napajanja od HD-a i grafulje ukoliko su oni na istom vodu napajanja. Ako imaš pržilicu, i nju na odvojeni napon. Ja imam dva hd-a, dve pržilice i grafulju koja se napaja. Mjenjanjem redosljeda kablova i odvajanjem master hard diska od slejva koji su bili na istom vodu rasteretio sam napajanje na tom vodu (Fortron 300W). Od onda se situacija drastično promjenila

Zatim provjeri temperaturu northbridgea. Ako nakon pola do sat vremena nemožeš zadržati prste na hladnjaku, definitivno nekaj ne valja sa matičnom. Uzmi knjižicu od MB i provjeri da li su sve postavke na matičnoj onako kako preporučuje proizvođač. Meni osobno nije godinama radio četvrti slot za memoriju na matičnoj sve do flešanja biosa iz verzije F6 na verziju F11. No, matična slotove drukčije uzima u obzir, što ćeš vidjeti kasnije u everestu. Ići s instalacijom windoza u nedogled ne vodi nekom rješenju. Najvjerojatnije je napajanje ili hard ili memorija. Prije nego se primiš rada, drži ruke neko vrijeme cijev od radijatora ili slavinu. Vodi računa da nemaš ništa sintetičkog na sebi. Mislim da većinu tih stvari znaš, al eto probam pomoći. Usput, pogledaj jumpere na matičnoj, te vidi da nisi pomiješao žice plus. minus, ground na USB-u s prednje strane kućišta ukoliko ih posjeduješ. Ja sam svoje računalo kupio po komponentama i sam ga sastavio. Prva matična je bila mrtva, pa sam drugi dan dobio  zamjenu, i ta od onda radi (od 2003 godine). Ako si u međuvremenu riješio problem čestitam.

16 godina
offline
RE: Komp crash
hvala na savjetima,
antivirus nije krekan, već trial verzija, a ista stvar je bila dok je gore bio avast + ZA, i avira + comodo
IE verzija je 6
napajanje je navedeno fortronovo 400W i nema šanse da nije dovoljno jako, a nije ni potrgano jer s njim moj komp radi bez problema
razdvajanje vodova mogu probati, ali ne čini mi se da je to problem
temperatura svih komponenti je dobra, provjeravao sam
bios je flashan prije mjesec dana i koristim sve najnovije verzije drivera
jumper ima jedan i taj služi za reset CMOS-a
USBa s prednje strane (na moju žalost) nema, jer je kučište starije točno jedan dan od biblije

i mislim da je problem sveden na hard ili SATA konektore na matičnoj
trenutno koristim spomenuti 20GB hard koji se spaja preko IDEa i zadja dva dana komp radi cca 16h dnevno i sve radi normalno
a kad se riješim ispit na faksu (jeb... sociologija) idem probati spojiti svoj hard preko SATE na njegov komp pa da vidim kako će to raditi
I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Poruka je uređivana zadnji put pon 9.2.2009 18:52 (ZC_Someone).
16 godina
offline
Komp crash

uzrok je matična, ne rade SATA utori ili nešto povezano s njima, ubacio sam svoj novi hard i pokrenuo jednu malo zahtjevniju igru i zavšio u vječnom load screenu, probao još jednom s promjenjenim kabelom koji spaja matičnu i hard ali s istim rezultatom, a nakon restarta sam dobio poruku o nekoj corrupt sistemskoj datiteci

reinstalirao windowse tek tolko da probam opet i onda sam primjetio da intergrirani LAN gubi vezu s ruterom, znaći da više stvari ne radi

ali preko IDE je hard radio normalno zadnja 3 dana, i još uvijek radi

 

zahvaljujem se svima na prijedlozima i pomoći

I have a dream! I have a dream that one day I'll be able to see white girls and black girls, playing with each other!
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Komp crash

pozdrav svima...imam jedan problem kad surfam po netu nakon par sati odjednom mi se sam restartira komp....jel netko mozda zna zbog cega bi to moglo bit??

16 godina
offline
RE: Komp crash
paki123 kaže...

pozdrav svima...imam jedan problem kad surfam po netu nakon par sati odjednom mi se sam restartira komp....jel netko mozda zna zbog cega bi to moglo bit??

1. provjera temperature procesora i ostalih komponenti

2. provjera napajanja

3. provjera radne memorije

 

a i na viruse i slicnu gamad

There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't.
Poruka je uređivana zadnji put pet 4.12.2009 13:19 (ZC_Someone).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice