Hitachi 500 gb i windows

poruka: 4
|
čitano: 1.445
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Hitachi 500 gb i windows
pitanje

Kupio sam novi kom i hard od 500 gb. Imam windows home edition iz 2003. Kada sam ga instalirao properties mi kaže da imam 130 gb

a ne 500. prodavač mi je rekao da moram instalirati i sp 2 jer kao windowsi su iz 2003. nije mi jasno zašto ali ja sam to učinio ali opet ista stvar. Ima li kokakvu ideju što da napravim. Bios ga prepoznaje kao 500 gb.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Hitachi 500 gb i windows
prihvaćeno rješenje

Trebaš na nepatricioniranom dijelu diska napraviti novu patriciju. Kako ćeš to napraviti pročitaj ovdje:

Kako koristiti Disk Management (Upravljanje diskovima) za konfiguriranje osnovnih diskova u sustavu Windows XP 

 

Kako koristiti Disk Management?
Da biste pokrenuli Disk Management:

1. Prijavite se na računalo kao administrator ili član grupe administratora.
2. Kliknite Start, a zatim Run (Pokreni) te upišite compmgmt.msc i kliknite OK (U redu).
3. U stablu konzole kliknite Disk Management (Upravljanje diskovima). Otvorit će se prozor Disk Management. U grafičkom pogledu i pogledu popisa prikazat će se vaši diskovi i jedinice. Da biste prilagodili prikaz diskova i jedinica u gornjim i donjim oknima prozora, pokažite na Top (Vrh) ili Bottom (Dno) na izborniku View (Prikaz), a zatim kliknite željeni prikaz.

NAPOMENA: Microsoft preporučuje da prije bilo kakvih promjena na diskovima ili jedinicama izradite sigurnosnu kopiju sadržaja diska.

Kako stvoriti novu particiju ili novi logički pogon?
Da biste stvorili novu particiju ili logički pogon na osnovnom disku:

1. U prozoru Disk Management (Upravljanje diskovima) provedite jedan od sljedećih postupaka, a zatim nastavite s drugim korakom: • Da biste stvorili novu particiju, desnom tipkom miša kliknite nedodijeljeni prostor na osnovnom disku na kojem želite stvoriti particiju, a zatim kliknite New Partition (Nova particija).
• Da biste stvorili novi logički pogon na proširenoj particiji, desnom tipkom miša kliknite slobodni prostor na proširenoj particiji na kojem želite stvoriti logički pogon, a zatim kliknite New Logical Drive (Novi logički pogon).
2. U čarobnjaku za nove particije kliknite Next (Dalje).
3. Odaberite vrstu particije koju želite stvoriti – Primary partition (Primarna particija), Extended partition (Proširena particija) ili Logical drive (Logički pogon) – a zatim kliknite Next (Dalje).
4. Navedite veličinu particije u okviru Partition size in MB (Veličina particije u MB), a zatim kliknite Next (Dalje).
5. Odaberite želite li ručno dodijeliti slovo pogona, dopustiti da sustav automatski označi pogon ili uopće ne želite dodijeliti slovo pogona novoj particiji ili logičkom pogonu, a zatim kliknite Next (Dalje).
6. Navedite opcije formatiranja na neki od sljedećih načina: • Ako ne želite formatirati particiju, kliknite Do not format this partition (Ne formatiraj ovu particiju), a zatim kliknite Next (Dalje). 
• Ako želite formatirati particiju, kliknite Format this partition with the following settings (Formatiraj ovu particiju uz sljedeće postavke), a zatim provedite sljedeći postupak u dijaloškom okviru Format (Formatiranje): a. U okvir Volume label (Ime jedinice) upišite naziv jedinice. Ovaj korak nije obavezan.
b. U okviru File system (Datotečni sustav) kliknite datotečni sustav koji želite koristiti. 
Možete promijeniti veličinu alokacijske jedinice diska i zatim navesti želite li provesti brzo formatiranje ili omogućiti sažimanje datoteka i mapa na jedinicama sa sustavom NTFS.
Kliknite Next (Dalje). 
7. Provjerite jeste li sve opcije ispravno postavili, a zatim kliknite Finish (Završi).
Bit će stvorena nova particija ili logički pogon koji će se pojaviti na odgovarajućem osnovnom disku u prozoru Disk Management. Ako ste u koraku 6 odabrali formatiranje jedinice, sada će započeti postupak formatiranja.

Kako formatirati osnovnu jedinicu?
Da biste formatirali particiju, logički pogon ili osnovnu jedinicu: 1. U prozoru Disk Management (Upravljanje diskovima) desnom tipkom miša kliknite particiju ili logički pogon koji želite formatirati (ili ponovo formatirati), a zatim kliknite Format (Formatiraj).
2. U dijaloški okvir Format (Formatiranje) upišite naziv jedinice u okvir Volume label (Ime jedinice). Ovaj korak nije obavezan.
3. U okviru File system (Datotečni sustav) kliknite datotečni sustav koji želite koristiti. Ako želite, možete promijeniti veličinu alokacijske jedinice diska, navesti želite li provesti brzo formatiranje ili omogućiti sažimanje datoteka i mapa na jedinicama s datotečnim sustavom NTFS.
4. Kliknite OK (U redu).
5. Kliknite OK (U redu) kada se od vas zatraži formatiranje jedinice. Započet će postupak formatiranja.

Kako pogledati svojstva osnovne jedinice?
Da biste pogledali svojstva particije ili logičkog pogona:

1. U prozoru Disk Management (Upravljanje diskovima) desnom tipkom miša kliknite željenu particiju ili logički pogon, a zatim kliknite Properties (Svojstva).
2. Kliknite odgovarajuću karticu da biste pogledali odgovarajuće svojstvo.

Kako izbrisati particiju ili logički pogon?
Da biste izbrisali particiju ili logički pogon:

1. U prozoru Disk Management (Upravljanje diskovima) desnom tipkom miša kliknite particiju ili logički pogon koji želite izbrisati, a zatim kliknite Delete Partition (Izbriši particiju) ili Delete Logical Drive (Izbriši logički pogon).
2. Kliknite Yes (Da) kada se od vas zatraži potvrda brisanja particije ili logičkog pogona. Particija ili logički pogon bit će izbrisani.

Važno• Kada izbrišete particiju ili logički pogon, brišu se svi podaci koji se na njima nalaze, kao i sama particija ili logički pogon.
• Nije moguće izbrisati sistemsku particiju, particiju s koje se pokreće sustav ili onu koja sadrži aktivnu straničnu datoteku.
• Nije moguće izbrisati proširenu particiju, osim ako je prazna. Potrebno je izbrisati sve logičke pogone na proširenoj particiji da biste mogli izbrisati samu proširenu particiju.

Otklanjanje poteškoća
Disk Management prikazuje opise statusa u grafičkom prikazu i u stupcu Status u prikazu popisa da biste bili obaviješteni o trenutnom statusu diska ili jedinice. Opisi statusa pomoći će vam da utvrdite i otklonite poteškoće sa zatajenjem diskova i jedinica. Slijedi djelomičan popis opisa statusa diskova i jedinica:

• Online (Na mreži)
Ovo je uobičajen status diska kada mu se može pristupati i kada ispravno funkcionira. 
• Healthy (Ispravan)
Ovo je uobičajen status jedinice kada joj se može pristupati i kada ispravno funkcionira. 
• Unreadable (Nečitljiv)
Disku nije moguće pristupiti jer je došlo do kvara hardvera, oštećenja ili ulazno-izlaznih pogrešaka. 
Da biste otklonili ovaj problem, ponovo pokrenite računalo ili ponovo skenirajte disk da biste mu pokušali vratiti status Online (Na mreži). Da biste ponovo skenirali disk, otvorite Computer Management (Upravljanje računalom), a zatim kliknite Disk Management (Upravljanje diskovima). Na izborniku Action (Akcija) kliknite Rescan Disks (Ponovo skeniraj diskove). 


Poruka je uređivana zadnji put sri 22.10.2008 0:16 (klimama).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
RE: Hitachi 500 gb i windows
matro1 kaže...

Kupio sam novi kom i hard od 500 gb. Imam windows home edition iz 2003. Kada sam ga instalirao properties mi kaže da imam 130 gb

a ne 500. prodavač mi je rekao da moram instalirati i sp 2 jer kao windowsi su iz 2003. nije mi jasno zašto ali ja sam to učinio

Tvoji Windowsi imaju samo SP1, a tek je SP2 donio podrsku za 48-bitno adresiranje, sto znaci da su Windowsi prije toga upotrebljavali 28-bitno adresiranje na diskovima. A 28-bitnim adresiranjem mozes adresirat tek oko 130 GB. Eto zasto.

matro1 kaže...

ali opet ista stvar. Ima li kokakvu ideju što da napravim. Bios ga prepoznaje kao 500 gb.

Prilikom instalacije Windowsa napravio si jednu particiju od oko 130 GB - jasno je onda da ti Windowsi nece iz cista mira prikazati particiju od 500 GB. Klimama ti je napisao vazne stvari - u osnovi moras napraviti jos jednu particiju od preostalog prostora.
15 godina
neaktivan
offline
Hitachi 500 gb i windows
autorov komentar

Hvala ljudi, pošto je novi kompjutor, a ja ga nisam sastavljao sam nosim ga sastavljaču sa vašim prijedlogom, hvala.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice