Plaće u ICT tvrtkama izdvojena tema

poruka: 734
|
čitano: 567.151
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
jurica1001 kaže...

I nisam rekao da hocu 90%, nego 20% - 30% mog rada, i da izmislio sam te brojke, ali smatram da toliko zasluzujem. Ne, necu toliko dobiti jer trziste smatra da ja to ne zasluzujem. Trziste smatra da radnik u Konzumu ne zasluzuje vise od 3000kn. Jel to fer i pravedno? Nije. E PA O TOME VAM PRICAM. Kuzim zasto je to to tako.

 

I kuzim da je tvrtka prije vec izgradena,  ali to nije razlog da oni uzimaju toliki dio zarade. Kuzim ja da dionicari trebaju dobiti svoj dio kolaca. Ali smatram da u vecini firmi taj njihov dio je prevelik. Opet, kuzim zasto je to tako, to je moje misljenje koje ne mora nuzno imati neku potporu u ekonomskom smislu, to kazem iz moralnih razloga. Drustvo omogucuje dionicarima da imaju ogromnu zaradu. I smatram da bi drustvu (i radnicima) se trebalo zbog toga vracati veca zarada nego sto je dobe trenutno.

 Konzum je i ovako pred bankrotom, dakle ne moze placati radnike vise. A ako ti mislis da zaraduju malo slobodno im kada dodes u Hrvatsku ostavi 1000 kuna.

 

Ali mislim najfascinantije mi je kod tebe sto ti ne bi bio poslodavac na slobodnom trzistu jer "te to ne zanima" ali naravno smatras se prozvan govoriti kako je sistem namjesten spram poslodavaca i kako bi drustvo trebalo oporezovati bogate vise iako npr top 1% u US placa 30% income tax, a 47% ljudi ne placa federal income tax. I sto je najbolje zaradujes vise od 97% ljudi na planetu, ali jos nisi zadovoljan svojom placom... ali poslodavci su pohlepni. :D

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
jurica1001 kaže...

 

 Shvacam i sve to sto velis je istina (iako nedostatak stresa ne mora biti, ovisi o firmi, ali slazem se da posao nosi manje stresa ako je stabilan, ali cesto opet nosi i vise stresa jer imas hrpu deadlineova koje si mozda nebi zadao da si sam sebi sef). Hocu reci da u postotku radnik dobije premali dio zarade. Ne kazem da treba biti 80% - 90%, ali kazem da treba biti vise od 10%, barem 20% - 30%.

 

Sada sam u Irskoj, prije toga sam radio oko 13 godina u RH, veći dio vremena kao zaposlenik i par godina kao slobodnjak.

Živim od rada na softveru.

Stres zbog rokova je smijurija u odnosu na situaciju kada moraš od krkana, njegovog rođe i njihovih pajdaša iskamčiti pare koje si pošteno zaradio. I kada to traje mjesecima.

Vještine pregovaranja su najbitnije u svemu. Možeš imati tim od 50 lumena s doktoratima, ali to niti čune ne vrijedi ako ne znaju prodati to na čemu rade.

One koji znaju prodati, te najviše plaćaš. Tu nije niti bitno koju su školu završili, niti na koju se stranu češljaju, nego znaju li svoj posao ili ne.

Tek nakon toga dolaze svi ostali.

 

Tvrtka za koju sada radim nema svoj proizvod, nego razvijamo software za druge. Postotak moje bruto satnice u odnosu na ono što se naplati klijentu je u tih tvojih 30%.

Jesam li zadovoljan s time? Pa naravno da nisam.

Zaposlenik uvijek misli da treba biti više plaćen. Na meni je da se dovedem u bolju poziciju za pregovaranje.

Ali to također znači i puno više odgovornosti od programerskog dr*kanja po softveru.

 

Poslovi na kojima radimo su usko specijalizirani, pa se zbog toga u nekoliko stvari ovo razlikuje od ostatka IT svijeta.

Trenutno prolazim kroz obuku i od 6 mjeseci na radnom mjestu, oko 4 i pol mjeseca sam čisti trošak jer ne donosim zaradu.

Također zbog specifičnog tržišta za koje radimo (serveri), cijene licenci softvera i hardverskih alata su vrtoglave.

Nemamo odjel prodaje i to je također rijetkost. Dakle, 90% tvrtke su inženjeri. To je ono na što ti ciljaš.

 

Da sam u nekoj firmi gdje se radi na razvoju vlastitog proizvoda (sve u kojima sam prije radio bile su takve), zbog dodatnih troškova i još većih ulaganja moj bruto postotak bio bi manji.

Istovremeno, gledano po postotcima nije jednako radiš li na dr*kanju po web frejmvrcima i mobilnim aplikacijama, ili na razvoju uređaja za "aerospace" industriju.

Ovi prvi danas manje koštaju i relativno su lako zamjenjivi, ove druge plaćaš više jer je njihova obuka skupa. Ali i dalje sve njih plaćaš manje nego one koji znaju prodati.

 

Ako si se doveo u poziciju da ti je stres zbog rokova bitna stavka i da zbog toga tražiš veću plaću, onda ti ne vrijedi kukati o tome na nekom forumu.

Pare ti neće umanjiti stres i sačuvati zdravlje.

Poruka je uređivana zadnji put ned 19.3.2017 20:54 (Djuro von Prekoplotovich).
16 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

ma koliko mi bile smijesne ove price da je stresnije imati deadline nego biti poduzetnik moram spomenuti jednu stvar:

startups -  ima ih ok, ali dosta ih je shit u stilu da daju ljudima shit place ali im prodaju maglu kako ce se obogatiti na IPO...

a doista cesto ljudi rade kao da je firma njihova, a na kraju ako firma ode za neku sitnu lovu raspodjela love je takva da dobijes 0$.

Ali ono ako si pametan i malo se raspitas kako se stvari krecu lagano je izbjeci ovo, ali opet ako si mlad i naivan mozes lagano potrositi 3g karijere na 50 satne radne tjedne za placu ispod place u "normalnoj" firmi :/

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Milim da je glupost da u HR nema programera. itekako ih ima samo sto bi svi gotovog, pocetnik, junior ali da je radio tolko i tolko u tome i tome..nitko ne bi ulozio u programera. ulozi pa ces ga imati.

Mislim da u HR ima vise nego dosta programera.. 

Ja kad sam se zaposlajvala u doba krize vele da je na jedno radno mjesto bilo preko 100 njih prijavljeno, oke puno njih otpadne zato sto su ne znam zavrsii ekonpmiju ili neki tecak i ostane 20tak ovih s bas tehnickih fakulteta...pa i to je vise no dvoljno, sto ne?

Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Milim da je glupost da u HR nema programera. itekako ih ima samo sto bi svi gotovog, pocetnik, junior ali da je radio tolko i tolko u tome i tome..nitko ne bi ulozio u programera. ulozi pa ces ga imati.

Mislim da u HR ima vise nego dosta programera.. 

Ja kad sam se zaposlajvala u doba krize vele da je na jedno radno mjesto bilo preko 100 njih prijavljeno, oke puno njih otpadne zato sto su ne znam zavrsii ekonpmiju ili neki tecak i ostane 20tak ovih s bas tehnickih fakulteta...pa i to je vise no dvoljno, sto ne?

Prvo je pitanje što znači "uložiti".

Jedno je od nule (ako, karikiram, od prodavačice u Konzumu trebaš napraviti programera to gadno košta), drugo od juniora.

Firme traže ljude, naravno da im je puno prihvatljivije naći iskusnog nego od juniora napraviti mid/senior. Ali u situacijama kad se krene u izbor (a koje su najčešće kad je "hitno") jako je teško definirati što je i kako potrebno te na koji način "izvući" pravog.

15 godina
online
Re: Plaće u ICT tvrtkama

I tamam kad ga isprofiliraš ode vani. Iako mu daš plaću dobru za hrv standarde, no vani je ipak bolje.  

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama

Ali to je onda njihov problem ako idu na 'hitno' i onda neces dati oglas da trazis juniora, nego seniora...a stave da hoce juniora sa znajem toga i toga, zasto..pa da ga manje plate. meni je to mućki.

Stvar je da ti niti jedan fakultet ne daje znanje programiranja, vec vise manje naucis ako se sam potrudis sa strane jos. to je na pojedincu. i stoga stoji da i ne moras zarsiti nikakav fakultet...(?!)

ako znas neke osnove i znas logicki rijesiti par jednostavnijih zadataka, to je po meni oke za juniora u kojeg moras uloziti/ulagati i kojeg ces platiti cca 5-5.5k u probnom roku..

no izljavljivati kako manjka programera je najveca glupost...a dobar programer se ne rađa, nego stvara

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.3.2017 9:18 (danijela).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
plavi08 kaže...

I tamam kad ga isprofiliraš ode vani. Iako mu daš plaću dobru za hrv standarde, no vani je ipak bolje.  

 i što to sad znači..ipak necemo ulagati u programere jer ce oni otici van..

15 godina
online
Re: Plaće u ICT tvrtkama

Ne ne. Nisam to mislio. Upravo suprotno, treba ulagati. Pružiti ljudima bolje uvjete i pri tome ne msilim isključivo na plaće.

 

Sam sam naveo na što se žale naše firme.

16 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Ali to je onda njihov problem ako idu na 'hitno' i onda neces dati oglas da trazis juniora, nego seniora...a stave da hoce juniora sa znajem toga i toga, zasto..pa da ga manje plate. meni je to mućki.

Stvar je da ti niti jedan fakultet ne daje znanje programiranja, vec vise manje naucis ako se sam potrudis sa strane jos. to je na pojedincu. i stoga stoji da i ne moras zarsiti nikakav fakultet...(?!)

ako znas neke osnove i znas logicki rijesiti par jednostavnijih zadataka, to je po meni oke za juniora u kojeg moras uloziti/ulagati i kojeg ces platiti cca 5-5.5k u probnom roku..

no izljavljivati kako manjka programera je najveca glupost...a dobar programer se ne rađa, nego stvara

U poslu je bitan omjer prihoda i troškova. Ako je junior dovoljan, to je super, no rijetko kad je.

Tu onda nastaje problem školovanja - ako ga plaćaš i daš ugovor o refundiranju troškova u slučaju prekida radnog odnosa, onda si "zločest". Ako tražiš seniora, onda si opet "zločest". A realo sam formalni studij je najmanje bitan.

Fali li ljudi? Fali. Iz prve ruke.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Old Iggy kaže...
danijela kaže...

Ali to je onda njihov problem ako idu na 'hitno' i onda neces dati oglas da trazis juniora, nego seniora...a stave da hoce juniora sa znajem toga i toga, zasto..pa da ga manje plate. meni je to mućki.

Stvar je da ti niti jedan fakultet ne daje znanje programiranja, vec vise manje naucis ako se sam potrudis sa strane jos. to je na pojedincu. i stoga stoji da i ne moras zarsiti nikakav fakultet...(?!)

ako znas neke osnove i znas logicki rijesiti par jednostavnijih zadataka, to je po meni oke za juniora u kojeg moras uloziti/ulagati i kojeg ces platiti cca 5-5.5k u probnom roku..

no izljavljivati kako manjka programera je najveca glupost...a dobar programer se ne rađa, nego stvara

U poslu je bitan omjer prihoda i troškova. Ako je junior dovoljan, to je super, no rijetko kad je.

Tu onda nastaje problem školovanja - ako ga plaćaš i daš ugovor o refundiranju troškova u slučaju prekida radnog odnosa, onda si "zločest". Ako tražiš seniora, onda si opet "zločest". A realo sam formalni studij je najmanje bitan.

Fali li ljudi? Fali. Iz prve ruke.

 Objasni? mislim da je normalno ako te se skoluje i platiti ti se nesto da nemos otkazati ugovor ukoliko ne vratis troskove, tako je meni bilo ...2 godine mi je bilo da ne mogu dati otkaz. to je najnormalnija star. ako trazis seniora si zlocest?? ne kuzim..

zloces si jedino u slucaju ako u junioru  trazis znanja seniora i naravno placas ga ko juniora...

objasni kako fali ljudi? kakvih ljudi, fali juniora sa znanjem seniora to da (?!?)  jer nisu ljudi ludi bas..

16 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...
Old Iggy kaže...

U poslu je bitan omjer prihoda i troškova. Ako je junior dovoljan, to je super, no rijetko kad je.

Tu onda nastaje problem školovanja - ako ga plaćaš i daš ugovor o refundiranju troškova u slučaju prekida radnog odnosa, onda si "zločest". Ako tražiš seniora, onda si opet "zločest". A realo sam formalni studij je najmanje bitan.

Fali li ljudi? Fali. Iz prve ruke.

 Objasni? mislim da je normalno ako te se skoluje i platiti ti se nesto da nemos otkazati ugovor ukoliko ne vratis troskove, tako je meni bilo ...2 godine mi je bilo da ne mogu dati otkaz. to je najnormalnija star. ako trazis seniora si zlocest?? ne kuzim..

zloces si jedino u slucaju ako u junioru  trazis znanja seniora i naravno placas ga ko juniora...

objasni kako fali ljudi? kakvih ljudi, fali juniora sa znanjem seniora to da (?!?)  jer nisu ljudi ludi bas..

Nije "normalno" već se mora pokriti ugovorom na koje neki ne pristaju, a onda se vrtiš u krug.

Ako tražiš seniora si zločest jer "nitko ne želi zaposliti juniore".

Nitko normalan u junioru ne traži znanja seniora, no isto tako juniori moraju znati zašto su lošije plaćeni i zašto njihov angažman dodatno košta u pozadini.

Fali juniora, seniora, svega. Dosta firmi traži ljude, malo toga se nalazi.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Old Iggy kaže...

Nije "normalno" već se mora pokriti ugovorom na koje neki ne pristaju, a onda se vrtiš u krug.

Ako tražiš seniora si zločest jer "nitko ne želi zaposliti juniore".

Nitko normalan u junioru ne traži znanja seniora, no isto tako juniori moraju znati zašto su lošije plaćeni i zašto njihov angažman dodatno košta u pozadini.

Fali juniora, seniora, svega. Dosta firmi traži ljude, malo toga se nalazi.

 Gledajući poslove tu i tamo vidim sto stoji u oglasima za Juniora, meni je to nebuloza.

I ima podosta oglasa bas za juniore mi se cini.

Ti si poslodavac? i dobro koliko ih se javlja na jedan oglas za nekog tvog programera i u cemu je problem, sto se hoces reci ne javlja ljudi uopce ili juniori ne mogu zadovoljiti tvoje 'kriterije'?

14 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

Moj PC  
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...
Old Iggy kaže...

Nije "normalno" već se mora pokriti ugovorom na koje neki ne pristaju, a onda se vrtiš u krug.

Ako tražiš seniora si zločest jer "nitko ne želi zaposliti juniore".

Nitko normalan u junioru ne traži znanja seniora, no isto tako juniori moraju znati zašto su lošije plaćeni i zašto njihov angažman dodatno košta u pozadini.

Fali juniora, seniora, svega. Dosta firmi traži ljude, malo toga se nalazi.

 Gledajući poslove tu i tamo vidim sto stoji u oglasima za Juniora, meni je to nebuloza.

I ima podosta oglasa bas za juniore mi se cini.

Ti si poslodavac? i dobro koliko ih se javlja na jedan oglas za nekog tvog programera i u cemu je problem, sto se hoces reci ne javlja ljudi uopce ili juniori ne mogu zadovoljiti tvoje 'kriterije'?

Oglasi za posao? Ozbiljno? Rijetko je kad to interesantno osim za baš prave juniore.

Poslodavci znaju trpati svašta, no to nije samo naš problem, a i svjesni su da to neće dobiti (zato je samo stvar pregovaranja i stvarno definiranje okvira i potreba).

Teško se ljudi nalaze, posebno privatnim kanalima (koji su najpouzdaniji). Oglasi su često mačak u vreći.

Nedavno smo zapošljavali juniore, trajalo je podosta, nekako smo se snašli. Znam za još par firmi koje traže...

14 godina
neaktivan
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Hm kaj fali klasicnom oglasu i na temelju par jednostavnijih zadataka vrsis eliminaciju? onda pozoves covjeka, vidis ga u zivo jel ti djeluje freaky ili normalno zna razgovarat ?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

 logično je da imaš neko predznanje, al pazi mene je pred 3 godine zavod uputio na oglas za stručno osposobljavanje gdje su tražili od mene da naučim neke frameworke kako bi me uzeli na stručno. Normalno da im se više nikad nisam javio. Taj isti oglas je bio objavljen više od godinu dana. Jadan onaj kojeg su uzeli.

nemam za potpis
9 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

 

Ja sam početnik, trenutno se učim programiranju, i htio bih se bavit android ili ios developmentom, ali kad vidim ovakve oglase (a velika većina ih je takvih) dode mi da odustanem i posvetim se trenutnoj karijeri (prodaji) koju radim samo da radim, a već imam 27god u guzici i vrijeme mi leti...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
tenac kaže...
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

 logično je da imaš neko predznanje, al pazi mene je pred 3 godine zavod uputio na oglas za stručno osposobljavanje gdje su tražili od mene da naučim neke frameworke kako bi me uzeli na stručno. Normalno da im se više nikad nisam javio. Taj isti oglas je bio objavljen više od godinu dana. Jadan onaj kojeg su uzeli.

 Ja evo zavrsih FER, racunarstvo(nije bolonja tako da ne znam,mozda to sad uce???) i tamo te nitko nije ucio navedenom , bilo je samo imas labos, zadatak, snađi se, a programski jezik koristi koji zelis, najcesce sam birala C# a ne javu i eto zavrsis fax, o javi neke bezveze znam, tako da eto ja nemam apsolutni nikakvo iskustvo niti predznanje navedenih platformi..a programiram kojih 5 godina u nekom prastarom jeziku ,proceduralnom! jer je veliki sustav pa se ne moze tako lako prebacit na nesto novije, plus u zadnje vrijeme sam opet u C# jer eto krecemo se prema modernizaciji :D

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Hacknwack kaže...

Ja sam početnik, trenutno se učim programiranju, i htio bih se bavit android ili ios developmentom, ali kad vidim ovakve oglase (a velika većina ih je takvih) dode mi da odustanem i posvetim se trenutnoj karijeri (prodaji) koju radim samo da radim, a već imam 27god u guzici i vrijeme mi leti...

 bar tu nemas beda, ja da sam na tvom mjesu bi se skoncentrirala tocno na to sto si napisao da te zanima, s tim da se ipak radije odlucil za samo jedno od toga dva i slozi evo 2 aplikacije ili igrice i nek ti to bude referenca...javljat se ni nemoj ako to nisi napravio jerbo skuzila sam da nemas neki tehnicki fakultet sto je mnogima eliminacija u startu...

Poruka je uređivana zadnji put pon 20.3.2017 10:54 (danijela).
16 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Hm kaj fali klasicnom oglasu i na temelju par jednostavnijih zadataka vrsis eliminaciju? onda pozoves covjeka, vidis ga u zivo jel ti djeluje freaky ili normalno zna razgovarat ?

Baš ništa, osim što ti osnovni oglasi generiraju više odziva s kojima je teže vršiti eliminaciju.

Znali smo imati i preko tisuću prijava na jedan oglas, o onda ispadne noćna mora. Nakon što HR "pročisti" najveći dio ostane to 50 - 100 kandidata, nemoguće je proći sve kako spada.

Hacknwack kaže...

 

Ja sam početnik, trenutno se učim programiranju, i htio bih se bavit android ili ios developmentom, ali kad vidim ovakve oglase (a velika većina ih je takvih) dode mi da odustanem i posvetim se trenutnoj karijeri (prodaji) koju radim samo da radim, a već imam 27god u guzici i vrijeme mi leti...

Ako baš to želiš, negdje moraš "probiti led". Vrijedi probati.

danijela kaže...

 Ja evo zavrsih FER, racunarstvo(nije bolonja tako da ne znam,mozda to sad uce???) i tamo te nitko nije ucio navedenom , bilo je samo imas labos, zadatak, snađi se, a programski jezik koristi koji zelis, najcesce sam birala C# a ne javu i eto zavrsis fax, o javi neke bezveze znam, tako da eto ja nemam apsolutni nikakvo iskustvo niti predznanje navedenih platformi..a programiram kojih 5 godina u nekom prastarom jeziku ,proceduralnom! jer je veliki sustav pa se ne moze tako lako prebacit na nesto novije, plus u zadnje vrijeme sam opet u C# jer eto krecemo se prema modernizaciji :D

Na rijetko kojem studiju će te učiti stvarnoj praksi, na stranu što je to sve teže što je više vremena prošlo od faksa.

Realno, nešto od java / C / .net su dovoljni temelji za krenuti tražiti i slati prijave (i to ne nužno na otvorene oglase).

Ozbiljne firme znaju da za specifična znanja nema ljudi i da moraju uložiti. Ako čovjek zna osnovno lako se "prebaci" na nešto drugo.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Hacknwack kaže...

 Ja sam početnik, trenutno se učim programiranju, i htio bih se bavit android ili ios developmentom, ali kad vidim ovakve oglase (a velika većina ih je takvih) dode mi da odustanem i posvetim se trenutnoj karijeri (prodaji) koju radim samo da radim, a već imam 27god u guzici i vrijeme mi leti...

 

Ma ignoriraj te gluposti u oglasima, vecina nabrojanog nije "must have" nego "nebi bilo lose da znas", uzmu te i ako pola od tog nabrojenog znas. Ne znam zasto toliko firma odbija to kategorizirati, nije tako samo u hrvatskoj nego i vani, bolest cijele industrije.

 

Za pocetnike sigurno izgleda sokantno, ali nakon par intervjua skuzis kako stvari stoje...

 

danijela kaže...

 Ja evo zavrsih FER, racunarstvo(nije bolonja tako da ne znam,mozda to sad uce???) i tamo te nitko nije ucio navedenom , bilo je samo imas labos, zadatak, snađi se, a programski jezik koristi koji zelis, najcesce sam birala C# a ne javu i eto zavrsis fax, o javi neke bezveze znam, tako da eto ja nemam apsolutni nikakvo iskustvo niti predznanje navedenih platformi..a programiram kojih 5 godina u nekom prastarom jeziku ,proceduralnom! jer je veliki sustav pa se ne moze tako lako prebacit na nesto novije, plus u zadnje vrijeme sam opet u C# jer eto krecemo se prema modernizaciji :D

 

Pola tih spomenutih stvari (web, java, sql) se sada radi na veleucilistima (strucni studiji), ima puno manje teorije naspram sveucilisnog studija, ali se radi puno vise sa prakticnim i aktualnim tehnologijama. U 3 godine prodes 10-tak tehnologija za desktop, web, mobile, pa cak i malo embedded...

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
DanijelX kaže...

Pola tih spomenutih stvari (web, java, sql) se sada radi na veleucilistima (strucni studiji), ima puno manje teorije naspram sveucilisnog studija, ali se radi puno vise sa prakticnim i aktualnim tehnologijama. U 3 godine prodes 10-tak tehnologija za desktop, web, mobile, pa cak i malo embedded...

 

Da samo za ljude koji zavrse FER je velika zalost da zavrse u spomenutim tehnologijama, a uglavnom zavrsimo jer nema industrije za ono sto su nas na faxu ucili... i to ne samo racunarci nego i elektrotehnicari...

mali broj njih se stvarno bavi 'strukom'

i btw na feru nema teorije 

a ove tehnologije se doslovno sšpomenu na nekim od izbornih predmeta i to jedan do dva sata....kazem ne znam kakva je bolonja, izmjenjeno je to sad sve

16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Hacknwack kaže...
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

 

Ja sam početnik, trenutno se učim programiranju, i htio bih se bavit android ili ios developmentom, ali kad vidim ovakve oglase (a velika većina ih je takvih) dode mi da odustanem i posvetim se trenutnoj karijeri (prodaji) koju radim samo da radim, a već imam 27god u guzici i vrijeme mi leti...

 Ako imas 200 dolara mjesecno preporucam ti ovo:

https://www.udacity.com/course/android-developer-nanodegree-by-google--nd801

Ne zelim te plasiti, ali buduci da imas 27 godina nije bas idealno da cekas jer kao sto si rekao vrijeme ti leti...

danijela kaže...
tenac kaže...
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

- poznavanje JavaEE 6/7 platforme ili Spring frameworka
- poznavanje SQL-a
- poznavanje Glassfish aplikacijskog servera
- poznavanje OSGi platforme

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

 

Ovaj prvi samo trazi poznavanje, definiraj poznavanje jerbo ja nisam cula za ove razne platforme, te kako bi ih ja kao junior mogla poznavati osim ako vec nemam iskustva u tome, dakle prikriveno traze nekog s iskustvom u tome...

e pa kenjica jednom rijecju

 logično je da imaš neko predznanje, al pazi mene je pred 3 godine zavod uputio na oglas za stručno osposobljavanje gdje su tražili od mene da naučim neke frameworke kako bi me uzeli na stručno. Normalno da im se više nikad nisam javio. Taj isti oglas je bio objavljen više od godinu dana. Jadan onaj kojeg su uzeli.

 Ja evo zavrsih FER, racunarstvo(nije bolonja tako da ne znam,mozda to sad uce???) i tamo te nitko nije ucio navedenom , bilo je samo imas labos, zadatak, snađi se, a programski jezik koristi koji zelis, najcesce sam birala C# a ne javu i eto zavrsis fax, o javi neke bezveze znam, tako da eto ja nemam apsolutni nikakvo iskustvo niti predznanje navedenih platformi..a programiram kojih 5 godina u nekom prastarom jeziku ,proceduralnom! jer je veliki sustav pa se ne moze tako lako prebacit na nesto novije, plus u zadnje vrijeme sam opet u C# jer eto krecemo se prema modernizaciji :D

Sta nisi imala Baze Podataka po FER1?

Inace FER je dobar faks zbog korelacije ne kauzalnosti vecinom, tj. na njega se upisuju pametni ljudi, dosta predmeta je beskorisno i FER1 je pogotovo bio los, sada je malo bolje... ali ovo nije preporuka kontra FERa u HR jer osim ako ne ides van ne mozes bolje studirati u Hrvatskoj (ignorirajuci online courses).

 

 

11 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Evo da i ja kažem svoje iskustvo kao tražitelja IT posla. Vidim da ste se zakačili junior/senior/poslodavac.

 

Po mom sadašnjem iskustvu poslodavci su totalno nerelani pri postavaljanju oglasa. Ili ih postavlja netko tko nema pojma što piše ili u tim firmama rade mahom debili. Trećeg nema. Kao što su kolege danijela i Hacknwack rekli, za poslove juniora se postavljaju ogalsi u kojima se traži 28 tehnologija koje ni programer s 20 godina iskustva sve ne bi znao!

 

Ja konkretno imam znanje juniora i takav posao tražim, te se tako postavljam pri svakom razgovoru. Kao i gotovo svi koji traže IT posao, samouk sam što se programiranja i baza tiće. Kao što smo zaključili iz vaših iskustava bio FER ne bio FER izlaziš bez konkretnih znanja. Ja konkretno nisam FER, ali sam učenjem i radom na sebi stekao nekoliko početnih certifikata za što smatram da bi trebalo pokazati moj interes i motiviranost za to područje. Dakle nisam truba. Međutim, problem nastaje kod prijava za posao. Imao sam par razgovora gdje sam bio jako blizu i iako sam odgovarao profilu kojeg se traži i bio već dogovorio uvjete, svejedno nisam dobio posao. Zašto? Ubijete me, ne znam! Također bilo je i oglasa gdje se tražila kombinacija mog sadašnjeg zvanja/iskustva i IT, dakle odgovarao sam 100%! Savršen kandidat! Samo sam dobio zahvalnicu na interesu i bok zdravo. Testiranje, razgovor ništa! Nula!

 

Kao i kolegu i mene to demotivira jer imam dojam da koliko god se ubijao i trudio neću dobtit čak ni priliku da steknem neko iskustvo koje bi mi otvorilo vrata za dalje. A samostalno se iskustvo ne može steći do neke zadovoljavajuće razine.

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Azmo kaže...

Evo da i ja kažem svoje iskustvo kao tražitelja IT posla. Vidim da ste se zakačili junior/senior/poslodavac.

 

Po mom sadašnjem iskustvu poslodavci su totalno nerelani pri postavaljanju oglasa. Ili ih postavlja netko tko nema pojma što piše ili u tim firmama rade mahom debili. Trećeg nema. Kao što su kolege danijela i Hacknwack rekli, za poslove juniora se postavljaju ogalsi u kojima se traži 28 tehnologija koje ni programer s 20 godina iskustva sve ne bi znao!

 

Ja konkretno imam znanje juniora i takav posao tražim, te se tako postavljam pri svakom razgovoru. Kao i gotovo svi koji traže IT posao, samouk sam što se programiranja i baza tiće. Kao što smo zaključili iz vaših iskustava bio FER ne bio FER izlaziš bez konkretnih znanja. Ja konkretno nisam FER, ali sam učenjem i radom na sebi stekao nekoliko početnih certifikata za što smatram da bi trebalo pokazati moj interes i motiviranost za to područje. Dakle nisam truba. Međutim, problem nastaje kod prijava za posao. Imao sam par razgovora gdje sam bio jako blizu i iako sam odgovarao profilu kojeg se traži i bio već dogovorio uvjete, svejedno nisam dobio posao. Zašto? Ubijete me, ne znam! Također bilo je i oglasa gdje se tražila kombinacija mog sadašnjeg zvanja/iskustva i IT, dakle odgovarao sam 100%! Savršen kandidat! Samo sam dobio zahvalnicu na interesu i bok zdravo. Testiranje, razgovor ništa! Nula!

 

Kao i kolegu i mene to demotivira jer imam dojam da koliko god se ubijao i trudio neću dobtit čak ni priliku da steknem neko iskustvo koje bi mi otvorilo vrata za dalje. A samostalno se iskustvo ne može steći do neke zadovoljavajuće razine.

samo nemoj odustati, to je najgore.

nemam za potpis
16 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Azmo kaže...

Evo da i ja kažem svoje iskustvo kao tražitelja IT posla. Vidim da ste se zakačili junior/senior/poslodavac.

 

Po mom sadašnjem iskustvu poslodavci su totalno nerelani pri postavaljanju oglasa. Ili ih postavlja netko tko nema pojma što piše ili u tim firmama rade mahom debili. Trećeg nema. Kao što su kolege danijela i Hacknwack rekli, za poslove juniora se postavljaju ogalsi u kojima se traži 28 tehnologija koje ni programer s 20 godina iskustva sve ne bi znao!

 

Ja konkretno imam znanje juniora i takav posao tražim, te se tako postavljam pri svakom razgovoru. Kao i gotovo svi koji traže IT posao, samouk sam što se programiranja i baza tiće. Kao što smo zaključili iz vaših iskustava bio FER ne bio FER izlaziš bez konkretnih znanja. Ja konkretno nisam FER, ali sam učenjem i radom na sebi stekao nekoliko početnih certifikata za što smatram da bi trebalo pokazati moj interes i motiviranost za to područje. Dakle nisam truba. Međutim, problem nastaje kod prijava za posao. Imao sam par razgovora gdje sam bio jako blizu i iako sam odgovarao profilu kojeg se traži i bio već dogovorio uvjete, svejedno nisam dobio posao. Zašto? Ubijete me, ne znam! Također bilo je i oglasa gdje se tražila kombinacija mog sadašnjeg zvanja/iskustva i IT, dakle odgovarao sam 100%! Savršen kandidat! Samo sam dobio zahvalnicu na interesu i bok zdravo. Testiranje, razgovor ništa! Nula!

 

Kao i kolegu i mene to demotivira jer imam dojam da koliko god se ubijao i trudio neću dobtit čak ni priliku da steknem neko iskustvo koje bi mi otvorilo vrata za dalje. A samostalno se iskustvo ne može steći do neke zadovoljavajuće razine.

Gle NHF ali ako si pocetnik ne smijes imati nikakve kriterije: dakle prijavi se za shit placene poslove, internshipe, bilo sto...

Drugo ako bas i tada ne mozes naci posao vjerojatno je problem u tebi: mozda imas certifikate ali ne znas neke osnovne stvari koje pitaju na intervjuu i tako to... Onda ti preporucam da napravis neki realni projekt: netrivijalnu stranicu, netrivijalnu mobilnu aplikaciju, to je obicno dobra stvar kad saljes CV a i naucit ces se neke stvari koje su ti mozda promakle u edukaciji.

 

Nije da ti serem jer mislim da sam pametniji nego jednostavno moras razumijeti da je poslodavcima jako riskantno tebe uzeti da te skoluju 3 mjeseca i onda mozda bude nesto od tebe, a mozda su samo potrosili lovu na tvoju obuku i na tvoje place.

 

Nadalje kao sto ti je rekao kolega prije likovi stavljaju te tehnologije iz razloga da im se ne prijavljuju strojari za junior pozicije jer oni su "spremni uciti programirati i koriste kompjuter svaki dan".

Zato dobre firme vani i za senior pozicije stave required a zatim nice to have, but not required u oglase.

10 godina
offline
Plaće u ICT tvrtkama

Hm, vrlo je jednostavno dobiti posao kao junior. Samo je pitanje imaš li znanje ili nemaš.

Tržište jednostavno vapi za dobrim programerima. Druga je stvar kaj ih praktički nema toliko koliko tržište rada trži.

 

Primjerice, jedan tvrtka iz ZGB tražila je developera za iOS. Nitko im se nije javio....žalio, se poslodavac.

Ove spike o tome da oni poslodavci previše traže...Hm, pa imaju pravo na to. Ako netko želi gotovog čovjeka, ima pravo na to.

Al' nije to istina. Traže se programeri koji nešto, ne moraju imati konkretno radnog iskustva, ne je bitno da rade ono kaj vole, a ne da čekaju da ih drugi nauči....

 

Kao što se u našim školama radi, gdje se pojedinca bifla sadržajem da bude štreber, te onda samo se traži reproduciranje tog sadržaja bez mozga za ocjenu.

Nikakva osobna incijativa, proaktivnost rad na sebi, doživotno učenje...ništa, ljudi izlaze iz škola i fakulteta nesvjesni realnog poslovnog okruženja oko sebe, te se onda čude kada vide kako to funkcionira u praksi.

To je tako. Uzmi ili ostavi,.

Odnosno može kukati ili raditi na sebi. Nema drugog puta. Da, možeš odustati, to je nekakav srednji put. "Najhrabriji".

 

 

 

Napraviš dobar CV, javljaš se čak i onda kada ne odgovaraš traženom profilu u oglasu....

Uvijek ti ostaje mogućnost otvorene zamolbe ka ICT tvrtkama....

 

Referenca je sve. Nešto napravi svoje. To će pokazati potencijalnom poslodavcu koliko nešto znaš, odnosno ne znaš.

Poslodavci ako ih zanimaš znaju vas pozvati na testiranje, pa ako prođeš, ideš dalje. Ak' ne, nikome ništa.

Nisu ICT poslodavci državne jasle, pa da moraju nekoga zaposliti, radi stvari koje nemaju veze sa znanjima koje se traže za konkretno mjesto.

Nemaju obavezu ICT poslodavci nikoga zaposliti. Na pojedincu je sve. 

 

Osobno, učim i tražim posao kao junior i točno znam zašto ga ne mogu još dobiti, al' protokom vremena i to će se ubrzo promijeniti. Ostvario sam već neke kontakte, ljudi su mi rekli sami da im se ponovo javim itd....

 

Eh, to vam je moj osvrt na patnje mladih juniora...

Panzerkampfwagen.Unatoč svemu - Dinamo Zagreb.Leaving or dead, always ahead...
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
Zoidberg kaže...
Azmo kaže...

Evo da i ja kažem svoje iskustvo kao tražitelja IT posla. Vidim da ste se zakačili junior/senior/poslodavac.

 

Po mom sadašnjem iskustvu poslodavci su totalno nerelani pri postavaljanju oglasa. Ili ih postavlja netko tko nema pojma što piše ili u tim firmama rade mahom debili. Trećeg nema. Kao što su kolege danijela i Hacknwack rekli, za poslove juniora se postavljaju ogalsi u kojima se traži 28 tehnologija koje ni programer s 20 godina iskustva sve ne bi znao!

 

Ja konkretno imam znanje juniora i takav posao tražim, te se tako postavljam pri svakom razgovoru. Kao i gotovo svi koji traže IT posao, samouk sam što se programiranja i baza tiće. Kao što smo zaključili iz vaših iskustava bio FER ne bio FER izlaziš bez konkretnih znanja. Ja konkretno nisam FER, ali sam učenjem i radom na sebi stekao nekoliko početnih certifikata za što smatram da bi trebalo pokazati moj interes i motiviranost za to područje. Dakle nisam truba. Međutim, problem nastaje kod prijava za posao. Imao sam par razgovora gdje sam bio jako blizu i iako sam odgovarao profilu kojeg se traži i bio već dogovorio uvjete, svejedno nisam dobio posao. Zašto? Ubijete me, ne znam! Također bilo je i oglasa gdje se tražila kombinacija mog sadašnjeg zvanja/iskustva i IT, dakle odgovarao sam 100%! Savršen kandidat! Samo sam dobio zahvalnicu na interesu i bok zdravo. Testiranje, razgovor ništa! Nula!

 

Kao i kolegu i mene to demotivira jer imam dojam da koliko god se ubijao i trudio neću dobtit čak ni priliku da steknem neko iskustvo koje bi mi otvorilo vrata za dalje. A samostalno se iskustvo ne može steći do neke zadovoljavajuće razine.

Gle NHF ali ako si pocetnik ne smijes imati nikakve kriterije: dakle prijavi se za shit placene poslove, internshipe, bilo sto...

Drugo ako bas i tada ne mozes naci posao vjerojatno je problem u tebi: mozda imas certifikate ali ne znas neke osnovne stvari koje pitaju na intervjuu i tako to... Onda ti preporucam da napravis neki realni projekt: netrivijalnu stranicu, netrivijalnu mobilnu aplikaciju, to je obicno dobra stvar kad saljes CV a i naucit ces se neke stvari koje su ti mozda promakle u edukaciji.

 

Nije da ti serem jer mislim da sam pametniji nego jednostavno moras razumijeti da je poslodavcima jako riskantno tebe uzeti da te skoluju 3 mjeseca i onda mozda bude nesto od tebe, a mozda su samo potrosili lovu na tvoju obuku i na tvoje place.

 

Nadalje kao sto ti je rekao kolega prije likovi stavljaju te tehnologije iz razloga da im se ne prijavljuju strojari za junior pozicije jer oni su "spremni uciti programirati i koriste kompjuter svaki dan".

Zato dobre firme vani i za senior pozicije stave required a zatim nice to have, but not required u oglase.

Pa više manje sve od navedenog i radim! Kao što sam rekao, tražim početničke pozicije i nisam nerealan u zahtjevima. Spreman sam na manju plaću nego što je imam sad, a koliko sam shvatio plaća za mjesta koja se javljam se kreće oko 5500 kn što mi je ok i pristao bi na to. Ma pristao bi i na 5000 (ak imam prerspektivu rasta)! Naravno da NE mogu pristati na 3000 kn jer jednostavno nisam student već ćovjek koji ima staža i onaj tko bi mi tak nešto ponudio mislio bi da on ima problema s realnošću, a ne ja. Spreman sam krenuti ispočetka, od nule iako nisam neznalica. Na jednom razgovoru su me pitali da li sam spreman krenuti na naćin da me oni prvo educiraju, pa mentor sve do samostalnosti. Ja oduševljeno kažem DA! (Što s emene tiće sjajan put!) Ono princip sve dam samo da prodam! :) I opet ćorak. Dalje me nisu ni zvali??? I tako u krug.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Plaće u ICT tvrtkama
danijela kaže...

Evo iz prve oglasi na koje sam naletila..trazi juniora, prvi

 

Drugi trazi PRIPRAVNIKA

  • vrlo dobro poznavanje internet tehnologija: ASP.NET MVC i Web Forms, C# , HTML 5, CSS3, JavaScript

 

dalje necu ni ici jer su velim neuloze, pazi ovo..pripravnik pa trazi VRLO DOBRO poznavanje navedenog....wtf?

 

Pa ljudi moji, svi se samo žalite 

 

Oglasi su nerijetko dobar psihološki filter jer ja nikada ne bih primio radnika koji ne pokazuje nikakvu želju za borbom.

Ako vidiš oglas poput ovog za pripravnika i odustaneš odmah jer nemaš vrlo dobro poznavanje navedenih tehnologija, nego onako-onako ili dobro, radiš grešku.

 

Kako vam zvuči oglas: "Traži se pripravnik za web development... potrebno jedva nekakvo znanje iz HTML-a...sve ostalo (PHP/ASP/Angular/Whatever..) ćemo vas mi naučiti i plaćat ćemo vas dobro"?

 

Jel' vama to normalno zvuči? Smatrate li normalnim da se u programiranju pripravnikom smatra netko tko jedva išta zna o nečemu?

Programiranje nije bauštela pa da uzmeš nekoga tko nema pojma i naučiš ga sve od nule. To jednostavno ne ide.

Dakle, ako web development tvtka traži pripravnika, onda valja očekuje da barem zna napraviti nekakav web, jel.

Nemre doći netkom s FER-a i reći ajde sad vi mene naučite HTML/CSS itd.

 

Ako ne znaš baš ništa o programiranju ili jedva nešto znaš, ne pokazuješ da te to zanima... jer da te zanima, već bi sam to proučio i zaje*avao se s time iz hobija, ako ništa drugo.

 

Ja u životu nisam upoznao dobrog programera kojeg je netko naučio programirati.

Battlelog: [deda] lubosaur
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice