Ruby Coding

poruka: 15
|
čitano: 8.384
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Ruby je objektno orijentirani programski jezik koji kombinira sintasku inspiriranu Perlom s nekim osobinama Smaltalka. Nastao je u Japanu 90-tih godina. (tvorac Yukihiro Matsumoto) ali je izvan Japana postao popularniji tek u 2000-oj pojavom knjige na engleskom jeziku "Programming Ruby"

 

Posto se tradicionalno u svakom programskom jeziku prvo pise "hello world" program evo nekoliko primjera kako to izgleda u Ruby-u

 

puts 'Hello World'

 

I to je to. Gornji kod ispisuje Hello World na vasem ekranu.

 

Evo jos nekih primjera kako ispisati Hello World:

 

def hello_world

     puts ' Hello World'

   end

  hello_world

 

Ovaj ce kod takoder ispisati "hello world" na vasem ekranu!

 

ili recimo:

 

3.times do

  puts ' Hello World'

  end

 

ce ispisati tri puta zaredom hello world u stupcu, jedno ispod drugog.

 

 

Dali programira netko ovdje u ruby-u? Imate neke svoje projekte/programe isprogramirane u ruby-u koje mozete mozda ovdje pokazati?

 

Kao jedan od najpoznatijih i najvecih projekata napisanih u ruby-u cu spomenuti alat za penetracijsko testiranje "Metasploit"

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 30.12.2011 23:23 (Makavelii).
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Nitko nista? Pa nije valjda da sam ja jedini "vanzemaljac" ovdje koji programira (bolje receno uci ;) ) u ruby-u? :D

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
Makavelii kaže...

Nitko nista? Pa nije valjda da sam ja jedini "vanzemaljac" ovdje koji programira (bolje receno uci ;) ) u ruby-u? :D

Eh ruby-ci su uglavnom Mac-ovci. Ili oni koji uce programirati.

 

Programeri(i oni koji uce) na bug.hr su vise orijentirani na jezike sa 'C' u imenu :)

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
Arxi kaže...
Makavelii kaže...

Nitko nista? Pa nije valjda da sam ja jedini "vanzemaljac" ovdje koji programira (bolje receno uci ;) ) u ruby-u? :D

Eh ruby-ci su uglavnom Mac-ovci. Ili oni koji uce programirati.

 

Programeri(i oni koji uce) na bug.hr su vise orijentirani na jezike sa 'C' u imenu :)

Da, primjetio sam. I ja planiram nauciti jedan od "C" jezika nakon sto dobro savladam ruby. No o tome kad dode vrijeme za to. :)

 

No ipak je ruby dosta popularan (vani) pa se cudim da ga bas nitko nezna ovdje.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
Makavelii kaže...

No ipak je ruby dosta popularan (vani) pa se cudim da ga bas nitko nezna ovdje.

 

Svi ovde koji ga znaju (ja znam samo jednu osobu), su ga naucili iskljucivo da bi mogli raditi web dev u Rails-u.

15 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
Arxi kaže...
Makavelii kaže...

Nitko nista? Pa nije valjda da sam ja jedini "vanzemaljac" ovdje koji programira (bolje receno uci ;) ) u ruby-u? :D

Eh ruby-ci su uglavnom Mac-ovci. Ili oni koji uce programirati.

 

Programeri(i oni koji uce) na bug.hr su vise orijentirani na jezike sa 'C' u imenu :)

Iz nekog razloga skoro nikoga na ovom forume ne interesira nista osim C-a, što je šteta jer je C/++ po meni užasan

jezik za početnike. Učenje uz ruby ili npr. python je puno zanimljivije jer se više vremena može posvetiti programiranju

umjesto suhoparnom učenju detalja samoga jezika. 

Dosta često radim s ruby-em kao skriptnim jezikom te s rails frameworkom a nisam na Mac-u {#}

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
drnde kaže...

Iz nekog razloga skoro nikoga na ovom forume ne interesira nista osim C-a, što je šteta jer je C/++ po meni užasan jezik za početnike.

Skola. Ti se jezici obraduju trenutno u skolama (uz maleni dodatak Pascala i Basica), sto je vodeci razlog zastupljenosti tih jezika na ovom podforumu. Pogledaj samo koliko rijesenih zadaca ima u ovom podforumu u tim jezicima. Opcenito je jako malen broj ljudi koji redovno ovdje zalaze, a da su doista zainteresirani za programiranje, a ne da im netko rijesi zadacu :)

My computer once beat me at chess, but we got even after a round of boxing.
16 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Uz sve dužno poštovanje svima C obitelj rastura sve druge.

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

I gle čuda, još je stari dobri C ako mu pridodamo i objective inačicu na tronu.

I ne bi rekao da je Ruby popularan i vani, u padu je i sa postotkom 1,5%.

Ne bi ja o ukusima, o njima se ne raspravlja, ali bitno je što tržište traži, jer se čovjek mora tome prilagoditi, a podaci su jasni, obitelj C sa bližom i daljnom rodbinom drži prvih 5 mjesta.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2012 15:33 (Floki).
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
rustweaver kaže...
drnde kaže...

Iz nekog razloga skoro nikoga na ovom forume ne interesira nista osim C-a, što je šteta jer je C/++ po meni užasan jezik za početnike.

Skola. Ti se jezici obraduju trenutno u skSkola. Ti se jezici obraduju trenutno u skolama (uz maleni dodatak Pascala i Basica), sto je vodeci razlog zastupljenosti tih jezika na ovom podforumu. Pogledaj samo koliko rijesenih zadaca ima u ovom podforumu u tim jezicima. Opcenito je jako malen broj ljudi koji redovno ovdje zalaze, a daolama (uz maleni dodatak Pascala i Basica), sto je vodeci razlog zastupljenosti tih jezika na ovom podforumu. Pogledaj samo koliko rijesenih zadaca ima u ovom podforumu u tim jezicima. Opcenito je jako malen broj ljudi koji redovno ovdje zalaze, a da su doista zainteresirani za programiranje, a ne da im netko rijesi zadacu :)

Jest da škola ima veliku ulogu u tome ali mi je čudno kako se ljudi sami ne mogu zainteresirati za nešto van onoga što rade u školi,

naravno ako se zanimaju za programiranje... ali nije sad da mi je toliko stalo do toga šta ljudi rade, samo se čudim.

Floki kaže...

Uz sve dužno poštovanje svima C obitelj rastura sve druge.

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

I gle čuda, još je stari dobri C ako mu pridodamo i objective inačicu na tronu.

I ne bi rekao da je Ruby popularan i vani, u padu je i sa postotkom 1,5%.

Ne bi ja o ukusima, o njima se ne raspravlja, ali bitno je što tržište traži, jer se čovjek mora tome prilagoditi, a podaci su jasni, obitelj C sa bližom i daljnom rodbinom drži prvih 5 mjesta.

C je dobar za ono što se koristi i još dosta vremena neće imati pravu zamjenu. Problem sa C-om je što nije jednostavan za naučiti ni koristiti

te zahtijeva određeno znanje o stvarima koje često nisu direktno vezane za samu logiku aplikacije kao što je alokacija i otpuštanje memorije, rad sa pokazivaćima,

eksplicitna konverzija tipova, ... 

 

Ovo je čak i poželjno ako pričamo o sistemskim aplikacijama, operativnim sustavima, driverima ili sličnim primjenama, međutim

kod sve većeg broja aplikacija sva ta low-level sitničarenja nisu poželjna jer usporavaju razvoj te povećavaju mogućnost teško uočljivih grešaka.

 

Možda će aplikacije pisane u Javi, C#, Python, Ruby raditi sporije i manje će efikasno raspolagati memorijom, međutim danas je hardver toliko jeftin u usporedbi sa

"čovjek-satima" da rad u nekim od novijih jezika i/ili filozofija/koncepta može donijeti osjetnu prednost na tržištu zbog krećeg vremena razvoju uz veću kvalitetu/stabilnost. 

 

Java i C# djele dio sintakse sa C-om ali su to potpuno različiti jezici što se implementacije tiće te se koriste za različite namjene.

All religions are the same: religion is basically guilt, with different holidays.
16 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Kako god pogledaš, sa C nije teško skočiti na C++, a onda nije teško ni na C#.

Uvijek ostaješ u istim gabaritima, a usvajaš nove koncepte i tehnike.

Sve to čovjeku može zatrebati, a razvoj od low level do high level jezika izgleda sasvim logičan, konačno, Javu i C# su razvijali C++ programeri koji su bili nezadovoljni nekim stvarima u C++, a C++ je nastao razvojem iz C jezika.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2012 17:58 (Floki).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
rustweaver kaže...

 

Opcenito je jako malen broj ljudi koji redovno ovdje zalaze, a da su doista zainteresirani za programiranje, a ne da im netko rijesi zadacu :)

 Malo nas je, al' nas ima{#}.

Programming is understanding. – Kristen Nygaard
14 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding

Koliko sam upoznat Ruby je skoro pa jedini jezik koji ne koristi slicnu logiku kao sto je bilo koji drugi jezik "c++, java, php...". Nemam nekakvog iskustva ali to je osnovni problem koliko znam. Znaci ako samo radis u Ruby-u, onda ces imati problema sa svim drugim jezicima i tako obratno.

 

Ako je to tacno, onda je samo pitanje isplati li se raditi u njemu, posto sigurno kad tad maras raditi i u nekom drugom programskom jeziku. 

Pa to bi znacilo mozda i cak ako si zavrsio neki fakultet, ako dugo radis u ruby-u da bi mogao imati u pocetku problema sa drugim jezicima.

 

Uopste nemam iskustva sa Ruby-em, nego samo govorim kako sam procitao na nekim drugim temama.

Poruka je uređivana zadnji put pet 6.1.2012 21:58 (cristaln).
12 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Ah, Ruby... poezija u programskom kodu... {#}

 

Jedno vrijeme sam bio dosta zainteresiran da ga naučim, ali shvatio sam da ne mogu potrošiti toliko vremena da savladam sve elemente koji su potrebni da bi na kraju sve to bilo produktivno. Čini mi se da Ruby i sva njegova obilježja najviše dolaze do izražaja u konjunkciji sa RoR/Sinatra/nekim web frameworkom, a nije mi toliki interes niti bih mogao odvojiti potrebno vrijeme da se prekvalificiram za web. Za lower-level sistemske alate, GUI, grafiku i sl., još će izgleda trebat malo pričekat; optimiziranost i interpretativna priroda jezika ne ostavljaju baš previše manevarskog prostora za to. Ali pratit ću razvoj stvari, za sada mi je C#/.NET primarna platforma, Ruby ću nastavit lagano proučavat sa strane, interesantno mi je prakticirat rješavanje klasičnih problema (i zadataka sa http://golf.shinh.org, et al) na Ruby način.

 

- faktorijel - inject: (1..9).inject(:*)

- faktorijel - proširenje interne FixNum klase:

 class Fixnum
  def factorial
    (1..self).inject { |a, b| a * b }
  end
end
puts 9.factorial

 

- itd, http://gist.github.com/295352 , postoji dosta Ruby-specific načina za rješavanje bilo kojeg problema... a trenutno mi je veći užitak eksperimentirat sa specifičnostima ovog jezika nego neko strukturirano učenje tog svega. 

In any moment of decision, the best thing you can do is the right thing, the next best thing is the wrong thing, and the worst thing you can do is nothing. —Roosevelt
Poruka je uređivana zadnji put sub 7.1.2012 0:48 (Machiavelli).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Ruby Coding

Bok , i ja sam malo poceo uciti Ruby.Samo me zanima ako ja hocu napravit neku "bazu podataka" sa class-ovima i slicno , nisam jos nigdje vidio kako da to spremim (ako je moguce) :/

Moze neko pomoc?

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Ruby Coding
frans kaže...

Bok , i ja sam malo poceo uciti Ruby.Samo me zanima ako ja hocu napravit neku "bazu podataka" sa class-ovima i slicno , nisam jos nigdje vidio kako da to spremim (ako je moguce) :/

Moze neko pomoc?

Koliko sam skuzio, mislis na ORM? Dakle, treba ti neki ORM (object-relational mapper).

C provides a programmer with more than enough rope to hang himself. C++ provides a firing squad, blindfold and last cigarette.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice