QBasic i njegove naredbe

poruka: 88
|
čitano: 74.463
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ČESTITAM ,ŠESTI RAZZZ A TAKO PAMETAN
iAK BI MOGLO DA MI NAPISES PROGRAM ZA CRTANJE PIRAMIDE U 3D VERZIJI.UNAPRJED HVALA
m
13 godina
neaktivan
offline
QBasic i njegove naredbe

Ako mi ko može pomoci  treba mi program za crtnje piramide u 3d verziji. Unaprijed hvala{#}

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
opet??? :))) evo cekaj do veceras mozda nesto budem imao.... :)
You wanna play rough? I'll play rough!!! Say hello to my little friend!
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
13 godina
neaktivan
offline
QBasic i njegove naredbe

Jel mi neko moze pomoc.Zasto nemogu crtati u Qbasicu(kad upisem algoritam i stisnem enter dođe  mi error)??hitno

lila
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

Jel mi neko moze pomoc.Zasto nemogu crtati u Qbasicu(kad upisem algoritam i stisnem enter dođe  mi error)??hitno

- možda (ali jako teško...).

- upravo zato (Vidoviti Milan?). Sve što se može zaključiti da neku naredbu nisi ispravno upisao (prepisao?). Error code bi moža i pomogao, možda i mjesto breaka....

- hitno? Super.

riba ribi ... (ponovi brzo).
13 godina
neaktivan
offline
QBasic i njegove naredbe

sve sam ispravno upisao(prepisao)

:

screen 12

line (320,0)-(320,480),15

i neraadi

lila
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...
screen 12

line (320,0)-(320,480),15

Copy&pasteao sam ovo što si tu napisao i to radi. Znači da si fulao negdje kod prepisivanja. I nemoj sad početi tvrditi da nisi fulao, kad jesi.

13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Nisam pogrješio sigurno,jer nebi 5 puta pogrješio.nešto mi nevalja s programom dođe točno ovaj error: "16 bit MS-DOS Subsystem

                                                                                                                                                             This system does not support fullscreen mode.Choose´Close´to  terminate the application.

lila
16 godina
moderator
online
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

Nisam pogrješio sigurno,jer nebi 5 puta pogrješio.nešto mi nevalja s programom dođe točno ovaj error: "16 bit MS-DOS Subsystem

                                                                                                                                                             This system does not support fullscreen mode.Choose´Close´to  terminate the application.

Iz poruke je jasno da ti sve valja s tvojim programom. "Nešto" ti ne valja s QBasicom, odnosno QBasic ti na tvom računalu ne može raditi u punom ekranu. Ne znam - probaj program pokrenuti kad ti je QBasic u punom ekranu (s kombinacijom tipki Alt+Enter se prebacuješ između punog ekrana ili prozora). Ili idi na Properties od Qbasic.exe pa u kartici Screen odaberi Full-screen.

13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Mogce zato što imam Windows 7,kad napravim to što si mi reko opet error.Jel ima neko rješenje il moram na stari komp kojem treba 10 min da se upali????

lila
14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Jel ti se qbasic izvodi u fullscreen modu? Qbasic kao 16 bitni DOS program ne moze iscrtavati grafiku u prozoru, moras se prebaciti u fullscreen.

 

Nadalje, koji OS imas? Da nije mozda 64 bitni?

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Imam Windows 7 ultimate,neznam ako je 64 bitni(kako da pogledam).Sta je to fullscren mod,čim ga hoću pokrenut dođe error,a kad stisnem output fullscreen dođe mi nešto crno i kda bilo što stisnem dođe mi na isto

lila
16 godina
moderator
online
Re: QBasic i njegove naredbe

A onda krenu u virtualizaciju... U VirtualBoxu instaliraj neki DOS pa pod njim pokreni QBasic. Ili instaliraj ovo: http://www.microsoft.com/windows/virtual-pc/download.aspx

14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Mislim da je tu kraj tvoje price sa Qbasicom, nemam sedmicu tako da ne mogu potvrditi da Qbasic radi ili ne radi na sedmici, ali ovo sto govoris uopce ne zvuci dobro. Ako si prebacivao u fullscreen kao sto ti je mbaksa rekao, te i dalje ne radi onda ne znam.

 

DosBox? :D

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Gle ja sam ti malo glup i ne kuzim bas to sve,sta tocno kad to skinem

lila
16 godina
moderator
online
QBasic i njegove naredbe

Kao što reče rustweaver, prvo probaj instalirati DosBox pa pokreni QBasic iz njega: http://www.dosbox.com/download.php?main=1

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

I kako da onda iz toga pokrenem qbasic

 

lila
14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

I kako da onda iz toga pokrenem qbasic

http://www.dosbox.com/wiki/DOSBoxShortcuts

 

Napravis DOSBox shortcut na qbasic.

 

Alternativni nacin bi bio da rucno iz dosboxa mountas qbasicov folder, prebacis se u njega, te pokrenes qbasic

 

ako me pamcenje sluzi to bi radio ovako (recimo da je qbasic u c:\qbasic folderu):

mount c c:\qbasic

c:

qbasic.exe

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

A ako mi rako nebude radilo,dali će mi onda radit u tom istom q basicu al na windows xp?

lila
14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

A ako mi rako nebude radilo,dali će mi onda radit u tom istom q basicu al na windows xp?

Mora ti raditi. Sa DOSBox-om mozes pokretati Qbasic i na linuxu xD

Inace, Qbasic radi i na XP-u...

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

E stvarno puno vam hvala radi ko nov!!!!!!!!!!!!!!!!

lila
13 godina
neaktivan
offline
QBasic i njegove naredbe

E sorite što sam ja dosadan ko svrab(treba pomoc).Dal mi mozete rec kako pocet radit igreice u qbasicu(grafičke)kao tetris i te,jer vec znam sve ove jednostavne naredbe(CLS,PRINT,INPUT,IH,THEN,ELSE,GOTO) i sad zelim pocet s necem tezim kao grafika.Pa me zanima koje su mi još naredbe potrebne i kako tocno pocet??????????

lila
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

..Dal mi mozete rec kako pocet radit igreice u qbasicu..

 -nije Qbasic za igre (grafika, zvuk, kontrole), ako baš mora, pronađi gorilla.bas i iskoristi ga za učenje.

riba ribi ... (ponovi brzo).
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.3.2011 18:39 (papalina).
14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

E sorite što sam ja dosadan ko svrab(treba pomoc).Dal mi mozete rec kako pocet radit igreice u qbasicu(grafičke)kao tetris i te,jer vec znam sve ove jednostavne naredbe(CLS,PRINT,INPUT,IH,THEN,ELSE,GOTO) i sad zelim pocet s necem tezim kao grafika.Pa me zanima koje su mi još naredbe potrebne i kako tocno pocet??????????

evo sklepao sam ti ovo, to ce ti valjda dati neku ideju kako se konstruira glavna petlja programa i kako se provjerava pritisak na tipke

 

SCREEN 13

x = 160
y = 100
boja = 15
kraj = 0

DO
        a$ = INKEY$
        IF LEN(a$) = 2 THEN
                c$ = RIGHT$(a$, 1)
                IF c$ = CHR$(72) THEN
                        y = y - 1
                ELSEIF c$ = CHR$(80) THEN
                        y = y + 1
                ELSEIF c$ = CHR$(75) THEN
                        x = x - 1
                ELSEIF c$ = CHR$(77) THEN
                        x = x + 1
                ELSEIF c$ = CHR$(74) THEN
                        boja = boja - 1
                ELSEIF c$ = CHR$(78) THEN
                        boja = boja + 1
                END IF
        ELSEIF LEN(a$) = 1 THEN
                IF a$ = CHR$(27) THEN
                        kraj = 1
                ELSEIF a$ = CHR$(43) THEN
                        boja = boja + 1
                ELSEIF a$ = CHR$(45) THEN
                        boja = boja - 1
                END IF
        END IF
        PSET (x, y), boja
LOOP UNTIL kraj = 1

 

Strelicama pomices piksel na ekranu, tipkama + i - mijenjas boju piksela...

 

Edit: Pritiskom na escape prekidas program

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.3.2011 16:19 (rustweaver).
16 godina
moderator
online
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

E sorite što sam ja dosadan ko svrab(treba pomoc).Dal mi mozete rec kako pocet radit igreice u qbasicu(grafičke)kao tetris i te,jer vec znam sve ove jednostavne naredbe(CLS,PRINT,INPUT,IH,THEN,ELSE,GOTO) i sad zelim pocet s necem tezim kao grafika.Pa me zanima koje su mi još naredbe potrebne i kako tocno pocet??????????

Ne znaš ni osnove programiranja, a ti bi već išao raditi igrice. Neće ti to baš ići...

 

Inače, imaš ovdje Microsoftov Tetris za (Q)Basic: http://www.freewebs.com/davidweb/downloads/qblocks.bas

13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

puno hvala!!!!!!!!!sve radi,a jel imas neki prijedlog kako da to iskoristim s pomocu druugih svari

 

lila
14 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Ako to moras pitati onda ili nemas ni malo maste, ili ipak ne znas programirati koliko sto si mislio da znas. Programiranje nije samo znati kako se pise koja naredba, morat ces nauciti razmisljati na taj nacin, u glavi si vizualizirati tok programa koji ce postici ono sto zelis. Uvelike ce ti pomoci analiziranje kôda drugih programa, sto nas dovodi do linkova koje su ti ostavili papalina i mbaksa.

Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
13 godina
neaktivan
offline
Re: QBasic i njegove naredbe

Ja imam mašte al nemam pojma o programiranju(tek sam 6.r. i u mojoj okolino to nezna nitko,živim na cresu),npr.želim napravit kao neki labirint ,al neznam kako da napravim da mi piksel ne ostavlja trag i kako da napravim linuju preko koje nemože preć.jel možda znate neki pravi tutorijal za mene?

lila
16 godina
moderator
online
Re: QBasic i njegove naredbe
ivain2 kaže...

Ja imam mašte al nemam pojma o programiranju(tek sam 6.r. i u mojoj okolino to nezna nitko,živim na cresu),npr.želim napravit kao neki labirint ,al neznam kako da napravim da mi piksel ne ostavlja trag i kako da napravim linuju preko koje nemože preć.jel možda znate neki pravi tutorijal za mene?

Ako si nacrtaš linije na ekranu i recimo kažeš da ne može preko crvene linije, onda samo moraš provjeriti nalazi li se crvena točka/piksel na mjestu na koje namjeravaš pomaknuti piksel koji prolazi kroz labirint (nazovimo ga - igrač). Znači, ako ti je igrač na 120x131 (x,y - ne znam kako su koordinate u BASIC-u) i stisnuta je tipka desno, ti prvo moraš provjeriti nalazi li se na 121x131 crvena točka (mislim da se sadržaj ekrana, tj. točke na tom mjestu, može dohvatiti naredbom PEEK). Ako se nalazi crvena točka, onda ignoriraš pritisak na tipku desno. Ako se ne nalazi, onda promijeniš koordinatu igrača na 121x131 i nacrtaš ga.

 

A sad - kako da ti piksel ne ostavlja trag? Pa možeš prije nego ga nacrtaš na novome mjestu nacrtati točku u boji pozadine, zar ne? Ili promotri operaciju XOR na naredbi PUT (x,y),slika%,XOR     - ako igrača nacrtaš na jednom mjestu operacijom XOR i ako ga ponovno na istom mjestu nacrtaš na isti način, on će nestati (tj. ostat će samo pozadina). O tome više imašovdje.

 

 

Imaš ovdje neke linkove...

 

http://www.petesqbsite.com/sections/tutorials/gamedesign.shtml
http://www.petesqbsite.com/sections/tutorials/beginners.shtml
http://www.petesqbsite.com/sections/express/issue29/index.html
http://www.qbcafe.net/qbc/english/download/games/strategy-3.shtml
http://www.qbcafe.net/qbc/english/

 

 

 

A sad - osobno mislim da se zamaraš sa stvarima s kojima se ne bi trebao zamarati. Radije kreni učiti nešto drugo - recimo JavaScript, pa možeš raditi igrice integrirane u web-stranice. {#} Rezultati će biti daleko bolji.

Poruka je uređivana zadnji put sri 30.3.2011 14:43 (mbaksa).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice