Mikrokontroleri - programiranje

poruka: 46
|
čitano: 43.289
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje

Jasno je što bi ti želio - ti bi želio ovo, ali da je za Atmelove mikrokontrolere. Nažalost, nisam vidio takvo rješenje, tako da ćeš se morati snaći na prije opisane načine. To ne bi trebalo biti nešto tako jako komplicirano, a i jednom si to napraviš pa onda to imaš i programiraš čipova koliko ti srce želi.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
tarantoo kaže...

Aha, da bi umjesto da samostalno koristim cip, koristio umjesto njega taj mini arduino. To mi ne pase jer imam gotov program, sheme itd. Ako bi htio tim putem ici onda bi morao se ponovno upoznavati s arhitekturom, mjenjat program itd...

 

Trazim samo soluciju kako najlakse stavit program gore na taj cip bez da idem u neke nove dimenzije posto je meni sve to apsolutno novo.

 

Hvala na pomoci! Lp

za avr cipove, a i 89s varijante mozes koristit ultrajeftini usbasp programator

samo ti triba hex file, progisp 1.72 program i to je to... 

16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
wifi kaže...

 

za avr cipove, a i 89s varijante mozes koristit ultrajeftini usbasp programator

samo ti triba hex file, progisp 1.72 program i to je to... 

Ako sam dobro shvatio, treba mu još i nešto kamo će taj programator i mikrokontrolerski čip priključiti (Arduino ploča ili breakout board sa socketom za mikrokontroler i još nekoliko komponenti).

12 godina
neaktivan
offline
Mikrokontroleri - programiranje

Naso sam ovu AVR4 plocu ona moze programirat tako kako bi ja htio, al te novce bome za sad nedam, osim ako se prosiri biznis...

 

evo ploce

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.9.2014 21:16 (tarantoo).
 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje

Ima i ovdje neka ploča za pedesetak dolara... 

15 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
mbaksa kaže...

Ima i ovdje neka ploča za pedesetak dolara... 

Jel nije to ovo?

--------------------------------------------------------------------------------------------
16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
zerocool12 kaže...
mbaksa kaže...

Ima i ovdje neka ploča za pedesetak dolara... 

Jel nije to ovo?

Nešto slično. Vidio sam to i prije, ali nisam bio siguran da podržava 328p čip (piše  Support chips: ATmega16/ATmega32 and chip which pin-compatible no nisam proučavao je li 328p pin-kompatibilan s ovima). Ovaj programator izgleda identično, a na toj stranici eksplicitno piše da podržava 328p.

 

Pa bi mu to valjda bilo prihvatljivo i jeftino rješenje (ovaj link koji si dao). Treba probati, što drugo reći. {#} Ja sam prvo kupio dva USB programatora za Pro Mini s kojima nisam uspio programirati pločicu - nisu imala DTR pin, pokušavao sam i s onom forom s držanjem gumba Reset, ali nije pomagalo. Poslije sam utvrdio da se nisu dale programirati držanjem reseta jer nisu imale Arduino bootloader. {#} Al to je bilo već nakon što sam kupio i tri programatora s DTR pinom.

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 9.9.2014 21:42 (mbaksa).
12 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
zerocool12 kaže...
mbaksa kaže...

Ima i ovdje neka ploča za pedesetak dolara... 

Jel nije to ovo?

 

 

Uff ovo bi bilo bombastican paket ako to funkcionira.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
zerocool12 kaže...

Jel nije to ovo?

da, to je to... 

inace, cak ni to nije potrebno za programiranje, vec ako se radi konkretan uredjaj, na samom pcb-u se predviti tzv. isp konektor koji sluzi za programiranje, a njegova shema ti je na slici, pa mozes vidit da ti je dovoljan i breadboard za to slozit. Ove plocice nisu nista drugo... 

 

 

12 godina
neaktivan
offline
Mikrokontroleri - programiranje

evo ovdje je lijepo objasnjen postupak što treba i kako programirati AVR. Iz teksta se da zakljuciti da su ovi USBISP programatori s ebaya sasvim dovoljni, tak da programator za 5 dolara obavlja svoju duznost. 

 

Evo link

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sri 10.9.2014 13:43 (tarantoo).
 
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje

Čini se da nova verzija 0.90 FreeBasica može od *.bas programa generirati C kod? Da li i kako bi se onda FreeBasicom mogao programirati Arduino?

Poruka je uređivana zadnji put sri 3.12.2014 8:44 (sxtef).
12 godina
neaktivan
offline
Mikrokontroleri - programiranje

Da probama malo pojasnit, neka me netko ispravi ako nisam nešto dobro shvatio…

Arduino nije cisti c, nego prilagođeni jezik za lakše programiranje mcu-a baziran na c-u,

stoga konvertiranje iz arduina u c bi još i išlo s nekim konverterom ako postoji, ali iz c-a 

u arduino teško radi toga jer arduino koristi library-e(gotove segmente za pojedine razne protokole, senzore i dr.)

Još jedna stvar je sto Avr-i od atmela prazni se ne ponašaju kao arduino kompatibilni, jer da bi to postali

treba im arduino bootloader koji se treba stavbiti u chip. Sve se to da pomoću Usbisp-a,

jedino kada se zeznu fuses settings da se chipu vise nemoze pristupiti ili ako je reset pin zauzet, 

a reset time prekratakprekratak, pa se u tim slucajevima nemoze pristupiti chip-u onda je potreban jtag ice USB programer koji

većim naponom uključuje chip.

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
Vanjaus kaže...

Arduino nije cisti c

Arduino je C++. Ne kužim zbog čega je ljudima to tako teško prihvatiti. Ako hoćeš, ti možeš koristiti i isključivo C, samo što onda nećeš koristiti dosta toga iz standardnih Arduinovih biblioteka jer su one obično pisane korištenjem osobina C++-a - recimo za serijsku komunikaciju koristiš objekt Serial.

 

Vanjaus kaže...

stoga konvertiranje iz arduina u c bi još i išlo s nekim konverterom ako postoji, ali iz c-a 

u arduino teško radi toga jer arduino koristi library-e(gotove segmente za pojedine razne protokole, senzore i dr.)

Pitanje/zaključak/štoveć ti nema previše smisla. Objasni kaj konkretno te muči.

 

Vanjaus kaže...

Još jedna stvar je sto Avr-i od atmela prazni se ne ponašaju kao arduino kompatibilni, jer da bi to postali

treba im arduino bootloader koji se treba stavbiti u chip.

Ti možeš imai i "praznu" Arduino pločicu, ako Arduino bootloader prebrišeš programom.

 

Arduino bootloader služi tome da kod pokretanja Arduina malo pričeka i provjeri pokušava li ga se programirati putem serijske veze. Ako ga se ne pokušava programirati, onda se kreće s izvršavanjem programa. Ako ga se pokušava, onda se izvršava programiranje MCU čipa.

16 godina
moderator
offline
Re: Mikrokontroleri - programiranje
sxtef kaže...

Čini se da nova verzija 0.90 FreeBasica može od *.bas programa generirati C kod? Da li i kako bi se onda FreeBasicom mogao programirati Arduino?

Zaboravi da Basic uopće postoji (Basic je srećom na zalasku svoje karijere) i nauči programirati u C++-u. Zbilja nije nešto osobito komplicirano, pogotovo ako kreneš s Arduinom i gotovim primjerima.

8 godina
neaktivan
offline
Mikrokontroleri - programiranje

Pozdrav.

Koristim USBASP i atmega328p vec neko vreme ali sam danas greskom cackao gde ne treba i zaj..o fuse postavke tako da vise ne mogu da mu nikako pristupim.

potreban mi je najjednostavniji nacin za reset posto mi se ne smara sa pravljenjem HVP-a i ostalih cuda posto je jeftinije kupiti novi 328.

Svako resenje i savet su dobro dosli.

Hvala

 
0 0 hvala 0
9 godina
protjeran
offline
Mikrokontroleri - programiranje

Može li se PLC koristiti tamo gdje se koristi   (PIC,atmel) mikrokontroler.Malo čitam i koliko sam razumio PLC je lakše programirati.Koliko vidim PLC se koriste samo u "teškoj" industriji, da li se oni mogu koristiti u "fine" hobi svrhe.Znači da uzmem Alteru i npr. programiram je da pali i gasi led diodu.Ako je neko dobre volje da mi objasni jer kad čitam teme PLC vs MCU svako ima svoje mišljenje pa ne mogu razlučiti koje je ispravno.

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice