Kako napraviti igru

poruka: 578
|
čitano: 254.652
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Kako napraviti igru

Zašto svi forsiraju DirectX? Potpuno ravnopravno mu uz bok može stati OpenGL, s time da je OpenGL dostupan na svim platformama. Pa ako već razvijate igre, razvijajte ih odmah da budu dostupne za sve platforme. Priznam da i OpenGL ima svojih negativnosti: manje dokumentacije i tutoriala, te malo kompleksniji početak. Ali ne želite valjda ovisiti o M$-u?  Belji se

 

Za početnike preporučam svakako ovaj link (potrebno predznanje C++-a).


A neutron walks into a bar; he asks the bartender, 'How much for a beer?' The bartender looks at him, and says 'For you, no charge.'

Two atoms bump into each other. One says 'I think I lost an electron!' The other asks, 'Are you sure?', to which the first replies, 'I'm positive.'
 
2 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: ..:: Kako napraviti igru ::..
kung-fu kaže...

Dobro ipak da ne skrećem s teme. Dosta me zanima i 3D dizajn pa ako netko zna koji bi bio dobar program za početnika. Blender ili Maya??

 Uzmi blender.. ipak ti je to legalna opcija posto je on potpuno besplatan.
Inace je stvarno dosta jak program i ima puno odlicnih tutoriala po netu.
Ja trenutno taj tutorial prolazim i ide mi dosta dobro.
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
unknown kaže...
pa gledaj ti sam ne možeš napraviti igru kao splinter cell ili sl. ali nešto slično kao tetris bi mogao
i da bi se znao s tim svim programima služit napravio bi igru (sam) za oko cca 15god.
to je vrlo težak i mukotrpan posao ja sam to jednom pokušao i u jednom sam danu samo napravio zid kada sam shvatio da sam na j####i zid potrošio cijeli dan tako sam puknuo kučište da mi se neko vrijeme nije mogao upalit.
samo upamti jedno.nemožeš to radiiti sam!
 Znam ja jednog koji sam radi rpg. Ide mu poprilicno ok. Radi ga vec 3-4 godine.. kaze da bi moglo bit gotovo za negdi godinu dana..
Inace lik nije hrvat, zavrsia je faks informaticki neki i sve radi sam.
Igra se zove Scars Of War.
Evo screensi:

Ako vas vise zanima googlajte..
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

pa eto, znači otprilike 4-5 gopdina za jednu igru.  svaka mu čast, vjerojatno ima dosta slobodnog vremena, a kad ju završi bit će nasjretniji, naravno ako to sve bude valjalo.....a jel taj lik sve baš sam radio, i modele, i programiranje....baš sve...ili je imao pmoć??


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru

Nije bas SVE sam, al ono sta on ne napravi je ono sta je kupia. Ne da je netko dosa i napravio to zbog njega.

Korisiti Torque Engine i njegove editore, znam da je samo dva modela covjeka zasad kupia. Vjerojatno je neke texture nasa na netu al inace radi potpuno sam.

 

16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

svaka mu čast, a nije ni loš engine, samo je sad pitanje jel to legalno on radi, mislim jel kupio programe i sve te stvari koje su puno skuplje. ali dobro, ne moraš nam reć da ga sad ne bi zeznili...hehe.


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Mda, kupia je sve to.. lik vec radi tako da ima para.. i misli to izdat kad zavrsi a nemoze bez orginala :D

Torque engine nije preskup.. za indie kosta negdi 200dolara ako se nevaram.. model neznan kolko je platia al nije preko 100 dolara ja mislin.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

nisam znao da je engine tako jeftin, ja sam sve radio u 3d game studiu, piratskom.....al zato što taj program košta oko 100 dolara, a recimo 3d studio max za modeliranje isto košta oko 40 milja kuna, mislim, mora se trošit novaca koliko god ti to ne htjeo.


Nisam se potpisao!
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Evo sad san pogleda.. Torque engine advanced dode za indie igre 295 $.

3D studio max kosta tako puno jer je to program samo za 3d modeliranje i animacije i vrhunske stvari se u njemu mogu napravit.. ako se nevaram vecina onih bolesnih animacija za igre je radjeno u 3d studio max-u.. tako da... jbga =)

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

iz mojega iskustva (kojeg je malo(veoma))Namigivaprvo pocni sa jednostavnim stvarima kao pac-man ili nesto slicno i polako na malo teze stvari... tko zna mozda budes u EA ili u necem slicnom radioSmijeh


i r guy hu t33ch yu l33sn
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

pa ne znam baš da će EA tražiti bilo koga iz Hrvatske, al tko zna....meni najbolji plan zvuči, imati tim s kojim ćeš raditi cijeli život, napraviti firmu koja će raditi same hitove.....premda je i to malo preambiciozno..


Nisam se potpisao!
 
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Game Maker (ne 3D GM nego obican) - najbolji program za izradu jednostavnih 2D igara.Program je super. Ja sam napravio tonu kvalitetnih igara u tom programu. I BTW igra ne mora bit 3D da bi bila dobra.

Poruka je uređivana zadnji put uto 27.5.2008 22:53 (xazzax44).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
xazzax44 kaže...

Game Maker (ne 3D GM nego obican) - najbolji program za izradu jednostavnih 2D igara.Program je super. Ja sam napravio tonu kvalitetnih igara u tom programu. I BTW igra ne mora bit 3D da bi bila dobra.

 
Najbolji način za izradu igra je programiranje, imaš apsolutnu kontrolu nad igrom.

Jest da je teško, ali to je onda tvoja igra. Kad koristiš XYZ Game Maker u kojem drag'n'dropom dodaješ objekte onda to nije tvoja igra, cijeli kod je napisao autor GM-a a ti si u to dodao materijal s kojim će igra raditi.

I da, slažem se, igra ne mora biti 3D da bi bila dobra. Osobno više cijenim klon ponga napisan u nekom jeziku nego nekakav 3D shooter s high-end grafikom (premda GM programi rijetko kad imaju kvalitetni renderer) napravljen u GM-u.
15 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Manje vise svi su XYZ Game makeri DragNDrop (iako Gamemaker ima svoj jezik za programiranje igara). Realmcrafter kao program je dobra ideja za izradu MMORPG-ova ali su ga autori upropastili i to svjetski.

Nemoguce je samo ono sto niste probali
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

I ako ste pocetnici u programiranju igara prvo treba poceti s necim jednostavnim kao npr. snake u BASIC-u/PASCAL-u, a tek onda na C++ i druge programe.

Nemoguce je samo ono sto niste probali
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru

Game maker ima svoj jezik i nemozes napravit dobru igru samo DragNDropom

Nemoguce je samo ono sto niste probali
15 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Hmm, ja bas ne volim gamemakere i slicne toolove, nista ne naucis s njima..

Toplo preporučam python i pygame. Pygame je samo python binding za SDL. Kad naucite raditi sa pythonom, pygameom, onda pocnite malo sa PyOpenGL-om  onda pređite na       c++. Python je vrhunsko rješenje za pocetnike, i sto je najbolje, uopce nije spor kao sto se prica, ja sam radio renderiranje nekih OpenGL scena u pythonu i ide nekih 200-250 fps s obzirom da je to interpreter to je vise nego odlicno. Ako nekom trebaju knjige za python ili pygame nek se javi.

PUNK'S NOT DEAD!!! :)
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Razumijem sve(gotovo sve),al kako napravit okružje igre da bude kao u stvarnosti?Mislim ono,tvoj kvart itd.............

nečitak
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
pojasni... 3d??? renderiraj... 2d? nacrtaj...
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

2D nacrtam u npr.blenderu,3D renderiraj što je to i kako?

Moram baš nacrtati ili rendenderirati ,teško je tako preslikat kvart,može li se to izvest sa slikama nekako?

nečitak
Poruka je uređivana zadnji put uto 24.6.2008 22:07 (lzgr).
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
renderirati znaci napraviti 3d animaciju tj. okruzje... googlaj...

mozes ti slikati kvart i onda imporati u igru ali ne vjerujem da ce ti bas nesto ispasti...

je igra 2d ili 3d?
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
lzgr kaže...

Razumijem sve(gotovo sve),al kako napravit okružje igre da bude kao u stvarnosti?Mislim ono,tvoj kvart itd.............

 
Ako sam dobro razumio sto te zanima, to se radi sa posebnim alatima napravljenim za tu igru ili engine i slicni su programima za 3d modeliranje i sa njima modeliras kako ce mapa/svijet izgledati u igri, i mozes napraviti recimo repliku svog kvarta...

Ako mislis na same texture, to se koliko znam slika u RL-u i obraduje u nekom programu ala photoshop da bude pogodno za lijepiti na 3d objekte...
MSI 745 ULTRA Athlon XP 1900+ Thoroughbred-B @ 600Mhz - patio je u proslosti 512Mb DDR 200Mhz GeForce 4 MX440 @ 250/333
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

Hvala ljudi!

nečitak
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Kako napraviti igru

u  jbt kako mi idu na zivce odgovori od pojedinaca googlaj pa on je postavio pitanje na koje zeli odgvor a ne sad se nade neli majmun koji pokupio pamet svog svijata i kaze googlaj ako si tako pametan sta mu onda nekazes odgovor jooj

Bolje pitat i bit glup 5 minuta, nego šutit i bit glup ostatak života Na pitanja u vezi Hardwera i Softwara ne odgovaram na PM, pomozimo i drugima, pitajte na forumu
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

pozz svima!

sori kaj vas gnjavim. imam 13 godina i SILNO želim programirati igre. posuđujem knjige iz knjižnice i dosta sam shvatio vb 2005, qbasic i logo. tražim po knjigama, ćitam ih i na kraju shvatim da nisam našao što želim. KAKO ISPROGRAMIRAT IGRU? od cijele moje porodice jedino se ja zanimam za programiranje. Zato i moram sam iskopavati informacije. Spreman sam učiti. Kako ste vi počeli? Zaista imam volju to naučiti i vrlo sam ustrajan.

nadam se da me nećete odpiliti. neću vam zamjeriti.

pozz.

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
Iwek007 kaže...

pozz svima!

sori kaj vas gnjavim. imam 13 godina i SILNO želim programirati igre. posuđujem knjige iz knjižnice i dosta sam shvatio vb 2005, qbasic i logo. tražim po knjigama, ćitam ih i na kraju shvatim da nisam našao što želim. KAKO ISPROGRAMIRAT IGRU? od cijele moje porodice jedino se ja zanimam za programiranje. Zato i moram sam iskopavati informacije. Spreman sam učiti. Kako ste vi počeli? Zaista imam volju to naučiti i vrlo sam ustrajan.

nadam se da me nećete odpiliti. neću vam zamjeriti.

pozz.

 Preporučujem da se uhvatiš C++-a (imaš ovdje na forumu tutorial, autor v_maxcpp). Također, imaš i tutoriale vezane za directx i opengl (autor RayDX) njih svakako pogledaj kada malo ovladaš c++-om.  Nisam se bavio time (iako bih volio,jbg još sam dijete u dušiSmijeh) ali pogledaj si DarkGDK. GL&HF!
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
15 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru

kaj trebam napravit da programiram directx-om preko c++-a?

dal je darkGDK nešto ko directx ili openGL?

zakaj je bolje baratati directx-om prek c++-a nego vb-a?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
jer je vb ukratko i ublago receno --- SRANJE!
16 godina
neaktivan
offline
RE: Kako napraviti igru
Iwek007 kaže...

kaj trebam napravit da programiram directx-om preko c++-a?

dal je darkGDK nešto ko directx ili openGL?

zakaj je bolje baratati directx-om prek c++-a nego vb-a?

 1. Prije svega ovladati c++-om. Pročitaj tutorial ovdje na forumu i guglaj po netu.
 2. darkGDK ti je bas to sto pise Game Development Kit. Inace radi se u directx-u.
 3. VB je dobar programski jezik ali ipak nije namijenjen izradi igara nego win aplikacija (spomenuo si vb 2005. znaci NET. aplikacije). Ako te zanima detaljnije pogledaj usporedbu darkbasic vs darkGDK, razlozi zasto je c++ bolji. 
Atheistic to the point of fanaticism, there u have me in a nutshell so kill me again or take me as I am for I shall not change.
16 godina
neaktivan
offline
Kako napraviti igru

XBOX razvoj se temelji na XNA frameworku koji je temeljen na .NET-u. C++, C#, VB ili bilo koji jezik, više-manje je svejedno jer se sve prevodi u IL za JIT.

Suprotno vjerovanju, ta izvedba nije sporija od nativne.

If it's sent by ship then it's a cargo, if it's sent by road then it's a shipment.
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice