C# pocetnik

poruka: 5
|
čitano: 1.905
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
7 godina
neaktivan
offline
C# pocetnik

Kao sto naslov kaze,ja sam pocetnik u C#.Znam da napravim neku manju konzola aplikaciju.Ali treba da uradim program za evidenciju,bazu podataka,podaci su u Microsoft Access formatu.Naravno to ce biti Windows Form aplikacija.Kako bih mogao steci znanje za nekoliko mjeseci,od cega da pocnem i sta da koristim,da napredujem korak po korak?

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
C# pocetnik

Lijep pozdrav, da bi vam se moglo pomoći morate otkriti malo više detalja o vama i toj vašoj aplikaciji.

Na primjer poznajete li Relacione baze podataka i SQL, znate li kako funkcionišu baze podataka, koliko podataka će imati vaša aplikacija (koliko tabela, sa koliko redova otprilike), da li su vam performase jako bitne, radite li aplikaciju radi učenja ili radite aplikaciju koja će na tržište...?

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: C# pocetnik
Boky Milanovic kaže...

Lijep pozdrav, da bi vam se moglo pomoći morate otkriti malo više detalja o vama i toj vašoj aplikaciji.

Na primjer poznajete li Relacione baze podataka i SQL, znate li kako funkcionišu baze podataka, koliko podataka će imati vaša aplikacija (koliko tabela, sa koliko redova otprilike), da li su vam performase jako bitne, radite li aplikaciju radi učenja ili radite aplikaciju koja će na tržište...?

 Sto se tice baza,radio sam nesto malo u Accessu,relacije i ostalo.Za SQL se moze reci da ne znam gotovo nista.To su bile DBF tabele,ali sam ih konvertovao sa Accessom u accdb format.Treba da uradim jos relacije.Unutar te baze ce se nalaziti oko 20 tabela,mozda i vise,vecina nema pretjerano puno redova,jedna ima blize 10 000 redova,dok jedna ima oko 98 500 redova.Bilo bih dobro da i performanse budu dobre,program ce biti za personalnu upotrebu sigurno,planirano je da se plasira na trziste ukoliko to bude moguce zbog okolnosti.To je baza podataka odredjenih ljudi sa podacima o mjestu stanovanja,godine rodjenja...  

Poruka je uređivana zadnji put sub 8.9.2018 21:46 (Milic).
13 godina
neaktivan
offline
C# pocetnik

Dobro, pošto se ne radi o tako maloj bazi podataka, moja je preporuka da se koristi neki od sistema relacione baze podataka (RDBMS). Iako danas postoje i mnoge objektno orjentisane baze podataka, ali sa njima nemam nekog iskustva a prema onom što sam čitao (što ne mora nužno da bude istina) preformanse su im mnogo lošije nego kod relacionih baza. Ja nikad nisam koristio MS Access za rad sa bazama podataka, a mislim da ni vi vašu aplikaciju nebi trebali da vežete za takav softver, već da koristite neki od mnogobrojnih RDBMS sistema (MySql, SqlServer, Firebird, PostgreSql, SqLite, Oracle) koji vam nude sigurnije i bolje cuvanje podataka te više performanse.

 

Da biste lakše odabrali RDBMS sistem koji ćete koristiti, trebate da definišete odnos vaše aplikacije i baze podataka. Svi nabrojani sistemi za upravljanje bazom podataka rade u Serverskom modu (osim SqLite-a), u Embedded (ugrađenom) modu rade SqLite i Firebird (što znam sigurno, za ostale mislim da ne rade). Razlika između dva navedena načina rada je u tome što ako ćete koristiti serverski način rada RDBMS mora biti instaliran na računaru, a u ugrađenom načinu rada vaša aplikacija koristi funkcionalnost RDBMS-a kroz pristup DLL-u (Dynamic Load Library).

U principu serverski način rada se koristi ako više korisnika (klijenata) treba da pristupa, obrađuje i unosi podatke koje svi oni dijele, u većini drugih slučajeva (osim naravno kada je RDBMS unaprijed definisan) bolji način rada je ugrađeni (Embedded).

 

Ja trenutno radim isti tip aplikacije kao i vi (aplikacija pogonjena bazom podataka) kao RDBMS koristim Firebird u Embedded formatu, zaista nemam nikakvo loše iskustvo. U odnosu na SqLite koji ne podržava stored procedure niti UDF (User Defined Functions) Firebird podržava sve. Instalacija je jako jednostavna putem NuGet-a sve je spremno u samo par klikova.

 

Mali savjet: Uzmite vremena da dobro isplanirate bazu podataka (organizaciju tabela, ključeva, ograničenja), kao primarne ključeve najbolje je koristiti cjelobrojne (integer, short, long) vrijednosti jer nude najbolje performanse, ako poznajete engleski jezik pogledajte nekoliko tutorijala na YouTube-u o izradi baza podataka. Što se tiče vaših podataka iz Access-a njih ćete lako unijeti u bilo koju drugu bazu podataka tako što ćete ih izvesti (export) u csv ili xml format, i nakon toga uvesti (import) u RDBMS po vašem izboru.

 
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: C# pocetnik

Hvala na dobrim savjetima,ovo ce mi pomoci u izradi aplikacije,ja cu sve ovo da ucim postepeno,korak po korak.Ukoliko me bude nesto zanimalo,ja cu da pisem ovdje.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice