C ili C++? Pitanje je sad

poruka: 163
|
čitano: 31.626
|
moderatori: Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
protjeran
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Pozdrav ljudi!

Imam 13 odnosno uskoro 14 godina.

7. sam razred OŠ.

Sve što u životu radim (što se informatike tiče) je: linux, programiranje, Minecraft, Starcraft, Warcraft...

Najviše bih od svega želio živjeti od programiranja, tj. izrade ili igara ili operativnih sustava.

To mi je oduvijek bila najveća želja.

Eh sad.

Nemogu se odlučit između Ca ili C++a.

Molim bez pisanja od drugim jecima, Java, C# i ekipa ne dolaze u obzir.

S Com sam počeo, ali onda opet C++ je noviji.

U Cu je napisan Unix, u C++u Counter Strike...naravno korišteni su neki glupi headeri nekompatibilni s recimo Dev-Cppom.(govorim o VC++u)

Pa vas pitam, što vi mislite da je najbolje učit, al ne ono printf odnosno cout, već ono pravo programiranje.

Hardver, i sistemski softver.

Hvala na odgovorima!

 

EDIT:

Trenutno programe pišem ovako:

#include <cstdio>

#include <cstring>

#include <cstdlib>

 

int main () {

 

 printf ("Ovo je primjer mog programa!\n");

 return 0;

}

Neznam hoće li to utjecati na prijedlog...

 

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.4.2011 19:44 (beno101).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

C s C++ klasama.

 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
Tom69 kaže...

C s C++ klasama.

Hmmm...

Koristim g++ kompajler?

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
13 godina
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Za igre -> Matematika

za hardware -> C

Inteligencija nije znanje,već mašta
 
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
C ili C++? Pitanje je sad

@kristijan

Matematika zbog računanja kod 3Da?

Misliš na micanje i to?

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Evo ako baš želi nešto lakše,ali ipak moćno za izradu programa i tih stvari ja ti preporućam ovu -> stvar .

Ja sam QT probao i jako mi se sviđa i nije nešto kompliciran,a i naravno cross platform je pa možeš raditi programe za sve platforme... 

Programer i 3D artist
 
0 0 hvala 1
15 godina
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad

Ako želiš raditi na OS-u, prvi izbor ti je linux jer tamo možeš "odmah" početi raditi a za to - C

 

Igre IMO C++ jer objekti definitivno ubrzavaju / olakšavaju proces. 3d igre zahtjevaju i matematike/geometrije.

 

PS: printf/cout je isto pravo programiranje :) Konzolne aplikacije još uvijek postoje.

 

PPS: Matematika ti treba za stvari poput simulacije fizike i recimo detekcije sudara. (to je samo vrh sante leda kako bi englezi rekli :P)

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 4.4.2011 19:59 (Dr. Zoidberg).
14 godina
protjeran
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
Dr. Zoidberg kaže...

Ako želiš raditi na OS-u, prvi izbor ti je linux jer tamo možeš "odmah" početi raditi a za to - C

 

Igre IMO C++ jer objekti definitivno ubrzavaju / olakšavaju proces. 3d igre zahtjevaju i matematike/geometrije.

 

PS: printf/cout je isto pravo programiranje :) Konzolne aplikacije još uvijek postoje.

 

PPS: Matematika ti treba za stvari poput simulacije fizike i recimo detekcije sudara. (to je samo vrh sante leda kako bi englezi rekli :P)

 

Hvala!

Ma bez brige znam ja šta mene čeka.

I dočekat ću to sa svim svojim znanjem i voljom...

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
14 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Da nažalost ima u programiranju malo više matematike,ja se bavim programiranjem oko 1.5-2 godine i jos nisam uspio nista veliko napraviti(jer nejde mi bas matka u skoli,pa mi ju je teže i u programiranju primjeniti)! :(

Programer i 3D artist
Poruka je uređivana zadnji put pon 4.4.2011 20:06 (Wedran Dev).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Uči C++, s njim možeš puno više nego s C-om, a kad znaš C++ znaš i C

Moj PC  
3 3 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
Djuka6 kaže...

Uči C++, s njim možeš puno više nego s C-om, a kad znaš C++ znaš i C

Pa mislim da sa C-om mogu sve kao i s C++om samo s nekoliko linija koda više.

Uglavnom znam da su oba jezika "svemoguća" ....

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
16 godina
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
beno101 kaže...

Pozdrav ljudi!

...

U Cu je napisan Unix, u C++u Counter Strike...naravno korišteni su neki glupi headeri nekompatibilni s recimo Dev-Cppom.(govorim o VC++u)

Pa vas pitam, što vi mislite da je najbolje učit, al ne ono printf odnosno cout, već ono pravo programiranje.


 

 

Zuto: to sto je neki OS napisan u nekom jeziku, a ne "profesionalna" igra u nekom drugom, apsolutno nista ne govori o koristenju tih jezika kao pocetnik. Tako da, ovakvi argumenti su totalno bezvrijedni.

Zeleno: WTF? "Pravo programiranje"? Moze li programiranje biti "pravije" od konzolnih aplikacija, koje su u potpunosti lisene grafickog dizajna i ostalih, "pravom" programeru nepotrebnih stvari? Vjeruj mi, ako se zelis bavit programiranjem, nista nemas od toga da krenes pravit neznam kakva graficka sucelja, bez da znas sto se zapravo dogadja "ispod haube". Posebno u tvojim godinama je puno bolje poceti s konzolnim programiranjem, u to po meni u nekom ne-objektnom jeziku kao sto je C, a kad to savladas, onda kreni na C++/C#/Javu/VB ili nesto deseto. Posebno ce ti to biti od koristi u srednjoj skoli.

I da, molim te, nemoj mastat o tome da ces sad ic pravit wwb browsere ili cak OS, kao neki drugi forumasi :/

Nothing is true, everything is permitted...
14 godina
protjeran
offline
C ili C++? Pitanje je sad

@Assassin

Hvala na "pomoći"!

A što se tiče maštanja, ja sam sretan što imam tu sposobnost, zato će mi OS biti bolji! {#}

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
beno101 kaže...
Djuka6 kaže...

Uči C++, s njim možeš puno više nego s C-om, a kad znaš C++ znaš i C

Pa mislim da sa C-om mogu sve kao i s C++om samo s nekoliko linija koda više.

Uglavnom znam da su oba jezika "svemoguća" ....

 

C++ je u nekim krugovima već prilično zastarjeli jezik i C# ga debelo srozava, ali C++ je još uvijek prvi izbor kod stvari gdje se traži brzina, a to su prvenstveno igre. Pošto je C++ jedan od starijih jezika, ne moram ti ni pričati koliko se koristi i koliko će se u budućnosti koristiti C. C koriste samo sistemci, a stvari koje su u C++ implementirane je glupo razvijati u C-u. Kod nas na faksu (FER) uči se C, vjerojatno iz razloga što je u njemu najlakše shvatiti srž programiranja, ali vjeruj mi C++ je puno bolji izbor. Kad radiš u C++, a kad probaš C osjećaš se malčice ograničenim. Ono što je posebno kod C++a su definitivno klase, template-i i slično, a tog u C-u nema. S C-om raditi neke stvari koje su implementirane u C++u ... baš nebi bila mudra odluka, a nemam pojma ni kako bi neke stvari izveo. Kad naučiš C i želiš naučiti C++, čeka te još učenja, a kad naučiš C++ automatski znaš C i nemaš nikakvih problema.

14 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Prvo nauči ljepo što je OOP. Neka ti netko objasni (ja nemogu, još nisam toliko pro).

Igre ćeš jako teško raditi bez OOP-a. No i OS-eve isto.

Nauči što su objekti, vidi dali ti se sviđaju, pa odaberi.

Po meni, trebao bi uzeti C++, i orjentirati se na objekte. Ja kad sam ih naučio koristiti, bio sam oduševljen koliko se neki problemi lakše i jasnije rješe.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
King of Games kaže...

Prvo nauči ljepo što je OOP. Neka ti netko objasni (ja nemogu, još nisam toliko pro).

Igre ćeš jako teško raditi bez OOP-a. No i OS-eve isto.

Nauči što su objekti, vidi dali ti se sviđaju, pa odaberi.

Po meni, trebao bi uzeti C++, i orjentirati se na objekte. Ja kad sam ih naučio koristiti, bio sam oduševljen koliko se neki problemi lakše i jasnije rješe.

Ajde za igre, ali operativne sustave?

Šta će mi ipak objekti tu?

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
13 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Momak, ako si sebi tako visoke ciljeve zacrtao moraš prvo savladat srž proceduralnog programiranja, stil programiranja kojim programiraš u C-u. Kasnije pređi na OOP programiranje u jezicima koji ga podržavaju (C++, C#, Java i mnogi drugi). Jer ako baš shvatiš način na koji C radi (uz malo assemblera), nema ti granica.. :) OOP ti samo olakšava život u smislu organizacije, održavanja i modularnosti koda. Sretno! :)

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

I igre i OS se također rade sa C#.

Ali onda dodju pametni i kazu da nisu dovoljno "slobodni", a ko voli pisat napisano nek izvoli.

 

Šta god kreneš, nemožeš falit, samo je bitno da konstantno ucis.{#}

 

edit:

Kreni od tog koda šta si si navea da pišeš trenutno takve programe i pocmi si postavljat pitanje "Zašto".

Pa recimo zašto imaš baš 3 includea, a ne samo 1, šta znaci stdio, šta znaci string, zašto koristiš cstring, a ne string.h, zašto je ispred main "int" a ne nešto drugo, zašto su ti prazne zagrade "()" od maina, zašto baš koristiš printf, a ne neku drugu funkciju, vraca li išta printf, zašto return 0, zašto nije 5 i ima li to veze sa onim "int" ispred maina...

 

i nakon 1000 zašto naucis nekog vraga {#}

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2011 1:13 (sweetchuck).
Moj PC  
9 1 hvala 0
15 godina
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
beno101 kaže...

Ajde za igre, ali operativne sustave?

Šta će mi ipak objekti tu?

 

  Sa objektima dobiješ kod koji se lakše održava i mjenja tako da ti samo te dvije osobine već puno pomažu.

13 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Pa ljudi moji programiranje nije snitaksa, sintaksa je najlaksa stvar na svijetu. Nakon sto sam naucio programirati u jednom jeziku sintaksu drugih sam pohvatao u svega nekoliko dana. Svatko tko je radio na bilo cemu tezem od obicnog programa koji zbroji nesto zna da je sintaksa jezika zapravo najlaksa stvar. Dakle nauciti algoritme i koncepte "pravilnog programiranja" e to je tesko. Kada sam radio na nekoliko projekata za android programiranje koje ukljucuje najslozenije strukture podataka, a program je pristupao systemu, bluetoothu, komunicirao s drugim uređajima, itd itd ... Iako nisam bas bio maher u javi, sto nisam znao pogledao bi na internet, sintaksa je nista. Napisati pravilne algoritme za izracunavanje puta i ostalo, e to je bilo veoma tesko.

 

Matematickim govorom C++ je nadskup skupa C tako da uci C++.

 

Znam da sada slijedi bezbroj palaca dole i ostalo, ali morao sam reci da sada svi hoce biti programeri jer je to trazen posao. Uopce nisu svjesni koliko toga to ukljucuje ... Ispricavam se na mom misljenju ....

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2011 11:52 (Budimir).
 
7 0 hvala 0
16 godina
protjeran
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Ući logiku i algoritme, a može i OOP. Svejedno c, c++, Python, C#, java.

Naprimjer, znašli zbrojiti dva integera bez da koristiš znak +, znaš kako je float zapisan u memoriju u bilo kojem jeziku . Možeš li implementirati CRC32 ili Base64 algoritam, Izvući formulu za rotacijsku matricu. Jel znaš malo više o OOP osim ono auto, motor papučice, polimorfizam, enkapsulacija, nasljeđivanje. State, Observer, Singelton... Ovo je u svakom jeziku isto.

C može oponašati Objektno orjentirano programiranje, ok spada malo u napredne stvari i početniku je teško za probaviti (sad kad pokrenem rat :-)).

Bitno je da kreneš strpljivo i tvrdoglavo. A onda češ naučiti   i c i c++ i što ja znam koji će jezik biti popularan kada prvi put dođeš na zavod za zapošljavanje :-)

Programko http://programko.bloger.hr
 
4 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Pozdrav svima!

Ovako bazirano na odgovorima mislim da sam odlučio:

1) učit ću C

2) učit ću asembler

3) učit ću o BIOSu

4) viša matematika i logika

5) dosta za sad... :)

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
Budimir kaže...

Pa ljudi moji programiranje nije snitaksa, sintaksa je najlaksa stvar na svijetu. Nakon sto sam naucio programirati u jednom jeziku sintaksu drugih sam pohvatao u svega nekoliko dana. Svatko tko je radio na bilo cemu tezem od obicnog programa koji zbroji nesto zna da je sintaksa jezika zapravo najlaksa stvar. Dakle nauciti algoritme i koncepte "pravilnog programiranja" e to je tesko. Kada sam radio na nekoliko projekata za android programiranje koje ukljucuje najslozenije strukture podataka, a program je pristupao systemu, bluetoothu, komunicirao s drugim uređajima, itd itd ... Iako nisam bas bio maher u javi, sto nisam znao pogledao bi na internet, sintaksa je nista. Napisati pravilne algoritme za izracunavanje puta i ostalo, e to je bilo veoma tesko.

 

Matematickim govorom C++ je nadskup skupa C tako da uci C++.

 

Znam da sada slijedi bezbroj palaca dole i ostalo, ali morao sam reci da sada svi hoce biti programeri jer je to trazen posao. Uopce nisu svjesni koliko toga to ukljucuje ... Ispricavam se na mom misljenju ....

Kao prvo zašto se imaš ispričavati na mišljenju, pa ovo je forum, znači mjesto gdje dolaze ljudi različith mišljenja i iznose svoje stavove.

 

S ovim što si ti napisao ja se slažem jer sintaksa je najmanji problem, bitno je imati i razviti programersku logiku, a za to bi najbolje bilo konzolno programiranje u c/c++, iako je i C# po meni bolji i jednostavniji izbor, a i C# je u potpunosti OO, dok C++ te ne "prisiljava" da uvijek pišeš OO kod.

 

I moj ti je savjet kad si već navrnuo na C/C++, da počmeš odmah s C++, a imaš i čak jednu knjigu CARNet-ovoj e-knjiznici, pa s tim počmi ako si totalni početnik jer knjiga je zbilja za totalne početnike.

 

Vidim da autor teme bira jezik zbog Linux-a, i da planira raditi OS-eve i igrice što je jako loš kriterij za odabir jezika, jer ako ti naučiš programersku logiku u nekom jeziku, tebi neće bit problem se prešaltati na neki drugi, i taj prelazak će biti kratkotrajan i bezbolan, jer sintaksa se nauči u par dana, ali bitno je imati razvijenu logiku i naravno poznavanje platforme/frameworka na kojem radiš što i nije tako jednostavan zadatak i to će ti odnjeti mnogo vremena.

 

13 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad

najprije se ti spusti na zemlju....nekako mi pre visoko letis....mislis da je to tek tako ucit cu mjesec dana i odma cu pravit os-ove.....hahah ma daj molim te...

14 godina
protjeran
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
neznam_ime kaže...

najprije se ti spusti na zemlju....nekako mi pre visoko letis....mislis da je to tek tako ucit cu mjesec dana i odma cu pravit os-ove.....hahah ma daj molim te...

Nekako se ne slažem stobom.

OS je užasno lako napraviti ako jedino čemu služi je recimo ispis neke poruke ili upis brojeva i njihovo zbrajanje...

I nema teorije da ovaj put odustanem od, meni u životu, užasno važnog projekta zbog ovakvih komentara.

 

Punim jajovode. Šifra: vodoinstalater
15 godina
odjavljen
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
Budimir kaže...

Pa ljudi moji programiranje nije snitaksa, sintaksa je najlaksa stvar na svijetu. ...

Matematickim govorom C++ je nadskup skupa C tako da uci C++.

Djelomično točno. S proceduralnog stajališta, C++ je nadskup skupa C, ali je C++ ujedno i OO programski jezik (zapravo je hibridni), tako da sa stajališta učenja same logike programiranja može C++-u možeš pristupiti na dva načina.

Big wheel keep on turning, Proud Mary keep on burning, Trolling, trolling, trolling on the river.
13 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad
beno101 kaže...
neznam_ime kaže...

najprije se ti spusti na zemlju....nekako mi pre visoko letis....mislis da je to tek tako ucit cu mjesec dana i odma cu pravit os-ove.....hahah ma daj molim te...

Nekako se ne slažem stobom.

OS je užasno lako napraviti ako jedino čemu služi je recimo ispis neke poruke ili upis brojeva i njihovo zbrajanje...

I nema teorije da ovaj put odustanem od, meni u životu, užasno važnog projekta zbog ovakvih komentara.

 

je je i ja ti vako kad mi je dosadno napraivm par os-ova... i MS me pito bilin radia win8, pa evo nezz sve se mislin il da to tebi ostavin? 

13 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad

Kao prvo zašto se imaš ispričavati na mišljenju,

 

Preneseno znacenje ispricavam se ovim kvaziprogramerima koji misle aka nauce sintaksu nekog jezika, gotovo oni su programeri ...

 

16 godina
neaktivan
offline
C ili C++? Pitanje je sad

Pa uči c++ i rješavaj što više zadataka i problema, a u svakoj c++ knjizi ti je i c obuhvaćen

kao da nemaš vremena za učenje, tek si osnovac, dok stasaš u programera, tko zna s čim će se raditi

a ti ćeš imati temelj za sve

i ne traži zaobilaznice tipa, OOP mi ne treba za to, e pa treba ti

samo ti uči po redu

 

dobro rekoše gore, nije sintaksa toliko bitna, nego kako ćeš riješiti problem sa onim što znaš

napisao netko:

printf("%d", 25); ili Console.WriteLine(25);

razlika nije velika, nego je taj netko imao zadatak da broj 25 ispiše na konzolu

 

evo npr, napišeš program za računanje najmanjeg zajedničkog nazivnika, to si radio u školi,

polako s onim što znaš pokušaš napisati, i tako iz zadatka u zadatak

Poruka je uređivana zadnji put uto 5.4.2011 17:20 (Floki).
 
0 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: C ili C++? Pitanje je sad

Nije istina, pisanje OSa nije 2 linije koda makar ti htio samo napisati "Bok ja sam Slavko." OS je program koji je direktno povezan s hardwareom, ondnosno ti bi trebao napraviti sve drivere i svo low-level programiranje pa cak i svoj programski jezik prije nego bi uspio napisati "Bok ja sam Slavko"

[url=http://profile.mygamercard.net/IgorFastGun][img]http://card.mygamercard.net/gelsig/IgorFastGun.png[/img][/url]
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice